Bij EEN VERSTANDIGE OPMERKING. Zondag 12 Mei 1395. D 39ste Jaargang No. 2989. en Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Uitgever J. WINKEL. Burean: smAOKHi liaan, D 4. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van I tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. dit nummer behoort een Bijvoegsel. Binnenlandsch INieuws. Destand der gewassen iu WAARD en GROET is bevredigend. Achterlijke stukken zijn bijna niet aan te wijzen. De karwei staat prachtig. Gras is er in voldoende hoeveelheid. In de binnentuinen zijn alle zaden ook tot flinke ontwikkeling gekomen. Er wordt al groente van den kouden grond getrokken. De ooftbooraen hebben hun voorjaarstooi aangenomen en sieren hun ne omgeving door bloesempracht. De fijne peren beloven niet zooveel als het vorige jaar. Appelen staan er goed voor. Yan de zwarte rups, die op andere plaatsen veel schade toebrengt, wordt hier niets bespeurd. Over het ge heel kan derhalve ieder tot dusver te vreden zijn. In het voorlaatste num mer dezer courant eindigde het be richt van den regenbak te KOLHORN door een klein verzuim van den zetter, op eene vreemde wijze. Men las daar „De mond van den bak zal gesloten worden met een steen, waarop met sierlijken letter staat gebeiteld maar wat er nu op te lezen zal staan was vergeten, n.1.: Ondertusschen heeft die bak eene ge schiedenis gekregen. Maandagmorgen begon men aan de tweede ontgraving. De eerste put was inmiddels, als totaal ongeschikt voor het doel, weer gedempt. Woensdagmiddag 12 uur was de kuil gereed. Om 2 uur kalfde hij gedeelte lijk in. Om 6 uur kleine herhaling. De Donderdag werd besteed om den kuil in zijn geheel te beschieten en te stut ten, terwijl het metselwerk een aan vang nam. Vrijdag durfde men niet verder metselen, omdat men voor de gevolgen vreesde, en tijdens de afzen ding van dit bericht stelt de aannemer pogingen in het werk om den arbeid te mogen staken, den put te dempen en op eene derde plaats van meet af aan te beginnen. Voor hem is het te hopen dat de werkzaamheden alsdan tot een gewenscht einde moge leiden. De Koninginnen in het Oosten Het plan bestaat, om bij het bezoek dat H.H M.M. de Koninginnen in Sept. a.s. vermoedelijk aan ENSCHEDÉ zul len brengen, in den vorm eener eere poort in groen,,een reproductie te geven van éen der oude stadspoorten, de zoo genaamde „Veldpoort", die door den be kenden brand van Enschedé in 1862 werd vernield. Reeds is gemeld, dat bij de komst der Koninginnen in September te Zwolle, het voornemen bestaat, een eerewacht te j paard te organiseeren. Thans kunnen wij mededeelen, dat ook reeds bij verscheidene dames al daar het voornemen bestaat, daaraan deei te nemen. Verschillende zangvereenigingen, gym nastiek vereenigingen, de Zwolsche Roei en Zeilvereeniging en meer andere zullen zich niet onbetuigd laten en beramen reeds voor die gelegenheid verschillende i plannen. IliSlil! lllltlIS- COURANT. Almttilit- LiillnilM ervan vol en onze geestver- Op de vriendelijke manier, waarop de twee antirevolutionaire bladen de Neder lander en de Standaard steeds van gedach ten plegen te wisselen, hebben zij elkan der dezer dagen onderhouden over het al of niet belangrijke der aanstaande Statenverkiezingen voor de antirevolu tionairen. De Nederlander houdt tegen de Standaard het belang wij zijn het, ook voor wanten, ten deze met de Nederlander eens, en wij hopen dat, wanneer Dins dag de stembus geopend is, zij allen trouw zullen opkomen, niet alleen met het oog op de provinciale belangen, maar ook met het oog op de verkiezingen voor de Eerste Kamer En zelfs, al ware het niet, dat zulke belangen de stemgerechtigden naar de bus deden gaan, zij zouden het moeten doen om voor hun beginsel te getuigen, en omdat het recht van kiezen den plicht tot kiezen insluit. Zelfs daar, waar