LOTING Donderdag 3 OctoToer 1895. 39ste Jaargang He. 3033. H 0 Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Z a t e r d a g a v o n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Uitgever J. WINKEL. Bureau: SCHAO®IW» liaan, 11 4. 3.60. Prijs per jaar f 3.Franco per post f Alzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. GemeenteSchagen. Bekendmakingen. Burgemeester en Wethouders van S C H A G E N, brengen ter algemeene kennis, dat de afgekondigde nieuwe Politieverordening voor die gemeen te, ingevolge het bepaalde bij art. 175 der gemeentewet, vanaf heden geduren de drie maanden ter secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing ligt en aldaar in druk verkrijgbaar is tegen den prijs van f —.25 per exem plaar. Schagen, 17 September 1895. Burgemeester en Wethouders voorn. S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. Binnenlandsch Nieuws. Indien hij vermeent vrijstelling te kunnen erlangen wegens BROEDER- DIENST of op grond van te zijn EE- NIGE WETTIGE ZOON, zal hij op Vrijdag den 18en October des voor middags ten 10 ure, in het Gemeen tehuis moeten verschijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester beken de en ter goeder naam en iaam staan de meerderjarige ingezetenen, die de vereischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken getuig schrift onderteekenen. Wanneer hij aanspraak maakt op vrijstelling we ena BROEDERDIENST, zal hij me- e voorzien moeten zijn van zijne ge boorte-acte en van de geboorte-acten van al zijne nog in leven zijnde broe ders, alsmede van de zakboekjes of paspoorten van gediend hebbende broeders. 2. Zon het ook weDschelijk zijn, om op een gebouw, waario zoorele oude en gebrekkige menschen huisvesten, een blik semafleider te plaatsen P b. Begrooting Algem. Armbestuur. c. BegrootiDg der Gemeente. Uitgaven iüi Nieuws AiTtruitie- k Lantlmllii Pillwiii zoo3ls zij aan den Raad der gemeente is aangeboden, op de Secretarie der gemeente ▼oor een ieder ter lezing is nedergelegd tot en met den 16en dezer en dat een ieder daarvan, tegen betaling der kosten, een afschrift zal kannen bekomen. Schagen, den 2 October 1895. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SCHAGEN Brengen, ter voldoening aan het tweede gedeelte van Art. 28 der Wet op de Na tionale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), voor de eerste maal ter kennisse van de belanghebben den, dat de loting van de in 1895 voor de Nationale Militie ingeschrevenen, over eenkomstig de ontvangene aanschrijving van Zijne Excellentie den Heer Commis saris dezer Provincie, dato 5 September 1895 No. 2175 M/S. zal plaats hebben op den 16en October a.s. des voor middags ten 9 V, ure, ten Raadhuize dezer gemeente en worden zij, welke daaraan moeten deel nemen gelast, om op den bepaalden tijd aldaar, tot dat einde aanwezig te zijn,oi, bjj verhindering, zich aldaar door hun va der, moeder of voogd te doen vertegen woordigen. Alsmede dat, overeenkomstig Art. 34 van gemelde Wet, dadelijk na de trekking van het Nummer, de redenen van vrijstel ling, welke de Ingeschrevene mocht heb ben, moet worden opgegeven. Bij overlegging van laatstgenoemde stuk ken zullen door den Burgemeester bij den Kommandant van het korps, waarbij zijn broeders dienen of gediend hebbeD, wor den aanvraagd de bewijzen van werkelij- ken dienst of een uittreksel uit het Stam boek. Schagen, den 27 September 1895. Burgemeester en V ethonders voornoemd, S. BERMAN. de Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Schagen, brengen naar aanleiding ▼au art. 208, alinea 8 der Wet van 29 Juni 1851, (staatsblad No. 85) ter open bare kennis, dat de Begrooting der plaat selijke inkomsten en uitgaven voor 1896, Verslag van de vergade- ring van den Raad der gemeente ZIJPE, gehouden op Dinsdag 1 October 1895, des morgens ten 10 ure. Aanwezig alle