PLAATSELIJK NIEUWS. In den op Dinsdag 31 Dec. 1.1. gehouden vergadering van den Raad der gem. WIERINGERWAARD werd de heer G. Brand* herbenoemd tot lid van het Burgerlijk Armbe stuur. Besloten werd, met den heer K. Schenk wederom een contract te sluiten voor het gebruik van den ijskelder. Uit de gehouden kasveriticatie bleek, dat het batig saldo bedroeg f2302.185. Provinciale Boud van Harmonie- en Fanfarekorp sen in Noord Holland. Bo vengenoemde Bond hield Zondag te 12 uur in het hotel ,,De Doelen" te PUR MEREND eene algemeene vergadering, ouder leiding van den heer J. P. Groot, voorzitter van den Bond. Vertegenwoordigd waren de korpsen: Amsterdam, Beverwijk, Broek in Wa terland, Bussum, lip, Landsmeer, Stede lijk Muziekkorps van Purmerend, Offi cieel Stedelijk Muziekkorps van Purmer end, Weesp, Winkel, Wormerveer en Zaandijk. .Knollendam was afwezig. Uit de notulen bleek dat het volgend concours zal worden gehouden op Zon dag 5 Juli e.k. en den volgenden dag te Beverwijk, waartoe door een in gezetene aldaar gratis een stuk gronds voor dat doel beschikbaar is gesteld, het geen met dankbaarheid werd aanvaard. Aan den burgemeester dier gemeente is het eere-voorzitterschap aangeboden en door hem aangenomen. Uit het jaarsverslag, dat daarna werd voorgelezen, werd medegedeeld dat de korpsen Bovencarspel en Beets uit den Bond waren getreden. Herkozen werden de aftredende be- hoofdbestuurders, de heeren J. P. Groot, (voorzitter)Veldkamp, (ondervoorz J D. Thie, (secretaris) en Hellings, (penningmeester). Besloten werd het tien-jarig bestaan van den Bond in 1897 te Purmerend te herdenken, tegelijk met het concours daar te houden. Vastgesteld werd de volgorde waarin de verschillende corpsen dit jaar in Bever wijk zullen optreden in de verschillende af- deelingen en wel: lste ald Harmonie: Bus- sem, Weesp 2e afd Harmonie: Bever wijk, Amsterdamlste afd. Fanfare: Broek in Waterland, Purmerend, Zaan dijk 2de afd. Fanfare: Landsmeer, lip; 3e afd. Knollendam, Purmerend, (offi cieel) Winkel. De benoeming van 5 jury-leden die buiten Noord-Holland zullen worden gekozen zal Zondag, 19 Januari a. s, plaats hebben in de vergadering met de verschillende directeuren. (Alg. Hdbl.) Schagen, 8 Januari 1896. Verslag der vergade ring van den Raad, der ge meente Schagen, ge houden op Dinsdag 7 Januari, des mor gens ten 10 ure. Afwezig was de heer J. Stammes. N a opening der vergadering en lezing en goedkeuring der notulen, nam de ling van den mol n en bleet vlak voor hët water staan. Jn'st op het punt tot waartoe Clare ge- rarterd was, was de vloed breed en diep. I'aarover liep anders een houten bruggetje, maar nu h«dden de herfstregens het glad en glibberig gemaakt, zoodat het planken voet pad een zeer gevaarlijken overtocht bood. Te-z bad den vorigen dag een klein ventje er «oorzichtig en want lend over zien gaan, wellicht had Clare zulks ook waargenomen; boe bet echter ook zij, nu betrad hij echter het plmken voetpad en schreed er op voort, zorgvuldig den etnen voet langzaam achter den ander zettend. Zou hij haar in het water willen werpen? Bijna scheen het zoo. De plaats was een zaam en de vloed di p en breed genoeg om een dergelijk voornemen ten uitvoer te bren gen; hij kon baar naar beneden storten, wan neer hij maar wilde en het was beter ge weest, dan morgen vaneen te gaan en voor eeuwig zich van elkander te scheiden. Het water schoot warrelend onder heD been, schnimend en