Pulst ovEracht Ser wseL liuiteniaudsch Nieuws. GEMENGD NIEUWS. Volgens het Handelellad z a 1 de geruchtmakende z.ak b>- r ff-nde het jich'recbt in de duinen bij CaliantSOOg worden g -schikt. Althans de mi i is ter van fiuaiiciëci neelt mede, dat de familie P'ériuaire, die wegens inbreuk op hare rechten vanwege hei domein bestuur, me dewerking ktd geweigerd voor de ver sterking der zeeweringen, gevolg heeft gegeven aan den wensch des Ministers en een gemachtigde benoemd om „over een schikfcing in bespreking te treden." Een spuitgast-brandstich ter. In een pakhuis te Botterdam ont- stoud dezer dagen brand, doordien men lippen, gedrenkt met petroleum onder de deur had geschoven en in brand gestoken. De spuit no. 7 was het eerst ter blussing aanwezig. Ld er bleek dat een der gasten van die spuit den brand had gesticht. Hij heelt reeds bekend en er zijn in zijne wo ning lappen voering in beslag genomen, o- vereenkomende met die, welke na de blus- sching van den brand in het pakhuis ge vonden werden. Mond- en klauwzeer! Aan den AmstelveeDschenweg onder AMSTERDAM waar twee jaar geleden achtereenvolgens bij alle veehouders het mund- en klauwzeer heerschte, is deze be smettelijke veeziekte opnieuw uitgebro ken; tot dusver echter op slechts ééae boerderij. Donderdagavond heeft te HAARLEM, een gasontploffing plaats ge had op de bovenwouiug van een koffiehuis aan de Boterma kt, bewoond door Yan Bockhooven. Veel is vernield,doch geen persoonlijke ongelukken zijq te betreu ren. Gistermorgen omstreeks haltacht hau ter hoogte van Ochteu een aanvaring pl ats lusschen de raderstoom boot Willem III en de schroefstoomboot Industriewaarvan hi-t gevolg was dat laast- genoemue boot onmiddellijk zonk. De opva renden zijn gered. Eindelijk teruggevonden. Het lijk v»u d- 20-jatige Schoontje Arens ie 's-HERTOGBN BOSCH, die se dert 12 December des voiigen jaars spoor loos was veidweuen, is uit de Dieze daar opgevischt. Nadat het in het gasthuis was geschouwd, is het ter aarde besteld. Op de heide, bij VENLOO, iseen gevangenispak gevonden, ge merkt No. 1394. Te EiNSlERWOLD (Gr.) zou woensdagavond de verhuring plaats heb ben van gronden der stad GroningeD, ge legen iu den Reidwolden— en den Stads- polder. De lietbebbeis, allen landbouwers uit het Oldambt, eischten, dst de notaris geen bod— en verhooggelden zou uitlo ven. Het verzoek daartoe werd gedaan, doch niet ingewilligd. De landbouwers weigerden toen een bod te doen, zoodat de verhuring niet doorging. Men schrijft uit 's HERTO GENBOSCH. De pokziekte bhjit hier aanhouden en breidt zich zelfs mt. Het aantal sterfgevallen door deze ziekte wordt helaas ook grooter en men vraagt zich af: wat zil het einde zijn De maatregelen te gen de ziekte genomen zijn allesbehalve als afdoende te beschouwen want men acht hier een besmet huis ontsmet als de ka mer waarin de poklijder verblijf hield met carbol is behandeld. Winkelgoederen in de besmette woning aanwezig, blijven als ze maar niet in de ziekenkamer of met den zieke in aanraking zijn geweest ver koopbaar, zondei dat er iets dat op ont smetten gelijkt, vooraf gaat Zóo worut hier door de politie het ont smetten opgevat Een groote diefstal. De firma M. van Delden Zn., welke even over de grens te GRONAU een groote we verij bezit, moet door haar personeel voor ruim f25000 aan goederen zijn bestolen. In verband daarmede vernemen wij nader, dat de verduistering van goederen