tei AlTHtHÜB- i LuMlil LOTING Donderdag 10 Octoter 1895, 39ste Jaargang 3035, Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Z a t e r d a g a v o n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Uitgever J. WINKEL. Bureau: SCHAGKHf, Laan, If 4. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van I tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer!5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. GemeenteSchagen. Bekendmaking'en. portemonnaie, Indien hij vermeent vrijstelling te kunnen erlangen wegens BROEDER- DIENST of op grond van te zijn EE- NIGE WETTIGE ZOON, zal hij op Vrijdag den 18en October des voor- FEU1LLETON. middags ten 10 ure, in het Gemeen tehuis moeten verschijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester beken de en ter goeder naam en laam staan de meerderjarige ingezetenen, die de vereischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken getuig schrift onderteekenen. Wanneer hij aanspraak maakt op vrijstelling we gens BROEDERÜIENST, zal hij me de voorzien moeten zijn van zijne ge boorte-acte en van de geboorte-acten van al zijne nog in leven zijnde broe ders, alsmede van de zakboekjes of paspoorten van gediend hebbende broeders. Binnenlandsch Nieuws. Een kranige redding. POLITIE. Ter secretarie dezer gemeente zijn in lichtingen te bemen, omtrent een gevonden inhoudende eenig geld. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SCHAGEN Brengen, ter voldoening aan het tweede gedeelte van Art. 28 der Wet op de Na tionale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), voor de tweede maal ter kennisse van de belanghebben den, dat de loting van de in 1895 voor de Nationale Militie ingeschrevenen, over eenkomstig de ontvangene aanschrijving van Zijne Excellentie den Heer Commis saris dezer Provincie, dato 5 September 1805 No. 2175 M/S. zal plaats hebben op den 16en October a.s. des voor middags tenQ1/, ure, ten Raadhuize dezer gemeente en worden zij, welke daaraan moeten deel nemen gelast, om op den bepaalden tijd aldaar, tot dat einde aanwezig te zijn, of, bij verhindering, zioh aldaar door hnn va der, moeder of voogd te doen vertegen woordigen. Alsmede dat, overeenkomstig Art. 34 van gemelde Wet, dadelijk na de trekking van het Nummer, de redenen van vrijstel ling, welke de Ingeschrevene mocht heb ben, moet worden opgegeven. Bij overlegging van laatstgenoemde stok ken zullen door den Burgemeester bij den Kommandant van het korps, waarbij zijn broeders dienen of gediend hebben, wor den aanvraagd de bewijzen van werkelij- ken dienst of een uittreksel uit het Stam boek. Schagen, den 8 October 1895. Bargemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. de Secretaris, DENIJS. van Gestur Pulsaon. 4. HOOFDSTUK IV. SLOT. Dominé Erlendur, de naburige geestelijke, leidde de verkiezing op Stadhnr. Tot nog toe bad de oude van Stadbnr rijn ambt nog zelf waargenomen, maar nu bij de verkiezing, stelde bij dominé Erlendor in cjjn plaats; want, seide hij, hij wilde niet de gedachte opwekkeD, alsof bij invloed uitoe fende. wanneorjbij de verkiezing zelf leidde. Er kwamen een menigte menschen op den verkiezingsdag naar Stadbur, bijna alle boe ren nit de gemeente, welke kiesgerechtigd waren, en bovendien een zeer talrijk gevolg van jonge lieden. Van diegenen, welke op het drietal ge plaatst stonden, was niemand anders tegen woordig dan Bjarni Sveinsson. Dominé Erlendur sat voor het middeu van de tafel, in de mooie kamer, en de kerke- raadsleden zaten in de nabijheid van de deur en riepen de namen der kiesgerechtigden op. Kwsmen deze, dan plaatsten zij zich voor de tafel van dominé Erlendnr en zeiden, wien zij kozen en de leden van het stembureau no teerden bet dadeljjk op boDne lijsten. Dominé Tbordhor zat aan bet eind van de tafel, aan welke dominé Erlendnr zat, zag geen enkele der kiezers aan en deed alsot de geheele verkiesing bem in het geheel niet interresseerde. Hij bladerde in een klein, lang, in