De Wereldtentoonstelling. XII. PLAATSELIJK NIEUWS. Nederlandsche volk. De ruime bijdra gen stelden hen in staat, om tenminste geldelijk *het leed eenigszins te verwach- 1 AMSTERDAM aan een hartkwaal ten. Y\ aar aldus banden worden geknoopt tusschen de vertegenwoordiger der regee- De tooneelschrijver Pij pers, bekend door tijo volksstukken, is te ven-en-zestig-jarigen den. oaderdom overle- De heer J. G. De Groot zal geering en de ingezetenen, zullen ze blij- «ch voortaan bepalen tot de exploitatie ken van hechte waarde te zijn. Wij twij felen dan ook niet, of de inwoners van 81 n 't Oog van Callandslande, zijn zeer in genomen met hun burgemeester, terwjjl deze zich nog jaren de gulle ontvangst van zijne gemeentenaren zal weten te herinneren. van een operette-gezelschap. De Yeree- tot bevordering van lluz. dramatische kunst beeft het contract met den beer De Groot, na bij geen directeur der Holl. Opera meer is, verbroken. W. v. M. ge- Yergaderinz van den Raad dei gemeente NIEUWE NIEDORP, op 12 Augustus 1895, mm. 6l/2 uur. Afwezig de heer IfC. Fister. Ds Yoorz. opent de vergadering eu de Notulen der «orige vergadering worden na lezing goedgekeurd. Deze vergadering is alleen belegd, tol het onderzoeken der geloofsbrieven vso de her benoemde leden van den Raad, de heereo: J. Wijn en P. Koopman en van het nieaw- benoemde lid, den heer D. Kuilman. Na onderzoek bleken de geloofsbrieven ia orde te zijn en besloot de Raad tot hst toelaten van genoemde hecren, waarna de vergadering werd gesloten. Maandag 12 Angnstus 1.1. had er te BAR8INGERHORN bij gelegen heid der kermis, een wielerwedstrijd plaat?. Te ongeveer 2 uur reden een aan tal wielrijders en een viertal wielrijdsters het dorp binnen en na de noodige vocr- bereidende maatregelen, begon de uitge schreven wedstrijd te ongeveer half drie. Dit was de tweede wielerwedstrijd die te Barsingerhorn plaats hadde eerste maal vinder zeer ongnnstige weerge steldheid en ditmaal was het weder gun stig, raanr andere gebeurtenissen, zooals de pas plaats gehad hebbende wedstrijden te Utrecht, races te Antwerpeo, de voor bereidingen te Keulen, werkten mede, dat geene vreemdelingen hunne gaven te Bar singerhorn kwamen toouen. I'ien z-stal lijders hadden zich doen inschrijven en om den wedstrijd voor het publick eenigszins aangenamer te maken, werd een drietal paren geloot, van welk hij overwinnaar werd, die twee ritten wou. Er werden kranige ritten gereden en het was duidelijk te zien, dat de mededin- genden aan elkander gewaagd waren. Als overwinnaars traden nit het strijd perk de heeren: Joh. Merz van Schageti, vergald zilveren medaille, P. Benijs vso Schage^, zilveren medaille en v. Rantmijk vap den Helder, bronzen medaille. Na afloop werden de prijzen in het lo caal Ootjers met eonige hartelijke, wel gekozen woorden uitgereikt door den heer S- Spaans, en nog lang na afloop daarvan, waren de wielrijders gezellig bijeen. Des avonds trad in het lokaal Ootjers het specialeteiten-gezelschap van de.n heer de Vroomen op, dat het publiek ten zeerste heeft voldaan; vooral mejuffrouw de pis- tonniste wist zich het daverend en luid ap plaus der aanwezigen te verwervenook de voordrachten van den heer Hartlooper schenen zeer in den smaak te vallen. Op de laatst gehouden vergadering der vereeniging D.-O.