re>-ds circa 2 jaren moet hebben plaats gehad, en dat de ontrouwe beambten er ten huize van een in de buurt der fs- briek woneDden kroeghouder een soort mag zijn op nahielden, van waar de ver zendingen geregeld plaats vonden. Reeds zijn 13 personen ter beschikking der josntie ie Aliaus gesteld. Toen de politie de stapelplaats ontdek te, moet de voorraad niet zijn medege- vallen, hetgeen met het oog op den ge- regelden aizrt, zeer begrijpelijk is. Messchaeit en Röntgen geven 5 1'ebiuaii een liederavond te Weenen. In deeerstehe1ft van de maand December, oDtstond te M1ERLOO (N. B.) een begin van brand in een woning, brwoond door zekeren S. Als verdicht van boos opzet werd toen de vrouw van S. in verzekerde bewaring ge noom, doch eenige dagin geleden weder in vrijheid gesteld. Thans weid woensdag avond in een blok woningen, waarvan het bovenbedoelde er een van is., weder brand ontdekt. De woni'gen,die weldra in lichte- laii stonden, brandden giheel af. Et n paar urt n voordat deze 1 rai (1 Wrrd opgemerkt, hadden S. en zijn gezin de woning ver lat d. De roriask is onbekend, doch de politie stelt een onderzoek in. L'e woningen waren verzekerd bij een buitenlandsche maatschappij, .doch laag. Een knoopen-oproer. Dat kleine oorzaken soms groote ge- voigeu kunnen hebben, is eergisteren te OUD-BEIERLAND gebleken. Namens het gemeentebestuur werd eene collecte gehouden voor de nagelaten be trekkingen van de verongelukte visschers te Zwartewaal. De glenf der bus, voor de collecte gebruikt, was ongelukkiger wijs te nauw om knoopeu door te laten de knoop dns, door een gegoed inge zetene in de bus geworpen, bleef in de gleuf zitten en moest er met geweld door den collectant doorheen geduwd worden. Deze gebeurtenis verspreidde zich als een loopend vuurtje door de gemeente, en het gevolg was dat er spoedig een volksoploop voor de deur van den be trokkene ontstond. Er werd met steenen geworpen en er werden hatelijkheden op de deur en kozijnen zijner woniug geschre ven. De hulp van de politie moesten wor den ingeroepen om erger te voorkomen. (N. R. C.J Maskeradefeesten te U- TRECHT. Voor de aanstaande maskeradefeesten van het Utrechtsche Studentencorps worden groote toebereidselen gemaakt. De leve ring der costuums voor den optocht en het tonrnooi is opgedragen aan de firma Merawski, een nieuw huis, dat zich te Utrecht gevestigd heeft. In verband met het toumooifeeat zullen aan den stoet tal van geharnaste ridders deelnemen. De hoofdpersoon, A. baron van Lijnden, zal in den stoet een zwart met goud versierd harnas dragen, het zal evenals van enkele heeren uit het gevolg van allnmininm vervaardigd zijn, dat zich prachtig bewer ken laat. Het tournooi zal plaats hebben op het terrein waar in de maskeradeweek het groo te sportfeest wordt gehouden. Een middel- eeuwsche slotpoort, waardoor de stoet moet binnentreden, zal daar worden opge richt. Tevens zal op het terrein een tri bune worden opgerieht, waarop duizenden personen kunnen plaats nemen. Uit alle oorden van het land zullen de dagen van het tournooi extra-treinen loopen. In het begin der volgende maand zullen de oefeningen voor het tournooifeest een aanvang nemen. Bij de politie te Maastricht is aangifte gedaan van een diefstal van 24 theelepeltjesten nadeele van den Commis saris der Koningin, jhr. Ruijs de Beeren- brouck. De diefstal is gepleegd bij gelegen heid van een bal, dat in het gouvernements