Politie! overzicht der weet. Buitenlandsch Nieuws. A tj eh. Vervolg Binnenlaudscb Nieuws. Anna Paulowna, 16 April'96. PLAATSELIJK NIEUWS. f 707— 600— 580— Predikbeurten. SCHAfiÜ Doopsgezinde gemeente van Barsingerhorn c. a. Burgerlijke Stand. Gem. 8C HAOEi, wenken op door dat Bestnnr gegeven. Zij kunnen uit de Bondskas subsidiën ontvangen wanneer het Hoofdbestuur tot het verleenen er van adviseert en de algemeene vergadering het geven goed keurt. Art. 4. Zoodra 10 afdeelingen van den Bond zijn gevormd, wordt op eene algemeene vergadering te Nieuwe Niedorp te houden, een Hoofdbestuur gekozen, bestaande uit 9 personen, waarvan minstens 5 den landbouw practisch moeten uitoefenen. De Commissie voor de samenstelling van dit reglement bestaai uit de Heeren: D. v. d. STOK. D. KUILMAN. J. WIJN. J. COSTER. J. STAMMES. Minister vak HOUTEN heeft het wel in hooge mate bij de Katholieken be dorven. In de Maasbode wordt het doopceel van ZEx. geligt op een wijze, dat men bijna niet kan begrijpen, hier de uiting te vinden van dezelfde partij, die in het voorjaar van 1894 zich be ijverde om het ministerie Tak-Pierson ten val te brengen. Men schijnt van den minister van binnenlandsche zaken verwacht te heb ben, dat hij deze conservatief-kerkelijke partij in al hare vermeende grieven tegemoet zou komen, in al hare eigen aardige opvattingen zou ontzien. Nu dit niet het geval is, wordt hij aan de kaak gesteld, als een minister met eenen ex cellentie-titel, maar met minder excel lente hoedanigheden. Jammer is het voor de Maasbode en haar aanhangers, dat in landen waar zij het heft in handen heb ben, de tegenpartij, nog heel wat meer te verduren heeft. Wij herinneren ons, met hoeveel moei te de Protestanten te MADRID de toestemming van een eigen kerkge bouw van de regeering verkregen.'t Was de dwang van de Engelsche ambassa de, die ten slotte den kleingeestigen, be krompen tegenstand wist te overwinnen. Dat was nog heel iets anders, dan de stichting van een kweekschool voor on derwijzeressen, of de benoeming van eenen proffessor aan de Leidsche liooge- school. Ga den tegenwoordigen toestand in BELGIË na, om te zien, met hoeveel onpartijdigheid het clericale ministerie de tegenpartijen behandelt. De aarts bisschopsstad Mechelen, met haar Katho lieke hoogeschool, sedert jaren eene der bolwerken der clericale partij, verkoos bij de jongste verkiezingen eenen libera len gemeenteraad. Dadelijk werd door de tegenpartij uitgebazuind dat deze over winning alleen door onregelmatigheden was verkregen, en de meerderheid in de Kamer verklaarde de verkiezing ongeldig. Gelukkig voor de liberale partij had den ze wel degelijk een bres in de ster ke veste geschoten. Voor een paar dagen zegevierde andermaal hunne candidaten. Met hoeveel partijdigheid de benoeming van burgemeesters in den laatsten tijd ge schiedt, is bijna ongelooflijk. Zelfs voor het beslist liberale Antwerpen, wikt en weegt men weken, hoe daar een der vertrouw den ten zetel te verheffen. Een kijkje in de onderwijswereld bij onze zuide lijke naburen, zou de clericale willekeur in nog helderder licht plaatsen. Waar onze Katholieke naburen, de volksschool, tegen den wil van bijna de halve bevolking, tot kweekplaats van kerkelijke dogma's hebben verheven, daar past het hun hier niet, zonder dringende redenen, eenen toon san te slaan alsof ze buiten de wet werden geplaatst. 