2. Werkmanslust te Krommenie, onder dir. van den heer M. Lürsengaf: a. Opwaarts van R. Hol en b. Bierga lop v. P. J. v. Paeschen. Ook van dit koor is de tenor in verhouding te sterk, terwijl de bas verre van aangenaam klinkt. Het inzetten geschiedde te snij dend. De uitvoering door dit koor viel ons tegen. Het quartet en de soli in „Op waarts" misten gloed en schwunghet slot van dit no. daarentegen klonk zeer mooi. De voordracht van „Biergalop" leed deerlijk schipbreuk, zoowel door het te snelle tempo als door het verwaarloozen der recitatieven, waarbij de voordracht in flagranten strijd was met de beteeke- nis der woorden. 7. Apollo teWieringerwaard, onder dir. van den heer P. Stadt. Dit Gemengde koor zonga. Aanbidding v. Pierluigi Palestrina en Avondlied v. Ri- chard Hol. Directeur en koor beiden toonden door kalme en vaste voordracht, dat zij de moeielijkheden der zangkunst niet onderschatten en daarom door ijver en studie zich die zekerheid en rustig heid verschaffen, welke onvoorwaardelijk noodig zijn om de schoonheden van het lied naar eisch te doen uitkomen. Het daverend applaus, door het auditorium aan dit koor geschonken, is ten volle verdiend. Apollo heeft zich kranig ge houden en streeft naar den eerepalm. 8. Zaanlandsch Mannenkoor te Koog aan de Zaan, onder dir. van den heer J. M. Sicking. Dit Mannenkoor gaf één nummer: het welbekende, schoone, heer lijke „Ave Maria" van G. A. Heinze, op het orgel begeleid door den heer M. Lür- sen. Welk een groote verwachting had den wij van dit nummer hoe deerlijk werden wij bedrogen! Is me dat een wijze van accompagneeren? De heer Lürsen is een musicus van beroep, een organist-vakmanmaar hoe heeft hij, de vakman, het van zich kunnen verkrijgen, dit schoone toonstuk zoo te „dooden" door zijn veel te sterk accompagnement? Er kwam dan ook to taal niets van terecht. We hebben den zangdirecteur zien maatslaan, de zangers hun mond zien openen en sluiten en zoo af en toe een enkel accoord gehoord, en toen de tenor-solist aan 't woord was, heeft de man een wedstrijd gehouden tusschen de kracht zijner longen en die van het orgel, dat toen, ofschoon minder sterk, toch nog veel te sterk was, wat hij na tuurlijk schitterend verloor. Yoor zoo ver er over viel te oordeelen, was deze solo blijkbaar aan een geoefend zanger toevertrouwd. In het slotkoor, ja, toen kregen de zangers voor een wijle den boventoon en wat we in die enkele ma- De herstemming voor een lid van den gemeenteraad te Barsinger- hom heeft dinsdag j. 1. plaats gehad. Uitge bracht waren 130 geldige stemmen, 1 van ODWaarde. den Hei der, PLAATSELIJK NIEUWS. a. Bericht der Comm. d. Kon. be helzende goedkeuring der gewijzigde verordening op de schoolgeldheffing. C. Bericht, dat tot buitengewoon veld wachter zijn benoemd: Stmijf en Domper. en d. Schrijven van den heer P. Buis, lid en Voorz. der Plaatselijke School commissie, waarbij deze eervol ontslag verzocht, daar adr. deze betrekking niet vereenigbaar vindt met zijn Wethou derschap. koor en de Dames-Zang vereen. Melodia don zangers de feestgroet toegezongen, waarna de eere-wijn werd aangeboden, onder een kort woord, gesproken door den heer A. C. H. Calkoen, Eere-lid van Niedorp's Mannenkoor. Spr. bracht den dank voor de talrjjke opkomst der zan gers en ueodigde hen uit den eere-wijn hen door het Gemeentebestuur aange boden, wel te willen aannemen. Tege lijk bracht Spr. hulde aan „Alelodia", voor het prachtig vaandel, hetwelk zij een paar dagen geleden aan Niedorp's Mannenkoor schonk. Door