AlltDCtl a Zondag 8 September 1835. 39ste Jaargang Ho. 3023. en Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- Zat e r d a g a v o n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Uitgever J. WINKEL JBureaa: SCHAOElIf, Laan, D 4. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van I tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. GemeenteSchagen. Bekendmakingen. 1. De Burgemeester der Gemeente Schagen Gezien de artt. 10 en 145 van de po- litie-verordening dier gemeente Schagen, 6 September 1895. De Burgemeester voornoemd. S. BERMAN. 2. Burgemeester en Wethouders van Schagen Gelet op art. 46 van de politieveror dening dier gemeente Brengt ter algemeene kennis, dat het op den 10 September a. s. in het belang der openbare orde verboden is, in de kom der gemeente, vanaf de punten waar de daartoe betrekkelijke waarschuwingen zijn geplaatst, anders dan stapvoets te rijden. Overtreding wordt gestraft met eene boete van ten hoogste vijf-en-twintig gulden. 6 September 1895. en Wethouders voor- Schagen, Burgemeester noemd. S. BERMAN. de Secretaris, DENIJS. Waar is nu echter het licht, dat ge Het doorbreken Het is het licht, dat nu van eene an dere zijde dan tot dusver valt op het verkeerde van samenkoppeling van be 1,00 Binnenlandsch Nieuws. Messchaert en Röntgen zijn van plan dezen winter weder sa men een tournée door ons land te ma ken. Twee 6-jarige knaapjes, bezig met vuur te spelen op de hof stede van den landbouwer D. De Win ter te NISSE (bij Goes), staken daar door eene partij tarwe aan, die hier door verbrandde. Van Dinsdagmiddag tot Woensdagmorgen twee uur duurde het blusscbingswerk, dat door water gebrek zeer bemoeilijkt werd. Ruim 3500 schooven tarwe gingen in de vlammen verloren. r~ itmm j ia,,, Verleent vergunning, aan de tappers om op Dinsdag den 10 September a.s. na bezet ten tijd te tappen, muziek te laten maken, en danspartijen te doen plaats hebben. In ons vorig artikel is erop gewezen, dat op meer dan ééne plaats in het Voor- loopig Verslag over het Wetsontwerp op het Personeel, het verband tusschen die belasting en de kieswet ter sprake komt; o. a. werd reeds dadelijk bij den aan vang van het afdeelingsonderzoek be zwaar gemaakt tegen het onderzoek van het belasting-ontwerp, zoolang men de toen nog niet ingediende kieswet niet zou kennen. Bij hetgeen tot steun van die meening werd aangevoerd, willen wij niet stil staan, evenmin als bij de gronden der bestrijders van dit gevoelen, want deze zaak is beslist; het afdeelingsonderzoek heeft plaats gehad, zonder dat men de kieswet kende. Maar in hetgeen de be strijders aanvoerden, komen opmerkingen voor van meer algemeene strekking, die ons de vraag in de pen gaven, aan het hoofd van dit opstel geplaatst: Breekt het licht door? „Het ontwerp op het Personeel dient naar zijne innerlijke waarde beoordeeld te worden en niet om redenen daarbui ten gelegen. Wenscht de Regeering ken- teekenen van welstand en geschiktheid te zoeken in de betaling van personeele belasting, dan behoort de vraag, of het oirbaar is, op die wijze verband te leg gen tusschen het kiesrecht en het Per soneel, ter sprake te komen bij het kies recht-ontwerp. Men kan verschillend den ken over de vraag, of het Personeel een goeden grondslag oplevert voor de toe kenning van kiesbevoegdheid, maar in geen geval kan de regeling van het Per soneel afhankelijk zijn van die van het kiesrecht". Het blijkt niet welke leden, of welke Kamergroepen hier aan het woord wa ren. Dit zou, ter beoordeeling van de beteekenis dezer beschouwingen, van veel waarde zijn. Maar nu dit niet