Politiek: overzicht Ier week. Buitenlandsch Nieuws. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMENGD NIEUWS. De toelichting van Engeland, dat do Een Struisvogel op hol. Te Bolford (Engeland) is dezer dagen heel wat opschudding veroorzaakt door hel ontsnappen van een struisvogel uit een circus. De vogel liep zijn kooi uit en rende met een ontzaglijke snel heid door de straten, tot verbijstering der voorbijgangersverscheidene hun ner werden bijna omvergeworpen. Ee nige beambten van den circus bestegen hunne paarden en zetten het dier na, dat, gelijk te begrijpen is, zeer hinder lijk was voor het verkeer. Na een ver volging van een kwartier, gedurende welke de struis een rivier overstak, rende hij een erf op en werd hij ten laatste in een stal gevangen. Leo Tolstoi en de Sociaal democraten. Aan Dr. EugeuHeinrich Schmitt, heeft Leo Tolstoi een schrijven gericht waarvan de inhoud principieel van groot gewicht is. De brief luidt„Beste Vriend 1 Ik heb uw brief en de laatste afl. van „Godsdienst des Geestes* ontvan gen. De iohoud van het geheele nummer heeft mij zeer bevallen, vooral uw artikel ^zonder Staat.* Het artikel werd in het russisch vertaald. Het spijt mij, dat gij bij de Nazareners weinig aanhangers telt. Dat zijn geestelijk sterke lieden, die hun geloof in hun leven doorvoereD, en zulk een man is meer waard voor het rijk Gods dan honderd en duizend, die slechts re- deneeren doch niet handelen. Bij de Naza reners moet het eveDzoo gesteld zijn bij als ons Molokanen, Stundisteu en Duchobo- ren. De oudsten zijn altijd Conservatief en blijven staan op de hoogte, welke zij of hunne voorvaderen met groote moeite be stegen en willen daarop de jongere terughou den. De jongen echter moeten verder gaan want slechts in den voortgang ligt het ware leven. Voor die lieden moet men schrijven. De toekomst van het Christen dom of de waarheid in het leven is met deze lieden, met de eenvoudigeD, met de arbeiders, Diet met de parasieten. De brief van Spie,gelhagen werd mij toege zonden. Gij hebt dien zeer goed beantwoord. Wanneer ik meer tijd had, dan had ik niet Spielhsgen, maar wel de leiders der S o- c i a 1 i 8 t e n geantwoord, wat ik reeds se dert lang wensch te zeggen, dat het wer ken der socialisten evenals der liberalen niet alleen ijael is en tot geen resultaten kan leiden, maar ook hoogst nadeelig, wijl ze de beste krachten exploiteeren en in plaats van jonge menschen er aan te gewennen, hunne menschelijke waarde e veroveren en te behoeden, gewent aan voorrechten en overeenkomsten, zoodat de ze lieden zeer dikwijls, zonder het zelve te bemerken, terwijl zij wanen te strijden voor de waarheid en de vrijheid, overloo- pen naar het leger van den vijand. Moskau 4 Maart 1896. Uw vriend Leo Tolstoi.* Vele aangeslagenen weigeren echter om den aanslag te betalen. Thans is de inning op gedragen aan een deurwaarder; blijft men weigerachtig, dan zal tot eene vervolging worden overgegaan. Onder de nalatigen be vinden zich personen, die niet alleen geen lidmaat zijn, maar die ook niet gedoopt zijn. Deze meenen niet belastingplichtig te zijn. Deopenbare behandeling de strafzaak tegen den gewezen Gemeen te-secretaris J. Nuhout van der Teen te Alkmaar, met betrekking tot door hem gepleegde strafbare handelingen ten aan zien van de Hulpbank te Alkmaar, is, naar men ons officieus bericht, bepaald op Dinsdag 31 Maart a.s. Met zekerheid kunnen wij mededeelen. dat mr. D. SimOQS, van