gebouw werd gegeven. Te UTRECHT is, naar het U. D meldt, een a-capelia-koor tot stand gekomen, onder leiding van Joh. Wage naar. Reeds zijn ongeveer 45 dames en hee ren toegetreden. In Friesland maken en kele gezinnen zich gereed, om naar Chili te verhuizen en wel Daar aanleiding ee- ner advertentie in verschillende bladen, waarin de voordeelen dezer verhuizing worden uitgemeten. De heer Pyttsrsen, lid der Tweede Kamer, wijst iö een lo caal Eriesch blad op de schaduwzijde voor Nederlanders van een verblijf in Chili, maar raadt ten strerkste aan, naar onze ei gen kolonie Suriname te verhuizen. In verband met het bovenstaande ver dient volgend bericht uit Berchem ver melding „Een paar maanden geleden emigreerde een zekere J. K. alhier, met zijn gansche gezin naar Chili. De berichten, die hij aan zijn familie zond, luiden zoo gunstig, dat zijn voorbeeld reeds navolging vindt. Binnen enkele weken zal weder een huisvader met vrouw en kinderen naar genoemd land vertrekken om daar zijn geluk te beproeven. Wij vinden het echter onvoorzichtig om reeds twee maanden na zijn vertrek, een oordeel nit te spreken en nog onvoorzich tiger om aan zulk een oordeel veel waar de te hechten. Yooreenigedagen heeft men 's nachts te WINSCHOTEN het huis van zekeren Buntenbach letterlijk gebombardeerdgeen ruit bleef er heel en de bewoners moesten zich verbergen om 't gevaar te ontkomen van te wor den gesteenigd. B. loste op zijn aanvallers een paar schoten, waardoor twee perso nen werden gekwetst. De oorzaak van dit liefelijk optreden wordt niet vermeld. Men schrijft uit ZEVEN WOUDEN In deze streken worden pogingen aan gewend om met een oude, ingewortelde gewoonte en wel het verstrekken van koffie en koek aan de gegadigden bij de houtverkoopingen, te breken. Oogenschijnlijk lijkt het een nietig heid, maar inderdaad is deze gewoonte een zeer drukkende belasting voor de bezitters van bosschen. Meermalen ge beurt het toch, dat er een 100 gega digden op een perceeltje van een paar honderd gulden waarde loskomen. Zoodra de perceelen in bod zijn ge bracht, begeven de gegadigden zich naar eene andere kamer van de herberg, waar de verkooping gehouden wordt, waar de koffie en de koek dan gereed staan. Wan neer men nu weet, dat usance mede brengt dat geen kleiner stuk dan een halve koek mag verstrekt worden, dan kan 't geen verwondering wekken, dat de onkosten soms f50 of daaromtrent bedragen. Nog e en andere eigenaardigheid bij die verkoopingen is om perceelen zoo on geveer op 't tiende gedeelte der waarde in te zetten en bij guldens op te bieden, boewei er geen verhooggeld genoten wordt. Je zoudt met al die tegenstrijdige be richten werkelijk de kluts kwijt raken. Alles wat men ons uit Bulgarije, Tur kije, Rusland, Afrika en Cuba weet te berichten of over te seinen, wordt wis en zeker binnen 24 uren weer tegen- sproken. 't Is waar, zoo blijven de couranten vol, maar de vreedzame burger, die nu wel eens zou willen weten, hoe de steel in de vork zit, wordt geen sier wijzer. Daar, heb je, om met Bulgarije te be ginnen, de beantwoording der vraag, wordt Borisje, de eerstgeborene van vorst Ferdinand, die waarschijnlijk als vorst zal optreden, als de Bulgaren van zijn vader genoeg hebben, herdoopt ja of neen P 't Is of men daarginds aan 't knoopen tellen is prins Boris gaat tot de ortho doxe kerk over, de kroonprins blijft katholiek, prins Boris gaat over enz. tot bet