leden. Punt 1 op het convocatie-biljet stond wijziging Hoofdelijken Omslag, maar wordt op voorstel van den heer v. Beusekom ver daagd tot de volgende vergadering. Het voorstel van den heer Nobel, om deza geheele wijziging in de Zijper Cou rant te doen afdrukken, vóór de behan deling, wordt verworpen met 3 tegen 8 stemmen. Vóór stemden de heeienNobel Morra en Vrijburg-, tegen de heeren v. BeusekomRulst, FrancisSchuijt Feisser, Nieuw land, Zeeman en de Wit. Was nu aan de orde, de behandeling der begrooting. De tot onderzoek benoemde commissie bracht omtrent de begrooting van het armbestuur, het volgende rapport uit bij monde van den heer Feisser. De begrooting van de administratie der Algemeene Armen voor 1896 is ingediend in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 10128.13.Tengevolge eener verandering in de regeling der bedeeling tnsschen de Diaconiën en het Algemeen Armbestuur, is de post „Bedeeling en ver pleging buiten het gesticht* verhoogd moeten worden tot f 4600.en in ver band daarmede wordt er eeDe subsidie uit de gemeente kas gevraagd van f 7400. De nieuwe regeling heeft nog niet lang genoeg gewerkt, om deze bedragen nauw keurig te kunuen beoordeelen; doch als vrij zeker mag men aannemen, dat de re kening over 1895 belangrijk zal tegenval len, omdat bij de opmaking der begroo ting voor dat jaar nog niet op de nieuwe regeling is gerekend. In verband biermede stelt de commissie voor, de gevraagde subsidie ad f 7400. te verkenen en de begrooting in haar ge heel goed te kenren. De volgende vragen meent de commissie echter nog te motten doen 1. Is er voldoende gelegenheid voor de oude menschen, die op de boren ver dieping in het Armhais slapen, om zich in ge ral van braud bij nacht, in veilig heid te brengen Uitgaven beliepen 1. Belastingen en Assurantiën f 400. 2. Geneeskundige beh. 1700. 3. Onderhoud Gebouwen 400. 4. Voed. en verpleg. in huis 2700. 5. Buiten-bedeelden 4600. 6. Begrafeniskosten 125. 7. Administratie 150. 8. Allerlei 53.43 Te zamen f 10128.43 De Ontvangsten waren geraamd op 1. Saldo dienstjaar 1894 f 519.43 2. Hunr 2084— 3. Busgelden 25. 4. Arbeidsloonen 100. 5. Terugg. wekel. verpleegden 300. 6. Subsidie der gemeente 7400 f10128.43 Met algemeene stemmen werd de be grooting goedgekeurd, en besloten, de door de commissie gemaakte opmerkingen, aan het Armbestuur in overweging te geven. Rapport der commissie omtrent de Ge- meentebegrooting luidde De begrooting der Gemeente voor 1896 is ingediend in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 31430.14. Niettegen staande de post subsidie aan het Arm bestuur f 1400 hooger is moeten worden geraamd dan in 1894, heeft het gemeen- bestnur toch geene verhoogingen van be lastingen behoeven voor te stellen. Ze ker wel een bewijs voor den gunstigen finantiaslen toestand,waarin onze gemeente verkeert. Na becijfering kwam de com missie, door vergelijking met de ontvang sten en uitgaven over 1894, tot de slot som dat de rekening over 1896, on voorziene zaken natnnrlijk uitgezonderd met een batig saldo van f2150 zd kan nen sluiten. Aangezien de commissie een batig saldo van omstreeks dit bedrag wen- schelijk oordeelt, om nuttige en noodige zaken van niet te grooten omvang, te kun nen uitvoeren, zonder daarvoor direct gel den te moeten leenen, meent zij io 't al gemeen gaene verheoging of verlaging der begrooting te moeten voorstellen. Het trok de aandacht der commissie, dat voor vergoeding van het rijk in zake on derwijs slechts f 2700.is uitgetrokken. Uit de memorie bleek haar evenwel, dat de gemeente wel aanspraak heeft op f 3100.maar dat hiervan f 400.moet worden afgotrokken, wegens te veel ont vangen vergoeding in 1894. Yoor schoolgeld van buiten de gemeen te wonende kindereD kon slechts f 1. worden geraamd, omdat thans geen enkel zoodanig kind onze scholen bezoekt. Naar aanleiding