blanw linnen gebonden boek en had een blauw stift in de band, waarmede bij speelde. Maar de gemeenteleden kenden dat blauwe boek uitstekend goed en een ieder die ter verkiezing aan de tafel trad, zag eerst naar den oude en het blauwen boek: en eenigen gevoelden zich minder aangenaam, want steeds stond de naam van den kiezer met duidelijke groote letters boven aan de pagtDa. Daaron der stonden klein geschreven regelen en aan den kant liep een reeks getallen naar bene den en de oude liet het potlood de getallen volgen, juist alsof bij uit verveling er een tijdverdrijf van maskte, om deze getallen te controleeren. En wanneer de kiezer, Bjarni Sveinsson gekozen had, dan maakte de oude vet het blauwe stift twee streden kruisge- Toen Zaterdagmiddag de slager Biesboer van Sint MaarteD, door DIRKSHORN reed met zijn hondenwagen, wilde een knaapje van een jaar of vier de straat nog oversteken, toen de hondenwa gen al vrij kort bij het jongentje was. Het kind kwam te vallen en kreeg wa gen en voerman over het hoofdje. Men vreesde natuurlijk het ergste, daar de klei ne stil bleef liggen, waar de wagen over hem heen gegaan was. Toen men hem echter opgenomen had, bleek het, dat het wel een paar wonden aan 't hoofd en den hals gekregen had, maar 't ongelak overigens tamelijk gelukkig afgeioopen was. Gisteren liep het kind dan ook alweer buiten te spelen. wijs over de geheele bladzijde. En allen kozen Bjarni^Sveinsson en de stift trok telkens kraizen. Maar toen Jonas nit Melor voortrad, koos hij dominé Brynfolfur van Fel, eeD van de andere twee, die op het drietal stonden. De oude zat daar even rustig als voor heen en zag niet optoen hjj boorde wie gekozen was, zag hij nit bet venster en maakte geen blanw krois met het potlood. Het scheen, alsot bij aan iets anders was be ginnen te denken, dan aan zijn boek met de vele getallen. Vervolgens trad Ingvar nit Vik voor. Hij zag naar het blauwen boek en zag zijD naam boven aan de pagina staan en de ge heele bladzijde was dicht en dicht beschre ven, eu de oude keerde het blad om en daar stond weder Ingvar's naam bovenaan, en deze bladzijde was ook zeer dicht beschre ven en onder aan de getallenreeks, geloof de Ingvar duidelijk drie cijfers naast elkan der te onderscheiden. «Ingvar, wien kiest gjj?" Het scheen of Iogvar besluiteloos was. «Ik kies kies Bjarni Sveinsson." En de oude zag na voor do eerste maal op, heek Ingvar lachend aan, en zijn lachje was mild en vaderlijk. Vervolgens scheurde hij het blad van Ingvar bedachtzaam nit het boek, scheurde het langzaam in twee deelen, de deelen in kleinere stukjeB en wierp ze in de snippermand. De laatste der kiezers was Oesfur uit Skal. Hij was zoer opgewonden, het mannetje, toen hij voor de tatel trad. ,Ik kies diengene, die mijn geliefde domi né wil, ik kies Björg,den toekomstigen schoon zoon van den dominé." «Kiest gij Bjarni Sveinsson?" «Ja, juist zoo heet hij, ja die kies ik, en geen ander." De oude zag hem ernstig aan «Ik heb geen wensch in dit opzicht geuit, mijn waarde Oesfur, gij moet diengene kiezeD, dien gij uw zielenheil het liefst toever trouwt, dien alleen en geen ander." «Ja, juist, zooals gij zegt geheel waar gij zegt steeds de waarheid mijn waarde dominé." Wien kiest gij dan," vraagt dominé Er lendur. «Ik kies den schoonzoon van mijn dominé hem en geen acder bastal ik heb het du gezegd dikwijls gesegd." Toen de verkiezing voorbij was, verkon digde dominé Erlendur, dat de candidaat Sveinsson met drie en vijftig stemmen ge- kozen geworden was. Mevrouw Anna was ongewoon laat opge staan, en tegen drie nur in den namiddag liet zjj hare Grani zadelen. Zij zeide, zij wil- Maar onverantwoordelijk noemen wij het, dat de geleiders, want bestuurders van deu hondenwagen kan men ze niet noe men, ons dorp maar doorrijden en op hun voertnig blijven zitten, onverschillig of de straat smal of breed is, ja, zelfs den ge vaarlijken hoek bij de herberg van den heer Klos, dikwijls in zoo'n snelle