Polei ovmlcM ier weet. Uit en voor de Pers. Anna Paulowna, 24 A p r i 1. Gevolgen van bescherming. Buitenlandse!) Nieuws, Atj eh. PLAATSELIJK NIEUWS. De Zangvereeniging „Euterpe", zal onder Directie van den heer P. Stadt, en met welwillende medewerking van den heer A. Kooger, Solo-Pianist te Alkmaar op Zondag 26 April 1896, in het lokaal van den D. van Twuiver, een uitvoering geven. Het Programma luidt als volgt, Van den Kerkbou w. SCBACEI, Doopsgezinde gemeente van Barsingerhorn c.a. Burgerlijke Stand. Gem. SCHA GEN. 351ste STAATSLOTERIJ. Getrokken Pr ij zen. ding der volgende vragen verzocht 1. Welke resaluten zijn verkregen van de bemoeiingen vanwege de Regeering met de inspuiting van tubercnline, bij invoer van vee in België? 2. Is het gewenscht, dat de Regeeiing krachtiger oplrede om zoo mogelijk ook in ons land de tuberculose bij het rundvee tot een minimum te beperken 3. Zoo ja, welke maatregelen dienen dus te worden genomen P Het Hoofdbestuur acht het noodig en nuttig, dat, vóór aan het verlangen van het Nederlandsch Landbouw-Coinité wordt vol daan, deze belangrijke zaak op de Alge meen® Vergadering wordt besproken. 6. Begrootiog voor 1896 in ontvangst en uitgaaf ad f4153.50. 7, Bepaling van plaats voor de volgen de Algemeene Vergadering. Na afloop der Algemeene Vergadering wordt den Leden een rijtoer aangeboden door leden der Afdeeling Noord-Holland. Daarna zal een gemeenschappelijke Maaltijd worden gehouden. Naarjwij vernemen, heeft j. 1. woensdag in Veerburg eene langdurige bespre king plaats geïnd tasschen de raadsleden en een der solliciteerende dokters. Nader meldt men, dat de solliciteerende geneesheer is, de arts Oostra, en dat het voornemen bestaat,dezen tegen 1 Mei a.s. tot gemeente-geneesheer te benoe men, hetgeen alsdan iü een met spoed be legde raadsvergadering zal dienen te ge schieden. De proefvischerijen naar Ansjovis die genomen zijn in de MEDEM» BLIKKER-MEER zijn ongunstig geweest, twee nachten werden nog geen 150 stuks aangebracht. In aanmerkieg genomen, dat verleden jaar de eerste boot pas den 12e Mei uitgiDg, valt er dus nog niets van te zeggen. Toch schijnt het naar sommiger beweren een goed jaar te zullen worden es nreer noordwaarts begint de visch zich al aardig te vertoonen. Woensdag j.1. heeft eene Eriesche boot in ééa nacht 4000 stuks bemachtigd. Da proeftocht naar geep leverde ook al geen gunstige resultaten. In drie ver schillende zetten, op telkens verschillende plaatsen, werd geen leven ontdekt. Tot op heden (Vrijdag) doet men geen verde re moeite. Woensda g-a vond had L. B. te Xolhorn, door de duisternis, misleid, het ODguluk, dermate met zijne linkerhand door de ruit van een glazen binnendeur te stooteo, zoodat de pols deerlijk werd ver wond, en men door het veelvuldig bloedver lies meende, dat de slagader getroffen was. Etn voorloopig stevig verband werd aan gelegd en daar men Dr. Beeker niet te huis of in de naaste omgeving aantrof, ging men met den patiënt door naar Scha- gen, waar Dr. S. de Boer geheel belangeloos zijne hulp verleende en tevens de geruststel lende verklaring gaf, dat het slechts huid en vleeBchwondeu waren au er geen aderen beleedigd waren. Men schrijft uit Enschede, 21 April In de laatste halve eeuw behoorde het volstrekt niet tot de zeldzaamheden, dat Eu8cbede8che