borrelend, door het maanlicht beschenen. Waren nn beiden in bet water gevallen, dan hadden hare armen, tich zco vast om hem geslagen, dat zij niet meer los te makeD warenzij zonden de wereld zonder smart verlaten hebben en niemand bad hen ooit weder een verwijt kunnen doen. Het laatste half nur dat bij met haar zon hebben doorgebracht, was heerlijk geweest, terwijl bij zijn ontwaken de werkelijkheid weder zijne eischen zou stellen en dit slechts een vluchtige droom zou zijn. Wel lachte haar dit voornemen toe, maar zij had den moed niet, er aan toe fe geven, eene beweging te maken die ben beiden in het stroomende water zon doen storten. Hoe weinig waarde zij san haar leven hechtte, bad zij reeds getoond, maar het zij ne - zij h«d geen recht, het op het spel te zetten. Hu bereikte ongedeerd met baar den and ren oever. Hier kwamen zij op het terrein, dat on- m'd el tijk aan bet oude kloostergoed grens de, en ba-<r stivigtr vasthoudend, ging bij 'eenige schreden voorwaarts tot over bet 'vervallen koor van de oude kloosterkerk. A-n den noordelijken wand bevond zich een steecen bauk, waarop de toeristen gewoon lijk huDne vermoeide leden uitstrekten. Voorzitter, de heer S. Berman, het woord en wenschte den leden in deze eerste vergadering in het nieuwe jaar, Heil en Zegen in Huiselijkeu en Maat- schappelijken werkkring, tevens den wensch uitsprekende, dai de raadsverga deringen steeds zich mogen blijven ken merken door den vriendschappelijken geest en aangename verstandhouding, welke een waarborg zijn voor de getrou we behartiging der gemeente-belangen. Tevens verzocht Voorz. den heer Hoog- schagen het goed te vinden, dat zijn ia de vorige vergadering gedaan voorstel in de volgende vergad. als eerste punt op de convocatie zal worden geplaatst. Met het oog op de uitgebreide agenda van deze vergad. keurt de heer Hoog- schagendit goed. Ingekomen waren a. Schrijven van den Minister van Waterstaat, mededeelende dat de door den Raad aangevraagde hangwerken aan de spoorweg-afsluitboomen zullen wor den aangebracht. b. Goedgekeurd terug van Ged. St. de kohieren voor Hoofdelijken Omslag en Hondenbelasting. C. Goedgekeurd terug Begrooting 1896. d. Procesverbaal-kasverificatie, d. d. 17 Dec., sluitende met een saldo ad. f 6167.17. e. Missieve Ged. Staten, houdende goedkeuring der geldleening met den heer P. Timmerman Dt. 1. Missieve van h.h. Kerkvoogden der Hervormde Gemeente alhier, mede deelende dat in hunne vergadering van 4 Januari 1.1. met algemeene stemmen was besloten, een kerk te bouwen over eenkomstig het door den beer J. A. G. v. d. Steur vervaardigde plan B. Tegelijk zonden h. h. Kerkvoogden hierbij een situatieplan van kerk en toren op het plateau, over hetwelk, daar deze geheel afwijkt van den stand der afgebrande kerk, het oordeel van den Raad werd gevraagd. g. Adres van den heer A. Kudders, gedomieiliëerd alhier, verzoekende door den Raad benoemd te worden tot Makelaar. In zijn advies zeide de Yoorz., de heer S. Bermanhet volgende: „Op grond van art. 64 van het Wet boek van Koophandel is men vrij alge meen van gevoelen, dat er geene make laars kunnen worden aangesteld in on roerende goederen. In de zitting van den Raad der gemeente Amsterdam van 23 Febr. 1863 is dan ook een voorstel, om voortaan volgens de zienswijze der Ministers van Binnenlandsche zaken en van Finantieën, alsmede van Gedepu teerde Staten van Noordholland, geen makelaars in owroerende goederen