Zondag 25 Augustus 1895. 39ste Jaargang No. 3019. De Werklieden- pensioneering. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Z a t e r d a g a v o n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Uitgever J. WINKEL. JBureau: 8CHAGKÏ, Laan, D 4. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Binnenlandsch Nieuws. Alisicss Aiïsrigitic- LuMlil "Wie zich herinnert, dat wij indertijd over de behandeling van de motie-HELDT in de Tweede Kamer gezegd hebben, zal wel begrijpen, dat wij met de benoeming eener Staats-commissie tot onderzoek van het vraagstuk der pensioneering van werklieden zeer ingenomen zijn. Wij noemden toen bestudeering van het on derwerp in zijn geheelen omvang noodig, en achtten daarom een besluit in den zin der motie-HELDT wensclielijk, evenals eene uitvoering ervan in den geest der werkliedenvergadering, op 5 Maart te 's Hage gehouden, die wenschte, dat in de te benoemen Staatscommissie ook werk lieden en werkgevers zouden worden op genomen. Aan beide wenschen is voldaan. De omschrijving van de taak der com missie is ruim genoeg. Zij heeft toch te onderzoeken, „of, naast de instelling van een rijkslijfrentebank en naast de regeling der verzekering tegen ongelukken, maat regelen bij de wet behooren te worden genomen, om te bevorderen, dat werk lieden en met dezen gelijk te stellen per sonen, die door ouderdom of door inva liditeit blijvend ongeschikt zijn om in hun onderhoud te voorzien, recht erlangen op geldelijke uitkeeringen, en bij bevestigen de beantwording dier vraag een of meer dere daartoe strekkende wetsvoorstellen met Memorie van Toelichting en RamiDg der geldelijke gevolgen te ontwerpen en aan ons in te dienen". Het is ons niet mogelijk te ontdekken, dat er eenige zijden van het vraagstuk, dat voor beschouwing in aanmerking kon komen, hierdoor buitengesloten is. En ook voor den vorm, waarin de uit komsten van het onderzoek zullen me degedeeld worden, is de grootst moge lijke vrijheid gelaten mocht eene meer derheid der commissie het over eene op lossing in een of anderen zin eens wor den, dan kan zij dadelijk een of meer wetsontwerpen met Memorie van Toe lichting gereed maken en dus die oplos sing als 't ware geheel gereed aanbie den. Mocht daarentegen van eenig ge voelen in het uit te brengen verslag niet voldoende blijken, dan kan in afzon derlijke nota's aan dat gebrek worden tegemoet gekomen. In de commissie zijn eenige werkge vers en werklieden opgenomen. Zjj vormen de minderheid in de commissie, die overigens hoofdzakelijk uit weten schappelijke mannen bestaat. Ons komt dit voor goed gezien te zijn. Het is een bij uitstek wetenschappelijk vraag stuk, dat der commissie ter behandeling is opgedragen. En nog wel van zeer ingewikkelden aard. Reeds voor den verzekeraar is het lastig. De zaak der pensioenverzekering is op zichzelve wel is waar eenvoudig genoeg; maar hier moet men bijv. een middel weten te vinden, om bij ongeregelde premiebeta ling (bijv. bij tijdelijke werkeloosheid, bij herhaalde verwisseling van patroons) toch eene voor den belanghebbende be vattelijke pensioenberekening in te stel len. De punten, die hierbij in aanmer king komen, zijn echter alle nog van meer of min practischen aardvan veel meer gewicht en veel lastiger te beant woorden zijn daarentegen de vragen, die verband houden met de loonsrege- lingwelken invloed zal het bedrag der premies, de verdeeling der premies tus- scben werkman en werkgever, het te verwachten pensioen zelf op den stand der loonen hebben? En dan het be lang der nijverheid zelve Zal, wat men in het belang van den werkman voor neemt, ook een nadeeligen invloed oefe nen op den bloei der nijverheid, en daar door op andere wijze den werkman meer benadeelen, dan men meent hem te be- voordeelen Dit zijn allerbelangrijkste vragen, die de Staats-commissie moet trachten te beantwoorden. En daarom kunnen wij het volkomen goedkeuren, dat de com missie voor een zeer groot deel is