fabrikanten fabrieken te Gronau in Westfalen oprichtten. De wijze waarop was zeer verschillend. Zoons van fabrikanten begonnen er ee ne fabriek of men nam deel in fabrieken door middel van zetbazen, die langza merhand groote fabrieken kregen. De oorsprong van alle fabrieken in Gronau is evenwel Enschedeesch, en hoewel de oorspronkelijke Nederlandsche fabrikan ten aldaar langzamerhand Duitschers wordeD, zoo worden ook thans nog alle fabrieken voor het grootste gedeelte door Enschedesche krachten gedreven. Sedert ongeveer 1875 is de Pruisi sche Staat begonnen de spinnerijen en weverijen te beschermen, waardoor sommige Enschedesche fabrikanten be- geerig werden om van dien millioenen- regen wat mede te krijgen. De fabrie ken, vooral katoenspinnerijen met Twentsch (bijna uitsluitend Enschedeesch) kapitaal en Nederlandsche beheerders, werden, zoowel in aantal als in grootte, belangrijk uitgebreid. Zoodoende ver dienden Enschedesche fabrikanten in Duischland een aardig kapitaal. Ook werklieden uit de gemeenten Enschede, Lonneker en Losser gaan er in grooten getale hun brood verdienen. Daar het brood en alles over de grens, dank zij de beschermende rechten, duur der is, en er bovendien in Gronau en omstreken geene voldoende woningen voor dien snellen aanwas van bevolking zijn, blijven vele arbeiders, waaronder vooral spinners, spinsters, ambachtslieden, opperlieden, en daglooners in Nederland wonen. Des morgens gaan er twee ex tra-treinen met werklieden van Ensche de per Staatsspoor naar Gronau en ver der gaan velen, vooral uit de gemeenten Lonneker en Losser, dagelijks heen en weer naar Gronau en omstreken, om daar den kost te verdienen. Daar deze werklieden geen hoofdelij- ken omslag kunnen betalen, of het al thans niet doen, en er voor scholen door de gemeente wel moet worden gezorgd, zoo wordt deze toestand door belasting betalende ingezetenen van Enschede niet «onder bezorgdheid gadegeslagen. Men vraagt zich wel eens afwat moet er met al die arbeiders gebeuren, indien ze over de grens door de eene of andere omstandigheid gedaan werk krij gen Juist over de grens, tusschen Enschede en Gronau, is aan de Glaner- beek vóór eenige jaren door eenige Enschedesche ingezetenen eene groote spinnerij opgericht onder directie van de heeren B. IV. en II. der Kuile. Deze fabriek werkte zeer voordeelig, natuur lijk gedeeltelijk dank zij den millioenen- regen tengevolge van de protectie in Duitschland aan het spinnen van katoe nen garens verleend, zoodat onlangs was begonnen de reeds belangrijke fabriek nog aanmerkelijk te vergrooten. Een eigenaardige toestand is hier te zien. De eigenaren en de directie wonen te En schede, en de werklieden wonen om de goedkoopte voor het grootste gedeelte aan deze gedeelte der grens, waar zich langzamerhand een dorp, als onderdeel van de gemeente Lonneker, vormt met scholen, kerken, winkels, enz. Dezen morgen om acht uur verspreid de zich alhier het bericht, dat deze fa briek, even over de grens aan de Gla- nerbeek gelegen, en Eilermark genaamd, in brand stond. Den geheelen dag zag men rijtuigen, ontelbare fietsen en ook voetgangers den Gronauschen straatweg opgaan en terugkomen om naar den brand te gaan kijken. Yeel was er even wel niet te zien, de fabriek lag spoedig bijna geheel in puin en de Gronauwer