11661 SiÈlIS-, SS!6rl61li6- YaSÉlÉD Ti Bei KiesreclDtwerp. Zondag 4 Augustus 1.895. 39ste Jaargang iüo. 3013. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één] dag vroeger. J WINKEL. Uitgever Bureau: 8CHAOM, liaan, 15 4. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van I tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. GemeenteSchagen. Bekendmakingen. Moedwillige beschadiging der Isolatoren van Rijkstelegraaflijnen. Burgemeester en Wethouders van SCHAGEN, voldoende aan een ver zoek, van den Heer Commissaris der Koningin in deze provincie, om me de te werken tot het tegengaan van de steeds toenemende moedwillige be schadiging der isolatoren van Rijks telegraaflijnen Herinneren bij ileze aan den inhoud van art. 351 van liet Wetboek van strafrecht, Maar bij o.ui. wordt bepaald, dat bij die spoorweg- of telegraaf Mer ken, vernielt, beschadigt, of on bruikbaar maakt, wordt ge straft uiet gevangenisstraf van ten hoogste D K I E J A K E Manen verder ouders, voogden en onderwijzers, dringend aan, om hun nen invloed op de jeugd te doen gel den, teneinde het stukwerpen van de isolatoren der Rijkstelegraaflijnen te gen te gaan. SCHAGEN, 2 Augustus 1895. Burgemeester en Wethouders voorn. S. BERMAN. de Secretaris, DENIJS. Leeftijd Census. Binnenlandse!) Nieuws. dat blijkt dan uit die cijfers, dat, zoo de grondslag der kiesbevoegdheid is: aanwe- f De heer Koomen deelt nog mede 1 zigheid van economische zelfstandigheid, j verschillende dagbladen en niet het minst Burgemeester en Wethouders van 8CHA- GEN; Gezien art. 45 van de politieverorde ning dier gemeente Brengen bij deze ter algemeen e kennis, dat vanaf heden tot en met den twin tigsten October a.s. de eenden binnen die gemeente opges'oten of gehokt moeten worden. Nalatigheid is bij de politieverordening strafbaar gesteld, met eene boete van ten hoogste f 25 of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Schagen, den 30 Juli 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. de Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Scha- gen brengen ter algemeene kennis, dat vergunning voor de uitoefening vau den kleinhandel in sterken drank, is verzocht, door I ïaniël van Twuiver, voor perceel no. 57, van Wijk B. aan de Laagzijde alhier. SchageD, 2 Augustus 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. de Secretaris, DENIJS. Er blijven ous nog een paar beden kingen te maken over. De ef.r8te betreft den leeftijd van 25 jaren, die in het ontwerp voor de toe kenning van het kiesrecht gevorderd wordt. Die bepaling is een onbetwist baar bewijs, dat men niet zoo ver gaat als de Grondwet toelaat, daar deze den 23-jarigen leeftijd als eisch stelt, en men dus de 23- en 24-jarigen uitsluit, zon- wijziging weinig nadeel doet, zooals de Minister schijnt te meenen, zij ook weinig nut doet, want, dat die ruim 1100 kiezers een nadeeligen invloed op het kiezerscorps hebben uitgeoefend, is niet gebleken en wordt door den Mi nister niet beweerd. Welken invloed de maatregel hebben zal voor den nieuwen toestand, dat schijnt de Minister niet noodig te achten aan te toonen. En daarop toch juist komt het aan. Eenig nadenken zal spoe dig doen beseffen, dat bij de ontworpen regeling het aantal uitgeslotenen niet alleen op zichzelf, maar vooral naar ver houding, veel grooter zal zijn. En waar om Omdat in de werkende standen de jongelieden veeleer tot maatschappelij ke zelfstandigheid" komen dan in de midden- en hoogere klassen der maat schappij. Tot nadere toelichting voegt de Mi nister er eene opgave