De Financieels Rede. LOTING NATIONALE MILITIE. Zondag 29 September 1895. 33ste Jaargang Ho. 3032. Aan d Lezers ei Lezeressen. en Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- Zat e r d a g a v o n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Uitgever J. WINKEL. Bureau: SCHACH1I, Laan, D 4. Prijs per jaar f 8.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van l tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Parijsche Correspondentie. do Red. GemeenteSchagen. Bekendmakingen. Burgemeester en Wethouders van SCHAGEN, brengen ter algemeene kennis, dat de afgekondigde nieuwe Politieverordening voor die gemeen te, ingevolge het bepaalde bij art. 175 der gemeentewet, vanaf heden geduren de drie maanden ter secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing ligt en aldaar in druk verkrijgbaar is tegen den prijs van f —.25 per exem plaar. Schagen, 17 September 1895. Burgemeester en Wethouders voorn. S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. Indien hij vermeent vrijstelling te kunnen erlangen wegens BROEDER- DIENST of op grond van te zijn EE NIGE WETTIGE ZOON, zal hij op Vrijdag den 18en October des voor middags ten 10 ure, in het Gemeen tehuis moeten verschijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester beken de en ter goeder naam en iaam staan de meerderjarige ingezetenen, die de vereischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken getuig schrift onderteekenen. Wanneer hij aanspraak maakt op vrijstelling we gens BROEDERDIENST, zal hij me de voorzien moeten zijn van zijne ge boorte-acte en van de geboorte-acten van al zijne nog in leven zijnde broe ders, alsmede van de zakboekjes of paspoorten van gediend hebbende broeders. Binnenlandsch Nieuws. De Wereldtentoonstelling, Voorde Arrondissements- Rechtbank te ALKMAAR, werd den 27 dezer behandeld, de strafzaalx tegen den geschorsten bewaarder in het huis van Bewaring aldaarbeschuldigd van ongeoorloofde handeling tegenover eene vrouwelijke gevangene. Alitini Nimws- Mm» k Lailliiillil In het No. van heden wordt door ons een aanvang gemaakt met da plaatsing eener Een samenloop van omstandigheden ook een factor in het journalistenleven heeft ons voor ons blad de medewerking doen verkrijgen van een Parijschen Journa list. Correspondentiën uit de Pransche Hoofdstad, die toch nog een der voor naamste centra's, zoo niet het centrum, der moderne beschaving der wereld-politiek is, hebben steeds eenige aantrekkelijkheid. Wij bevelen deze correspondentie dan ook aan in de aandacht onzer Lezers en Lezeressen. Bij overlegging van laatstgenoemde stuk ken zullen door dsn Burgemeester bij den Kommandant van het korps, waarbij zijn broeders dienen of gediend hebben, wor den aanvraagd de bewijzen van werkelij- ken dienst of een uittreksel uit het Stam boek. Schagen, den 27 September 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. de Secretaris, DENIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SCHAGEN Brengen, ter voldoening aan het tweede gedeelte van Art. 28 der Wet op de Na tionale Militie van den I9den Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), voor de eerste maal ter kennisse van de belanghebben den, dat de loting van de in 1895 voor de Nationale Militie ingeschrevenen, over eenkomstig de ontvaDgene aanschrijving van Zijne Excellentie den Heer Commis saris dezer Provincie, dato 5 September 1895 No. 2175 M/S. zal plaats hebben op den 16en October a.s. des voormiddags ten 9ure, ten Raadhnize dezer gemeente en worden zij, welke daaraan moeten deel nemen gelast, om op den bepaalden tijd aldaar, tot dat einde aanwezig te zijn,oi, bij verhindering, zich aldaar door hun va der, moeder of voogd te doen vertegen