Polei overzien der vreet Buitenlandsch Nieuws. GEMENGD NIEUWS. PLAATSELIJK NIEUWS. Politie en Publiek. 1 Bronzen Medaille. Serie B. Voor liefhebbers van 1821 ja r. Aldreltng A. Alsiaud 5Ö0 Meter lste prijs: 1 Verguld Zil»cren Medaille. 2de prijs 1 zilveren Medaille. 3 Ie prijs 1 Bronzen Medaille. Alderling B. Af stand 1500 Meter, late prijs1 Ver guld zilveren Medaille. 2de prijs 1 Zil veren Medaille. 3de prijs1 Bronzen Medaille. Wn t in serie A of serie B dezelfde pe so m op heide alstanden, dan ontvangt hij voor d- b ide Vrrguld Zilveren, eeu Gouden M daille. Voor de beide zilveren een Vergold zilveren en voor de beide Bronz n een Zilveren Medaille. Het Ëcstnnr van den Nederlandschen schaatsenrijdersbond stelt zich voor, eeni- ge p ren Noorscbe schaatsen aan dien rijders a»n tn bieden, die volgens zijn ooi deel daarvoor in sanmtrking komen. Er zal morden gereden ouder de bepa lingen van den NrderLndscben Schaatsen rijdersbond luidende Artikel 1. Ieder, die san deze wed strijden wenscht deel te nemen is verplicht zijn naaui, woonplaats en ouderdom op te geven (Legitimatie-bewijs kan gevor derd worden) en het iuleggeld, vóór eiken d»g bepaald op f 1.te zenden aan den Secretaris der Vrreeniginn, waar de wed- stiijd gehouden wordt, da«gs voor den wedstrijd. Artikel 2. Men rijdt op tijd en in paren. In de rechte bauen is ie der verplicht zijn eigen baan te honden; in de bocht is de ba»n gemeenschappelijk, zoodat de mededingers daar vóór, na s ol achter elkander kunnen rijden, mits de een den ander niet hindert. Op alstan den van 1500 Meter en daaronder be rijdt hij, die het laagste nummer heeft getrokken de linkerbaan tot aan de bocht en de rechterbaan na de bocht. Art. 3. Op beide afstanden heeft een beslissende rit pl ats, eveneens op tijd en in paren, daaraan nemen slechts die vier rijders deel, die in den kortsten tijd den eersten rit hebben algeltgd. Een treurig ongeluk had Donderdagmiddag te ZEDDAM gem. Berg plaats. Een onbezoldigd rijksveld wachter had, onvoorzichtig geuoeg, een ge ilden revolver op tafel gelegd. Toen een zijner kiudeien dit wapen ter hand nam, wist de man met hoe spoedig dit te be machtigen, met het ongelukkig gevolg dat h t schot afging en zijn viouw in de borst trof, di; kort daarna overleed. Door de marechaussee te 's- Heerenberg is een on derzoek ingesteld en de man is voorlou- pig in arrest genomen. D e h e e r P. van Waasdijk t e ROTTERDAM voerde Donderdag op zij ie sigarenfabriek in de Jonkerfransstr at aldaar een nieuwen maatregel van inwendig be stuur in Hierover gebelgd weigerden eer. drietal der sigarenm kers aan den arb id te blijven en verlieten de fabriek. Des avonds echter keerden zij halt beschonken terug, drongen de fabriek binnen, trachtten de a-m het werk geblcveuen over te halen, om mede den arbeid neder te leggen, en gin gen ten slotte den meesterknecht en den patroon te lijf. Laatstgenoemde werd aan hoofd en hand gewoi.d en deed zich hij een apotheker verbinden. De meesterknecht kwam er met een dracht slagen af. Ee i der werklieden had inmiddels de» politie gehaald, die daarop den hoofdaan legger arresteerde en met een anderen sigarenmaker, die veel spektakel maakte, nnar het pohti bureau in de Me rmans- «traat bracht, waar zrj in bewaring g - ■ti ld werden. De derde in het complot ontsnapte door zoo spoedig mogelijk bec- neu te maken. De politie houdt toezicht op de fa briek. NR. C.) Men meldt uit ALKMAAR: De beëi-digde klerk ter griffie bij de arr.-rechtbank alhier, J. T., moet uit zijne be'iekking zijn ontslagen, op grond van verduistering van gtlden uit eene lade, in de wachtkamer voor de ge uigeu, die door den rechter-commissaiis moeten worden gehoord. F. Roti. Ct. Nauwelijks heeft 1896 zijne intrede gedaan, of ernstige verwikkelingen in Zuid-Afrika, vragen niet alleen de aan dacht van het politiek Europa maar dwingen ons Nederlanders in 't bijzon der de oogen naar het donkere wereld deel te richten. Yoor wij onze lezers op de hoogte van den stand der gebeurtenissen brengen, wenschen wij eerst een blik in 't verle den der Zuid-Alrikaansche Staten te werpen. 