De eerste bezendingen lammeren van de eilanden zullen den kelijk a.s. Woensdag aan de losplaat sen bij de Kolhorner Haven arriveeren, om verder naar de Schager weekmark ten getransporteerd te worden. Het ver voer geschiedt uitsluitend in de over dekte zeilschuiten en het vervolg der reis in opene aken. Den nacht van Woensdag op Donderdag brengen de jonge dieren in de daarvoor ingerichte stallen te Schagen door. Men meldt nader om- trent het gebeurde te JOURE: De winkelier Kleefstra heeft iemand in zijne nabijheid wonen, die slecht be kend staat. Hij maakt veel gebruik van sterken drauk, is dan opgewonden en lastig. Met dezen persoon had K. ruzie gehad over de plaatsing van een vat in een steeg, en die persoon was daarbij in drift ontstoken. Toen nu ongeveer half- twaalf het gezin van K. in de kamer zat, klonk een schot, dat vier ruiten ver brijzelde en zells de sponning daartus- schen. Niemand werd gedeerd en dade lijk ijlde men de straat op, waar men bedoelden persoon zag vluchten. Er is dus reden te vermoeden dat hij de dader is. Ter Overdenking. Levendbeg raven. De Grieksche bladen melden het volgende vreeselijke feit De consul van Italië te Mersin, Azi atisch Turkije, Ovidio Rossi, oie verle den week stierf, werd met groote plechtigheid begraven. De overheden van het consulair korp woonden den dienst bij en de bijzetting had plaats op het Katholieke Kerkhof. 's Avonds echter hoorde de kerkhof bewaker zeer duidelijk kreten in het verschgesloten graf. Vol schrik ging hij de familie waarschuwen. Men liep naar het kerkhof en opende de kist. Een vreeselijk schouwspel kregen de aanwezigen te zien het lichaam was vreeselijk verwrongen en had zich in de kist omgekeerd, de haren waren uitgerukt, het aangezicht opgezwollen, de oogen puilden uit de kassen, de vuisten waren gebald. Ovidio was le vend begravenhij was gestikt in de kist. Gemengd Nieuws. Te Berlijn is een Poolsch werkman wegens Majesteitschennis tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij een klein meisje had aange zet, een bal, waarmee zij speelde, te werpen tegen de portretten van de Keizer en de Keizerin, welke in de kamer harer ouders aan een muur hin gen. Drie parabelen van Tolstoï. Als eene zeldzaamheid deelt men ons het voleende mede. De heer B. te WINKEL had onder zijne kippen eene, die eecige dage* aan eene riekte scheen te lijden. Het dier kon niet meer eten, bewoog zich slech eo had ee- nen opgezwollen krop. Hij liet het dier opereereu en vond in deu krop ailerhanden stollen, die als voedsel geheel ongeschikt waren. Na alles goed verwijderd te heb- bcu, werd de wond met gareu dicht ge naaid en het dier licht verteerbare kost tot voeder gegeven. De kip ziet er weder goed nit en zal waarschijnlijk geheel genezen. Men zegt wel eenseeue zieke kip is niet licht te genezeo, doch hieruit ziet men, dat eene kippenoperatie toch ook wel met goed gevolg kan plaats hebben. De heer Jb. Knijper te BARSINGERHORN ving eenigen tijd geleden een vreemden vogel. Hij wist hem eenige dagen in het leven te honden en besloot hem aan het Genootschap „Natura Artis Magistra* ten geschenke te geven. Het dier stierf echter en nu zond hij den dooden vogel op. Htt geschenk is, volgens door den heer K. ontvangen schrijven,aan vaard en in het Museum „Fauna Neer landica geplaatst. De vogel bleek een ple vier (Charadrins apricarius) te zijn. Bijde wekelijksche Thee Thomeon's verloting is de prijs f 25.- op Woensdag 1 Mei 1895 gewonnen door le prijs 110.door J N. v. d. Swierden^ le. v. Swindenstraat 122 Amsterdam. 