den Voorzitter van den Bond, den heer P. Stadl, werd nog medege deeld, dat eene nieuwe vereeniging, het Dames-koor Melodia, tot den Bond was toegetreden, waarvoor hij haar den dank der Bondsleden bracht, haar als jong lid van den Bond bij deze hartelijk welkom heetende en haar toewenschende, dat zij tot sieraad daarvan moge strekken. Hierna werd door den heer D. Kuil man de volgorde der vereenigingen in den optocht aangegeven en medegedeeld dat voor het gemeenschappelijk zangers diner 210 couverts waren besproken. Na den optocht, die onder begeleiding der muziek van de Pfalzer-kapel plaats had, werd in het Kerkgebouw de alge- meene repetitie gehouden; terwijl inmid dels de kapel in den tuin van den bur gemeester, den heer D. v. d. Stok, een volksconcert gaf. Vrij precies te 2 ure ving in de groo- te en nette Kerk het Concert aan, op hetwelk door ieder van een negental koren een 2-tal nummers ten gehoore wer den gebracht, terwijl door één koor één uitgebreid nummer werd gegeven. Het eerste trad op 1. Oefening na arbeidte W o r m e r, onder dir. van den heer J. de Jongh. Dit koor zong: a. Goe den Nacht v. J. B. Kolkman en Aurora v. J. J. M. Sicking. Dit koor heeft goede bassenjde middenstemmen hadden zich wat sterker kunnen doen hoorenjde eerste tenor daarentegen klonk te scherp. De inzet van „Goeden nacht" was wat zenuwach tig, overigens werd dit nummer goed ge zongen; de uitspraak was duidelijk. „Au rora" bleef in uitvoering middelmatig. 3. Melodia te Nieuwe N i e- d o r p, onder dir. van den heer D. Kuil man. Dit jeugdig Dames-koor verrastte ons door dit haar eerste optreden ten zeerste. Het zong a. O. wanhoop niet van P. Abt en b. Die Spinnerin l van Emil Silbernagel. De wijze, op welke alt dameskoor deze beide nummers ver tolkte, doet ons in de toekomst veel van haar verwachten. De samenstelling der stemmen was bijzonder gelukkig; welke aangename, welluidende stemmen. Voor dracht en opvatting en duidelijke uit spraak der beide uitstekend gezongen nummers, strekken den heer D. Kuilman, gedaan dan weenen, na wel goed vertrou wen P En de inhood van den brief daidde Saffi toch dnidel|jk genoeg aan; wat bekom merde bij sich dan nog over bet schrift P De gedachte greep hem met pycigeod ge weld aan, dat hg juist op dezen dag tegen over baar zon moeten staan, dat hij haar zoo moeten zeggen, wat hij verloren bad en wat hg van sijne moeder bad gehoord. Van Sealsfield zoa zij hem vertellen, had zij geschreven, bet was besloten, bij ging. De granwe, regenachtige dag, was het af beeldsel van bet verleden en in het droeve licht, zette Boysen zich aan zijn moeders schrijftafel ceder. Dij maakte een kort te legram vcor zijn vriend gereed, een meer uitvoerig aan Eva, waarop bij een brief voglen liet. Toen hij gereed was met schrij ven, begon hij de papieren zijner moeder na te zien, die goed geregeld, meest met ge kleurde lintje 8 omgeven, in de laden der secretaire lagen. Ook ieder boek baalde hij te voonchijn, die familiekroniek, door de hand van de docde geschreven; maar ner gens ontdekte lij een aanduiding op den moord, welks sporen bij socbt. In bet boek ontdekte bij de plaats vaar een paar bladen waren uitgescheurd ea bij ttg, dat sij op het jaar 1874 betrekking hadden ge had, sooals ook de datum op de door bem gevonden bladzijde bevestigde, dat echter was alles. Slechts iets verraste hem; toen bij een klein kastje opende, waarin zijne moeder verscheidene kostbaarheden bewaar de, zag bij den ring met de drie steenen en de beleekenisvolle