-G. te BARSINGERHORN is vastgesteld, dat de weldra te honden bloemeilteDtoon stelling zal pl ats hebban op Zondag 25 Augustus e.k. ten huize van den kas telein Slotemakerec dat, overeenkomstig de vootwaarden bij de afgifte van de plan ten gesteld, ieder zijne vijf potten met planten heelt in te zenden op Zaterdag 24 Augustus, ten huize van A. Slotemaker. Bij de gehouden stemming voor twee Hoofdingelanden voor de Bau- ne OUBC.ARSPEL, zijn voor de periodie ke aftreding opgekomen 69 stemgerechtig den, uitbrengende gezamenlijk 95 stemman, waarvan op den heer A. Kroon Pz. 94 en op den heer A. Borst Qz. 1 stem is uitgebracht. Voor de nieuwe benoeming in de plaats van den heer A. Half, die lid van het bestuur is geworden, zijn 63 stemgerechtigden op gekomen, uitbrengende 86 stemmen waar van op de bh.: II. Hart Cz. 57, A .Borst Gz. 28, A. Kroon K. A.z 1 stem. Gekozen de heer B. Bart. Cz. Op de tentoonstelling der Hollandiche Maatschappij, te EDAM ge houden, zijn ouder meer bekroond De heer H. Harp te Barsingerhorn met den eersten prijs, en de heer C. Bij- post te Dirkshorx met den tweeden prijs, voor de rubriek*300 stuks Edammer Marktkaas van een kaasfabritk uit Noord- Holland" waarvoor de eerste prijs was uit geloofd door Jhr. Boreel van Hooglanden. De bij gelegenheid der landbonwfeesten gehouden harddraverij voor sulkies, aan den Puimerweg, weid door een gioote menig te (ongeveer 5000 personen) bijgewoond ook de Ministers van Oorlog en Binnen- landsche Zaken woonden eenigen tijd het echt-Hollandsch vermaak bij en vertrok ken te 4 uur weder van daar. De uitslag van de harddraverij was als volgtprijs f 300 Mirka, van Jan Steen, Edam; le premie, f150, Tabor, van A. Kooij2e premie, f 50, Princes Olga, van Binder voet. Voor iet concerten in ons land krijgt Ed. Strsuss 5000 gd. Te SCHARWOUDE zjjn Zater dagavond twee koeien in de weide door deD bliksem gedood. In den oaderdom v a n 69 j a- ren is te H AA KLEM overleden mr. A. Rendorp, oudlid van Gedeputeerde Staten vaa oord-Holland en ridder van de orde van deu Ned. Leeuw. Uit UTRECHT wordt meld: Na vergeefsche pogingen aaDgewend te hebben, om ia het huis van den heer Van Itltrson, Hodgeland, in te brekeo, hebben tot uog onbekende dieven getracht in het huis van den heer M. Kimt, assis tent-directeur van het Kouiuklijk Meteo rologisch Instituut, op den Maliesingel bin nen te komen. Zij hebben een paar rui ten verbrokeo eu de blinden verbogen, doch verder zijn zij niet gekomen. Ook ten huize van den hoogleervar Gallée, die tijdelijk afwezig is, is ingebroken. Duir zijn een bnrean en een salonkast ver meid en uit de laatste alle kostbaarheden verdwenen. Vermoedelijk is buitendien ai het zilver gestolen en in den kelder heb ben de dieven zich aan den voorraad wijn te goed gedaan. Men meldt uit HAARLEM Da beer D. J. Francken, hootd eeuer kostelooze school, ging de vorige week een deel zijner vacantie doorbrengen te Diepenveen. Toen hij gisternamiddag thuis kwam, vond hij alles in zijne woning opengebroken. Behalve verschillende sieraden, wordt een som van f 15 vermist. Alles was doorzocht, en de inbrekers hadden zich aan cognac tegoed gedsan. In de woning werd een stuk ijzer gevon den, waarmede waarschijnlijk de kasten WAren geopend. Gelukkig had de heer E. het grootste deel zijner bezittingen gedeponeerd. Een ruim 70-jarig wedow- naar te ROTTEVALLE zou huwen met zijne jeugdige buishoudster. Zijne te Gro ningen wonende zoons kwamen op een honderkar aanrijden en zeiden tegen hua vader, dat de „geboden" wel waren aan gegeven, iraar dat het overgaan moest. Ze dreigden met groote messen, wierpen de huishoudster de denr nit de oude man vluchtte eu na veel kabaal en wat huisra id stuk gemaakt te hebben, vertrok