INGEZONDEN. niging, Door vereeniging tot verbetering' vergaderde Maandag 2 Ma .rt jl., teZL/IO- SCHARWOUDE, in het locaal van den heer II. de Vries. W. GKME1NGD iMEUWS. Doopsgezinde gemeente van Barsingerhorn c.a. Burgerlijke Stand. Gem. SCHA O EN. B. Haagen, Haarlem f28585 f28265. J. Swctzer, Medemblik f35600 f34900. G. Fransen, G. J. C. de Klein, Haarl. f32540 f32070. J. Schreuders, Alkmaar f31870 f31520. J, Smit, N. Scharwoude f31311 f30911. B. en W. stelden, in overleg met den architect, den heer J. A. G. v. d. Steur, voor, het werk niet te gunnen, in verband tot de hooge inschrijvingen maar eene herbesteding te houden. Met algemeene stemmen werd hiertoe besloten. Met het oog op den buitengewoon grooten voorraad puin, die overcompleet is, stelden B. enW. voor, de sloot ach ter de school te dempen. Ook de kerk voogdij had aan de gemeente den voor raad puin voor de kosten van het weg voeren aangeboden. De heer Uoogschagen meent, dat de ge meente van den toren niet zooveel grond zal overhouden, daar het oude gat toch moet worden gestopt. De heer Vlaming is van oordeel dat als de gem. ook den grond van de kerk aanneemt er dan zoo groote hoeveelheid is, dat dan ook zeer goed kan worden overgegaan tot het dempen van de sloot van af het Noord bij het perceel der wed. de Pater, tot aan den hoek bij den heer Koster. Den voorraad lossen grond schat Spr. op ruim 1000 M3. De heer Asjes merkte op dat voor het door den heer Vlaming beoogde doel die 1000M3. niet veel zullen helpenterwijl de heer Aleurs van meening is, dat er dan nog wel eenige Oudedijken bij mochten. De heer v. d. Maaien acht het niet wenschelijk, de sloot achter de school te dempen. Er wordt wel in het rapport van het Hoofd der school geklaagd, dat die sloot bij warme dagen riekt, doch bij demping dier sloot zouden de thans bestaande privaten geen afvoer hebben en Spr. is niet voor het zoogenaamde tonnetjes stelsel. De voorz., de heer S. Rerman, merkt op, dat er over het thans bij de school ingevoerde tonstelsel nooit «enige klacht is ingekomen en dat die privaten nu reeds geen uitloozing met de sloot meer hebben. De heer v. d. Maaien vraagt of het met zekerheid kan worden aangetoond, wie de eigenaar dier sloot is en wie, ingeval van demping, voor de afscheiding moet zorgen en hoe die afscheiding zal moeten worden gemaakt De heer Vlaming meent dat de sloot behoort aan de gemeente. De heer Meun geloofde dat het hek ach ter de school voldoende is. Voorzitter adviseert, dez« gelegenheid te baat te nemen, daar zij te gunstig is. De heer Asjes doet opmerken of de politie-verordening niét gebiedt, daar een schut te plaatsen. De heer Uoogschagen acht het hek vol doende. De heer v. d. Maaien oordeelt, dat dit van de goedheid der buren aihangt en men daarmede reeds vroeger kennis heeft gemaakt. De heer Buis wil het voorstel zien aange nomen, met voorbehoud van informaties. De heer v. d. Maaien wil geregelder voorstellen. Voorzitter wil aannemen met voorbe houd. De heer v. d. Maaten houdt niet van die voorstellen met voorbehoud. Spr. wil liever wachten; wat den velen grond betreft, daar zou Visser zijn sloot aan den stationweg zeer gaarne mede willen dempen. Voorzitter oordeelt, als de aannemer met het werk begint, moet men toch we ten waar die overtollige grond heen moet. De heer Roggeveen heeft nog geen klachten omtrent die sloot gehoord, de urine wordt immers behoorlijk op ge vangen en daar de zaak niet goed is voorbereid, zou Spr. er voor zijn, het tot de volgende vergadering te verdagen; dan zou Spr. gaarne weten, wat het hoofd der school er van dacht. Voorzitter deelt mede dat de heer Res- sing de demping hoogst wenschelijk