reitje uit is, en dan begint men weer van voren af. Yoor vorst Ferdinand is 't zeker een lastig geval. Aan den eenen kant de zucht om zich tot eiken prijs met den Tsaar te ver zoenen, aan den anderen kant, de te genstand van moeder de vrouw en schoon papa, den hertog van Parma, en wat wel het ergste is, den onwil van den Paus. Die strijd tusschen de wereldsche en I geestelijke belangen, is voor een goed katholiek, als de tweede vorst van Bul garije, zeker geen kleinigheid. Met dat al loopt de boel in 't jonge vorstendom danig in de war. De katholieke aarts bisschop van Sofia, Robert Menini, een man, die uitstekend op de hoogte van den toestand is, schrijft aan een vriend „Onze Staatkundige toestand is wanho pig. De vorst reist weer rond duor Eu ropa. „Rusland zal pas onderhandelingen met Bulgarije aanknoopen, als prins Boris herdoopt is het verlaDgt dat Bulgarije zich volledig en onvoorwaardelijk onder Russische souvereiniteit zal begeven. Ik heb te Rome mijn ontslag ingediend, ten deele wegens den Staatkundigen toe stand, ten deele wegens de verwarring in mijn bisdom." Dit weten we dus met zekerheid „'t Is in Bulgarije al geen goud wat er blinkt, en het rozenkroontje van den prins van Orleans, is terdege met scherp- prikkende doornen bezet. Of bij 't verdiend heeft Een mensch behoort te vergeven en te vergeten, doch hoe we ook pogen deze Christelij ke moraal toe te passen, toch komt ons zoo nu en dan het gruwelijk uiteinde van Stamboeloff, in de gedachten. Hij was zoo wat een tweede Willem van Oranje voor zijn land, en dergelijke hel den vergeet men niet licht. Over de verhouding tusschen Rusland en Turkije verkeert men al even in 't onzekere. Wij gaven in ons vorig overzicht een schets van het verdrag dat tusschen den Sultan en de Tsaar gesloten heet te zijn. Nauwelijks was deze overeenkomst in de Europeesche pers in de lengte en breedte besproken, of daar meldt men, dat van een dergelijke toenadering bij de betrokken rijken niets bekend is. Nu, die moeten het wel in de eerste plaats weten, zou men denken. Juist het tegendeel beweert men ver der, houdt de Russische staatslieden bezig. In Odessa en Sebastopol ligt een sterke vloot reeds zeilree om koers naar de straat van Konstantinopel te kunnen zetten. Op de Russische grenzen in Klein- Azie worden sterke troepen-afdeelingen samengetrokken ten einde in het voor jaar Armenië te bezetten. Dat klinkt heel anders, dan eene vriendschappelijke toenadering. Jelui weet er allemaal niets van, zegt de Daily News. Gelukkig ben ik in de gelegenheid, uit zekere bron beslist te kunnen mede deelen, dat tusschen Rus land en de mogendheden, tot de verdee ling van Turkije is besloten. Engeland behoudt Egypte en krijgt eene kuststrook langs den Perzischen golf. Yerder krijgt het Cyprus in onbetwist bezitItalië, stelt zich met Tripoli te vreden, Oostenrijk krijgt Servië met Macedonië tot aan den Archipel. Frankrijk ontvangt voor zijn deel Syrië en Palestina. Rusland heeft na tuurlijk de hand op het leeuwendeel gelegd: Armenië, Anatolië, Konstantino pel met het achterland langs de zwarte zee, waardoor deze tot een Russische binnen zee wordt gemaakt, worden bij het rijk van Tsaar ingelijfd. Dit alles klinkt heel mooi. Jammer, dat enkele kleinigheden, het geheel alle waarschijnlijkheid ontnemen. Het onafhankelijke koninkrijk Servië wordt eenvoudig tot eene Turksche pro vincie teruggebracht, en in dien