woordigen. Alsmede dat, overeenkomstig Art. 34 van gemelde Wet, dadelijk na de trekking van het Nummer, de redenen van vrijstel ling, welke de Ingeschrevene mocht heb ben, moet worden opgegeveD. Steinreichstellen de Duitscher zich de Hollanders voor. Wij willen niet ontkennen, dat althans op sommige Hol landers dat bijvoegelijk naamwoord toe passelijk is. En over 't geheel, als natie beschouwd, zijn de Nederlanders ook in beteren doen, dan de meeste andere vol keren. En de Nederlandsche Staat is er, als men den Minister van Finan ciën in zijne rede bij de aanbieding der Begrooting gelooven mag, financiëel niet slecht aan toe. Steinreichechter, dat is wat anders. En tochhet schijnt wel, dat de Staat der Nederlanden met zijn geld geen weg weet. Verleden jaar werd ons voor gerekend, hoe we nog 14 ton te beta len hadden, waarvan we tot dusver nie mendal wisten, en nu wordt ons uitge legd, hoe we twee millioen konden over houden, zonder dat we er iets van gewaar werden! Nu, die 14 ton zaten bij „Oorlog" en dat men er daar eene eigenaardige wijze van boekhouden op nahoudt zoo over centen en stuivers als over tonnen en millioenen, zoo over bezems voor de soldaten-huishouding als over forten voor 's lands verdediging dat is van alge meene bekendheid en heeft reeds menig een in 't ongeluk gestort, die bezweek voor de verzoeking om de eigenaardig heden dier boekhouding ten eigen bate toe te passen. Maar nu geldt het openbare werken spoorwegen; men meende, dat daarbij de zaken zoo bijzonder nauwgezet be handeld werden en zietdaar komen uit een verloren hoekje twee millioen voor den dag Zij zijn over en dus zal men er zich waarschijnlijk niet moeilijk over maken, evenals de Minister de zaak nog al als van eenvoudigen aard schijnt te beschou wen. En toch bestaat hier in admini- stratieven zin eene ernstige verkeerdheid. Er werd elk jaar een post op de begroo ting van Waterstaat gebracht voor den aanleg van spoorwegen. Die som werd geheel aan het fonds voor dien aanleg toegewezen, maar niet geheel ver werkt. Wat er over was, bleef op dat fonds beschikbaar en zoo had men tel ken jare te beschikken over een kleiner of grooter bedrag boven het voor dat jaar bestemde bedrag. Nu is het wel waar schijnlijk, dat van dat meerdere geld een goed gebruik zal zijn gemaakt, maar het is toch in strijd met de regelen ee ner goede verantwoording, dat eene ad ministratie over meer geld te beschik ken heeft, dan men rechtstreeks voor haar bestemd heeft. En dat die over vloed van geld tot zuinigheid stemt, zal wel niemand beweren. Nu is er twee millioen overwie weet of er niet wat meer over geweest wa re, als elk jaar het saldo van het vorige in mindering ware gebracht van het cre- diet voor het volgende. hervormingsplannen. Men zon de op merking is door verschillenden gemaakt de voorstelling wel wat al te mooi gekleurd kannen noemen maar op zich zelf beschouwd, mag men aannemen, dat de diensten tot en met die van 1896 geen ongunstig aanzien hebben, en dat, als men buitengewone en gewone inkomsten en uitgaven afzonderlijk boekte, de ge wone diensten een niet onbelangrijk sal do zouden aanwijzen tot bekostiging van buitengewone uitgaven. Een deel der buitengewone werken is dus uit gewo ne inkomsten bekostigd, ofschoon onder die zoogenaamde gewone inkomsten wel een en ander voorkomt, dat naar goede regelen niet tot die rubriek is te bren gen. Intusschen dit vooral, dat er niet al te veel geleend behoeft te worden, is een belangrijk verschijnsel. Naarmate er meer geleend wordt, worden de ge wone begrootingen met de uitgaven voor rente en aflossing belast en daardoor op den duur zwaar gedrukt. spoor- en tramwegen zoozeer verwaar loosd, dat eene Regeering, die het noo- dige