Uit en voor de Pers. kwartier weid nu aan de leden toege zonden een „overzicht van de Rijks- proefvelden inNoord-Holland, over Handenarbeid. Landbouwberichten. i De Kieswet. den eer aan alle formaliteiten voldaan is die een dergelijke handeling tegenover een hulpprediker wettigen. Door Hollands Noorder- 1894/95. Er blijkt uit, dat genomen zijn 6 proefvelden op hooiland en 25 op bouwland. T e WINKET, heeft de Ge meenteraad eene Commissie van toezicht op het onderwijs in de nuttige handwer ken voor meisjes, dat aan de drie scho len in de gemeente gegeven wordt, be noemd. De Commissie bestaal uit: Mej. J. Koomen—Smit en Mej. K. Vries- Zeilemaker te Winkel. Mej. J. Timmerman-Hartog en Mej. Wed. G. Spaans-Rezelman te Lutjewinkel. Mej. H. Waiboer-Breebaart en Mej. K. Breebaart-Stins te Groetpolder. Tot onderwijzer in Handenarbeid aan de Rijkskweekschool voor Onderwijzers te HAARLEM is benoemd, de heer Been te Rotterdam. Langzamerhand begint het) nieuwe leer vak baan te breken en ziet men in, dat het een deel van het lager ondeiwijs dient te zijn, ja: het geheele o n- derwijs moet doordringen. Wordt het reeds in vele gemeenten in afzonderlijke inrichtingen gegeven, waar toe de. Yereeniging tot bevorderiog van het onderwijs in handenarbeid in Neder land, de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen en de Vereeniging Volksonderwijs het hare hebben hijgedragen, aan de tweede school der Doopsgezinde gemeente te Haar lem is het vier jaren geleden reeds on der de leervakken opgenomen en dit jaar zal het te 's Gravenhage aan de school in de Tannius Seholtenstraat worden inge voerd. Ongeveerd half September gaat de opeD- bare Tusschenschool, waarvan de heer Van der Laan hoofd is, met personeel en leer middelen naar het ruime en naar de ei- schen des tijds ingerichte schoolgebouw aan de Tannius Seholtenstraat over. De Vereeniging tot bevordering van het onderwijs in handenarbeid zal hare 14de algemeene vergadering honden te Utrecht op zaterdag 10 Augustus, in het lokaal «de Vereeniging". Op die vergadering zal de heer W. Swart, hoofd der 2e school van de DoopS' gezinds Gemeente te Haarlem, het on derwerp «Het onderwijs in Handenarbeid in verband met andere leervakken" inlei den en de heer J. Stam van Amsterdam Het onderwijs in handenarbeid in het Buitenland." Vooral met het oog op het eerste onderwerp is het te wenschen, dat velen de vergadering zullen bijwonen, aan gezien de heer Swart door eene 4-jarige ervaring aan zijne school mogelijk de be zwaren, die velen nog hebben tegen de invoering van handen-arbeid op de school, om het groote aantal leervakken, wel tot een minimum zal weten terug te brengen. Ten slotte verwijzen we belangstellenden naar de uitstekend geschreven brochure door den heer L. A. den Hollander „Handenarbeid, Huisvlijt- en Lager On derwijs," waarvan de heer Tan der Leij aan het slot van het voorwoord door hem er aan toegevoegd, zegt«Om de gewich- j tige onderwerpen, die in dit boekje ter sprake worden gebracht, hoop ik van har te, dat het lezers moge vinden in alle kringen onzer maatschappelijke samenle ving." T e VREESWIJK werd dezer dagen, tal van bladen maakten er mei- j ding van, eene akelige spookgeschiedenis verhaald. In het gebouw der Christelijke bewaarschool werden schrikwekkende ge luiden gehoord, die van onder den vloer schenen op te stijgen en waarvan niemand de oorzaak kon ontdekken. Thans schrijft men van daar zijn de gemoederen tot rust gebracht. Na dat reed» de hulp van tal vaa personen was ingeroepen, om het raadselachtige en beangstigende geval op te lossen, opperde iemand de meening, dat een meisje, het welk in de school behulpzaam was, het vreemd geluid scheen voort te brengen. Deze opmerking was juist. Het kind be kende, hoewel zonder moedwil, aanleiding tot de spookhistorie gegeven te hebben. Het voegde er tevens bij, steeds in groote haar broeder op den volgenden dinsdag, Zoo had zij de anders zoo ernstige man nog