Feuerwekrwerkelijk zoowel in hoogere als lagere rangen keurig in uniform, kon niet veel anders doen dan wachthouden en nach alter Deulschen Sitte nnd Brauch, nu en dan een rondje bier verorberen. Het wachtwoord onzer dagen luidt sport. Sport verschijnt in alle vormen, in elke gedaante onder de meest ver scheiden benamingen. Sport wordt den zieke als geneesmiddel voorgeschreven, den gezonde dient ze tot ontspanning van lichaam en geest. Deze zucht naar lichaamsbewegingen, heeft de spelen der ouden uit het grijs verleden opgerakeld, heeft zelfs de Olym pische spelen in hunne eere hersteld, 't Zal onze lezers niet onbekend zijn, dat in de nabijheid van Olympia, eene stad in den Peloponnesus, door de oude Grie ken, ter eere van den God Zeus, om de vier jaar wedstrijden werden gehouden. Deze spelen dagteekenen van het jaar 776 voor Christus. Eerst bestonden de wedstrijden uitsluitend in loopen, later werd de zoogenaamde vijfkamp ingevoerd, bastaande in loopen, springen, speer werpen, discuswerpen en worstelen; nog later trad de athletiek op den voorgrond en vervingen de vuistkamp en de vuist- worstelkamp de gymnastische oefeningen. Dezer dagen richtten de oogen der lief hebbers van lichaamsoefeningen zich op nieuw naar Olympia. Uit alle landen waren krachtige en geoefende jongelie den naar dit stadje in Griekenland ge togen, om elkander in den driekamp, den eerepalm te betwisten. Deze driekamp bestond in versprin gen, gewichten tillen en hardloopen. In de beide eerste afdeelingen behaalden Amerikanen en Australiërs de overwin ning, aan Griekenland viel de eer te beurt, den snelsten looper te bezitten. 't Is echter minder te doen, U een volledig verslag van dezen driekamp te geven, dan wel, op een indirect gevolg te wijzen, n.1.: de verbroedering der volken. 't Kan niet anders of zulke inter nationale, vredige wedstrijden komen de humaniteit der menschheid ten goede En al moge dit slechts een zandkorrel tje zijn, die de poel van ellende, ont staan uit den mensch-onteerenden oorlog, zal dempen, dan heeten wij zijn wording van harte welkom. Een ander streven omdat dool te bereiken, zien wij in de vredebonden. Langzaam ontwikkelen ze zich, doch hunne toenemende groei doet voor de toekomst alle goeds verwachten.De machtige Amerikaansche vredebonden heeft zich thans tot president Cleveland gericht, met het verzoek Duitschland, Rusland, Frankrijk, Nederland en Mexi co uit te noodigen, met de vereenigde Staten een internationaal scheidsgerecht te vormen. Zeker, er zullen er zijn, die hierover glimlachend de schouders optrekken, maar even vast is het dat millioenen weidenkenden een dergelijk optreden met sympathie begroeten. En eens, als al len het heilige doel erkennen, zal de kamp gewonnen zijn. Intusschen, tot dat schoone ideaal bereikt is, dienen wij ons met de hangende kwesties bezig te houden. De minst bloedige, maar daar om niet minder gewichtige, is het op. treden van het radicale ministerie Bour geois in FRANKRIJK. In den strijd met den Senaat, heeft het gemeend president Faure zijn ontslag te moeten aanbieden. De rechtstreeksere aanleiding daartoe was de weigering van het nooge lichaam, om de credieten voor Madagaskar goed te keuren.Onomwonden gafde meerderheid der leden te kennen,niet genegen te zijn om langer met dit kabinet samen te