Maandag 31 December 1895, ÉIS. Vermist. G. van OS, piel ten verioop presenteeren G. van Os, si°r*"ra')14b"is95- te Schaden, mg zo Mier De Grafst bij J. Uotgaiis. 07,0. W. Spiers. 3 gulden, Reinier Cornelis Sloos. Ui. v. marken. Buitengewone Voorstelling DE MATROOS, Opening Woensdagavond. Jb. Mooij, te Wieringerwaard. HNGKEZOlSriDEilsr. Premie-stelsel. PLAATSELIJK NIEUWS. Schagen, 14 December 1895. Predikbeurten. Doopsgezinde gemeente van Barsingeilioin c. a. o50ste STAATSLOTERIJ. Hede,] 0Terlee^ onze geliefde Getrokken Prijzen. Marktberichten. ADVEKTENTIEN. Wegens vertrek naar elders. Notaris te ZIJPE, zal op 's avonds 6 uur, in het Koffiehuis van den heer „Joh. de Beurs te notaris te ZIJPE, zal op Baandag 30 December 1895, 's avonds 6 uur, in het koffiehuis „de Posthoorn'1 van den heer Joh. de Beurs te Schagen, bij opbod en op Baan dag: 0 .Januari 1896, 's avonds 6 uur in het koffiehuis van Mej. Wed. A. Zander te Schagerbrug (ZIJPE) bij afslag, publiek ten ver koop presenteereu Eene goed beklante Herberg en W inkel in Kruidenierswaren, met Erf, aan de H E I H IB JU- BB1IG, gemeente ZJjpe. Verhuurd aan den heer A. Dalen- berg voor f 3.50 per week. Informatiën geeft genoemde notaris en de firma Buijs, agenaar &i Co. te ALKMAAR. Abr. Sloos. W. Wijker O. Hart. Jb. jfiestadt Vlaardingen, 12 Dec. 1895. van den heer D. v. Twuiver, (2en Kerstdag,) de kleine Kapel. 20 ets per 5 ons; bij 5 pond a 19 ets,, Vleeschhouwer en Sedert 30 Ufovember 1. 1„ een IC1IAA P, overhouden gemerkt met een bak uit 't rech ter oor. Die eenige aanwijzing kan doen, wordt beleefd verzocht kennis te geven aan Voor slechts Eried. Bücliler, Muziek-instru- menten, Aeuemude, (Ylestfl.) 7ü hield in, maar had nog een flanw jJo-riD van de waarheid. Wat nog meer. Miehei "Niets, dan dat ik het geweer het eer"st ontdekte en hem vond, over het lijk gebogen." Hallworth gat zich geheel aan zijne gedachten over vreesehjke wanhopige gedachten. Hij wist niet wat Marsden nog verder zeide, en toen hij eindelijk uit zijn gepeins ontwaakte, had hij de hut verlaten. Hij ging naar zijn vrouw tog, ^Maggie", zeide hij zeer kalm en hij wilde hare hand vatten, maar hij trok zich plotseling terug; hij had een af schuw van zich zelf gekregen. Maggie, J.mes Ashwood moet gered worden. Ik kan het doen en ik zal het ook doen." Gij PhilipHoe dan Wat bedoelt ge r „Vraag mij niets." Op dit oogenblik vertoonde zich in de deur die open was blijven staan, eene groote mannengestalte. Het was James Ashwood, de boschwachter. Hij werd op den voet gevolgd door twee anderen Marsden en een diender, die de hand op Ashwood's schouder leggende, zeide „James Ashwood, ik neem u gevan gen als moordenaar van Samuel Trem- lett." Zeer goed", antwoordde hij bedaard, maar ik zou gaarne willen weten op welk bewijs dit bevel is uitgevraagd." „Uw geweer werd dicht bij den ver moorde gevonden." Een oogenblik heerschte er een pijn lijke stilte. Maggie bezweek bijna onder hare aandoening. Ashwood zou haar echt genoot niet beschuldigen; waar waarom sprak deze niet? „Nu Marsden", zeide de boschwachter. „Ik zie wel dat de schijn tegen mij is. Is er nog iets?" „Zij trachten te bewijzen, dat gij gis teren geen geld