2e ptijs f 10.— door Mej. N. J. Lamman, Alkmaar. 3e prijs f 5door C. Over Oud-Carspel N. H. Vermindering van pacht. De gemeenteraad van KAMPEN heelt een adres van 86 pachters van etaderven op het Kampereiland, verzoekende vermin dering toe te staan van 20 pet. hunner pachtsommen, in handen gesteld eener com missie van 3 leden, ten einde te onderzoe ken hoe in deze zaak dient gehandeld te worden. Onder de zinspreuk: „Een dracht maakt macht" circuleert te KOL- HORN, en hoogt waarschijnlijk op meer plaatsen met Schagen als Centrum, een ïnieekenlijst. Tegen betaling eener jaar- lijksche contributie van 25 ct. wordt men bij teekening lid eener vereeniging, die den strijd tegen het vrijhandel-stelsel op Landbouwgebied verder wenscht aan te binden. De lijst is rnim van handtee- keningen voorzien. Op den verhuisdag trol de werkman J. D., arbeider bij den land man D. S., te SINT MAARTEN, een ver-1 schrikkelijk ongeluk. Met den wagen, waarop zijn huisboedel geladen was, ter nauwernood op de kluit gekomen, die naar de gemeente Zijpe voert, maakte een der paarden eene averechtsche beweging, zoo als men zegt, doordat eeD der strengen bij 't neergaan onder een der beenen geraak te. J. D. van den wageu springende, ont- v ngt een trap van bet paard en wordt met verbrijzeld been op de plaats des on- geluks aangetroffen, vanwaar hij naar het Armehuis te Sint-Maarten is vervoerd ge worden J e u e v e r v e r b r u i k! Uit Schiedam schrijft men „Het veraccijnsd binnen- en buiten- laDdsch gedistilleerd, bedroeg in de drie laatste jaren 1892 4.12.647 1893 416.470 1894 420.077 Terwijl hetjeneververbruik per hoofd der bevolking, dus kiuderen en vrouwen ook daarbij, dooreengerekend in 1885 nog 9.10 liter bedro-g, is dat nn in 1894 tot op circa 8,82 iiter per hootd en per ja r betaald. Het verbruik in 1889 was 8.77 liter per hoofd. Doch van 1891 af teen het no£ 8.94 liter was, gaan «ij langzamerhand achter uit, of liever vooruit! Wat inzonderheid Schiedam betreft de uitvoer van gedistilleerd naar het bui tenland bedroeg in 1894 468.64 hectoliter tegen 44.282.45 in 1893 en 48.114.79 H.L. in 1892. Naar Amerika werd uit Schiedam nog 1892 toen evenwel die uitvoer bij een twintigtal jaren vergeleken, geweldig was verminderd uitgevoerd voor eene waar de van f 158.208.11 en nu in 1894 voor eene waarde van f 99.791.04. Hieibij moet echter rekening worden gehouden met de omstandigheid dat de gemiddelde prijs van den moutwijn (de grondstof voor de jene ver) in 1892 f 8.04 per H.L. (zonder fust of accijns) en in 1894 gemid deld f 5.24 per H.L. bedroeg. Er waren dagen, dat men niet meer dan 4 gulden per 100 liter moutwijn kon be dingen. Er bestaan in Schiedam thans nog 199 branderijen en 1 alcoholf-briek, in 't ge heel Jniet veel meer dan de helft van vroe- Ser' Het schijnt, dat maatschappijen op aan delen zooals de gist- en spintnsfabriek van den beer van Marken te Delft, de kleine fabrieken langzamerhand, niet in kwa liteit, maar in productie overvleugelen zul len. „Sluit Schiedam (Delft)» luidt het wacht woord. Maar zon het baten zoolang vreemde spiritoaliën, zooals cogDac, spiritus enz. ons land bijna ongehinderd binnenkomen P Al ware het, dat hier 3chiedam werd afgebroken, en Delft ban kroet sloeg, de „Buitenlanders» zouden ons volk wel blijven vergiftigen. Stand. De moordte ENSCHEDE. Het onderzoek der justitie in zake den moord op Terriet, heeft thans aan het licht gebracht, dat