Amsterdam, den beklaagde zal verdedigen. Op den 2 April aanstaan- de, 's namiddags te halt twee, uren, zal in het gebouw dei Ambachtschool te Alkmaar, de eerste uitreiking plaats heb ben der diploma's aan de leerlingen dier school die den driejarigen cursus hebben doorloopen, tot bijwoning waarvan verschil lende autoriteiten zijn uitgenoodigd. Bij die gelegenheid zal tevens de eerste 'tentoonstelling van werkstukken en teeke- ningeD, door de leerlingen dier School vervaardigd, kunnen worden bezichtigd. Opeender lagere scho len te GOES, kwam, volgens de Middelb. Ct., Donderdagmiddag een aangeschoten persoon, in gezelschap van een grooten hond en een Hinken stok. Hij drong het gebouw binnen en zocht een der onder wijzers dien bij, zich op den borst slaande, tot een gevecht uitdaagde, omdat, zoo hij zeide, deze zijn dochter geslagen had. Gelukkig wist het hoofd der school hem te beduiden, dat zijne beschuldiging op eene vergissing berustte. De vreemdsoor tige bezoeker bracht heel wat opschud ding te weegdaar dit tooneel bij het uitgaan der school plaats vond. Men meldt uit St. OEDEN- RODE, dat de onderwijzer P., uit St. Oedenrode-Gijnsel met de Noorderzon is vertrokken. Op de tafel in zijn kost huis lag een brief gedeponeerd, die niets anders bevatte, dan dat ze hem nimmer zouden terugzien, wijl hij de rest van zijn leven wilde „wijden aan de toekomst zijner ziel." Tot heden heeft men zijn toevluchtsoord nog niet ontdekt. Zonder eene lans voor de wettelijkheid der Engelsche bezetting in Egypte te willen breken, moet bet toch erkend worden, dat de Nijldelta onder Britsche voogdij economisch en financieel belang rijk is vooruitgegaan. Uit het jongste financieël verslag blijkt, dat terwijl er in het eerste jaar der Britsche bezetting nog een tekort van 920000 ponden was, dit nadeelig saldo langzamerhand is ver dwenen en in 1895 plaats heeft gemaakt voor een overschot van 1088000 pond, terwijl daarbij nog een reservefonds van 5 millioenen ponden werd geformeerd. Dit reservefonds wenscht Engeland thans aan te spreken, om den voorgeno men tocht tegen de Derwischen te kun nen bekostigen. Nu staan echter de Egyptische finan ciën onder controle der Groote Mogend heden. Hunne toestemming werd der halve vereischt voor de uitgaven, die de expeditie na zich zal sleepen. De leden van het Drievoudig Yerbond heb ben reeds hunne goedkeuring aan de plannen van lord Salisbury gehecht. Dit kon ook wel niet anders. Sedert eenige maanden zijn de betrekkingen tusschen Engeland en Oostenrijk zeer hartelijk. Wederkeerig gevoelen beide rijken, dat zij elkanders steun in de Turksche kwestiën behoeven. De belangen, die Oostenrijk op het Balkan-Schiereiland heeft te beschermen, de vele Slavische stammen op eigen bodem, die sterke Pruisische neigingen bezitten, maken dat deOostenrijksche politiek anti-Russisch is. 't Is eene levenskwestie voor den Do- naustaat, om het voortdringen van Rus land op het Balkan-schiereiland te ver hinderen. Wij wezen er reeds meerma len op dat de Engelsche wind ook uit dien hoek waait. De hartelijke ontmoe ting tusschen keizer Erans Jozef en ko ningin Victoria in Zuid-Frankrijk, de ver trouwelijke conferentie tusschen die ge kroonde hoofden, worden als bijzondere teekenen van politieke vriendschap be schouwd. De Italiaansche toestemming voor ge noemde uitgaven lag voor de hand. Het optreden van Engeland in Soudan, wordt daar te lande van harte toegejuicht. Men