Zondag 22 September 1835. D 39ste Jaargang No. 3030 Inkwartiering De Troonrede. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Uitgever J. WINKEL Bureau: SCHAOE1H, liaan, D 4. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van I tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. GemeenteSchagen. Bekendmakingen. Burgemeester en Wethouders van SCHAGEN, brengen ter algemeene kennis, dat de afgekondigde nieuwe Politieverordening voor die gemeen te, ingevolge het bepaalde bij art. 175 der gemeentewet, vanaf heden geduren de drie maanden ter secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing ligt en aldaar in druk verkrijgbaar is tegen den prijs van f —.25 per exem plaar. Schagen, 17 September 1895. Burgemeester en Wethouders voorn. S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. Dinsdag 10 October a. sM des avonds ten vijf ure. Binnenlandsch Nieuws. Men meldt uit HAARLEM; 1(EI flltlIS-, MïnriüntiG- k Luiliiiiiii Burgemeester en Wethouders der Ge meente SCHAGEN, brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de LIJST betrek kelijk de INKWARTIERING, bedoeld bij Art 17 der Wet van 14 September 1866, (Staatsbl. n°. 138) is vastgesteld en ter voldoening aan evengemeld Wetsartikel, gedurende 14 dagen voor een elk ter in zage aan het Raadhuis is nedergelegd, en alzoo van af heden tot den 4en October a.s. Wordende tevens ter kennis gebracht dat zij die tegen gemelde Lijst bezwaren hebben in te brengen, zulks schriftelijk behooren te doen aan Burgemeester en Wethouders, binnen 14 dagen na het ein de der ter visielegging en alzco voor den 4en October 1895. SCHAGEN, den 20 September 1895. Bargemeester eu Wethouders voornoemd, S BERMAN. de Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Scha gen, breDgen ter kennis van belangheb benden, dat bet H e r h a 1 i n g s o n d e r- w ij s aan de gemeente-school aldaar zal aanvangen op De leerlingen kunnen zich, medebren gende hun vaccinebewijs, aanmelden aan de gemeenteschool, op Donderdag 26 September a. s. Het ouderwijs zal niet worden gege ven, wanneer zich daarvoor niet minstens 10 leerlingen aanmelden. Schagen, 20 September 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. de Secretaris, DENIJS. De Troonrede maakt, in zeker opzicht, dit jaar een gunstigen indruk. De me- dedeelingen, die H. M. de Koningin- Regentes omtrent den toestand van land en volk doen kon, waren bijna alle van bevredigenden, zelfs van verblijdenden aard. En het waro voor het Ministerie ee- ne uitkomst geweest, als het gebruik meebracht geene andere mededeelingen in de Iroonrede op te nemen, dan die betreffende plaats gehad hebbende feiten en bestaande verhoudingen. Mocht men kunnen zwijgen over voor nemens, die men heeft! Het gebruik brengt echter mee, dat het Ministerie in de Troonrede het werk plan voor het volgend jaar ontwikkelt, en hoe minder men te zeggen heeft, hoe minder men in zoo'n geval zwijgen mag, omdat zwijgen dan beschouwd wordt als e®Q teeken van zwakheid! Is het wellicht daaraan te wijten, dat de sluitingsrede zoo breedsprakig was en men achter veelheid van woorden de on beduidendheid van den inhoud trachtte te verbergen? Wie de sluitingsrede met aandacht gelezen heeft, zal in die lange lijst weinig belangrijks ontdekt hebben, en wie de Troonrede leest om te we ten, wat het volgend jaar ons brengen zal, ontmoet wel belangrijke onderwerpen maar zeer weinige en bovendien niet an ders dan oude kennissen. „Voor de verdere behandeliag der wets- voordrachten tot herziening van de per- soneele belasting en tot regeling van het kiesrecht roep ik in de eerste plaats U- we medewerking in. Voorstellen tot nadere regeling