Bet personeel Zondag 9 Juni 1395. 39ste Jaargang Ho. 2997. D Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Z a 1 e r d a g a v o n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummef geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Uitgever J. WINKEL. Bureau: BCHACMSIÏ", Laan, D 4. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Gemeente Sc hagen. Bekendmakingen. f 40.—. DE BRONNEN DER FOUTEN. Binnenlandsch Nieuws. w EDIS-, Aimtcitii- LuMliL Bij de Burgemeesters van SCHAGEN on WINKEL is aangifte gedaan van een in de Winkeler Wheere gevonden bankbiljet van f 40. De rechthebbende kan het bankbiljet terug ontvangen bij den Burgemeester van Schagen, onder opgave van het nummer van bet biljet. IVfaartje lrMijter, vroeger ge woond hebbende te OUDORP, thans al hier, wordt in haai belang aangemaand, zich zoo spoedig mogelijk te vervoegen ter gemeente-secretarie. De nieuwe regeling van het Perso neel heeft, wanneer men haar in haar geheel beschouwt, twee groote fouten, die in nagenoeg alle beschouwingen over het ingediende ontwerp met meer of minder nadruk worden aangewezen de heffing daalt te laag afde middenstanden, voor zoover zij door de bedrijfsbelasting te zwaar getroffen worden, worden te wei- Dig ontlast. De Nieuwe Rotterdamsche Courant en het Dagblad v. Zuid-Rolland geven ons aanleiding om de bronnen aan te wij zen, waaruit die fouten voortvloeien. De N. R. Ct. zegt in hare beschou wingen over het Personeel o. a., dat de zonder eenigen zweem van bewijs tegen de Regeering ingebrachte beschuldiging, dat zij zich bij vaststelling der tabel (be treffende de classificatie der gemeenten) door laakbare nevenmotieven, kunstma tige kiezersteelt en kiezersmoord, heeft laten leiden, geen wederlegging waard is. Yan eene zóó geformuleerde beschul diging kan men zich met zóó een groot woord wel afmaken. De zaak is echter anders. De minister van Houten zelf heeft verklaard, dat de gegevens, die de Minister van Financiën voor het Perso neel behoefde, noodig had voor de rege ling van het kiesrecht. En men moet wel een vreemdeling in Jeruzalem we zen, om niet te beseffen, dat de classi ficatie der gemeenten voor het Perso neel ook dienst moet doen bij de toeken ning der kiesbevoegdheid. Nu meenden velen en de kiesrechtlitteratuur geeft tot die opvatting alle aanleiding dat de laagste aanslagen in het Personeel dienst moeten doen, om, ten deele al thans, de grens der kiesbevoegdheid te bepalen. Zoo die opvatting juist blijkt, dan brengt elke wijziging in die laagste aanslagen, ook wijziging in veler kies bevoegdheid, en heeft er kiezersteelt of kiezersmoord plaats. Dit is zoo duidelijk, dat het ijdel is, daarover een enkel woord te verliezen. Ons komt het echter niet onwaar schijnlijk voor, dat men een middel meent ontdekt te hebben, om aan die zwarig heid te ontkomen. De wijze, waarop de heer van Hou ten over het verband tuBBchen het Per soneel en het kiesrecht sprak, maakt het niet onwaarschijnlijk, dat hij kies recht op dezelfde grondslagen als het Personeel wil vestigen, zonder juist den aanslag in het Personeel als kenmerk te nemen. Ook dan zou, herinnerin gen aan de kiesrechtlitteratuur wettigen die onderstelling de classificatie der gemeenten daarbij eene rol spelen, want dan moet men aannemen, dat de huur waarden, die de menschen belastingplich tig maken, hen ook kiesgerechtigd zul len doen worden. Zóó zal men in schijn den band tus- schen belasting en kiesrecht hebben los gemaakt, maar ook niet meer dan in schijn. Want reeds nu wordt bijv. in de A7. R. Ct.. die niemand verdenken zal, dezer Regeering bij haar kiesrechtrege ling struikelblokken in den weg te wer den, de aandacht gevestigd op de nood zakelijkheid, om de grens, waar de be lastingheffing begint, hooger te stellen; met andere woorden, bet maximum der huur