voor de onzen de kans om te winnen gering is, behooren zij hunne stem op vrijzinnige candidaten uit te brengen, om althans de dwaling te voorkomen, dat tegenover de anti liberale meerderheid slechts eene onbe duidende liberale minderheid staat. Men is aan zijne beginselen verplicht om, zoo men niet meer kan bereiken, in ie der geval het getal der aanhangers zoo volledig mogelijk te vertegenwoordigen bij de stemming. Zulk eene revue over de beschikbare strijdkrachten is vooral nu noodig, nu eene uitbreiding van het kiesrecht in zicht is. Maar nog meer is trouwe opkomst noodig daar, waar liberalen op hunne zetels gehandhaafd moeten worden of nieuwe zetels voor liberale vertegenwoor digers te winnen zijn. Ook dit is altijd noodig, maar nu meer dan ooit, omdat de Staten de le den der Eerste Kamer kiezen en de leden der Eerste Kamer ook to beslissen heb ben over de kieswet. Juist omgekeerd acht de Standaard nu de Statenverkiezingen van geen be lang, omdat binnenkort het kiezerskorps voor de Staten verdubbeld zal worden. Behalve dat wij het evenmin als de Nederlander met die opvatting eens zjjn, voegt laatstgenoemd blad er nog de zeer verstandige opmerking aan toe, „dat de kiesrechtregeling weder mislukken kan.* Wij hebben zeiven bij herhaling op de moeilijkheden gewezen, die de samen stelling der Kamermeerderheid voor de oplossing van het kiesrecht vraagstuk zou opleveren. Wij wachten het van belang, dat daarop nu ook de aandacht geves tigd wordt van de zjjde der groep an tirevolutionairen, die tot de anti-Tak- kiaansche meerderheid behooren. Niet omdat wij bevestiging van onze meening noodig hebben. De gronden daarvoor liggen te zeer voor de hand. Ook niet, omdat de Regeering eene waarschuwing van bevriende zijde zou behoeven. Zij zal al ruimschoots gelegenheid gehad hebben, om te ervaren, dat het gemak kelijker viel het werk van een voorgan ger af te breken, dan zelf een ontwerp samen te stellen, dat de beloften, die naai rechts gedaan zijn, vervult en de ferwachtingen, die naar links opgewekt "ju niet al te zeer teleursteltInder- ket ia niet noodig dat men steke- ge quaestieg, al» het vrouwenkiesrecht ,en kieadwang, erbij haalt, zooals broDatm*'doen »KT T>. 0I& de taak van Minis- te verzwaren, voor i 0118 •i1"8' wensehelijk ruimere'1 'ik v&n hen, die eene wèSe g Van het kiesrecht vesS T 0ü^erdacllte zijde ge- mislukkin01 0P, m°6elijkheid eener hcrvoi in; Vtv te wa°kten kiesrecht- Reven "fkan Lun aanleiding houdiè/' r 1U!.y te beraden over de ntn J' e Z1J tegenover de in te on'werpen hebben aan te j Nu reeds, terwijl nog niemand weet, hoe de voordracht er zal uitzien Juist nu Daar het voor het oor deel, dat men zich van eene belangrijke wetsvoordracht vormt, van grooten in vloed is, in welk licht men haar be schouwt, is het van veel belang, om vooraf, zonder de bijzonderheden van zoodanige voordracht te kennen, zich re kenschap te geven van de gedragslijn, die de algemeene staalkundige toestand ten opzichte van zoodanige voordracht wenschelijk maakt. Er is niet aan te twijfelen, dat zij, die Tak's ontwerpen in hoofdzaak ongewij zigd wenschten aangenomen te zien, in van Houten's voordracht de verwezenlij king van hun denkbeelden niet zullen vin den. Is dat een reden om er zich vijan dig tegenover te stellen Dit zou niet verstandig zijn. Wij moeten de in te die nen voorstellen onbevooroordeeld onder zoeken met het bepaalde voornemen, om, zoo eenigszins mogelijk, thans de kies rechtuitbreiding te doen slagen. Het is ons toch om de zaak, niet om personen te doen, en wanneer de hervorming nu weder mislukt, is slechts één ding vol komen zekerdit namelijk, dat we nog weder eenige jaren met het zeer beperk te kiesrecht zullen blijven opgescheept, zonder te weten of we daarna betere kans zullen hebben, Dit behoeft ons intusschen