ONZE SCHOOL. Burgerlijke Stand» Gemeente Schaden. Gemeente Zijpe. Gein. Anna Paulowna. Gem. Winkel. Gem. Hariiigcarspel. Gem, Barsiugerhorii. Gem. Warmenhuizeii. Sport. Te Denver, een plaats van 110.000 inwoners in den staat Colorado, zijn niet minder dan 10.000 rijwielen in gebrnik. De trams maken geen zaken meer en zijo genoodzaakt geworden den dienst in te krimpen. Te Torcnto in Cata is de toestand bijna evenzoo. Het aantal vreemdelingen te Psrijs is volgens officieele opgaven 237,595. Daarvan zijn 63,000 Belgen, 35,000 Duiischers, 34,571 ItalianeD, 33.744 Zwitter', 18,900 Luxemburgers, 12,429 Engelschen en 10.000 Rassen. Nabij L y o n is zekere C h a- zeau gevangen genomen wegens het ver moorden van zijn vreuw. Tot zijne vew ontschuldiging voert hij aan, dat zijn vrouw hem steeds plaagde, dat zij h»m be spottelijk maakte voor de kinderen en hem steeds verweet, dot hij niet netjes gescho ren was. Eindelijk kon hij dit niet uit staan hij greep een scheermes en sneed vrouw den hals at met de woorden der gevaar, daar hij zeer veel loor. bloed ver-1 zijn .Ik ren." zal je laten zien, hos ik kan sche- Woensdagmorgen vroeg werd in Piccadilljr te Londen een brutale inbraak gepleegd in een sigarenwinkel, waaruit de dieven 8000 sigaren medena men. De inbrekers waren blijkbaar kenners geweest, daar zij alls kistjes en kastjes badden opengebroken en een groot aan tal verschillende merken hadden gepro beerd zij namen ook alleen de fijnste si garen mee. De 8000 sigaren waren gepakt in kist jes van 25 elk en het is vreemd, dat zij zooveel kistjes, terwijl het reeds dag was, konden wegdragen, zonder dat de politie het merkte. Hoefbslag van papier, Bedoeld hoefbeslag wordt vervaardigd van geperkamentiseerd papier ot van pa pier, dat doortrokken i» met olie, terpen tijn, enz., en op deze wijze voor vocht on doordringbaar is gemaakt. Het wordt in dunne lagen met behulp van een of an der kleefmiddel, dat ongevoelig is voor Dat en bij het opdrogen niet barst zooals kaaslijm, chroomlijn, koperoxyde-ammoni- ak of een mengsel, bestaande uit Veneti- aansche terpentijn, geslibd krijt, lak, lijn olie, het zoogenaamde lijnolievetnis in de voor het hoetbeslag vereischte sterkte sa- mengelijmd.Men zan bf de afzonderlijke bla den in den gewenechten vorm snijden waarin men door middel van doornen in het pa pier de gaten voor het opspijkeren van het hoefbeslag aanbrengt, om vervolgens de bladen op de hierboven vermelde wijze op elkander te lijmen, bf men lijmt de bla den papier in de vereischte dikte bf al thans in een zeker aantal lagen op elkan der en snijdt daarna het hoefijzer met behulp van daartoe geschikte werktuigen uit. Dit uitsnijden moet altijd geschieden, terwij', het papier vochtig is, aangezien het zich in drogen toestand uiterst moeielijk laat bewerken. Daarna moet bet hoetbe slag aan een sterke drukking worden bloot» gesteld, bijvoorbeeld aan die eener hydrau lische pers. Vervolgens wordt het gedroogd, afgekrabd en gladgeschaafd. Het beslag kan in plaats van uit afzon derlijk op elkaar gelijmde bladen ook nit papierbrij vervaardigd worden, waarbij ne vens krijt, leem of zand ook zooveel ter pentijn, lak, lijnolie, enz. wordt gevoegd, dat de massa na het drogen voor wa ter te eenenmale ongevoelig is. Deze stof fen verleenen aan de papiermassa tevens de gewenschte elasticiteit en taaiheid. Wanneer de massa tot een stijve, gelijk matige brij dooreengemengd is, wordt zij in de gereed staande vormen geperst en gedroogd. Soms ook wel wordt zij op platen uit gegoten, daarna in den hoefijzervorm