symbolen. Het was hem niet opgevallen in de uren van zorg, dat de kranke bem niet meer gedragen had nu ging hij zachtkens in de sterfka mer en bezag de band van de doode. Slechts de trouwring stak daaraan, als had de gestorvene voor haar einde, iedere ber innering aan den tijd van haar leven, willen uitwisschen, waarop de andere ring betrek king had. Boysen vroeg de meid, sedert wanneer zjjne moeder dezen ring had afge legd en zij wist hem daarop fluim te ant woorden „Toen sij haar kalste aanval beeft gehad, heeft zij hem, meen ik, afgelegd. Ik beb bet dadelijk gezien en heb haar er naar gevraagd; toen heeft zij op haar trouwring gewezen en Melodia's ijverigen directeur, tot eer. Wij hopen dit dameskoor nog op vele festival's te mogen hooren. 4. Orpheus te Oudcarspel, dir. de heer IK. Dorsman. Dit Mannenkoor gafa. Het kruis in het bosch, v. C. Kreutzer en Moederziel alleenv. A. Braun. Het doet ons genoegen,bij dit koor grooten vooruitgang te hebben opgemerkt. Dit koor zingt rustiger en heeft blijkbaar meer zelfvertrouwenook de stemmen klinken beschaafd en de samenstemming is goed. Onder de leiding van den heer Dorsman is dit keor flink vooruitgegaan moge de toewijding van dezen directeur in zijne gemeente de billijke waardee ring vinden en het ledental doen aan groeien. 5. Harmonie te T w i s k, onder dir. van den heer 11. JBlokpoel, zong: a. Aan de maan en b. Goeden Nacht, beiden van J. B. Kolkman. Het eerste num mer bezat in de uitvoering verscheiden tekortkomingen,wellichtdoor zenuwachtig heid. Het tweede lied werd merkbaar beter uitgevoerd; de kwartetjes in dit nummertje klonken zeer goed 6. Niedorp's Mannenkoor te Nieu we Niedorp, onder dir. 7an den heer D. Kuilman, had gekozena. Serenade v. Verhulst en b. s' Heerenhuis v. Kreut zer. Dit Mannenkoor heeft blijkbaar met de bijna onoverkomenlijke hinderpalen „het plaatselijk dialect" en „ongeculti veerde stemmen" te worstelen. Herin neren wij ons de vroegere uitvoeringen van dit koor, dan mogen we evenwel van vooruitgang getuigen, ofschoon het korte, stootende in den zang nog hier en daar gehoord werd. beeft mij gezegd „Wanneer ik eenmaal sterf, heb ik daaraan genoeg". De ring met de drie steenen bleef de eeni- ge verbinding met bet geheimzinnige ver leden en met de verwijdering'daarvan, was alles vernietigd. Een paar brieven van sijn vader, die getuigde van een hemel op aarde, lagen naast een paar brieven van den zoon, geen vreemde drong zich tusschen deze her inneringen. Boysen zocht niet langer; hij wist nn, dat bet te vergeefs zou zijn en bet deed bem onbeschrijfelijk veel pijn, dezedin gen aan te roeren, die de band zijner moe der zoo liefderijk had bijeengehouden. Achter dichte, grauwe wolken beschreef de zon haar nederigen loop; en terwhl de dag verder voortliep, volbracht Boysen de vele zware plichten, die de aanwezigheid van een doode ons oplegt. De eerste bezoe ken kwamen: de dominé, de oude vrienden des buizesde timmerman bezorgde de lijk kist en zorgde voor al het verdere;de trou we Rit ke zorgde voor de eerste bloemen, al de gewone treurige levendigheid vervulde bet kleine huis. Toen de moeder in bare laatste woning was nedergelegd, kon Boysen het binnen niet langer nitbouden bij storm de naar buiten, liep door bet plantsoen te dwalen, en keerde weder naar huis terug, met een nooit gekende leegte in de ziel. Zoo vond bij een uitvoerig hartelijk telegram van Eva, de eerste woorden die hem troost verschaften in zijn verdriet; ook Eva's vader drukte zijne deelname uit, ook