Donderdag 5 September 1895. 39ste Jaargang Uo. 3022. Dood en Leven. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Uitgever J. WINKEL Bureau: SCHAGEï» Laan, D 4. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Atzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van I tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ge meenteSc hagen. llekcndmakin^ea. Binnenlandsch Nieuws. Oogstberichten FEUILLETON. Ti 1, wtar/6 ,ieni h9 g0loo,t niel> dat leed- De k?' als ie<?er a°deLr'®jl geaotid f"'0 natuurlijk onafscheidelijk 'Vol verwachting zog ay hem itti Niems-, AiïwtcitiB- k LuUiiillil Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur der Gemeente SCHAGEN, brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dier ge meente, dat bet kohier No. 2 voor de Belasting op het Personeel over het Be lastingjaar 1895/96 op den 30 Augustus door den Heer Directeur der Directe Be lastingen te Amsterdam, is executoir ver klaard en op heden aan den Heer Ont vanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter ia vordering is overgegeven. Ieder ingezeten, welke daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoe ning van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gerechtelijke ver- Volgineen welke uit nalatigheid zonden voortvloeien, te ontgaan. Schagen, den 3 September 1895. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, W. A. HAZEU. Het Programma der f008to- lijkheden op Woensdag 11 September 1895, ter herdenking van het 50-jarig bestaan van den Anna Paulowna Polder, te ANNA PAULOWNA te hou den, is als volgt, nu officieel samenge- gteld j 's Morgens te tien uur, RIJTOER DOOR DEN POLDER, waarbij een ie der zich met zijn rijtuig kan aansluiten, mits daarvan minstens voor den feestdag aan de feestcommissie kennisgevende. 's Morgens om elf uur, VOLKSSPELEN, 's Namiddags om halt drie FEEST REDE, in het Kerkgebouw der Nederl. Herv. Gemeente, uit te spreken door den Dijkgraaf des Polders. Na afloop daarvan, MAT1NÉE MUSICALE, te geven door het Muziekkorps der Kon. Marine. Des avonds zeven uur, CONCERT, te geven door liet Muziekkorps der Kon. Marine, 's Avonds om negen uur, SCHITTEREND VUURWERK, vervaar digd door den Heer A. Gall te Rotter dam, af te steken op de breeds water vlakte op het Oude Veer voor het Loge- met Veerburg. Aanvrage is gedaan tol het doen loo- pen 's avonds van een Extra-trein, richting Alkmaar en tot het inlaten van reizigers i d den laatsten trein naar Den Helder. ANNA-PAULOWNA 3 S e p t e m- bcr. De burgerij toont van verschillende zij den sympathie met de a.s. feestviering. De bewoners vau de Kleine Sluis zullen uit eigen middelen voor versiering en ver lichting zorgen. Insgelijks is dit het ge val aan de Kwijksluis waar inzonderheid de brug een kijkje waard zal zijn. Ook van andere buurten hoort men plannen voor eene passende versiering. De commis sie voor de volksfeesten weert zich dapper. Geeft de 11e September ons frasi en stil weer, dan belooft hij een dag te worden die in de geschiedenis van den polder niet licht vergeten zal worden. Bij openbare inschrij" vingen, Zaterdagavond 1.1. te 8CHAGER- BRUG gehouden, is het weder opbouwen der onlangs te Zijpe afgebrande plaats, be woond door den heer P. Rampen en be- hoorende aan het Algemeen Armenhuis te Zijpe, gegund aan de heeren Bos en Schuit te BURGERBRUG, voor de som van f 6060.— Namens de Vereeniging D. en D. werd aan de kinderen der Open bare Lagere Schcol te KOLHORN op den 31 en Augustus j. 1. een net afgewerkt portret van H. M. de Koningin ten ge schenke gegeven. Het was op licht karton gedrukt eu iu den bovenrand van een me talen ringetje voorzien. De kosten waren bestreden uit het saldo van het School feest—fonds. Thans siert dit lieve portretje menige huiskamer. De werkzaamheden in WAARD en NOVELLE van G. van Slok man s. GROET nemen een geregeld verloop. Met de schoone dagen die Augustus zoo ruim schoots geleverd heeft, is gewoekerd. Het zichten is afgeloopen. Groolendeels is de oogst al binnen gereden of op de erven aan schelven gezet. Karwei