hoopt dat daardoor een verder optrek ken der Soudaneezen tegen Kassala ver- 'liinderd zal worden. Waar twee der leden Engeland in dezen wenschen te steunen, meent Duitschland, zoolang zijne stoffe lijke belangen niet worden bedreigd, geene bezwaren te mogen opperen. Frankrijk en Rusland hebben hunne goedkeuring tot heden aan de voorge stelde financieële plannen onthouden. Eensdeels zoeken zij meer achter de expeditie, dan oppervlakkig voorgegeven .wordt, anderdeels werpt zij misschien eenige plannen in duigen, die slechts op het juiste oogenblik van uitvoering wacht ten. krijgstocht voornamelijk de bescherming der Egyptische grenzen beoogt, wordt vrijwel als een politiek verdichtsel be schouwd. In den laatsten tijd zijn van verschillende kanten stemmen opgegaan, die meenden, dat de Engelsche uittocht uit het land der Pharao's aanstaande was. In tegenstelling met de Isralieten, wenschen de Engelschen echter het schoon gelegen en vruchtbare Gozen niet te verlaten en zullen er eerst zware pla gen over Albion moeten komen, voordat zij vrijwillig hun uittocht doen. In slim heid en geslepenheid heeft Mozes in lord Cromer een evenknie gevonden. Plotseling heeft de handige Engelsche vertegenwoordiger ontdekt, dat een tocht naar Soudan hoogst noodzakelijk is, waar uit natuurlijk moet volgen, dat de ont ruiming van Egypte tot in de verre toe komst wordt gerekt. Wanneer toch deEngel- schen de Soudaneesche provinciën hebben veroverd, dan zijn er redenen te over, om hun blijven voor altijd te bestendigen. De Fransche diplomatie is knap ge noeg, om de ware redenen, van de schijn bare bedoelingen te onderscheiden. Doch ook zij wordt waarschijnlijk in de kaart gekeken. Algemeen veronderstelt men, dat achter den Negus Menelik van Abbyssinië Frankrijk en Rusland heb ben post gevat. Kassala, dat thans door de Derwischen bedreigd wordt beheerscht den hoofdweg naar Khartoum en naar zee. Khartoum wordt beschouwd als de sleutel tot Egypte. Zijne ligging aan de samenkomst der Witte en Blauwe Nijl, zijne belangrijkheid als sterkte, maken het tot het centraalpunt van Soudan, waaruit Egypte ten allen tijde bedreigd zou worden. Mocht Kassala nu door de Derwischen genomen worden, dan zou dat slechts voor zeer tijdelijk zijn, daar ook de Negus zijn oog op deze belang rijke plaats heeft laten vallen. Of hij ontrukt de plaats aan de Soudaneezen, of hij verovert ze op Italië. Niets zou nu natuurlijker zijn, dan dat de vorst van Abbyssinië, uit dankbaar heid of wegens overeenkomst Kassala aan Frankrijk afstond Frankrijk zou dan Khartoum kunnen bezetten, zonder dat de Engelschen dat konden verhinderen. Wordt Kassala echter door de En gelschen ontzet, dan zal Menelik het niet wagen, de hand naar de stad uit te ste ken, Hij zou daardoor in botsing met Engeland en Egypte komen, en dat wil hij volstrekt niet. Reeds eenmaal toch heeft Abbyssinië ondervonden, dat met een strijd met Engeland^ niet te gekschee- renvalt. De vraag ligt voor de hand, als Fran krijk en Rusland hunne toestemming aan genoemde uitgaven onthouden, hoe dan? Wij weten niet of de uitgaven bij meerderheid van stemmen kunnen geschieden. In dat geval ware het ver schil reeds nu opgelost. Maar ook in dien een homogeen besluit vereischt wordt, zal de expeditie haar beslag krij gen. Wanneer de Engelsche regeering overtuigd is van de hooge noodzakelijk heid van den krijgstocht, zal zij de noodige middelen wel uit eigen bronnen weten te