In de Herv. Kerk Schagen. van Doopsgezinde gemeente Bursiiigerlioru e. a. Aan alle Westlandsche tuiniers. Gemengd Nieuws. '9 avonds weer binnen den tijd van één oUr, wederom ongeveer 70 emmers water, pat i» geschied gedurende 14 dagen; juaar het gebrek aan water bestond reeds langer en zoo is het gedurende deze laat ste kermis ongeveer een dag of 5 geweest. De heer J. H. Ressing toont nu ten duidelijkste uit de balans der inkomsten en uitgaven aan, dat de last door het Witte Kruis uitstekend te dragen is. De heer Roep zegt, wel verre van te gen een bak te zijn; hij zou evenwel nog willen, dat bij die bak een nortonpomp werd geplaatst, met het oog op markt bezoeken, die nu niet anders dai bij particulieren goed drinkwater kunnen be komen. De heer Betman oordeelt, dat zulks wel ligt op den weg van de vereeniging, maar zon liever zien, dat er mede gewacht werJ ter g Lgener tijd, daar nu hel geld hoog noodig is voor de bak. De heer Vlaming beweert, dat er ge; n goeie pijpwclput in Schagen verkregen zal kunnen wordeu; wel een goede drangwa- terpot. Spr. oordeelt een proef daarvan te nemen te kostbaar en de resultaten te twijtelachtig. De heer D. Vader is van oordeel, dat het slaan van een nortonpomp te prefereeien is. 't Zon volgens Spr. heel goed te pro- beeren zijn en de kosten zonden dan geen 2000 maar ongeveer f 100 ot f 150 zijn en een nortonpomp ia veel gemak kelijker, want een ieder haalt maar. De heer Vlaming doet opmerken, dat het slaan van een pijp ongeveer 150 tl f 60 koet, dat er wellicht 5 üt 6 pijpen De heer Ter Linden merkt op. dat mm dm nog 5 jaar op dien ijskeldtr zal moeten wachten tn anders spoediger tot de stichting daarvan zal kunnen over- gam. De heer Betman vindt die aflossing in 10 jaar niet wenschelijk. Nu genieten wij nog, zegt Spr., een hooge subsidie; maar als er mter afdeelingen gesticht worden, zal er minder subsidie worden gegeven. Zulks oordeelt de heer 7er Linden een reden te meer, niet zulk een zware last op de schouders te nemen. De heer Roep zou een som willen zien uitgetrokken voor booringen van een nortonpomp; maar verklaart zich na een opmerking, bereid, daarmede te wachten tot de volgende begrootiog. De heer Meuris van oordeel, dat het beter is 100 aaudeelen van 15.te trachten te pl-ateen, dan 50 a f 10. want in het laatste geval zou ieder lid niet in staat zijn znlk een aandeel te verkrijgen. Met algemeene stemmen aangenomen. De heer v. Rossem dringt vervolgens nogmvals aan op het onderzoek van put ten, om die, zoo zij blijken goed te zijn, te vergrooten. De kosten van zulk een oo- derzotk zouden niet zooveel bedragen. De heer Meurzegt, na de gedane op merking: lat er wellicht niet een zal zijn die zijn put daarvoor disponibel stelt," dat de heer Roggeveen zulks gaarne zal doen. De heer v. Kluijve betwijfelt of het water uit de put van den heer Roggeveen, geschikt zal zijn. Spr. meent zich te herinneren, zullen moeten worden geslagen en dan dat zulks niet het geval is. hoogst waarschijnlijk eog geen goede uil komsten zullen worden verkregen. Ook de heer Berman vindt het plaatsen zulk een nortonpomp te gewaagd, vao daar men volstrekt niet weet of men wel goed drinkwater zal verkrijgen. Spr. zegt: wij hebben een paar deskundigen iu ons midden en die beweren dat het een klei ne kans is, hier een goede Dortonpomp te verkrijgen. De heer D.Vader beweert daarentegen een deskundige te hebben geraadpleegd die het voor zeer goed mogelijk hield. De heer Vlaming zegt nn, juist niet