waarde, waar beneden men van de belasting vrijgesteld wordt, hooger te stellen. Maar dit vordert wijziging der tabel en wijziging der tabel is kiezersteelt of kiezersmoord. En die wijziging is niet noodig wegens de verplaatsing van de grens van belasting heffing, maar ook het is al wederom de N. R. Ctdie er op wijst, om even- tuëele fouten te herstellen. En andere, evenmin der Regeering vijandige bladen hebben de aandacht gevestigd op de noodzakelijkheid om de lijst van tijd tot tijd te wijzigen met het oog op veran derende omstandigheden En elke wij ziging zal kiezers maken en breken. Of, zoo men nog verder wil gaan, en de tabel voor het kiesrecht onafhan kelijk maken van de tabel voor de be lastingen, dan ontvalt aan die voor het kiesrecht eiken redelijken grondslag en houdt men niets dan reine wille keur bij de grensbepaling en bij elke grensverandering overEn ook bij die tabel zullen grensveranderinggen noodig zijnWijzigt men de grenzen echter, dan teelt of moordt men kiezers, en laat men, om dit bezwaar te ontgaan, de grenzen onveranderd, dan handhaaft men ongewenschte toestanden. Wij willen ons in die zaak nu niet verder verdiepen. Wij achten het vol doende, aangetoond te hebben, dat het verband tusschen kiesrecht en Personeel een grooter beteekenis heeft dan de N. R. Ct., schijnt te meenen. Reeds nu is een der gevolgen van dit verband, dat de grens der belastinghef fing lager gesteld is dan anders het ge val zou zijn geweest. v Waarom de middenstanden niet vol doende ontheven worden, moet aan eene andere oorzaak toegeschreven worden men ziet op tegen eene behoorlijke pro- gresse Het D. v. Z. H. heeft daarover opmerkelijke beschouwingen medege deeld. Het blad beklaagt den Minister Sprenger van Eyk, die verplicht is correctief te geven tegen de verkeerde werking van ingevoerde belastingen." Het blad, dat den heer Pierson zijne aan gebrachte hervormingen, waardoor ook de gegoeden meer naar billijkheid in de algemeene lasten dragen, maar niet kan vergeven, leeraart nu„Eene belasting wet moet goed zijn in zichzelvezij moet een afgerond geheel vormen." Die stelling ziet er niet kwaad uit, maarbewijst niet, dat men in een goed belastingstelsel niet verschillende en verschillend werkende belastingen moet hebben. Het blad noemt zijn artikel„Moder ne belastingwijsheid" en bedoelt dat in afkeurenden zin. Het werk van den „be lasting ver vormer," inr Pierson, zooals het met eene geestige woordspeling heet, wordt daarmede in een kwaad daglicht gesteld. Maar door ervaring geijkte belastingwijsheid waarschuwt juist tegen het invoeren van een impót unique," waartoe men gemakkelijk zou kunnen besluiten als eene belasting aan alle ei- schen kon voldoen. Maar omdat theorie en practijk beiden vau modernen en klassieken leeren, dat dit niet kan, daar om begeert men steeds een stelsel van verschillende belastingen, die elkanders lon ten corrigeer en. En zoo is het Personeel niet door de verkeerde werking geworden, maar van den aanvang af bestemd om te zijn een correctief van de welvoorziene werking der vermogens- en bedrijfsbelasting, een correctief echter in anderen zin dan het Df. Z. H. zou wenschen. Het Personeel was n.1. bestemd in den gedachtengang van den heer Piersonom het progressief karakter van ons belasting stelsel te volmaken. Maar dan zou men, o gruwel„het bezit, de gegoedheid, nog meer moeten treffen." Daarvan schijnt deze Minister ook af- keerig te zijn. En hij gebruikt, om dat te rechtvaardigen, eene redeneering, die in kunstigheid en onjuistheid te nauwer- nood door die van het D. v. Z -R. over troffen wordt. Men moet met progressie bij eene ver teringsbelasting voorzichtig zijn, want „terwijl niemand verdacht kan worden, inkomsten of vermogen te laten varen, ten einde aan inkomsten- of vermogens belasting te ontsnappen, wordt