meer te benoemen, aangenomen met 29 tegen 2 stemmen. „Reeds vroeger hadden de besturen van andere groote steden in ons land, uit eigen beweging dergelijke besluiten genomen en de quaestie, dat de betrek king van zulke makelaars rechtens on bestaanbaar is, is dus feitelijk beslist. „De Raad der gemeente Rotterdam heeft voorts in zijne zitting van 8 Aug. 1889 eene motie aangenomen, waarbij eveneens verklaard wordt, dat de wet geen aanleiding geeft tot benoeming van makelaars in vaste goederen. „Om deze redenen meen ik dat de Raad den heer Kudders slechts zou kun nen aanstellen tot makelaar in roerende goederen. Clare Lgtle haar zorgvuldig daa op m der pu nadat hij tweemaal zijne lippen op de bare gadrukt had, haalde hij diep adem, als of een vurig door hem verlangd doel ba- reikt was. Yervolgengs strekte Clare zich uit op den grond en viel in een diepen slaap. De drang, die hem tot dit alles had aangezet, scheen verdwenen. Tesz richtte zich vanaf haar plaats op. De nacht, ofschoon droog Gn in verhouding tot het jaargetijde mild, was toch nog koud genoeg, om hem bij langer blijven in dien hall gakleuden toestand gevaarlijk te doen worden Zoo Angel aan zichzelven werd over gelaten, kon hij er morgen wellicht nog liggen en zich een zware verkoudheid op zijn minst op den hals halen. Zij zou hem kannen wekken; maar dan moest zij zeggen, wat er al geschied was en dit zou hem ten zeerste krenken. Toch steeg Tesz van de bank af en stiet bem zachtkens aanhet was on mogelijk hem zonder hardhandig schudden wakker te krijgen. Daar viel haar plotseling in, dat zij eens probeeren moest met kalm tot hem te pra ten en zij fluisterde bem met kalmte en vastberadenheid, zooveel het haar mogelijk was, in het oor „Laat ons verder gaan, Angel,* gelijktij dig hem bij den arm vattend. Tot hare vreugde gaf hij dadelijk bereidwillig hieraan gehoor; hare woorden hadden hem blijkbaar in een andere extase gevoerd, in welke hij zich inbeeldde, dat zij hem als gedfct nit den hemel verscheen. Zoo geleidde zij hem aan haren arm naar de tot de wouing voeren de Bteenen brug en daarover tot aan de denr van het ouden heerenbuis. Tesz was op bloote voeten en leed pijn op de ruwe steenen en door de koudeClare had wol len kousen aan en scheen van dit alles niflts te voel»n. Nn waren de zwarigheden evenwel over wonnen. Zij legde hem op de sol» neder, dekte hem warm toe en maakte een vuur aan, opdat hij goed warm zou worden. Zij dacht dat het gestommel hem wel wakker zou maken, en eigenlijk wenschte zij het. Maar zijn geestelijke en lichamelijke toe stand was van dieu qprd dat hij niets merkte. WORDT VERVOLGD. „Is echter zulk eene aanstelling voor deze gemeente noodig Ik geloof het niet. „Bovendien zou bij den Raad de vraag kannen rijzen, of iemand als de heer Kudders, die, ook al heeft hij zjjn ver- huisbiljet nog niet opgevraagd, feiteljjk reeds elders woont, door het plaatselijk bestuur (lezer gemeente tot makelaar kan worden benoemd. En of deze vraag niet aan bedenking onderhevig is, zou ik ongaarne bevestigend beantwoorden. Ik voor mij, zou er echter geen gewetens bezwaar in zien, den heer Kudders eene aanstelling te verleeneu, oindat in Schagen niet bestaat eene plaatselijke verordening, waarbij, om tot makelaar te worden be noemd, inwoning wordt vereischt. „De heer Aadders heeft mij voorts ge zegd, dat men te Amsterdam, de plaats waar hij zijn domicilie denkt te vestigen, in het geheel