Mevrow le fel. H. Zijp- iel. ScM. tan 25-jarip EcMvemjiii S DIENSTBODE, ijstgkezojstzdejusj Predikbeurten. In de Ilerv. Kerk Schagen. Burgerlijke Stand. ALKMAAR, 16 AUG. 1895. GRANEN. 25 H. L. tarwe f 6.50 a 14 HL rog ge f 5 25 a 187 HL g rst, f 4.10 a 5 HL chevalier f 5.a 332 HL. haver t 2.85 a 3.25, erwten, vale f8.— 744 HL. karwiizaad f 12,50 a 13,30. 10 HL. koolzaad f6,50 a 548ste STAATSLOTERIJ. ADVERTENTIEN. G. van Zoonen, T. Groenveld, K. A. Schenk, J. Koster, Mevrouw van der Veen te Schoorldam, vraagt tegen 1 Aovember, liefst vroeger, eene van goede getuigenis sen voorziene loon f 100, buiten verval. Ter Courantdrukkerij S van J. Wankel worden alle Druk-gs werken billijk en ggffl spoedig afgeleverd, g voeren. En daarom moet de raad ook uiterst voorzichtig zijn met zich te scha ren aan de zijde van requestranten De sloot zelve laat Spr. totaal koud. Per soonlijk gelooft Spr ook niet, dat 't er zooveel toe doet, of die sloot gedempt wordt. De heer C. Bijpost is van oordeel, dat B. en W. te ver zijn gegaan. Die sloot, zegt Spr., is eigenlijk geen sloot: ze is maar een poeltje, de moeite haast niet waard. Maar 't zou ook kunnen zijn,dat voor een sloot van meer dan 100 M. bijv. zulk een last werd gegeven en hoeveel zou dat dan wel niet aan de eigenaars kosten De Yoorz. de heer Berman, merkt op, dat elk geval afzonderlijk moet beoor deeld worden en als de heer Bijpost nu spreekt van een poel, dan zal toch een poel in de eerste plaats gedempt dienen te worden. Een sloot komt eerst in de tweede plaats in aanmerking. Een poel toch is een stilstaand water, uit hygië nisch oogpunt veel schadelijker dan een sloot. Wordt nu overgegaan tot de stemming of die sloot al dan niet gedempt moet. Vóór stemden de heeren: Hoog schagen, 'v. d. Maaien en Vlamingdie daarmede uitdrukten, dat het gezag van B. en W". moet gehandhaafd worden. Tegen stem den de heeren: C. Asjes, C. Bijpost1). Smit, P. BuisW. A. HazenJ. IV. Go- vers en W. Roggeveen Cz. De heer Hoog schagen wijst nog op de zonderlinge houding van B. en W. te dezer zake. Het gebod is toch uitgegaan van B. en W. zeiven. Alvorens tot de gebruikelijke rond vraag over te gaan, richt de heer 8. Berman, in qualiteit van Voorz., het woord tot den heer J. IV. Govers, die heden voor het laatst de zitting van het raads-college bijwoonde. „Door u zelf', zoo ging de heer lierman voort, „niet meer herkiesbaar te stellen, hebt gij ge toond, den diepen zin te begrijpen van het gevleugeld dichterlijk woord„Er is een tijd van komen, er is een tijd van gaan". Voor zooveel zelfkennis heb ik, hebben al uwe medeleden het hoogste respect. In den tijd, gedurende welken ik den Voorzitterszetel inneem, heb ik u, heer Goversleeren kennen als een oprecht, degelijk, eenvoudig, hoogst be scheiden man, als een raadslid, die trouw de bijeenkomsten van dit college bij woonde en die een warm hart en een open oog toonde te bezitten voor alles wat tot het welzijn van Schagen in be trekking stond. „Daarenboven waart ge altijd vriende lijk en welwillend, en wij allen zien u ongetwijfeld noode heengaan. Voor uwe langdurige medewerking en uw oprechte toewijding aan de gemeentebelangen, voor uw vriendelijken zin, breng ik u, ook namens den raad, hartelijken dank, en zeer zeker ben ik aller tolk, als ik u bij het zoozeer met eere scheiden, toewensch, dat gij als burger van Scha gen u nog langen tijd moogt blijven ver heugen in den toenemenden bloei onzer gemeente, en dat uwe levensavond recht gelukkig