hadt, maar ik weet het beter; ik weet, wat gij er mede gedaan hebt. De huur van dit huisje tot den laatsten cent toe betaald; daar wil ik een eed op doen." „Hebt ge dat gedaan"? riep Hallworth uit. „Ja, maar wat doet dat er toe? Kom aan, ge moet uw plicht doen, neem mij mede." „Neen",kwam Maggie tusschen beiden,en fluisterend tot haar man: „Philip gij zeidet dat gij hem kondt redden; doe dat dan." „Wenscht gij het Maggie?" „Ja". „Goed dan!" en een vastberaden trek verscheen op zijn gelaat. „Maar ge moet ons even alleen laten. Ga nu, goeden dag." „Waarom zegt gij goeden dag?" vraagde zij verschrikt. „Omdat wij voor een korten tijd moe ten scheiden. Tot wederziens!" Hij stak de hand naar haar uit, maar trok haar terug, met een siddering. Er bleef hem nog een uitweg open, de uitweg dien lafaards zoeken, en zij die geen geloof hebben. De anderen letten niet op hem, toen hij bij de deur stond, en een klein fleschje uit den zak nam, dat hij leegdronk. Toen keerde hij midden in het vertrek terug en riep de drie mannen tot zich. Zijn gelaat was doodsbleek en verwrongen. „Ashwood," zeide hij, „de onschuldige behoeft niet voor den schuldige te lijden. Ik heb de misdaad bedreven." „Gij, Hallworth „Luister, terwijl ik nog spreken kan. Hier is het geld het kwam mij werke lijk toe. Ik deed het ter wille van haar en het kind. De straf komt op mijn eigen hoofd. Ashwood, zorg voor haar en beloof mij, dat zij nooit zal weten „Dat beloof ik," antwoordde deze I ernstig. Hallworth sprak niet meer. Zij tracht ten hem te ondersteunen, maar met een stuiptrekkenden zucht viel hij op den vloer. Het was gedaan. En zoo volgde de tweede gruwzame mis daad op de eerste. De dief-moordenaar had thans ook nog de hand aan zijn eigen leven ge slagen, en viel met deze dubbele mis daad beladen, de nimmereindende eeu wigheid in. Maggie, die ongewone beweging hoo- rende, kwam naar beneden gesneld. Zij hadden haar het vreeselijke tooneel wil len besparen, maar het was reeds te laat en met een woesten kreet zonk zij bewustelos neder. Twee sterke armen vingen haar op, die van James Ash wood, de man die om harentwille oneer en schande t ad willen verdragen, de ar men die voortaan bestemd waren, haar voor alle leed te beschermen. Het stellen van premie 's heeft ten doel, de gevolgen van een of ander na derend onheil te voorkomen, zoo ook het toekennen van premie's op het aan brengen van strandingen. Zoolang men het doel daarvan in het peg houdt, stel ik op zulk een maatre gel, hoogen prijs, maar wanneer daarbij eigenbelang in het spel treedt, zonder te letten op de onheilen, die daarvan het gevolg kunnen zijn, dan zie ik in zulk een premiestelsel als dit laatste, eer na- *lan foordeel. De grond van deze bewering heb ik gemeend te moeten vinden in het gebeurde bij de stranding van de Duitsche Bark „Libertas" te Callantsoog in den nacht van 6 op 7 December j.1. Deze stranding had omstreeks 1 uur plaats. Des morgens omstreeks half vier kwam de persoon, die het schip het eerst ge zien had, bij het Bestuur der Nd. en Zd. Holl. Redd. Maatschappij daarvan bericht brengen, alsook bij den telephonist der kustwacht, met het oog op de daaraan verbonden premie. Op de vraag, welke