geen makelaar meer aanstelt en dat hij daarom zoo gaarne wilde dat de raad van Schagen kan goed vin den, hem tè* benoemen. „Ik heb derhalve de eer, den Raad te adviseeren, den heer Kudders, die als een fatsoenlijk en oppassend man bekend staat, en dien wij allen zeker gaarne willen helpen aan eene hem passende betrekking, welke hem tevens wel licht een behoorlijk middel van bestaan oplevert, te benoemen tot makelaar in roerende goederen. De heer van der Maaten meent inwil- ligging van het adres van den heer Kud ders gevaarlijk, ten opzichte van de mo gelijkheid, dat andere gemeenten wel een minder vertrouwd persoon tot ma kelaar zouden kunnen benoemen, die zich dan hier te Schagen zou kunnen vestigen. Met twee stemmen tegen, die der heeren Bijpost en v. d. Maaten, werd de heer Kudders tot makelaar aange steld. Conform voorstel B. en VY. werd be sloten, de uitgaven voor den Tolkerdijk te bestrijden uit den post onvoorziene uitgaven. Evenzoo werd met algem. stem. be sloten, het maximum voor de heffing van den Hoofdelijken Omslag, onder nadere goedkeuring, vast te stellen op f7000. 10 opcenten. Door B. en W. werd nu voorgesteld de jaarwedde van den Marktmeester, thans f 65.— bedragende, te verhoogen met f 35. De Voorzitter leidde dit punt aldus in: „Door de vlucht, welke de markt voor vette varkens alhier genomen heeft, zijn de werkzaamheden van den waagmeester op Marktdag zoozeer uitgebreid, dat hij die bij zijne betrekking van Marktmeester onmogelijk zonder assistentie voor het wegen van varkens, kan waarnemen. Tot heden is die hulp verleend door een der gemeenteveldwachters. Dewijl echter een der veldwachters dienst moet doen in de boterhal, heb ik Donderdagochtend feite lijk over geen politie te beschikken Buiten dien ligt dit wegen niet op den weg der gemeentepolitie. „Om van gemeentewege een assistent aan te stellen, is echter niet wensche- lijk. Deze toch, zou later allicht wanneer de betrekking van Waagmeester vacant mocht komen, uit deze aanstelling eenige aanspraak op de opengevallen betrekking willen putten en B. en W. zijn van oor deel, dat het wenschelijk is, de betrekking van bode, markt- en waagmeester, door denzelfden persoon te doen waarnemen, omdat de daaraan verbondene wedden en emolumenten te zamen een bestaan op leveren. „B. en W. achten het daarom beter, dat de waagmeester zelf voor een ge schikt assistent zorgt. Doch daar de wed de als waagmeester slechts f 65.be draagt en hij aangesteld is, toen de markt voor vette varkens niet bestond, terwijl bovendien deze markt geen onbelangrijk voordeel afwerpt (de marktgelden die vroeger ongeveer f 70.opbrachten, klommen in 1895 tot ongeveer f200. vinden B. en W. het billijk dat de ge meente in de kosten van het stellen van een assistent tegemoet komt, door verhooging van de jaarwedde des waagmeesters. Zij stellen mitsdien voor, die tijdelijk te verhoogen tot f 100. „Mocht later de varkensmarkt achter uitgaan, en daardoor de drukte op markt dag aan de waag verminderen of geheel ophouden, dan zal op deze tijdelijke re geling teruggekomen kunnen worden. Met algemeene stemmen aangenomen. Met het oog op de aanstaande verkie zing voor een lid van de Prov. Staten, vacature Rezelman, werden de heeren P. Buis en O. Smit gekozen tot leden van het stembureau. 