van de gemeentefinanciën zullen U bereiken, ter wijl ook andere wetsontwerpen, ten dee- le reeds aangekondigd, zullen worden in gediend- Dat is alles. Kieswet en personeel zijn in behande ling. De „gemeentefinanciën" zullen de Kamer bereiken. Wanneer? Dat wordt er niet bij gezegd. En dit toch zou het eenige zijn, waarnaar men ten aanzien van deze drie onderwerpen nieuwsgierig was. Vroeger is beloold, dat de regeling der gemeentefinanciën nog in dit kalen derjaar zou ingediend worden. Zou men uit de wijze, waarop er nu over gespro ken wordt, moeten afleiden, dat het daar op betrekkelijk ontwerp zich langer zal laten wachten, dan aanvankelijk het plan is geweest? Men zou het wel vermoeden. En al is het nu bij het aan de orde zijn der begrootingen, van kiesrecht en per soneel, niet waarschijnlijk, dat men spoe dig met de behandeling der gemeente financiën zou kunnen beginnen het is toch eene zaak van zoo diep ingrij pend belang, dat ieder verlangend zal zijn om te weten, hoe de Regeering aan de bestaande bezwaren denkt tegemoet te komen. Dit is geen ijdele nieuwsgie righeid, maar het is voor de gemeente besturen, waarvan vele in zeer benarden toestand verkeeren, van veel belang te weten, of er aan dien toestand een ein de komen zal; of de voorstellen, die de Regeering doet, hoop geven op eene op lossing, die aan de grootste bezwaren kan tegemoet komen. De hoop op zulk eene oplossing is, na al wat van de zijde van deze Regeering is medegedeeld, niet groot. Lang wachten en ten slotte toch nog te leurgesteld uitkomen, dat zou voor hen al heel hard zijn, te harder, omdat bij het optreden van deze Regeering met vrij wat vertoon de behartiging der gemeen tebelangen op den voorgrond was ge steld. Van teleurstelling mogen wij mis schien niet spreken, want groote ver wachting hebben wij van den arbeid dezer Regeering nooit gehad. Wij heb ben van den aanvang erop gewezen, dat de samenstelling van de tegenwoordige Kamer het Ministerie, dat daaruit voort gekomen is, buiten staat stelt, om krach tig handelend op te treden. Dat wij ons daarin niet bedrogen hebben, blijkt nu uit de Troonrede, vooral wanneer men die in verband beschouwt met de slui tingsrede. Men zou, als men de Troonre de alleen beschouwt, nog kunnen aanne men, dat men eens een anderen vorm voor de jaarlij ksche openingsrede kiezen wilde; dat men haar hoofdzakelijk wilde doen bestaan uit een overzicht van den toestand des lands en de mededeelingen, omtrent het werkplan geheel tot eene formaliteit wilde maken, met het doel om eindelijk geheel af te zien van het openbaar maken van een programma, dat nooit volledig kan zijn en zelden geheel verwezenlijkt wordt. Maar als dat het plan was, dan had men zich in de sluitingsrede ook wel wat beperkt, en deze niet zoo breed uit gesponnen, als nu het geval is geweest. Breed uitgesponnen mag men haar in derdaad wel noemen, want er is zoo wat niets in vergeten, en onder al wat er in staat, is toch maar weinig der ver melding waard. Nu is, omgekeerd, de Troonrede, in zoover zij het werkplan bevat, wel zeer kort, maar zeer belangrijk, wat de aan gekondigde onderwerpen betreft; het ge tuigt echter o. i. van weinig zelfbewus- I te kracht, dat men daarnaast niet nog meer ter hand neemt, of althans uiet meer aankondigt. Is al, wat men verder doen zal, begrepen onder de „reeds aangekondigde" ontwerpen? Dan zou daar onder b. v. niet begrepen zijn het reeds in uitzicht gestelde wetsontwerp betref fende de kamers van arbeid, eene aan gelegenheid, die, evenals Je veiligheids wet en de wet op de Rijkspostspaarbank onder de gegeven omstandigheden best af te doen is. Waarom noemt men zulke zaken niet? Omdat