reddingsmiddelen gebruikt moesten worden, werd geant woord, dat er niets aan te doen was, daar het schip reeds was gebroken, de lading naar het strand dreef en er geen levend wezen was te bespeuren. Natuurlijk dacht men, dat in de Groo te Keeten, waar het schip was gestrand, alles op de been was om zoo mogelijk die ongelukkigen nog te helpen: maar, niet alzoo, elkeen lag nog in diepe rust, onbewust van het vreeselijk gevaar, waarin een 10-tal menschen zich bevonden. Yolgens getuigenis van velen, moet de aanbrenger, na het schip te hebben zien zitten, in plaats van de bemanning van de reddingsboot, waarvan er 7 in de Groote Keeten zijn en waartoe hij zelf ook behoort, te hebben gaan waarschu wen, naar het Dorp zijn gegaan om be richt te doen, om alzoo verzekerd te zijn de gestelde premie te erlangen. Dit is zeker, dat van de 2 schipbreu kelingen die zich zeiven hebben weten te redden, de een omstreeks half 4 een paar menschen heeft opgeklopt, en dat men toen eerst, vernemende, wat er gebeurd was in allerijl opstond en zich naar het strand begaf om pogingen tot redding te doen. Toen evenwel was het te laat en kon men niet anders ophalen dan lijken. Is het dus waarheid, wat men mij heeft gezegd, en ik meen, daaraan niet te mogen twijfelen, dan noem ik zulk een daad verschrikkelijk en beneden al le menschelijkheid. Niet, dat ik wil beweren, dat er meer menschen gered hadden kunnen worden, dat zij verre, maar dit is waar dat als men eerder bij de zaak was geweest, er dadelijk meer pogingen in het werk hadden gesteld kunnen worden om men- schenlevens te behouden. Ik hoop, dat het gebeurde te Callantsoog hem hebbe geleerd, om in dergelijke gevallen wat minder op eigen voordeel bedacht te zijn. De overtuiging alleen, meegewerkt te hebben tot behoud van één menschen- leven, moet veel meer waarde hebben, dan een premie van f 5. Intusschen, alle lof, aan die personen uit het dorp, die op de tijding, in haast naar de plaats der stranding zijn gegaan om hulp te bieden, waarbij ze, zelfs met opoffering van hun eigen leven, alles in het werk stelden, om de onge lukkigen te helpen. Maar helaasde zee was toen weer zoo hoog geworden, dat men de redding moest opgeven. U dank zeggende voor de plaatsing Mijnh. de Red., teeken ik mij, Uw Dw. Dn. X. De uitslag der Jaarlijksche Verpachtingen der Maxktg6ld6n, door de gemeeute op j.1 Donderdag gehouden, is, dat is gegund aan: K. Snaatpaarden en runderen, voor f801. C. de Jongh, schapen, lammeren etc. f330. L. Hornong Jnr, varkens en biggen f 122. J. v. Scheigen. konijnen en gevogelte f10. C. de Jonghopbrengst schapenhokken f432 Totaal f 1695. Vr ij dagavond j. 1. gaf de dc commissie van Volksvoordrachten haar eerste winteravond in het Noord- Hollandsch Koffiehuis van den heer D. v. Twoijver en met welwillende medewerking van den heer P. Munnik en Schagen's Harmoniekapel en de Zangvereenigiug Euterpe De heer P. Munnik vergastte ons eerst op een dramatische schets, een stukje wer- kilijkheid, Teun de Nachtwacht van Justus v. Maurik, waarin de heer Munnik beur telings het dramatische en comische op waardige en pittige wijze heeft voorgedra gen. Zijn tweede nummer een St. Nico- laas-surprise, eveneens