'Bij de nu volgende rondvraag ver zocht de heer P. Meurs, dat door B. en W. worde overwogen, of het niet moge lijk is, ter bevordering van het verkeer op de Gedempte gracht op marktdag, dat de stalletjes aan één rij worden geplaatst, beurtelings week om week aan Hoog- of Laagzijde. Voorz. doet toezegging, te onderzoe ken, in hoeverre aan dezen wensch zal kunnen worden voldaan. Op eene vraag van den heer lloog- schagen antwoordt de Yoorz. dat de lig ger der wegen waarschijnlijk nog in de ze maand gereed zal zijn. De heer IV. Roggeveen, wijzende op het eventueel gebrek aan drinkwater hetwelk in den zomer nu zou kunnen plaats grijpen, geeft B. en W. in overweging, een onderzoek in te stellen naar de kos ten van het water van een artesischen put. Mocht vroeger het boren van een nor- tonpomp falen, Spr. heeft inlichtingen gekregen omtrent de wijze van maken van artesische putten, die hem doen ver moeden dat hier in Schagen zulk een put zeer goed tot stand zou kunnen wor den gebracht. Yoorz. belooft van en in deze door den heerRogge veen gegeven wenken gebruik te zullen maken om een onderzoek in te stellen. Nu giug de raad in comité, teneinde van den heer A. G. v. d. Steur de vereischte inlichtingen te bekomen met betrekking tot de plannen van kerk- en torenbouw. De vergadering heropend zijnde,neemt de heer v. d. Maaien het woord en her innert er aan, hoe in der tijd door den raad het besluit werd genomen, den to ren in den geest van den verbranden to ren weder te doen opbouwen. Spr. merkt op, dat hij toen daarop zoo sterk aandrong, uit een zeker gevoel van piëteit. Men hecht toch veel aan de plaats zijner inwo ning en aan den toestand waarin deze zich bevindt. Toen vernam men daarna het bericht der Kerkvoogdij, dat zij na dat besluit het uitschrijven van een prijs vraag nietmeer noodig achtte. Het spijt nu spr. dat die prijsvraag niet is uitge schreven, want nu heeft de kerkeraad, door plan B. te nemen, den raad voor een fait-accompli. gezet. We zijn nu wel verplicht een toren te bouwen in den geest der kerk. De heer Hazeu verdedigt den Kerkeraad door de mededeeling dat de Kerkvoogdij geen kerk in den ouden stijl kan bouwen, omdat zoo'n plan te veel geld kost. Plan A toch zou 85 duizend gulden kosten. De heer IV. Roggeveen had in den be ginne gedacht, dat er overeenstemming zou zijn betracht tusschen kerk en ge meente. Thans is gebleken dat het kerk bestuur van het aanvankelijk plan is af geweken. Spr. had gaarne gezien dat het kerkbestuur, vóór te besluiten, met den raad bad geconfereerd. De Yoorz. erkent dat de spits van den ouden toren sierlijk genoemd mocht wor den, doch den nieuwen toren volgens plan B. zal men toch zeker niet onsierlijk noemen? Ja, het kan zeer goed zijn, dat men dien later nog mooier zal vinden en nu het kerkbestuur besloten heeft, plan B te volgen, meent Spr. dat men zich nu ook dient te richten naar het oordeel van den heer v. d. Steur. Is de raad van dezelfde meening dan is toch door het raadsbesluit van heden het vroeger genomen besluit vanzelf ter zijde gezet. Overgaande tot stemming werd met algemeene stemmen besloten, een toren te bouwen volgens plan B. van den heer v. d. Steur. Hierna wordt de heer v d. Steur ter vergadering genoodigd, waarna de Voor zitter, de heer S. BermanZEd. aldus toesprak „Ik acht mij gelukkig, mijnheer van der Steur, U te kunnen mededeelen, dat de Raad met algemeene stemmen zijne goedkeuring heeft verleend aan plan B, uwer torenontwerpen, waardoor u tevens opdracht is verleend, den to ren naar dat ontwerp te bouwen. „Aan deze vooral voor U zoo