het tegenovergestelde te beweren, maar de kans is te hachelijk. De heer Berman doet nu mededeeling, dat in Haarlemmermeer 2 pompen zijn geslagen met zeer slecht gevolg. De heer Vlaming geeft etnige inlichtin gen ten beste van vroeger s'aan van nor- tonputten op onze marktplaats. Volgeus spr. was or toen op ongeveer 5 Meter het beste water, toen op 8 tot 12,18 tot 20 M,; het laatste had een kleur als bier. De heer Roep oordeelt, dat ais het op 20 M. niet deugt het tot 60 M. moet worden geprobeerd. In Utrecht,zegt de beer Vlaming, beeft men 2 dommen hoogte diep geboord en nog geen gunstig resultaat en dan, spr. oor deelt die boringen zeer kostbaar. De heer van Rossem vraagt of het niet mogelijk is, bestaande goede putten te ver grooten. De beer Vlaming oordeelt zulks heel goed mogelijk; maar het gaat maar niet aan, zegt spr., bij een particulier den tuin omver te gooien. De heer van Rossem zegt, dat de pomp op die put verder buiten dat particulier perceel geplaatst en schadevergoeding verstrekt kan worden. De heer P Meurt vraagt iulichtiugen, of het water in zulk een groote bak, als daar geduieude den winteren het voor- en najaar bijna niets nit gebruikt wordt, niet tot bederf zal overgaan. Spr. heeft zulks zeer dikwijls hooren beweren. De heer Berman kan zulks zeer moei lijk oplosseu. Spr. richt zich daartoe tot de heereu de Beurs en Vlaming. Daarvoor behoeft, zoo oordeelt de heer Vlaminggeen vrees te bestaan, tenminste te oordeelen naar de wijze opwelke de bak zal worden ingericht. Spr. deelt nu mede dat er bakken te Medemblik bij de kazerne ge legen zijn die 150 000 liter water bevatten, en gedurende 3 st 4 jaar niet waren ge bruikt, en dat daarvan het water niet in 't minst bedorven was. De beer Berman zegt: te Edam is een bak gesticht, inhoudende 100.000 liter en deze wordt met het meeste suc ces gebruikt. De heer Berman vraagt nu of één der hceren ook nog iets tegen bet voorstel van het bestuur heeft in te brengen, (algemeen stilzwijgen) dan zal het voor stel worden geacht, te zijn aangenomen. De heer Vlaming vraagt of er geen ge makkelijker manier zou zijn te verkrij gen om de gelden af te lossen en geen aandeelen te plaatsen. De heer Berman licht toe, dat het be sluit gevalleu is. De heer Vader had zulks niet uit de woordeD van den heer voorzitter opgemaakt en verklaart zich vervolgen» t6g6D het voorstel van het bestuur. De heer Ter Linden vindt de kosten wel wat boog f 2000 en das nog iemand, die met het toezicht bij die bak wordt belast, deze moet ook nog worden betaald. De heer Berman oordeelt, dat dit het werk der gemeente is. De heer Ier Linden zag de aflossing liever bepaald in 10 jaar, elk jaar f 50. daar er dan nog geldeD beschikbaar zonden blijven voor andere doeleinden, bijv. voor het Keds vroeger besproken punt ijskelder. heer v. Albada vindt zulks alles Wei heel mooi, maar de vereeniging begint P*8 te werken. Spr. oordeelt het beter, af 'os®eu in 5 jaar, dan in 10 jaar. De beer Betman meent zich te herin— inneren, dat geen enkele put in Schagen deugt, behalve van bet perceel van den heer v. Kluijve, dewelke niet volkomen zui ver, maar toch niet ongeschikt is ver klaard. De heer Jb. Denijs verklaart, dat hetgeen de voorz. heelt gez gd, volkomen waar is. Als Spr. zich goed herinnert is dit on derzoek gedaan door den heer Frowein, die meer het oog schijnt te hebben gehad op dee- len die niet in het water behooren, dan het juist keuren van liet water voor drinkwater. Spr. heeft gedurende de ve