nooit gekend. Welk een glans verscheen er op zijn gelaat, toen Margot verscheen, en hoe levendig sprak hij met haar gedurende het tafelen. Met geheime ergernis sloeg zij Margot gade en baar ontging geen enkele kleine opmerking, welke de listige Eva's dochter te baat nam, om de belangstelling van den man gaande te houden, en welke me vrouw Weiier als vrouw, zeer goed be greep. Toen het musiceeren begon, stelde haar broeder zich wederom aan Margot's zijde, om de bladen om te slaaD; maar mevrouw Weiier verzocht hem, meer verwijderd van de piauo te gaan zitten. „Gij hebt immers anders geen genot van de muziek," zeide zij, „de bladen zullen wij zelf wel omslaan, niet waar juffrouw?" „Zeker mevrouw," moest Margot wel ijve rig toestemmen, want zij begreep hare gast vrouw volkomen. „Mijnheer behoeft zich daarvoor volstrekt geen moeite te veroorza ken." Mijnheer Tonnies moest gehoorzamen; hij nam een weinig ter zijde, niet te ver van de spelenden, plaats. Maar ook dat was mevrouw Weiier niet naar den ziD, uadat zij den blik van verstandhouding tnsschen Margot en haar broeder had gadegeslagen. „Gjj brengt odb m de war," riep zij haar brouder toe, „en maakt de juffrouw verle gen, wanneer gij ons, terwijl wjj zingen, zoo onophoudelijk zit aan te staren. Ga nog een weinig achteruit zitten." Toen Margot later afscheid nam, vergat mevrouw Weiier haar tot terugkomen nit te noodigenMet geheime ergernis bemerkte Margot dit, en de directenr was deze om standigheid niet ontgaan. Toen hij reeds met Margot op den drempel ven het salon stond, merkte hij plotselÏDg op: „A propo», juffrouw von Bülau, dat schoone lied van hoe heet het tooh ook weer: O lente—tijd, o liefdes droom moet gij den volgenden dinsdag nog eens zingen. Yergeet vooral niet de mu ziek daarvan mede te nemen!" Margot vestigde een vragenden blik op haar gasivronw en deze zag zich gedwongen, al- was 't ook met een znur-zoet gelaat,te zeggen. Zeker lieve juffioaw, gij komt toch aan staanden dinsdag?" Op straat teistoutte de directeur zich tot da galanterie, Margot zijn arm aan te bieden. ,,Yoor de vele menschen, die men ontmoet; iet is gemakkelijker voor u," heette het, WORDT YERYOLGD. vrees te verkeeren en een schim bij zich te zien. Na verwijdering van het meisje nit het lokaal, heeft het gelnid zich niet herhaald. In de gemeente OPPERDOES is eene openbare vergadering gehouden, om propaganda ie msken voor „protectie*. Eene vereeniging is opgericht die 70 leden telt. Door de politie te MAAS TRICHT werd dezer dagen 's nachts in het park aangetroffen een dienstmeisje, dat het huis van hare moeder was ontvlucht omdat men haar tot drinken van wijn met heeren wilde noodzaken, waartoe zij zich niet wilde leenen. Zaterdag werd de model- hoeve van den heer Van Wittenburg te BROEK-IN-WATERLAND, bezocht door den zoon van een hoofdofficier nit Rusland, die de zuivelbereiding in ons land bestu deert, om die in te voeren op de uitgestrek te landgoederen zijns vaders. In onderscheidene stre ken van Friesland is groot gebrek aan drinkwater voor het vee. Op enkele plaat sen moet dat water van ruim een uur af stand worden aangevoerd, een werk dat met veel moeite, arbeidskrachten en kosten gepaard gaat. Men seint uitDinant, dat bij de wedstrijd van zangvereenigingen al daar Be Vereenigde Zangers uit AMSTER DAM in de eerste afdeeling den eersten prijs behaalden. Voor de 16e eeuw lag aan de zuidzijde van TESSEL een vallei, aan drie zijden door hooge gronden omgeven, en aan de vierde, den zuidwestkant, bloot liggende voor de hooge vloeden der zee. Die vallei droeg den naam van De Kuil, althans dezen naam komt het eerst voor ia een haudvest van Margaretha van Bour- gondië van 12 Mei 1426 waarbij aan ze keren Daniël van Njewail sliklandeu ter bedijking worden uitgegeven. Vermoedelijk is deze Kuil eerst in de 16e eeuw bedijkt, tot welk vermoeden men komt bij de lezing van een octrooi van 22 Mei 1557, waarbij Philips II den be dijkers