het geval is, mogen wij er toch op wijzen dat deze beschouwingen genoeg ingang hebben gevonden, om tot het afdeelings onderzoek te doen overgaan en op het feit dat zij door haar volkomen juistheid voor zichzelve spreken en, wil lens of onwillens indruk moeten maken op hen, die het Personeel zullen willen fatsoeneeren naar de eischen van de kies wet. lastingplicht en kiesrecht. Dat die samenkoppeling verkeerd is, is herhaaldeljjk aangetoondja, totdat te kwader uur een deel der liberalen te gen het kiesrechtontwerp-TAK te velde trok, mocht men het als een vaststaand beginsel, althans bij de liberalen, be schouwen, dat om de nadeelen van dat verband van eiken census moest worden afgezien. Na dien tijd heeft men ons willen doen gelooven, dat op belastinggebied voortreffelijke kiesrechtkenmerken te vin den zijn. Dat is door onze geestverwan ten en door ons steeds en nadrukkelijk betwist, maar in den regel ging men daarbij uit van het kiesrecht-standpunt. Wel werd steeds ook gewezen op de na deelen, die belastingregeling ervan zou ondervinden, maar men verkeerde met zijn gedachte en beschouwingen toch hoofdzakelijk in de kieswetsfeer. Hier is de zaak anders. Hier gaat men van het standpunt der belasting regeling uit. Zij, die hier aan het woord zijn, vragen niet in de eerste plaats waar en hoe vinden we goede kiesrecht- kenteekenen, maar hoe moeten wij de belasting goed regelen En die vraag stellende, komen zij tot den slotsom wij moeten het kiesrecht er buiten laten, want de belastingregeling dient naar ha re innerlijke waarde beoordeeld te wor den. Het is geen ander licht, het is geheel hetzelfde, maar het valt van eene ande re zijde endaarom maakt het de nadeelen zichtbaar voor hen, die ze, vaD ons standpunt in het licht gesteld, niet of althans niet zoo goed konden waarne men. Wat echter baat het, vraagt men wel licht, of men dit nu al zoo gaat inzien? Welken invloed kan jdat hebben op het belastingvraagstuk Die invloed kan van overwegend belang zijn, indien n.1. de meerderheid te goeder trouw die mee ning is toegedaan. Want dan kan men een zeer ernstig bezwaar tegen het ont werp betreffende het Personeel wegne men, dat n. 1. der zeer lage aanslagen, waartoe nu het ontwerp aanleiding geeft. Die kunnen inderdaad bespottelijk laag worden. De Minister heeft zijne tabel len zoo ingericht, dat de laagste aanslag naar de huurwaarde in alle klassen f 1.60 is. Deze wordt opgelegd aan bewoners van huisjes waar men naar andere gren slagen wel niet te betalen zal hebben, en waarvoor men den hoogsten kinder aftrek geniet, dus 121/2 pCt. per kind. Bij 1 kind wordt dus de aanslag f 1,40 2 kinderen 1,20 ji 0,80 king der belastingwet. 6 „0,60 „0,40 Doch helaasHet kwaad van zulke misgrepen, als er hier een gedaan is, door het verband tusschen belasting en kiesrecht te willen handhaven, laat ons niet zoo maar weer los. Het zou ons niet onmogelijk voorko men, het Personeel te regelen, evenals de bedrijfsbelasting gedaan is, zonder eenige gedachte aan het kiesrecht. Men zou dan, evenals bij de laatste belasting, niet te laag afdalen, en geen belastin gen opleggen, die men bijna zeker weet niet te kunnen inneD. Yoor een ruime kiesrechtuitbreiding zou dan ook wel een weg te vinden zijn, al zou dan uit den aard der zaak nog meer dan nu in het oog vallen, dat het zoogenaamde hoofd kenmerk (belasting-betalen) slechts in schijn een goed kenteeken is. Maar zullen zij, die wel de lage aanslagen willen laten vervallen, doch niet den kring der kiesbevoegdheid inkrimpen, hulp durven, ja mogen aanvaarden van hen, die den kring der aangeslagenen