't Zal u bekend zijn dat Vasco de Ga- ma onder de regeering van Emanuel den Gelukkige, van Portugal, den 8 Juli 1497 aan de Kaap, voet aan wal zette. Hoe wel gelegen op den weg naar Indie, werd aan de zuidpunt van Afrika volkplanting noch station aangelegd. Dit bleef den Hollanders voorbehouden. Het was in 1652, dat de commandant Riebek, namens de Oost-Indische Com pagnie bezit nam van den grond waarop heden ten dage Kaapstad gelegen is. Door ambtenaren en soldaten der Com pagnie, emigranten, bannelingen, deser- teuis en schipbreukelingen groeide het aantal kolonisten langzamerhand aan. Na de opheffing van het tractaat van Nantes namen vele Fraesehe protestan ten de wijk naar deze Hollandsche kolo nie. Alleen tusschen de jaren 1685 en 1690- werden door tusschenkomst der Siaten- Generaal ruim 300 gezinnen de r gods dienst-slachtoffers van Lodewijk XIV naar de Kaap gezonden. Gedurig in oorlog met de Bosjesman nen, drongen de boerenkolonisten al meer en meer het binnenland in, zonder zich voor het overige iets om de Compagie of hare wetten te bekommeren. Ons verbond met de Fransche Repu bliek, haalde ons een oorlog met Enge land op den hals, die ook het verlies van de Kaap-kolonie ten gevolge had. Bij den algemeenen vrede in 1814 bleef de veroverde bezitting voor goed aan Engeland. Met alle kracht werd de emigratie uit Engeland naar de Kaap bevorderd. Dui zenden Britten vestigden zich in Zuid- Afrika, waardoor het Engelsche element krachtig versterkt werd. Dit, gepaard aan de lastige Engelsche wetten en het krachtig Engelsch bestuur deed in 1873 Pieter Retief met ruim 6000 Holland sche kolonisten besluiten, in noordelijker streken nieuwe gronden op te zoeken en in bezit te nemen. De „irek" richtte zich naar Natal. Daar de Zoeloe's de zwarte bevolking van Natal hadden uitgeroeid, vroeg men aan vorst Dingaan verlof het land te mogen bewonen. Tegen betaling van 700 ossen werd dit verlof gegeven en in Dingaanskraal zou het contract geteekend worden. Re tief begaf zich er met 70 ongewapen- den heen, maar werd den laatsten dag van het feest, dat de plechtigheid be sloot, op een sein van Dingaan verrade- lijk overvallen en met al zijn metgezel len vermoord. Daarop werd het kamp der van geen gevaar bewuste boeren overvallen, waarbij 600 personen het le ven lieten. Door andere trekkers gesteund werd in't begin van 1838 een aanval op Dingaans- stad gedaan, die echter mislukte. Eenige maanden later wist Pretorius met een nieuw ondersteunigskorps den Zoeloe-koning uit zijn land te ver drijven. De voortdurende oorlogen met de kaffers en Zoeloes gaf de Engelsche regeering te Kaapstad het voorwendsel aan de hand, een detachement Engelsche soldaten naar het nieuwe Boerenrijk te zenden om dit te veroveren. Na een afwisselendeu strijd werden de Boeren ten slotte verslagen en Natal werd den Sisten Maart 1844 tot een Britsche kolonie geproclameerd. Een groot deel der overwonnenen trok het land weder uit, verder naar het noorden en stichtte aan de andere zijde der Vaalri- visr een d rietal republieken Lydenburg, Zoutpansberg en Potchefstroom. Deze ge- meene-besten vereenigden zich in 1851, tot de Transvaalsche of Zuid-Afrikaan- sche Republiek. Door eene overeenkomst met Engeland in 1852 werd hare zelfstandigheid gewaar borgd. Van den Engelschen schrokop was het echter op den duur te veel gevergd, den zwakken staat in zijne bewegingen vrij te laten. Onder voorwendsel, dat het prestige der blanken door den Secocoensoorlog, dus door Transvaals toedoen, in Zuid- Afrika veel geleden had, waardoor de aangrenzende Staten in groot gevaar zouden gebracht zijn, kon Harer Hajes- teits regeering dien toestand niet langer dulden en werd door den specialen Com missaris Sir