toestond drie heemraden te kiezen, terwijl reeds vroeger de aanstelling van een dijkgraaf had plaats gehad. Thans wordt het bestuur uitgeoefend door een dijkgraaf en twee heemraden eneenigein- gelauden van dit poldertje hebben zich tot Ged. Staten gewend, met het ver zoek, door de vaststelling van een bijzon der reglement het algemeen reglement voor den polder van kracht te maken. Ged. Staten hadden daartegen geen bezwaar. Met het oog op de kleine belastbare op pervlakte en het verdeelde grondbezit de polder is 36 H. A. groot en er zijn 24 ingelanden, waarvan 10 minder dan 1 H.A, bezitten, is de census voor de stemgerechtigheid op ya H.A. voorge steld. Yan de 24 ingelanden zullen er 10 zijn die één, negen die twee, vier die drie stem men kunnen uitbrengen, terwijl er slechts aan één vier stemmen zijn toegekend, Voor vrees, dat bij vergadering van stem gerechtigde ingelanden de beslissing over alle onderwerpen in handen zal zijn van enkele der grondbezitters, is dus geen re den. taris der Vereeniging, den Heer W- Teengs te Wieringerwaard, die gaarne bereid is, alle mogelijke inlich tingen te geven. Aangifte kan vanaf heden geschieden. De Liberale Unie, hield Zaterdag 1.1. te Amsterdam onder leiding van ilr. T. van Bettinga Iromphare al gemeene vergadering. Het concept-besluit, door het hoofdbe stuur voorgesteld in een vorig no. deel den wij het onzen Lezers reeds mede werd bij hoofdelijke stemming en nadat de amendementen Wertheimen «Zut- fen" verworpen waren geworden, aangeno men met 39 tegen 11 stemmen. Door het hoofdbestuur zal dus „een program ma voor de Liberale Unie, na behandeling in kiesvereeniginge», aan de goedkeuring der algemeene vergadering worden onder worpen.' Gekozen werden tot bestuursleden, de heeren: W. E. E. van Raalte te Rotterdam; Dr. W. P. Ruijsch van Den Haag P. de Clerq te Rotterdam en J. W. C. lellegen van Arnhem, voor de vacature 1901; prof. Molengraaf en Jhr. Mr. L, Michiels v. Kessenich te Roermond, voor de vacatures 1899. Medegedeeld werd, dat het aantal bui tengewone leden en beschermer, op 1 Jan uari 1894 groot 877, gedaald is tot 712 en dat thans aangesloten zijn 81 kiesver- eenigingen met ongeveer 9300 leden. De moord te BUSSEM. Het Hof heeft uitspraak gedaan in deze zaak en Coelman veroordeeld tot 15 jaar, Hsnriëtle Momber tot 4 jaar. Coelman is bovendien voor 17 jaar van den millitairen stand vervallen verklaard. Beklaagde Momber is alleen veroordeeld wegens de eerste poging tot inbraak. De tweede poging werd voor geen der beklaag den aanwezig geacht. Gelijk men zich herinnert bad de recht bank beide beklaagden levenslange ge vangenisstraf opgelegd. Wie den De „Vereeniging tot ont wikkeling van denLandbouw i n Holland 's N oorder kwartier zal op later te bepalen dag en plaats een wedstrijd hou den met ploegen(tweediep, ook als één diep te gebruiken, twee-breed, en grondwoeler). Deze wedstrijd wijkt in zooverre van vorigen af, dat de werktuigen vooraf moeten worden toegezonden, opdat ze onder verschillende omstandigheden en op verschillende gronden kunnen wor den beproefd; voorts worden geen prij zen in geld, doch diploma's toegekend. Enkel fabrikanten of hunne agenten en smeden worden ter mededinging toe gelaten. Wordt van een fabrikaat meer dan een ploeg aangegeven, dan wordt bij lo ting uitgemaakt, wie zal mededingen. Yoor bespanning en bediening zorgt de Vereeniging. De toezending der ploegen moet tus— schen ÏO en 15 Augustus plaats hebben, station Anna f au— lowna aan het adres van den Secre- Een dolle hond te BREDA- Een mijnheer schelde Zondagmiddag bij den generial om hulp en heil te zoeken, daar hij was gebeten door een dollen hond in de kazerne, bedenkelijk geval! De generaal was uit wandelen, maar de meid raadde den aanstaanden dollen man aan, om naar den kolonel te gaan. Goed idéé, ik ga dadelijk. TingeliDg. Is de kolonel thuis? Ja. Zeg dan aan den kolonel, dat ik na mens den generaal kom met het verzoek onverwijld