Btei AiKrtsiliE- LuDinNil Zondag 20 Octoloer 1895, O 39ste Jaargang No. 3038. Het Personeel. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Uitgever J. WINKEL Bureau: SCHAOEI. Kjaan, D <4. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Hij dit nummer behoort een Bijvoegsel. GemeenteSchagen. Bekendmakingen. Openbare Vergadering van den li a a d der Gemeente SCHAGEN op Dinsdag 22 Oclober a. 8. des voormiddags te 10 ure. Punten van Behandeling 1. Verzoek van den Klokkenist Berte om eervol ontslag. 2. Behandeling gemeentebegroo- tiug 1896. Schagen, 18 October 1895. De Burgemeester, S. BERMAN. Nog een en ander uit de Memo rie van Antwoord, De te CALLANTSOOG aange spoelde viDvisch, die sedert zijn komst aldaar, honderden bezoekers heeft gelokt, begint langzamerhand een ledige plaats achter te laten. Tegen Zondag a. s. hoopt men met het opruimen van dat monster gereed te zijc. In zes stukken wordt het geraamte over het duin gebracht en hoewel ach ter dan toch in de onmiddellijke nabij heid van het dorp neergelegd waar het Zondag ter bezichtiging ligt. Hoe verheugd men ook eerst was, met het oog op het finantieel voordeel, hetwelk men met dien vondst hoopte te behalen, verlangt toch iedereen en niet het minst de personen, die er aan werkzaam zijn, naar het einde der werkzaamheden, daar het beest een ondragelijken reuk van zich afgeeft, die zelfs op een grooten afstand merkbaar is. Vandaar dat velen hem met groote vreugde zagen komen, maar met nog meer vreugde zien heengaan. De heer M. Brinhgreves e c r e- taris van „Trouw aan koning en Vader land verzoekt ons het volgende te mel den: „Met machtiging van H. M. do Koning in—Regentes, de hooge Beschermvrouw van de Vereeniging Trouw aan Koning en Vaderlandwordt dezer dagen in geheel Nederland eene collecte gehouden voor het fonds, dat die Vereeniging wil vormen ter ondersteuning van behoef- tigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadelmedaille „Wij bevelen die collecte met warmte bij onze lezers aan. De mannen, wien het geldt, hebben in 1830 en 1831, op de roepstem des konings, hun leven be schikbaar gesteld voor het vaderland Bij alle gelegenheden, die zich daartoe leenden, werden zij als brave helden toe gejuicht, maar inmiddels liet men de armen onder hen gebrek lyden. Van verschillende zijden werd daarop onlangs de aandacht gevestigd. Intusschen had den eenige wakkere mannen reeds voor eenige jaren begrepen, dat dit niet lan ger mocht voortduren en zij sloegen de handen aan bet werk, om dien armen een dragelijk lot te bereiden in het laatst hunner dagen. Hun roepstem vond weer klank bij H. M. Koningin-regentes, bij de Staten-Generaal, bij de natie- vele bijdragen werden ontvangen, maar nog altijd te weinig om meer te doen dan den armsten onder de armen eene klei ne ondersteuning te geven. Daarom komt het Bestuur der Ver eeniging tot allen in den lande, wier hart warm klopt voor Vaderland en Koning, en van medelijden bewogen is met de aime braven, wier dagen ge teld zijn, waarvan er dagelijks graf waarts gedragen worden en do meesten ten grave neigen het vraagt hun draagt allen uwe gaven bij, groote of kleine, doet het met milde hand want er is veel noodig voor de honder den die armoede, die voor een groot deel broodsgebrek lijden. Zij, die door omstandigheden niet in de collecte hebben bijgedragen en toch een gave willen schenken, kunnen die doen toekomen aan den penningmeester, den heer Mr. W. Th. GROTHE VAN SCHELLACH, te Utrecht, dfe ze allen met dankbaarheid zal aanvaarden." POLITIE. Ter secretarie dezer gemeente zijn in lichtingen te bekomen, omtrent twee gezon den <1 war seinden van een kippen hok. De Minister verzekert in zijne Memo rie van Antwoord dat hij bij het ontwer pen zijner wet alleen op het Personeel en op niets anders gelet