en haver zijn gedorscht en het schoonmaken van de rest neemt een aanvang. Scheepsladingen zijn al naar Amsterdam en elders verzonden. Kortom, het is nn de laatste dagen eene ongeloofelijke drukte geweest. Zelfs de Zondag werd hier en daar bij de werkda gen ingelascht. Kwaliteit,kwantiteit, gewicht, alles is beter dan het vorig jaar. En de prijzen Nog zulk een schoone week en alles is geborgen. Kaal en verlaten, doodsch en leeg zal dan het aanzien des polders zijn. Niets blijft er over dan eenige uien- en penenvelden, die eerst in October os- der behandeling komen. Vergadering van den 5laad der gemeente Zijpe gehou den den 3en September 1895. Afwezig met kennisgeving van verhin dering, de heer Vrijburg. Na opening door den voorzitter, leggen de herbenoemde leden, de vereischte ee- den af in handen van den voorzitter,-de voorzitter in die van den Wethouder. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en daarna goedgekeurd. Aan de orde is nu de behandeling van de verschillende rekeningenDe heer Nobelals rapporteur van de commissie tot onderzoek, leest het rapport voor, hetwelk luidde als volgt De Commissie door u benoemd tot het onderzoeken der rekeningen van de Gemeente, van het Weeshuis, en die van het Burgerlijk Armbestuur, vergaderde daartoe den 13en Aug. j.1. in het raad huis en heeft de eer U hierbij het vol gende rapport aan te bieden. De Gemeente-rekening tot een bedrag van f 32.395.66 in ontvangst. 28.897.99 uitgaven. en met f 3497.67 als batig saldo, gaf de Commissie aanleiding tot enkele opmerkingen. Bij de post „alle andere ontvangsten" trok het hare aandacht, dat daarop niets was ontvangen, wegens boete voor te late oplevering van werk of goederen, welke bij aanbesteding waren aange nomen. De Commissie vraagt Komt te la ten oplevering niet voor, of worden de boeten niet toegepast; in het laatste ge val vraagt zij, of het wenschelijk is, bet steeds in de bestekken op te ne men. 3. Mei een mooieu bloemruiker gewapend, toog Erich Ebrenberg naar de familie Ver- bebn en toen hij zijn schoone bruid tege moet trad, was zijne begroeting veel war mer dan anders. Zooveel te meer bevreemdde het hem, dat moeder en dochter hem koel en trots ont vingen, allerlei vinnige opmerkingen maakten, als geloofden zij niet, dat hij voor zaken op reis geweest was. Ock de voorstellingen van de opera en zijne zichtbare verstrooid heid gedorende de eerste voorstelling werd met zekere hatelijkheid en vinnigheid bespro ken, en het eerste samenzijn want ook vader Verbehn was stil en terneergedrukt was zoo vervelend, dat Erich besloot, dadelijk na tafel weder te vertrekken. Daar verscheen onverwacht bezoek en oogenblikkelijk veranderde het geheele too- neel. Rosa was nu een toegevende, gelukkige, vroolijke verlooide; zijne schoonmoeder de vriendelijkheid in persoon en de bloedver wanten uit Weenen, welke de familie sedert jaren voor het eerst leerde kennen, kregen den besten indruk van haar. Het ouderpaar zoowel als d6 kinderen want het was een heel gezin, dat op het appèl verschenen hadden gedacht, veel te vertellen en Ehrenberg, die zich bij het familie-onder houd vrij overcompleet voorkwam, maar als paradestuk echter blijven moest, ondervond weder bitter de onwaardigheid en onhoud baarheid van zijn toestand. Allerlei mogelijk heden gingen hem door het hoofd, een zeuuw- aehtig ongeduld verteerde hem, en dna* hij niets beters te doen wist, ging hij naar het a*«r en zag op de schemerdonkere straat 1 -eesioelde hij plotseling een hand op d ar zlpr en Rosa's stem zeide vragend k ainen'd m t een ;h, neef Nazi wenscht mijn aan. Hij knikte, greep werktuiglijk naar zijn brieveutasch, baalde er een photogrsfie uit eu reikte haar, zonder eerst ernaar te zien, aan den neef over. Deze bekeek haar op merkzaam, trok echter een zeer ernstig ge zicht, en toen Rosa vol verwachting vroeg „Nu, Nazi, wat zegt ge er wel van f* sta melde hij, met een verlegen gezicht, schuin naar Ehrenberg ziende; „Ja, maar neem mij niet kwalijk, maar dat zyt ge niet, dat is Nina Hartenstein. Ja