vaart omrijden, dat volwassenen moeite hebbeD zich voor een minder prettige aanraking met de wielen te vrijwaren. Den 7 October werd bij den heer Bood kastelein aan de SINT— MAARTENSVLOTBRUG, eene ringrijde- rij met paard en kar gehouden, waaraan door 17 paren werd deelgenomen. Ie prijs, een portemonnaie en gouden ring werden gewonnen, door den heer W. Doorn Km. en Mej. G. Jonker, 2e prijs, een zilveren riog en armband, door den heerZf. Vries en Mej. Mr. Vries3e prijs, een meerschuimen sigarenpijp en naaikistje met zilver, door den heer C. Francis Kt. en Mei. A. Brommer, 4e prijs, pijp en nik kelen horlogeketting en een dameshand koffer door den heer P. van Meurs en Mej. Jn. Kooij, allen te Zijpe. Bijgewoond door een groote menigte en begunstigd door helder mooi weer, liep alles onder de beste orde en gezelligheid af. Het te CALLANTSOOG uit zee aangepoelde monster, is gebleken een Vinvisch te zijn, van het vrouwelijk ge slacht, behoorende tot de lamilie der wal- visschen. Hoewel het dier reeds 6 maanden dood geweest moet zijn, is, na onderzoek door een deskundige gebleken, dat het spek nog in gaven toestand en de traan van uit muntende qualiteit is. Het geraamte is door het Bestunr van Artis aangekocht en is men Dins dag begonnen met het afsnijden van het spek en het schoonmaken der beenderen, waaraan men, met 10 man om streeks 10 dagen werk zal hebben. Algemeen verwacht men, dat ook dit nog menige bezoeker zal lokken. WIERINGEN. De 1 ij s t e r v a n- gers hebben hnn strikken weder in de de voor baar genoegen in het Grnnarlhal rijden, zooals zij zoo dikwijls in den zomer placht te doen. Zij reed in vliegenden galop het ad in. Gréai begreep haar in 't gebeel niet, zij liet haar bijna geen tijd tot ademhalen, zij liet haar door het dal galloppeeren als over een grintweg en zij sloeg haar, wanneer zij ga loppeerde en sloeg haar eveneens wanneer zij draafde. Gréai spitste in afwisseling de ooren en legde ze neder, schoot dan weder als een pijl nit een boog voorwaarts; Gréai wist niet vanwaar de wind woei. Toen zij aan den waterval in het dal ge komen waren, steeg Anna eindelijk vaa de dampende Gréni af. Zij wierp de zweep neer en zog Grani niet aan en tocb zag Gréni haar aan en hoopte een vriendelijk woord voor zijn loop op te vangen. «Was zij over mij tevreden?" dacbt zij. Anna schreed naar den waterral. De waterval was zoowel hoog als breed en het water stortte zich met oorverdoovend geruis en gebruiscb naar beneden, in dien donkeren aigroDd, en die afgrond omarmde al dat schuimende wa!er, voerde het reehts en links en wierp bet dan wedor van zich en de witte paarlen vlogen omhoog, spatten tegen de rnwe harde wanden en verdwenen in het niet. Anna zette ziob neder op een vlak ken steen, die diekt bij den afgrond lag. Zij liet de droppelen van het woelige water over haar gelaat en kleederen spat ten. Zij wierp haar eenen bandschoen in de kolk en de kolk trok hem tot zich, slinger de hem dan weder van zich weg en hij verdween daar ver in de diepte en Anna zag hem na. Vervolgens boog zij zich voorover en stak haar hand in bet water. Hoe ijzig en koud was het. Zij rilde, zoodat zjj baar kleed dichter om zich trok. Zg zat daar lang, zeer lang. Eindelijk stond zij op. Hoe erbarmelijk, bijna verachtelijk kwam haar de liefde tot het leven bij de msnscben voor. Men kan van levensmoeheid den dood nabij zijn en geen boop op betere tijden hebben; men kan in een atmosfeer leven, die ons doet verstijven en ons de adem bijna verstikte, en toch bemint men het leven of wil het tenminste niet verliezen men j durft niet te sterven. Zij besteeg Grani weder en reed naar hnis, langzaam, stap voor stap. Zij zocbt zich op te vroolyken, door bet j vriendelijke dal rond te zien. Hoeveel heer- ljjke schoonheid deed zioh telkens aan haar boschjes opgehangen om die vogeltjes te vangen. In de afgeioopen week werden er wegens het ruwe weder nog nist veel ge vangen de prijs bedraagt thans 10 a 14 