Theophilus Shepstone de Transvaal bij de Kaapkolonie ingelijfd. Dit gebeurde op 11 April 1877. De toenmalige Staatspresident Th. Burgers, kon slechts onder protest in deze euveldaden berusten. Hij zegt dan ook in een schrijven aan het volk „Nademaal ik, Thomas Fran- 9ois Burgers, Staatspresident der Zuid- Afrikaansche Republiek, een brief heb ontvangen d- d. 9 April 77 van Harer Britsche Majesteits specialen Commissa ris, Sir Theophilus Shepstone, mij ken nis gevende, dat Zijne Excellentie be sloten heeft, de Zuid-Afrikaansche Re publiek uit naam van Harer Majesteits Regeering door annexatie te brengen onder het gezag van de Britsche Kroon; en nademaal ik niet de macht heb om met goed gevolg ter verdediging der onafhankelijkheid van dezen Staat het zwaard te trekken tegen eene overmacht als die van Engeland, enz. enz. zoo is het, dat ik uit naam en op gezag van de Regeering en het volk der Zuid- Afrikaansche Republiek bij deze mijn plechtig protest leg tegen de voorgeno men annexatie." Wat Britsche invloed voorbereidde, had Britsch geweld ten uitvoer gebracht. De voornaamste klacht, dat door de politiek, welke de regeering volgde ten opzichte der Kaffers, het prestige der blanken verloren ging, werd juist gelo genstraft, door den vrede met Seco- coeni, waarbij deze machtigste Kafter- vorst op Transvaals gebied belooft 1De wetten des lands te zullen ge hoorzamen en zich te onderwerpen aan alle beluiten die door de regeering aan hem of zijn volk zullen gegeven worden. 2. Dat hij betalen zal 2000 ossen als oorlogskosten op een door de regee ring te bepalen tijd. Waai1 bleef nu Eageland's grief. Had men voor de waarheid uitgeko men, dan zou het annexatie-besluit on geveer op deze gronden zijn genomen Door de moorden in Bulgarije, de hevige crisis in het Oosten en de ge spannen toestand in Europa bemoeit zich niemand met de zaken in Zuid- Afrika, zoodat een lang gekoesterd plan met of zonder redenen, thans zonder tusschenkomst van derden gemakkelijk uitgevoerd kan worden. De kort daarop gevolgde opstand, de vernietiging der Britsche troepen bij Majuba en den Spitskop eu de daarop gevolgde vrede, 24 Maart 1881, gaven de Transvaal hare zelfstandigheid terug. Een hoofdstuk valt te schrijven over de schatten van den bodem. Behalve kolen en ijzer bevat Transvaal nog ko per, tin, lood, dat van 70 tot 80°/0 zui ver lood en 9% zilver inhoudt, mag netisch ijzeroxyde, potlooderts, kobalt met een sterk nikkel-gehalte, diamanten en ten slotte goud in 't Noorden. 't Is vooral de goudrijkdom van den bodem, die de rechtstreeksche oorzaak van de bestaande moeielijkheden zijn. De rijke goudaders riepen niet minder dan 143 maatschappijen in 't leven, die ten deele aan de exploitatie deel nemen. Duizendtallen gelukzoekers, vooral uit Engeland en Australië, stroomden het land binnen, en vormden geheele koloniën van Uitlanders. Johannesburg is eene harer middel punten. Deze Uitlanders, zijn met de bestaande wetgeving niet tevreden, die hen wel tot de betaling van belastingen dwingt, zonder hen daarbij de gevraagde rechten te verïeenen. Do regeering van haar kant beschouwt de vreemdelingen als tijdelijke ingeze tenen, die slechts na een bepaald aantal jaren genaturaliseerd kunnen worden. Dit heeft de ontevredenen tot organi- seeren gedreven, waaruit de zoogenaamde nationale Unie is ontstaan. Deze verlangt thans van de regeering onder meer: Een grondwet, ontworpen door bevoegde per sonen, gekozen door vertegenwoordigers van het geheele volk kiesrecht en be hoorlijke vertegenwoordiginggelijkheid van Hollandsche en Engelsche talen. Terwijl de oplossing dezer kwestie hangende is, komt plotseling het onver wacht bericht Dr. Jameson, administrateur der Britsch Afrikaanscbe Compagnie is de Transvaalsche grens met 700 gewapende manschappen gepasseerd, om de Uitlan ders bij te staan. Een dergelijke inval bij een bevrien de mogendheid is ongehoord, en de na