acht en, oordeelt Spr., als er iemand over dit punt kan oordeelen, is het die man. De heer v. d Maaten zag hier gaarne de mededeeling bij gevoegd, dat de school commissie hierover het zwijgen had be waard. De heer Meurs zegt alhoewel niet te weten of het noodzakelijk is de sloot te dempen, wenschelijk toch zeer zeker, daar dit toch het geval is met ieder stilstaand water. De heer v. d. Maaten wijst er op, dat het eenige meters verder toch een Bloot blijft. De heer Meurs oordeelt vlak achter de school erger dan eenige meters ver der; maar Spr. wilde eerst gaarne de kosten weten. Voorzitter licht in, dat de grond voor niet is te krijgen. De heer Uoogschagen gelooft niet zoo veel grond over te zullen hebben. De heer Berman herinnert, dat ook de grond van de Kerk voor de Ge meente te verkrijgen is en dat er la ter bij de afgraving nog een massa grond loskomt. De heer Hoogschagen oordeelt het dan juist beter later te dempen, als een groote massa grond verkregen wordt. De heer Vlaming geeft nog te ken nen, dat het inwerpen van den grond niet de eenige kosten zullen zijn. Aan het einde van de sloot zal een schoeiïng moeten worden geplaatsten dan dooi de geheele gedempte sloot een riool, dus dat men het niet alleen beeft met dichtgooien. De heer v d. Maaten oordeelt dit geval nu niet zoo spoedeischend. De heer Asjes vindt verdagen nu niet zoo kwaad, maar waar moeten de h. h. kerkvoogden met hun grond heen, die de gemeente toch krjjgen kan? De heer v. d. Maaten oordeelt dat de ge meente daar niets mede noodig heeften hee- ren kerkvoogden dat maar moeten weten. Voorz. zegt nu, uit den loop der dis- cussiën tot het besluit gekomen te zijn, dat wachten met demping het raadzaamst is. Hiertoe wordt met algemeene stem men besloten. Voorzitter wil nu evenwel nog een vraag doen, waar of de grond heen moet. De heer v. d. Maaien oordeelt dat daar de aannemer voor zal moeten zorgen. Voorzitter beweert, dat deze het recht heeft, ze neer te leggen en dat de ge meente dan verder er voor zorgen moet. De heer Roggeveen zegt dat voor dien tijd nogwel een raads vergadering zal zijn en dan een besluit genomen zal kunnen worden, Daarna komt de heer v. d. Steur ter vergadering en voorzitter deelt mede, dat de raad besloten heeft, tot eene herbeste- ding en vraagt nu wat in dezen de bes te weg zal zijn. Na eenige oogenbliken wordt nu be sloten dat de herbesteding zal plaats heb ben op Dinsdag 10 Maart, des namiddags ten 1 ure. De heer v. d. Maaten informeert nu, waar de aannemer met den overtolligen grond heen moet, De heer vd Sleur zegt, dat er in het bestek staat, dat hij er nergens mee heen kan; dus moet hij daar zelt voor zorgen, maar spr. zegt, dat zulks bij de aanwij zing nog wel kan gezegd worden. De heer Buts vraagt wat de heer v. d. Steur denkt van een bovengrondsche ge leiding naar de regenbak, daar een on- dergrondsche veel last heeft van drangwa- ter, b. v. bij de gemeente-school. De heer v. d Steur oordeelt, dat zulk een geleiding toch waterdicht is en acht er vele bezwaren aan verbonden om al die afvoerbuizen bovengronds naar de bak te brengen. De heer Vlaming wil maar één enkele afvoerbuis van een gedeelte van het dak naar de bak laten loopen en het water uit de andere afvoerbuizen maar over de straat laten loopen. De heer v. d. Steur geeft te kennen, dat die bak gebruikt wordt in een tijd, als er weinig water valt en dat men dan van een gedeelte van het dak niet vol doende water zal kunnen garen; maar spr. belooft, er eens over te zullen na denken of daar soms iets op kan ge vonden worden. Daarna verlaat de heer v. d. Steur de vergadering. Nu is aan de orde een nader schrijven van den