cent per stnk. WIERINGEN. Beroepen bij de Doopsgezinde Gemeente alhier de Heer üs. Smit, proponent, uit Amsterdam. De herbouw van de afge brande behuizing op de bouwhoeve van den heer D. Jimmink te WIERINGER- WAARD, is voor 7000 gld. aangenomen door den heer A. Visser aldaar. De afd. WIERINGERWAARD der H. M. van Landbouw vergaderde 1.1, Vrijdagavond. Na voorlezing der notulen en ingekomen stukken, stelde de voorzitter azn de orde de oprichting van een winter- cursns voor landbouwonderwijs. De heer Teengs, secretaris, lichtte deze zaak nader toe en las de circulaire voor, welke in dertijd door het hoofdbestuur aan de af- deelingen is verzonden. Er werd besloten subsidie voor den cursus te vragen. Het onderwijs zal wor den gegeven door de heerea C. E. Gee- vers van Anna Paulowna en W. Wijker Wieringerwaard. Vervolgens kwam in be handeling een voorstel van de afd. Bir- singerhorn, over het houden van een vrije keuring van zaaigranen door landbouwers onderling, bijv. te Schagen. De afd. Bar- singerhorn heeft zich tot de omliggende snster-afdeelingen gewend met verzoek deze zaak te steunen, door het zenden van twee afgevaardigden naar eene verga dering, waarin het mogelijke en wensche- lijke vaneen dergelijke keuritg nader zal worden onderzocht. Er wordt besloten op het verzoek van Barsingerhorn in te gaan en het benoemen der afgevaardigden aan het bestuur over te laten. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergad ering door den voorzitter gesloten. Bij de op Zondag, 6 Octo ber 1-1. te BARSINGERHORN gehouden Harddraverij, aan welke slechts paarden droevig oog voor. En wanneer zij rondom zich zag, zag zij telkens iets nieuws aan ieder plekje, iederen heuvel, iederen afgrond, overal nieuwe schoonheid, frisch en vroo- ljjk, zooals zij dio vroeger nooit gezien bad. Hoe machtig en indrukwekkend was toch die lente, om leven en schoonheid, onder baar machtspreuk te voorschijn te kannen roepen. Ook zij had korte oogenbhkkeD te voren van een lente en een daaropvolgeuden zomer ge droomd maar boe kort was baar lente droom geweest. Toen Anna naar huis reed en voorbij de melkbokken kwam, waren de melkmeiden jnist bezig met melken, en toen zij voorbij reed, zagen de schapen baar herkauwend aan en de melkmeisjes groetten haar eer biedig. Hoeveel aangenamer en vertrouwelijker sche nen haar de schapen te ?ijn,dan de melkmeiden, hoeveel hartelijker groet, scheen haar het herkauwen der schapen, dan de krijsschende toon der melkvrouwen. Was het wellicht niet de reinste vreugde des levens, zijne huisdieren goed te beban- delon en er naar te zieD, hoe wel en goed zij zich gevoelden Van één ding, kon men dan zeker zijn zij liegen nooit hen mankeert gelukkig het spi eken Op Stadbur heerschte veel vroolijkheid en vreugde Na de verkiezing noodigde de dominé alle gemeenteleden, die gekomen waren, uit, om op Stadhur te blijven middageten en zich tot den avond te blijven verma ken. Toen werd er een gastmaal op Stadhur aangericht. Er was genoeg van alles voor handen, maar de plaats werd gedurende deu maaitgd toch wel wat klein, ofschoon de kamers op Stadhur zeer uitgestrekt wa ren. Toen het laat in den avond werd, ging Bjarni alleen nit en begaf zich naar de zee, zette zich daar neer en dacht na. Hij gevoelde zich, alsof bem op dezen dag veel geluk ten deel gevallen was, zoo dat het hem zijn plicht toescheen, zich zelf aan een streng gericht te onderwer pen. Anna had sehnld. Maar hij zelf was hij aonder schuld Neen neen Reeds, die leugen over de handelwijze van den do miné, betreffende de verkiezing, had zijn gansche gerechtigheid» -gevoel in opstand gebracht. Maar dat kon hij niet ont kennen, de omstandigheden hadden zeer meegewerkt, dat bet bem voorkomen moest, als werden er minder nette handelingen ge pleegd, om hem de plaats te doen toeko- mochten deelnemen, toehooreude aan inge- ze enen, namen 12 dravers deel en werd de prijs, een schoft, behaald door het paard van mej. de