juist, zoo ziet haar laatste portret er nit, slechts niet meer zoo joDg, zoo melancho liek en mijnheer Ehreuberg is zeer zeker wel een oude vereerder van haar, dat bij haar reeds zoo lang kent." Rosa wendde zich verrast van haren ver loofde af en greep zenuwachtig naar het portret. „Ah ja, werkelijk de zangeres," zeide zij na een oogenblik stilzwijgen». „Eriob is een groot muziekliefhebber,* eu vervol gens klonk bet scherper, met niet geheel te beheerschen woede: „Dat kon toch wel een kleine dwaasheid genoemd worden, niet waar Erich bleef kalm, maar die verwisseling was hem zeer onaangenaam. In die dagen van onderzoeken en vergelijken, had hij de fotografie bij zich gestoken, baar in den trein nog eenmaal bezien en vergeten, haar weder bij Hendrik Holt's brief te leggen. Na gaf dat tot een eenigszins pijnlijk iets aanleiding en het toeval speelde hem nn leelijko parten. „Ik heb uit vergissing," klonk het koel van zijne lippen, „oen verkeerd portret overgegeven; hier is het uwe, maar Ni- na Hartenstein ken ik niet. Ik heb baar slechts een paar maal op het tooneel gezien en dit is in geen geval haar contertüt- sel." „Niet?" vroeg Rosa belcedigend, met een boos lachje, „wie is het dan Hem stuitte bet tegen de borst, in dit gezelschap van Hendrik Holt te vertellen en die onverwachte bevestiging van zijne vermoedens, dat de zangeres en de bruid van Hendrik Holt, éóa en dezelfde persoon waren, trof hem ten zeerste. Zoo aarzelde hij dan eenige oogenblikken met zijn ant woord en zeide vervolgens wel eenigszins bevangen „Die dame kan u nauwelijks interressee- ren, mijn waarde. Bet is een arm, jong meisje, dat voor jaren stierf." „Waar „In Engeland." „En haar naam f Bijlage 1 op Art. la, betreffende f 500 van het batig saldo van 1893, overge schreven op de begrooting van 1894, zoomede bijlage 231, een kwitantie Mei link ad f 4, voor levering van school- behoeften, zijn niet aanwezig; de secre taris gaf voor beiden voldoende inlich ting; de eerste moest nog geteekend, de laatste was nog niet terug ontvangen; beiden zullen ter plaatse worden inge voegd. Bij den post uitgaven van schrijf- en bureau-behoeften, komt bet de commis sie wenschelijk voor, die zooveel moge lijk in de gemeente aan te schaffen. Het trok hare aandacht dat o.a. een gros stalen pennen, eenige enveloppen enz. door de firma Hm. Coster Zoon te Alkmaar geleverd waren. Overigens gaf de Gem.-rekening geen aanleiding tot belangrijke aanmerkin- gen. De rekening van het Weeshuis in ontvangst f 3352.51. in uitgaaf 3215.68. sluit met f 136.83 als batig saldo. De commissie aarzelt ook hier niet haar vertrouwen in het gehouden be heer uit te spreken, doch meent te moe ten opmerken dat het gewoon onderhoud dit jaar wat veel heeft geëischt. Enkele belangrijke uitgaven, als f4205 voor schoeihont, f 143,88 voor arbeid, grintkoop, werk om de vijver enz., en eenige uitgaven tot kleiner bedrag, wa ren niet door kwitantiën gedekt. De com missie vermoedt als oorzaak hiervan, de verwisseling van boekhouder in dit jaar; doch meent, er op te moeten aandringen dat alle uitgaven door kwitantiën gedekt worden, ook dan, wanneer die uitgaven „Kan ik u niet noemen, ik heb het origi neel nooit gekend." En verachtelijke, booze blik, een scherp, langgerekt „Zoo? was het antwoord, vervolgens wenddo Rosa Verbehn zich we der tot haar neef en maakle met een scherts een eind aan de zaak. Dat, wat haar wantrouwen bevestigde, hare jalonzie wild deed opvlammen en haar met belsche woede vervulde, moest Nazi slechts als een ondergeschikt toeval, een klein ongenoegen beschouwen; bij mocht volstrekt niet aan haar geluk twijfelen. Inwendig echter beefde zij van kokende gramschaphare wangen gloeiden, hare handen sidderden en haar lachen klonk zoo wild en onstuimig, dat zelfs neef Nazi, die anders niet van de snuggerste was, een naderend onweer meende te ontdekken. Hij, zichzelf als de oorzaak beschouwende, wierp nederig smeekeode blikken op Ehrenberg, die deze evenwel trots terugwees en maan de ten laatste zijne oaders, die maar niet