van Justusv. Man- rik, viel blijkbaar door zijn leuke zetten en zotte voorstellingen in den smaak van het publiek, dat dan ook, door een aan houdend donderend applaus zijne ingeno menheid te kennen gat, waarna de heer Munnik a's nastukje gaf, „Te vet 1 vergun ning,' wtderom van Justus van Maurik, en cok daarin met zijn talent woekerde en menig hartelijken lach zijn toehoorders wist te ontlokken. De Harmoniekapel gaf een vijftal num- ners te boortn welke eveneens uitstekend werden vertolkt en voorgediegen. De Zaï gverteniging Euterpe zong een viertal nummers, hetwelk ook ten zeeiste door Let talrijk auditorium weid gt waardeerd. De commissie van Yolksdrachteü heeft wederom vtlen een at ngenamen avond ver schaft, en doi i menige lypische epmeikii g vanuit Let publiek weid hulde en dank gelracht voor al de gedane mceiie. Hedenmorgen vergader- de de Afdeeling Schagen van de Hol- landeche Maatschappij van Landbouwin het lokaal van den heer G. Boontjes. Aanwezig 12 leden. Ingekomen stukken I. Dankzegging der Schager Paasch- tentoonstelling voorde toegezegde subsi die. H. Toezegging van den Raad der ge meente Schagen, van f50.— subsidie. III. Een plan voor de eventueel te houden tentoon stelling voor zaai granen te Schagen. Yoorloopig plan tot het houden eener keuring van zaaigranen uitgaande van de afdeelingen Anna-Paulowna, Barsinger- horn, Schagen, Waard en Groet, Wie- ringerwaard en Zijpe der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. 1. De keu ring zal gehouden worden te Schagen en wel de voorjaarskeuring omstreeks 15 Februari en de najaarskeuring om streeks 15 September. 2. De commissie tot regeling dezer keuriDg zal bestaan uit afgevaardigden der verschillende afdeelingen. 3. De jury zal bestaan uit 3 leden te benoemen door de commissie. 4. De inzender is verplicht van ieder verscheidenheid als monster 1 L. in te zenden, met opgaaf hoeveel daarvan te koop is, tegen welken prijs en waar en op welken grond geteeld. 5. Yoor bekroning kunnen in aanmer king komenTarwe, Rogge, Haver, Paardenboonen, Duivenboonen, Bruine Boonen en Grauwe en Groene Erwten. 6. Om voor bekroning in aanmerking te komen, moeten van de Graansoorten min stens 10 H.L, en van de Peulvruchten minstens 5 H.L. te koop wezen. 7. De kosten dezer keuringen zullen gedragen worden door de genoemde afdeelingen in verhouding tot het ledental van iedere afdeeling en door subsidies die aange vraagd zullen worden aan het Hoofdbe stuur der Maatschappij en de vereeni ging Hollands Noorderkwartier. De commissie brengt bij monde van den heer P. Buis Jz. haar rapport uit, dat met bovenaangehaald plan overeen komt. Door spr. wordt er nog bijgevoegd, dat aan het hoofdbestuur der Maatschappij f60-. subsidie zal worden gevraagd en dat voor de te vragen subsidie aan Hollands Noorderkwartier niet een he- paald getal genoemd is- De kosten der ten toonstelling zouden ongeveer f 125 be dragen, voor de beide te houden tentoon stellingen, waarvan f75 gulden voor prij zen zal worden besteed, en dat, zoo bei de genoemde corporatiën niet toestemden, het plan geheel in duigen zou vallen. Na breede discussie wordt bovenaan gehaald plan goedgekeurd en met algemee- ne