heeft. „Geen enkele bepaling werd gemaakt in eenig verband met de toekomstige re geling van het kiesrecht. En nadat het ontwerp op die wijze voorloopig gereed was gemaakt, is met het oog op het kiesrecht daarin geen enkele verandering gebracht, daaraan niets toegevoegd, daar uit niets weggelaten". Als ons dat zoo stellig verzekerd wordt past het ons, daaraan niet langer te twij felen. En dan kunnen wij niet anders dan den heer van Houten gelukkig prij zen, dat het lot hem een Minister van Financiën tot ambtgenoot schonk wiens belastingswet, zoo geheel onopzettelijk, precies in zijn plannen past. Maar geheel zonder bezwaar is het toch niet, dat de Minister van Financiën zoo heelemaal niet aan de kieswet denkt. Want nu is er eene kleine moeielijkheid ontstaan, die hare eigenaardige beteeke- nis heeft. Er is voor 's Gravenhage een nieuwe klasse gevormd, 's Gravenhage behoorde volgens het eerste ontwerp tot de twee de klasse, en daar begon dus de belast baarheid boven een huurwaarde van f 100. Nu geeft de Minister toe, dat dit cijfer wat laag is voor den Haag, maar het cijfer der oorspronkelijke le klasse, f 125, is hem te hoog. Hij heeft dus voor den Haag eene nieuwe „tweede klasse" gevormd van f 112.50. Dit past in het ontwerp van den Mi nister van Financiën, maar hoe gaat het nu met de tabellen van zijn ambtgenoot? Zooals men weet, is ieder, die zijne belasting betaalt, kiesbevoegd maar bovendien is naar de huurwaarde kies bevoegd ieder, die een huisje bewoont, waarvan de huurwaarde gelijk is, in iede re gemeente, met die, waarboven in de klasse, waartoe zij (volgens het eerste ontwerp) behoort, de belastbaarheid aan vangt. Nu was den Haag in de oude tweede klasse en begon dus de belast baarheid boven een huurwaarde van f 100 Derhalve, wie er in een huisje van f 2. woont is daar kiezer. Wat is nu het gevolg: van dien toe- stand? 6 Dat, terwijl in de hoogste klassen, vol gens bet stelsel van het kiesrechtont- werp, de lijn der huurwaardekiezers moest loopen vlak onder langs de grens der personeel-kiezers, er voor den Haag nu een zoom zal ontstaan van kiezers die in een exceptioneelen toestand verkeeren. Haar toch moet men, om zijn kiesrecht het Personeel te ontleenen, minstens 2.25 verwonen; doch wie iets meer dan P verwoont tot f2.25 toe, is inden kiezer wegens de huurwaarde, een gestand, die in geen andere plaats voor- is dat op zichzelf geen kwaad; PaBt *n '8 Ministers stel- *1. wellicht ontdekt de heer van Hou ten nu bij het overwegen der kieswet, zonder eenigermate op het Personeel te let ten; dat ook voor de kieswet aan den Haag, eene afzonderlijke klasse toekomt. Maar wat blijkt dan hieruit? Het onverbreke lijk verband, dat in het stelsel van deze Regeering tusschen kieswet en belasting bestaat, zelfs al ontkennen de Minis ters nog zoo stellig dat verband. Dit zal wel nader big ken, als de Kamerleden ook aan het werk gaan met het per soneel „zonder eenig verband met de toekomstige regeling van het kiesrecht". De belasting van de kantoorlokalen, terwijl winkels en andere gedeelten van perceelen, die dienen om geld te verdie nen en niet om te verteeren, worden vrijgesteld,verdedigt deMinister op eene eigenaardige manier. Men herkent hier den man, die een open oog heeft voor kleine dingen der toepassing van eene belastingwet, maar die ten eene male blind is voor de beginselen, waarop zijne wet berust. De redeneering komt hier op neer eigenlijk zouden ze wel buiten de belasting moeten blijven, maar het is zoo lastig, ze vrij te stellen. „De Memorie van Toelichting," zoo zegt de Minister, „begon met zelve op den voor grond te stellen, dat zij liggen op de grens van belastbaarheid en onbelastbaar heid. Daarom moet gekozen worden. En waarom kiest nu de Minster de be lastbaarheid „Omdat er zekere eischen zijn, waarvan