ken ze, onder de veelbelovende toezeg ging, binnenkort beter terug te zullen komen. II andenarbeid Zaterdag den lOen Augustus werd te UI TRECHT de 14e algemeene vergadering ge houden van de Vereeniging tot bevorde ring van het onderwijs in handenarbeid in Nederland. De vergadering, dia geleid werd door den Voorzitter der Vereeniging, den heer J. Stam van Amsterdam, was bezocht door 37 leden, waaronder het eerelid de heer Fabius, inspecteur van het lager on derwijs. Na de lezing van het jaarveislag en de rekening en verantwoording van den penningmeester werden tot bestuursleden gekozen, de heeren Smart van Haarlem, van der Meulen van 's GraveDhage en van Waart van Schiedam, in de plaats van de aftredende en niet herkiesbare leden Bark huis vau Aruhem, Sluijter eu van Wamel van Amsterdam. Een voorstel van het Bestuur, dat de Vereeniging steun verleene aan een nieuw tijdschrift in den geest der brochure van deu heer Ben Hollander te Wageuingen, werd aangenomen eu aan het Bestuur op- gedrageu de noodige maatregelen voor de tot stand koming van het tijdschrift te nemen. Omtrent het te hoaden examen werd besloten, dat het Bestuur telken jare niet vroeger dan twee maanden voor 't examen eene Commissie van 5 personen benevens 2 plaatsvervangers zal benoemen, die met het afnemen van het examen is belast; dat de leeftijd van 18 jaren bereikt moet zijn, om tot het examen te worden toege laten en dat het zal beslaan, wat het eene gedeelte A, betreft, in 't werken in pa pier, karton en kleitoepassing van dezen arbeid bij de verschillende vakken van het lager onderwijs en grondige kennis der aanschouwelijke meetkunde. Na de pauze hield de heer Swart vau Haarlem eene belangrijke lezing over het onderwerpHandenarbeid in verband met andere leervakken. Hij toonde aan hoe aan zijne school te Haarlem het onderwijs gegeven wordt en hoe bij alles handenar beid op den voorgrond treedt. De verschil lende vakken werden door hem behandeld en het is daarom niet te verwonderen, dat de heer Swart door alle aanwezigen met de meesten belangstelling werd aange hoord, want wat hij mededeelde is op- ervaring gegrond, daar handenarbeid op zijne school wordt onderwezen. Dit is ook het geval op de school van den heer Van der Meulen te 's Gravenhage, die dit jaar zijne leerlingen, die examen deden voor gymnasium en hoogere burgerschool, allen mocht zien slagen, wel een bewijs, dat de leerlingen door den handenarbeid in geen enkel ander vak ten achteren geraken. Het puntonderwijs in Handenarbeid in het buitenland, in te leiden door den heer Slant, werd uitgesteld tot de volgende alge meene vergadering, die te Haarlem zal worden gehoaden. men verwachten v«n „nog ma-r een kir.d" Zijne tegenwoordigheid had dan ook an- ze" dere jongens naar deze vu>r hem zoo ge vaarlijke plaats gelokt. In den nabijheid van den schroef werden allerlei guitenstre ken en waaghalzerij uitgehaald, tot eindelijk helaas het ongeluk opstond, om zich io 7olle kracht op de bengels te storten. Een dezer, het twaalfja'ig zoontje van den heer Rsijniga, geraakte in het groote rad, vlak bij de schroef. De molen stond als 't ware een oogenblik stil en niet vreemd das, dat de ongelukkige niet anders dan deerlijk verminkt door de andere jongens, die hun tegenwoordightid van geest ni-t verloren, nit het rad getrokken kon worden. De arme jongen zelf was zoo kordaat, dat hij nog een eind wist voort te kruipen. Eu toch zijn toestiud was van dieu aard, dat hij op een ladder huiswaarts moest worden gebracht en de te