maatregelen te nemen om een dollen hond nit de kazerne te verwijderen, die denkelijk reeds vele soldateo zal heb ben gebeten? De kolonel komt voor. Zoo mannetje, ben je ook door dien hond gebeten? Ja, mijnheer de kolonel. En was die hond dol? Ja, kolonel. Hoe weet ge dat? Dokter Beenen heeft het gezegd en die zegt het niet licht. Zoo heeft de dokter den hond ge zien? Dat niet. Maar hoe weet hij dan dat die hond dol was? Ja, hij zei bepaald, dat hij niet met zekerheid kon zeggen, dat de hond niet dol was, zoodat het zaak was maatregelen te nemen. De kolonel gaat naar de kazerne en laat appèl blazen. Aantreden, dolle militairen op den rechtervleugel, niet-dolle op den liukervleugel. Niemand kwam op den rechtervleugel staan. Nu ja, zegt de is er nu door dien ten Stilte als des Niemand Dan alle honden aantreden. Daar kwamen ze aan Fik van den dik ken sergeant-majoor, Tiras van de 4de com- pie, de allemansvriend; Poedel van den schelen hoornblazer, die zoo keurig kan opzitten en alle waren ze zoo frisch als een hoen. Maar wat is hier dan met een dol len hond gebeurd Kornel, een woordje als je belieft, zei de tamboer van de wacht, zoo onge veer een anderhalf uur geleden maar het kan krek vijf kwartier geleden zijn toen passeerde hier een mijnheer met een ruiten broek aan en de gepensioneerde fou- rier v. d. Roof komt van den anderen kant met zijn keffertje, dat een afgestamp- teu hekel aan burgers heeft en speciaal aan geruite broeken. Walwafdoet keffertje, de ruile broek schopt naar hem, hip, zeit keffertje en dat is alles. Laat keffertje hier komen, gelast de kolonel. Keffertje komt op de proppen, maar man keert niks, niemendal. Een uur later bij Kees «den dief,* in het bierhuis Heb jullui 't gehoord wat er in de kazerne is gebeurd Neen Alweer een burger door een dollen hond van de militairen gebeten. Ja, ik hoor, het krioelt daar van dolle honden, dat most niet maggen. Wij zijn midden in den hooioogst, wil weteD, wat dat beteeksnt, neme wandelstaf maar eens ter hand. Van Behagen uit kan men b.v. naar den Lagen Dijk wandelen en dan den West-Frieschen dijk houden. Links en rechtswei- en hooi land. Neem de route door Wieringerwaard, of langs Kolhorn naar Winkel. Wandel door N. en O. Riedorp langs Veenhuizen naar de Berkmter of door den Hugowaardof wend den steven een unr of zes in 't rond over eene andere boeg't is alles gras, alles hooi. Waard en Groet zijn hiervan natnurlijk uitgezonderd, alsmede hier en daar een stuk bouwgrond van enkele bun ders, die als kleurige oases het groene landschap sieren. En wat een drukte overal. Alle werkzaamheden tegelijk vertegen woordigd. Hier maaien, daar keeren, ginds barken of op hoopen zetten, elders binnenrijden, overal drukte, overal hauden en paarden en wagens en tijd te kort. Met het schoone wier, met zon en wind moet gewoekerd worden, want de onder vinding heeft al te vaak geleerd hoe scha delijk onverwachte of langdurige regeD werken kan. En nn de uitslag? Yer in 't rond, algemeene redenen tot tevre denheid. 't Gaat gezegend tot heden. Over de eerste sntê is men voldaan. Yeel hooi is op 't oogenblik in 't vierkant, in den berg of aan de schelf veilig geborgen. Slechts enkele boeren b.v. in Barsinger- horn, beweren minder hooi te hebben dan verleden jaar, maar peilende naar de oor zaak komt men tot de conclusie, dat er te vroeg gemaaid is. En dan gaat het als in den spinaziepot't slinkt. Veis maaiers ooi uit den vréemden verdienen thans een aardig stok brood. De gemiddelde maaiprijs blijft 6 Gl. per morgen of 7 Gld. per bunder. Een schoon gezicht leveren ook de aardappelen op. Tot heden heeft dit ge was het hoofdproduct voor zoovelen uit omliggende plaatsen zijn weertje wel. De akkers, bestemd voor den staan zonder uitzondering mooi. gemeente Winkelmaar vooral in gereisis het een lust ze te zien Enkele houwtjes vaD particulieren sommige plaatsen wel wat ie kanarie begint te knoppen, da spinazie schiet door, de haver