omtrent de hu welijken bij. „Blijkens de jaarcijfers over 1893 bedroeg de leeftijd van den man bij huwelijk: beneden de 21 jaren in 3,20°/0) van 2124 jaren in 27,30°/0, van 2529 jaren in 35,72%, van 3034 jaren in 15,60°/0 van de geval len. De overgroote meerderheid der be volking erlangt dus eerst na het 25ste jaar eene gevestigde maatschappelijke positie. Hieruit schijnt te volgen, dat de Mi nister het „gehuwd zijn" gelijk stelt met het hebben eener „gevestigde maat schappelijke positie". Maar dan moest hij het „gehuwd zijn" onder zijne ken- teekenen opnemen en dus het huismans kiesrecht invoeren. En daarvan zou dan het gevolg zijn, en dit zou gebleken zijn, als hij zijne statistieken wat nauw keuriger en meer met het oog op de zaak, die het geldt, had uitgewerkt, dat de uitsluitingen dientengevolge onder de hoogere standen veel talrijker zouden geweest zijn dan onder de arbeiders klassen! Want vroegtijdige huwelijken komen onder de hoogere standen veel mindei voor dan in de werkmanskringen. En deze opmerking leidt juist tot eene gevolgtrekking in strijd met die des Ministers. Die vroegtijdige huwelijken toch in de werkmansklasse leiden veelal tot verarming en het is dus een bewijs van bedachtzaamheid en wijze voorzorg, wanneer een werkman niet te vroeg in het huwelijk treedt. Beide gegevens, de eenige die de Minister verstrekt, bewij zen dus niets vóór zijn stelsel, pleiten er veeleer tegen En wij zien voor die beperking ook buitendien geen enkelen goeden grond. Omgekeerd echter geeft de voorgedra gen regeling tot eene andere tegenstrij digheid aanleiding: deze nl., dat hij, die met het betalen zijner belasting in ge breke blijft, zijn kiesrecht verliest; ter wijl hij, die niet aangeslagen wordt, maar wegens loon of huur het kiesrecht be zit, en dus eigenlijk naar de opvat tingen des Ministers minder welstand geniet, het kiesrecht blijft behouden. Als men aanslag in de belasting als ver- eischte stelt, dan kan men ook met ee- nigen grond stellen, dat niet het aange slagen zijnmaar het betalen het criteri um moet wezen. Maar als men, zooals de Minister in zijn ontwerp doet, de grens verder uitstrekt, buiten den kring der aangeslagenen, dan wordt de eisch, dat de aangeslagenen moeten betaald hebben, eene onrechtvaardigheid voor de zen tegenover hen, die niet behoeven te betalen, omdat zij niet aangeslagen wor den. Al is de census niet de uitsluitende grondslag voor het kiesrecht, toch zal er en dit is een derde bezwaar verband blijven bestaan tusschen kies recht en belastingregeling. Al zal, door de overige kenmerken de wederkeerige invloed niet meer zoo overwegend zijn als bij een uitsluitend census-kiesrecht, tot zekere hoogte blijft hij bestaan en altijd in die mate, dat er belemmering ontstaan zal voor de regeling van belas- I tingwezen of kiesrecht, geheel en alleen met het oog op de belangen, die bij ie der daarvan betrokken zijn. Volgens den Minister zal het wel „geen tegenspraak vinden," dat aan de census kiezers het kiesrecht wordt toegekend. Wij integendeel meenen, dat bij de on dergeschikte plaats, die in het wezen der zaak de census in het stelsel der wet inneemt, de voordeelen ervan niet op wegen tegen de nadeelen. Uit hetgeen wij over de hoofdkenmer ken gezegd hebben, volgt reeds, dat wij het voorgedragen kiesrecht niet beschou wen als een eigenlijk census-kiesrecht. Toch blijven verschillende nadeelen van den census aan de voorgedragen regeling verbonden. Vooreerst de reeds vroeger vermelde omstandigheid, dat nu belasting beta len alleen als volkomen