putten. Voor Italië is Engeland's optreden een uitkomst in den nood. De vrees voor Engeland, zal Abbyssinië tot gunstiger vredesvoorwaarden bewegen, dan die thans door Menelik worden aangebo den. Die voorwaarden zijn ontruiming van Adrigat, terugtrekking van Italië tot binnen de Mareblinië, verbod om versterkingen op de grenzen aan te leg gen. Vooral deze bepaling wordt als zeer vernederend voor Italië beschouwd. Verder zal Tigré zijne onafhankelijk heid terug krijgen, en als stootkussen tusschen de Italiaansche bezittingen en Abbyssinië door een zelfstandige Ras worden bestuurd. Tot zoo ver is de pil zeer bitter voor eene der groote mo gendheden van Europa. De Negus heeft echter ook nog voor eenig verguldsel gezorgd en wel door een handels- en vriendschapsverdrag tusschen de contrac- teerende partijen. Een geheel ander tractaat dus, als dat van Uccialli waarbij, volgens de Itali aansche tekst, Abbyssinië zich onder het protectoraat van Italië plaatst. Het laatste woord is echter in de vredeson derhandelingen nog niet gesproken. Stel lig zal Italië betere condities bedingen nu Engeland zijn zwaard in de weeg schaal gaat werpen. De houding van Duitschland, zijne toestemming voor het reserve-fonds heeft in Engeland eene geheele omkeering be werkt. Het historische telegram van keizer Wilhelm aan president Kruger is totaal vergeten en met de Times voor aan steken bijna alle bladen den lof trompet voor Duitsland's keizer. Eene aan sluiting van Engeland bij het Drievoudig Verbond wordt als zeer waarschijnlijk ge acht. Zoo kan 't verkeeren. Mocht deze veranderde stemming onze stamgenoo- ten in Zuid-Afrika ten goede komen, dan heeft te minste ook deze medaille eene goede zijde. SCHAGE», 21 MAABT. Bij gelegenheid der Jaar- lijksche Paaschtentoonstelling zal een MatinéO musical© worden gegeven door Schagen's Harmoniekapelonder directie van den heer L. A. Schoutenin het locaal van den heer D. v. Twuiver, des namiddags ten 2 nar. De uit te voeren nnmmers zijn als volgt: 1. Landbouwtentoonstelling—Mirsch van H. Götz. 2. „La Dame dn Coeor", Oj- verture van G. Duval. 3. ,A loi Mor- ceau de Salon, van H. Cramer. 4. Musi- kalische Zauterkterne. Grosse Potpourri, van L. A. Schouten. 5. Unter dem I)op- pel Adler, Militair-Marsch, van J. I'. Wag- ner. 6. Concert Ouverture, van M. Cani- vez. 7. La Reine de dause, Mazurka de Concert, van J. H. v. Leeuwen. 8. Im düft'gen Grün, Walzer, van F. Zikoff, 9. *Der Gigerl Königin" (Finale), van R. Volstedt. Als een b ij zon derheid wordt ons meegedeeld, dal de heer H alhier de zer dagen het genoegen had van twee koeien op denzelfden stal ter zelfder tijd twte kalveren van elk te mogen telen. De Hengst van den heer O. Geerligs te Anna—Paulownapolder, die met nog een 11-tal andere 3-jarige en oudere hengsten, Dinsdag alhier op de keuring voor het Nederl. Paardenstamboek werden aangeboden en ingeschreven, verschilt in kleur zooverre van zijne natuuigenooten, dat dit eene afzonderlijke vermelding waar dig dient gekeurd te worden. Het dier is bruin en wit of zooals door de paardenkenners wordt geheeten bruinbont geteekend, tot zelfs de manen en de staart. Geheel aan de eischen van een inschrij- vingswaardigen hengst voldoende, werd het dier ook door de keurmeesters aangeno men. De heDgst is een afstammeling van den bekenden heugst-harddraver Joël Tabor. De Katholieke gemeente verliest in den heer Van Kelkhovendie eenige tijd als Kapelaan hier werkzaam