heer directeur der telegraaf te W inkel, uit naam der Bell Telefoon-Maat schappij, waaruit o. m. blijkt, dat de maatschappij,of de directeur, dr. Hubrecht, genoegen neemt met het aangeboden lo kaal en gaarne zag, dat de gemeente een geschikt locaal garandeerde voor den tijd van 10 jaar, maar een andere termijn zou ook goed gevonden worden. Verder dat de verlenging der geleiding kosteloos zou worden gedaan. Voorzitter oordeelt die voorwaarden zoo mooi, dat Spr. die verplichting om trent het locaal gaarne wil toegeven. De heer v. d. Maaien zag liever den tijd bepaald op 5 jaren. Spr. meent te mogen gelooven, dat zulks ook goed ge vonden zal worden, en meent de maat schappij weer wat meer te gemoet te kunnen komen met het plaatsen der telefoonpalen. Vervolgens wordt met algemeené stem men besloten,den tijd op vijf jaar te stellen. Volgt nu de rondvraag, waarbij de heer v. d. Maaten informeert, tot wie de telefoon-maatschappij zich moet wen den bij het plaatsen der palen buiten onze gemeente; de richting zal waar schijnlijk zijn langs de Laan, in de rich ting van Haringhuizen naar Nieuwe- Niedorp. Voorzitter belooft zulks te onderzoeken, waarna de vergadering wordt gesloten. "-! Zondag j. 1. vergaderde ten Incale C r s alhier van de Gym nastiek- en Schermvereenigingen Winkel, wleeingerwaabd, Niecwe-Niedorp, Bar- SINGerhorn, en Schagkn elk drie afge- vaardigdeu ter bespreking van hét honden van een zoogenaamden ZOmerturndag op hst open veld, wat ten doel zou hebben, propaganda te maken voor de gjmn&stiek op het platte land. Daar de gymnastiekverenigingen van Nieuwe Niedorp en B.rsingeihorn, haar woonplaats voor een dergelijk leest aanbe volen, werd bij stemming Barsingerhorn als zoodanig aangewezen en aan het be stuur diei vereenigiug, bijgestaan door onder-commissiën uit elke vereeniging, de regeling van dit feest opgedragen. De lijd der gezamelijke uitvoeiiug is bepaald op Juli of Augustus. De 1.1. opgerichte Schildersveree- Aanwezig waren 18 leden, terwijl nog 5 leden toetraden. Be vereeniging is voornemens, zich aan te sluiten bij den Nederlandschen schilders- bond; vakbladen znllen worden aangeschaft. Verder werd besloten, jaarlijks eene ten toonstelling te houden van schilderstuk ken, vervaardigd door leden der vereeni ging en schildersgezellen; ieder zal in de, gelegenheid worden gesteld een schilder stuk te vervaardigen, naar zijn eigen keuze Deze tentoonstelling zal voor de eerste maal te Schagen plaats h-bben in na der te melden locaal, vanaf 20 tot 27 De cember. Het ledental der vereeniging wordt steeds grooter, alzoo is de verbroedering steeds zichtbaarder. De Vereeniging stelt ten doel, door een drachtig samenwerken htt vak te bevorde ren en sooveel mogelijk het werk op prijs te houden goed werk te maken en geen werk aan te nemen, dat beneden waarde is geschat; daarentegen vaste prijzen te s:elleo, waarvoor goed werk kan worden geleverd. Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven.) Mijnheer de Redacteur. De verkiezing met al wat daarbij nu eenmaal schijnt te behooren, ligt weder achter ons en gaat het uals mij,dan zijn wij, afgescheiden van den afloop, met dit feit althans ingenomen. Allerminst is het dan ook (bij mijn verzoek heden om eenige ruimte in uw blad) mijne bedoeling, nabetrachting te houden. Doch „eer en goede trouw" zijn voor mij meer dan woordenen ge brek daaraan werd mij tegengeworpen. En in dat „zakje" van beschuldigin gen, vond ik ook „den duit" van den heer Politicus van Rossem. Begrijp ik hem goed, zoo koos hij niet mijne zijde, en ik vermag dit niet te betreuren, waar hij zich op het standpunt plaatst, dat men om redenen van finan- tieelen