vorm aan den Donaustaat toegewezen. Yan het schatplichtige vorstendom Bulgarije wordt in 't geheel niet gerept, en wat er met Arabië moet gebeuren heeft de fantastische verdeeler zeker vergeten. Om de maat vol te maken, komt het eerste bericht aangaande een verbond tusschen Rusland en Turkije weer op duiken, zoo zelfs dat de Times weet te berichten, dat de eerste tolk van de Russische ambassade, die iederen dag in het paleis van den Sultan komt, een memorandum opstelde waarin de bepa lingen voor een Russisch-Turksch ver bond werden omschreven. Eigenaardig is het, dat al deze be richten uit Engelscbe bron komen. On willekeurig zoekt men er iets achter. Wil de Engelsche diplomatie het wantrouwen van Oostenrijk en Italië opwekken, juist tegen den tijd dat de onderhandelingen over de hernieuwing van het Drievou dig verbond geopend zullen worden Dan zou het een zet tegen Duitsch- land zijn, waarvan men toch weet, dat het Rusland welgezind is. Tegenstrijdig zijn bijna al de berich ten over het Spaansch-Cubaansch ver schil. Dan leest men „generaal Yaldez heeft den snrgenten aanvoerder Maximo Gomez bij, volgt een plaatsnaam, die op de beste atlas niet te vinden is, totaal verslagen. Yan de opstandelingen bleven 700 man op het veld, waaronder de aanvoer der. Yierentwintig uren later seint men ons dat generaal Rodrige, 100 mijlen van genoemd slagveld, Gomez, het be kende rebellen-hoofd, met zijne geheele bende heeft vernietigd. Indien wij de cij fers van al de gedoode opstandelingen, met inbegrip van den eenhoofdigen Go- mes, hadden opgeteld, dan ware Cuba minstens ontvolkt, en zouden de Span jaarden, gelijk eenmaal hunnen vermaar den voorvader, thans tegen windmolens moeten strijden. Intusschen worden troe- pen-afdeeliegen bij troepen-afdeelingen naar „den parel der Antillen" gezonden. Spanje's meest beroemde maarschalk, Campes, sedert eenige maanden gouver neur generaal van Cuba, is teruggeroepen. In zijne plaats is benoemd, generaal Wey- ler, die hoopt binnen een paar jaar de zaken op Cuba in orde te brengen. Als de schatkist te Madrid maar niet eerder den bodem vertoont. Na al deze tegen strijdigheden, ten slotte een klein stuks ken werkelijkheid. Sedert lang is het onze Duitsche na buren een doorn in het oog, dat de Hol- landsche zalmvisscherij nog al wel gaat. Een paar afgevaardigden hebben deze in den Duitschen Rijksdag ter sprake ge bracht. Zij wenschten wijzigingen in het zalmtractaat met Nederland, benevens gedeeltelijke opheffing van den verboden vischtijd. De minister kon de pruttelaars, tot zijn spijt, slechts met schrale troost redenen tevreden stellen. Eerstens meent hij, dat van Nederland, geen voor Duitschland voordeeliger voorwaarden zijn te verkrijgeD, en mocht men het tractaat opzeggen, dan zou de toestand eerder verslechten, dan verbeteren. Ne derland ligt nu eenmaal aan den Rijn mond: zoodat elke zalm, die uit zee naar boven zwemt, om daar in de rivieren kuit te schieten, eerst de delta moet passeeren. Werden de artikelen op den verboden vischtijd ingetrokken, dan kon elk wel vissohen wanneer hij wilde, maar van deze vrijheid zou in de eerste plaats Nederland het meest profijt hebben. Daarmee was 't gedaan. Te Parijs viel een armoe dig gekleede grijsaard flauw op den boulevard des Capucinesmen bracht hem bij een apotheker en zocht in zijn zak naar zjjn adres. Hij bleek ergens in de buurt te wonen in een kamertje van 50 