werken.De leden der Kamer werden daarop tot eene spoedvereischende vergadering op geroepen, in welke eene ministrieele ver klaring werd voorgelezen van de be weegredenen, die het kabinet tot den aftocht deden besluiten, 't Is zeker geen alledaagsche toestand, dien het parle mentaire Fr krijk thans aanbiedt. Een democratisch door het algemeen stem recht verkozen Tweede Kamer, gedwars boomd door eene behoudende meerder heid in den Senaat of Eerste Kamer. Een wijfelende president, die door zijne neutraliteit van links naar rechts wordt geslingerd en juist daardoor gevaar loopt, het bij beide partijen te beder ven. Voeg bij deze illustratie een ka binet, onverschillig uit welke coalitie geboren, tot niets-doen gedoemd. Ziedaar in breede trekken het poli tiek Frankrijk van heden. De mede- deeling van Bourgeois ontstak een storm in de van nature toch al zoo woelige vergadering der deputé's. De ontevre denheid over den Senaat werd belichaamd in eene motie van Ricard. „De Kamer," dus luidde zij, „handhaaft opnieuw het overwicht van de bij al gemeen stemrecht gekozenen en besluit om de politiek van democratische her vormingen voort te zetten." Hare aan neming met 258 tegen 0 stemmen ont lokte aan de uiterste linkerzijde een driemaal herhaald salvo van toejuichin gen, vermengd met de kreten A bas le Sónat en Yive la Constituante. Is het niet alsof men de gedenkwaardige woor den van Mirabeau op den 23 Juni van het jaar 1789 opnieuw hoort, met dit verschil slechts, dat het purper van den monarseh thans de schouders van den veelhoofdigen Senaat dekt? Toen klonk het, onder daverende toe juiching „Wie schrijft u dreigende wetten voor Hij, die ze van ons moest ontvangen, Mijne Heerenvan ons, die met een staatkundig en onschendbaar priesterschap bekleed zijn van ons ein delijk, van wie Frankrijk een zeker ge luk verwacht." De tijd vliedt heen, de omstandigheden wijzigen zich, maar de menschen blijven gelijk. Wel blijvende menschen gelijk. Yoor honderd en meer jaren, meende de adel dat de eer van zijn geslacht op de punt van een degen lag, en nu Ga naar onze Oostelijke buren om het bloe dig antwoord dagelijks in de nieuwsbla den te lezen. Dezer dagen heeft de duel- woede weder een slachtoffer geëischt. De twist liep tusschen de keizerlijke ceremoniemeesters van Kotze en Schra- der, naar aanleiding van de veel bespro ken anonieme brieven, die vele hoogge- plaatsten ontvingen en waarvan Freiherr von Kotze beschuldigd werd. Ergerlijk is het, dat een man valt in de kracht van zijn leven, als een slachtoffer van valsche begrippen van eer, de schadelijke uitwassen der veroordeelen van zijn stand. Nog erger is het, dat de familie en vrienden van von Schrader van de begrafenis een soort van openbare ver tooning maakten. De Figaro, het scherpe Parijsche Boulevardblad, hekelt deze ziekelijke ge- vollens als volgt Eerste getuige: „Neemt uwe plaats in heeren. Blijft staan totdat ik een tee- ken geef. (Tien minuten verloopen). Tweede getuige (mompelend)„Hij verstaat goed een duel te regelen, maar hij talmt toch wat lang. (Weer ver loopen tien minuten. De tegenstanders worden ongeduldig. De omstanders ge ven bescheiden teekenen van afkeuring.) Eerste getuige Een beetje geduld. Wij hebben immers geen haast. Derde getuige„Nu, waar wordt op gewacht Waarom geeft gij