bijWat mocht hij hebben ondervonden bij de ont vangst van dat doodsbericht? Boysen zat naast de geopende kist en vroeg het zieb telkens af; somwijlen wierp bij bij het schijnsel van de lamp een blik op de woor den van Eva, waarin hij de vaste verzeke ring meende te lezen, dat zjj de zijne was voor leven en dood. Een klok sloeg, hij wist niet, hoe lang hij daar had gezeten- Werktuigelijk telde hij de slagen; waren het er werkelijk acht ge weest, en was dat niet het nur, waarop Saffi hem bad besteld Hij had zich niet vergist, dat was het opgegeven uur. Hij sloeg geen mantel om; slechts zyn hoed zette hij op en ging den tuin in. WORDT VERVOLGD. ten van het koor gehoord hebben, doe het ons te meer betreuren, dat het ac compagnement aau zulke eigenzinnige handen was toevertrouwd. 9. Euphonia te Schagerbrug, onder dir. van den heer P. Stadt. Dit Gemengde Koor zonga Motet v. E. F. Richter en b w Voorjaar in de Alpen' v. F. Hu- ber. Dat is zang, dat is kunstEen hoera voor EuphoniaSchoone, lieflijke zang, fijn getypeerde voordracht. Vooral de overheerlijke wijze op welke zij „Voorjaar in de Alpen" vertolkte,bracht haar nieuwe lauwerenhet schier ein deloos applaus moge de leden en hun uitstekenden directeur, den heer P. Stadt, ten welverdienden prijs strekken. En 10. Werkmans Kunstgenot te W ormerveer, onder directie van den heer S. Kaper, zong a. 't Ouderhuis v. M. Brandts Buys en „Waakt op" van A. M de Jong. Rekening houdende met de omstandigheden, onder welke dit uit arbeiders samengestelde koor bestaat, dan meenen wij der eerlijkheid niet te kort te doen, met hen aan te moedigen, zich in den zang te blijven oefenen en hun voordeel te doen, met al wat zij op een festival als dit te hooren krijgen en waarin voor hen zeer veel leerzaams ligt. Hiermede was dit Concert geëindigd en ving daarna het Conoert aan, gege ven door de Pfalzer-kapel, op het wei land over de Zaagmolenshaven. Te 7 ure precies nam het avondcon cert in de kerk een aanvang. Ook nu we der was een buitengewoon talrijk publiek aanwezig. Het programma voor dit Concert was aldus1. Jubelouverture (vierhandig voor orgel) van Weber, door de heeren Sicking en Lürsen met aplomb uitge voerd. 2. Neerlands Mannenzang van C. C. A. de Vliegh en 3. De stem der zee van Lr. Coenenbeiden onder directie van den heer Sicking gezongen door de gezamenlijke Mannenkoren, en door den heer Lürsen op het orgel geaccompag neerd. 4. Stabat mater van Rossini, viool-solo door den heer Sicking, met orgelacc. van den heer Lürsen. 5. Bede, van Dan. de Lange en 6. Avondgebed van Kolkman, door de verschillende koren ge zamenlijk als één Gemengd Koor, onder dir.van den heer P. Stadt en door den heer Lürsen op het orgel geaccompagneerd. 7. Cavatine v. Raff en Schlummerlied v. Schumann, vioolsoli door den heer Sicking en geacc. door den heer Lürsen op het orgel8 Floten-Concert2e en 3e gedeelte (het eerste gedeelte werd niet gegeven) v. Rinck, een orgelsolo door den heer Lürsen 9. Nederland en de Zee v. Brandt Buys, voor Gemengd koor en 10 Krijgslied v. R. Hol voor Mannenkoor, respectievelijk onder dir. der heeren Stadt en Sicking en beiden op het orgel geac compagneerd door den heer Lürsen. Ongetwijfeld heeft dit met zorg samen gesteld Concert den hoorders veel musi- kaal genot verschaft; maar wij betreuren het ten zeerste, dat ook nu door het naar verhouding te sterke orgelaccompagne- ment veel schoons verloren ging. Het spijt ons voor den heer Lürsen tevens, want erkend moet worden, dat hij door zijn uiterst