de belastingwet moet vol doen, wil zij behoorlijke toepassing mo gelijk maken, en omdat die eischen dwingen tot de voorgestelde op lossing. Want wilde men de kantoor lokalen buiten de belasting brengen, dan zou, hetzij de wet, hetzij het spraakge bruik, eene definitie van een kantoor of kantoorlokaal aan de hand moeten doen." En nu ontwikkelt de Minister j met eene bewonderenswaardige kunst vaardigheid alle bezwaren, die de amb tenaren op hun weg zullen ontmoeten. Ja „de personeele belasting zou van aard veranderen en een zeer ongewenscht karakter aannemen, moest voortdurend in het oog gehouden worden, waartoe allerlei kamers werden gebezigd. En werd daarop niet gelet, dan zou het gevaar bestaan, dat in menig geval bet fraaiste deel van het huis buiten de belasting werd gehouden. En nog wel het fraaiste deel van de grootste huizen, want in de kleinere is de ruimte te beperkt, om een of meer vertrekken onder de vrij stelling te doen vallen. Daar zouden zij de duidelijkste sporen van huiselijk gebruik dragen.* Hoe nu Kan men wel zien, dat een als kantoor aangege ven vertrek voor huiselijk gebruik dient? Maar dan zijn immers al die bezwa ren vervallen? Of.... stelt de Minister zich voor, dat aanzienlijke dames, opdat hunne heeren gemaals van wat belasting vrij zullen komen in haar salon de piano door een bureau en de sopha's en cau- seuses door kantoorkrukken zullen ver vangen Het is niet moeilijker een kantoor van een ander vertrek te onderscheiden dan menig ander vraagstuk op te lossen, dat de wet van den ambtenaar: b. v. om maar iets te noemen, welke haardsteden al of niet gebruikt worden. En waarom liggen die kantoorlokalen op de grens? „Omdat er vele zijn, waar aan geld ten koste wordt gelegd, lang niet uitsluitend, zelfs niet in de eerste plaats, om er geld mee te verdienen. In tallooze gevallen zou er niet minder worden verdiend, wanneer veel minder aan kantoorlokalen werd besteed." Dat kan wel waar wezen; maar dat is. om iets te noemen, van winkels even waar. Er zijn omgekeerd ook winkelhouders die opzettelijk in een onaanzienlijk lokaal ver- koopen om te kunnen zeggen, dat zij goedkoop kunnen verkoopen. omdat zij geene uitgaven hebben te doen aan moo ie spiegelruiten en schitterende verlich- ting. Maar wat doet er dat alles toe, wan neer men als beginsel stelt: dat de be lasting uitsluitend verteringsbelasting zijn moet en daarom vertrekken, die gebruikt worden om er geld in te verdienen, onbe last moeten blijven? ren en anderen hooger te belasten dan weleer, omdat vroeger de belasting slecht geregeld was. Maar overigens redeneert de Minister over den middenstand al oven zonderling als over de kantoren. Hij weet niet, waar die begint en weet niet, waar die eindigt, en met het Voorloopig Vetslag zegt hij„men moge voor den midden stand meer willen doen, het is niet mo gelijk." Over die uitspraak hebben wij het onze gezegd. Wat de zaak zelve betreft, zullen de grootste en ernstigste bezwaren verval len, als de Minister gevolg geeft aan zijn voornemen om aan de gemeenten eene uitkeering te geven, die het haar mogelijk maakt de opcenten niet te ver- hoogen. Dan blijft er intusschen nog over de zware druk van hen, die bedrijfsbelas ting betalen, maar vrij waren van pa tent. De Minister meent „te mogen aannemen, dat niet van hem kan wor den verlangd eene regeling, waardoor die categorie op een specialen voet zou worden behandeld. Het zou toch vol strekt ondoenlijk zijn in de wet op de personeele belasting eene onderscheiding te maken tusschen de belastingplichtigen, die vroeger patentrecht betaalden, en ben, die zulks niet hadden te doen. Of zou men gewenscht hebben, dat eene rege ling ware ontworpen, waardoor allen, die woningen van zekere categoriën van huurwaarde bewonen, eene bijzondere ontheffing