wed. L. Hel' derberijder de heer J. Helder en de premie, een hoofdstel, door dat van den heer Jn. Kater, berijder de heer P. Kater. Bij den Kolf' en biljartwedstrijd die des Maandags daaraanvolgende ten huize van den heer Slotemaker werd gehouden, werd de uitslag voor het kolven: le pr. de heer Jb. Westerman met 109 ponten, le premie de heer C. Bol met 107 punten, 2e pre mie de heer G. Smit met 107 punten en serieprijs de heer P. Schenk van Wierin- gerwaard met 52 punten. Voor het biljarten werden de prijzen gewonnen door den h.h.P. Schenk van Wieringerwaard, A. Sc/ienk van Barsin- gerhorn en G. Blaavboer uit den Waard- polder. Aan de STROET, gemeente Sint Maarten, is bij den heer Slott een praam witte kool verdwenen. Eerst is men zoo brutaal geweest, de kool van het veld te snijden en daarna heett men ze ia de praam gestapeld en weggevoerd. Wel de moeite waard, als men nagaat, dat de prijs dier kool f 20.per snees bedraagt. Onze wakkere strandbewoners op TER SCHELLING hebben Zaterdag weder een proefje van onversaagdheid gegeven, dat bewondering wekt. Men schrijft daaromtrent aan het.fli/rf: Met ontredderd sfuurtoestel, gebroken kiel en vernielde verschansing zette Zater dag 5 Oct. de Engelsche schoener Lilg, kapitein Kenneth Douglas, van Dingwall in Schotland, met een lading tarwe van Koningsbergen naar Great-Yar- mouth, onder volzeil op het strand aan. Zoowel van den vuurtoren als van het strand werd het gevaar ontdekt en di rect werd aan den schipper van de red dingsboot te Oosterend door de plaatselijke reddingscommissie order gegeven, om zich klaar te maken, om in zee te gaan. 't Wss men. Het was hem geweest, alsof mon hem als een hulpeloos kind had willen behande len daardoor was zjjn eerbied voor den oude in een koelen trots veranderd gewor den. Daarbij kwam nog die wegsleepende schoonheid van Anna, zinnelijk en betoove- rend. Daarenboven nog die lente, die alle zinnen omstrikte en dronken maakte. Hoe gevaarlijk kon toch die lente voor de menschelyke rechtvaardigheid zijn. Id plaats dat men al deze schoonheid in ontvangst nam, als gaven van den Grooten Maker, zooals het behoorde, liep men gevaar, dat het lichaam de krachtige loeht in adem de, om zijne zinnelijke neigingen te ver sterken. Björg zocht hem en vond hem eindelijk daar, terwijl hij nog diep in gedachten zat, en vertelde hem blij en vergenoegd, dat haar vader de geheele boerdery, zooals zij reilde en zeilde, met twee honderd melk- schapen en twaalf koeien aan haar als bruids gift geven wilde. Hoe lief, hoe innig scheen hem zijn ver loofde. In zijne oogen was zij nu het vol- komenste vrouwenbeeld voor een plattelands- domiué. Hoe goed zou het haar staan, in den voorraadskelder te staan, den koestal aan ha re goedkeuring te onderwerpen, de hoenders te voeren eu voor baar man de tafel te be reiden. En dan, dacht hij aan al de melk van de twaalf koeien en of hij liever warme melk 'morgens of koude melk 's avonds, of koude melk 's morgens of war me melk 's avonds drinken zou. Hij omvatte zijne verloofde, drukte haar hartelijk tegen zich aan, maar hoedde er zich voor, haar te kussen. Hij wilde in dit plech tig uur der zelfbeproeving geen aardsche neigingen koesteren. Daar kwam de oude man tot hen. «Het is jammer, dat gij niet aanwezig waart. De oude burgemeester van Dalnr heeft juist een toast op ons uitgesproken en zeidewij waren voor dit kerspel, het geloof, de hoop eu de liefde. Hij bedoelde: ik was het geloof, mijn BjSrg de liefde en gij de hoop, mijn goede Bjarni. Dat is nu wel wat sterk öit- gedrnkt," vervolgde de oude lachend, «maar het is zeer mooi gezegd; want hij maende bet zoo oprecht. Maar laten wij nu naar hnis gaan." En dan stonden zij allen op en gingen. Björg ging in de midden en had haar vader aan de eene zijde en haar verlooide aan de andere zyde. En zoo gingen zij alle drie naar hnis, het geloof, de hoop en de liefde van het kerspel van Stadhur. EINDE.

Schager Courant | 1895 | | pagina 1