heuglij ke mededeeling, verbind ik gaarne m ij- n e n, neen, ons aller hartelijken geluk- wensch. „Belangrijk in ieder opzicht is de op dracht waarmede men u heeft vereerd. „Een schoon en eerbiedwaardig monu ment is hier door brand jam merlijk vernield. Honderden hebben dat monument gezien, en zoo vaak zij het zagen, moesten zij het bewonderen. „Kan het dus wel anders, dan dat, vooral de echte Schagers er zwak voor hadden, als voor een dierbaar kleinood, en dat zijne vernietiging als het ware een deel van hun hart heeft medege nomen „Men was er aan gehecht en men was er tevens trotseh op. „Zalmen dat eens ook van uwe schep ping getuigen „Wij willen het hopen. Wij meenen het te mogen vertrouwen. Gij staat be kend als een bekwaam en kundig archi tect en de door u ingediende projecten zijn met zorg bewerkt en spreken van een gekuischten smaak „Daarenboven kunt gij wijzen op ver schillende belangrijke bouwwerken door u ondernomen, waaronder de Remon- strantsche Kerk te Haarlem en het nieu we Brongebouw aldaar, waarlijk niet de minste zijn. „Wij dragen dus het werk aan u op met den wensch, dat Schagen's nieuwe kerk en toren, u tot glorie en de ge meente tot sieraad zal verstrekken. De heer van der Steur zegt daarop den Voorzitter dank voor de welwillende woorden op hem uitgebrachtbetuigt aan den Raad zijne erkentelijkheid voor de hem verleende opdracht, belooft het werk met den meesten ernst uittevoeren en spreekt den wensch uit, dat men eenmaal zeggen zal„het oude was mooi, maar het nieuwe is niet minder." Vervolgens wordt het „heien" als punt van bespreking ingeleid, enz. Thans volgde de bespreking over de vraag: moet de nieuwe toren onderheid worden, ja of neen? De heer v. d. Steur meende in zijn be redeneerd ontwerp dat onderheiïng niet noodig was. De geheele zwaarte van den toren 1350000 kilo. Deze zwaarte wordt verdeeld over een grondvlak van 132 M2. In den grond komt na ontgra ving een betonlaag van 75 c. M. dik te ter oppervlakte van 132 M2. Hierop komt een steenfundeering van 72 M2 oppervlakte, ter dikte van 1 Meter; op deze steenfundeering komt dan de toren. Door den heer v. d. Steur werd nu ge wezen op bouwwerken in andere landen en ook in ons land, waar men op een gelijke kleilaag als de heer v. d. Steur uit de voor hem gedane boringen meen de hier te mogen veronderstellen aanwe zig te zijn, zelfs veel zwaardere gebou wen met succes en zonder heiwerk had gesticht. Maar de heer v. d Sleur zou gaarne het oordeel vernemen van vakmannen, die hier beter met de geaardheid van den grond bekend waren, dan hij. De voorz. licht toe, dat door hem te dezer zaken twee bouwkundigen zijn ge raadpleegd de heer C. Visser en de heer Vlaming. De heer C. Visser had verklaard het met den heer v. d. Sleur eens te zijn, dat hier niet behoefde geheid te worden. De heer Vlaming, nu het woord ver krijgende, betoogt de dringende noodza kelijkheid van heien; waarschuwt den heer v. d. Steur, vooral niet op zijne grondboringen te vertrouwen, want de geaardheid van den grond in onze ge meente is hem uit zijn ruim 35-jarige ondervinding gebleken ten eenenmale on betrouwbaar te zijn. De heer Vlaming staaft zijne meening door het noemen van verschillende bouw werken in onze gemeente en in omlig gende gemeenten, die bij veel minder zwaarte reeds de nadeelen van het niet- heien tot groote schade van den eigenaar ondervonden. Bovendien, de kosten van een paal- fundeering zal slechts