de dader van Jen moord is,de 18-jarige O. M. Plas, wonende inde buurt „de Krim" te Enschedé. Genoemde O. M. Plas is werkzaam in een der fabrie ken te Gronau, en werd van daaruit reeds naar Enschedé overgebracht, teneinde te worden verhoord. De dader heeft schuld bekend. Da zaak moet zich volgenderwijzs heb ben toegedragen Toen Zondagavond de verslagene zich met twee vrienden naar huis begaf, ont moetten zij zes personen, waaronder ook G. M. Plas, die plotseling op het drietal toeschoot en aan Terriet den noodlottigen steek toebracht, die hem terstond deed ter aarde storten. Eenigj oogenblikken later was hij reeds een lijk. Het zestal was spoedig verdwe nen. De verslagene Terriet staat niet zeer gunstig bekend. Door en door Solide! „Alles gaat in deze wisselvallige wereld voorbij. Men ziet er eiken dag voorbed den van, schrijft de V e e n d. Cf. „Zoo werden onlangs allen, die belang stellen ia al wat eerlijk betalend, degelijk, in 't kort wat solied is, verblijd door 't bericht, dat te GRONINGEN was opgericht de „Nederlandsche-Failliet - Waarborg - Maat schappij.» Mocht de titel niet erg duide- delijk en voor meerdere uitleggingen vat baar zijn, het prospectus beloofde veel en sprak in ronde taal. De maatschappij wilde hare leden waar borgen tegen schade, die zij mochten ko men te lijden bij „eventueel of kennelijk onvermogen hunner debiteuren Zoo stond er. En de Maatschappij vroeg, als meer van haar degelijke zusters, soliede agen ten, in alle deelen des Rijks. En wie er een aandeel in wilde nemen, moest vooraf een solide som als cautie betalen ten alle tijde zijn boeken openleggen en dergelijke buitengewoon soliede voorwaarden meer. Men ziet het, de inrichting was van overstelpende soliditeit. En thans is deze door en door solide „Nederlandsche Failliet-Maatschappij» 't bedroeft ons het te moeten zeggen bankroet. De ijverige directeur is, als men met vorderingen komt, nit de stad, de zaak op de flesch en de solide agenten zullen ze ker naar andere bezigheden moeten omzien. bedwang wist te houden. En het vind van het verhaal van dan woedenden kuiper, die in een vat zat, is zooils wij het vinden opgeteekendverschijnen voor den rech ter wegens mishandeling en verzet tegen de politie. Sprenken en spreekwoorden. De wijsheid en de ervaring van enkele personen of van geheele volken heeft zich te allen tijde pogen uit te drukken in spreuken en spreekwoorden. En deze heb ben over het algemeen iets zeer aantrek kelijks. In beknopten vorm worden ze ge makkelijk in het geheugen opgenomen en bewaard, kunnen soms diepen indruk ma ken, en ontzaglijk veel goeds stichten. Meer dan vele lang redeneeringen en diep zinnige woorden, blijft zoo'ii spreuk of spreekwoord ons soms in het geheogen gelift en op het sterfbed oefent vaak nog zijn kracht, wat we eens lazen op het schoolbord, toen we nog op de schoolban ken zaten. Wie vermag in cijfers voor te stellen welk een nat, welk een gezegenden in vloed op ons leven hebben nitgeoetend, voor hoeveel kwaad in gevaarlijke oogen blikken ons hebben bewaard, woorden als deze „Eerlijk dunrt het langst." of„Al is de lengen nog zoo snel, De waarheid achterhaalt haar wel." of„Gestolen goed gedijt niet.» Intusschende zaak heeft ook haar schaduwzijde. Maar al te veel sprenken en spreek woorden zijn de uitdrukkingen van een zeer platte en alledaagsche levensbeschou wing, van zeer onedele beginselen, van een hoogst erbarmelijke zedeleer, van een el lendige soort godsdienst of wel van wer