van een adres van den klerk ter secretarie, heett het gemeente- bestnor dit artikel der begrooting verhoogd met f 50.dus gebracht op f 450.zoo dat de jaarwedde van dien ambtenaar voortaan f 500.zal bedragen, aangezien hem uit den post bnrgerlijkea stand nog f 50.wordt toegedeeld. Eenstemmig waren de leden der comm. van oordeel, dat eenige verhooging billijk was; over het bedrag der verhooging bsstoad ver schil en wil de comm. liever geen voor stel doen. Kosten van het aanleggen en bijhouden der registers van den Burgerlijken Stand. Het gevoelen van de leden der Commissie over deze uitgave, mag bekend worden geacht. Er werd evenwel een voorstel ge daan, om deze quaestie, zoo mogelijk op vredelievende wijze en zonder nadeel voor den Secretaris op te lossen. Meermalen en sedert lang wordt er iu onze gemeente behoefte gevoeld aan een telephoonkantoor. Kleinere gemeenten uit den omtrek hebben ons reeds lang het voor beeld gegeven, om van de voordeelige voorwaarden, waarop het Rijk deze aange legenheid voor de gemeenten regelt, gebruik te maken. Wanneer de Commissie goed is ingelicht, dan geschiedt de aanleg en het onderhoud wanneer de afstand lot de plaats waar men kan aansluiten, niet meer bedraagt dan 5 K.M. geheel kos teloos voor de gemeente. De gemeente heeft dan alleen haar kan toorhouder te bezoldigen eu wil msn het voorbeeld der gemeente Wieringerwaard volgen, om door de geheele gemeente de berichten kosteloos te laten bestellen, zoo dat bet voorrecht en het voordeel voor een ieder even groot wordt, onverschillig in welk gedeelte der gemeente men woon', bovendien een bedrag van misschien f 50 aan bestelloon. Wanneer nu de Gemeenteraad kon be sluiten a. tot het oprichten van een telephoonkantoorb. tot het vermin deren van den post „burgerlijke stand" met f 150.C. tot het benoemen van den heer M. Bossen lot telephoonhouder te Schagerbrug op eene jaarwedde van f 150., dan verkreeg men altijd, wanneer de heer Bossen diens benoeming tot tele- phoonhonder wil aannemen de volgen de gnnstige resultaten 1°. De gemeen te Zijpe krijgt een telephoonkantoor met kostelooze bestelling door de geheele ge meente, 't welk haar niet meer kost dan jaarlijks Ca. f 50.aan bestelloon en 2°. de onverkwikkelijke quaestie over den Burgerlijken Stand geraakt voor altijd van de baan en zonder eenig nadeel voor den betrokken ambtenaar. In verband met een genomen raadsbe sluit ten opzichtte van de noodige ver- verschingen voor B. en Wmeent de com missie dat dit artikel met f 54.moet worden verhoogd. Wat betreft de poat jaarwedde van den opzichter en klokkenist, was de commissie van oordeel, dat een salaris van f 100 voor den opzichter voldoende is. Om deze re den acht zij het eigenaardiger om den op zichter in buitengewone jaren, eene grati ficatie toe te kennen, dan om zijn vast jaarlijksch salaris met f 50 te verhoogen. Zij stelt mitsdien voor, om dezen post we der op f120 terng te brengen. Kosten van het plaatselijk schooltoezicht. In 1894 werd voor dit doel f 15 uitgege ven omdat B. en W. de scholen slechts eene keer hadden kunnen bezoeken. Een stemmig sprak de commissie de wensche- lijkheid uit van een veelvuldiger bezoek en meende daarom, wanneer B. en W. g en tijd hadden, dat het aanbeveling ver diende, om weder eene schoolcommissie te benoemen. Kosten verpleging krankzinnigen, meldt de memorie, dat op 't oogenblik wel is waar slechts twee krankzionigen in behandeling zijn, doch dat het gemeente bestuur vreest, dat binnon kort weder op name voor ee t derde krankzinnige zal wor den verzocht Hoewel de noodzakelijkheid van het lid maatschap van de Kanaalvereeniging zeer kan worden betwist, meent de comm., omdat het slechts f 10.geldt, geen voorstel te moeten doen, om dat artikel van de be grooting af te voeren. flierua volgt de puntsgewijze behande ling der gemeentebegrooting