't Zou eene te gevaarlijke proefne ming zijn, de regeering aan de heeren Hafmans c. s. voor eenigen tijd in han den te geven; maar wij zijn overtuigd, dat dan de liberalen heel wat meer re denen tot klagen zouden hebben, dan he den met de conservatief-Katholieken het geval is. Om nogmaals op SPANJE terug te ko men, daar is dezer dagen weder een po litieke vertooning opgevoerd, die door elke, naar eene meerderheid zoekende re- geeriDg, met instemming begroet zou worden. De vorige kamer was gekozen onder „leiding" van een zoogenaamd liberaal ministerie. Met een groote meerderheid namen hare aanhangers in de kamer plaats.Deze verkie zing werd onder toezicht van een conserva tief kabinet uitgeschreven en ziedaar bij na overal zegevierden hare kandidaten. Dat noemen wij eerst een helder staat kundig inzicht van het Spaansche volk. Bij iederen overgang der regeering, blijkt het hen duidelijk, dat nu den rechten weg ingeslagen zal worden, zoodat zij zich verplicht achten, de nieuwe mannen hunne diensten aan te bieden. Nu bij al de koloniale moeielijkheden is een meegaande kamermeerderheid toch weer een niet te verwerpen voor deel. Tusschen Spanje en deYereenigde Staten bestaat nog lang niet, wat men eene vriendschappelijke verhouding noemt. De Amerikaansche kamer en Senaat zijn ten opzichte der Cuba-motie, tot over eenstemming gekomen. President Cleve- land wordt namens deze lichamen be leefd uitgenoodigd, voor de opstandelin gen partij te kiezen. Mocht de president daartoe overgaan, zelfs maar door de Cubanen als oorlogvoerende partij te erkennen, dan zou een vredebreuk tus schen Spanje en de Staten het gevolg kunnen zijn. Yele verschijnselen wijzen er echter op, dat men wederzijds alle po gingen zal aanwenden, om de kwestie langs een vredelievenden weg op te lossen. Zoo heeft de Staats-secretaris Olney bij den Spaanschen gezant te Washington, de invoeringen van her vormingen op Cuba bepleit, waarbij dan de Unie-regeering haar steun tot bijleg ging der geschillen tusschen moederland en kolonie aanbiedt. Als men nu maar niet in Spanje tot kwetsende betoogingen overgaat, want daardoor zou Cleveland gedwongen worden, krachtiger op te tre den. Wellicht zijn er onder onze lezers, die vragen welk voordeel er in gelegen kan zijn, als oorlogvoerende partij erkend te worden. Dat zijn deze. Zoodra bijvoorbeeld Cuba, door de Unie als oorlogvoerende partij wordt er kend, treedt het in dezelfde rechten, die tot nogtoe alleen Spanje als bevriende Staat geniet. Spanje kan in de Unie-ha vens zijne oorlogsschepen van kolen en proviand voorzien, kan uit die havens krijgsvoorraad voor zijne troepen aan- koopen, in één woord, kan in de onmi- dellijke nabijheid alles krijgen, wat het noodig heeft. Deze rechtens-worden dan aan beide partijen of aan niet een verleend. Dan zijn er nog financieele voordeelen aan verbonden, bestaande in het sluiten van leeningen, het verhandelen van papieren ter beurze enz. Uit Amerika kwam ver der in den loop der week geen ander nieuws tot ons, dan dat de grenskwestie tusschen Venezuela en Engeland een kalm verloop heeft. Niet zoo rustig zijn de laatste berichten uit Zuid-Afrika. De opstand onder de MATABELEN schijnt een onrustbarender karakter aan te ne- De Times en andere Engelsche men. bladen dringen er op aan, dat onverwijld een sterke krijgsmacht naar Zuid-Afrika zal worden gezonden. Doch hier stuit men op nieuwe moeie lijkheden. De regeering der Zuid-Afri- kaansche republiek zal gegronde redenen koesteren, dat Engelsche krijgsmacht na het dempen van den opstand, wel eens voor andere doeleinden gebruikt zou kunnen worden. Werd derhalve aan het drijven van genoemde bladen gevolg gegeven, dan zal de verhouding tus schen de twee rassen nog meer gespan nen worden. De Engelsche gouveneurs van Natal en de Kaapkolonie raden de zending van een groot korps dan ook ten sterkste af. Ze meenen nog altijd met de aanwezige