het teeken niet? De heeren zijn hier toch geko men om te duelleeren. Eerste getuige„De reporter van de New-York Herald is er nog niet." In den Rijksdag is in den loop dezer week over deze zaak menig hartig woordje gevallen. Wat geeft het, sprak Richter van de vrijzinnigen, als de schul dige naar 'slands wetten gestraft wordt, als de keizerlijke gratie terstond op de veroordeeling volgt. Juist hierin steekt het groote kwaad. Wanneer men van hooger hand krachtiger tegen deze ma nie optrad, zou haar schijnschoon karak ter spoedig in miskrediet komen. Uit andere sprekers bleek dat ook het Cen trum en de Volkspartijen deze meening toegedaan waren. De regeering werd uitgenoodigd alle mogelijke middelen aan te wenden, om deze feodalen kanker uit te snijden. Uit SOUDAN geen belangrijk nieuws, evenzoo uit ABESSINIË. De Matabelen- opstand noch de Transvaalsche kwestie leveren heden belangrijke stof ter be spreking. Yan de BALKAN geen andere berichten dan dat Turken en Christenen op Kreta eene bloedige kloppartij hebben gehouden. AMERIKA, SPANJE en CUBA, het bekende drie tal der voorlaatste berichten, wareD in de afgeloopen week vrij kalm. Zoo zoet jesaan naderen de kroningsplechtigheden te Moskou, bij welke gelegenheden wij een kijkje hopen te nemen. Regeerings-telegrammen vermeldden dat wegens ongunstigen toestand in de 26 Moekims, waar 150 met achterlaad- geweren gewapenden van loeko» Djohan bij den vijand zijn, woensdag de posten Droeng Gloempang, Tjot Rang en Toeng Koep opgeheven werden. Eén officier gewond, 33 mindere mili tairen gesneuveld of gewond. Des vijands verliezen bij het gevecht op 17 dezer bedroegen ongeveer 70doo- den, en de brigade met geheim gehou den bestemming, waarvan generaal Vet ter de samenstelling had bevolen, ver trekt van Oleh-leh. Er zijn onlusten onder de onafhanke lijke Bataks ontstaan. Troepen gaan daar heen." Bij het departement van koloniën is het volgende telegram van den gouver neur-generaal van Ned. Indië ontvan gen „Yoor operatiën vraagt generaal Vet ter tijdelijk twee bataljons infanterie met pelotons cavalerie, bergartillerie en genie aan. Worden spoedig gezonden." Het Rott. R. blad meldt Het door ons ontvangen in het En- gelsch gestelde telegram luidt „Last reported brigade departing Oleh- leh troubles independant Bataks troops thither." Hebben wij dit telegram goed opge vat, dan werd de brigade op Atjeh gereed gemaakt en vertrekt nu van Oleh-leh naar hare bestemming. Het tweede deel van het telegram heeft dan op eene geheel nieuwe zaak betrek king, de onlusten in de onafhankelijke aan Deli grenzende Bataklanden van Midden-Sumatra, waarheen troepen ge zonden wordeneen bericht, dat niet rooskleurig is en dat, naar wij van har te hopen, later door geruststellende tij dingen moge worden gevolgd. Naar aanleiding van dit bericht, bren gen wij in herinnering wat wij in ons 2e blad A van 31 Maart aan de Deli- Courant hebben ontleend. Er werd daar in verslag gedaan van eenen tocht, den 13n Januari door controleur Westenberg, kapitein Romswinckel en dr. Slotemaker met 20 gewapende politie-oppassers onder bevel van den adj.