de vermelding van deze het gemis in het oog zou doen vallen van andere, die men van deze Regeering zou meenen te mogen verwachten? Het is waarlijk geen verblijdende in druk, dien wij door sluitings- en troon rede van den staatkundigen toestand krij gen, maar is het wonder, dat het zoo is Wat zij ons leeren is niet eene openba ring van een nieuw feit, wel eene bevestiging van wat voor ons vast stond van den beginne. Onder de Ministers zijn ontegenzeggelijk mannen van groote be kwaamheid, en die, onder andere verhou dingen, waarlijk wel wat goeds en wat degelijks tot stand konden brengen Maar zonder eene vertrouwbare meerder heid kan geene Regeering iets tot stand brengen. Aan wie de schuld, dat het zoo is Men zou onbillijk zijn, als men aan deze Regeering verweet, dat zij onder de gegeven omstandigheden niet meer doet maar er zijn er onder de leden van deze Regeering, aan wie men de vraag mag voorleggenWaarom hebt gij de omstandigheden zoo gemaakt Men mag in waarheid spreken van de wrekende Nemesis, als men ziet, dat mannen van erkende bekwaamheid, van zeldzame werkkracht en groote parlementaire er varing door hunne houding tegen een krachtig Kabinet, steunende op eene krachtige meerderheid, dit Kabinet af gebroken en zichzelve, tot machteloosheid gedoemd hebben, en hun lot niet alleen, maar ook dat van hun werk in handen gesteld zien van.onberekenbare groe peeringen van minderheden, waarvan slechts eene betrekkelijk kleine deze Re geering onder alle omstandigheden ge trouw zal zijn, omdat zij één zijn in be ginsel. Donderdag 11. had op de hoeve Casualitain den GROETPOL DER te WINKEL, de door Hollands A oorderkwartier uitgeschreven Wed strijd met ploegen plaats. In de afdeeling „tweebreed ploegen" werkten zeven stuks; daarvan werd de le prijs toegekend aan Eckert's ploeg Z. C. G. 3., ingezonden door den heer Chr. R. Kou- veld, te Amsterdam; de 2e pr. aan den ploeg van de heeren J. Peignat Co. te Amsterdam, welke ploeg tijdens den wed strijd werd verkocht; en de bestuursprijs aan EberhaMt's stalen tweewielige twee- schaarpbeg flnflexible* merk Z- E. S. B. 3., ingezonden door de heeren Boeke en Hui dekoper. Deze met den eersten prijs en met den bestanrsprijs bekroonde ploegen werden later met aanbrenging van den grondwoeler in werking gesteld. Ook de afdeeling „tweediep ploegen" telde ze ven ploegen. De prijs werd toegekend aan Eckert's E. S. 2 ploeg, ingezonden door den heer Chr. R. Kouveld te Amsterdam deze ploeg werd tijdens den wedstrijd 3 maal verkochtde 2e prijs aan den ploeg, ingezonden door de heeren J. Peignat Co. te Amsterdam; en de bestoursprijs aan Rausome's zelfsturenden ploeg L. en G, ingezonden door de heeren Landré en Glin- derman te Amsterdam. De proet met de aan de ploegen aangebrachte grondwoelers, waarbij het paard, wat bij het enkel ge bruik van den grondwoeler wel het geval is, niet in de geploegde voor behoeft te loopeD, voldeed op den zwaren grond min der goed, waarom de grondwoelers dan ook niet bekroningswaard werden gekeurdop de lichtere gronden hebben de op deze wij ze aangebrachte grondwoelers goede resul taten opgeleverd. De jury bestond uit de heeren: N. loderte Wiukel, J6. Wmekerk, te Kolhorn, R. D. Kaan, te Wieringerwaard, G. H. Geerligt en S. Krapbeiden te An na Paulowca. In WAARD m GROET is al les geborgen. De najaarswerkzaamlieden zijn aangevangen. Allerwege ziet men stoppel- en diepploegen. Enkele landerij en worden gereed gemaakt voor de win tertarwe. De uien, die nu geplukt wor den, geven een ruim beschot en zijn vlug ger van stuk, dan het vorige jaar. De snikerpecen beloven goed, maar blijven nog een paar weken zitten. ANNA PAULOWNA, 20 