bnlp ge ocjieD gjneasbeer, ofschoon langen tijd met hem bezig, slechts tijdelijk hulp ver- leenen mocht en onmiddellijk transport Daar Groningen onvermijdelijk achtte. Geen enkel oogenblik bad het knaapje zijn tegenwoordigheid van geest verloren. Vóór ongeveer n - g e n jaar werd te HOOG ER-S MILDE eene boeren dochter vermoord. Een zekere R. G., dien men algemeen van den moord beschuldig de, bracht verscheidene weken in voorar rest door. Volgens loopende geruchteu moet nu een neef van de vermoorde, wonende in de gemeente Dwingeloo, zich hebber, uitgelaten de moordenaar te zijn, en na die bekentenis pogingen aangewend heb ben om zich van kant te maken, hetgeen hem echter belet is. Een ongeluk trof Zondag- raiddag de dienstbode van den landbouwer F. de J. te RAARD (Fr.). Terwijl de knecht een hand-centrifuge in beweging bracht, bokte het meisje zich om gemors te melk op te vegen; zij schijnt daarbij te dicht bij de machine gekomeu te zijn, althans een der raderen greep haar hoofdhaar en trok dit met de huid gedeeltelijk van den schedel. Na een voorloopig verbaud is zij naar het ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. Haar toestand is zeer ern stig. N een hevige on weersbui vau Zaterdagavond vond men aan den Y- weg in Haarlemmermeer, 215 doo- de musschen. Te MIDWOLDA was het toe zicht op een in werking zijndeD watermo- In mijn vorigen brief maakte ik in het kort melding van de plannen, die er be stonden voor de feestelijke viering van den verjaardag der Koningin-Regentes op de tentoonstelling. Plannen zijn intusschen licht te maken, de uitvoering wil nog wel eens op onverwachte moeielijkheden stui ten. Tenminste bij deze feestviering bleek het, dat het comité wikt, maar de regen beschikt. Zeide ik in een mijner vorige brieven, dat het comité de elementen in dienst scheen te hebben, om de tentoon stelling te doen slagen, ik doe ameude ho- norable voor die vergissing. Of het water behoort niet tot dia die naren, of het is van tijd tot tijd wat re- belscb, zoodat het zijne hulp slechts ver leent, als het daar lust in heeft. Eu die lust scheen den 2an Augustus te mankee- ren. 's Morgens ging het nogde parade die om 12 uur aan de Ceintuurbaan gehouden werd, werd begunstigd door goed weer met een helder zonneschijntje. Ik schrijf daar zoo eenigszins gedachte loos dat zij begunstigd werden plaats mij daardoor dus op het standpunt van de eene helft der aanwezigen, de hossende, dringende en de-tot-afzetien-bestemde- huzaren-verwenschende toeschouwers zooder te bedenken, dat de audere helft, de soldaten zoo'n vriendelijk zonnetje allesbehalve als een gunst beschouwen. Ik herinner mij tenminste nog levendig, dat nit de ramen van „de Oranjj-Nassau' op zulke feestda gen, in den tijd, dat uw ouderdanige Amsterdamsche briefschrijver den soldaten rok droeg, telkens en telkens gezichten kwamen, ais de lucht maar een wolkje ver toonde, om te zien, „of het dan nooit wou gaan regenen" en hoe de sergeant van de week met een waar gebrul begroet werd, als hij het bericht kwam brengen: „Parade af gecommandeerd, rommel afuan- gen*. De parade liep dus goed vau stapel, maar toen was het ook uit met het goede weer. Om 1 nur begon ds lacht te betrekken en spoedig daarna stroomde de regen bij emmers vol neer. De parade en exercities van het vendel op Oud-Holland werden dan ook uitge steld van 3 tot 8 nur. Intusschen was het op het terrein in weerwil van den re gen vrij levendigde meeste bezoekers hoopten op verbetering vau deu weerstoe— stand, die