moge zijn." Nadat alle leden den heer Govers door een warmen handdruk hunne instemming hebben betoond met het door den heer Berman gesprokene, betuigt de heer J. IV. Govers zijn hartelijken dank voor de ze toewijding en drukt den wensch uit, dat Schagens bloei ook verder moge toe nemen. Bij de nu volgende rondvraag merkt de heer C. A. Hoogschagen op, dat er voor den verbouw van het raadhuis geld is opgenomen en daarvoor op de begroo ting ook een post is uitgetrokken.Spr.vraagt of B. en \V. van plan zijn, van 't jaar aan die verbouwing nog iets te doen. De heer Berman verklaart, die vraag reeds lang voorzien te hebben en zegt dat het hoogst moeilijk is daarop een antwoord te geven. „U zal mij zeer ver plichten, met nog wat geduld te oefenen ten opzichte van dat punt. B- en W, hebben goede plannen, maar ik kan mij om bepaalde redenen, daarover hier niet nader uitlaten." De heer Jv. d. Maaien verzocht het Dagelijksch Bestuur, zich toeh niet te laten ontmoedigen, door het zooeven ge nomen raadsbesluit; want Spr. vreest, dat na deze beslissing, bij eiken maatre gel, door B. en W. besloten, het publiek zich nu in 't vervolg daaraan weinig zal storen en denken dan maar een adres aan den raad, en is 't toch afgeloopen. De Voorz. dankt den heer v. d. Maa ien voor zijn streven, om het gezag hoog te houden, en verklaart er in 't minst niet tegen op te zien, in 't vervolg derge- j lijke voorstellen te doen, al zou hij ook alleen staan. De heer P. Buis verklaart, reeds in de vorige vergadering te hebben doen uit komen, dat hij, bij nader inzien, de be zwaren van resquestranten deelde en vraagt, of het zoo iets onmogelijks is, dat men een lastgeving uitvaardigt, welke men bi) nader inzien toch te kras vindt. En is het dan niet geoorloofd, van een dwa ling terug te komen? De heer v. d. Maaien bestrijdt de mo tieven van het request, die volstrekt niet geldig zijn en bovendien het hoofdmo tief, dat het zooveel zal kosten, is on gaar. Bovendien, met de demping van bedoeld slootje zJuden de eigenaars nog §rond aanwinnen, terwijl de grond v°°r demping aanwezig is. En ook de j^genaren zijn hier welgesteld en kunnen et best betalen. En als nu de raad maar dadelijk gaat zeggen, omdat het kost, moet het niet gebeuren, waar moet het dan heen als betrokken eigenaren eens werkelijk tot de mingegoeden behooren Zoo slaat men het gezag machteloos. Er wordt in het request gezegd, dat die sloot niet schadelijk is voor de gezond heid, maar ik zelf ben er herhaaldelijk geweest en ontwaarde toen toch, dat de toestand verre van aangenaam was. De heer Buis verklaart, niet van mee ning veranderd te zijn, door de kosten, maar door het gevaarlijke precedent, waar thans door den Burgemeester zoo streng de hand er aan wordt gehouden, dat de slooten in behoorlijken toestand worden gehouden. De heer Hoogschagen vindt het vreemd, dat als B. en W. van gevoelen veran derd zijn, dat dan vooraf niet is meege deeld. Voorz., de heer Bermanverklaart, dat B. en W. tot de demping hadden last gegeven. Later is de heer Buis van meening veranderd, maar tot heden was de heer Hazen het nog met voorz. eens, tot in deze vergad. de heer Hazen totgroote verbazing van voorz., er ook tegen stemt. De heer Vlaming acht ju st het besluit van den raad zeer gevaarlijk voor de toe komst, En Spr. voorziet, dat het nu in het vervolg nog meer moeite zal kosten om slooten, die wezenlijk gedempt moe ten worden, gedempt te krijgen. Laten B. en \V. het nu weer eens gelasten