-onderoff. graaf Yon Reigersberg ondernomen in de Battak- landen. Hoofddoel van den tocht was, twisten tusschen eenige hoofden in het gebied der Radja's bij te leggen. Te Pamatang Radja (ten N. O. van het Toba-meer), de hoofdplaats van dat ge bied en waar volgens het verslag nog nooit een Europeaan geweest was, trof het gezelschap de controleurs Kroesen, van Assahan, en Ingenluijff, van Batoe- Bahra. De drie controlours wisten hier de Battak-hoofden met elkaar te verzoe nen. Daarna werd de Nederlandsche vlag geheschen, als teeken dat het Rad ja-gebied voortaan onder bescherming van de Nederlandsch-Indische regeering stond. Of de twisten tusschen de Battakhoof- den opnieuw uitgebroken zijn, en het gouvernement zich nu verplicht rekent in het onder zijn gezag geplaatste ge bied de orde te herstellen, of dat de Battakkers zich rechtstreeks tegen het gouvernement richten, blijkt niet. Mo gelijk zijn de troebelen ook in eene an dere streek van de onafhankelijke Bat- taklanden uitgebroken. Schagen, 25 April 1896. 1. Faust, Duo voor Piano en Or gel. Gounod. 2. Morgenzang, C. W. von Gluck. 3 K r ij g s 1 i e d, (Man nenkoor.) R. Hol. 4. Yroege Len- t e, F. Mendelssohn-Bartholdy. 5. U Pr ij s t, Almachtige, (Mannenkoor) J. H. Breitenbach. 6. a. Pelgrims Nachtlied, R. Hol. b. Morgen hymne, Niels W. Gade. 7. II o 1- lands Glorie, (Mannenkoor). R. Hol. 8. G u i 11 a u m e Teil, E. Ketterer en A. Miolan. Fantaise Voor Piano en Orgel. 9 a. ViaCrucis, Via Lu- c i s, (Mannenkoor) P. A Zwijssig. b. In den Herfst, R. Hol. 10. Ver trouwen, Ch. Gounod. Eindigde ik mijn vorig verslag met de mededeeling, dat de heimachine was aangekomen en gesteld, hoe het kolossaal gevaarte van de Laan naar het Kerk- terrein is vervoerd, zeide ik daarin niet. De geheele Dinsdag was daarmee gemoeid. Eerst uit de schuit brengen en op haar vierwielig voetstuk plaatsen, was al een heel karwei; maar de handi ge en sterke gezellen van de heiploeg zijn met dat werkje bekend en kwamen er tot veler verwondering vrij spoedig mee klaar. Daar stond ze dan op de Laanstraat op breede, zware planken en het voorwaarts brengen kon beginnen. Yier mannen staken ijzeren staven in de daarvoor bestemde gaten van de wie len, en op de maat van een eigenaardig liedje van den heibaas bewogen zij de staven Daar beneden, de wielen een kwart slag in de rondte en de machine eenige centimeters vooruit. Onwillekeu rig dacht men dit ziende aan het „eiken dag een draadje is een hemds mouw in het jaar" of aan het „vele klein tjes maken één groote" nu, de hemds mouw kwam klaar en de vele kleine afstandjes hadden tegen den avond den grooten afstand tot het terrein met inbe grip van den hellenden oprit afgelegd, en de zwarte dame met haar ijzeren huid stond om zes uur veilig binnen de houten omschutting. Straatsteenen had de machine niet aangeraakt, want de planken leggers onder haar wielen werden telkens van achter naar voor gebracht, opdat haar baan geëffend zou zijn en zij de voetjes niet zou stooten aan onze straat steenen, die bij eene onmiddellijke aan raking van de wichtige juffer onge twijfeld van vreugde zouden zijn stukge- sprongen en dat moest ter wille van on ze gemeentelijke schatkist voorkomen worden. Donderdagmiddag om kwart over één viel de eerste slag van het 450 K.G. zware heiblok, van eene hoog te van 1.50 M. op een 10 Meter lange proefpaal, die in het torengat was ge plaatst. rrrrr pats In een oogenblik waren alle boven ramen van de huizen om de Marktplaats met