uit gebeiteld of gesneden en door een sterke drukking samengeperst en gedroogd. Het hoefbeslag, dat nit afzonderlijke, dunne, op elkander gelijmde lagen is samen ge steld, verdient echter de voorkeur, aange zien het elastischer en taaier is. Dit pa pieren hoefbeslag kan zoowel door vastspij keren, als met behulp vau kleefmiddslen, zooals aardpek, caoutchouc of een meng sel, bestaande nit één deel ammoniakgom en twee deelen guttapercha, aan de poe- ten, van het paard bevestigd worden. Dat bedoeld hoefbeslag bij het gebruik aan den onderkant ruw wordt, levert dit voordeel op, dat de paarden op gladde, glibberige wegen niet, of althans len uitglijden. Een dnel tusschen school- jongeni. Twee schoolknapen te Leaven- worth in Indiania, William Welton, oud 13 jaar en de 11-jarige John StaDgoul, hadden op school over een onbeduidende zaak twist gekregen en de schoolkameraad jes spoorden de beide knapen, die altijd goede vrienden geweest waren, aan om huu twist na schooltijd te beslechten. De bei de jongens, die door de anderen weiden aangevuurd, besloten met messen te vech ten en de strijd had plaats binnen een kring, dien de overige scholieren om do vechtenden vormden. Gedurende twintig minuten overdekten de beide knapen el kander met wonden, tot groot vermaak van de andere kinderen die hen omring den, doch toen het bloed over de kamp- plaats begon te vloeien, werden zij be- i *eesd en haalden zij de oudere der knapen d ar zij hen niet konden scheiden. Zij k *u>en op het oogenblik dat William m t een diepe wond in de linkerzijde neer- Vl 1, Wfaruan hij eenige uren later over leed- De kleine John is minder ernstig gedund, doch zijn toestand is niet son- Uit St. Petersburg ko men weer ongunstige {tijdingen over Ar menië. Op gezag van een telegram den 30sten Aug., uit Tiflis ontvangen, deelt de Eovosti mede, dat de Armenische stad Kamacb door 5000 Turksohe soldaten en 10.000 Keerden, onder bevel van Zaki-Pacha is overvallen en verwoest. Alle woningen werden uitgeplunderd. De petroleu m-k o n i n g. Als de rijkste man van de Vereenigde Staten wordt thans genoemd, mr. John D. Rockefeller, die den bijnaam draagt van „peirolenm-koning". Hij bezit thans meer dan een millard en daar zal het niet bij blijven, want men berekent, dat zijn ver mogen per jaar aangroeit met 15 millioen dollars of 377a millioen golden. Deze schat ten zullen eenmaal gelijk verdeeld wor den onder de vier kinderen van den Nabob, een zoon en drie dochters. Bij zijn leven is mr. Rocketeller zeer weldadig, maar na zijn dood wil hij geen millioentje van zijn kapitaal zien overgaan aan fondsen, instel lingen, hospitalen of iets van dien aard; alles moet dan aan zijn kinderen komen. De misses Rockefeller zullen dus elk een bruidschat hebben van vijftig millioen dollars; geen nood, dat zij daarmee muur bloempjes zullen worden. Ondanks zijn grooten rijkdom werkt mr. Rockefeller ge regeld acht nnr daags op ziju kantoor. haar advacaat en hare getuigen, den waggon binnen. 1 Zoodra de trein in beweging met hem nis gevoed. Vele duistere begrippen zijn opgehelderd en goede gedachten aange kweekt. De last tot lezen ontwaakt meer was, be gon de behandeling der zaak in de vreemd- en meer en bet bijgeloof moet zich allengs niet zoo licht, zal- Dan gaat hij naar zijn groot, maar niet zeer weelderig huii, dat hij te New-York bewoont en brengt al zijn avonden in den schoot van zijn gezin door. Hij leeft zeer sober en is wars van alle buitensporighe den. De Duitschars, die ver blijf houden aan Afrika'a Oostkust, hebben Bismarek een klein