niet te weerhouden, de gebreken van het nieuwe voorstel aau te toonen niet alleen de gebreken, die het in zijn eigen systeem vertoont, maar zeer zeker ook de nadee- len, die bet hebben zal in vergelijking met het ontwerp-Tak. Het kan geen kwaad, als de bestrijders van Tak's ont werpen ondervinden, hoe hun werk er afkomt, wanneer het naar het stelsel, door hen toegepast op dat van den heer Tak onder het mes genomen wordt. Intusschen, enkel om de voldoening te hebben, de onvolkomenheden der te wachten ontwerpen in het licht te stel len, mag het ons niet te doen zijn. Wij moeten ook ons best doen, de ontwerpen zooveel mogelijk te verbeteren, te verbe teren ook in onzen geest. Er is geen en kele reden om dit na te laten. Doch hier begint met de gewichtigste taak ook voor ons de moeielijkheid, die voort vloeit uit de Staatkundige verhoudingen, en het is juist met het oog daarop, dat wjj de opmerking van de Nederlander zoo verstandig vinden en daaruit aanleiding nemen om nu reeds een en auder te zeggen over de te volgen gedragslijn. De anti-Takkiaansche meerderheid toch, eu dit moge wij in geen geval vergeten, bestaat wel in haar geheel uit tegenstanders van Tak's kiesrechtont- werpen, maar daarom nog in geenen deele alleen uit voorstanders van eene ruime kiesrechtuitbreidiDg door een an der. Misschien zijn er geen onverholen voorstanders van een onveranderd be houd van het bestaande stelselmaar dat er zijn, die eene nieuwe mislukking eener voorgedragen kiesreebtuitbreiding zonder leedwezen, misschien wel met hei melijk welgevallen zouden aanzien, en niet ongenegen zouden zijn, van Hou tens ontwerp, evenals dat van Tak door „verbeteringen' onaannemelijk te ma ken, dat staat vast. De zoodanigen zul len zeer bereid zijn om met de vooruit strevende Kamer-leden samentewerken, om amendementen te doen aannemen, die de Regeering niet wil aanvaarden, of die ten slotte eene meederheid of ee ne combinatie van minderheden tegen h^t wetsvoorstel doet stemmen. Daar door zou dan teweeggebracht worden, dat de mislukking kwam door toedoen, althans met medewerken van hen, die verder zouden willen gaan, dan de Re geering of haar vrienden. Onder die vrienden der Regeering kan, behalve dat er tegenstanders eener rui me kiesrechtuitbreiding onder zijn,ook nog zeer wel verschil van meening bestaan, niet alleen over de mate, waarin het kiesrecht moet geregeld worden, maar ook over de wijze, waarop het kies recht moest uitgebreid worden. Het is dus verre van onmogelijk, zelfs me kiesrechtuitbreiding met meer of min der warmte, maar toch oprecht wenschen. Blijkt dit het geval te zijn, dan zal men over en weer eene tegemoetkomende hou ding hebben aan te nemen. Over en weer. Men zou ons geheel verkeerd verstaan, als men uit het vorenstaand betoog wil de afleiden, dat men onzerzijds verplicht zou zijn, zich met handen en voeten ge bonden aan de tegenpartij over te geven. Verre van dien. Want uit het aangevoer de volgt evenzeer, dat bij tegenwerking dezerzijds mislukking van de voorgeno men kiesrechther vorming met andere woorden eene politieke nederlaag zeer voor de hand ligt, eene nederlaag tever- pletterender na de houding, vroeger aan genomen. Men zal die nederlaag door al lerlei middelen trachten te voorkomen; men zal daartoe hulp zoeken naar rechts of naar links. Komt men dus niet met ons tot overeenstemming, dan zal men, en dit gevaar is nog grooter dan dat der geheele mislukking der uiterste rechterzijde ter wille moeten zijn en wat dat beteekent voor de kiesrechtuitbrei ding kunnen wij gemakkelijk nagaan. Wij kunnen dus verwachten, dat men onze hulp noodig zal hebben; en als men onze hulp behoeft, hebben wij alle recht te verlangen, dat met onze wenschen re kening gehouden zal worden, en wij hebben de middelen om die wenschen te doen gelden. Slechts