was, maar nu is overgeplaatst naar Voor burg, een ijverig voorganger voor zijne geloofsgenooten,die hem om zijne uitnemende eigenschappen en beminnelijk karakter zeer hoog achtten. Een ongeluk ligt op een klein plaatsje. Door het mooie weer uitge lokt, ging de heer M. Vrijdag het een en ander verlichten op zijne bouweiij. Het toeval wilde, dat hij met zijn togelhaak missloeg en op gevoelige wijze den voet raakte, tengevolge waarvan hij een paar dagen het gebruik van den voet zal moe ten missen. Twee kinderen verbrand. Te Parijs is een vreeselijk ongeluk ge beurd. In een kamer op de vijfde verdie ping van een huis in een vollksbuurt woonde een echtpaar met drie kinderen, twee meisjes van drie en nrgen en een jongentje van vijf jaar. De ouders waren 's morgens naar hun werk gegaan, hun drie kinderen achterlatend, waarvan de oudste tegentien uur eenige boodschappen ging doen. Toen het meisje na een half uur te rugkwam, vond het de kamer, waarin haar broertje en zusje waren, vol rook. Het kind riep om hulp, waarop de buren toe schoten en ramen en deuren openzetten om den rook te laten wegtrekken. En nu ver toonde zich een akelig schouwspel aan al ler oogeD. Op het half verbrande bed lag het jongetje met verkoold hoofd, terwijl ook het bovenste gedeelte van het lichaam totaal verkoold was. Achter een soort van canapé vond men het meisje met verbrande kleeren, gezeng de haren en met hevige brandwonden cp de armpjes. Het kind ademde nog. Na veel moeite slaagde men er in, de levensgees ten weder op te wekken. Men kan zicb de ontzetting voorstellen der ouders, toen zij thuiskwamen om te eten en hun kleinen jongen dood, hun jong ste dochtertje stervende vonden. Vermoedelijk is de brand ontstaan, door dat het jongetje met lucifers gespeeld heeft. oor eenluifel te Lekker- kerk las men: 't AA. 10. is. 11. 8, zoekt. die. 20. Verklaring; Men leze deze getallen in 't Franscb: dix, onze, huit; vingtdan klinkt het: 't Paradis is ons. Wie 't zoekt die vindt. John Wilson, een 76-ja rig man, komt voor den Londenschen politie rechter. Hij is dronken geweest. De rechter maakt hem een standje. „'t Is een schande, dat een oud man 's middags om twee uur dronken is zegt hij. Zorg dat ik u niet meer hier te zien krijg". „Best Sir" is het antwoord „ik zal er voor zorgen. En nu ga ik, om mij in mijn voornemen te sterken, een potje bier koopen. Good day, Sir!" Niet ver van Parijs ligtin de Seine een rots, die in den volksmond wde sprekende steen" heet. Deze rots komt slechts in zeer droge zomers te voorschijn, het laatst in den zo mer van 1870, Den sprekende steen had men sinds 1756 niet meer gezien, in welk jaar Lissabon door eene aardbeving verwoest werd en de zevenjarige oorlog begon. Zijn zonderlingen naam dankt de rots aan de omstandigheid, dat op zijne oppervlak te de woorden gehouwen zijn: „Wie mij gezien heeft, heeft geweend en wie mij weder zal zien, zal weder weenen." Lodewijk XI was zoo bang om te sterven dat hij in de openbare ge beden, die hij voortdurend beval voor hem te doen, niets anders verlangde dan dat men God om gezondheid zou smee- ken, Toen hij eens eene gelofte gedaan had aan St. Earrope, nam de priester de vrijheid om bij de gezondheid van het lichaam ook tevens aan de gezo idheid van de ziel te denken, maar de koning zt-ide: „Vraag toch zoo veel te gelijk niet, want dan zoudt ge lastig worden; wees maar tevreden als ge voor ditmaal, om des heiligen wil, de gezonheid van