genoeg schenen te kunnen vertellen, tot heen gaan aan. Nauwelijks echter was de familie het huis uit, of de huiselijke storm brak reeds los en nu juist niet, zooals anders in steken onder water, bet tappen van hatelijkheden, maar met een sterkte en geweld, die Erich's vrees nog sterk overtrof. Rosa had het portret van de naamlooze, in plaats van het aan Erich terng te geveo, ras besloten, in den zak gestopt; nu, daar hij ook vertrekken wilde, vroeg hij het van haar terug, en ofschoon het op een vriendelijke wijze geschiedde, gaf hij daarmede toch het sein tot den oorlog. Zy fluisterde een wijle op heftigen toon met haar vader eu mevrouw Verbehn, baal de vervolgens nit een mappe een tweede fo tografie te voorschijn, wierp haar voor hem op tafel en riep met fonkelende oogen en bleeke lippen „Wilt gij, tegenover deze beide portretten en in het bjjziju van mijne moeder aw mooi sprookje niet eens herhalen? Het was zoo roerend eo zoo kort, slechts een beetje ge zocht, zoodat ik het niet gelooven kan. De ze dame, wier naam gij niet eens weet, is Diet dood, maar wel zeer levend, haar be hoort uw verleden, aw liefde, nw gansehe hart. Wellicht wilt ge haar afschadden; maar tot mij heeft sleeh.s sooode berekening n gevoerd en nu, nu gy haar wedergezien hebt, is het oude vuur ook weder in nw hart op gevlamd. Al bet loochenen helpt niets meer; wij hebben den tijd in nw afwezigheid goed besteed en zijn nu zeer nauwkeurig ingelicht. Reeds gedurende de eerste voorstelling in de door regenten als voorschot op leveran- tiën gedaan worden. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur in ontvangst f9647.89 in uitgaaf f 9128.46 met een batig saldo ad. f 519.43 gaf aan de commissie geen aanleiding tot het maken van op- of aanmerkingen. De commissie stelt voor om de ver melde rekeningen met de door haar ge noemde cijfers goed te keuren, met dank zegging aan de verschillende administra- tiën voor het gehouden beheer De commissie (voornoemd): K. Francis, Jn. van Beusekom, O. Nobel. Na enkele bespreking volgde de goed keuring met algemeene stemmen. Daarna wordt door B. W. bij sup- pletoire begrooting van 1895, voorgesteld om van het batig saldo van 1894, groot f3497.66 een som van 1800 te bestem men tot aflossing der Gemeenteschuld. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Volgt nu aanbieding van de Gemeente- begrooting, tot een bedrag aan i 31430.40 in ontvangst en uitgaaf. De heer Morra stelt voor, een com missie te benoemen tot onderzoek van die begrooting; hij betreurt het, dat een dergelijk vooistel van den Heer Feisser een vorig jaar is verworpen. De Voorz. zegt, dat een dergelijk voor stel «al vele jaren is gedaan en steeds wordt verworpen. De heer Nobel zegt, het voorstel Mor ra gaarne te willen ondersteunen. Bij stemming blijkt, dat vijf, de heeren Schu jlFrancisv. Beusekomde IVit en de Voorzitter tegen stemdende heeren NieuwlandFeisserZeemanMot ra en Nobel stemden voor, zoodat staking van stem ming plaats vond, en het voorstel werd aangehouden, tot een volgende vergade ring. Het scheen wel of de voorz. het de moeite niet waard achtte, om daarvoor een vergadering te beleggen: doch toen de heer feisser te kennen gaf, dat dan ook het reeds maanden hangende voor opera waart ge ten zeerste aangegrepen en ontroerd en zelfs den dag der laatste voor stelling, zijt ge niet eens bij ons geweest met denzelfden trein als die Harten stein, zijt ge naar Dresden gereisd, en d-<ar waar zy niet optrad en gy een heele week uw verblijf hieldt, zal het u wel duidelijk ge worden zyn, dat het zoer aangenaam is om naast een rjjke vrouw een zeer interessan te vriendin te hebben. Ik echter dank n recht hartelijk voor dien rol; ik wil niet deelen mat een andere, die ondere rechten op u heeft, dan ik en wanneer gy deze afschuwelijke persoon niet opgeeft en mij niet nederig om vergiffenis smeekt Zy had telkens luider en luider gesproken; nu, toen zy de laatste woorden «Is een scher pe kreet uitstiet, hief hij met gebiedende be weging de hand op en zeide kort, met vas ten