dit moet er bij in het oog gehouden worden, dat er veel beleid en veel tact zal noodig zijn, om., de strikken te ontgaan, die ook nu we der evenals vroeger gespannen zullen worden. Men zal zich hebben te wachteu voor hem die door quasi-verbeteringen de misluk king willen voorbereiden; en evenzeer ja nog veel zorgvuldiger zal men zich moeten hoeden voor den overdreven ij ver dergenen, in en buiten de Kamer, die de Regeeriug en de Regeeringsgezin- de Kamerleden naar rechts zouden driu- gen. Meu moet dus in strijd met de houding ven hen, die de vret-Tak ver beterden, om haar te doen vallen, de wet Fan houten zóó zien te verbeteren, dat er eene wet tot stand kome, zoo goed, als onder de gegeven verhoudingen bereikbaar blijft. Men schrijft ons uit WIE- RINGEN. Den 23 Mei 1895 is het de eerste keer dat de Noord Nederlandsche muziekbond van Harmonie- en Fanfare-korpsen te Beets (N.H,) haar feest zal geven. Op dat feest zal ook de harmonie van Wielingen een paar stukken ten beste geven, en wij hopen dat't korps er in mag slagen om zich er al zoo wat mte be kend te maken, om reden het voor het eerst is, dat zij de moeielijke taak aanvat. Den le Juni zal te HILVER SUM de 51e Jaarlijksche Vergadering der Gewestelijke vereeniging Noord-Holland van het Nederlandsch Onderwijzers-Genoot schap, gehouden worden. Onder de te te- handelen punten komen voor: Eene lezing over Noorwegen, door den heer Joh. van Wulfen te Laren. De plaats der school in do Maatschappij, in te leiden door den heer J. Versluijs te Amsterdam en wenschen en eischen voor het onderwijs en onderwijzers van vijftig jaren geleden. Tot afgevaardigde naar die vergadering is door de afdeeling Schagen benoemd: de heer Q. Bolle te Haringhuizen. Men verzoekt ons mede te deelen dat eerstdaags door de ,V eree- niging tot bescherming en op- beuring van den Nationalen Landbouw en Arbeid* op groote schaal propaganda zal worden gemaakt tot het bekomen van leden en dat de veree- mging, slechts hebbende gewerkt in de ge meenten WieringerwaardAnna Paulowna [Oostdeel], Barsingerhorn en Winkelzich reeds 225 leden heeft verworven. Uit de groote zouter ij te KOLHORN bericht men, dat er tot he den geen ansjovisch is aangevoerd. Alle dagen zijn de scholen eeher te verwachten en sinds men te Bergen-op-Zoom verle- heel den week de eerste viscbjes gevangen heeft, die- nemen. waarschijnlijk, dat de voorgenomen kies- is de hoop levendig, dat ze eerstdaags de rechthervorming slechts tot stand kan ko- Ncoidrlijke gaten wel binnen vallen, men door samen werking van de vooruitstre- Naar geep werd al meer dan eeDs ge vende liberalen met de meer behouden- trokkeD, doch zonder gunstige resultaten, de elementen in de Kamer, die eene rui- Slechts enkele werden bemachtigd. „WITTE KRUIS 1895.a Dezer dagen stierf te UDEN eene koe aan eene besmettelijke ziekte, men zegt miltvuur. De veearts keurde het vleesch voor de consumtie af en gaf bevel het te vernietigen. Niette genstaande dit bevel, wisten enkele per sonen eenige stukken van dit vleesch machtig le worden en... gebruikten er van 'De gevolgen bleven niet ui», verscheidene personen, welke van het vleesch gegeten hebben, zijn ziek geworden en twee reeds overleden. Bij de Wekelijksche Thee- Thomson is de prijs van 1 25 op Woens dag 8 Mei 1895 gewonnen le prijs f 10 door Mej. v. BurenGroen straat, O 388, Zwolle. 2e prijs f 10 door Mej. J. Offenberg Gerard Doustraat, 35 Amsterdam. 3e prijs f b door Mej. P. A. Wigman Hoven T. 141, bij Zutphen. De tveedaagscbe wed strijd van den Noordhollandschen Kolfbond is bepaald op 2 en 8 Juli e. k. en zd gehouden worden in het Park ta Eukhui- zen. De Bond telt thans ongeveer 200 leden. Hetis te vreezen dat W. Kes, ook na de twee jaren te Glasgow, voor ons land verloren blijft. Want dan zoo vernemen wij wacht hem een schitterend engagement te Boston. De bevolking van N.