kelijke onzedelijkheid en goddeloosheid, al gebruikt men ook een zeer vroom klin kende taal. Maar al te dikwijls worden soortgelijke spreukeu, of spreekwoorden, door konderden gedachteloos nagesproken en richten ontzaglijk veel kwaad aan met die ellendige spreekwoorden op de lippen begaat men, zouder de minste aar zeling, allerlei zonden en verontschuldigt men zonder eenige gewetenswroeging, heel wat kwaad als, 't gepleegd is. Wie zal schetsen al de ellende, ver oorzaakt door spreekwoorden als dtze: „Wie eens steelt, is altijd een dief* of„Er is geen koe bont, of er is een vlek je aan Redeneeit zooveel ge wilt, pnt u uit in allerlei vertoogen over de harteloosheid en de karakterloosheid en de goddeloosheid, waarvan deze en soortgelijke spreekwoorden getuigenalles om niet I Morgen worden ze u weer voor de voeten geworpen als onomstootelijke, onbedriegelijke waarhe den, als de meest proefhoudende resulta ten van alle wijsheid en levenservaring. Eu daarom, laat ons ter wille van andere en van onszelven, ook in dit opzicht op onze hoede zijn Toetsen wij de waarheid van elke spreuk of elk spreekwoord aan ons verstand, aan ons hart, aan ons gewe ten, en bezigen we zoo'n spreuk of spreek woord nooit, zonder te weten, wat we er mee willen en doen RoltNieuwsblad. I. W. B. vet. Deze goede eigenschappen kannen al- les'n dan tot haar goed recht komen, wan neer het lijuzand goed wordt toebereid. Gewoonlijk wordt het geweekt of gekookt hierdoor wordt bloot het slijm, dat de bast of zaadhoid in groote hoeveelheid be- *at, opgezwollen; de zaadhaid zelf, die de eigeulijke voedingsstoffen bevat, blijft en verhindert de inwerking der ma-gsappen op die stoffen. Bovendien verhindert bet slijm nog de inwerking van de spijsver- teringsvochten op het zaad. Deze gaan daardoor voor 't groots e deel onverteerd den mest over. Lijnzaad moet niet an- 1Q ders dan geplet gevoerd worden. Gedresseerde eieren. Algemeen bekend is de aardigheid om een ei op zijn punt te laten staan door het hard op tafel neer te zetten, zoodat de punt. indrukt. Aardiger wordt het toertje, wanneer men bepaalt, dat het ei niet be schadigd mag worden. Hiertoe behoort de volgende bewerking te geschieden. Men neemt twee eieren (ongekookt) en blaast deze door middel van een groot en een klein gat, in beide zijden van het ei gemaakt, geheel leeg. Zijn de overge bleven schalen inwendig droog geworden, dan vult men No. 1 voor ongeveer met droog fijn zand en maakt daarna de gaatjes met witte was zorgvuldig dicht. In No. 2 doet men voor ongeveer gips met water, dun aangemaakt, waar door het fijne gaatje van zelf gesloten raakt, terwijl na hard worden van het gips het grootere weer met was gesloten wordt. Nn worden ds eieren op een ken baar plaatsje in den schotel op de huista fel gelegd en bij het ronddienen door den grappenmaker voor zich uitgekozen. Tot ieders verbazing kan ei No. 1 in iederen ge- wenschten stand gebracht worden, b.v. bo venop een flesch, terwijl No. 2 evenals een duikelaar altijd op de punt komt te staan. In ei no. 1 bepaalt het zand altijd het zwaartepunt op de gewenschte plaats, ter wijl in No. 2 het vastgehechte gips steeds het zwaartepunt iu de punt houdt. het eenvoudigste antwoord op die vraag Immers, bij vele liefhebbers van visch, inzonderheid bij vele huisvrouwen, bet als een algemeene vaste regel, dat men alleen schelvisch moet eten in de maanden, in wier naam eene r Voorkomt dus van September tot einde van April' en dat de viscli later slecht wordt en wormen heafl. Op deze meening heeft het blad hit volgende aan te merkeD. In den 'nerlst begint bij den schelvisch de voor. bere-ding tot de voortteling, die in Febrn! ari en Maart plaats heeft.