doen wil ter bevordering van 's lands welvaart, die zaken niet lang meer kan laten rusten, en zoo zij ze al niet zelve ter hand neemt, door krachtig sub- sidiëeren het intiatief der naast belang hebbenden moet wakker schudden. Te HONSELERSDIJK is uit een slootje opgehaald het lijk van de vrouw Bepalen wij ons derhalve met onze beschouwingen tot wat vlak voor onze voeten ligt, dat is tot den toestand, zooals die zich in de rekeningen en be grootingen tot en met 1896 afspiegelt dan kan men met den Minister te vreden zijn en de toekomst blijmoedig tegentreden. Laat men echter zijn blikken wat verder gaan, en let men op den toe stand, zooals die zich weldra uit de voorgenomen en noodzakelijke maatrege len ontwikkelen zal, dan is er alle reden om tot groote voorzichtigheid aan te sporen, en niet al te luchthartig te den ken over de dingen, die komen zullen. Dat we ^steinreich* zijn, heeft de Mi nister nu wel niet beweerd, en dat we met ons geld geen weg weten, zal hij wel niet toegeven, maar dat het er met onze financiën goed uitziet, heeft hij uitvoerig in het licht gesteld. Van al de diensten, die hij behandelt, is de uit komst voordeeliger dan geraamd was. Tekorten krimpen in, of worden in over schotten veranderdde ontvangsten ne men toe toevallige baten vallen ons ten deelvan de geraamde uitgaven vallen aanzienlijke bedragen vrij, en als wij den dienst van 1896 goed narekenen, dan is het tekort, dat geraamd wordt, eigenlijk maar voor de leus, en blijft er ten slotte nog wat geld over, dat ons heel goed te pas kan komen bij verdere Tegenover die gunstige zijde der zaak, waarvoor wij geenszins blind zijn, staan intusschen minder verblijdende verschijn selen, waarop de Minister van Financiën van zijn standpunt wel terdege had mo gen wijzen. Met ingenomenheid maakt de Minister gewag van de ruime opbrengst der bedrijfsbelasting, zoomede van die der invoerrechten, maar hij zwijgt er geheel van, dat de herziening van het Personeel een belangrijk verlies voor de schatkist zal opleveren. Rekent hij er daartegenover op, dat de herziening van de successierechten en het zegel meer zullen opbrengen wat het Personeel min der opbrengt, dan kon dat, zelfs al neemt men aan dat al die wetten tegelijk wor den ingevoerd, wel eens op eene misre kening uitloopen. Bovendien spreekt de Minister van opheffing van tollen te wa ter en te land, wat ook niet een onbe langrijk verlies zal geven, vooral als men zooals noodig is om den maatregel werkelijk nuttig te doen zijn ook al le andere tollen afschaft, teneinde het verkeer geheel vrij te maken. Het is wel waarschijnlijk, dat de Minister ook daar voor een nieuw equivalent zal willen voorstellen, maar of dit gemakkelijk te vinden zal zijn, is eene andere vraag. Nu is de tol-afschaffing misschien hoofd zakelijk „pro memorie" vermeld, maar wat geen uitstel lijden kan is verbetering van den financiëelen toestand der gemeen ten. Een onderdeel daarvan is de regeling van de finantiëele verhouding tusschenRijk en gemeenten, en dat kost geld, zooals de Minister zegt; en hij is openhartig genoeg om te erkennen, dat slechts „een gedeelte" daarvan uit den dienst van 1896 beschikbaar komt, zelfs, als zijne gunstige verwachtingen verwezenlijkt wor den. Daarvoor zal dus meer geld noodig zijn en dat spreekt van zelf, al zou men er zich uitsluitend toe bepalen, om weer goed te maken, wat vroeger bijv. door het fixeeren der uitkeering van het Personeel en de vermindering der rijks bijdragen Yoor het onderwijs bedorven is. En niemand kan in ernst zulk een her stel van onrecht alleen voldoende achten. Hier is, men bedenke dit wel, sprake van „blijvende vermindering van inkom sten, van blijvende vermeerdering van uitgaven. Blijvende