le jaren, dat er uit de putten in de ge meente water is verbruikt, geen enkel na- deeligen invloed daarvan gezien. Spr. oordeelt het voorstel rau den heer v. Rossem niet ongewenscht. De heer Muijs zegt, dat hst onderzoek water f 2,25 zal kosten. Spr. heeft van het water uit de bak der Herv. Kerk doen onderzoeken en dr. vd. Zande heeft ver klaard, dat dit waier, noch lood, noch zink bevat, tn zeer goed voor drinkwater kan worden gebruikt. De heer Berman merkt nu op, dat het voorstel van het bestuur is aangenomen gewoiden en dat volgens liet reglement 5 leden met omkleeding barnier redenen een nieuwe vergadering kunneu beleggen. Voorz. vraagt vervolgens, dit punt te la ten rusten. De beer v. Rossem wijst er nogmaals op, dat het toch hoogst wenschelijk zou zijn, daar de kosten gering zijn, dat bet water van andere putten onderzocht werd en dan goede putten vergroot werden. Daar niemand meer het woord verlangt, gaat de Voorz. over tot het sluiten der vergadering; maar brengt eerst nog een woord van dank voor de goede opkomst, stelt aller medewerking ten zeerste op prijs, hoopt, dat iu 't vervolg, de opkomst neg talrijker zal zijn, en bindt de heeren op het bart, de belangen der vereeniging te be hartigen. Predikbeurten. De Godsdienstoefeningen vangen aan des voormiddags ten halt tien ure. Zondag 18 Aug. Ds. A. W. v. Kluijve. 25 Ds. A. W. v. Kluijve. (Avondmaal). Zondag 1 Sept. e h v 15 22 29 Ds. A. W. v. Kluijve. Ds. A. W. v. Kluijve. Ds. A. W. v. Kluijve. Ds- Hobus. Ds. A. W. v. Kluijve. 18 Aug. Barsingerborn, Ds. Kooiman. Kr til, Dg. Kooiman. Sept. Barsingerhorn, Ds. Kooiman. a Kreil, Ds. Kooiman. Barsingerhorn, Ds. Kooiman. Kreil, Ds. Kooiman, s Barsingerhorn, Ds. Kooiman. 25 1 8 15 22 29 die, tóóral te lande, nog zóóveel hnlp en steun noodig heeft. Dat meen ik in volle overtuiging. Op mijn ouden dag voel ik dubbel dien plicht, die ook op mij rust, vooral in den omtrek van den zetel der groote Land- bon w-maatichappij, vergaderende en rede- neerende enz. enz, over mnntstandaard b. v., met een zoo hoogst eigenaardig sa mengesteld hoofdbestuur (ik zeg niet hoofd bestuurders, want die veelal verdienstelijke, in elk geval ijverige en werkzr.me mannen val ik nut lastig, allerminst mijn hoogst bekwamen en onschatbaar werkzamen vriend Waldeck, aan »ien 't Westland zóóveel verplicht is) en 't nog maar altijd zonder Rijkslandbonwleeraar doende, waar andere gewesten zich reeds lang altbars in dien Regeeringszegen mogen verheugen. Wat ik ongeveer een kwart eeuw geleden naar de mate mijner intellectuele krachten heb aangeraden (in de 25 jasr door mij gere digeerde jaargangen der Landbouwcourant waaruit thans veel wordt overgeschreven wordt heden ten dage door de regeerende ooines bij stukje en beetje in practijk ge bracht maar de beste Hollanders kun nen 't, naar 't schijnt, nog maar steeds al léén af in landbouw-opzicht Het bestuur der daar gevestigde, eenmaal zoo gtoote en machtige Maatschappij klaagt en jammert maar van een landbouwleeraar een man, die ex officio geroepen en ver plicht is te raden en te helpen, te waar schuwen, in beperkten kring dagelijks on eindig veel goed. te doen en te ontwikke len och neen aan zoo'n man heeft de in <le beide Hollanden gevestigde Land- bouw-Maatschappij geeu behoefte! Nu dan, een klein staaltje, dat 't daar anders wezen moest, nog wel in de nabijheid van de koninklijke residentie en zeker anders wezen zou, als er een daar toe aangewezen provinciale landbonwraads- man ware, die (gelijk inRijn-Pruisen pleegt te geschieden) au tour de röle ook in 't Westland eenige maanden verblijf hield, ouder den rook vau den zetel der Hol- laudsche M. L. met den nabij gevestig- den inspecteur van het landbonw-onder- wijs, en 't Ned Landbouw-comité met diens in menig opzicht zich kenmerkend week-orgaau. Naar luid van mij heden verstrekte in lichtingen, waaraan ik niet twijfelen mag, loopt in het Westland sedert ruim 14 da gen een tweetal gedienstigen rond (of 't Nederlanders dan wel vreemdelingen zijn, is mij onbekend, tnaar voor de eer van mijn vaderland hoop ik het laatste), die namens eene (mij bij name bekende) fir ma te Parijs, aan de goedgeloovige aan bieden eene meststofwaarvan zij wonde ren verhalen, inhoudende (naar zij zeggen): 2 3 pCt. bewerktuigde stikstof, 6 7 pCt. phosphoïzuur (met bijvoeging „to taal"), 911 pCt. phosphorzure zouten en 1 li pCt. kali. En dat rommeltje voor niet minder dan tien gulden.. 't Is verschrikkelijkwant hield die meststof die percenten werkelijk in, dan zelfs was zij niet waard wat er voor in rekening wordt gebracht, lang niet. Vetscheidene tuinbouwers moeten er zijn ingevlogen en hun dnbbelljes san deze ongeveer niets waard zijnde stof verbrast hebben want dat lorregoed is in stede van f 10.naar een daartoe alleszins be voegd, officieel landbouw-inan in België, die 't Parijsche huis in de n6us kreeg en bij de ooren pakte, en nu reeds herhaal delijk in vorige maanden (in de Laudbode) heeft medegedeeld hoogstens drie gul den waard. Er moeten er zijn, die er van hebben gekocht (1 5 honderd kilo) en dit goedje zullen ontvangen in Febr. a. s. om te betalen eerst in Juli zijnde, vol gens geteekend contract (misschien wel in 't Fransch) hoegenaamd geen betaling ver schuldigd (naar mij is verzekerd), indien er geen uitwerking van te bespeuren is. Nota bene! Wie zal dat uitmakpc? Nu die lieden zijn nu, voorzoo- veel noodig, gewaarschuwd, wel wat laat voor sommigen ik kan het riet ge beteren, want eerst heden kreeg ik tijding vau wat men 't Westland uithaalde. Trou wens beter laat dan uooit. Westlandsche tuiniers! past op uw neu zen, d. i. in casu op uwe beurzen! Koopt voor ongeveer f 10 per 100 kilo gram dan oneindig veel liever b. v, de du weer(gelukkig) verkrijgbare zoogen. opgeloste echte Peru Guano (niet 't een of ander al nabij de grens van Galicie, op onrast barende wijze toede Oostenrijksche Re geering neemt krachtige voorzorgsmaatre gelen. Te Przeroysk heerscht in hevi ge mate cholerine onder het garnizoen in twee dagen zijn 67 personen er door aangetaster zijn thans 400 lijders. Ook onder de burgers openbaart de epidemie zich, doch in mindere mate. Evenals beweerd werd, dat zich een ge val van cholera te Hamburg had voorge- daa i (het bacteriologisch onderzoek bewees de oiigegrondheid van die mededeeling), liep te Parijs het gerucht van een cholera geval in een der voorstedenspoedig ech ter kwam het tegenbericht. Wel moeten er eenige gevallen van cholerine te Nan- terre zijn voorgekomen, zooals eiken zo mer, meest als gevolg van het eten van onrijp frnit. Boedapest is in opschud- ding gebracht door een moord op het hoofd van een groot handelshuis, Lode- wijk üentsch. Deze is op zijn kantoor gedood door een zekeren Karei Czaszar, een boschwachter, door hem weggezonden. Czaszar kwam op het kantoor en eischte uitbetaling van een commissie van fl. 4000, die hem naar ziju zeggen toe kwam. Toen Deatsch weigerde, haalde hij een pistool te voorschijn en schoot zijn