stemmen besloten, de gevraagde gel den te geven en aan de beide afgevaar digden opgedragen in de gecombineerde vergadering er op aan te dringen, dat in allen gevalle de tentoonstelling doorgaat, ook al worden de subsidiën niet ver leend, daar dan de tentoonstelling maar zonder prijzen zal worden gehouden. Tevens was het oordeel der vergadering vrij algemeen, dat het eerste jaar prij zen noodzakelijk waren; voor andere ja ren dit niet zoo hoog noodig zou zijn, daar het voor de inzenders al voordee- lig genoeg was, als hun zaad bekronings- waardig geacht werd. Wat betreft de wenschelijkheid van het wederom stationneeren van een stier vanwege Hollands-Noorderkwartier, werd er met algemeene stemmen besloten, dat ieder der aanwezigen in eigen kring een lijst zouden circuleeren om daarop een aantal toegezegde koeien te verkrij gen, en zoo dit getal voldoende was, van wege de afdeeling bij Hollands Noor derkwartier aan te dringen op het nog maals stationneeren, van een stier, opdat niet, zooals andere jaren zulk een klein aantal koeien bij den gestationneerden stier ter dekking zou komen. Vervolgens werd aan den heer J. de Veer zijn op de vorige keuring met wol vee behaald getuigschrift met eenige toe - passelijke woorden door den voorzitter overhandigd. Daarna wordt door den voorzitter, den heer Jb. Benijs aan den heer P. v. d. Oord met een hartelijke toespraak een blijk van waardeering, in den v<>rm van een barometer, overhandigd, voor zijn bijna 25-jarige trouwe vervulling van het penningmeesterschap der vereeniging. Vervolgens zegt de heer Denijs ook den aftredenden Vice-Voorzitter, den heer WKooij dank voor zijne vele bemoeiin gen, der vereeniging bewezenwaarop de heer C. Bijpost Rz., het woord neemt en op zijn beurt den heer Benijs bij zijn aftreding als voorzitter den dank der ver eeniging overbrengt. Hierna wordt door den heer G. Muijs aan de vergadering een exemplaar ge toond van een schurftluis bij eenige schapen te Dirkshorn aangetroffen en een leerrijke verklaring daaromtrent ten beste gegeven. Vervolgens wordt de vergade ring gesloten. De Godsdienstoefening vangt aan, des voor- mi ddags ten 10 ure. 15 Dtc. (Avondmaal.) Ds. A. W. v. Kluijve. 15 Dcc. Kieil Ds. Kooiman. 2de Klasse Trekking van 11 December 1895. Prgs van f 2000: No. 2744 f 1500: 11588 1000: 15750 16018 n ti 400 1430 10284 18505 200 8930 9886 17566 18044 100: 1217 7256 13076 16537 3de Klasse. Trekking van 12 December. Prijs van f 5000; No. 11000 t 400: No. 12770 100; No. 5114 8201 10211 12682 14306 20647 SCHAGEN, 12 DEC. 1895. Aangev. 10 Paarden f 30.— a 150 Veulens a 12 Geldekoeien(raagere) „110.a 140 8 Vette Koeien „150a 210.— 6 Kalfkoeien „130.— a 160.— 15 Vaarzen 90. a 110.— 10 Graskalveren 45.a 60.— 12 Nuchtere Kalveren 6.— a 19.— Schapen magere a 220 Idem, vette 18.— a 28.— 1510 Overhooders 12.a 20. Bokken en Geiten a 24 Varkens (magere) 6.50 a 8.50 32 Idem(vette) per K.G. - .30 a —.36 84 Biggen 3.— a 4.50 70 Konijnen .10 a 1. .30 a 1.25 —.60 a —.75 a .80 a —.90 —.25 a —.30 5.— a 5.50 40 Kippen 100 Eenden Duiven 450 Kiiogr. Boter 220 Kaas 1200 Kipeieren HOORN, 12 DEC. 1895. Aangevoerd: Kleine Kaas, hoogste prijs f 30.Com missie f 29.50, Middelbare f 28.