bewijs willen geven van bun hoogachting. Dat bewijs, Bismark aan geboden door den officier van gezondheid dr. Becker, bestaat uittwee olifants-tan- den. De eene weegt 114, de andere 117 pond. Dames alleen. Tot dusvere werden in verscheidene stra ten van de NoordamerikaaDSche Unie geen dames alleen toegelaten in hotels, restaurants koffiehuizen, schouwburgen en badhuizen. Te New-York zelfs had men verschei dene groote hotels, waar dames zonder ge leide geweigerd werden. De voorstanders van de rechten der vronw hebben daar sterk tegen geprotesteerd en thans heeft de afgevaardigde George R. Malby een wet doen aannemen, waarbij eigenaars, di recteuren of beambten van hotels, resau- rants, koffiehuizen, schouwburgen of bad- h uizes, gestraft worden met een boete van 100 tot 500 dollars, wanneer zij weigeren een dame alleen, behoudens eenige uitzon deringen, toe te laten of te bedienen. Een buitengewoon rij wie 1- ongeluk is dezer dagen te Blackburn in Lancashire voorgevallen. De 23-jarige M. J. Waller trachtte op weg naar Port- nild de rails der electrische tram naar Portrush over te steken, toen hij met zijne machine omviel. Het staal van zijne bicycle kwam in contact met eene ver hoogde rail, waardoor een hevige electri- che OQtlading volgde, die den ongelukki- gen wielrijder onmiddellijk doodde. Een opzichter en twee spoorweg werkers reden op een lorrie van Bovigny naar Vie)-Salm, in Luxemburg. Bij het afdalen van een steile helling kwamen zij in botsing met een rangeerende locomotief. De opzichter bleef op de plaats dood, en zijn twee metgezellen werden ernstig ge kwetst. Zet van een zetter: Zoo- als bekend is, reisde Beujamin Eranklin in zijn jeugd naar Londen, om zich daar als letterzetter en drukker meer te be kwamen. Nauwelijks aangekomen, ging hij naar een der voornaamste boekdrukkerijen en vroeg, of hij als zetter werk kon krijgen. Toen men vernam, dat hij een Amerikaan was, schudde men bedenkelijk het hoofd. Een Amerikaan op een Engelsche druk kerij Zoo iets was ongehoord. i,Kan je zetten P" was eindelijk barsche vraag. Eranklin antwoordde niet, maar ging naar een letterkast en zette in korten tijd het volgende vers nit het eerste hoofd stuk van Johannes tfEn Nathanaël zeide nit Nazareth iets goeds zeide tot hemKom en Dit gepaste antwoord tot hemKan zijn Philippus zie verschafte hem aanstonds de gewenschte plaats. Te S p r i n g-V a 11 e y in M i n- nesote was kortelings eene dame, Taylor genaamd, met haren advocaat en hare getuigen op den dag in de rechtszaal ver schenen, waarop een door haar ingestel- den eisch om echtscheiding behandeld zou worden. Op het oogenblik, dat de zaak zou afgeroepen worden, ontving de rech ter een telegram, bem meldende, dat zij ne tegenwoordigheid in een nabnrige stad dringend noodzakelijk was. Wat te doen Mers kon, naar het scheen, de eischeres niet tweemaal ver plichten de reis van Locresse, haar woon plaats, naar Spring-Valley te doenen echter moest dadelijk een beslissing geno men warden, daar de trein op vertrekken stonL De rechter kreeg op dit oogenblik een kostelijken invalhij noodigde allen uit, hem te volgen en zoo stapten de deurwaarder, de griffier, mevrouw Taylor, soortige Techtszaal en toen men zeven mijlen verder stilhield aan het station Wickhoff, was alles reeds afgeloopen en aan mevrouw Taylor haar eisch toegewezen. Aan de spoorwegha1te Rakowitza bij Belgrado is een verschrik kelijk spoorweg ongeluk gebeurd. De O- rient Express reed door een groot aantal plezierreizigers, die stonden te wachten. Tot dusver heeft men