vroegeren heer dood. Deutsch was zeer gezien te Boedapest. Zijn dood heeft aanleiding gegeven tot een treurig naspel. In een groot restaurant in do hoofdstad verkondigde de deken Jan Kelleny lnide dsn lof van den moor denaar van den jood Deutsch. Graaf Kh- roly, die aan een andere tafel zat, riep den geestelijke toe„Past gij zoo het goddelijk gebod toe „Bemint uwen naaste als uzelven" De deken stond op, en in een oogenblik wareu beiden op het punt elkander de bierpul naar 't hootd te smij ten. Zij werden gescheiden, maar de deken heett graaf Karoly zijn kaartje gezonden. K was, een Russische d ra n k. Een in Rusland zeer populaire drank in andere landen weinig of niet bekend is de zoogenaamde kwas. Deze drank verdient om verschillende reden be langstelling hij is aangenaam van smaak lest den dorst, werkt veeleer gunstig dan storend op de spijsvertering, is billijk in prijs en gemakkelijk te bereiden. Kwas is een mengsel van water en meel en sui ker, dat zich in den toestand van nagis- ting bevindt, weinig alcohol bevat, en juist genoeg koolzuur om verfrisschend te werken. Prof. Kobert, de kundige pharmacoloog der universiteit te Dorpat, zegt dat kwas in alle Russische ziekeninrichtingen ge bruikt wordt en een diëtesche drauk is. Hij wordt bereid, door 20 liter water die men aan de kook gebracht heeft, 400 gr. roggemeel, 800 gr. roggemout en 800 gr. in schijven gesneden roggebrood te voe gen. Nadat alles goed doorkookt is, wordt het mengsel van het vunr genomen en laat men het alkoelen. Daarna giet meD het voorzichtig af door een zeef, voegt er 600 gram suiker bij en een stux gist, ter grootte van een waluoot, dat men voor af in een weinig van de vloeistof beeft fijn geroerd. Men roert nu zoo lang, tot dal al de suiker opgelost is, giet de vloei stof in flesschen, waarin men vooraf drie rozijnen gedaan heeft, en sluit de flesschen met uitgekookte kurken. Na twee dagen is de kwas gereed. Door er eenige gem berwortels bij te koken, verbetert de smaak aanmerkelijk. Men kan ook het mout weg laten en neemt dan 2800 gr. roggrbrood, 800 gr. suiker, 400 gr. tarwemeel. Prof. Kobert acht het wenschelijk dat militaire autoriteiten kwas als drank bij het leger invoeren, en evenals directeuren van fabrieken of landerijen bij hel werk volk. Maandbl. tegen Verv. De eens zoo gevierde chansonnettenzangeres Theresa vertelt de volgende anecdote Op zekeren dag wandelen drie vrienden op de boulevard. De een zei„Ik zou wel een goed dejeuner lusten De tweede. „Ik zou mij met een dejeuner vergenoegen, zelts al was dat niet buiten gewoon goed." Frankrijk frs. 36.30 24.00 11.00 Het is de heden nog bekende ro mance „Conaaisstz-vous dans Baicelone Une Andalonse aa sein bruni?" De uitgever heeft zij veertigduizend francs opgebracht. Tarweteelt in Amerika en Rnsland. De gemiddelde ta'weprijs werd geno teerd in onderstaande jaren, te New-York en in Frankrijk, New-Yo k 1874 fis. 31,54 1884 21.28 1895 11.55 De tarweteelt breidt ziek in Amerika niet verder nitde gemiddelde opbrengst per H.A. is er laig; de voor den graan bouw in gunstige streken geschikte gron den zijn voor het grootste gedeelte ont gonnen bij voortdurenden roofbouw ver minderen er de oogsten en zelfs bij ma chinale bewerking op de grootst mogelijke schaal wordt er weinig of niets atn ver diend. Amerika heeft opgehouden de gevaar lijkste concurrent te ziju voor onze graan- bouwers te wezen en als zoodanig begiut Rnsland meer de aandacht te trekken. Telkens in 44 weken (van 1 