Jaarwedde van den Burgemeester 900— 100— 850— 400— 110— den Secretaris Ontvanger Presentiegeld der Raadsleden Jaarwedden van de Ambtenaren en bedienden der Secretarie 500. B. en W. hadden dezen post op f 450. gebracht, marr de heer v. Beusekom wenscht dit, met het oog op de uitstekende wijze waarop Bakker zich van zijn taak kwijt, dezen post met f 100.te verhoogen, dus op f 500.te brengen. De heer Rulst zegt, dat B. en W. van hetzelfde gevoelen waren, maar beter oor deelden f 50.te nemen, daar de geest in de vorige vergadering voor f50 scheen te zijn. De heer Morra zag gaarne eerst de post kosten vaa het bijhouden van den burgel, stand behandeld; van bet verlagen van dien post, zal spr's stem geheel afhangen. Met algemeene stemmen wordt nu eerst die post in behandeling gebracht. Da heer Rulst zegt nu namens B, eu W. zich met de uiting van de commissie van onderzoek, niet ta kunnen vereeni gen, daar deze twee genoemde punten met elkaar volstrekt in geen aanraking komen. Spr. zou het beter oordeeleu, dezen post op zichzelt te behandelen. De heer Feisser zegt als zijns meening, dal het zeer gemakkelijk is deze zaken te scheiden; maar zij zijn ook zeer gemakke lijk te vereenigeu. Dat er telken jare wter op dit punt teruggekomen wordt, is ia alle bescheidenheid gezegd, hel gemeentebestuur zijn eigen schuld. Eerst is er gevraagd om een klerk ter secretarie en toen dat niet is toegestaan, heelt man f 250 op den post burgerlijken stand gedaan, dus wel een bewijs, dat het hoofdzakelijk om de gelden te doen was, eu met de kwestie, zooals de meerderheid der commissie wil, is de geldelijke aangelegenheid op eene gemakkelijke manier uit den weg geruimd, te meer daar de lieer Bossen vroeger ver klaard heeft het voor niets te willen doen. De telefoon toch is in 't algemeen belang en die hooge vergoeding is geheel een particulier belang. De heer Schuijt vindt bet zeer vreemd, dat de commissie deze twee punten bij el kander voegt; zijns inziens kan zulks niet geschieden, Spr. vindt dat zeer vreemd, Spr. is evenwel volstrekt niet tegen een telefoon. De heer Francis, zag liever deze tele foon tot stand komen door particulieren; door het lid worden van zulk een veree- niging. De heer Feisser oordeelt zulks zeer ver keerd; dat houdt alle goede zakeo tegen; men is hier rseds begonnen met de straat verlichting, in 't begin is een ieder er bij na voor, maar later trekt men zich terug met het idéé„ja een ander za) het wel doen, 't is er eenmaal, 't zal nu wel blijven bestaan/ en men dwingt enkelen zoo doende dd kosten te dragen; en wanueer de gemeente het voor haar rekening doet draagt een ieder mede, te meer daar de kosten voor aanleg zeer gering zijn. Voorzitter geeft nu inlichtingen uit een brief van 1890, toen dit punt ook reeds aan de orde was gesteld en daar werden de kosten op f 800 a f 900 geraamd, daar de aanhechting met Wieringerwaard moest geschieden en over Petten niet mogelijk scheen. De heer Nobel is het tan volle met den heer Feisser zijn voorstel eens. De heer j Schuijt schijnt oogenschijnlijk gelijk te hebben, met te zeggen, dat deze twee za- j ken, niets met elkaar gemeen hebben, maar naar de toelichliug van den heer Feisser, is zulks zeer wel het geval en zal Spr. met het meeste genoegen aan dit voorstel zijn stem geven. t' De heer Vrijburg zag dit punt zeel gaarne voor gced van de baan en intormeerl of de instructie van den secretaris reeds is herzien en aan den raad is voorgelezen. De heer Rulst licht iü, dat de Secre- aris alleen verplicht is, de ambtenaar van vet- den bnrgerlijken stand te zeggen, hoe hij dit of dat zal behooren te doen. Verder zegt Spr., vroeger al reeds aangetoond te hebben, wat er voor de belooning voor den burgelijken stand moest worden gedaan en tosn was het bedrag den secretaris ook weder toegestaan. De heer Feisser zegt, dat