mijn lichaam krijgen kunt." Een afgrijselijke misdaad is dezer digen te Pleudihen, nabij Dinant gepleegd. De vijf—en—dertig jarige vrouw Renault, die een kleine kruidenierszaak houdt, werd des morgens in haar winkel vermoord gevonden met een twaalftal mes steken in gelaat en hals. De misdaad moet omstreeks acht uur gepleegd zijn. De moordenaar heeft, na de geldlade opengebroken en zich den inhoud toege ëigend te hebben, het huis verlaten en den sleutel, waarmede hij de straatdeur ach ter zich sloot medegenomen, om te doen gelooven aan de afwezigheid van de win- kelieister. Men heeft een ruit moeten in slaan om tot de vermoorde door te dringen. Zij lag badende in haar bloed, doch het lijk was nog warm. De vrouw bewoonde het huisje alleen met haar kindje van achttien maanden haar man, zeeman van beroep, is buiten gaats. Vrouw Renault is een der voor naamste getuigen geweest in een zaak van een te Pleudihen gepleegden broe dermoord, waarvan de dader op 7 No vember van het vorige jaar ter dood werd veroordeeld, doch vermindering van straf had gekregen. Sommigen zoeken tusschen beide misdaden verband. Tokayer wijn. Wat er al onder den naam Tokayer- wijn in den handel wordt gebracht, bleek bij een proces te Wiesbaden, waar de wijnhandelaar Bürgener en de winkelier Neigenfind terecht stonden, wegens het vervalschen van levensmiddelen. De win kelier had van Bürgener „Tokayer-Medi- cinaalwiju voor kinderen en reconvalescen ten" gekocht voor 1.20 mark per flesch en verkocht die voor 2 50 markhet vocht bleek bij Dader onderzoek te be staan uit water en suiker met een weinig wijn gekleurd. De winkelier had den naam niet mooi genoeg gevonden voor het edele druiven sap, en op de flesschen etiquelten geplakt met het opschrift „Medicinal-Tokayer, ap- probirt und analysirt"dergelijke praktij ken waren in den handel algemeen gebrui kelijk, zeide hij. Beide beschuldigdon wer den tot een boete van 200 mark veroor deeld. De Vorst van Monaco heeft aan zijn beruchte speelbank opnieuw concessie voor vijftig jaren verleend. Dien tengevolge hebben directeuren besloten het casino te verbouwen, waardoor de omvang der lokaliteiten tweemaal zoo groot zal worden. Men zal een kwart millioen nieuw kapitaal in de zaak steken. Een van de beste Engel- sche advocaten, lid van het Parlement, Sir Edward Clarke, is de zoon van een goudsmid in de City. Als jongen nu een veertig jaren geleden was hij in zijn vaders zaak werkzaam of liever: niet werkzaam. Want in plaats van gouden voorwerpen op te poetsen, zat hij met een of ander boek achter de toonbank. En hij heeft menig pak slaag gehad voor zijn „lui-heid"! I b het Servische district Tirnova heeft een bende heidukken de wo ning van een grondeigenaar overvallen en het gezin uitgemoord.De rcovers vluchtten, doch werden in een naburig woud omsingeld. Na een vuurgevecht, dat een geheelen nacht duurde, gaven zij zich over. Een hunner was gedood, vier anderen en enkele gen darmen waren gewond. Een bankier vermoord. Woensdag achtermiddag werd in Zeitz, de bankier Wilhelm Schneider vermoord in zijn kantoor gevonden groote sommen gelds ontbraken. In Leipzig werden Donderdag morgen een paar verdachte personen aan gehouden. De walvischvaarder Cour- berts verbaalt volgens de N. AmstCt. dat eenige jaren geleden de matroos Ja mes Barslag door een walvisch is ingeslikt. Bij het openen van het gedoode dier vond men hem bewusteloos in de maag van het zeemonster, waarin