sa mengesteld uit geleerden en staatslieden, die geacht mogen worden zich over die en dergelijke onderwerpen een zelfstan dig oordeel te hebben gevormd. En ook dat zij gekozen zijn uit verschillende wetenschappelijke richtingen. Daaronder treft men aan hen, die Staatsbemoeiing binnen zeer enge grenzen zullen willen beperken, en hen, die haar zeer ver willen uitstrekken. En zoo niet alle rich tingen vertegenwoordigd zijn, men mag verwachten van de geleerden, die wel benoemd zijn, dat zij van stelsels, waar mee zij het niet eens zijn, toch genoeg studie gemaakt hebben, om het voor en tegen ervan in hun verslag 4te doen blijken. Eéne bedenking moeten wij ons ver oorloven ten aanzien van de samenstel ling der commissie, in zoover de man nen van de practijk betreft. Niet omdat hun aantal kleiner is dan dat der man nen van de wetenschaphet is uit het voorafgaande genoegzaam gebleken, dat wij daaromtrent niets te klagen vinden. Het is genoeg, dat in de commissie en kele mannen aanwezig zijn, die wanneer soms de geleerde heeren op wetenschap pelijke stokpaardjes doordraven, op de eischen der practijk kunnen wijzen. Maar er ontbreekt onder de werkgevers een element, dat vooral in ons land groot gewicht in de schaal legtdat der klei ne nij verheid of van den ambachtsstand. Deze heeft niet alleen andere belangen dan de groote nijverheid, maar in ons land is ook do beteekenis ervan grooter dan in andere landeD, wanneer men ze met die der groote industrie vergelijkt. Daarom moge de commissie, nu zij geen enkel lid uit dien kring in haar midden heeft, zich doen voorlichten door de zoodanigen of althans door iemand, die met deze belangen meer bijzonder be kend is. "Wat zal het nut zijn van den arbeid der commissie? Zij zal, wij zeiden 't reeds bij de behandeling der motie-HELDT de pensioen verzekering „beter voor bereid en op geschikter tijd" in behan deling doen komen. Op geschikter tijd. Dit behoeft geen nader betoog. Het zal wel door niemand betwijfeld worden, dat nu de tijd niet rijp is, om een zoo ingrijpend onderwerp, waarover de meeningen nog weinig vast staan, ter hand te nemen. Dat die tijd voor onderzoek en studie naar een be paald plan besteed wordt, is een groot voordeel. Daardoor toch verkrijgen wij een betere voorbereiding; de commissie zal het geheele veld moeten overzien; de verschillende stelsels ordenen het voor en tegen ervan bespreken; de voor- en de tegenstanders van elk stel sel zullen hunne gronden tegenover elk ander in het midden brengen, en zij zullen gewikt en gewogen worden door een kring van tot oordeelen volkomen bevoegde mannen. Haar verslag als het tenminste een goed verslag is zal dus de zaak in beknopten vorm en toch zoo volledig en zoo veelzijdig mogelijk ter kennis bren gen van ieder belangstellende, en ook hen, die tijd en gelegenheid missen tot eene omvangrijke zelfstandige studie, in staat stellen zich op goede gronden een eigen oordeel te vormen. Een eigen oordeel. Dit is inderdaad de hoofdzaak. Tot welke slotsom de meerderheid der commissie komt, is daar bij betrekkelijk onverschillig, en wij hech ten er daarom ook geen zoo groot ge wicht aan, dat de geringe sympathie der Regeering voor de werklieden-pensionee ring in de benoeming der Staats-commis sie haar uitdrukking vond. In zekeren zin zijn wij het eeDs met den heer Schaepman, die insgelijks in de commissie is opgenomen, „dat ook eene negatieve oplossing een bevredigen de kan zijn." Indien n.1. de meerderheid der commissie tot het besluit mocht ko men, dat de Staat zich in deze onthou den moet, dan zou het, naar onze opvat ting, van veel waarde zijn, dat men de gronden voor die slotsom in een beknopt bestek en in een bepaalden vorm voor zich zou zien en ze zou kunnen toetsen aan de gronden, die er tegen aangevoerd zijn. Op die gronden toch komt het aan, niet op het aantal stemmen, dat in de commissie in een of anderen zin zal wor den uitgebracht. Wij begroeten dus de benoeming