toen de secre taris hier kwam, hij f 50 kreeg voor dezen post, f 100 voor het schoonhouden van de secretarie en f 50 voor verwarming. Toen wist de secretaris loch wat hij kreeg en gedurende ruim 20 jaar is bet voor het zelfde bedrag gedaan geworden #n daar de jaarwedde van den Secretaris niet meer verhoogd kon worden omdat die dan bo ven die van den burgemeester zou komen, heeft men den burgelijken stand maar te laat genomeD. De heer Rulst oordeelt, dat de heer Bossen zsl moeten zeggeu of hij thelepho- nist worden wil of niet. De heer Feisser zou het van den heer Bossen zeer gewaagd vinden om op deze vrarg te antwoorden; daar de heer Bossen dient rekening te houden met zijn zoon, die als postbeambte reeds f 450.verdient, eu telefoondienst het best bij de Post kan worden ingelijfd: dat tractement zou dan kunnen worden gebracht op f 600. De heer Rulst vindt, dat men al heel aardig bezig is, om voor de kinderen van Bossen te zorgen. Dat, zoo zegt Je heer Feisser, is door het gemeentebestuur altijd reeds gedaan, door telkens de inkomsten van Bossen te verhoogen. Wordt nu iu stemming gebracht, den post bnrgel. stand te verlagen of niet. legen verlaging stemden de heeren; v. Beusekom, Francisde WitSchuijt, Rulst en Niéuwland. Vóór verlaging met f150.— de heeren; Morra, feisser, Zeeman, Vrijburg en Nooel. Vervolgens voorstel v. Beusekom om de Post van den klerk ter secretarie te bren gen op f 500. Voor stemden de heeren: Nobel, v. Beu- lj. nT-J o i f 50— 450— 400— 50.— 400— 100 23.08 25— 60— van f 140— 110— 40— sekomde Wit, Schuijt, Rulst en francis. Tegen de heeren: Morra, Feisser, Zeeman, A ieuwland en Vrijburg. Kosten van licht en brandstoffen Schrijf- en bureaubehoeften, druk- en bindwerk, briefporten, voorschotten etc. Kosten van het onderhouden en schoon houden van het Raadhuis en de Secretarie Onderhoud en aankoop van meubelen daarvoor Kosten van het aanleggen en bijhonden der registers van den Burgerlijken Stand Kosten van de Kiezerslijsten en het uitoefenen der kiesverrichtingen Kosten van staats- en prov. blad en anderen bladen Kosten van zegels, van registers, reke ningen enz. Kosten van commissiën Met algemeene stemmen werd bovenstaan de post, op voorstel der commissie f 15.— op f 60.gebracht. Kosten van invordering van [plaatselijke belastingen UitkeeriDg aan het Rijk van het aandeel in de kwade posten wegens de directe belastingen Kosten van schatting van tapperslocalen Jaarwedde van den Opzichter eu klok kenist 9 12o._ Bovenstaande post werd met 7 tegen 4 stemmen van f 170.-- weder op f 120.— gebracht; ook optvoorstel van de commissie. Onderhond van den toren en allerlei onderhond Onderhoud der klok der begraafplaats Grondlasten Polderlasten Erfpachten Jaarwedden van de veldwachters Buitengewone politie op kermissen Kleeding en uitrusting van de veld wachters Kosten van het hrandwezen Kosten van de vaccinatiën n n inspectie van brood en vee Jaarwedden der onderwijzers Kosten voor het herhalings—onderwijs onderhoud van scholen en onderwij zerswoningen Kosten van hel aanschaffen en onder honden van schoolmeubelen Kosten van het aanschaffen en onderhou den van schoolboeken, leermiddelen etc. Kosten van verlichting en verwarming en van het schoonhouden der schoollocalen Kosten van plaatselijk schooltoezicht schoolbibliotheken Vergoeding aan andere gemeenten voor het geven van onderwijs aan alhier wonende kinderen Kosten van advertentiën, oproeping hulp personeel jaarwedden der vroedvrouwen Kosten van arme vreemdelingen Kosten verpleging van krankzinnigen Subsidie aan het algemeen armbestuur Kosten van de loting voor de Militie en de Schutterij 20 Kosten van begeleiding van Militiens 36— f 100— 25— 200— 75— 75— -.74 1200— 200— 90— 500— 100— 50— „10750— 50— 1100— 300— 1100— 700— 60— 75— 300— 50— 600— 26— 640- 7400—

Schager Courant | 1895 | | pagina 1