werkzaam aandeel aan het avondconcert met recht aanspraak heeft op den dank van zangers en auditorium niet alleen, maar zijn orgelspel nu eens qua orgelspel beschouwdzich heeft doen ken nen als een technisch ontwikkeld organist, die ook als registrateur veel verdienstelijks heeft. Maar wij mochten het niet ver helen, dat hij als accompagnateur uit het oog heeft verloren, dat alle accom pagnement zeer ondergeschikt moet zijn en blijven aan de uitvoerende partij. Want is het niet jammer dat de Cavatine en Schummerlied eveneens door het veel en veel te sterke accompagnement mislukten en men naar den violist moest kijken om te weten of hij werkelijk nog mee deed, ja dan neen P Dat wij over dit orgelaccompagnement wat uitvoeriger onze meening zeggen, heeft zijn grond hierin, dat na afloop van het avondconcert door verschillende personen, die er ook wel over mogen oordeelen hartgrondig werd gezegd „nu, zoo'n concert met orgelbegeleiding, mogen ze van mij stelen". Ziet, dat is juist het betreurenswaardig gevolg, dat eene muzikale combinatie van zang en orgel, welke de mooiste en de schoonste kan zijn, welke er te bedenken valt, nu zoo jammerlijk in miscrediet is ge bracht. Wij hopen, dat de heer Lürsen ons verslag leest en het overdenkt en onze wenken een gewillig oor verleent. Want wij zouden het betreuren, indien werkelijk het negatief succes van ver leden zondag, de zangnummers met orgelbegeleiding voor eeuwig bij den Bond in vervloeking had gebracht. Integen deel, wij hopen dat de heer Lürsen het volgende festival Revanche zal willen nemen, Zoo behoort dit Festival alweder tot de geschiedenis. Een aangename herinnering zal het nalaten bij de leden van den Zangersbond, want, al hebben wij ter wille der beoefening der kunst, niet ge schroomd, te wijzen op de oneffenheden; in het geheel genomen, mag getuigd wor den, dat dit festival zeer goed is geslaagd en aan het doel heeft beantwoord. De opkomst van het publiek was bij de beide concerten zeer talrijk, en is aan de Bonds- kas daardoor de vereischte ondersteuning zeker wel verstrekt. Hulde aan de leden der Feesteommis sie, hulde aan de leden der Commissie van Orde, die dit feest zoo goed hebben voorbereid en uitgewerkt. Dat het bezoek van ingezetenen uit de naburige gemeenten te Nieuwe Nie dorp ditmaal merkbaar minder was, dan 4 jaar geleden, zal wel alleen zijn oor zaak hierin hebben, dat Zondag het we der te koel was. Ten slotte zij nog vermeld, dat naaf loop van het avondconcert in verschil lende localiteiten het publiek zich met dans vermaakte; terwijl in de kolfbaan van den heer Bijl door het café-chan- tant-gezelschap, onder directie van den heer H. J. Ier Hall van Amsterdam, eene soirée musicale et déclamatoire werd gegeven, bij welke gelegenheid de heer ter Hall als Hollandsch karakterkomiek zijn beste beentje voorzette en op zijn gebied het publiek iets goeds bood. Gekozen werd, de he<rJE. Ivluyvev, met 91 stemmen; terwijl de heer A. Schenk 38 stemmen verkreeg. Door de AlgemeenNederlandsche Wielrijdersbond zal op 19 en 20 Juli een WieJerlee St worden georganiseerd te Het programma is vastgesteld als volg!: Zondag 19 Juli: 12% uur samenkomst en lunch in Ho tel den Burg1 u. 80 m. aanvang der wedstrijden op den Zeedijk; (vermoedelijk langr-pijpen-wer'strijd, wedstrijd in het lang zaam rijden, en meer diergelijken)2 u. 30 m. concert der Kon. Ned. Marinekapel in den tuin van Tivoli4 u. tocht per wiel naar het badpaviljoen te Huisduinen, alwaar wederom concert zal zijn 5 u. 30 m. terugtocht naar Hotel Bcllevue, alwaar diner en prijsuitreiking na het dessert. 