Sept. '95. Naar wij uit goede bron vernemen, zal met welwillende medewerking van den heer Directeur van het postkantoor te Helder, aan de postboden in deze gemeen te, om de 2 en 3 weken een vrije Zon dag verstrekt worden, in te gaan den 6 October a.s. Hier behoeft niet gezegd, dat wij met ingenomenheid van dit feit gewag maken en dat de respectieve beambten, die dag in, dag uit, den polder „met pak en zak" doorsjouwen, met erkentelijkheid die be schikking hunner superieuren zullen waar- deeren. Aan den te HARINGHUIZEN gehouden Billartwedstrijd werd de eerste prijs behaald door den heer D. de Beun van Barsingerhorn, de 2do prijs door den heer P. Mienes van Schagen en de derde prijs door den heer d. Sto iemaker van Barsingerhorn. Vergadering van den Raad, der gemeente WINKEL, van den 19 September 1895. Afwezig wegens ongesteldheid, de heer J. Witsmeer. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergade ring worden gelezen en goedgekeurd. Daarna worden door het nieuwbenoem de Raadslid, den heer J. Breebaart Kz. in handen van den Voorzitter, de ver- eischte eeden afgelegdde Voorzitter wensclite hem geluk, hoopt en veronder stelt dat hij de belangen der gemeente, welke hij reeds dertig jaren als lid van den Raad behartigt, steeds zal bevorde ren. Vervolgens stelt de Voorzitter aan de orde, de benoeming van een Wethouder tengevolge van de periodieke aftreding van den heer J. Koomen Hz. Bij opening der stembriefjes, bleek de heer Koomen met 5 van de zes stemmen te zijn her benoemd, waarmede hij werd gelukge- wenscht en welke betrekking hij ver klaarde aan te nemen. In verband met den dissolaten toestand van den Raadhuistoren, werd door Burge meester en Wethouders voorgesteld, den toren te doeu herstellen in denzelfden bouwtrant, als hij tot nu toe is geweest. De vergadering is het met het voor stel in hoofdzaak eens. De heeren Bree baart en Slooves meenen, na persoonlijk den toren te hebben onderzocht, dat het bepaald noodzakelijk zal zijn, dezen geheel af te breken en opnieuw op te bouwen, waarna wordt besloten, door den tim merman van Heijst een bestek, teekening en begrooting te doen opmaken. Ingekomen stukken 1. Een schrijven van den heer van Heeiik- huizenHoofd der school te Lutjewinkel, waarin deze in overweging geeft, om bij het onderwijs in de nuttige handwerken, de kinderen te laten maken, voorwerpen, welke direct van practisch nut in de huishouding zijnen de grondstoffen daar voor, voor rekening van de gemeente aan te schaffen. De Voorzitter verklaart zich hiermede wel te kunnen vereenigen; doch stelt voor hieromtrent eerst het advies in te winnen van de dames, belast met het toe zicht op dat onderwijs aan de drie scholen alhier; waartoe wordt besloten. 2. Een schrijven van het Bestuur van de Vrijwillige Brandweer alhier, waarbij deze kennis geeft, zooals den raad bekend was, dat te Lutje-Winkel ook een vrijwillige brandweer is opgericht, dat de brandweer te Winkel en Lutje- Winkel elkander over en weder zullen ondersteunen; doch dat pogingen, bij de manschappen van de gemeente-spuit te Winkel aangewend, ongeveer totaal schip breuk hebben geleden, daar slechts een a twee hunner zich genegen ver klaarden, tot de vrijwillige over te gaan. Na eenige besprekingen werd één- parig besloten en dit besluit aan de vrij willige brandweer te berichten, om de tegenwoordige manschappen van de ge meente-spuit eervol te ontslaan en de verordening op het brandweer-wezen in te trekken voor zoover betreft de bedie ning der gemeente-spuit door bezoldigd personeel, en om het beheer dier spuit te stellen in handen van den comman dant der Vrijwillige Brandweer. Tevens werd het bestuur