- Dat wil Zet>. gen in dien tijd van voorbereiding ontwik, kelen zich de eieren en de hom, waartoe zij een gedeelte tot zich nemen van het voedsel, hetwelk de visch gebruikt. In December en Januari begint de trek der schelvischen naar de groote diepten en strekeD, die hun wel niet zulk eene vol. beid van voedsel opleveren ais de kust streken, maar die ze tcch in afwachting der voortplantings-periode opzoeken. Heb° ben zij onder die mindere gelegenheid tot voeding reeds te lijden, na afloop der voort- plantings-periode zijn ze geheel uitgeput. Vandaar dat ze, om weder te bekomen in Maart en April slap en mager raar de Kust terugkeeron, waar zij rijkelijk voed- sel vinden en in Juni en Jnli het vetst en stevigst zijn. Het is bekend, dat er naar schelvisch het meest woidt gevraagd in deu vastentijd, alzoo in een tijd, waarin het knitschieten pas is afgeloopen. Na den vastentijd en wel juist in den vollen zomer, wanneer de schelvisch zich goed heeft gemest aan het vele gewormte, hetwelk hij in de zomer rijkelijk aan den zeebodem vindt, wordt hij niet aangekeken en dientengevolge dikwijls voor spotprijzen verkocht, ofschoon de visschen alsdan veel frisscher ter markt komen dan in den win ter en oak veel vleeziger en steviger zijn. De bewering dat schelvisch in den zomer met wormen is bezet, is eenvonding een gevolg van het feit, dat wanneer er nog enkel onuitgesneden schelvisch ter markt kwam, men daarin wormen heeft gevonden. Maar die waren dan toch alleen in de maag. En wanneer de visch pas kort geleden was gevangen, dan was dat gedierte in de maag nog levend en poogde bij het opeusnijden er uit te kruipen. Zóó is het gekomen dat menige huisvrouw zich ver beeldt dat de geheele schelvisch des zo- meis met wormen is bezet. Hectoliter ad 45% sterkte Een treurige historie van een man, die in een vat zat en daardoor voor den rechter zal moeten verschijnen. Een kuiper van Revel (Haute-Garonne) maakte een wijnvat van buitengewone af metingen een leerling hielp hem. Het werk was bijna afhet vat behoefde nog slechts gesloten te worden. De kuiper springt in het vat, om nog eens te zien of alles goed in orde was en roept den leerling toe „'t is goed, je kunt sluiten!" en de leerling sluit het vat. De kuiper bemerkt nn, dat hij in zijn eigen fabrikaat opgesloten zit, het wordt hem angstig te moede en hij huilt erbar melijk. Buren en burinnen, vrienden en kennis sen komen toeloopen en hooren het ge weeklaag van den kuiper in de ton. Doch zij bespotten hem en steken geen band nit om hem te redden en steeds komen er meer bnren en burinnenen hoe grooter hun aantal, hoe luider hun spotternijen en hoe woedender de kuiper, die in zijn vat zit. Hij zweert, dat hij zich zai wreken, en om zijn bedreiging tot uitvoering te kun nen brengen, kruiot hij door het groote spongat. Zijn klecren scheuren hem van het lichaam, het bloedt loopt hem laDgs het gelaat en kleurt zijn wangen rood als vuur en vuur glom er ook in zijn oogen, vnnr van heiligen toorn. Eindelijk valt hij uit het gat op den grond, er ligt een zware knuppel in den nabijheid en daarmede dorscht de verloste kuiper op de buren en zijn vrienden en kennissen, die hem hadden bespot in zijn verdriet. Er ontstond groote ontsteltenis, tot de politie kwam, die ook gedorst werd, doch