kregen, om daardoor aan de ambtenaren enz. eene compensatie voor de bedrijfsbelasting te geven? Zou dat eene goede wijze van tegemoetkoming zijn? Zou men, omdat enkele tonnen bedrijfsbelasting van die personen zijn, gewonnen grootere sommen perso neele belasting opofferen? Inderdaad, dat zou eene weinig aanbevelenswaardige financiële politiek zijn." Ja, dat zou wezenlijk weinig aanbe velenswaardig zijn. Maar dat alles wordt niet verlangd en is niet noodig. De Mi nister stelt het geschiedt meer in zijne Memorie de zaak ijselijk moeie- lijk voor, om haar onuitvoerbaar te kun nen noemen. Wat niet onuitvoerbaar is, en wat niet grootere sommen zal vorde ren dan de bedrijfsbelasting zal opbrengen, is, wat door billijkheid geboden wordt, te weten dat er een overgangsmaatregel worde vastgesteld, volgens welke zij, die vroeger geen patent en nu wel bedrijfs belasting moeten betalen, vrijgesteld worden van het betalen van hooger aan slag in het Personeel, dan zij tot dusver betaalden zoolang zij hetzelfde perceel blijven bewonen. Verhuizen zij, dan moeten zij zelf de gevolgen daar van in aanmerking nemen en dragen, maar zoolang zij hetzelfde perceel blij ven bewonen, is het hard, hen, nadat bun reeds eene nieuwe belasting is opgelegd, ook nog hooger aan te slaan in eene belasting, welker nieuwe regeling de al- gemeene strekking heeft, den belasting druk billijker te verdoelen en dien voor den middenstand en de mindervermogen- den te verminderen. Binnenlaudsch Nieuws. Over den invloed der herziening voor de middenklassen spreekt de Minister ten deele in denzelfden zin als wij. Hij uaerkt: toont aan, dat het onvermijdelijk is som migen aan te alaan, die vroeger vrij wa- Heden is te CALLANTSOOG nit zee aangespoeld een zwemgordel ge- CYCLONE G L A S G O W. Bleek de gemeente ANNA PAULOWNA dit jaar bijzonder gespaard voor branden, Donderdagmiddag toch bleek er mede io het Westdeel een brand te woeden en weldra vernam men, dat de boerderij van J. Hoogvorst in den Meerweg in vlammen was opgegaan. Spoedig lag alles in de ascb, De oorzaak is niet bekend. Door het Nutsdeparte- ment te SPANBROEK wordt een Fio- ralu-vereeniging opgericht. Bedankt voor het beroep als predikant te OTERLEEK en HENS- RROEK, door den heer A. Stramroodpropo nent te ÓoDKAKSPEL. Met hetoog op in dege- meente voorkomende gevallen van f e b r i s tvphoidea, waarschuwen Burgem. en n'eth. van AMSTERDAM, opnieuw tegen het gebinik van ongekookte melk. Men schat het aantal plaatsen, waar getapt wordt zonder vergun ning, zoogenaamde proeflokalen, in AM STERDAM, grootendeels in de nieuwe wij ken, op ruim duizend. Te PURMEREND heeft het hoofd der politie gelegenheid aangeboden om de sleutels van tijdelijk onbewoonde, hnizen aan het politie-burean in bewaring te geven, cpdat de wachthebbende agen ten die woningen des nachts kunnen bin nengaan en onderzoeken. Door verschei- denen wordt van deze gelegenheid gebruik maakt. De stoomtram heeft Woen- dagmiddag tusschen SNEEK en IJS- BERCHTUM een 25jarigeu boerenzoon uit Oosterzee, bij Lemmer, overreden en terstond gedood. Het paard, dat de man aan den teugel loidde, schrok voor het voertuig, begon te steigereD, trok zijn geleider op de rails en geen twee secondea daarna was het hoofd van den ongelukkigen bijna van den romp gescheiden. M r. J. W. J. b a r o n de Vos van Steenwijk, te 's-GRAVENHAGE, heeft aan de afdeeling Leeuwarden en Leeuwarderadeel der Fr. Maatschappij van landbouw de volgende vragen ingezonden lo. Zonde het niet aanbeveling verdie nen om aaD de boterfabrieken alleen den room tar verwerking te geven en de ont- roomde melk aan de boerderij te zenden 2o. Zijn er niet centrifuges of separa tors te verkrijgen voor een bekwamen prijs, die in niet te veel tijd, met handkracht, de melk van een beslag van 16 tot 24 