dier brandweer ge machtigd om bij voorkomende branden wakers aan te stellen. De heer Koomen verklaarde, dat het meubilair aan de school voor nuttige handwerken te Winkel, noodzakelijk moet worden vernieuwd en aangevuld. De heer Breebaart stelt voor B. en W. te machtigen, hierin zoo spoedig mo gelijk te voorzien; hetgeen met al gemeene stemmen wordt goedgevonden. Waarna de vergadering door den voor zitter werd gesloten. Aan dehardddraverijaan de STOLPEN werd door 13 paarden deelgenomen. De paarden van de heeren, J. de WitP. de Wit en J. Brak, allen wonende te Zij pe, wonnen in volgorde de drie uitgeloofde prijzen, die uit kunst voorwerpen bestonden. Te Velp, gemeente REDE, zijn op 15 Seprember 29 gevallen van dy senterie geconstateerd, waarvan 4 met doo- delijken afloop; terwijl 2 parsocen aan die ziekte lijdende, zijn hersteld; op 16 Sep tember geconstateerd 18 nieuwe gevallen, waarvan 4 met doodelijken afloop. De Vereeniging voor Werkverschaffing te HAARLEM, wier sta tuten bij Koninklijk Besluit goedgekeurd zijn en wier leden eene Wekelijksche Con tributie van 6 ct. betalen, heeft J. Kalf aangesteld als Agent voor Kolhorn en Omstreken. Id de eerste week van zijn Agentschap zijn 85 leden toegetreden. Over de huishoudelijke regeling, het besteden der gelden en de voordeelen aan dit Lidmaatschap verbonden, deelen wij la ter wel iets mede. De te WINSCHOTEN wegen s brandstichting gedetineerde A. E. W., gepensioneerd opperwachtmeester, is Dins dag onder politiegeleide naar Medembiik getransporteerd, om daar in het krankzin nigengesticht te worden verpleegd. Door de weduwe Robbe- m o n d geb. De Vries te NIJMEGEN is, naar de Telegraaf verneemt, eene aan klacht ingediend, betredende de mishan deling, haren 11-jarigen zoon Johan- nes Jacobus aangedaan op de weesinrich ting te NEERBOSCH. De voorstelling, die de berichtgever van de Tel. van de aanleiding tot deze aan klacht geeft, komt op het volgende neer; Genoemde knaap, verpleegde in de wees inrichting te Neerbosch, had op Donderdag 5 Sept. jl. met een anderen verpleegde, Hendrik Korver, 14 jaar oud, eenige ap pelen uit den boomgaard der inrichting weggenomen. Rubbemond werd daarna door twee tuinjongens der inrichting ge slagen, door den een met een stuk hout, door den ander met een croquethamer, terwijl hij, door twee jongens bij armen en beenen vastgehouden, in gestrekten houding boven den grond hing. Korver wist te ontsnappen. Dat de klappen nog al hevig geweest zijn, kan hieruit worden opgemaakt, dat het Robbemond moeielijk viel te zitten in school, zoodat hij een tijd in het gras is gaan liggen om ee- nigszins te bekomen. Den volgenden dag werden Robbemond en Korver op last van den heer D. van 't Lindenhout, zoon van den heer Joh. van 't Lindenhoat, naar het cachot gebracht. Zij vertoefden in het cachot van Vrijdag voormiddag 11 uur ongeveer tot Zaterdag daaraanvolgende half 12. De surveillant bracht hun ieder één keer 4 sneden rog gebrood met water. De weduwe Robbe mond, die behalve dien genoemden zoon nog een zoontje in de weesinrichting had, heeft beide kinderen thuis gehaald. Te WOGNUM is de 29- j a- rige landman P. v. D. van een tegen een hooiberg geplaatste ladder gevallen, met het noodlottig gevolg, dat hij op de plaats dood bleef. Een agent van politie werd uitgezonden om voor den commissaris een courant van diens hnis te halen. Hij deed dit en liep op den terugweg even een bierhuis binnen waar geen vergunning was, bestelde een glas sterken drank eu las onder het ge not daarvan 's commissaris blad. Een in specteur van politie, ook uitgezonden om een ondeizcek in te stellen in een herberg

Schager Courant | 1895 | | pagina 1