— aangev. 133 stapels, wegende 38560 Kilo. ALKMAAR, 13 DEC. 1895. Kleine Kaas f 30.50 Commissie 30.— Middelbare f 30. aangevoerd 288 stapels wegende 95000 K.G. ALKMAAR, 13DEC.1895. 3579 HL GRA NEN. 264H.L tarwe» 6.50 a f6.75. 121HL rog ge t 4.50 a 4 75 670 HL gerst, f 3.75 a HL chevaher t 4.50 a 4.75. 1800 HL. haver f 2.50 a 2.90, 532 HL. boonen, paarden f 4.50 a 5.HL. brnine- f 10.a 10.62' HL citroen- fa HL. duiven- f 5 50 a 5 65 HL. witte- Ul.a 13,152 HL, erwten, groene- f7,— a 14.— grauwe f 14.— a 16.—, vale- f 8.50 a witte- f 9.— a HL, mosterdzaad, rood f a 6 HL. geel 16.a 9 HL. Karwijzaad f 12.— a HL. Koolzaad f HL. Lijnzaad f a 25 HL. Kanarie zaad f 6.35 a HL. blauw maanzaad f a ZAANDAM, 12 DEC. Ter markt aange voerd: 6 stapels kleine kaas. Hoogste prijs f26- ENKHUIZEN, 11 DEC. 1895. Heden werden aangevoerd 7 stapels kaas, prijs 27,- per 50 KG. De prijzen der zaden waren als volgt Karwijzaad f 14.25 a f Mosterdzaad f 9.a i 14 50 Maanzaad 6.50 a 7. Groene erwten 10.a f12.—.Vale erwten fll. 50 a 13 25 Wijker Vale f7.50 a 9.50. Grauwe erwten fll. a 14.50. Bruine boonen f9.— a 10.50 Paardenboonen f 5.— a 5.50. Gerst f3.25 a 4. Haver f2.50 a 3. Aangev. 20 Vette Varkens f —.16 a f - .18 per 7» KG. Magere Varkens f 10.a f 13. - p. st. Biggen f3.- a6.— Scha pen f 20.a 26.Konijoen f0.50 a f 1.—. Kippen f —.60 a 1.50 eieren f 6.a f 6.50 per 100 stuks. Boter 0.62, a f 0 65 per kop. 1. Een goed beklante Brood- en Beschuitbakkerij, tevens ingericht tot Koek- en Banketbakkerij, aan de Loet te SCHAGEN, 2. Een zoo goed als nieuw Woonhuis, benevens Erf en Moestuin, aan de Nes Ie Schagen, groot 22 aren, 20 cenliaren. Eigendom van den heer Vkt. BAKKER- te S c h a g e d. Zie vorder de aanplakbiljetten! Informatië'i g<-eft genoemde notans en de firma Muijs, Wagenaar Co. te ALKMAAR. Broeder en Behuwd broeder, Uit aller naam, Winkel, 11 December 1895. Ondertrouwd: e n Ondertrouwd: en door het Opgeluisterd door Tooneelspel in drie bedrijven, naar het Fransch, van Alexinder Dumas. Gevolgd door blijspel in éen bedrijf Prijzen der plaatsen le rang f 0.75. 2e rang f 0.50. Aanvang 8 uur. Plaatsen te bespreken lo ets extra; ook van bespreken per briefkaart zal goe de nota worden genomen. B De ondergeteekende, zich alhier geves tigd hebbende als V arkensslager, beveelt zich bij het Geachte Publiek van Schagen en Omstreken minzaamst aan, belovende Hoor eerste qualiteit en nette bediening zich aller vertrouwen waardig te zullen maken. Hoogachtend, Uw Dw. Dr., wordt ommegaande tpe- gezondeD, de alom gunstig bekende Con cert Harmonica «Tri- u m p h" met 10 toetsen, 2 registers, 2 dubbele windbalken met diepe vouwen, waardoor het instrument zeer wijd uitrek- baar is2 bassen, 20 dubbele stemmen, twee handvatsels, en 75 keurige nikkel- omelagen, open klasier, met prachtig nik kel-beslag, 2-koorige, prachtige orgelmuziek. Elke balg-vouw-hoek is met een sterk stalen belegsel voorzien, waardoor ze onverwoestbaar zijn. Grootte 35 c. M. Handleiding voor zelfon derricht gratis. Verpakking niets. Porto 60 cent. Men bestelt het goedkoopst bjj Niet naar den zin zijnde artikelen worden TERUGGEN OMEN: daarom geen rieico.

Schager Courant | 1895 | | pagina 3