zich dan ook werkelijk in den namiddag scheen voor te doen. Het co mité had eveneens goeden moed, de toe bereidselen voor de verlichting van het schip werden 's middags gemaakt, het vuur werk werd opgesteld, kortom, het zou 's avonds nog aardiger dan gewoonlijk op 't terrein zijn. Maar jawel, om een uur of vijf kletter de het weer van den regen, zoodat al zeer spoedig het terrein op vele plaatsen minder lea aan een knaap opgedragen. Wat kan j gaachikt was om bewandeld te worden, dasr het veel overeenkomst met de innuc- daties aan de Hollsndsche waterlinie ver toonde. Oud-Holland leek eene vesting, rondom door enorme plassen ingesloten en alleen inaar langs een smal debouché langs het Zwitsersche huisje „Zur Alin" te be reiken. Toch vonden velen den weg daarheen, 's A»ouds was het vol op liet markt plein, veel minder vol dan anders bij fes tiviteiten, maar de opkomst der bezoekers was toch bevredigend. Appèl werd er ge slagen door de kleine tamboers op hunne groote trommen, het vendel trad aan, en dra weerklonken de eerste commando's van den waarnemenden hopman, had alweer buiten den regen gerekend. Eeu kwartiertje ging het goed, maar daar begon bet te druppelen.... enkele paraplu's verden opgestoken, tot groot on gel iel vau do achterstsauden, dio nu geen schitterende harnassen, maar een zwart scherm voor zicb zagen... de druppels werden stralen en spoedig droop het he melwater den moedigen krijgers van Prin- ce Mouringh" van de stormhoeden in den nek. Ze konden dan ook inrukken om en schuilplaats voor den rt gen te zoeken. Hun voorbeeld werd door de toeschouwers gevolgd. Nauwelijks echter werd de r.'gen wat minder en brak de maan door de wol ken,of de trom riep musketiers en pieke- niers weder bijeen, want er stond nog eene plechtigheid op het programma. De mus ketten en pieken werden gepresenteerd, een eeremarsch geblazen, het vaandel wuifde en daar trad burgemeester Fabius naar voren en sprak den hopman, den luitenant Kett- ner aan, op wiens initiatief het vendel ont slaan is, en onder wiens leiding de be wegingen ingestudeerd worden. Spreker bracht deu hopman, door wiens pogingen zulk een fraai geheel tot stand gebracht was hulde en bood hem namens de com missie voor Oud-Holbnd oen lauwerkrans aan. Met hoezeegeroep en handgeklap ga ven vendel en toeschouwers van hunne in stemming met bet gesprokene blijk. Na dat nog e enige interessante evolntien, waaronder vooral opmerking verdienden het vormen van een karréniet de spiesen, het vaandel eu de officieren b.nnen, en de muskettm aan de buitenzijde, waardoor het mogelijk was zich naar alle zijden te verdedigen, niigeroerd waren, klonk het commando „Uiteengaan en de wapens bergen„, „en was dit deel van het programma geëin digd. De meeste bezoekers stroomden nu naar hot terrein om het verlichte schip te be wonderen, maar helaasvan de geheele verlichting was niets over dan drie vet- glaasjes, die nog wel een kwijnend bestaan voortsleepten. Alles was uitgoregend. Enfin, dat was ook te verwachten. Dan maar zoo langzamerhand naar het vuurwerk. Kwart voor tienen sLeg de eerste vuurpijl omboog en deed iedeieen naar het achterterrein snellen. Nog een vuurpijl, met een regen van schitterende vonken, nog eeD, nog eeu en daarbij bleef het. Het vuurwerk be stond uit vuurpijlen ia groote afwisseling, maar de groote stukken wilden niet bran den, die waren door dea regen bedor ven. Iedereen scheen echter te denken, dat er nog heel wat komen moest, want vol verlangen stonden de meesten de veelbelo