vijf dooden gevonden, terwijl 20 personen gewond werden. Hen wijt de schuld aan de onvoldoende verlich ting van de halte, waardoor de menschen in den nicht den trein Diet tijdig gezien hebben. Onze dienstmeisjes. Mevrouw. Jansje, heb je nu alweer ken nissen bij je Ik zie niet graag altijd zoo veel vreemde gezichten in de keuken, Jansje. O, komt n gerost binnen, me vrouw, ik zal u dadelijk even voorstellen. Men schrijft uit Staats- Vlaandereu: De tjid van geheel groene en onbehaar de rupsen, welke vóór eenig6 weken in sommige streken vaD Zeeland zooveel na deel aan de herfstkool veroorzaakten, is thans voorbij; doch een andere vijand, een gele met zwarte stippen bezette en tevens eene weinig harige raps, is in aantocht. Geheele heitscharen zullen weldra voor al de winterknol, als savooie, spruiten enz. wegvreten, indien de planten dezer dagen niet één voor één worden onderzocht, ten eiode de nu nog maar een kleine centi meter groote rupsjes te verdelgen, welke bij hoopjes van 30 tot 60 aan de achter zijde der bladeren zitten. Laat men dezen tijd ongebruikt voorbijgaan, dan zullen in de volgende dagen de rupsen zich over de geheele plant verspreid hebben en het wegvangen is dan bijna, door den langen tijd dien het vereischt, onmogelijk gewor den, Echt kinderlijk. Karei, heb je de appels toch ge schild, voordat je ze gegeten hebt? Jawel, mama Waar heb je de schillen dan gela ten Ja, die heb ik naderhand ge geten De echtgenoot van Adeli- ne Patti, Signor Nicolini, verklaart in de Chicago Indicator, dat het kleed, hetweik de beroemde zangeres droeg, toen zij de laatst8 maal te Chicago in ffLa TravLta" optrad, twee honderduizend pond sterÜDg, of 2,400,000 gulden, heeft ge kost. Op het kleed bevonden zich 3700 edelgesteenten, waarvan er geen minder dan zes karaat woog. Een roman in het werko- lijk leven. Na het einde der Hongaarsche revo lutie in het jaar 1848 vluchtte met Lode- wijk Kossuth een aantal zijner medestrij ders voo: de rechten van het Hongaarsche volk naar Engeland. Yerscheidenen onder dezen zetten zich neer in het stadje Bin- gley bij Bradford, en daaronder ook een heel jonge man, die van zijn taallessen leefde. Hij gaf ook les aan eenige jonge dames en op een dezer werd hij verliefd, en :zijn liefde bleef niet onbeantwoord. De ouders van het meisje wilden eerst van het huwelijk met den armen uitge wekene niets weten, maar het gelukte ten slotte toch aan het meisje om hun tegenstand te overwinnen en het huwelijk door te zetten. Na de algemeene amnes tie kreeg de vluchteling zijn goederen terug. Het paar, dat ondertusschen ver huisd was naar een grootere provinciestad in Engeland, keerde naar Hongarije terug en tegenwoordig is de vroegere 'leerlinge van den emigraut als Gravin Bagiensky bij haar burgerlijks verwanten in Bingley op bezoek, Levend verbrand. Te Kiel is dezer dagen een meisje van vier jaar, dat zich alleen in de woning harer pleegmoeder bevond, levend ver brand. De buren hoorden plotseling een hartverscheurend gekrijt, dat weldra plaats maakte voor diepe stilte. Zij beproefden Je deur te openen, doch zij slaagden daar niet in. Door bet sleutelgat zagen zij, dat de arme kleine in volle vlam stond. De deur werd ingetrapt en het vuor gebluscht; doch het was te laathet lichaam van de kleine geleek reed* op één ontzettende brgndwond en gedurende de overbrenging naar het ziekenhnis stierf het arme wicht onder de vreeselijkste pijnen als een slicht- offer van de zorgeloosheid der moeder, die de lucifers onder het bereik van het kind had gelaten. de IjNTGKHJZOÏTIDIEIN". De