aanzien lijke verhooging eener verteringsbelasting licht de aanleiding tot inkrimping van verteringen, zoodat de verhooging wel last en ongemak, maar geen baten voor de schatkist oplevert. Want dit bedenke men wel indien belangrijke verhooging der belasting al op zich zelve niet tot inkrimping der belaste vertering doet besluiten, komt zij licht andere motieven versterken". Neen, zeker, niemand zal inkomsten of vermogen laten varen, om aan belas tingen te ontkomen, maar beeft de Mi nister er nooit van gehoord, dat inkom sten of vermogen niet altijd met groote nauwkeurigheid worden aangegeven En maakt het voor den fiscus wel veel ver schil, of men inkomsten of vermogen „laat varen", dan wel „niet aangeeft?" De reden, waarom een te sterke pro gressie bij inkomsten- en vermogingsbe- lastingen is te ontraden, is dat zij de verleiding tot ontduiking, die toch al groot is, nog versterkt. En dat die ont duiking het gemakkelijkst is en het meeste voordeel geeft in de hoogste klas sen, is eene treurige waarheid, die in de ze omzichtigheid des te meer tot een gebiedenden plicht maakt. Maar dat is ook de reden waarom juist het Personeel bestemd was, om in deze corrigeerend te werken. Is de verleiding daarbij dan wellicht minder groot? Dat zoozeer niet, maar zij vindt een heilzaam tegenwicht. Het Per soneel is eene belasting, die naar uiterlijke kenteekenen geheven wordt en om nu aan die belasting te ontkomen, vooral bij de nieuwe regelingis het niet vol doende, dat men ruim genoeg van ge weten zij, om iets te vei zwijgen, dat men zou moeten aangeven, maar men moet zich onthouden iets te gebruiken, waar van men zich zou kunnen bedienen, als men het niet om de belasting liet; men kan zijn huis, zijn meubelen, zijn dienst boden en zijn paarden niet in den zak stoppen. Het opmerkelijke is, wij we zen er reeds op, dat deze minister, van wiens practische ervaring men terecht hoog opgeeft, en die zulk een scherp oog heeft voor de „inkrimping der vertering als middel om aan de belasting te ontko men," de progressie zeer sterk maakt bij dien grondslag, die nog het meest ge schikt is, om aan het gezicht onttrokken te worden, dien der haardsteden! En nu is 't wel waar, dat een bijzon der zuinig man om de belasting kleiner kan gaan wonen dan zijne middelen toelaten en zijn huis sjoveltjes kan meu belen, terwijl hij in staat ware royaal voor den dag te komen. Maar het is hoogst onwaarschijnlijk, dat zoo velen dit zullen doen, als er zich aan te lage aangiften voor inkomsten- of vermogensbelasting schuldig maken; en voor zoover het ge daan wordt, zal het eerste toch in veel geringer mate geschieden dan het laatste, omdat er maar weinigen zijn, die het voor hun eigen genot en voor het aan zien bij hunne medeburgers met een po ver boeltje voor lief zullen nemen, als zij het beter hebben kunnen. En zoo dit dan al geschiedt, is het zuiniger wonen niet, zooals het onttrekken aan vermogens- en inkomstenbelasting een puur verlies. De man, die zuiniger woont, houdt meer over; zijne inkomsten of zijn vermogen nemen toe, en zoo kweekt hij, door het geen hij nu der schatkist onthoudt, nieu we belasting-objecten voor de toekomst, en zoo, o Dagbladzijn vermogens- en bedrijfsbelasting op hare beurt weder de correctieven van de onvermijdelijke on volkomenbeden van het Personeel? Tot die onvermijdelijke onvolkomen beden behooren echter niet: de te lage grens der belastingplicbtigheid, die aan de kiesrechtpolitiek te wijten is, en de niet voldoende ontheffing dei middenstan den, die een gevolg is van de vrees, om aan de belasting een voldoend progres sief karakter te geven. ERRATUM. De leprijsvan Afdeeling 7 der ^Pinkster-Tentoonstelling te KOLHORN' is niet ten deel gevallen aan D. v. d. Wonde, zooals een kleine zetfont ons doet lezen, maar aan A.v.d. Wonde. Omtrent de