komt in tres en de karwei staat er zoo dik op als slechts en kele jaren gebeurt. Als de kwaliteit even redig mocht zijn aan de kwantitiet en de prijzen constant blijven, dan ziet 't er met dit gewas zoo kwaad Diet nit. Nog een week of 14 dagen en het kan gesne den worden. Dan is het einde daar van de schoone wandelingen door de polder». Komen er eenmaal kale plekken, dan volgt bet eene gewas het andere en eer men er aan denkt, is alles weer vlak, verlaten en ledig. Wie dns Waard en Groei op zijn schoonst wil zien, make nog gebruik van de eerste de beste gelegenheid die de eerstkomende 14 dagen aanbieden, 'tl» de moeite waard, dat zal elk moeten getuigen. De nien zijn niet zoo dicht gewassec als verleden jaar. Toen bleven ze echter klein van stak en hebben niets knnnen besommen. Thans hoopt men op betere kwaliteit en als gevolg daarvan op hooge- re marktprijzen. De mosterd staat in vol len bloei. Het levert een schoon gezicht op, die vele bunders met gele bloempjes, hoog boven den grond. Er zijn velden aan te wijzen, waar dit gewas manshoogte staat. Een proefje dienaangaande kan men zien aan den Luljewinkelerweg kort bij de Boe- rensluis. Het blauwmaanzaad doet voor de overi ge gewassen niet onder, al moesten enke le bunders ook herzaaid worden. De' re gen, die Donderdag morgen in zoo mime mate viel, heeft in de polders niet veel nadeel gedaan. Wel sloegen er gaten in sommige slakken, wel regende gedeelten geheel vlak; de schoone dagen die volgden hebben veel weer opgeripht. Van koolbouw wordt men dit jaar niet veel gewaar in Waard fy Groet. De redenen zijn echter niet ver te zoeken en liggen niet in de lengte of breedte maar ia de rondte. handel, In de de Lan- groeieD. laten op wenschen kolonel, maar wie dollen hond gebe- CHOLERA. Volgens verklaring van twee genees heeren, heeft zich jl. Zondag te SNEEK een vermoedelijk geval van cholera voor gedaan bij een 86-jarigen schipper, die Zaterdags te voren ongesteld werd en den volgenden morgen reeds een lijk was. Daar de uitwerpselen van den lijder over boord waren geworpeD, heeft de in specteur van den geneeskundigen dienst alleen een lap van 's mans ondergoed kunnen onderzoeken, waarin door hem geen bacillen werden gevonden. Toch kwam de tijding nit Groningen, dat alle voorzorgsmaatregelen motsen worden genomen, om mogelijke besmetting tegen te gaan. over. Onvoldoende, verkeerde of te zware bemesting, aardappelsoorten ongeschikt voor den grond, ondoelmatig bewaren van de leggers enz. zijn als zoovele oorzaken te beschouwen van slechte opkomst, achter lijkheid, kale plekken en dergelijke. Met de Jnli-maand kan echter vooreen ieder de groote plaag komen n. 1. «de ziekte." Een paar jaar geleden heeft men getracht dit kwaad te keeren door besproei ing met Bouillie Bordelaise. De behandelde perken bleven gtzond, maar ook tal van niet besproeide velden bleven ongedeerd tengevolge van het aanhoudende droge weêr, Iedereen at toen een goeden aardappel. Verleden jaar werd er bijna geen gebruik van het middel gemaakt; maar besproeid of niet, alles was slecht of middelmatig tengevolge van het overtollige nat, en thans zag steller dezes op eece zeer lange rond wandeling slechts één besproeid veld in de Langer eis. Er zallen er tronwens wel meer zijD, maar men hangt blijkbaar de zaak niet zoo aan de groote klok. Vreemd is 't echter dat men hoegenaamd niets meer van dit besproeien hoort. Wil men het recept nog eens gereedmaken en zoo mo gelijk van de gunstige gevolgen profitee- ren, hier is 't, maar zoo primitief mo gelijk, omdat de in den handel zijnde toe stellen altijd nog te dnrabel zijn voor particnlier gebruik en gecombineerd werken wel heel mooi gaat met den mond of op vergaderingen, maar in de werkelijkheid nogal eens wat te wenschen overlaat. Recept: Haal in de Apotheek een paar pond «Salphus Cupri" alsmede een paar pond kalk. Roer het eerste goed door 50 kan water, roer het tweede door andere 50 kan, meng vervolgens