openbare zoowel als de bijzondere, voldoet niet voldoende aan wat men van haar eischen mag. De maatschappij heeft gebrek aan karakter en deugd. De vakmaD klaagt voor de onhandigheid der leerlingen. Slordigheid ziet men op vele plaaisen, door gebrek aan bekwaamheid; armoede, waar betrekkelijke welvaart kon wonen. Nu weet ik wel, dat er veel op rekening van de school gesteld wordt, waaraan zij part noch deel heeft, en dat de toestanden nu niet slechter zijn dan vroeger. Maar moesten ze Diet veel beter zijn? Het onderwijs is gednrende vele jaren aanmerkelijk vooruit gegaan; al dien tijd is de wereld met ken- met kleiner ruimte tevreden stellen. Hoe kan er nu nog zooveel te wenschen over blijven? Omdat de woorden: de school moet een voorbereiding zijn voor het leven nog niet genoeg behartigd worden. Het on derwijs wordt te hoog opgevoerd. Er wordt te veel gegeven, waardoor de zelfwerkzaam heid der jaugd niet tot haar recht komt. Een deel, van wat als kennis aan den man gebracht wordt, is ballast. Heel en half beprepen aanplaksels zijn de schold. Al thans voor een groot deel. De school moet vormen voor het lever.. Het onderwijs moet practisch zijn. Het leven eischt, dat ieder voorzien zij van een zekere mate van goed begrepen en door dachte wetenschap, die hij onmiddellijk noo- dig heeft. Die kennis zal de denkkracht verhoogen. Het idee, alle onderwijs moet van aanschouwing uitgaan, treedt gelukkig meer op den voorgrond; mi ar handelend aanschouwen en zelfdoen, wacht nogjop toe passing. Mr. üerdy lx sprak een waar woord, toen hij zeide: B't is waar, de tijd, toen de school slechts beschouwd werd als de plaats, waar alleen eenige kennis san gebracht werd, is gelukkig voorhij. Dat haar arbeid zooveel mogelijk karaktervor ming en voorbereiding tot het leven ten doel moet hebben, wordt meer en meer begrepen." Maar ook zeide hij: „het is er nog maar verre van af, dat deze twee hoofdzaken reeds volkomen tot haar recht komen." Wat voorbereiding tot het le ven betreft, wijst spreker er op, dat hier juist de lagere school als een groote klove gaapt tusschen hetgeen, wat de Fröbelschool begint en bij de tegenwoordege inrich ting het later leven eerst voortzeUeufjtvo. ,Handenarbeid", zoo gaat hij voort,,is het middel deze klove te overbrug gen; handenarbeid zij het middel, waardoor in de lagere school liefde voor en in den ar beid worde gekweekt." Daarom is het wenschelijk, dat, bij in krimping van andere leervakken, uitbrei ding gegeven worde aan de nuttige hand werken voor meisjes, aangevuld met Slöjd- onderricht voor meisjes eu jongens. De kinderen moeten zoeken, worstelen, mistasten, hervatten, zij moeten leeren zichzelf zijn en niet maar volgepompt worden, omdat enkelen aan de jaarlijks steeds moeielijker wordende examens moe ten kunnen voldoen. Yooi die examens kan na het twaalfde jaar gewerkt worden in scholen met uitgebreid leerplan en dan zal blijken, dat zij, die aan zelf-doen ge woon, de dingen van alle kanten bekij ken, gemakkelijker opnemen en beter vasthouden, dan de machinaal-bewerkte. Als het kind der volksschool na het verlaten van deze voor de vraag gesteld wordthoe zal ik nu door het leven ko men Is de soort van kennis, die ze nu opdoen, voor velen onvoldoende. Praten, couranten lezen en vergaderen geven geen brood. Aardrijkskunde en geschiede nis (met het oog op wat er in de volks school van gegeven kan worden) zullen den strijd om het bestaan niet verlichten. Wat baat het of zij de namen der ge bergten vau Europa kennen? Of zij weten, dat Karei de Stoute bij