krijgslieden, gesteund door vrijwilligers, den opstand te kunnen dempen. Intusschen nadert het proces tegen de leden, van het Johannesbur- ger Reform— Comité haar einde. De acte van beschuldiging luidt Dat zij Jameson in de Republiek heb ben geroepen en een opstand in Johan- nesburg hebben verwekt Dat zij Johannesburg van wapenen voorzagen en Jameson een gewapende troep tegemoet hebben gezonden Dat zij op onwettige wijze zich de functiën en de macht van de Republiek aanmatigden, door de gevestigde politie ter zijde te stellen en anderen met die taak te belasten. Wanneer de heeren op die aanklacht schuldig worden bevonden dan zal de straf niet malsch zijn. Wij zouden ten slotte nog een kort verslag dienen te geven van de sa menkomst te Yenetie, van het daarop gevolgd bezoek van keizer Wilhelm aan keizer Frans Jozef, doch daar de bladen, die meenen er iets van te kunnen we ten zich tot heden blijven bepalen, tot eene opsomming der wapenschouwingen, schouwburg-bezoeken, dinérs en soupers, uitdeelingen van hooge ordeteekens en wat dies meer zij, zoo zullen wij ons maar niet wagen aan hoog politieke be schouwingen, die, daarover is men het algemeen eens, met die bezoeken in ver band staan. Het Nieuws ontving gister het volgen de telegram: „Heden zijn 4 bataljons in twee co lonnes, onder luitenant-kolonels H. Ben dien en J. B. Heutsz, uitgerukt. „Zij gaan ontzetten en daarna ver branden de posten Anakgaloeng, Senelop, Lamsoet en Lambarih (ten Z. van onze stelling aan beide oevers van de Atjeh- rivier. Zoowel te WarmenJruizen als in de naburige gemeenten, zullen bij eenkomsten van landbouwers en belang stellenden worden gehouden ter bespre king van pogingen tot bekoming van een spoOTliinAlkmaar-Schoorldarnjn de ze hoofdzakelijk met het oog op de be langen van land- en tuinbouw. Gisterenmorgen had de heer P. het ongeluk, met kar en paard in de sloot te geraken aan het einde van den Gras weg. Er waren spoedig hulpvaardige handen genoeg om alles weer op het droge te brengen. Behalve een geringe schade aan de kar, liep het geval zonder verdere ongelukken af. T Naar wij vernemen, hebben reeds en kele dokters in verband met de oproe ping van een gemeentedokter deze gemeente bezocht. Benoemd als kaasmaker aan de kaasfabriek te Anna Paulow- napolder, R. Kuinthans als zoodanig te Haringhuizen. Gebruik makende van de gunstige weergesteldheid, is op een der landerijen in den Waardpolder reeds op 15 April het zaad voor de fa- briekspenen aan den grond toevertrouwd. Eet record verbeterd. Deed eenigen tijd geleden in de dag bladen het bericht de rondte, dat een geit vier jongen had geworpen en kon men als eene bijzonderheid Donderdag in deze courant lezen, dat een schaap vier lammeren had gekregen; thans be richt men ons, dat op de plaats van G. Blaauboer in den Waardpolder te K o 1 h o r n, een geit zich mocht ver heugen, over de geboorte van vijf jeugdige spruiten, waarvan er slechts één dood was. Vergadering van den Raad der gemeente Winkel, op 17 April 1896, des avonds ten 7 ure. Tegenwoordig waren de heerenG, Koomen Hz., voorzitter, R. Rezelman waarn -Secretaris, Ih. IV. Melchior, A. No bel, P. Slooves Kz., J Timmerman. Afwezig de heer: J. Breebaart Kz. Te half acht ure zei de Voorz. dat hij de vergadering wel zou openen, doch aan de geloofsbrieven van den heer S. Over ontbrak het proces-verbaal der stemming, waarbij de heer S. Over in herstemming gekomen wal De Yoorz. zegt: „Wanneer de heeren er genoegen mee kunnen nemen, dat het stuk later ingezien wordt, dan zullen we doorgaan. Het proces-verbaal is ge- teekend, doch is nu niet te vinden." Men kan zich daarmee vereenigen. De