willen beperken, om daardoor het aantal kiesgerechtigden te verkleinen HelaashelaasHet licht begint wel door te breken, doch helder dag is het nog nietwij zien den doolhof, waarin men ons gevoerd heeft, maar hoe wij er uitkomen, zien wij nog niet. 9 9 „7 0,20 Bij 8 kinderen vervalt de aanslag ge heel. Nu behoeft men zich maar even te herinneren, dat bij de minvermogen den de talrijke gezinnen geen zeldzaam heid zijn, om te begrijpen, dat de aan slagen van één gulden en lager de groot meerderheid in de laagste klasse zullen uitmaken. En om die enkele stuivers moet dan de geheele omslag gemaakt worden, die zelfs in haren vereenvoudig den staat van deze belasting onafscheide lijk is Maar dit is niet het ergste. Het erg ste is, dat zulke lage aanslagen veelal niet betaald zullen worden, en dat dkn de inning door dwangmaatregelen van zulke luttele bedragen een verbitteren den indruk maakt. Het nalaten der in ning zal daarentegen de meening ingang doen vinden, dat het er niet op aankomt, of men al dan niet betaalt. En maakt men, om die bezwaren te ontgaan, een ruim gebruik van de door den Minister in zijn ontwerp geschreven bevoegdheid, om in sommige gevallen de belasting kwijt te schelden, dan wordt, wat uitzon dering moet zijn, regel, en wat baat het aanslaan, als dit enkel tot kwijtschel den leidt Behalve met het oog op den kinder aftrek, is de Minister ook op zichzelf met de grens der belastingplichtigheid na- taurlijk om het kiesrecht te laag af gedaald, en zou, zonder eenigen twijfel, als men alleen op de belasting lette, die grens hooger worden gesteld, in het be lang van een groot aantal kleine lieden, in het belang ook van de goede wer Verslag van de vergade ring van den Raad der gemeente WIE- RINGEBiWAARB, gehouden op Dinsdag 5 September 1895 des morgens 10 ure. Afwezig met kennisgeving de heeren J. L. 1. Gr ontman en D. R. Kaan. Na opening der vergadering worden de herkozen leden, da heeren Jb. Zijp Hz. en Jb. Kooij geïnstalleerd en door beide heeren de vereischte eeden in banden van den voor zitter afgelegd. Daarna werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Vervolgens werd de heer Jb. Zijp Hz. als wethouder herkozen waarna deze ver klaarde zijne benoeming wederom aan te nemen. De suppletoire begrooting werd vastge steld,tot een bedrag vau f500.ter toeken ning van een buitengewone subsidie aan het burgerlijk armbestuur. Niets meer te verhandelen zijnde werd de vergadering gesloten. A an den kolf wedstrjd ten huize van deu heer K. BOOD logement houder te NOORD-SCHAR WOU DE, die Woensdag 14 September j. 1. aldaar heeft plaats gehad, werd deelgenomen door 16 personen. De le. prijs werd behaald door den heer W. Kraakman te Zuid-Scharwoude met 186 punten. De 2e. prijs door den heer S. Kvert te Ondcarspel met 134 punten. De 3e. prijs door den heer P. Kraak man te Znid-Scharwoade met 123 punten. De Serie-prijs met 49 punten door den heer C. Duiv'ts te Ondcarspel. De Biljard wedstrijd is niet doorgegaan. Aan den op4September j.1. te NOORD-SCHARWOUDE gehonden Kegel wedstrijd ten huize van den heer B. S1AM, logementhouder, werd deelgenomen door 28 personen, die gezamenlijk hadden 47 loten, en is de le. prijs gewonnen door den heer B. Blom te Noord-Scharwoude. De 2e prijs door den heer W. v. d. Molen te Noord-Scharwoude. De 3e prijs door den heer R. H. v. Dort te Ondcarspel. De 4e prijs door den heer A. Gouds blom te Noord-Scharwoude. De 5e. prijs zijnde de consolatie-prijs, door den heer K. Pronk te Oudkarspel. Landbouwfeestenop TE8- SEL. Bij de landbouw-tentoonstelling ziju on geveer 100 