Aag. tot 14 Jnni daaropvolgende) exporteerden naar Westelijk Europa Bask Tarwe. l892-'93 1893-'94 1894-'95 155,626,000 131,488,000 118,720,000 62,856,000 86.040,000 104,648,000 14,600,000 16,644,000 11,248,000 7,880,000 7,504,000 8,136,000 27,480.000 39,360,000 37,144,000 IJKT OEZOISriDiEIN- In 1873 ben ik voor de toenmaals door mij geredigeerde Landbouwcourant ter ten toonstelling te Loosduinen met een zilve ren medaille bekroond. Het Hoofdbestuur had mij in 1872 de gouden medaille ver eerd. Sedert werd ik meermalen (ook door het gemeente bestuur van LoosdaineD) uit- genoodigd tot bijwoning van tentoonstel lingen in het schoone Westland, eD tot het honden van menige voordracht aldaar. Als men gaandeweg onder wordt, her innert men zich zulke aaDgeoame feiten en voldoet mes, als de omstandigheden daartoe nopen, gaarne aan een stokje van zijn verplichting om op zijn beurt ook eens een steentj'e aan te brengen tot ont wikkeling, aansporing, nakkermakisg van den middenstand de kern der natie De derde„Ik met een zeer eenvou dig dejeuner, als 't maar een dejeuner is,« „Hoeveel zouden wij daarvoor noodig heb ben vroeg de eerste, „Minstens tien onder dien naam aangeboden, door wien francs!" „Ik heb een idee,* antwoord dan ook, tot zelfs onder controle verkocht daarop de eerste„kom mee'. mengselmaar de echte, in geplombeerde zakken met bekend waarmerk) met 7 pCt, meest organische stikstof, 10 pGt., in wa ter oplosbaar phosphorzuur (een heel an der goedje dan het phosphorzuur in het zoo hemelhoog en denkelijk veel te hoog opgevijzelde Thomas-Slakkenmeel) en 2 pCt kali alles behoorlijk gewaarborgd. Men koopt dus geen kat in den zak als men op den roeden hoorn des overvloede let. Men zegt (maar „men" is een onbe trouwbare zegsmans), dat't Westland wei nig gebruik maakt van dezen natuurlijken mest, die in klein bestek alles behelst wat de veelal slecht bewaarde en veeltijds uit gespoelde stalmest (ook koemest) zoogen. in 't groot bevat, vooral water. Als „men« in casu recht heeft, is dat glad verkeerd. Dr. L. MULDER, Oud-hoofdredacteur der voormalig Landbüuw-Oourant, oud-hoogleeraar. Haarlem, 7 Aug. '95. Cholera. De ziekte neemt in Volbynië De beide anderen volgden hem. Zij tra den bij een muziekuitgever binnen. „Mijnheer', zei de man met het idéé,' „wij stellen u voor een romance van ons te koopen, waarvan de tekst gemaakt is door dien mijnheer en de muziek door dien anderen mijnheer en die ik zal zingen, om dat ik de eenige van ons drieën ben, die een beetje stem heeft." De uitgever trok een verbaasd gezicht, doch antwoordde „Begin maar, wij zullen eens zien.' De jonge man begon. „Heel eenvou dig,'oordeelde de uitgever, „doch morgen heb ik juist een romance noodig voor een tiugeltangel, dat geopend wordt. Ik geef er u vijftien francs voor." Sprakeloos van verbazing zagen de vrienden elkaar aan op zooveel hadden zij niet durven ho pen. Zij strekten de hand uit, gaven den uit gever 't manuscript over en ijlden naar een nabnrigen restaurant om zich voor drie vijf- francstukken te goed te doen. De schrij ver vau den tekst heette Alfred de Mus set, de musicus Ihppolyte Monpou ea de zanger Gilbert Duprez. De romance vond een reusachtigen bijval in bet tingeltangel voor- en ging van daar naar de salous. Ver. Staten, Rnsland Indië Aastralië Argentinië 1 Bush. 35,64 L. Rnsland's export was dus in de laatste 44 weken 22 pCt. giooter dan in 93/94 en 66 pCt. dan in 92/93. Dit laatste jaar ligt trouwens nog ia de dagen van den „Zollkrieg» tusscben Duitschland en Rusland. De uitvoer uit Argentinië is sedert 93 94 afnemende. Deze getallen zijn ontleend aan het Londcnsche blad Corn Irade List. De suiker en de volksge- zondheid. De heer C. A. Barber (laatstelijk Hoofd directeur van Landbouw op de Leeward- eilanden), heeft over bovenstaand belang rijk onderwerp een artikel geschreven in bet Engelscbe tijdschrift Knowledgeen deelt daarin mede, dat over het jaar 1892 de productie van suiker op de goheele wereld geschat werd op circa vijftien mil- lioen Centenaars. I)e comsumtie van suiker is hemelsbreed verschillend in de onderscheidene landen van den aardbodem. Zoo heeft men b. v. berekend, dit de be woners van Engeland, Schotland en Ierland jaarlijks 72 (Eugelsche) ponden per hoofd gebruikendaarentegen bediagen de in andere landen gebruikte hoeveelheden 52 pond in de Yereenigde Staten, 25 pond in Erankrijk en slechts 17 pond in Duitschland. De physiologische invloed van de suiker op den toestand der bevolking is een zaak van de grootste beteskenis. Toen de suiker voor het eerst hier in Europa werd inge voerd, speelde zij een overwegende rol in de geneeskunde, en het zou zeer belangwekkend zijn, nog weer eens in de oude medische werken te gaan bladeren, om te zien tegen welke kwalen zij als geneesmiddel werd voorgeschreven en aan gewend. Tegenwoordig bekleedt de suiker een gewichtige plaats bij onze maaltijden, en hare wezenlijke waarde als voedend be standdeel begint thans allerwegen meer en meer erkend te worden. Interessante proefnemingen zijn onlangs in Engeland gedaan op verschillende scholen, betref fende de uitwerkselen eener toevoeging van eenige onsen suiker per dag aan het voedsel der jongens het gevolg daarvan was, dat zij in staat bleken een veel grootere hoeveelheid spierkracht te ont wikkelen. Doch wat daarvan ook zij, de uitwerking van onbeperkte hoeveelheden suikerrietsap op de landlieden der West- Indische plantages kunnen teken jare bij het binnenhalen van den oogst woiden waargenomen. Hoe zwak en uitgehongerd de negers er ook mogen uitzien, zoodra het eerste suikerriet gesneden is, begint er plotseling en seel een groote verbete ring in hnn toestand te komen, en ofschoon de suikeroogst op do velden een buiten gewoon zwaar werk is, zijn zij tegen het einde van den eogsttijd kolossaal dik eu weldoorvoed. Men kan hen dagelijks een paar mooie stukken suikerriet bij wijze van fooi op hnn hoofd huiswaarts zien dragen. Wray, een schrijver over het suikerriet, verzekert dat het klaar en duidelijk be wezen is, dat de man niet slechts be staan kan, maar ook dik en gezond worden van suiker, en van suiker alleen. Toen bewijze daarvan haalt hij de geschiedenis der bemanniig van een schip aan, dat met een lading suiker uit de Oost naar Europa terugkeerde. Tengevolge vau aller lei rampen en onheilen, was de voorraad levensmiddelen weldra uitgeput, en ten laatste werden de manschappen door den hongerdood bedreigd. Eu in dien vreese- lijken toestand namen zij de toevlucht tot hun lading suiker. Deze hield hen niet al- alleen in 't leven mear genas hen bovendien van de scheurbuik, die reeds de treurig ste verwoestingen onder hen had aange richt. Gevoed en gesterkt door deze krach tige spijs, bereikten zij veilig en behou- de de haven huaner bestemming. De Nederlander. Een krankzinnige. L'e procuratiehouder van een bankiers huis tt Weenen, die naar een zeebad reis. de, had onlangs op de lyn Wecnen-Keu-

Schager Courant | 1895 | | pagina 3