der commissie met welgevallen en zien de vruchten van haren arbeid met belang stelling tegemoet. Mogen zij zich niet te lang laten wachten De Heer Geevers, Is t e onder- wijzer der school No 1 te ANNA PAU- LOWNA heeft gisteren te Wagekingev de acte voor landbouwkunde behaald. In den vroegen morgen van den 22n is de vrouw van C. Kooij te HEER-HUGOWAARD, vermoedelijk door een duizeliug over vallen, te water geraakt en verdronken. De raad der gemeente OUDCARSPEL, besloot aan te vragen goedkeuring tot heffing van 25 in plaats van 50 opcenten Personeel, ingang 1 Mei 1896. Aan de op Woensdag 21 Augs, 1895 gehouden kolfwedstrijd ten huize vati den heer G. Slotemaker te OUD KARSPEL, werd door 24 personen deelge nomen. De eerste prijs werd met 128 punten behaald door den heer S. Evers te Oud karspel. De 2e prijs met 118 puDten door den heer W. Kraakman te Zuidscharwou- de. De 3e prijs met 117 punten door den keer Jb. Slotemaker te Oudkarspel. De se rie-prijs met 48 punten dcor den heer K. v. Kleef te Zuidscharoude. Prijs-biljarten is niet doorgegaan. Woensdag 21 Augustus j.l. des avond omstreeks half acht brand de de boerenplaats van den heer A. Nol- telman (e PETTEN, tot den grond toe af. Reeds gedurende geruimen tijd kon mende rook zien uitslaan. Hooibroei is vermoe delijk ook hier de oorzaakeen hooivoor- raad van ruim 100 wagens was aan wezig. "Van den inboedel kon behalve een gedeelte der bezit'ing vaa de dienst bode, niets wordeu gered. Alles was verzekerd. Als bijzonderheid wordt opgegeven, dat de plaats juist 175 jaren stond. Te KOEGRAS werd sedert den 19 het 5-jarig kind vermist van den brugwachter E. W. C. Het vermoeden, dat de kleine verdronken was, bleek maar al te waar te zijn, want Woensdag is het lijkje opgehaald. Menschrijftaan het Vad. uit DEN HELDER Bij de jongste verkiezingen voor den gemeenteraad moet de heer Staalman, ter ondersteuning van zijn eigen candidatuur en van zijn vriend, den eigenaar der druk kerij, zich bediend hebbeu van middelen, welke de antirevolutionaire kiesvereenigiug alhier aanleiding gaven hem voor haar vierschaar te dagen. Maar wie er verscheen, de heer Staalman nietDe Vereenigiug heeft toen de vergadering verdaagd, naar men wil weten met kennisgeving aan den gedaagde, dat, zoo hij op de eerstvolgen de vergadering niet mocht verschijnen, hij als lid geroyeerd zou worden. Men schrijft uit HARDE- GARIJP De zin voor muziek schijnt in de laat ste iaren op het platte land van Friesland zeer te zijn toegenomen. Dat blijkt voor al uit het feit, dat, wat instrumentale mu ziek betreft, in onderscheidene plaatsen fanfarekorpsen werden opgericht. Zelfs werd het vorige jaar een festival te Bergum gehouden. Alhier weid daarna ook een zoodanig korps opgericht, dat de belangstelling van de meeste ingezetenen verwekte. Na een winter vau onvermoeide studie, besloot men thans eene openbare uitvoe ring te geven. Met het oog op de werk zaamheden van de werkende leden in de week, was de Zondag daarvoor de meest geschikte dag. Men vroeg toestemming van den burge meester, doch deze weigerde, die te ver- leenen, met het oog op den aard van den dag. Men besloot nu de uitvoering, zij het dan ook zonder eotréeheffing, te doen plaats hebbeü. Het publieke karakter ging hierdoor verloren. De notiris van het dorp stond daarop zijn tuin af, eD nu zal Zondag déar de uitvoering plaats hebben. Een zeldzaam geval. Te WINTSCHOTEN deed zich dezer dagen aan het bureau van den burgerlij ken stand het zeker zeldzaam voorkomend geval voor, dat een voor weinige maanden gehuwd timmerman den 16den Augs. jl. aangifte deed van zijn eerstgeborene op den 14den dierzelfde maand, terwijl hetzelfde hoofd des gezins op 19 Augs, aangitte deed van eene geboorte op 17 Augs. te voren, dus drie dagen na de eerste. Moeder, zoon en dochter zijn welvarend. Vergadering van den Btaad. der gemeente NIEUWE—NIEDORP den 20 Augustus 1895. Afwezig de heer IV. C. Visser met ken nisgeving. De Voozitter opent de vergadering, waarna het nieuwbenoemde raadslid, de heer D. Kuilmande gebruikelijke eeden aflegt en geïnstalleerd wordt. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. De heeren: Koopmande Moor en Kuil man worden benoemd tot leden der com missie voor het nazien der rekening en de vergadering wordt geschorst. Na heropening brengt de commissie bij monde van den heer Koopman verslag uit en verklaart geene de minste op- noch aanmerkingen tegen de rekening te heb ben en die mitsdien zonder voorbehoud goed te keuren, sluiteude in ontvangst tol een bedrag van f 12503.96 in uitgaaf f 12705.86 nadeelig saldo f 201.90 De Voorzitter bedankt de commissie voor het nazien en den ontvaDger voor zijn richtig beheer. Vervolgens wordt mededeeling gedaan van ingekomen stukken welke voor ken nisgeving worden aaugenomen, uitgezon derd een schrijven vau den brievengaarder Schildwaarin deze verklaart, het bij hem in huur zijnde kantoor met woning met 1 Juli 1896 ter beschikking van de ge meente te willen stellen. De gemeente raad is eenparig van oordeel dat, inchen Schild de huur met 1 Mei 1896 wil doen eindigen, daartegen geen bezwaar bestaat. De begrooting der gemeente over 1896, sluitende in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 14656.955 wordt daarna aange boden. Op die begrooting komt voor een post van f 1000.iu ontvang als heffing van 20 opcenten op de personeele belasting. De heer Kuilman verklaart zich beslist tegea de heffing daarvan, op grond dat eene belasting in de eerste plaats moet treffen degenen die de meeste draagkracht bezitten, 8pr. zou liever den hoofdelijken omslag met dat bedrag willen verhoogen. De heer de Moor zegt dat van twee bu ren, waarvan de een voor f 1.en de ander voor f 8.in den hoofdelijken omslag is aangeslagen, de eerste ongeveer viermaal meer personeel betaalt. Bij de heffing van opcenten op het per soneel zou voor die personen al zeer sterk de onbillijkheid uitkomen. De Burgemeester verklaart dat daar er nu reeds klachten over den hoofdelijken omslag voorkomen, dit bij eene verhooging stellig meer zal worden en dat de belasting—plichti— gen eene heffing van opcenten op het per soneel, waarmede hij volstrekt niet dweept, minder zullen meiken. De heer Halff zegt, het geschiedt in bijua aile naburige gemeenten ook en wij staan in dit opzicht dus niet alleen. De heer Kuilman zegt nog, dat met het oog op de te verwachten wijzigingen van de gemeentewet en de wet op het personeel, nu vooral niet tot de heffing van opcenten most worden overgegaan. Burgemeester en Wethouders iceenen, ook na het gehoorde dat het heter is, alsnog niet tot die heffing over te gaan, waar mede de raad zich ten volle vereenigt. Nog werd besloten ook over 1896 te beschikken over de som gelijkstaande met het */i der personeele belasting voor deze gemeente, bedragende f 4547.15». Ten slotte werd op voorstel van den Burgemeester besloten, om aan den beamb te ter Secretarie over 1895 eene gratifica tie toe te kennen van f 25. Waarna de vergadering door den voor zitter werd gesloten. Men bericht ons uit NIEU WE NIEDORP Toen Dinsdagavond 1.1. de heer D. Kuil man in de gehouden iaadszitting was geïn stalleerd, werd na de zitting ten zijnen huize een SERENADE gebracht door Nie- dorps Mannenkoor en de Dames—Zangver- eeniging „Melodia^van welke Vereenigin- gen de heer D. Kuilman Directeur is. Door prof. v. Eischelsberg te UTRECHT is in bet academisch zie kenhuis aldaar een bijzondere operatie ver richt. Hij bevrijdde n!. een gepensioneerd onderofficier van het Nederlandsch-Indisch leger van den tienden kogel, die deze dap pere krijgsman op Atjeh had opgedaan. Thans heeft hij er nog één, waarschijnlijk de laatste, in 't been. Hij bevindt zich thans in goeden welstand. Het is bekend, dat men in vele gevallen hei- en dningrond voor een prikje kan koopeD, maar goede grond is in Nederland slechts zelden voor niets te krijgen. Ic het waterschap