bekroningen toegekend. Bij de harddraverij werd de prijs gewonnen door den heer P. Keizer, de le premie door den heer C. M. Koorn en de 2e premie door den heer B. Lab. De verlichting van het park, waar zich Woensdagavond het tanf&recorps deed hoo- ren, was het aantrekkelijkste van alles wat de feestcommissie bood. Donderdag hadden verschillende volks spelen plaats. Een vuurwerk was het slot nummer van 't programma. Het weer werkte zeer mede tot het wel slagen van dit schoon landbonwfeest od Texel. r De heer Jb. Stsaag ta HEER- HUGOWAARD, is door dan Gemeente raad herbenoemd als Wethouder en Amb tenaar van den Burgerlijken Stand. Woensdagavond 4 Augus tus 1.1. brandde te ongeveer half negen, de boerenplaats van den heer P Wit en be woond door den heer H. de Graaf san de Groote Sloot, in de Zijpe, af. Hooibroei schijnt ook hier weder de oorzaak te zijD. Dit is nu uummer zeven in het kanton Schagen, binnen de tijd van vier weken. Menschrijft ons uit KAM PEN: Toen de Koninklijke stoet na haar be zoek aan de kazerne van het Instructie- Bataillon langs de Oudestiaat naar het ge bouw van den Hoofdcursus reed, werd stil gehouden bij de huizen der firma W. G- Boele Senior voor deze gelegenheid smaakvol versierd, door de Heeren P. Pan der en Zoon vau Amsterdam. Het geheele arbeiderspersonecl der firma, samen ongeveer 500 personen, stoud vóór den winkel en de aangrenzende huizen op tribunes opgesteld, door een oranjekoord vereenigd en met een speciaal onderschei- dingsteeken versierd. Bij de nadering van H.H. M.M. werd de standaardvlag geheschtn en door de mu ziek der stedelijke schutterij onder directie vau den heer Gaillard eene fanfare aange heven, waarna de werklieden het le cou plet zongen van hef, door den heer W.G. Boele gewijzigde volkslied, wijze: Wien Neerl. Bloed. Wien Neerlandsch bloed door d'adren Wien 't hart klopt fier en vrij, tlüeit' Voor 't Vaderland van liefde gloeit Verhef!, den zang als wij! Hij steun met allen, weigezind. Den onverbreekbren band Die steeds Oranje aan Neerland biedt Vorstin en vaderland! \orstin en vaderland! Daarna werd door de leden der firma aan II. M. de Koningin een sierlijk album aaogeboden, bevattende de photografiën van de tabaksen!) uur en de geheele be werking der tabak. Het album is gsbonden in blauw flu weel es versierd met geoxideerd ziiver or namentiek in een rocaille stijl. Op het middenachild prijkt het wapen vau Hare Majesteit, waaronder een lint met oranje takken omgeven, waarop de spreuk: „Geen Nederland zonder Oranje". De opdracht, versierd met wapens, at tributen en bloemtakken in kleuren, is e- ven smaakvol als het geheel, dat besloten is in een wit satijnen écrin. Dit werkelijk artistiek uitgevoerd album is geleverd door de firma J. M van Kem pen Zonen te 'sGravenhage en ontwor pen en uitgevoerd in hunne fabriek te Voorschoten. Bij de aanbieding werden H.H. MM door den heer W. G. Boele aldus toe^e- sproken: 5 „Geëerde, geliefde Koningin! Geërde, geliefde Koningin-Regentes! k- ry b"T.n Uwe M8j«steiten onze eer biedige hulde! aan Uwe Majesteit, ge liefde Koningin, als ds edele sprnit van den ons zoo dierbaren Oranjestam, die Nederland voorspoedig heeft gemaakt en het vaderland zooveel te danken heeft. Bij deze gelegenheid bieden wij Üwe Mijesteit met gepasten eerbied als eene herinnering onzsr hulde eenige tatereelen van onze nijverheid aan, in de hoop, dat het l we Majesteit moge behagen, die aan te nemen. Wij hebben de eer, Uwe Majesteit on zen medevennoot, den Heer Willem v. d. Meulen en onze medearbeiders voor te stellen, die allen, evenals wij, Uwe Majes