vermeerdering van uitgaven volgt ook uit sommige voorstel len, die nu bij de begrooting zijn gedaan, zooals bijvoorbeeld, de verhoogingen voor de administratie der directe belastingen, van zegel en registratie enz.; voor de vermeerdering van pensioenen bij Oorlog voor posterijen en andere. Daarentegen zijn de voordeelige uit komsten der laatste jaren ten deele aan voorbijgaande oorzaken te danken toe vallige inkomsten, tijdelijke hoogere op brengst van wisselvallige middelen maar vooral aan het afloopen der groote werken aan spoor- en waterwegen. In derdaad kan men aannemen, dat daarin voorshands eenige rust zal komen, maar daar zullen wel spoedig andere uitgaven tegenover komen te staan. Gezwegen nog van al wat de noodzakelijke maat regelen op sociaal gebied vorderen zul len, moet men toch wel aannemen, dat ook op het gebied zelf der openbare werken andere eischen zich krachtig zul len doen hooren. Met het oog op het geen voor de groote, internationale ver weermiddelen noodig was, zijn binnen- landsche waterwegen en de secundaire uit NIEU- Men meldt ons WE NIEDORP. De heer W. C. Visser alhier, heeft naar aanleiding van het feit dat zijn Zoon, de toekomstige chef dor zaak, de heer J. Vis sermeerderjarig is geworden, aan al zijn werkvolk, 20 ln getal, een uitje aangebo den naar de Tentoonstelling te Amster dam. Door de werklieden was, als bewijs van genegenheid, aan den jubilaris een gouden penhouder ten geschenke aangebo den. In een te DEN HELDER g e h o u- den vergadering van afgevaardigden der liberale Kiesrereeuigingen in het kiesdis trict H e 1 d e r, is besloten tot het stichten eener Centrale Liberale Kiesvereeniging. De statuten der vroeger bestaand hebben de Centrale zullen voor de nieuwe Veree- niging pasklaar worden gemaakt; tot het voorbereiden dezer werkziamheid werd een commissie benoemd. Voorloopig is als voor zitter gekozen, de heer Th. J. Waller te ANNA-PAULOWNA, en als secretaris de heer A. van Voornveld. Men schrijft ons uit AN NA PAULOWNA: Naar wij met zekerheid vernemen, wor den er hier en te WIERINGERWAARD, ernstige pogingen aangewend, tot het verkrijgen van een Winter-eursus voor Landbouw-onderwijs. De bevoegde autori teit zocht hiervoor subsidie te krijgen van de Regeering. Mochten deze pogingen slsgen, dan wordt de heer Geeversdie onlangs acte voor landbouwkunde verkreeg, met de leiding belast. Het onderwijs zal gratis gegeven worden. In den IJPOLDER z ij n ee nige duizenden turven, staande in de na bijheid van het kruitmagazijn, in brand ge raakt en verbrand. De politie doet onder zoek men denkt aan kwiadwilligheid. Het programma der elfde jaarvergadering van den Ned. Vrouwenbond tot verhooging van het Zedelijk Bewustzijn, te ALKMAAR te houden op 10 October, omvat1. Yerslag van de secretaresse. Verslag van de thesaurière. 3. Be- stuurs-verkiezing. 4. Yan het hoofd bestuur. a. Yerslag van de vergadering te Colmar; b. Provinciale kringen om meer samenwerking in den Bond te brengen c. Bestrijding van het Nieuw Malthusia nisme, wat wij daarin doen kunnend. Bevordering vau zedelijkheid onder de vlaswerkers en andere boerenarbeiders. Voorstel Den Haag. Door welke mid delen kunnen de afdeelingen in de plaats harer woning de belangen der zedelijkheid bevorderen bjj verkiezingen voor Stateu- Generaal, Provinciale Staten en Gemeen teraad Voorstel van Alkmaar. De roeping der ouders om te zorgeD, dat de atmosfeer, waarin hun kinderen opgroeien, rein zij. Voorstel nit Ned-Indië. Of het hoofd bestuur trachten wil een wetsbepaling voor Indië te verkrijgen, waarin het onderzoek naar het vaderschap wordt toegestaan niet alleen, maar evenals in Duitschlaud ver plichtend wordt gesteld. Des avonds zal er groote openbare