gewassen in WAARD en GROET verneemt men het volgende Het schoone weder dat de stormachtige dagen van onlangs ver rangen heeft, is de karwei zeer ten goede gekomen. Zij heeft zich prachtig hersteld en bloemt zoo rijk, dat enkele bouwers verzekeren, dat er van schade na hoegenaamd geen sprake meer kan zijn. Ook de andere gewasseD, die in allerlei verscheidenheid over de ruim 700 Her verdeeld zijn, staan er goed bij. Erwten, tarwe, haver, gerst, uien, spinazie, kool zaad, karwei, enz. alles groeit overheer lijk. Slechts een paar stukken blauwmanen zijn herzaaid moeten worden; anders is er geen enkel gewas mislukt. Er mag echter geen »haring' geroepen worden vóór hij in het net is, en de 1 uni- en Julimaand van het vorig jaar hebben ons doen zien, dat een schoone morgen niet altijd een blijden dag geeft. Ook tóén stond in het voorjaar alles veelbelovend en het einde van de campag ne was, dat zoowel kwaliteit als kwantiteit te wenschen overlieten. Een en ander neemt echter niet weg, dat het een lust is, thans door deze scboone polders te wan delen, en dat eigenaars en huurders van die rijke veelbelovende stukken ten zeerste bopen, dat hunne verwachtingen niet den bodem zullen worden ingeslagen. De mazelen-epedemie nam in de laatste dagen te K o 1 h o r n hand over hand toe. Zij lijken echter van een goedaardig ka rakter te zijn. Treurige gevolgen zijn gelukkig nog niet aan te wijzen. Het schoone weder zou anders in staat zijn, het jonge goedje al te vroeg naar boiten te lokken, wat de dokters echter ten zeerste ontraden. Met het oog op de ze ziekte is in de laatste vergadering van „Denk en Doe* dan ook besloten, het school feest, dat anders in de eerste helft van Juni gehouden zou worden, te verdagen, tot de gezondheidstoestand zoodanig is, dat #geen" of zoo „weinig mogelijk" der kleine feestgenooten om ziekte teleur gesteld behoeven te worden. Naar wij vernemen is de groote collectie bekroningen der firma J. P. Nord Thomson weder verrijkt met een Eerediploma en gouden Medaille van de ffExposition de Ooncoers elimentaires, ge houden te Brussel in de maand Mei jl. en georganiseerd der »i'Association internationale pour le progrès de 1'Hijgiene en Belgiqae, en we! voor hare produkten Thee Thomson, Thomsons Puddingpoeder en Vanillesuiker. Door de gunstig werken de vereeniging Getrouw schoolbezoek* te HEER-HUGOWAARD, zal met de leer lingen der vier scholen, die minder dan 10 verzuimen in het afgeloopen schooljaar had den, een rijtoer worden gemaakt. Op en kele uitzonderingen na kunnen bij Ha alle kinderen daaraan deelnemen. Bovendien ontvangen vele kinderen nog een prijsje, die geen enkelen schooltijd ver- zuimJeD. De vereeniging ondervindt steeds bij ingezetenen en gemeentebestuur zeer gewaardeerden finantieelen steun. ANNA PAULOWNA, 7 Juni 1895. J.l. Woensdag werd aan Je van Ewijk- sluis het lijk aangebracht van schip per T. van Wieringen, dat in de Zuider zee drijvende was gevonden. Nadat het op last van de politie was gekist en de familie het had erkend, is 't gisteren naar Wieringen overgebracht, om daar begra ven te worden. Maandag 1.1. kwam een postduif aangevlogen bij P. Foorthuj- zen in 't POOLLAND, ea niettegenstaan de deze het dier eiken dag laat uitvliegen, keert het 's avonds weder terug. De duif is gemerkt no. 382 no. 254, en heeft een rood gutta-perchabandje aan een der pooten. Den 28 Mei kwam te WIE RINGEN een visscherschuit aan het Westerunde, 't zoogenaamde Lutjeland, met volle zeilen bij, en 't werd vastgezet zon der schipper aan boord, volgens kenteeke nen behoorende aan P. C. van Tijsen, thuisbehoorende alhier. Dus vermoedelijk een ongeluk gehad en verdronken. Zijn lijk is op den 5deu dezer door de kinde ren van den postschipper gevonden. Te MAARSEN is een man o- verleden, die verbazend zuinig leetde, aan alles bijna