frs. in de maand. Kort daarna stierf hij en het bleek nu, dat de arme man ongeveer 2 millioen frs. bezat aan fondsen en geld De voorbereidingen voor de koningsfeesten te Moskou zijn in vollen gang. Op het Chodynski-veld tegenover het Peter-paleis worden vier open schouwburgen, 12 schommels, 1 circus, 11 draaimolens, 10 muziekten ten, 100 volkscafés en 22 bierhuizen opgericht. Het Kremlin zal door 500000 lampen geïllumineerd worden, waaronder 14000 electrische lampjes, die de torens van het Kremlin zullen verlichten. De muren van het Kremlin worden langs alle lijnen met eene me nigte lampions behangen, de tuinen zul len in den glans van duizenden veel kleurige lampjes stralen en de muren aan het Roode Plein in een zee van gaslicht zwemmen. De stad bouwt een prachtig paviljoen bij de Twerskoi-poort, waar de czaar welkom geheeten zal worden, en ver siert den ganschen weg, dien de optocht volgt; verder geillumineerd zijn de boule vards en pleinen, waarlangs de stoet zijn weg neemt, en richt een maaltijd aan voor alle troepen, die te Moskou komen. Het einde van den krui- wagen-tocht. Eenige maanden geleden verlieten drie personen, de heer Gallais, zijne vrouw en zijn zwager, Parijs, om met een krui wagen een reis om de wereld te maken. Die reis is treurig afgeloopen. In Croa- tië nabij Mitrowicz werden de reizigers overvallen door negen groote wolven. Een der dieren sprong den heer Gallais naar de keel, vóór hij den tijd had om zijn revolver af te schieten. Gelukkig weerde hij den aanval met zijne linker hand af, terwijl zijne vrouw het beest een kogel door den kop joeg. Maar nau welijks had zij dit gedaan, of de andere wolven sprongen haar te lijf en beten haar verschrikkelijk in het gezicht, de borst en de armen. Verscheidene wolven werden door Ie hulp schietende boeren gedood. Mevrouw Gallais verkeerde in zorgwekkende toe stand en had veel bloed verlorende boereu droegen haar naar de naastbij gelegen plaats, maar ondanks alle zorgen, stierf zij aan de gevolgen. De gele koorts. In de republiek Guatamala, vooral in de havensteden San José de Guatamala en Champerico is, volgens een bericht van den Noorweegschen consul, de gele koorts uitgebroken. Uit San Salvador komt een gelijkluidende tijding. Een ware broei- plaats dezer besmettelijke ziekte is, zooals inen weet, ook Cuba, waar voornamelijk Europeanen er door worden weggemaaid. Soms echter tast zij ook de inboorlingen aan. In de laatste maanden heeft de gele koorts van de Spaansche troepen ontzet tende offers geëischt. Volgens de officieele sta tistiek verloren de Spanjaarden in ruim 3 maanden 14000 man door gele koorts. Het is echter een feit, dat zij gedurende dien tijd meer dan 23000 man verloren hebben en daar van dit aantal slechts I3T0 a 1500 man in de gevechten met de opstandelingen zijn gesneuveld, heeft de ziekte in 3^2 maand ruim 21000 slacht offers gemaakt. Er zijn dagen geweest, dat de soldaten letterlijk bij pelotons vielen en de genees- heeren radeloos waren. De eerste verschijn selen der ziekte zijn, plolssling opkomen de pijnen in de lendenen en den hals, gevolgd door zwaren hoofdpijn. Den volgenden dag wordt het gelaat rood en hoogopgezwollen en krijgt de patiënt he rige brakiDgen. Is het braaksel zwart en gelijkt het op koffiedik, dan is de patiënt meestal hopeloos verloren. Meer dan de helft der zieken sterft in dit stadium de gevreesde vómito ongeveer binnen 34 uien