Wat zal er dan geschieden De heer P. Buis voert hiertegen aan dat elk geval op zich zelf behandeld zal worden en als de raad het in het ver volg noodig acht, hij dan ook wel degelijk die lastgeving zal bevestigen. De heer C. Asjes zegt, dat voor re questranten de geldkwestie niet hoofd zaak was. Dat staat nummer 4. Doch zij meenen, dat die demping onnoodig is. Ja, zegt de heer v. d. Maat endat wordt in het request wel gezegd, maar het wordt niet aangetoond, waarom de demping niet noodig is. De in het re quest genoemde bezwaren, kunnen niet als motief gelden. Dan moeten reque stranten aantoonen, dat die sloot geen stank verspreidt, en dat er geen faeca- liën in uitloopen. Doch, dat heeft men niet gedaan. Niets meer ter bespreking zich voor doende, werd de vergadering gesloten. Onze afdeeling van het „Witte Kruis", vergaderde Vrij dagavond, 16 Augustus 1895, des avonds te 7 ure, in het hotel „de Roos" van den heer A. Vader. Aanwezig 30 leden. De voorzitter, de heer S. Berman opent de vergadering en vraagt de aandacht voor de te lezen notulen, welke na le zing onmiddellijk worden goedgekeurd, onder dankzegging aan den heer J. H. Ressing, voor de uitmuntende redactie. De voorzitter, de heer Bermannam vervolgens het woord en betuig de, met het meeste genoegen gevolg te hebben gegeven, aan het verzoek van 5 leden, de heeren: P. Meurs, W. Vader, D. RoggeveenH. II'. v. Rossem en P. Groot om deze vergadering te beleggen. Spr. huldigt iedere poging, die wordt genomen om den goeden geest te handhaven, en be tuigt ten dringendste, dat Spr. geloofde, dat het voorstel van het bestuur alge- meene instemming bij de vergadering vond en uit het algemeen stilzwijgen meende Spr. te mogen opmaken, dat het voor stel was aangenomen geworden. Spr. be roept zich vervolgens op de notulen, die zoo geheel en al met zijne meening o- vereenstemmen. Alvorens verder te gaan, zou de heer Berman eerst willen zien uitgemaakt, dat het meerendeel van de leden zich uitsprak over de wenschelijk- heid van het stichten van een bak, onaf hankelijk van elke grootte of capaciteit. Met 24 tegen 6 stemmen wordt de wen- schelijkheid tot het stichten van een bak uitgesproken. De heer v. d. Maaien was tot zijn spijt niet op de vorige vergadering ge weest, maar vindt het voorstel wat sterk, om f 2000 voor de bak te besteden en daarvan f 1500 aan het gemeentebestuur te vragen. Spr. zou er tegen opzien aan zulk een voorstel in den raad zijn stem te geven; de uitgaven zijn veel te groot, te meer daar watergebrek in onze gemeente zeer sporadisch voorkomt. Spr. heeft gehoord de mededeeling van den heer v. Kluijvemaar geloolt, dat 't het eenigste jaar is geweest, dat een derge lijke aanvraag is geschied. In de 20 ja ren dat Spr. in deze gemeente is, is er niet meer dan 2 jaar eenig gebrek ge weest en dan nog voornamelijk bij minge goeden. Groote kosten mogen er, vervolgt Spr., voor een dergelijk doel niet worden uit gegeven, daar het eenisgzins als een luxe artikel kan worden beschouwd. Spr. staaft deze bewering, door zich te be roepen op den aanvoer van duinwater, van gemeentewege geschied in '93, waar van toen door de ingezetenen zoo goed als geen gebruik isgemaakt. Spr. zag liever, dat er eerst een bak werd gesticht die met et n kleine subsidie van de gemeen te plus de f 500 van het Witte Kruis zou kunnen worden gemaakt. Blijkt 't later, dat deze bak in de behoefte niet kan voorzien, zoo kan er met dezelfde kosten als er geraamd waren een twee de bak