Voorzitter opent de vergadering en ver zoekt voorlezing der notulen van de ver gadering van 18 Febr. Zij worden onveranderd vastgesteld. Hierna deelt men mededat het hout der gekapte boomen in de kom der gemeente f 169.heeft opgebracht; dat de inschrijvingsbiljetten naar school- behoeften zullen worden behandeld, Za terdag 25 April a. s. en dat dan ook de installatie van het nieuwbenoemde raads lid S. Over zal plaats hebben. De heer Melchior vraagt: of dan ook, niet de Secretaris moet benoemd worden? Men wenscht daarmee nog wat te wachten. Den heer S.BalcJcer, hulponderwijzer te Groetpolder, is op zijn verzoek, bij zijne benoeming naar elders, eervol ontslag gegeven. Ingekomen een schrijven van den Com missaris, waarbij de heer J. Koomen als zet ter werd benoemd. Door diens benoe ming tot burgemeester moet echter op nieuw tot benoeming daarvan worden overgegaan, en thans een voordracht worden opgemaakt. Bij stemming werd de heer P. Sloo ves no. 1 en J. limmerman no. 2 op de voordracht geplaatst. De voorzitter deelt mee, dat hij prijs opgave heeft gevraagd van het hout dat bij de bouwing van den toren van het raadhuis nog noodig was. Na informatie was hem gebleken, dat die opgave te hoog was. Daarom is de voorzitter na overleg met den heer Nobel, met timmerman van Heijst naar Amsterdam gegaan, waar hij oude, sterke balken kocht, waaronder eiken voor den halven prijs van nieu we. De heer limmerman vraagt of het nu gebruikte hout niet veel zwaarder is dan het vroeger gebruikte en of de muren dat dan kunnen houden. Men gelooft dat men daarvoor niet angstig zal behoeven te zijn. j Thans aan de ordeonderzoek der geloofsbrieven van den heer S. Over. Geene bezwaren kwamen in. Zij werden goedgekeurd. Ingekomen een schrijven van den heer J. Bakker, Hoofd der school te Groet polder, van den volgenden inhoud: „Weldra vertrekt de onderwijzer <S Bak ker en ik sta alleen voor de heele school. „De leerlingen in één locaal te plaatsen is niet mogelijk en voor den gang van het onderwijs is het noodzakelijk dat de kinderen niet minder les krijgen dan thans. Daarom stel ik voor, het getal schooltij den te verdubbelen, „B. v. des voorm. van hall 810 en van 10 12 u. des nam. van 1 3 en van 3 5 uwanneer dan de oud ste den eersten en den laatsten school tijd hadden, zouden die vroeg op moeten en heen en weer loopen, terwijl de jong- sten van 10 12 en van 1 3 bij de school konden blijven, indien ze te veraf woonden om in één uur op den middag heen en weer te gaan. „Zoodanige regeling zou mij veel druk te geven en misschien op den duur niet vol te houden zijn, maar loon verzoet den arbeid. „Het bestuur bepaalt daarom, dat voor elk uur, boven het gewone getal, mij f 0.50 wordt uitgekeerd. „Dit is met het oog op de middagen waarop onderwijs in de nuttige hand werken voor meisjes gegeven wordt, f 7.50 per week. Toelichting Thans v. m. 2 V2 uur, dan 41'2 uur, meer 2 uur, 6X2 Thans n. m. 2 '/2 uur, dan 4 uur, meer 112 uur, 2 X 1V2 12 uur. 3 uur. per week meer 15 uur per uur 50 cent, 15 uur, 15 X 50 ct f 7,50. „Toen indertijd te Lutjewinkel een vacature was, is den heer van Heerik- huizen vergund 4 schooltijden te hou den, tegen eene belooning van f 8. per week, Dit doet mij met vertrouwen het voorstel doen. Met de meeste hoogachtend Uw dienstwillige, J. Bakker. H. d. 8." De heerMelchior acht de geëischte belooning niet onbillijk evenmin de heer Nobel. Met algemeene stemmen wordt het verzoek ingewilligd. Ter vervanging van den onderwijzer, S. Bakker zijn drie sollicitanten de heerenP. de Vos, met hoofdac- te, te Zwartewaal; Ommering te Nieuwe- Tonge en A. Harreveld te Jisp. De voordracht zal op de aanstaande vergadering opgemaakt worden. Thans zou volgen voorlezing der namen van hen die in de betaling der gemeen telasten achterstallig waren. Yóor men daartoe overging, werd den reporters verzocht, de vergadering te verlaten. Toen de plechtigheid afgeloopen was, ontvingen ze daarvan kennis. Daar bij de algemeene omvraag niemand iets ter sprake bracht, sloot de voorzitter de vergadering. D en 17 April j 1. 