de overigen worden totaal geel, krijgen een afschuwelijk zwart schuim op den mond en lijden in hun heftige koorts fantasieën vreeselijke pijnen. In het gunstigste gevalkomt de zieke in79 dagen het levensgevaar te boven. Daar de uit Spanje met de detachementen meegeko men geneesheeren slechts weinig kennis van de behandeling der gele koorts bezit ten, laat men de behandeling der soldaten in de militaire lazaretten over aan Cu- baansche dokters, ofschoon de meeste hun ner tot de opstandelingen behooren. Zij verstrekken den patiënten eenige door hen zelf bereide oliën en citroensap. Ia de Zuid-Amerikaansche Staten is de strijd tegen de gele koorts tot heden vruchteloos geweest. Gedurende de laatste koortsepi demie in de stad Memphia (Tennessee) die 60000 inwoners telt, verlieten 40000 personen de stad. Yan de 20000 achter geblevenen werden 18000 door de koorts aangetast en 5000 hunner bezweken aan die ziekte. In het koortshol Santos, een een der belangrijkste havens voor den kof fiehandel, wil de Braziliaansche regeering reiodelijk door krachtige maatregelen verbe tering in den toestand brengen. Op haar verzoek heeft professor E. A. Euertes, bij gestaan door 50 ingenieurs, zich met de oplossing van het vraagstuk bezig gehouden. Hij heeft thans een plan uitgewerkt, waarin hij voorslaat, de stad Santos af te breken en haar in de nabijheid, of met inachtneming van alle eischen der moderne gezondheidsleer, op dezelfde plaats weer op te bouwen. De verwezenlijking van dit plan zou der regeering op ongeveer f 5000000 komen te staan. Uitloopers van aardapps- len moeten vóór het voederen worden verwijderd, omdat die uitloopers (kiemen) solanine bevatten, wat somwijlen den dood der dieren kan veroorzaken. De s n e e u w 81 o r m e n in het Zuiden, Uit Rome en andere Italiaansche steden komen talrijke berichten over de ver woestingen en storingen, veroorzaakt door de sneeuwstormen der laatste dagen. Vooral Middel- en Beneden-Italië en de eilanden zijn door de sneeuwstormen ge teisterd. Het spoorwegverkeer in het Abruzzen-gebied en Umbrië werd onder broken en is op sommige plaatsen Dog gestoord verscheidene treinen bleven tus schen Rome en Ancona, tusschen Alliglia- ne en Viterbo en tusschen Aquila en Sulmona in de sneeuw steken. Ook in Sardinë zijn verschillende uit gestrekte districten zoowel in 't noorden als in 't zuiden van alle verkeer afgeslo ten geweest. Te Rome zelf en in den om trek der stad heeft het eerst den 12en Januari noemenswaardig gesneeuwd, doch zooals gewoonlijk bleef de sneeuw niet liggen en den volgenden dag herinnerden de witgesneeuwde bergketens aan den horizon de stadbewoners nog slechts aan het voor de Italianen vrij zeldzame win- terschouwspel. Door de stormea der laatste dagen heb ben de omstreken der stad echter veel schade geleden. Yan Tivoli lot Subiaco hebben de stormen van 10 en 11 dezer een algemeene vernieling onder schoorsleenen, daken enz. gehouden. Subiaco zelfs moet er uitzien als een stad, die een zwaar bombardement heeft doorstaan. De landbouw is niet minder zwaar getroffen de ontwortelde boomen zijn ontelbaar en de schade, veroorzaakt 'an de vol vruchten hangende olijfboo- men, is enorm. De berichten van de zee kusten vormen een lange lijst van scheeps- oagelukken. Bij Elba, Sardinië, in de Golf van Napels, aan de Calabrische kust, in de Golf van Tarente en aan de kust

Schager Courant | 1896 | | pagina 2