sa menkomst plaats hebben voor mannen en vrouwen, met verschillende sprekers, der leiding van da. B jut in. van den tuinder A. Van L.; de ongeluk kige, die pas em paar maanden was ge huwd, had een eind aan haar leven ge maakt, tot welke wanhopige daad zij schijnt gedreven te zijn door huiselijke oneenighe- deDdeze waren reeds geruimen tijd van dien aard geweest, dat zij ai besloten was naar haar vorige woonplaats, 'sGrtvenzan* de, terag te keeren. (West. Ct.) Op de Amsterdamsche-tentoonstelling werd dinsdag 1.1. bet brandweercongres geopend, waaraanafgevaardigden uit ver schillende naburige landen deelnemen en dat gepresideerd werd door den heer Meijer, commandant der Amsterdamsche brandweer. Verscheidene afgevaardigden waren in de uniform van het corps. Tegelijkertijd wordt in de afdeeling Parcs Divers eene tentoonstelling van hedendaagsche, en in een der zalen van het stadhuis op Oud Holland eene van antieke brand-bluschmiddelen gehouden, terwijl donderdagavond aan de congresle den een schitterend feest op Oud-Holland aangeboden werd, waarvan in het volgend nummer eene beschrijving zal gegeven wor den. Toespraken werden daar o. a. gehouden door den heer de Wijs, commandeur der Haagscbe brandweer, de heer Fabius, bur gemeester van Oud-Holland en samenstel ler der retrospectieve brandweer-tentoonstel ling en ten slotte door den president van het congres, den heer Meijer. Door levendige toejuichingen gaf het talrijke publiek blijk van zijne ingenomenheid bij de woorden van hulde aan onze Koninginnen es aan de kranige Amsterdamsche brandweer. on- Naar men aar. de Haarl Ct mededeelt, heerscht onder de arbeiders te SLOTERDIJK, HALFWEG en HAAR LEMMERMEER een geest van ontevre denheid, wegens het door de landbouwers in de IJpolders in dienst nemen vaD vreemde werklieden. Eergisteren trok een groep den Grooten IJ polder in en nood zaakte de vreemdelingen bij den heer J. C. den arbeid te staken. De hoeve verkeer de den gehselen dag in staat van beleg. Volgens uitingen der ontevredenen, zou den gisteren andere aan de beurt zijn. Sedert de maand Mei heeft zekere waschvrouw De S., wonende te BEEK, zich schuldig gemaakt aan op lichting en wel op groote scnial, Óp naam van eene dame aan de Pruisische grenzen haalde zij met een valsch orde briefje eene aanzienlijke partij manufac turen, ten bedrage vau ongeveer f 800, bij eeu manufacturier te Nijmegen. Hare handelingen kwamen aan het licht, toen de rekening door den winkelier aan do bewuste dame werd gepresenteerd. Een tal van goederen zijn door de politie te Beek in beslag genomen. Die goederen waren nog aanwezig in de woning van vrouw de 8., terwijl bovendien door de gemeente-politie eene partij dekens, enz., welke door de verdachte waren verkocht, zijn in beslag genom9n. Als een bewijs hoe men slecht vleesch invoert, dient het volgende: Bij een landbouwer in de omgeving van ROTTERDAM, was een kalf iu het water geraakt en verdronkeu. Het werd geslacht en heel netjes in botervaatjes verpakt en zoo gezonden naar een vleeschhouwer, die er zijn klanten mede bediende. (Maasbode.) Het Ópen baar Ministerie, bij monde van Mr. F. F. Karseboomvorderde zijne ver oordeeling tot 1 Vs jaar gevangenisstraf waarop de rechtbank onmiddellijk vonnis heeft gewezen en daarbij onder aanneming van zachtende omstandigheden, hem heeft veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Omstreeks half twaalf brak gisternacht brand nit in het stations gebouw van de Noord-Hollandsche tram weg-maatschappij aan de overzijde van het Y te AMSTERDAM. Dit station is eigenlijk slechts eene groote loods van ge teerd hout met enkele kantoorlocalen en bergplaatsen. Het vuur vond dus welig

Schager Courant | 1895 | | pagina 1