alles door elkander en ge hebt 100 kan Bouille Bordelaie. Met een fijn gietertje gaat het nu tnssehen de re gels door en al het loof wordt begoten. Dit kan om dezen tijd het best gebeuren en drie weken later nog eens. Het lof blijft alsdan mooi groen, en de ziekte schijnt minder vat op de struiken te heb ben. In Waard en Groet, bijna algemeene tevredenheid. Bijna, want over alles valt niet te roemen. In den Waardpolder treft men b.v. een stak aan met tweemaal gezaaide suiker penen, dat allerbedroevendst is om aan te zien. In den Groetpolder loopt men langs een stuk gerst, dat op onbekwamen grond uitgezaaid is en slechts een vierde van de normale hoogte heeft. En zoo zijn er meer vlekjes aan te wijzen, maar overigens gerst en tarwe schieten in de aar. De erwten beginnen te bloeien, de paar- deuboonen staan prachtig in bloem, de Het wetsontwerp tot her- ziening der kieswet is bij de Tweede Kamer ingekomen. Art. 1 der kieswet luidtDe leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van tijf-en-twintig jaren hebben bereikt, en A over het volle laatst- verloopen dienstjaar in eene der rijks di recte belastingen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting betreft tot een bedrag van ten minste een gulden, en het te dier za ke in de vermogens-, bedrijfs- en personee- le belastingen verschuldigde voor of op den lsten Februari hebben voldaan of B, in dien zij niet overeenkomstig bet bepaalde sub A zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaardenlo. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den len Februari se dert den len Augustus van het vorige jaar bewoneD, krachtens huur, eenzelfde huis of een gedeelte van eenzelfde huis, waarvan, met ot zonder bijbehoorenden grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs per week berekend, ten minste heeft be dragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het hnis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of krachtens eigen dom, vruchtgebruik of huur eenzelfde vaartuig van tenminste dertig ton 2o. dat zij op den lsten Februari sedert den lsten Januari van het laatst verloopen jaar bij dezelfde persoon, onderneming, openbare of bijzondere instelling in dienst betrekking zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente waar zij wonen is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel; of dat zij op den lsten Febrnari in het genot zijn van een door eene openbare instelling verleend pensioen van gelijk bedrag; 3. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal) ingeschreven in de grootboeken der Nationale Schuld of van tenminste f 50 ingelegd in de Rijks- postspaarbark; 4o, dat zij hebben voldaan aan de eischen van bekwaamheid, door of krachtens de wet gesteld voor de benoem baarheid tot eenig ambt, voor de vervul ling van eenige betrekking of voor de uit oefening van eenig bedrijf of beroep. De huurprijs sub B van 1 bedraagt f 1 tot f 2,50. De tabel is eene, onge veer overeenkomende met die in de wet op het personeel opgekomen. Het inko men sub 2 bedraagt van f275f 550. Artikel 2 bepaalt dat de aanslag in ver mogens- en bedrijfsbelastingen geen aan spraak geeft op kiesrecht, als zij het ge volg zijn van valsche aangiften. Artikel 7 regelt het kiesrecht der ge meenteraden. De raadskiezers vallen èf onder A of onder B van art. 1, nn»»' moeten betalen in de plaatselijke directe belastingen f 1 f 2.50, naar gelang van de gestelheid der gemeenten. Eigen aan gifte is verplichtend. Alle onder b. genoemden behoeven siechts eenmaal aangifte te doen alleen voor de sub B 2 is er eene uitzondering. De beslissing over reclames door den gemeenteraad vervalt en wordt vervangen door die van B. en W. In de plaats van de rechtbank komt het kantongerecht. Candidaafstelling en couloirstelsel zijn gehandhaafd zooals in het ontwerp-Tak. De bestaande kiestabel blijft behouden, behalve dal de meervoudige districten woi-

Schager Courant | 1895 | | pagina 2