Nancy en Jan Willem Eriso aan den Moerdijk gestorven is Nu zal men mij tegenwerpen, dat er op dit gebied wel iets anders te onderwij zen jsvolkomen waardaarom wil len wij ook slechts inkrimping maar vergeet niet, geachte lezersdat men nog jemdige kinderen voor zich het ft, die, o zoo moeilijk oorzaken en gevolgen met elkander in verband kunnen brengen Neen, laat ze dan, om maar iets te noe men, het net van een kubus teekenen en uitsnijden en passen de deelen niet aan elkander, dan begrijpen ze oorzaak en ge- vplg wel. Onderwijs in handenarbeid zal leeren zien, denken, doenonontbeerlijk na het verlaten der school zoowel voor meisjes als jongens. Doch de meisjes hebben nog iets an ders noodig. Het huisgezin is de kern der maatschappij. De moeder, de spil in het huisgezin. Zij moet daarom een ze kere mate van ontwikkeling bezitten. Zij moet keunis hebben. Maar welke Die, welke voor haar leven onmisbaar is. Nut tige handwerken voor meisjes komen haar iu de eerste plaats te pas. Zij moet geleerd hebben zelf te kannen doen, om zonder middelen heel en netjes voor den dag te komeD. Nieuwe kleeren kunnen maken en oude verstellen. Overleg gebruiken in haar werk en vaardigheid bezitten, om met weinig kosten, zich eeD gezellig thuis te verschaffen. Ziet men niet dikwijls in dorp en stad de vrouwen met gekruiste armen een buurpraatje honden, terwijl huDne kleederen een noodig herstelling moesten ondergaan Geloof maar vrijdat zij niet geleerd hebben de naald te hanteeren, dat deze slordige vrouwen, dikwijls de nette dienstmeisjes zijn, die, toen zij voor zich alleen hadden te zorgen, alles door anderen lieten doen dat deze vrouwen bet zijD, die van hunne mannen kroegloopers ma ken. Zindelijkheid en netheid werken terug op de omgeving. En zoo is de invloed van de vrouw op den man van groote waarde. Haar onmisbaarheid wordt gevoeld, hare toewijding vindt navolging. De man treedt op in de maatschappij. Hij heeft zijne werkzaamheden. Deze gaan bniten zijn hui selijk leven om. Maar waar hij ook optre de, het einde is toch altijd, dat hij terug keert naar zijne woning en in die woning vindt hij zijne vrouw. In zijne lichame lijke behoeften wordt door haar voorzien. Op die vrouw rust ook voor een groot deel de opvoeding harer kinderen de vronw is de spil van het hnisgezin. Het huisgezin een deel van het maatschappe lijk leven. DaaromNuttige handwer ken voor meisjes, om hen in staat te stel len zich zelf te kunnen helpen en in de behoeften van het huisgezin te kunnen vcorzieu. Handenarbeid voor meisjes en jongens, omdat het zijn invloed zal doen gevoelen op alles, wat het kind leertomdat het algemeene ontwikkeling bevordert, noodig zoowel voor rijken als armen. Handenarbeid tijdens de schooljaren, op dat het ambachtonderwijs betere resultaten moge geven. Handenarbeid ook, omdat het de lust tot werkzaamheid (een ingeschapen aard van het kind) prikkelt en daarom een nattig samenzijn bevordert in het huisge zin, waar de winteravonden dikwijls zoo vervelend zijnwaar vele slechte samen- sprekingen de jeogd bederven. Dan zul len velen van de straat blijven, waar ze te dikwijls zooveel verkeerde dingen kun nen zien, hooren en doen. Geeft de school niet, wat het maatschap pelijk leven eischt, krimpt dan in, wat minder noodig, breidt nit, wat noodzake lijk is om geluk en tevredenheid te ver spreiden. Een voorstander van ontwikkelend onderwijs. Ingeschreven van 31 Aug,8 Sept. '95. GeborenCatharina, d. v. IJsbrand Weij en van Catharina Deutekom. Ondertrouwd Getrouwd Geene. Overleden Ingeschreven van 23 30 