tuurlijke veronderstelling werd gemaakt dat „Oom Paul", geholpen door gene raal Joubert, wel alle pogingen zou aan wenden, om de bandieten hun roovertje- spelen voor goed te verleeren. En onze kloeke stamverwante vrien den, toonden zich der vadren waardig, want de Engelsche rooverhoofdman met zijn bende, werd verslagen en gevangen gemaakt. En nu, onze inschikkelijke, toe gevende, onbaatzuchtige buren van over de Noordzee? wat zeggen ze Wel; nu de overrompeling mislukt is, spelen ze de onschuldige, weten van geen kwaad En toch was het plan van den inval reeds 1 Nov. bij Engelschen in Matabe- lenland bekend, en toch was men weken van te voren reeds met de organisatie van het expeditiecorps bekend en toch werd er sinds maanden belangrijke hoe veelheden wapenen uit Engeland in Afrika binnengesmokkeld, 't Is waarach tig al te onnoozel, om aan zulk eene onwetendheid te gelooven. 't Ware voor den Engelsch man te wen schen, dat hij o. s. Transvaalsche rijmp jes, zoo nu en dan eens onder de oo gen kreeg en er ook naar deed. Die eerste misstap, denk daaraan Het baing (velen) na die hel laat gaan, E N Vergewing te vra'e is altijd 'n eer Mar kwaaddoen te late beteken veul meer. LONDEN, 3 Januari. RO.) Door dien de telegraphische gemeenschap bij na volkomen verbroken is, doen allerlei geruchten de ronde, o. a. dat Jameson reeds gefusilleerd is na een summiere veroordeeling door den krijgsraad. Vol gens een ander gerucht wordt in de stra ten van Johannesburg gevochten. Men gelooft dat onder de officieren van dr. Jameson's troep zich verschei den leden van de hooge Engelsche aris tocratie bevinden. Het telegram van keizer Wilhelm aan president Kruger heeft hier een alge- meene ontroering veroorzaakt. Handelsbl. BERLIJN. 3 Jan. Part. tel.) Het telegram van den keizer aan president Kruger is daarom vooral merkwaardig, omdat hij daarin spreekt van de onaf hankelijkheid der republiek en er op zinspeelt, dat er mogendheden zijn die bereid zouden geweest zijn te helpen. Men moet over 't algemeen niet te min denken over de hier heerschende vastberadenheid. De conferentie welke de Keizer heden gehouden heeft met prins Hohenlohe en den minister van buitenlandsehe zaken Marschall, en wel ke ook werd bijgewoond door den com mandeerenden admiraal en den secretaris van het departement van marine, is van veel beteekenis. Uit geloolwaardige bron verneem ik, dat men zich reeds vooraf heeft bezig gehouden met de vraag, of Portugal zal toelaten, dat er hulptroepen door zijn bezittingen naar Transvaal vertrekken. De Nordd. Allg. Ztg. en het Berliner lageblalt toonen aan, dat de plannen tot overweldiging van Transvaal door Ce- cil Rhodes gemeenschappelijk met de Londensche firma's Wernher, Beit, Bar- nato en Robinson gemaakt zijn. De Duitsche Koloniale Vereeniging welke over geheel Duitschland afdeelin- gen heeft, zet een openbare manifestatie ten gunste van Transvaal op touw. Van welingelichte zijde verneem ik, dat het denkbeeld wordt overwogen, een conferenlie van de belanghebbende mo- genheden te beleggen, om de verhou ding van Transvaal tot Engeland en de overige Staten te regelen en aan Trans vaal een neutrale stelling op de manier als België en Zwitserland, te waarbor gen. Handelsblad. Te Brussel is op een con gres van socialistische onderwijzers, in het Maison du Peuple, besloten de socialistische grondbeginselen in de school te verspreiden door middel van schi ijfboeken met prenten, enz. en een lends te stichten, om degenen te on dersteunen, die zouden te lijden te heb ben ten gevolge van hun socialistische beginselen. De Debat's staat voor de waarheid vau de volgende Kamper ui in De prefect van zeker departe ment had onlangs een besluit uitge vaardigd, waarin strenge straffen wer den bedreigd tegen personen, die de platanen langs de openbare wegen van bast beroofdende beschadigde boomen bieden een treurig schouwspel aan, verklaarde de prefect. Het