blik: „Genoeg, ik zal die aantijgingen niet langer aanhooren. Mag ik vragen boe gij aan dit portret van mejuffrouw Hartenstein komt?" Zy lachtte spottend. „Dat zal ik u zeggen, op een zeer eenvoudige manier. Ik wilde weten, hoe die verfoeilijke tooneelspeelster er in werkelijkheid uitziet; want op het too neel is zij te zeer geflatteerd en daar men portretten vaD kunstenaars en kunstena ressen, overal koopen kan, zoo liet ik het mij door mijn papa bezorgen* Hij staarde op de fotografiën en vergeleek se zwijgend. De gelijkenis was werkelijk op vallend en roerde hem buitengewoon, zelfs in dit oogenblik. Zij lag hooldzakelijk in de bonding van bet lichaam en de liefelijke uit drukking van het gelaat. Nina Hartenstein had donkerder oogeD, donkerder haar en een meer weelderige gestalte dan de vrouw van Hendrik Holt, maar ook zij leonde in aanvallige bonding tegen de leuning van een stoel; ook zy had de handen vol rozen, ook zy zag als verlaDgend in de leege ruimte, ook over haar lag een waas van een liefe lijke treurigheid. Hg gevoelde, dat de schijn ditmaal tegen hem was en tot allerlei combinatiën aanlei ding gaf en het trof hem diep; en zijne verloofde scherp aanziende, zeide hij op bitsen toon: „Lieve Rosa, »m vergeving vragen moet gij wegens uw onwaardig wantrouwen,en uwe grievende heftigheid; nadat ik uw liefde gewogen en telieht bevonden heb, neem ik mijne vrijheid terug. Intusechen mag dit in geen geval onder vaische beschuldiging geschieden. Wat ik gezegd heb, is eu blijf c waar: Ik ken juffrouw Hartenstein persoon lijk niet; ik heb haar viocger nooit gekend. „Dit oude portret heeft voor my slechts waarde als aandenken, als dierbare her- hinnering, welke toch geeuszins met myn vroeger leven iets te maken heelt." Mevrouw Ida Verbehn had zich er tot dus verre toe bepaald, het jonge paar scherp ga de te slaan; nu hield zy bare inmenging echter voor zeer noodzakelijk, en de armen in de zijde zettende, zeide zy met verachtelijk schouderophalen en op hoooenden toon: „Nu, mijnbeer Ehrenberg, leogens hier en lengens daar; wij gelooven van de zaak geen zier meer. Dat alles niet in den haak was, gedurende eenigen tijd, heb ik al reeds lang gemerkt; ik heb al ro3ds lang ontdekt, dat het uw dry ven geweest is, u van mijn dochter los te maken; maar waarom er dan zoo uw best voor g.'daau om haar te krijgen. Het ware wel te wenschen geweest, dat myn man met het geven van zyn toestemming wat minder royaal was geweest. Hij en ik hebben ons ten zeerste in uw persoon vor- gist en op dat gebied, dat wil ik u wel zeg gen, valt ge ons niet mede. Ja, jonge lieden zijn jonge lieden maar wanneer men zich verlooft, moet de zaak een einde nemen en geen dubbel spel mag er gespeeld wor den. Rosa is onze afgod, ons eenig kind; dus is het voor mij als moeder niet te ver dragen, dat zij op dusdanige manier door a geregeerd wordt; zij moet gelukkig wor den en ons met moeite verworven geld mag niet daartoe dienen, dat gij er later een tbeater-princes de groote dame van laat uithangen. Wanneer gij derhalve uwe schuld niet wilt opbiechten en u niet ver- en deemoedigen wilt „Ik heb niets te ver- ofte deemoedigen", zei de Ehrenberg, bevend van toorn, „maar mijn geduld is teu einde' Ik zie af van de eer, uw schoonzoon genoemd te worden, dat voor uw huis niets anders dan eer geweest had kunnen zijn. Rosa mijn portret." Woedend en zichzelf plagend door hare felle jaloezie, had zij hetzelve nog eenmaal aanschouwd, nu, toen hij er reeds de hand naar uitsterkte, hield zij het onwillekeurig te rug en zeide verbleekend, met zekeren „(Jij wilt gaan, Erich, werkelijk antwoordde hij hard, „nu en voor schrik gaan „Ja," altijd I* Eon vast besluit klonk haar uit zyne woorden tegemoet; tuur hart dreigde stil te staan en toen zij zag, dat zij haar spel verloren had, veranderde haar smart plotse ling in een blinde woede. Schril lachend als oen waanzinnige, scheurde zy het beeld 1 van de naamlooze snel midden door, slin gerde de stukkeu in het helder flikkerende

Schager Courant | 1895 | | pagina 1