's morgens te 10 uren, heeft voor de Arrondisse- mekts-Rechtbaxk te Alkmaar, terecht gestaan J. Nuhout van der Veen, gewezen Gemeente-secretaris aldaar, be klaagd van verduistering van gelden, die hij in zijne betrekking van penningmeester van de Hulpbank aldaar, onder zijne berusting kreeg. Na het hooren van een aantal getui gen, kwam te omstreeks 2 ure, het Openbaar Ministerie, bij monde van mr. J. Baron Baud, aan het woord. In zijn requisitoir betoogde deze ambtenaar, dat, zijns inziens, het bewijs, van het geen bij dagvaarding aan den beklaagde is ten laste gelegd, was geleverd dat er ten deze van verzachtende omstan digheden geen sprake kon zijn, óók al was het geleden nadeel vergooddoch dat met het oog op den langen duur der voorloopige hechtenis, alleszins ter men aanwezig waren om deze in min dering te brengen van de op te leg- ge straf. De eisch strekte tot veroor deeling van den beklaagde tot gevangenisstraf van één jaar,0 nder aftrek van dentijd, door hem in preventieve hechtenis doorgebracht. Hierna voerde mr. D. 8 i m 0 n s van Amsterdam, namens dGn beklaagde het woord, die in een welsprekend pleidooi, op verschillende gronden trachtte aan te toonen, dat hier in den zin der straf wet van geen verduistering sprake kon zijn dat toch de beklaagde niet verplicht was om een „afzonderlijke" kas van de Hulpbank te houden en, nu zijn privaat vermogen ruimschoots voldoende was tot dekking van hetgeen hij onder zijn be heer had van de Hulpbank, geen straf baar feit was gepleegd en dat, wanneer de Rechtbank dezen beklaagde mocht veroordeelen, juist de positie die beklaag de had bekleed, naar pleiter met ver trouwen onderstelde, alleszins aanleiding zou geven om de wet verzachtend toe te passen. Na re- en dupliek werd de zitting te half vijf uur 's namiddags gesloten en de uitspraak bepaald op dinsdag 28 April aanstaande. Met een ijzige kalmte volgde de be klaagde de behandeling zijner zaak, die door een vrij talrijk publiek werd bij gewoond. De uitslag der op heden, Zaterdag 18 April, s'morgens te 12 ure te Anna Paulowna gehouden aan besteding tot Onderhoud der P 01 d e r w e r k e n, is als volgt le perceel Molens K. Droog Kolhorn, II allin Anna Paulowna, Jonker Schagen, 18 April 1896. Van den Kerkbou w. Gaf ik in mijn vorig verslag het woord aan hen, die, met het oog op de gevonden kleilaag, beweren, dat heien voor onze kerk onnoodig is, om der onpartijdigheids wille dien ik als leek ook de bewering van andere deskundi gen te melden, die het niet geraden achten, een gebouw van de grootte als onze kerk en van zoo uiteenloopende drukking op verschillende punten zonder heifundeering te stichten. De blauwe klei toch, waarop het geheel zou rusten is volgens hen zeer voor inkrimping bij uitdroging vatbaar, wat ontegenzeggelijk een hoogst nadeelige werking op de kerkmuren zou veroorzaken. Hoe het dan ook zij, heien is secuur en de paar duizend gulden wel waard, bij een ge bouw, dat meer dan zeventig duizend gulden zal kosten. Het terrein begint er langzamerhand uit te zien alsof geniesoldaten uit de middeleeuwen bezig zijn loopgraven te maken om eene sterke stad, die men wenscht in te nemen. De hoop aarde aan de westzijde wordt immer hooger