-Ho 1- land bedroeg op 1 Januari 438.862 m. eu 467.274 vr. totaal 906.136 personen. Am sterdam heeft 458 189 inw., waaronder 837.207; vr.; Haarlem 58.310; Alkmaar 16,948; Haarlemmermeer 16.085; Helder 15.254, Hilversum 14.528, Hoorn 10.748; Nieuwer-Amstel 31.969; Zaandam 17.002 inwoners. Vande beidete den HEL DER door een binnenkomenden trein o verreden k'nderen is nu ook het meisje aan de gevolgen overleden. Een Drentsche spookge schiedenis. Uit Roswinkel schrijft men aan de Veen- bode Zij zaten 'a avonds heel bedaard bij den haard te praten, een huishouding van zeer eenvoudige eu al eeuigezins bejaarde nien- scheu in 'l Munst-ranrl. In eens werden zij opgeschrikt door een vervaarlijk altrm op deo zolder, vrjjwel gelijkende op het rollen van een wagen. Dit had Lts te beteeken, doch wat Nogmaals hoorden zij het vreesaanjagend geluid. Versiijld van schrik staarden zij elkander aa», doch niemand had den moed, de zaak te onder zoeken, want dat het op den zolder spook te, dat stond bij hen als eec paal boven water. Goede raad was duurmen ging de buren halen. Nn met een man of wat, goed gewa pend, naar boven I Geloerd, geluisterd, gekekenmet een kloppend hart eenige oogenblikkeu gewacht, doch zooals gewoon lijk gaat, toen zij er waren, was het spook er niet. In stilte daalden vier, vijf man weer af, doch terwijl just de laatste het hoofd weer beneden den zolder heef», be gint het weer te stommelen, dat huo hoo- ren en zien vergaat. Vreeselijk verschrikt glijdt de bovenste uit, neemt in zijn val nog een en nog een mee, en toen dit ge daan was, lageu er een vier op een hoop je aan den voet dier trap. Met dikke neu zen blauwe oogen, builen aan armen en beenen, hinkende en jammerende, met de handen voor hun zitvlak, kwamen onze helden eindelijk weer op de been. Dit gaf zooveel opschudding, d»t de ge heele buurt er aan te pas kwam. Dat het er spookte, dat was zeker en men was geheel ten einde raad. Is evenwel de nood op het hoogste, dan is de redding het meest nabij. Daar treedt iemand uit de menigte op en zegtik ga naar den zolder en zal met het spook eens afrekening houden, 't Was iemand die den slag bij Sedan had meegemaakt. Doch wat noodlotde man was getrouwd en zijn vronw wilde hem nitt laten gaan, wat zou hem wel kunnen overkomen Hevige strijd de man gaat en de vrouw krijgt het op hare zenuwen. Men sleept een heele bezending hoflmau eu eau-de- cologue aan, waarmee het goede mensch gelukkig spoedig weer een beetje opfrischt en tot aller verbazing, komt de man te rug met bet spook in de hand. Wat was er gebeurd De vrouw des buizes had een handj-vol lekkere suiker- erwtjes gekweekt. Om ze goed te bewa ren, deed zij deze in een flesch, die met het ronde oppervlak op den zolder was komen te liggen. Een muis was in de tlesch gekropen en had haar buikje zooda nig met lekkere erwten gevuld dat zij niet meer door den hals der flesch kon. Door hare vruchtelooze pogingen rolde zij den flesch over den zolder en dat was du de geheele spookerij 1 Een algemeen ge lach volgde, al trokken sommigen er ook eeu zuur gezicht bij tengevolge van de pijnlijke herinnering aan den val van de trap. Geïll. Volksblad. In den nacht van Dinsdag op Woensdag, omtreeks half één, ontstond te OUDCAR>PEL eeu felle biand in het huis vau M. B., dat geheel afbrandde, door den Oostenwind aangewakkerd werd mede een prooi der vlammen het perceel van A. H. Alles was tegen brandschade verzekerd. Valsche bankpapier. Eergisteren is ten kantore van de firma Johannes Kramer Co., geldwisselaars, op den Dam, hoek Vijgendam, te AMSTER DAM, ter inwisseiiug aangeboden een valscb bankbiljet van f 60het werd door den chef der firma aangehouden, en de politie, die onmiddellijk per telefoon

Schager Courant | 1895 | | pagina 1