een verschil geven van f 200 ongeveer. En dat is toch ze ker te gering om niet het wisse voor het onwisse te nemen. De heer v. d. Steur verklaart ten slot te, afgegaan te zijn op de door hem ge dane grondboringen en is na de door den heer Ylaming gegeven inlichtingen overtuigd, dat hier wel geheid moet wor den maar niet alleen den toren, maar dan ook vooral de kerkna de gege ven inlichtingen mag Spr. niet anders adviseeren. Tot stemming overgaande wordt met vijf stemmen, die der heeren BuisHoog- schagenVlaming, Roggeveen en v. d. Maa ten besloten, den torenbouw op heifun- deering op te trekken. De heeren: Bij- post, Asjes, Smit, Meurs en llazeu hielden zich buiten stemming, verklarende even wel zich bij het gevoelen van den heer v. d. Steur te zullen neerleggen. Ten slotte kwam de beraadslaging over de situatie van toren en kerk op het plateau. Met het oog op de aanwe zigheid van den grafkelder, stelde de lieer v. d. Steur voor, toren ea kerk in schuin- sche richting te plaatsen met toren te genover perceel van den heer „de Beurs", en achtergevel tegenover per ceel van den heer „de Wit". Die richting vond evenwel hevigen tegenstand en na breede bespreking werd die dan ook afgekeurd met 9 te gen 1 stei», die van den heer Hazeu. Toen legde de Voorz., de heer S. Herman, een nieuw situatieplan ter tafel, volgens hetwelk men den toren bouw zou beginnen achter den grafkelder in de richting van toren en kerkge bouw, gelijk die vroeger was. Daardoor toch werden alle moeielijkheden voorko men van terrein-verwisseling en terrein ruiling en gaf men ongetwijfeld aan het gebouw den meest voordeeligen stand. De heer IV. Roggeveen echter kwam hiertegen op. Spr. wilde den toren te genover perceel Boontjes en dus een andere schuin sche richting. Daardoor hoopte spr. dan nog aan de Noordzijde een weinig markterrein aan te winnen en in de gelegenheid te zijn, het Rensgas te verbreeden. De heer P. Buis kwam tegen deze voorgestelde richting met nadruk op. De terrein-aanwinsten beteekenden veel te weinig. De verbreeding van het Rensgas was voor het marktverkeer overtollig, daar toch niemand in dien kouden hoek ooit zou willen staan markten en deze schuinsche richting zou de waarde van het gebouw, uit een schoonheidsoogpunt totaal bederven. Wil men het marktter rein vergrooten, dat zou beter kunnen, Spr. stelt voor, toren en kerk te plaat sen op de oude plaats, maar te beginnen achter den grafkelder. De ruimte laat de ze terugsehuiving uitstekend toe dit plan geeft den schoonsten stand aan het ge bouw, terwijl van de voorzijde van het plateau een aanzienlijk gedeelte bij het martplein kan worden getrokken. De aanwinst van dit marktterrein zal juist op het beste gedeelte zijn en aan die zijde van het terrein waar dit onge twijfeld nog van voordeel is voor de ne ringdoende burgers, die aan deze zijde wonen. Dit voorstel van den heer Buis, het welk precies is als het plan dat de Voorzitter zooeven had voorgelegd, vond wederom felle bestrijding «bij den heer 11'. Roggeveendie de uitbreiding van marktterrein aan de door den heer Buis voorgestelde zijde niet van belang vond, maar daarentegen terrein wilde aanwin nen aan de zuidzijde tegenover koffie huis de Beurs. De heer v. d. Maaien had op het si tuatieplan van den heer Buis niet te gen mits de grondruiling met de kerk voor den torenbouw kosteloos geschied de. Ook de heer Vlaming verzette zich

Schager Courant | 1896 | | pagina 2