besluit bleef echter zonder uitwerking, en in groote verontwaardiging liet de prefect zijn kabinetschef bij zich komen, om hem een standje te maken, dat hij niet be ter zorgde voor de naleving der voor schriften. De kabinetschef bracht den prefect in alle bescheidenheid onder het oog, dat de platanen sedert on heuglijke tijden gewoon zijn, uit hygiënische redenen hun bast bij gedeelten af te werpen, wat men hun toch moeilijk verbieden kan. De pre fect hoorde vreemd op van dit botanisch verschijnsel. Een zonderlinge opera tie. Een handelaar in wijnen te Dresden bezit een hond, een fox-terrier, waar van hij zeer veel houdt. Sedert eeni- gen tijd scheen het beest ziek te zijn, het werd steeds magerder. Da wijn handelaar riep de hulp der veeartsen in. Deze wisten er niets aan te doen. Ten slotte kwam echter éen hunner op het denkbeeld, dat het dier iets moest hebben ingeslikt, wat niet goed voor hem was. Men ging er toe over den hond deD buik en de maag open te snijden en men ontdekte nu de oorzaak van de kwaal. Het dier had voor veertien maanden een bal van caoutchouc inge slikt, die nu reeds voor de helft ver teerd was. De bal werd er uitgeno men, de wonde dichtgenaaid en twaalf dagen later was Hector geheel gene zen. Een ware anecdote van Frère Orban. De eergister overleden Belgische staatsman Frère-Orban heeft niet altijd zoo geheeten. Oorspronkelijk in den tijd toen hij nog een minvermogend jongmensch was, bezat hij steeds den naam Frère, maar daarbij hoedanigheden welke het hart eene jonge dame, mej. Orban, zeer voor hem innamen. De jor.ge man, die niet min der prijs stelde op de liefde der jonge da me, was steeds bevreesd, dat de deftige schoonouders zijner aanstaande minder in genomen zouden zijn met den door de doch ter gewenschten echtgenoot. Zelfs toen hij zijn academische studies voltooid en op het punt stond te promoveeren, was zijn hart nog evenvol van zorg als van liefde. De uitverkoren jonge dame stelde hem ech er gerust. Op den avond van zijn promotie had hij zich slechts Daar den schouwburg te begeveD, waar zij zich met haar ouders bevond, en alles zon in orde komen. De jonge man legde een schitterend examen af, en begaf zich aan den avond vau dien gewichtigen dag nvar de afge sproken plaats en trad vol spanning en vrees de Inge van de familie zijner aangtbfdene binnen. Nauwelijks was bij lun»engetieden, of de latere mevrouw Frère- Orban stond op, en verwelkomde d' n jeugdig n doctor juris, in het bijzijn van de ontstelde ouders, op een wijze welke aan de verbaasde ouders en omstan ders geen recht gaf te twijfelen aan de gevoelens der jonge dame. Onder zulke omstandigheden viel aan terugtreden niet te denken. In de verloving moest worden toege stemd, maar alleen onder voorwaarde, dat de jonge meester Daast zijn naam dien van zijn aanstaande vrouw aannam. Die voor- waatde viel gemakkelijk te vervullen, en zoo kwam de naam Fière-Orban in de wereld, een naam, welke ondanks alle sbat- kui dige verschillen ook door de tegenpar tijen met eerbied werd genoemd. ft Deze geschiedenis doet ons deuken aan een andere, welke hier te lande voor om streeks 40 jaar is voorgevallen. Een veelbelovend Israëlitisch jongmensch d»t tot de Ned. Herv. Kerk was overgegaan, genoot de bijzondere waardeeiing en den steun van den predikant, die hem voor zijn belijdenis had onderricht. Eeitige dagen nadat hij zijn studies vol tooid had, bezocht bij zijn ouden vriend, die hem, hartelijk begroette en geluk wenschte. De jonge man liet echter niet na op te merken dat zijn promotie weinig gaf, wijl zijn afkomst hem in den weg zou staan om, toegang te erlangen itt die kringen, waar hij wenschte te ver- keerec. De predikant ontkende dat. Van vooroordeelen zal geen sprake zijn, elk huis staat voor je open. Dat kan zijn, sprak de jonge man, maar denkt u, dat ik nu in elk huisgezin een welkome schoonzoon zal zijn? Waarom niet? Ieder vader zal troiscb