aard niet opkomt tegen het „misbruiken" door anderen van eigen naam. Mijne opvatting van eer en goede trouw is een andere. Bij u zoek ik mede die engere beschouwing en vermits uitwei ding weinigen buiten de direct betrok kenen thans nog zou interesseeren, geef ik op alle aantijgingen, aan u en open- Ijjk, dit korte antwoord. In zake het wegblijven van den heer P. Ruis van de bedoelde vergadering handhaaf ik en heb daar voor bewijzen van wederzijde, mijne lezing. En zoo ik nu ook in u waarheid, moet, mag en wil veronderstellen, wat blijft daar voor ons dan anders over, dan de gedachte aan eene mystificatie, waarvan wij beiden de dupe zouden kunnen wor den Wat betreft de opvallende wijze, waar op bij de jongste verkiezing op de kie zers zoude zijn gewerkt, aarzel ik niet te verklaren dat ik „al" het gebeurde J. L. Dinsdag 1.1. des middags ten 21/2 ure, had de door heeren Kerkvoogden, onzer Ned. Herv. Gemeente uitgeschreven aanbeste ding plaats, tot het bouwen van een Kerk met annexen op de Markt plaats alhier. Ingeleverd waren 26 biljetten, waarvan drie ongeldig. De cijfers der verschillende ingeleverde biljetten waren Geheel volgens bestek Geheel volgens bestek Zonder achter- Zonder achter met sterke basterd specie, met slappe basterd specie, gebouwtje, gebouwtje en met minder soort snecit Eriks, Barsingerhorn Klein, Helder K. Zeeman, Helder J. Levendig, Dirkshorn J. Hagenaar, Medemblik H. Brouwer, Leeuwarden D. Damstra, Leeuwarden J. Guldemunt, Haarlem J. Hilarius, Haarlem N. van Ommeren, Haarlem Rinkema, Haarlem H. London, Haarlem C. Kok'' j 0udcarsPel J. Schuurman, Medemblik B. HageD, Haarlem L. de Neef, Nieuwer Amstel W. Greve, Amsterdam C. Bos, Haarlemmermeer J. Schreuders, Alkmaar W. de Jong, Helder H. Wijker, Helder G. J. de Klein, Haarlem W. Lammere, Helder f 85000 f 83000 f 79000. 86000 85700 83700 f 83400. 98760 94900 96480 94390. 81000 79000 76000. 86200 85200 83900. 80600 79800 79000. 79100 78300 77500. 86400 85600 83850. 86300 85500 83750. 83348 82013 80667. 83560 82320 80828. 83420 84580 80740. 87882 86932 84523. 79879 78300 77400. 76990 73670 74441. 82900 83500 80400. 82900 84900 81900. 88000 87200 85450. 80790 79790 78000. 98000 96000 92500. 85534 85300 82560 82327. 81000 78300 77400. 74976 74558 71876. Zeer zeker niet billijk en ieder, die mij I kent, weet, dat zoogenaamde „handighe- j den" niet in mijn smaak vallen. Ik vermeende en vermeen nog, eer lijk mijn weg te zijn gegaan. Gij eindigdet onlangs met als richt snoer aan te bevelen, dat ieder ten volle in eigen gemoed zoude zijn en blijven over tuigd. Ik gun mij die weelde, doch misgun ze u ook niet. Gij betuigdet wijders leedwezen, over den strijd met personen, wier samen werking tot bevordering van beginselen U blijkbaar aangenaam is geweest. Wil nu ook mijnerzijds gelooven, dat waar de juistheid van uw streven tot mij doordringt, ook voor het vervolg door u (des verlangd) op mijne mede werking kan worden gerekend. Onder dankzegging, Uw Dienaar, T. KOOMEN Az. Mijnheer de Redacteur In de Alkmaarsche Courant van 4 dezer staat een ingezonden stukje van den heer J. P. Grundlehner, waar mede ik het om de volgende reden niet eens ben. De heer Grundlehner deelt mede dat hem de gelegenheid tot debat is gewei gerd en stelt zich, door den toon waar op hij dit mededeelt en door zijne wijze van doen van verleden Zaterdag-avond op het m.i verkeerde standpunt dat ie mand die een lezing komt bijwonen recht heeft op debat. Waar haalt de heer Grundlehner dit recht vandaan? Wij leven in een vrij land, waar ie der eene lezing kan houden en waar niemand recht heeft op debat. Het gaat toch niet aan, nu het den laatsten