worden bijgebouwd. De heer Berman betoogt, dat er in dit jaar nog bij hem zelf gebrek aan water is geweest. Ook de min-gegoeden,die wel licht niet anders dan een kleinen bak of ton bezitten, hebben zeer spoedig gebrek aan water. Spr. meent, dat de uitgave van f1500 voor de Gemeente niet zoo be zwarend zou zijn, daar deze geldleening I ftO/J tegen 50l0 en aflossing van f 100, een uitgaaf per jaar van f175 zou eischen; dat zou ongeveer 50 ct. per hoofd zijn per jaar. Zulk eene uitgave oordeelt de heer Berman, kan wel opwegen tegen 't genot van goed drinkwater. De heer v. Kluijve deelt mede, nadat Spr. gezegd had, dat het verstrekken van water aan anderen hem geen last maar een lust was, dat het water uit de pomp, staande op zijn put, van deze zo mer stinkende geur van zich geeft, iets wat nog nooit was gebeurd, spr. weet zich ook daarvan geen verklaring te geven. De heer IV. Roggeveen gaat tot op ze keren hoogte met den heer v. d. Maaten mede, hij gelooft ook niet, dat er veel gebrek aan water is, te meer als Spr. nagaat, dat de bak bij de Ilerv. Kerk alleen regelmatig aan zeer enkele perso nen water verstrekken moet. Spr. heeft dezen bak maar hoogst zelden leeg ge zien en wanneer dit het geval was be hoefde men niet lang meer op regenwa ter te wachten. Spr. betwijfelt of de ge meente Edam over dergelijke hulp-mid delen als hier teSchagen heeft te beschik ken. f 2000 oordeelt de heer Roggeveen geldverspillerij, f 1000 is meer dan vol doende voor een bak hier te Schagen. In hoeverre het water gratis zal moe ten worden verstrekt; kan Spr. moeielijk zeggen. Wellicht heeft de bakderHerv. Kerk geen f 1000 van maken gekost en zou de eventueel te stichten bak misschien nog grooter worden en dan volgens Spr. ruimschoots in de behoeften voorzien. De wijze waarop de zaak geloopen is, oordeelt Spr. verkeerd. Het Witte Kruis had zich tot de gemeente moeten wen den om subsidie; en het Witte Kruis had de stichteres en eigenares der bak moeten blijven. De heer Berman oordeelt een dusda nige manier zeer verkeerd. De stichting van een regenbak is een algemeen be lang, en daarvoor behoort de gemeente te zorgen. Het Witte Kruis heeft alleen gewezen op de behoefte en maakt het, door het verstrekken van subsidie, de gemeente gemakkelijker daaraan te kun nen voldoen. Verschillende heeren leden namen nog deel aan het debat over deze zaak. Plaats gebrek belet het ons en wij zouden ook telkens in herhaling moeten vallen, zoo wij al het gesprokene hier zouden willen weergeven. Het gevolg dier besprekin gen waren, het viertal volgende voorstel len le. Voorstel van den heer W. Rog geveen een bak te vervaardigen van ten hoogste f 1000, met een speling van f 50.te stichten door de gemeente, met een subsidie van het Witte Kruis van f 500. Dit voorstel werd verworpen met 3 tegen 27 stemmen. '2e. Voorstel van den heer P. Buis het verzoek te richten tot het gemeente bestuur, om een bak te stichten, over latende aan dat bestuur van welke ca paciteit, en dan f 200.subsidie van wege het Witte Kruis toe te staan. Dit voorstel werd verworpen met 8 tegen 22 stemmen. 