hij zes en dertig uren had doorgebracht. Weken lang was hij niet in staat iets mede te deelen, maar ten laatste kreeg hij zijn geestvermogens terug en vertelde zijn wedervaren. Hij had het zter benauwd gehad. Van zijn verblijf in den walvisch had hij later geen andere gevolgen, dan dat zijne huid als ge loogd was door de werking der maagzu ren van het dier. Een jeugdige sohoone, mej. Angèle X. dochter van een koop man in het kwartier der Hallen te Pa rijs, was, nu eenige maanden geleden, eenige dagen de gast van haar oom en tante, die te Joigny, in het departement der Yonne, wonen. Het meisje maakte daar kennis met een zekeren Marcel Marteau, die voor gaf reiziger in wijn te zijn. Marteau maakte haar het hof. Het meisje schonk hem hare hand, na veel over en weer gepraat met hare ouders, en zoo werd het huwelijk bepaald op 25 Februari. Op dien dag verscheen de aanstaande schoonzoon met een bedrukt gezicht bij zijn aanstaanden schoonpapa. Wat hem scheelde De man had zijn portefeuille verloren met veel geldswaarde. Zelfs kon de ongelukkige niet eens een trouwpak betalen. Geen noodSchoonpapa schoof 500 francs af, om tegemoet te komen aan de ze ongelegenheid. „Tot straks!" zeide Marteau, naar den kleerwinkel gaande, en zoo in-pas- sant nog een juweelenkistje meenemend. Om elf uur zat de geheele familie op den bruidegom te wachten. Deze kwam niet, maar tegen half twaalf daagde een kruier op met een briefje, dat aldus luidde „Waarde Schoonpapa „Ik heb rijpelijk nagedacht en ik trouw niet. In elk opzicht is dat beter, want ik zou een vervelend echtgenoot zijn ge weest en uwe dochter een te beklagen vrouw. Per telefoon heb ik mijne vrien den en kennissen gewaarschuwd, dat ze wel thuis kunnen blijven. Doe dat van uw kant hetzelfde en vaarwel Dat schrijven had, licht te begrijpen, de uitwerking van een koudwaterbad. Spoedig kwam ook de diefstal uitmen liep naar den commissaris van politie en deze deelde mededat hij Marcel Marteau al een geruimen tijd zocht we gens twee op dezelfde wijze door hem gepleegde oplichterijen. In het voorstadje Sandouw bij Kottbus vermoordde de 21-jarige laken fabrikant Theodoor Weinert zijne 18-jarige verloofde Rubendunft door een revolver schot en trachtte zich vervolgens zelf het leven te benemen hij bracht zich een zwa re verwonding toe. Nadat de moordenaar weder tot zichzelf gekomen was, reinigde hij zich zooveel mogelijk van het bloed, sloot de deur en begaf zich naar de in hetzelfde stadje wonende zuster van de vermoorde, die hij zijn daad mededeelde. Daarop ging hij naar zijn eigen ouderlijke woning, waar hij spoedig gearresteerd werd en naar de gevangenis werd overgebracht. Zijne zware verwonding maakte het even wel noodzakelijk dat hij naar het gasthuis werd vervoerd. Zooals het gerucht ioopt, zouden de ouders van het meisje hunne toestemming hebben geweigerd en dat scheen de jongeling tot de verschrikkelij ke daad gedreven te hebben. Een kleermaker te Ber lijn is er leelijk ingeloopen. Hij had van een dame 600 mark te vorderen en tever geefs betaling gevraagd. Toen hij nog eens terugkwam, was de dame verhuisd zondér haar adres achter te laten. Na eenigen tijd ontdekte de schuldeischer, dat zij haren intrek had genomen bij een rijken heer, die rijtuig houdt, en dat zij daarin vaak uitreed. Hij wachtte nu in tegenwoor digheid van een deurwaarder de schulde- nares met het rijtuig op, liet dit stilhou.

Schager Courant | 1896 | | pagina 2