gebrek leed en zoowat f 300.000 nalaat aan een boerenarbeider, den eenige, wien hij vertrouwde. Een be woner van een zijner panden, die den zon derling nu en dan een verkwikking toe- zoDd, ontving het door hem bewoonde pand als legaat; het moet een f 15.000 waard zijn. Opleiding van Onderwij- zers in Handenarbeid. Yoor Onderwijzers en Onderwijzerressen die zich in handenarbeid willen bekwa men, wordt dit jaar weder gelegenheid ge geven te AMSTERDAM, Groene Burgwal 44, aan de inrichting van den heer J. Stam. De cursus, wearvoor men zich als deel nemer kan aangeven tot den 22en Juni e. k„ bij den Directeur, den heer, J. Stam Reguliersgracht 132, Amsterdam, wordt gehouden van 22 Juli tot 10 Augustus. Het onderwijs aan den cursus te geven, is deels theoretisch, deels practisch. Het theoretisch onderricht bestaat in: 1. het ge#en van een historisch over zicht der beweging voor handenarbeid, 2. de verklaring der paedagogische be teekenis van den handenarbeid, vooral met betrekking tot de overige leervak ken 3. de aanwijzing van den methodi- schen gang der oefeningen, verschillende bewijzen enz.; 4. een verhandeling over hel materi aal en de werkkringen; Het practisch onderricht omvat de vol gende vakken: 1. Elementaire houtslöyd. 2. Voorgezette u 3. Kartonarbeid, 4. Moddsllage in klei. 5. Kerfsnede. Men kan aan een of twee dezer vak ken deelnemen, doch niet tegelijk aan hontslöijd en kartonarbeid of moddellage in klei of kerfsnede, wel hontslöjd met moddellage in klei en kerfsnede of karton arbeid met moddellage in klei- of kerfsnede. De kosten voor onderricht, materiaal, gebruik van werktuigen, bedragen f 10 per deelnemer, die tevens eigenaar blijft van het vervaardrgde werk. Met het oog op de Onderwijzers en On derwijzeressen uit onze omgeving, die wel licht van de gunstige gelegenheid, om zich in handenarbeid te bekwamen, willen ge bruik maken en de belangstelling, die het vak meer en meer ondervindt, hebben wij gemeend het bovenstaande uit het program ma te moeten overnemen in ons blad. Bij de wekelijkscheThee- Thomson's verloting is de prijs van f 25— op Woensdag 5 Juni 1895 gewonnen, le prijs f 10— door W. v. Oorschot Zwolle, Nieuwstraat, de le premie van 3T/S K.G. Thee door Coöp Zwolsche winkelvereeni- ging; de prijs f 10 door R. G. Lieherle v. Swindestraat 101, Amsterdam, de 2de premie van 2l/2 K.G. Thee door Blom 2de Swindestraat 123, Amsterdam; de 3e prijs door A. M. Koh Harderwijk. Dinsdag 4 Juni 1.1., 's n a- middags te 3 uur, werd te AMSTERDAM gehouden de 14de gewone Jaarlijksche Al gemeene Vergadering van Aandeelhouders in de Algemeene Maatschappij van Levens verzekering en Lijfrente, ten haren kantore, Damrak 74. Uit het verslag der Directie bleek, dat in het boek jas r 1894 werden voorgesteld, 2364 Verzekeringen met f 9,417,517,49 Kapitaal en f 82,449,87 Rente; in behan- delingwareu gebleven 45 V. met f231,900 K. en f 504.84 R., zoodat in 1894 be handeld zijn 2409 V., met f 9.649,417,49 K. en f82,954,71. Geweigerd werden 294V met f 1,276,980. K. en f 6.500.R.; er bleven in behande ling 55 V. met f 243,088.— K. en f 61 l,65.R 349 V. met f 1,520,068.— K.en f7,111,65, R zoodat er werden afgesloten 2060V. met t 8,129,349.49 K en f75,843,06. R. De vooruitgang bedroeg f5,303,185.08 K. en f 55,679.10 R. Zoodat op uit. Dec. 1894 verzekerd is f 42,393,489.13 K. en f 466,346.66 R. De jaarpremie vermeerderde met f 230,874 21, zoodat deze tharvs is f 1,853,450.56. Het geheele inkomen be liep f2,436,708.55. De premie-reserve vermeerde met f 1,137,242,31 zoodat deze thans be- d-aagt f5,801,456,21 en het geheel der Reserven f 5.979.704.56.Yj. Aan uitkeeiingeu en afkoop werd be taald 562,161,54 V2- Het winslsaldo bedroeg f 106,963.89Y2. Commissarissen stellen voor: lo. De Balans en de Rekening en Ver-

Schager Courant | 1895 | | pagina 1