Groot-Mij drecht bestaat daartoe echter gelegenheid. De kosten van het droogmaken en drooghou- den van den grond zijn daar tegengevallen, zoodat het waterschap, om aan zijn ver plichtingen te kunnen voldoen,belasting moet heffen, meer zelfs dan de grond opbrengt. Vandaar dat niemand iets voor den grond wil geven, zoodat een kapitale boe renhofstede met bij behoorend land, in vei ling gebracht en toegewezen werd voor... 11. Het waterschap zelf had voor het bedrag iugezet. De Haagsche correspon- dent van do Midd. Ct. schrijft in zijn joug- sten brief, dat da benoeming vaa inr. Ver kerk Pistorius tot secretaris-generaal aan het departement van buitelaodsche zaken, zoo geheimzinnig in haar werk is gegaan, dat zelfs de aftredende secretaris niot wist, wio zijn opvolger zou zijn, en dit eerst ver nam toen het besluit vaa benoeming getee- kend was- De voordracht aan de Regentes Wi8 op zeer ongebruikelijke wijze buiten den sectretaris-generaal om opgemaakt, op specialen last van minister Roëll door een hoofdambtenaar bij het departement. Ook de beide referendarissen, die in aanmerking hadden kunnen komen voor de plaats van mr. Zilcken, vernamen eerst na do benoeming, dat de heer Pistorius, die zou innemen. Een hanner,de Spiccame, heeft reeds zijn eervol ontslag verzocht, de andere zou om financieels rodeuer. geen afstand van zijn betrekking kunnen doen en dus moeten dra gen dat hij gepasseerd werd. De minister gaat wonderlijk met zijn hoofd ambtenaren om, aldus schrijft de correspon dent verder, en men zegt, 'dat hij zelfs zijn collega's na en dan behandelt als stonden deze onder zijn bevelen, behalve den mini ster Van Houten, die zich dit niet laat wel gevallen en velf zich op een hoog standpunt stelt. Zoo moet hij vermoedelijk gesteand door den referendaris Da Stners hebben bewerkt dat de restauratie van het Binnen hof, waaraan sedert jareu werd gewerkt, nu onlangs plotseling gestaakt, omdat zij niet geschiedde naar den zin van Victor de Stuers. De minister van waterstaat, wieu alleen die restauratie aangaat, heeft aan het bevel van zijn ambtgenoot gehoorzaamd. Dat iDtusschen de verstandhouding tusschon de verschillende ministers niet beter wordt door dit baasje spelen van enkelen, laat zich begrijpen." De schandelijke aanran- ding te MAASSLUIS. Zaterdagmorgen vroeg werd door den te Maassluis gestationeerden rijksveld wachter Verhagen gerapporteerd, dat aan den berm vau den Vlaardingschen dijk, bij den molen, eenige vrouwenkleederen lagen, met bloed bevlekt, een vrouwen- hoed, een stuk japon en een haarvlecht. Een en ander werd op het politiebureau gedeponeerd, waar men den hoed herken de als toe behooren de aan C- v. B. wonen de te Nootdorp, dienstbode bij den kaste lein Zte Maassluis. Bij een onmiddellijk door de politie in gesteld onderzoek bleek aldus meldt de W e s 11. C t. dat bedoelde dienst bode in den voornacht het slachtoffer was geworden van een geweldadige aanranding. Zij had meteen visscher uit Huizen, Mo lenaar genaamd, dien avond den stoom— draaimolen op de Burgemeester de Jongh- kade bezocht en was na de sluiting om elf uur, den dijk met hem uitgewandeld. Bij den molen voegdeD zich nog een 5— tal visschers, V. en K. uit Huizen, De B. en K. uit St. Anna Parochie en L. uit Delft, bij hen, door welk 6-tal zjj op de laagste eu gruwelijkste wijze werd mis handeld. Eerst tegen twee uur in den nacht gelukte het haar aan hun handen te ontkomen en haar, woning te bereiken. Enkelen der onverlaten schijnen haar zelfs naar het leven gestaan te hebben door na hare kleederen haar boven het hoofd siamgebonden te hebben, voorgesteld te hebben, haar in de sloot aan den voet van den dijk te werpen. Het gelakte den hoofdagent van poli tie v. L.. dauz zij den spoed waarmede het onderzoek werd ingesteld, onmiddellijk twee der aanranders teu huize vau Z. te arresteeren, waarna de opsporiug der vier anderen weldra volgde. Twee behoorden

Schager Courant | 1895 | | pagina 1