tijd dikwijls gebeurt dat een spreker aan zijne hoorders gelegenheid geeft tot debat, men dit langzamerhand als een recht gaat beschouwen en zich in hooge mate te kort gedaan acht en verbazerd rood wordt, als iemand eens een lezing houdt, zonder debat. Verder spreekt de heer Grundlehner over hoffelijkheid. Ik zou willen vragen of het hoffe lijk is, om, als medegedeeld wordt dat debat niet toegestaan zal worden, dan op een spreker aan te vliegen, om het even met hem te verhakstukken. Zie mijnheer de redacteur, het stand punt als de heer Grundlehner heeft in genomen, draagt in alle opzichten het kenmerk van, niet te komen uit den boezem van een bescheiden maar wel uit dien van een zeer aanmatigend man. Dit aanmatigende en pedante standpunt komt vooral uit als de heer Grundlehner de Af deeling Alkmaar verzoekt eene ver gadering te beleggen om hem (Grund lehner) daar als spreker te doen optreden en den heer Goeman Borgesius als toehoorder uit te noodigen. Het is moeielijk denkbaar een ver waander standpunt in te nemen Het voorstel is ook m. i. niet zeer exact, daar de heer Grundlehner, daaraan behoefte hebbend, zelf eene vergadering dient uit te schrijven, daar dan zelf als spreker kan optreden en dan inviteeren kan, wien hij wil. Op bovenstaand geval is m. i. de vol gende fabel van toepassing Eens zag een kikvorsch in de wei Een welgedanen paaschos grazen, 't Afgunstig kikkertjen niet grooter dan [een ei, Begint in eens zich op te blazen, En rekt en zwoegt en doet zich pijn Om even groot als de os te zijn. Och, broerrjenlief, kom nu eens kij- [ken, Nu ben ik er, gelijk gij ziet Volstrekt nietNu dan Nog al niet Maar nu toch wel Och neen, het [mag er niet naar lijken. Onze arme kikkert perst en perst, Zoo lang, eilacijtot hij berst. U mijnheer de redacteur zeg ik dank voor de verleende plaatsruimte. Zondagmorgen ontstond eene ontploffii g in een spoarwenwaggon 2e klasse aan bet slation Smet-Andleae te Helsii gfors. De wagen werd geheel verbrijzeld. Twee personen werdeu ge dood, zeven gewond. Men vermoedt dat een reiziger dynamiet bij zich had. Wat is de oorzaak? De Tribune, «en in Chicago verschijnend blad, geeft een overzicht van de moorden, moord>ianva)leB en zelfmoor den in het jaar 1895. Uit deze statis iek blijkt, dat het aartal moorden zeer is toegenomen in de Unie en voor«l in het laatste j .ar e#n verschrikkelijke hoogte heelt bereikt. Er kwamen nl. 10500 van zulke misdaden voor, terwijl m 1894 maar ongeveer 9800, in 1890 4300 en in 1885 maar 1808 opgeteekeDd werden. Deze inelle toename van het aantal aanslagen op het leven van anderen, geeft veel te denken. Niet minder in het oog vallend is het groot aantal zelfmoordenterwijl de sta tistiek voor 1885 maar 978 aangaf, telde men in 1890 reeds 2040, in 1894 bijna 5000 en in 1896 ztlls 5750 zelfmoorden, In Engeland komt in den laatsten lijd een nieuw soort van waan zin voor. Er melden zich bij de politie- bureanx peisonen aan als de bedryven van oude of onlangs gepleegde misdaden, van welke zij in de couranten hebben ge lezen. Zoo kwam drie maanden geleden een soldaat vertellen, dat hij de moorde naar was van een meisje dal in de om streken van Londen geworgd wasdeia, moord was zeven jaar geleden gepleegd, toen de soldaat zelf diende bij het leger in Indië. Anderen hebben zich uitgegeven voor Jack the Ripper. Vooral in den laaistea tijd schijnt deze ziekte veel slacht offers te tellen, want iD de vorige week hebben zich vier peisonen aangemeld als de medeplichtigen aan den moord te Mus- well, waarvan de werkelijke daders nog steeds niet ontdekt zijn. Twee dei waan zinnigen werden aan de zorg van krank- zinmgen-artsen