voldoend crite rium wordt aangenomen, daardoor het kiesrecht zal worden toegekend aan per sonen, die niet de vastheid van levens stelling bezitten, welke van de andere kiezers gevorderd wordt en die in het stelsel der kieswet die economische zelfstandigheid als eisch stelt, van al len dient gevorderd te worden. Waar de Minister in zijn ontwerp maatregelen opgenomen heeft om te Vergadering der leden van de afdeeling BARSINGERHORN der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, gehouden op 30 Juli 1895. Tegenwoordig 10 leden. Na opening der vergadering door den heer W. Kooijman als voorzitter, worden de notulen der vorige vergadering door den Secretaris, den heer P. Br ouder, gele zen. Het gelezene wordt goedgekeurd. De heer W, Kooijman, afgevaardigde dezer afdeeling naar de laatst gehoudene vergadering van Holl. Noorderkwartier brengt omtrent deze vergadering verslag uit. Daar de leden reeds door het uitge breid verslag der Schager Courant met het verhandelde in kennis waren gebracht, bepaalde de heer Kooijman zich tot het mededeelen van enkele punten. Hierna brengt de heer 2. Koomen ver slag uit van de laatst gehoudene algemee ne vergadering gehouden te Amster dam, waar de door de afd. Haarlemmer meer gestelde vraag„is het noodzake lijk en daarom gewenscht, dat invoerrech ten op granen geheven worden P" werd voorkomen, dat men door onware opgil-behandeld, benevens het voorstel van het ven zich belastingplichtig maakt en dus Hoofdbestuur om een adres te richten tot een kiesrecht deelachtig wordt, waarop de Hooge Regeering tot vermindering van men niet van rechtswege aanspraak heeft, j grondbelasting. o het Nieuws van den Dag omtrent deze vergadering een eenzijdig verslag hebben opgenomen. Spr. laakt dergelijke partijdige handel wijze. De punten van beschrijving voor de as. algemeene vergadering, welke gehouden zal worden te Edam, gaven geen aanlei ding tot bespreking. Benoemd worden tot afgevaardigden, de Heeren: W. va* der Oord en G. Claij. Tot ledea van het bestnnr worden in de plaats van de heeran, W. Kooiman en C. Spaans, die niet herkiesbaar ziju, be noemd, de heeren: W. van der Oord en C. Schoorl. Bij de algemeene rondvraag vraagt de heer Ktojman of eene keuring van zaaigranen, zooals nog dit jaar van wege de Maatschappij te Amsterdam is gehouden, niet gehouden kan worden te Schag n, doch dan uitgaande van de af- deeiingen uit deze omtrek. Spr. meent dat een dergelijfce keuring zeer in het belang zal zijn van de landbouwers in het Noor derkwartier. De heer Koomen acht het denkbeeld van den heer Kooijman niet alleen zeer goed uitvoerbaar, maar ook zeer gewenscht, vooral voor de kleinere landbouwers, die daardoor hun zaaizaad zonder tusschen- komst van handelaars zullen kannen koopen. Ook de andere aanwezigen betuigen hun ne instemming met het gesprokene en er wordt besloten, deze zaak bij de afdeelin- gen Schagen, Zijpe, Anna Paulowna, TVie- ringerwaard, en Waard en Groet, in over weging te geven. Den heeren Kooijman en Bronder wordt opgedragen, verder datgene te doen, het welk zij in het belang dezer zaak noodig achten. Hierna sluiting. Donderdag l Augustus, des avonds te half elf ure, brak er brand uit in het perceel te BARSINGER HORN, bewoond door den beer A. Jb. Bakker. Door den sterken wind werd ook het perceel de theeboom, bewoond door den heer A. Prins in brand gestoken en hoewel de drie spuiten der gemeente met de uiterste kracht san het werk togen, brandden de beide perceelen tot den grond toe af, het mocht de brandweer evenwel gelukken, het perceel vau den heer Dr. Beeker te bewaren. Alles was verzekerd, uitgezonderd 7 wagens hooi zij ode in het perceel van den 'neer AJb. Bakker, hetwelk den heer M. Maars toebehoorde, van den inboedel van beide personen is niets gered. Donderdag 1 Augustus 1. 