teit trouw beloven en den mnigen wecsch koestereo, dat het Lwe Majesteit en Hare Majesteit de Koningin—Regentes iu a]je opzichten moge welgaan. Wij danken Uwe Majesteit voor de aanvaarding onzer hul- de. LaDg leve de Koningin Hang leve de Koningin-Regentes Vervolgens werd aan H.H. M.M. door twee der oudste werklieden van de firma een bouquet aangeboden, terwijl bij het verder rijden door de gezamenlijke arbei ders het 2de conplet van het volkslied werd gezongen, als jvolgt: Dring' luid van uit ons feestgedruis Die beê ten Hemel in O Godbewaar 't Oranjehuis 't Blijf met ons één gezin Ja, ook in tijdeD, stroef en bang, Weerklinke aan allen kant «Bewaar de Koninginne lang Voor 't lieve Vaderland f' Voor 't lieve Vaderland Men schrijft uit MID DELBURG: Wij kunnen uit goede bron mededeelen dat er alle uitzicht bestaat, dat de Belgi sche grenzen binnenkort weder zallen wor den opengesteld voor den invoer van run deren nit Nederland. -—Een geheimzinnige ge schiedenis. Men meldt uit ECHT, dd. 4 Sep tember: Gisterenmorgen begaven zich de maré chaussees naar het naburige Echterbosch, waar zij in de nabijheid der woning van zekeren Th., op eenigen afstand van de Duit- sche grens, in den grond het lijk vonden van een psrsooD, die in 1888 daar moet begraven zijn. Ruim 7 jaren lang heeft de Duitsche en Nederlaudsche politie naar dit lijk ge zocht. In 1888 woonde nml. een zekere K. van Sittard in het Pruisische grensdoipje Saeffelen en pleegde, naar men zegt, we gens eene liefdeshistorie, zelfmoord. Het lijk van den zelfmoordenaar werd geplaatst in het doodenhuiaje te Saeffelen en 's anderen daags ontdekte men, dat het verdwenen was. Alle nasporingen leidden tot niets; zelfs de door de Duitsche regee ring uitgeloofde premie van 500 mark bleef zonder gevolg. Nu plotseling na zeven jaren, vinden de Duitsche en Nederlaudsche gendarmen het lijk, dat nagenoeg geheel vergaan is en waarop het moeielijk zal zijn eene sec tie te honden. Men vraagt zich af, vanwaar de inlich tingen kwamen, welke de justitie moeten verstrekt zijn, en of die zelfmoord niet een manslag is geweest. Wellicht, dat de justitie, wier ijverig nasporen lof verdient, den mantel der ge heimzinnigheid zal weten op te heffen. H et Leger des Heils houdt elk jaar over de geheele aarde, omstreeks dezen tijd eene week van Gebed en Zelf verloochening. De Officieren, soldaten en vrienden van het Leger worden dan uitge- noodigd gedurende die week zich het een of ander te ontzeggen en het daardoor be spaarde geld te storten in een fonds, ge noemd „Zeltverloockeningsfonds", dat ge bruikt wordt ter verspreidiug vau het *15- vangelie over de geheele aarde. Dit jaar zal die week gehouden worden van den 6den tot den 12deD October. Men schrijft Hit DRENTE: De ongekend lage prijzen der varkens hebben in de laatste maanden den handel in het borstelvee zeer gedrukt, en in weer- wil van de lage graanprijzen en den over vloed van aardappelen zit er op varkens- mesterij gean gewin. Of 't daarmede in verband staat is onzeker, doch eeD feit is het, dat de Drectsche schapenhandel, zoo wel op de markten als in de stallen, thans uiterst levendig is, en er voor enters tot f 4 a 5 wordt betaald, terwijl de oudere tot f 8 a 10 opbrengen. Men vermoedt dat, wijl de uitvoer van varkens naar Duitschland gesloten is en blijft tot heden toe, deze belangrijke schapenhandel met t oog op den uitvoer naar Engeland zoo wordt uitgebreid. Overigens is het bekend dat de Drent- sche schapen in aantal afnemen, nu telkens grootere oppervlakten in cultuur gebracht worden.

Schager Courant | 1895 | | pagina 1