koeien kannen ontroomen De heer De Vos van Steenwijk schijnt, volgens zijn schrijven, van meening te zijn, dal de fabriekmatige boterbnreiding nood zakelijk tengevolge moet hebben achter uitgang van den aanfok wegens onvoldoen- qaaliteit van de wei, die de fabrieken te ruggeven. De heer Mesdag, zuivelconsnlent in Friesland heeft in een zeer uitvoerig rap port aangetoond, dat de coöperatieve fa brieken voldoende karnemelk teruggeven aan wie dit verlangen, doch dat de erva ring geleerd heeft, dat de zoete ondermelk eerst met volle zoete melk in allengs af nemende hoeveelheid nog beter is voor de kalveren. Bij het gebruik der centrifuge is noodig de beschikking over eene groote hoeveelheid water in den zomer van 15° Celsius voor de spoedige afkoeling. In dat gunstige geval berekent hij het voordeel in boteropbrengst van een beslag van 20 koeien, doch stelt daarnaast eene berekening der daarmede gepaard gaande kaasopbrengst. Het groots voordeel der centrifugale ontrooming is echter niet in de eerste plaats gelegen in de grootere bo teropbrengst, maar veel meer hierin, dat de melk van een groot aantal koeien gemeen schappelijk en volgens een rationeele me thode verwerkt kan worden tot groote partijenfijne boter tsd geheel uniform equaliteit. Dit voordeel zou verloren gaan als de melk op ver schillende plaatsen onder ongelijke om standigheden werd ontroomd. Hij raadt de handcentrifuge op de boerderijen af. Bloedvergifting. Hoe voorzichtig men moet zijn met verwondingen, blijkt alweder uit 't vol gende Een 80-jarig man te SCHERMER- j HORN verwondde zich bij het yrllea van een koe en weldra deden zich verschijn selen van bloedvergiftiging voor. Een ge- neesheer uit een naburige gemeente werd geroepen; deze verleende deuoodigehulp, doch verwondde zich even met een zijner gebruikte werkluigen. Ofschoon veiligheids halve aan deze wond, van zeer geriDgen aard, dadelijk de noodige zorg werd be steed, duurde hel niet lang of hand od arm zwollen op en ernstige verschijnseleen van bloedvergiftiging deden zich bij d n geneeskundige voor, zoodanig dat m n zich genoopt voelde een paar doctoren en een professor nit Amsterdam te ontbieden, nu de patiënt in levensgevaar verkeert. Niet dan met veel zorg zal de zieke in 't leven kunnen worden gehouden. De grijs aard, die de onwillekeurige oorzaak van dit ongeval is, betert goed. In 't Friesche dorp KIMS- WERD hebben heeren ke rkvoogden der Hervormde gemeente aldaar inl890 stukken land aan arbeiders verhuurd, te zamen 28 perceelen. In 't begin van 1895 werd door de kerkvoogden in overleg met no tabelen weer een stuk bouwland aange kocht, om dat op dezelfde wijze te ver huren. Daar de huurjaren van dein 1890 verhuurde perceelen nu verstreken waren, wensckten de heeren kerkvoogden te ver nemen, wis opnieuw stnkkeu weischten te haren en of er personen waren, die nu voor de eerste maal verlangen te hnreD. De belangstelling was zóo groot, dat alle 28 perceelen weer verhuurd zijn, terwijl het nieuwaangekochte bouwland werd ver pacht aan p«rsonen, die vroeger niet ge huurd hadden, alles tegen billijken prijs. Er zijd in 't geheel 49 huurders. Ook in 't dorp ARUM, niet ver van Kimswerd, heeft de spaarbank van 't Nuts- departement bouwgrond aan arbeiders ver haard, waarvan de bemesting komt voor rekening der spaarbank. Dat het voor de arbeiders een groot genot is, om hun eigen winter-provisie geheel of ten deele van 't gehuurde land te kunnen haleD, laat zich begrijpen. Voor het bedje van een kind te EMMES had men, uit onvoor zichtigheid, een pot met kokende pap ge plaatst. Toen het kind, dat in bed ge slapen had, opstond, sprang het met bei de beentjes in de pap, met het gevolg, dat het vreeselijke brandwonden bekwau] Het arme kind lijdt vreeselijke pijnen.

Schager Courant | 1895 | | pagina 1