1. viel K. B. te VALKOOG van een hooiwagen, de wagen ging over den man ziju beenen, zonder hem evenwel ernstig te bezeereu, daar hij dadelijk we der opstond en aan het werk toog. Bs. Lvdwig, predikant bij de herv. gemeente te HELDER, heeft bedankt voor het beroep naar Tiel. Dat bij de Staatsloterij niet alle prijzen werden afgehaald, blijkt uit de mededeeling, dat bij de laatst ver jaarde loterij (339e) ongeveer f 4000 aan prijzen niet was afgehaald. Uit de Staatscourant. Bij Kon. Besluit is beDoemd tot direc teur der Staatsloterij E. van Goudoever, |nhans inspecteur der reeistratie en domei nen te 'S-GRAVENHAGE. wat in ieder geval een opzettelijk misbruik veronderstelt, zouden maat regelen tegen zulk eene, uit den aard der voortvloeiende bevoorrechting der census kiezers niet mogen achterwege blijven. Rust die bevoorrechting op de meening, dat zij, die in de belastingen meedragen, wel een schreefje voor mogen hebben, Uit dit verslag blijkt 1. dat de vraag omtrent het heffen voor graanrechten in ontkennenden zin is beantwoord, hoewel véél voor, doch weinig daartegen werd aangevoerd. 2. het voorstel tot vermindering van grondbelasting werd aaDgenomen. De meerderheid meende dat dit zeker in het belang der boeren zou wezen, doch dan moeten wij ons ernstig verklaren tegen deze opvatting, die eene belangrij- door de minderheid werd aangevoerd dat ke staatkundige bevoegdheid laat afhan- de kleine en huurboeren eene verminde- aer dat dit door de Grondwet gevorderd gen van eene kleinigheid, die in geld ring van f 2 per H.A. weinig of niets wordt. De Minister tracht aan te toonen, betaald wordt, en bijv. heel geen reke- kan baten, maar dat het een voordeeltje door dien eisch s.echts eene geriDge ning houdt met het belangrijke offer, dat zal wezen voor de groote grondbezitters „fran^er'ng wordt gebracht in den be- menig ander door de vervulling van zijn en niet het minst voor de bniten's lands nden toestand. In 1894 waren 387 dienstplicht aan de gemeenschap brengt, wonende eigenaars. In het stelsel der wet kan de census De voorzhter dankt den heer Koomen personen van 23 en 754 van 24 jaren bet kiesrecht deelachtig. Dat geldt voor den „bestaanden" toestand, en daarvoor alleen aanvaard worden, in zoover hij werkelijk strekt tot bewijs van wat de voor het uitbrengen van zijn belangrijk en uitvoerig rapport. Een vreemd heerschap kwam te ROOZENDAAL aan per ff ets, maakte een flinke verteering, wisselde bij een ingezetene een groote som geld en vertrok. Kort daarop arriveerde alhier een bedaarder heer, die het joDge mensch was nagereisd, daar hij hem zijn rijwiel en eeD groot bedrag aan geld had ontstolen. Na der vernemen wij, dat de ontrouwe klerk in Dan Haag gearresteerd is ap het oogen- blik dat hij zijn koffer, dien hij vooruit had gezonden, in ontvangst wilde nemen. Een Belg, woonachtig te HAARLEM, gisteren in een caté aldaar zijn courant gelezen hebbende, ontwaarde bij bet naar huis gaan, dat bij een porte- feuillle met f 500 had verloren. Zich naar het koffiehuis terugspoedende, vond hij tot zijn groote blijdschap zijn portefeuille on aangeroerd onder een courant terug. Eerstdaags komen twee doleerende kerken, n.1. die te EKSMOR- RA en te ALLINGAAVIER met een pastorie, in publieke veiliDg. Een treurig geval