eindelijk dea woedenden kuiper in Suikerala voeding. De Engelsche hoogleeraar dr. Yaughan Harley heeft op zichzelf proeven genomen met de kracht welke het gebruik van sui ker geeft. Hij heeft daarbij bevonden dat men in den namiddag sterker is dan io den voormiddag, en wei het zwakste 's voorin, tegen 9 uur, het sterkst 'a nam. te 3 uur. Als men zich enkel met suiker voedt, kan men evenveel arbeid verrichten als met gewone voeding, maar men gevoelt zich eerder vermoeid. Het enkel gebruik van een pond suiker maakt dat men 60 tot 70 pCt meer arbeiden kan dan bij ge heel vasteD. Door bij den maaltijd sui ker te gebruiken kan men 8 tot 40 pCt meer arbeid uitrichten. Neemt men 50 gram suiker dan verdwijnt de vermoeie nis die men gewoonlijk tegen 5 uur waar neemt. De bevindingen van prof. Harley beves tigen overigens reeds erkende feiten. In landen waar suikerriet groeit, zooaïs in de Antillen, zijn de negers in den werk tijd als zij grootendeels zich met suiker vceden, veel kiachtiger dan iu stille maan den. Men heeft ook aaubevolen het vee in mime mate met suiker te voeden en of schoon daartoe de zwaar belaste broodsui ker zeker wat duar is, hebben proefnemin gen in Oostenrijk bewezen, dat men met melasse,de niet meet kristalliseerbare stroop die bij snikerbereidiug wordt verkregen, het doel uitstekend bereiken kan. Yeegen wij er nog bij, dat prof. Har ley zij krachtproeven nam, door om de tweede seconden met den middelvinger van de linkerhand een gewicht van 3 K. G. en met dien van de rechterhand 4 K. G. op te heffen. De verrichte arbeid werd daarbij op een toestel afgeschreven. II et lijnzaad heeft als voedingsmiddel groote waardehet is licht verteerbaar, werkt uitstekend op de spijsverteringsorganen, heeft een hoog ei witgehalte en bijzondere licht verteerbaar Hoe rein en frisch een melkkamer cok moge zijn, toch mag zij neen room bewaren, onder dan 3 dagen. De ouderdom gaat ook hier gepaard met gebreken eerst te zure room, daarna slech te smaak der boter. Om den graad der zuurheid vau den room te bepaleD, kan men gebruik maken van lakmoespapier, dat een blauwe kleur heeft, die door „zuui" verandert in rood. Wordt het blauw zacht- rood of rooskleurig, dan is de room goed voor de karn. Wordt het absolnut rood, dan is de room te zuur, terwijl geen of weinig kleurverandering een le zwakken graad van zuurheid aanduidt. Te zuren room kan men ontzuren met dubbel kool zure soda. Gehuwd man, die een da- raa wil plagen Maar waarom ben je niet getrouwd, Betsy Je hebt nn al de drie kruisjes achter den mghel wordt nu meer dan tijd. Betsy Ocb, wanneer ik zoo gemakke lijk te voldoen was als uw vrouw, zou ik reed3 lang gehuwd zijn E en nieuwengroeten soort. Onder de nieuwigheden, welke bet buitenland ons dit jaar oplevert, behoort de reuzen-radijs. Waar deze reuzen-radijs gewonnen is, is niet met zekerheid bekend. Maar het doet er ook niet toe. Men vertelt dat ze is ontstaan door een kruising van onze ge- woue ronde radijs met zomer-ramenas, en dan is het wel duidelijk, ,dat ze van de eerstgenoemde nogal aanmerkelijk moet verschillen. Toch üiet zooveel als men allicht zou denken. Ze is wel is waar viermaal zoo groot, maar heeft den smaak van onze radijs geheel behouden. Ze heeft het geu- rige, milde, pittige van radijs, zonder iets van het scherpe bijtende van de ramenas. Ondank de grootte, ziju haar knollen vroeg rijp men zegt zelfs, dat ze gelijk klaar zijn met de vroegste radijs. Wat hiervan aan is zal natuurlijk