vende bouteu geraamten met het portret der Koninginnen, den wandelenden olifant, en deu acrobaat aan te kijken. Nu werd er echter van een vernuftig middel gebruik gemaakt, om de toeschou wers te verstiooien. Die daartoe bevel gegeven heeft, was een menschenkenner, kende tenminste de Amsterdammers inden grond. Eene eigenaardigheid van deze in vele opzichten eigenaardige Nederlanders is hunne liefde voor muziek. „Als het ze vende" met muziek uittrekt hebben zij, eenige dienstmeisjes misschien uitgezon derd, geen oogen voor de krijgshaftige landsverdedigers, doch zwermen alsmuggeu om een kaars, om Zaagmans schare heen. Nu klonk plotseling het muziekkorps der artillerie dwats door toeschouwers heen en begaf zich naai hei middenterrein eu hossende, dausende eu door plassen eu modder huppelende, volgden de drommen van totschouwers. Waarlijk, die dit bedacht heeft, was een geboreD demogoog, een volksleider, want hij bracht, zonder dit te zeggen die Am sterdammers, die anders juist altijd déar gaan, waar ze niet moeten zijn, waar hij ze hebben wilde. Het slotstuk van de in het water gevallen feestviering was eene groote militaire tap toe. Klokke elf weerklonk een lange rof fel voor de muziektent, waar den geheelen avond de muziek van Wedemeijer zich had doen hooreD, en weldra hoorde men van verschillende plaatsen van het terrein, vsd den toren vau het hooldgebonw, van het dek der mailboot en uit de omheining voor de muziektent door trommen, horens en pijpen verkondigen, dat het negen nar en tijd om naar huis te gaan, was, zonder dat er nog een straatje omgeloopen werd. Trommen, horens en pijpen spraken ech ter onwaarheid, want het was niet negen, maar ruim elf uur en aan die aanbeveling om naar huis gaan, werd dan ook door de meesten nog geen gehoor gegeven. Trouwens, die was ook niet erg gemeend want na de taptoe beklom Zaagmans met de zijnen de tent en gaf nog eenige Va- derlandsche liederen, als het Wilhelmus en het Volkslied ten beste. niets geleden onder de regenvlagen en he' plassen door den modder van het ge- deeltelijk geinnuudeerde terrein, want nog een paar nur bewogen zicb vroolijke troe- pen tot het sluitingsuur, dat wat later ge. steil was, om de muziektenten. Schagex, 14 Augustus 1895. Zondag 11 Augustus 1sö5 des middags ten 2 uie hield deafdeeling Maar mëü ScAa9m van het „Witte Kruis", eene algemeene vergadering, op de boven zaal vau da Landbouw-sociëteit Cerès. Aauwezig 22 leden. De Voorz., de heer S. Berman, opent de vergadering en heet de aanwezigen harte lijk welkom en vraagt de aandacht voor de te lezen notulen, die, nadat ze door den heer J. H. Resting gelezen zijn, on veranderd worden goedgekeurd. De heer S. Berman doet nu allereerst mededeeling omtrent een pnnt van de al gemeene vergadering te Amsterdam, be treffende het niet mogen gebruiken vsn de snbsidie, voor andere doeleinden. Spr. bad het hoogst wenschelijke van vrijheid van handelen met dit pnnt op die verga dering betoogd en hoewel de heer Bar- nauwvoorzitter van het hoofdbestuur, be weerde, dat zulks in strijd was met de statuten, zou het hoofdbestuur af - en overschrijvingen stilzwijgend gedoogen; dus het doel dat Spr. beoogd had, was verkregen en Spr. geloofde dit voor deze afdeeling van het grootste belang. Vervolgens deed de heer S. Berman de mededeeling, dat de klacht, in de vorige vergaderiug geuit, als dat de vereeniging het Witte Kruis zich niet mocht verheugen in de symphathie van vele ingezetenen, nu niet meer behoefde gedaan te worden, daar het