toevertrouwd. Een drama, zooals zeker zelden, zoo ooit, zal zijn voorgekomen heeft plaats gehad in hel gerechtshof te Rijssel (Frankrijk). De rechtbank had een zekeren Van Diest, een Belg van origine, wegeos mishandeling van zijn vrouw veer tig d gen gevangenisstraf opgelegd. Nauwelijks was het vonnis uitgesproken of Van Driest riep uit: ^mijnheer de rechter ik neem uw veroordeeling niet aan." In hetzeltde oogmblik haalde hij een scheermes uit zijn zak te voorschijn en bracht zich daarmede een gapend# wonde aan den hals toe. Deze daad van den veroordeelde verwekte - ij de rechters zoowel »is bij het publiek een »rreselijke omosring. De president hief de zitting op en liet de zaal ontruimen. Iutusscben w»s de gewonde bewusteloos neergezegen. Een dokter werd gehaald eu deze coustateerde, dat de toestand van den gewonde hoogst ernstig was. Het feit, dat hij een scheermes bij zich droeg, duidt er op, dat bij voornemens was zich te doodenhij moet trouwens ook san ven vriend hebben gezegd, dat hij bij zijn eventueels veroordeeling een eiude aan zijn leven zon maken. Wat de vrouw van Van Diest betreft, toen zij haar man zag neerzinken, heeft zij de vlucht genomen, en na dien tijd is zij nog niet terugge zien. Veroordeeld door eigen schuld. De rechtbank te Ooi mar ver oordeelde voor een paar maanden een man, die voor den rechter van instructie hard nekkig had volgehouden onschuldig te zijn, maar die voor de rechtbank voluit beken de. Hij kreeg 3 maanden gevangenisstraf, R-eds zat hij vijt weken in zijn kerker, teen men door een toeval den waren dief in handen kreeg. Gevraagd waarom hij toch bekend had, zeide de onschuldige dat hij van plan was te trouwen en eerst deze on aangename zaak uit den weg wilde mimen. Een voorbeeld van hefti ge concurrentie geven het jeugdige circns Busch en het oude circus Reus te Berlijn. Aan 't circus Busch, da» pas in dit sei zoen geopend werd, gelukte het in'teerst, zijn door vroeger succes wat ingedommel den mededinger geheel te overvleugelen. Bij Busch was dezer dagen, een water- pantomime te zien die avond »an avond een groote menigte naar het gebouw trok, terwijl bij Renz de leege banken elkaar aangaapten. Maar in stilte broedde de rijke Renz op vretselijke wraak. De vo rige week kwam hij plotseling voor den dag met een pantomime, „Lustige Blaette.r" gena»md, die in pracht al wat tot heden vertoond werd, verduistert. Men zegt dat er 300,000 Mk. aan besteed is; de pau- tomime wemelt van p arden, clowns en balletdanseresseneen ongeloofelijke luxe wordt erbij tentoongespreid. Zoo dansen in een der taf-realen hon derd jonge meisjes, wier prachtige kostuum in electuschen glans schittert, ïelkens als Zi| met de voeten over koperen plaatjes glijden, die in den vloer bevesiigd zijn. Want bij het aanrakru dezer pLatj-s komt e n electrisch contact tot siand w>ardoor de gloeilampj's tusschen het kostuum ver borgen plotseling aa gesloken worden. Dit tooverachtige effect is tr maar een uit de vele waarmede Reuz weer in de hui st van het publLk tracht te komen. G ste- reu had hij dau ook een suciès fou. Nu is Busch weer aan 't woord. Predikbeurten. SCflAUEIK. De Godsdienstoefening vangt aan des voor middags ten 10 ure. 8 Maart, Ds. A. W. v. Kluijve. Geen dienst. Ds. A. W. v. Klnijve. 15 22 29 Geen dienst. 8 Maart, Kreil Ds. Kooiman. 15 B rsiugerhorn Ds. Kooiman. 22 Krtil Ds. Kooiman. Doop. 29 Barsingerhorn Ds. Kooiman. Avondmaal. 5 April, Kreil Ds. Kooiman. P a s c h e n. 6 g Geen dieost. Ingeschreven van 29 Febr. 3 Maart '96. Gi-boren Cornelis, z. v. Coruelia Pnua en vun Aagje K ijgsman. OüdetUouwu, Getrouwd en Overleden i Geene.

Schager Courant | 1896 | | pagina 3