3e. Voorstel van den heer J. H. Res singom het gemeentebestuur te verzoeken een bak te stichten van 20000 Liter inhoud, - en vanwege het Witte Kruis 14 in de kosten bij te dragen. Dit voorstel werd met 16 tegen 14 stemmen aangenomen. Het 4e voorstel van den heer Br. Melchior luiddehet verzoek te richten, tot het gemeentebest. om een bak te stich- ten;terwijl het WitteKruis naar kracht zou bijdragen. Welk voorstel door de aan neming van het 3e voorstel buiten stemming bleef. Vervolgens werd het concept—adres aan den gemeenteraad na lezing zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Ten opzichte van de regeling, op welke wijze deze afdeeling het benoodigde be drag voor eventueele subsidie zal ver krijgen, werd besloten, dit punt in een volgende vergadering nader aan de orde te stellen. De Voorzitter sloot hierna de verga dering, onder dankzegging voor de tal rijke opkomst en aller prijzenswaardige medewerking. De Godsdienstoefeningen vangen aan des voormiddags ten hall tien ure. Zondag 18 Aug. Ds. A. W. v. Kluijve. Ds. A. W. v. Kluijve. M.de R! „Heden den 14den Aug. hebben de schoolgaande kinderen van Dirkshorn een genoegelijken dag gehad. Een rit van de school over Warmenhuizen-Schoorl- Bergen-Hugowaard enz., was het hoofd doel natuurlijk de noodige uitspanning en versnapering, ik treed hier niet in bijzonderheden, maar ik verzoek u vrien delijk en ik weet bijna dat ik na mens allen spreek die aan de feestvie ring deel namen dat u in uwe Courant wil plaatsen eene hartelijke dank zegging voor alle moeite, in de eerste plaats aan de h.h. E. Meier Drees en L. Reuverszoo ook aan Mej. de Win ter en verder aan allen, die door aanbie ding met rijtuig enz., dit feest zoo goed hebben doen slagen. De inzender van dit korte verslag huldigt nog in 't bijzonder de Commissie en hunne Vrouwen. de B. Dirkshorn, 15 Aug. 1895. SPRANKELS. Uitnemend zou het er in de wereld uitzien, indien ieder maar de helft deed van hetgeen hij verlangt van anderen. De boom kan wel goed zijn en gezond, al vindt gij aan zijn stam een enkel af gevallen vrucht, aangestoken van den worm. Bluf is een dom vertoon Van zeer denkbeeld'ge waarde Bluf is een plant, die groeit, Waar diepte ontbreekt van aarde. Laurillard. Dost nimmer iets of zegt nimmer iets, dat ge niet wilt, dat de geheelo wereld ziet of hoort. De gezondheid der ziel is niet zekerder dan die van het licbaam, en alhoewel men l verwijderd schijnt van de hertstochten is men niet minder in gevaar zich er door te laten meoaleepen dan ziek te worden, als men j zich wel gevoelt. La Rocketoucauld. De slag van den geesel doet striemen ontstaan, de slag van ds tong kan het ge beente verbrij zelen. De dief, die Dooit zich liet betrappen, geldt voor een eerlijk man. Leert, moedersleert reeds vroeg aan 't jeugdig maagdelijn, Dat huiselijk geluk haar dierste sebat moet zijn; Vormt, vormt het kinderhart, hetgeen ge als was kunt kneden, Tot zelfverloochening, bescheidenheid en zeden l Vroawe Bilderdijk. Kan het ook zijn, dat de meesten trou wen om gelukkig te worden, niet om ge lukkig te maken? En zou men misschien daardoor zooveel ongelukkige huwelijken z'en 1 Joh. Van Wonde. Wie boete doet voor gedane zonden heeft meer sympathie dan wie geen boete van noode heeft. En terecht; alleen do strij dende heelt recht op waardeering. Er zijn menschen die legen zichzelf beschermd moeten worden, sommigen met zachte andere met harde maatregelen. Er zijn er, die door beide middelen niet te redden zijn, en zich met zeltbewustheid aan hun kwade neigingen overgeven. Deze behooren in een krankzinnigengesticht èf in de gevan genis, wijl het moeilijk valt uittemaken of zij krankzinnigen of misdadigers zijn. Als het op wezenlijken hulp aankomt, dan is het de hongerige die deu hongerige 5elpL Frits Reuter. De laster is. evenals alle vergiffen, som tijds een geneesmiddel. Prins Bismarck. Gemeente Schagen. Ingeschreven van 14 16 Aug. 1895. Geboren: Msrgaretha Maria Comelia, dochter van Johan Merz en Wilhelmina Ma ria Bloem. Ondertrouwd: Willem Harmanuus Eel- «ingb, jongman, oud 32 jaren, en Maaltje Dekker, jongedochter, oud £0 jaren, beiden wonende te Schagen. Getrouwd: Geene. Overleden: Levenloos aangegeven kind van Jan de Moei en van Trijntje Kos- sen. Marktberichten. SCHAGEN, 15 AUG. 1895. Aangev. 