zijn op een schoonzoon als jij. Ja als dat uwe meeniDg is, dan zou ik wel willen vragen of u mijn schoonvader zoudt willen worden. Op die vraag had de predikant nu niet gerekend, maar toen bleek, dat de dochter haar vader den oud-leerling als schoonzoon gunde, waten de laatste bezwaren uit den weggeruimd. AlLenook deze schoonzoon moest den naam van zijn schoonvader aannemen, een naam welken hij tot zijn dood met ee- re heeft gedragen, en die in Nederland een nog zeer goeden klank heeft. Achthonderd man opeen ijsschots - weggedreven. Achthonderd visscherlieden en een hon derdtal met paarden bespannen sleden be vonden zich op een ijszoom in de zee van Azot, toen plotseling het ijs losraak te en allen met de schots in zee dreven, Toen de schots met de opvarenden reeds uit het gezicht was, bemerkte men het on heil en onmiddellijk werden booten uitge zonden om de visschers van hun drijvend eiland af te halen. Volgens een telegram uit Jeisk heeft men reeds de helft der opvarenden aan land gebracht, terwijl het redden der overige visschers met den meesten spoed wordt voortgezet. Schagen, 4 Januari 1896. Op Nieuwjaarsdag ont stond er een begin van brand in de werk plaats van den heer B. doordat de bus met terpentijn in de brand geraakt was. Van af den overkant werd dit bemerkt en door het roepen van brand de andere bu ren er van in kennis gesteld, zoodat het een hnnner weldra mocht gelukken den brand te blusschen. Den3en Januari, des avonds omstreeks 7 ure, ontstond er een begin van brand op den zol der van den heer W., doordat de knecht naar beneden gegaan was en een bran dende petroleum lantaarn had laten staaa, die iutusschen in vlam geraakte. Vanaf buiten van de plaats werd dit bemerkt door de dienstbode, die haastig naar bo ven snelde en hutje met mutje brandende naar beneden op de plaats wierp, waar het zonder verdere schade aan te richten, met zakken etc. werd gebluscht. Een woord van lof past hier aan het bedaarde en verstandige optieden vaD dat meisje, dat zeer zeker grooter onheil voorkomen heelt. IJST GKEZOIDTID HUIST. Br. R. Schiffman't middel tegen asthma, Het bestuur der Vereeniging tegen de Kwakzalverij acht zich verplicht waar schuwend op te treden tegen bovenge noemd middel, dat in de laatste dagen met eeD, tot nu toe bijna ongekende reclame, wordt aanbevolen. Het verklaart uitdrukkelijk, dat de door die reclame-berichten opgewekte verwachtingen niet kunnen worden ver wezenlijkt en verzekert aan hen, die zich reeds een proefpakje hebben aange schaft dat de op die pakjes gediukte mededeeling „geneest duurzaam alle vor men van AsthmaPhtisiellay-FeverCroup en Catarcheen schandelijke leugen is, al moge ook, bij het eerste gebruik door asthmalijders, een tijdelijke ver lichting in den toestand worden waar genomen. Deze bewering zal nader worden uit eengezet in het Maandblad der Vere niging van Januari 1896, van welk blad op franco en schriftelijke aanvraag bij den Secretaris-Penningmeester der Vereeniging, Kloveniersburgwal 82 te Amsterdam, na 10 Januari 1896, gratis exemplaren te verkrijgen zijn. Men zij echter thans reeds met ernst gewaarschuwd tegen SchiffmasCs middel tegen asthma. Amsterdam, Dec. 1896. Het Bestuur der Vereeniging tegen de Kwakzalverij Gr. B. feCHMIDT, Secretaris. Als wij de dag- en weekbladen na gaan tiekt het soms nog al eens de aandacht dat bij arrestatiën enz. de Po litie nog al eens tegenwerking van het 1 ubliek ondervindt. Het kan naar het inzien van schrijver dezes niet genoeg worden afgekeurd. Wat zou er toch wel de oorzaak van zijn, dat 't Publiek zoo dikwijls den Politiedenaar den voet dwars zet Volgens mijne opinie zou het al een heele stap voorwaarts zijn, als de Politie dienaar niet,zooals het nog al eens voorvalt als boeman, maar meer als gewoon mensch optrad. Een goed woord vindt veelal een goede plaats. Terwijl het woord van een boeman^oordeel zelf

Schager Courant | 1896 | | pagina 2