ledental meer dan verdubbeld was geworden, zoodat Spr. geloofde nu zooverre gevorderd te zijn, dat de toekomst met vertrouwen te gemoet kon worden ge- ziea. Spr. maande de leden san te vol- hardeu in hun ijver en samenwerking, dat ook bestond in het getrouw bezoeken der bijeeukorast eu omdat te bevorderen, had het bestuur bij wijze van proef een ver gadering uilgeschreven op Zondag, opdat dan niemand door beioepsbezigheden weer houden zou worden te komen, te meer naar aanleiding van het punt, dat na aan de orde is en op ons aller belangstelling kan aanspraak maken, nl. het stichten van eeo regenbak. De heer Berman bepleit nu vervolgens het nuttige en hoognoodige van een regenbak, in tijden van droogte, is van oordeel, dat deze bak bij eveutuee- le uitbreiding onzer gemeente niet te klein mag worden gemaakt, wil zij iu verschil lende behoeften kunnea voorzien. Volgens het opgemaakte bestek zou de bak 50.000 liter water moeten kunnen bevatten, wel ke bak zou kosten de som van 12000. Deze som zou Spr. natuurlijk niet geheel door het Witte Kruis willen zie n bestre den, maar daar het voor onze gemeente is in 't algemeen belang, dat altijd goed drinkwater aanwezig ia, zoo stelt Spr. na mens het bestuur voor, zich met een re kest te wenden tot den gemeenteraad, dat die zulk een bak laat maken en dat het Witte Kruis daar dus 1 500 sub sidie aan wil verleeneD. Deie som zou het bestuur bijeen willen gebracht zien door reutelooze voorschotten van f 10, waarvan jaarlijks 10 aaudeelen worden af gelost. De heer Hazen informeert of het hoofd bestuur geen bijzondere subsidie geeft voor een dergelijk doel De heer Roep vraagt, waar de bak zal worden geplaatst De heer Berman licht in, dat het hoofdbestuur geena bijzondere subsidie geeft en het plaatsen vau de bak het werk is van het gemeentebestuur. De heer v. Kluijve doet opmerken, dat het niet zooveel moeite zal kosten om de aandeelen geplaatst te zien, de schuld in l'/i of 2 jaren af te betalen. Dat vindt de beer Berman ondoenlijk, daar er dan geen gelden zouden overblijven tot het aanschaffen van benoodigd materieel. Verder wijst Voorz. er nog op, dat het le dental 90 bedraagt, waarvan 3 voor 50 ei. De heer Ier Linden vraagt, of er wel bepaalde motieven zijn, om zoo'u zwaren last op de schouders der jonge vereeniging te laden en f 1500 door de gemeente te doen bekostigen. Spr. wijst er op dat de bak bij de Herv. Kerk altijd in de behoefte van drinkwater voorziet en nooit heeft Spr. gehoord, dat deze leeg was. De heer Ier Linden zou het verstandiger oordeelen aan den kerkeraad eerst te vragen of dit water kosteloos te verkrijgen zou zijD. De heer Berman beweert, dat de bak der kerk meer dan eens leeg is geweest, daarenboven zegt Spr. hebben wij daaro ver de beschikking niet. Wat echter be treft het betalen van een kleinigheid, vindt Spr. dit geen bezwaar, eerder 9&D te bevelen, daar er fdan geen misbruik van zal worden gemaakt; byv. 7i ct' 1 ct. per gang. De heer v. Kluijve merkt op, dat men bij die bak altijd iemand hebben moeb die ook gesalarieerd moet worden. De heer Ier Linden ziet de noodzake lijkheid van znlk een zware last niet M maar is het werkelijk zoo hoog noodig, dat er znlk een bak komt, zegt Spr., zal ik er mijn stem aangeven. Twee jaren geledeD, zegt de heer Kluijveheb ik gedurende 14 dagen, .«..iu. Mof- De opgewekte stemming had intusschen regeld water moeten verstrekken, 's geus om 7 uur oDgev.er 70 emmers ter en dan weigerde de pomp, daarn» »a-

Schager Courant | 1895 | | pagina 2