Aug. 1895. Geboren Gerrit, z. v. Klaas Breed en Grietje Blom. Anna, d. v. Pieter de Waard en Anna Borst. Gerrit, z. v. Cornelis Vis ser en Trijntje Sluis. Gerardina Gertrn- dis Cornelia, d. v. Martinus Johannes Ge- rardns Kuipers en Lncia Adrianna Maria van Beest. Ondertrouwd Christiaan Swart,wedr. van Antje van Herwerden, Koopman, 42 jr. te N. Niedorp en Maartje Verkroost, wed. van Arie Timmerman, zonder beroep, 82 jr. te Zijpe. GetrouwdGeene. Overleden Jan Slijkerman, 30 jr. ongeh. z. v. Cornelis- en Antje Nanne. Een le- venl. aaug. kind van het mannel. geslacht van Willem Duijs en Neeltje Schouten. Een levenl. aangeg, kind van het manl. geslacht van Pieter de Waard en Anna Borst. Een levenl. aangeg. kind van het mannel. geslacht van Cornelis Besteman en Jansje Dekker. Gerrit Borst, 75 jr. wedr. van Elisabeth Kneijnsberg. Anna Borst, 34 jr. Echtgen. van Pieter de Waard. Ingeschreven vanl - 31 Augustus 1895. Geboren Arie, z. v. J. de Graaf en D. Vlaar. Catharina Anthonia, d. v. G. J. Kutf en M. Hof. Pieter Aris, z. v. C. P Jongejan en A. Jongejan. Tjillegert, z. v. G. de Vries en A. Tromp. Neeltje, d. v. G. van Roze laar en M. A.van Dijk. Evertje Adriana, d. v. D. Woudenberg en Y. Loojj. Willem, z. v. J. H. Terburg en M. Muntjewerf. Hendrik, z. v. C. Sweris en N. Sljjboom. Neeltje d. v. C. Tijsen en F. G. Spaans. Overleden Gerardus Wilhelmus Philipsen, oud 14 maanden, z. v. J. Philipsen en M. Bosman. Nicolaas Kossen, oud 5 maanden, z. v. K. Kossen en D. Bakker. Pieter Aris Jongejan, z. v. C. P. Jongejan en A. Jongejan, oud 16 dagen. Annetta Caspara, d. v. G. A. Broedersz en J. M. Smiers, oud 6 mnd. Gehuwd Geene. Ingeschreven van 1-31 Aug. 1895. Geboren3 Aug. Pieter Cornelis, z. v. A. Geel en T. Dekker. 12 dito. Leonardus, z. v. L. Stark en M. D. Barens. 14 dito. Neeltje, d. v. C. Koeten e» M. Vlam. 23 dito. Trjjn- tje, d. v. C. Jes en G. Liefhebber. 31 dito. Tjade z. v. T. Koelemejj en A. Druif. Ondertrouwd: Geene. Getróuwd18 Ang. Gerrit Broers, j. m.22 jr. en Anna Elisabeth Kensen, j. d. 25 j. Overleden: 27 Ang. Cornelis Groot, onge huwd, z. v. Jb. Groot en G. Stins, in den ou derdom van 27 jaren. Ingeschreven van 1-31 Augustus 1895. Geboren3 Aug. Geertje, d. v. Andries Dekker en Elisabeth Leek. 9 dito. Cathari na, d. v. Jan Pronk en Maria Mul. 7 dito. Dirk, z. v. Albert Zeeman en Trijntje Berk hout. 22 dito. Heertje Cornelis, z. v. Corne lis Kooij en Antje Swan. 23 dito. Neeltje, d. v. Jan Veter en Trijntje Schrijver. Ondertrouwd30 Aug. Jan Dekker j. m 23 jr. Grietje Roos 25 jr., heiden te Haring- carspel. Gehuwd: Geene. Overleden4 Aug. Theunis Bregman, oud 57 jr. weduwnaar van Antje van der Oord. Ingeschreven van 1—31 Augustus 1895. Geboren3 Aug. Guurtje, d. v. Jan de Boer en Jannetje Keesman. 4 dito. Grietje, d. v. Klaas Liefhebber en Grietje Oom. 28 dito. Johannes, Alida Maria, d. v. Klaas Roos en Pietertje Wagemaker. Ondertrouwd, Getrouwd: Geene. Overleden10 Aug. Neeltje Bood, oud 2 maanden, dochter van Klaas Bood en IJtje Singer. Ingeschreven van 1 "1 Aug. 1895. Geboren; 4 Aug. Willem, z. v. K. Blank man en G. Molenaar. 13 dito. Cornelis, z. v. P. van den Berg en J. Beukers. 14 dito. Pietertje, d. v. P. Kooij en J. Kuit. Ondertrouwd16 Aug. K. Biersteker, land bouwer 26 jr., alhier en P. Hofdijk een der beroep 22 jr, te Alkmaar. Gehuwd: 12 Aug. H. Kuipers28, jr. en A. Rozendaal, 27 jr., beiden te Wmh. 16 dito W-A: Sötemann,41 jr. en N. Dotinga, 25 jr. beiden alhier. Overleden 15 dito. Arie Mink, 9 jr. z.v. J. Mink en M. E. de Waal.

Schager Courant | 1895 | | pagina 3