heeft zich voorgedaan te AKERSLOOT. De schoenmaker M., een oppassend man en vader, is plotseling door godsdienstwaan zin aangegrepen. Hij meende dat de dui vel in zijn vrouw gevaren was, en om dien er nit te slaan, mishandelde hij zijn vronw zoodanig, dat het ergste te vreezen zou geweest zijn sis de buren niet te hulp geschoten waren. Met veel moeite werd de man den volgenden dag naar Meerenberg vervoerd. Te HILVERSUM h e b b e n d r i e jongelieden door middel van inbraak f 40 gestolen bij den schaapherder Vos, den zoogenaamden rijken bedelaar, die in Oc tober van het vorige jaar uit zijn woning is gezet en bij wien een groote som gelcis enz. werd gevonden. Hij heeft toen daar na op de heide langs de spoorbaan naar Utrecht een stukje grond gekocht en daar op een gebruikte aannemerskeet laten zetten, welke hij tot woniDg heeft laten inrichten. De drie daders zijn in handen van po litie. Men schrijft uithetwesten van ^Noord-Brabant. Van dag tot dag zien de veehandelaars en veehouders in deze streken meer en meer in, dat hun toestand al slechter en slechter wordt. Velen, wier hoofdbedrijf de internationale veehandel is, kunnen we gens het verbod van België niets uitrich ten 1 Ook de logementhouders, die iederen a- vond op een aantal Belgische kooplieden konden rekenen, klagen steen en beeo, evenals de stalhouders, die inrichtingen be zitten voor het stallen van 40 tot 50 stuks vee. Bij rekest is door de voornaamste veehouders aan de Nederlaudsche en Bel gische Regeeringen dezen toestand bloot gelegd, doch zonder het minste gevolg. Als antwoord heeft de Belgische Regeering de controle aan de grens verscherpt en het aantal kommiezen, dat tegen de vee-smok kelarij moet waken verdubbeld. 't Ziet er voor onze veehandelaars dan ook allesbehalve rooskleurig uit, en hoa lang zal deze toestand nog duren Om mee te doen te hebbenl Giste'morgen zat in de Uilenburgerstraat te AMSTERDAM een oode man, die 14 maanden ziek was geweest, voor het eerst in de zon op de stoep, toen een zwaar stuk vaa een ijzeren goot hem op het hoofd viel. Bewusteloos en met een zware schedelwond werd hij naar binuen gedra gen. Het Handelsblad v e r- haalt een mooi geval Het was in jArtis' te AMSTERDAM. Gebruik makende van den mooien zomer dag, waren vele Amsterdammers en vreem delingen den Dierentnin gaan bezoeken. Onder de wandelaars bevonden zich een dame en heer, vreemdelingen schijnbaar. De heer trok ieders aandacht door zijn merkwaardig lange en goed verzorgde snor. De vreemdelingen stonden voor de apen kooi, zij vonden het erg aardig de die ren met beschuitjes te voeren. De oppas ser maakte hem opmerkzaam dat een heele groote aap, ooder den bijnaam vaa den „geest van Buiksloot' bekend, niette vertrouwen was en men zich niet te dicht bij bet hek moest wagen. De heer stoorde zich hier echter niet aande „geest van Buiksloot" zat heel stil boven in het hok, met een gezicht zoo onnoo- zel, alsof hij de onschuld in persoon ware. Plotseling schijnt de aap iets ontdekt te hebben. Als een bliksemstraal springt hij naar beneden, pakt de snor beet en verdwijnt er mede. Een kreet van ontzet ting van den heerde dame valt flauw een homerisch gelach stijgt op nit het publiek. Wil u uw snor terug hebben, mijn heer" vroeg de oppasser, met moeite zijn lachen bedwingend. Maar de heer was verdwenen. En de „geest van Buiksloot" peuzelde met inner lijk genoegen de valsche snor op, die zoo even nog de aandacht van alle Artis-be- zoekers trok. Ze was zoo lang en zco goed verzorgd!

Schager Courant | 1895 | | pagina 1