6 Paardea f 60.— a 140— 14 Stieren 50.— a 140— 18 Geldekoeien(magere) „100.a 140— - 25 (Avondmaal) Zondag 1 Sept. u 8 g 15 n 22 e 29 Ds. A. W. v. Kluijve. Ds. A. W. v. Kluijve. Ds. A. W. v. Kluijve. Ds. Hobus. Ds. A. W. v. Kluijve. Doopsgezinde gemeente van Uarsinu-erhorn c. a. 18 Ang. Barsingerhorn, Ds. Kooiman. 25 Kitil, 1 Sept. Barsingerhorn, 8 t Kreil, 15 Barsingerhorn, I 28 Kreil, 29 Barsingerhorn, Ds. Kooiman. Ds. Kooiman. Ds. Kooiman. Ds. Kooiman. Ds. Kooiman. Ds. Kooiman. 26 Vette Koeien 30 Kalfkoeien 10 Vaarzen 6 Nuchtere Kalveren 136 Schapen magere 130 Idem, vette 140 Lammeren Bokken en Geiten 20 Varkens (magere) 2 Idem(vette) per K.G. 40 Biggen 60 Konijnen 50 Kippen Eenden 450 Kilogr. Boter 216 Kaas 4000 Kipeieren 360 Eendeieren ,180.— a 230— ,160.— a 180— 60— 12— 12— 20— 11— a 95. - 19— 17 50 24.50 13— 6— a -.38 a 4.50 a —.10 a .15 a a .90 a —.25 a 2.75 a 3.20 a 14— 7— —.75 1— 1— -.30 3— 3.25 HOORN, 15 AUG. 1S95. Aangevoerd Kleine Kaas, hoogste prijs f 28. Com missie f25—, Middelbare f—aangev 185 stapels, wegende 53 536 Kilo ALKMAAR, 16 AUG. 1835. Kleine Kaas f 28— Commissie 25.50 Middelbare f26— aangevoerd stapels wegende K.G. ZAANDAM, 15 AUG. Tor markt aange voerd: 12 stapels kleine kaas. Hoogste prijs f24.50 E JAM, 15 AUG. 1895. Aangevoerd: 95 stukken öoter; per1/» K G. f 0.50 a 0.525 kipeieren f 3. a f3.50 de 100 stnks. Nachteren Kalvuen fafO - Overhou- deas f ENKHÜIZEN, 14 AUG. 1895. Heden werden aangevoerd 22 stapels kaas, prijs 26,50 per 50 KG. De prijeen der zaden waren als volgt: Karwijzaad f 12.50 a f 13. Mosterdzaad f 11.a 13.Maanzaad f 7.50 a Groene erwten a Vale erwten fa Wijker Vale f 10.75 a —.Grauwe erwten f a Bruine boonen f 16— a 18. Paardenboonen fa Gerst f3.75 a 4.75. Haver f 3.a 3.50. AaDgev.Vette Varkens t.16 a f .20 per KG. Magere Varkens f 8.a f 14.p. st. Biggen f 4— a 7.Ko nijnen f 0.50 af 0.90. Kippen f 0.60 a 1.40. eieren f3.50 a i 0.75 per 1C0 stuks. Boter 0.50 a f 0.52'per kop. Schapen 1' Lammeren f a Getrokken Prijzen. 3e Klasse. Trekking van 14 Augustus. Prijs van f 2000: No. 10308 „1500: 2256 1000: 6219 200: 9274 100: 540 4836 5375 8758 19955 3e Klasse Trekking van 15 Augustus 1895. Prijs van f 400No. 10754 f 2008322 Heden overleed, ten mijnen hui ze, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, in den ouderdom van ruim 76 jaar. Uit aller naam Jn. Zijp Hz. Twisk, 14 Augustus, 1895. Geboren: JPieter Leendert, zoon van L. ROGGEVEEN, en A. C. ROGGEVEEN- Roggeveen. Helder, 15 Augustus, 1895. ONDERTROUWD: Mr. L. I. Hioodenburg', e II A. M. de Koek. Hilversum, 15 Augustus, 1895. Ondertrouwd: Willem Ilarmaiinus Eelsingli, Rijksambtenaar, en Maartje Dekker. Schagen, 16 Augustus, 1895. W Op den 21sten Augustus a. s-, hopen onze geliefde Ouders 1 en te herdenken. jj| Hunne dankbare kinderen. aa Wieringerwaard, 17 Augustus, 1895. Aa Op den 28sten Augustus 1895. hopen onze geliefde ouders en hunne 3S-jarige Echtvere niging te herdenken. Uit aller naam, A. K. SCHENK. Wieringerwaard,) Barsingerweg, Aug. 1895.

Schager Courant | 1895 | | pagina 3