nieuwsgierige kijkers, en kijksters vooral, bezet. rrrr pats De jongens hingen over de schut ting of stonden op de aardhoop aan de noordzijde van het terrein te kijken marktbezoekers gluurden door de kieren der planken leden van den raad en het kerkbestuur waren op het terrein aan wezig, met den heer Lammert en den opzichter, om getuigen te zijn van het feit, dat de paal met den eersten 30 slagen 3 Meter den grond werd inge dreven. Toen zij 6.5 Meter diep ge slagen was, werd er met heien opgehou den tot Vrijdag, toen in tegenwoordigheid van de heeren Van der Steur en den aannemer van het heiwerk een tweetal andere 10 meters-lange proefpalen wer den ingeheid. Yoor den derden paal wer den 17 keer 30 slagen gedaan eer hij in den schoot der aarde verdwenen was. Het laatste 30-tal tikjes (tocht, calen- der, geheeten) dreef hem nog 21 c. M. naar beneden; het eerste 30-tal 2.93 Meter. Als men nu nagaat, dat elke paal van 8 meter lengte 10000 K. G. kan dragen, en de geheele toren 1010000 K. G. zal wegen, behoelt het zeker geen nader betoog, dat hij met een heifondee- ring van 144 palen, rechte, gave den nen van den jongsten kap, metende in doorsnede 0.22 M. op 1 M. van den kap en aan den punt minstens 0.13 M., dat hij, meen ik, totaal vrij zal zijn van ver zakking eer knapt hij af. Natuurlijk worden de verdere toren- palen met eene grootere valhoogte dan 1.50 M. ingeslagen. Dan gaat het snel ler en zullen onze rustig slapende burgers om de Markt niet al te veel keeren in den vroegen morgen gewekt worden door het eentonig concert van de heimachine, die maar niet anders weet te zingen dan rrrr pats rrrr pats Predikbeurten. De Godsdienst-oefeningen beginneD om 9V2 ure, des voormiddags. 26 April, Ds. A.W. v. Kluijve. ff Mei, ])s. A. W. v. Kluijve* 10 f Ds. X. W. v, Kluijve. 14 Hemelv.dag. Ds. A. W. v. Kluijve. 17 Geen dienst. 24 le Pinksterd. Ds. A. W. v. Klnijve. 25 2ePinksterd. Ds. A. W. t. Kluijve ffl v Ds. A. W. v. Kluijve 7 Juni, Ds. A. W. v. Kluijve* 14 Juni, Geen dienst. 21 Ds. A. W. v. Kluijve 26 Ds. A. W. v. Kluijve^ 19 April, Kreil Ds. Kooiman 26 Barsingerhorn Ds. Kooiman. Ingeschreven van 22 24 April 1896. Geboren Jacob, z. v. Johannes Hed- des en van Grietje Dentekom. Ondertrouwd Jacobus Vlaskamp, j. m. oud 24 jr. en Teefje Louw, oud 24 jr., beiden wonende te Schagen. Comelis Ott, j. m. oud 43 jr. en Cornelia de Boer, oud 34 jr., beiden wonende te Schagen. Willem Bos, weduwnaar van Grietje Spoel- der, oud 67 jr. en Aagje Droog, weduw naar van Hendrik Smit, oud 57 jr., beiden wonende té Schagen. 4de Klasse Trekking van 22 April. Prjjs van f 1500 No. 4389 1000: 8940 13908 400: 664 11890 14179 17313 200: P 720 1689 12577 100: 1327 3854 4828 6217 12613 14975 20286 4de Klasse Trekking van 23 April. Prijs van f 5000 No. 16752 Marktberichten. SCHAGEN, 23 APRIL 4 Paardea Veulens 5 Stieren 130 Geldekoeien(magere) 30 Vette Koe 140 Kalfkoeïen 70 Vaarzen 30 Graskalveren 60 Nuchtere Kalveren Schapen magere Idem, vette 422 Overhouders 10 Bokken en Geiten 25 Varkens (magere) 15 Idem(vette) per K.G. 80 Biggen 100 Konijnen 30 Kippen 1896. Aangev. f 90.— a 200— 80.— a 150— 80.— a 170— „190 a 260— ,140.- a 208— 80. a 115. 55.a 85— 7.— a 21 15— a 2ö! .30 a 6— 8— a 12— -.32 a —.36 3.50 a 5.50 —.10 a —.80 *-.50 a 1.25

Schager Courant | 1896 | | pagina 2