en des ondanks komt de aannemer haast terrein te kort om de ontzaglijke mas sa te bergen. Een gedeelte wordt dan ook al neergelegd op de plaats, waar de zuidmuur der kerk moet verrijzen en waar men zal beginnen te graven als de toren onderheid en gedeeltelijk ge metseld is. Een tonmolen is geplaatst in het oude torengat om het water uit de fundamentsleuf zooveel mogelijk te ver wijderen. Nu, zoo'n gulzig molentje slikt in een uurtje tijds aardig wat vocht weg. Wie door vragen wijs wou worden of ver keerd onderricht, was daar woensdag voor in de gelegenheid, toen de heeren Yisser en Kok over een gedeelte van het terrein lijntjes spanden en met lan ge stokken uitmaten, hoeveel meter touw ze eigenlijk al hadden verbruikt. Wijs werd hij, die op zijn informeerend vragen tot antwoord kreeg dat de hee ren zich onledig hielden met het uitzet ten van het opgaand werk der kerk om de juiste plaats te bepalen, waar de heimachine de palen moet indrijven verkeerd onderrecht werden de nieuws gierige vragers, die van de omstanders tot antwoord vernamen, dat die touw tjes nu eigenlijk dienden om den ar beiders te beletten bij mogelijke staking van het werk, het terrein te verlaten. Aan de noordzijde van het kerkplateau is een flinke oprit gemaakt voor het aanvoeren van de benoodigde materialen en het binnenbrengen van de elk oogen- blik teverwachten heimachine. Ge ziet het, aandachtige lezer, de voorbereidende werkzaamheden aan zoo'n groot werk zijn vele en het moet een knap practi cus zijq, die door zijn doeltreffende maat regelen van het begin tot het eind tijd en moeite weet te besparen en daardoor geld weet te verdienen, waar minder practische mannen geld zouden verlie zen. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor te Schagen en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Maart 1896 inge legd f 6436,955, terugbetaald f 10441,115. Het laatste, door dit kantoor uitge- gevenen boekje draagt het nummer 3134. Afgeluisterd. Eene, eenvoudig gekleede, wat hoog gestemde damesachtige juffrouw voert in den trein een gesprek met een gezette, van goud en juweelen flonkerende rijke boerin, over het niet dragen van ver sierselen door vrouwen uit hoogere stan den. „Ja" zegt de boerin - „ik heb verleden jaar de Koningin gezien en die droeg niet eens hangers in de ooren." „O, neen" is het antwoord der da me „dat is zoo in onzen standwe hebben ze wel, maar we dragen ze niet." {Historisch.) Onze vroegere plaats ge noot de heer G. Honijk, is benoemd tot buitengewoon opzichter van den Pro vincialen Waterstaat in Drente. 2e perceel, Werktuigen der machines K. Droog Kolhorn, f 222. Winder Koegras, 218. Jonker Anna Paulowna, 210. Walhn 205- 3e. perceelMachinegebouwen K. Droog, Kolhorn, f 383. Jonker, Anna Paulowna, 359. Wal/in, 349— 4e. perceelSluizen: Wallïn, Anna Paulowna, f 611. K. DroogKolhorn, 606. Jonker, Anna Paulowna, 590. Winder, Koegras, 587. 5e. perceelBruggen, Duikers Wallin, Anna Paulowna, f 1530 Winder, Koegras, 1390. Jonker, Anna Paulowna, 1373. Aan de laagste inschrijvers werden de verschillende onderhoudswerken gegund. De Godsdienst-oefeningen beginnen om 91/2 ure, des voormiddags. 19 April, - Geen dienst. 26 v Ds. A.W. v. Kluijve. 3 Mei, Ds. A. W. v. Kluijve* 10 g Ds. A. W. v, Kluijve. 14 Hemelv.dag. Ds. A. W. v. Kluijve. 17 Geen dienst. 24 g le Pinksterd. Ds. A. W. v. Kluijve. 19 April, Kreil Ds. KooimaD. 26 n Barsingerhorn Ds. Kooiman, Ingeschreven van 1517 April 1896. Geboren: Geene. Ondertrouwd: Klaas Schrieken, jongman, 38 jaren, wonende te Zijpe en Dirkje Berkhout, jongedochter, oud 24 jaren, wo nende te Schagen.

Schager Courant | 1896 | | pagina 2