wel blijken. Een ander voordeel is, dat men haar bet geheele jaar door kan zaaien- Ook 's winters in de bak gezaaid, voldoet ze uil- muutend, want het loof blijft kort. De groote vraag is, of het publiek van zoo groot radijzen zal zijn gediend. In elk geval zijn er enkele jaren mee gemoeid om het wantrouwen er tegen te overwinnen. Wanneer is de schelvisch het schoonst Iu den tijd waarin hij het minst wordt gegeten en het goedkoopst is I Lat is, zegt ten Duitsch visscherijblad, In een goed stuk weiland groeide slecht gras de eigenaars maaiden het weg, maar het kwam des te sterker weer op. Een verstandige boer raadde hun nn aan, om 't gras niet te maaien, maar met den wortel uit te roeien. Dezen raad sloegen ze in den wind en ten slotte was 't gehee le weiland met het slechte gras begroeid. Toen heriunerde zich een man den raad van den goeden boer en bracht dien ook in 't geheugen der anderen terugmen lachte hem evenwel nit en overlaadde hem met hoon en spot, men maakte hem voor gek uit of stelde 't voor, ais gaf hij met slechte bedoelingen zijn wenken. „En lóo is 't mij ook gegaan», zegt Tolstoï, „toen ik de menschen herinnerde aan 't Evangelisch voorschrift om het kwaad uit te roeien. Er waren menschen, die handel dreven in meel, bofer, melk en andere levens middelen. Om spoediger rijk te zijn, meng den ze allerlei vreemde bestanddeelen on der hun warenkrijt in 't meel, water in de melk, margarine iu de boter. Lang- zimerhand kon men met anders dan ver- vaischte waren in de stad krijgen en de inwoners raakteo er zóó aan gewend, dat zij er ten slotte zelfs niet meer over klaagden. Doeh daar kwam een vrouw van 't platteland naar de stad, die nog gewoon was zuivere en gezonde waren le gebrui ken en die zich met de vervalschte niet wilde tevreden stellen; zij voer tegen Je kooplui in valsche waren uit en zei, dat ze hun artikelen in discrediet zon bren gen. De kooplui namen haar in de ma ling en de gausche stad ging tegen haar te keer, omdat zij de koopwaren in prijs deed achteruitgaan en het er op scheen aan te leggen, dat de menschen van hon ger zouden sterveni „En zoo is het mij gegaan», zegt Tol stoï weder, „toen ik mijn denkbeelden over de wetenschappen van mijn tijd ontwik kelde. Toen ik er van in de *e- tenschappelijke bazaars met „magarine vervalschte wetenschap voorwette, die niets gemeen heeft met de eenige, ernstige wetenschap, heeft iedereen me uitgeschol den, aaDgeblait en gezegd, dat, aangezien ik zelf van professie geen wetenschappe lijk man ben, ik niet bevoegd was om over zulke groote dingen mee te praten. Een groep van reizigers verdwaalde w een bosch bij zonsondergang. Sommige11 gaven den raad rechtsaf te gaan anderen de tegeovergestelde richting te volgen. Een man was echter van meening, dat 't het beste was, een oogenblik te blijven staan, goed rond te zien, te over leggen en dan den weg te kiezen naaf den stand der sterren. Maar men luisterde niet naar hemzijn reisgezellen dreven den spot met het hem eu beleedigden hem, omdat hij, volgens hen, ontmoediging en lamlendigheid aanprees. „En zoo is het mij alweer gegaan", zfg* Tolstoï andermaal, „toen ik te verstaan gn|. dat de weg, dien wij zijn opgegaan in diepe woud der sociale quaestie, niet de goe de weg ia, dien we moeten volgen; dat het in alle geval beter is een wijle stil te staan, om te overpeinzen en onzen verue- ren gang te regelen naar zekere algemee ne, voor alle eeuwen geldende grondbeg»0"

Schager Courant | 1895 | | pagina 2