8 uur, opvoering van het kluchtspel: Papa van Daisy Bell, in Tivoli; na afloop daar van groot bal. Maandag 20 Juli; 9 u. 15 m. Tocht per stoomboot van Den Helder naar Ttxelper wiel van de landingsplaats naar den Borg; 2 u. 15 m. terugtocht naar Den Helder, waarna de marine—etablissementen bezichtigd zullen worden5 uur, terugtocht der wielrijders over Schagen. De ongehuwde moeder, die zich onlangs door gebrek gedreven met haar kind te water wierp, doch ge red werd, is door de rechtbank te AMSTERDAM veroordeeld tot gevan genisstraf van eene week. Een heer, die eergisteren avond met trein 57 van AMSTERDAM wilde vertrekken, doch daarvoor een wei nig te laat kwam, maakte zich hierover zoo boos, dat hij den dienstdoenden sta tionschef met een wandelstok een hevi- gen slag op het hoofd toebracht. Na tuurlijk werd hij door de politie ingere kend. Gisterenmiddag werd tusschen de stations NIJMEGEN en WIJCHEN de trein no. 154 van Arn hem naar Breda door een vrouw tot stilstaan gebracht eu wel door van de noodrem gebruik te maken. Een man die haar met een mes had bedreigd, werd te Wijnchen uit den trein ver wijderd en in hechtenis genomen. Schagen, 20 Mei 1896. Verslag der vergade- ring van den RAAD der gemeente Schagen, gehouden op Dinsdag 19 Mei 1896, des avonds ten 6 ure. Afwezig, de heer Jb. Stammes. Na opening der vergadering en lezing en goedkeuring der notulen, werd mede gedeeld, dat was ingekomen b. Id. id. goedkeuring van de ko hieren voor den Hoofdelijken Omslagen de Hondenbelasting. Onder dankbetuiging voor de in die qualiteit bewezen diensten, besluit de Raad het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen en. ^evens &&11 de Schoolcom missie te verzoeken, een voordracht op te maken ter voorziening in deze vaca ture. Hierna werd door B. en W. den raad het gemeente-verslag over 1895 aange boden en besloten, het bij de raadsleden ter lezing te doen circuleeren en het daarna ter visie neer te leggen. Volgt nu de vaststelling van verschil lende af- en overschrijvingen op den dienst 1895. Worden na lezing goedge keurd. Overeenkomstig het door B.en W. inge diende concept, bekrachtigt de Raad het besluit, waarbij geregeld wordt de rui ling van grond met de Kerkvoogdij, vol gens welk besluit de gemeente 37*8 M. terrein van het plateau krijgt, tegen den uiterst billijken prijs van f 750.en in kostelooze ruiling terrein voor den bouw van den nieuwen toren. Op dit besluit zal de sanctie van Gedeputeerde Staten verzocht worden. Daar in een vorige vergadering door den Raad was besloten tot het ma ken van een gemeente-regenwaterbak van steen, hadden B. en W. nu een voorstel tot wijziging, met betrekking tot de spe cie waarvan de bak gemaakt moet wor den. De aandacht van B. eu W. was nml. intusschen gericht op een te Am sterdam gevestigde fabriek van ijzer-ce ment, welke voor het leger en de spoor wegmaatschappijen en verschillende kerkgenootschappen regenwaterbak- ken had gemaakt, welke de helft goedkooper zijn dan steenen bakken en veel deugdzamerdie ijzer-cement bak ken zijn vorstvrij, behoeven geen fun deering en bezitten zelfs eene groote elasticiteit en zijn ten allen tijde ver plaatsbaar. Een regenwaterbak voor 16000 Liter van deze specie zou f 240.kosten, komt daarbij nog geringe kosten voor het uitspitten van den grond en het aan vullen. Daar de kosten van een steenen bak voor 16000 Liter begroot was op f 600.meenen B. en W. het ten zeer ste in het belang der gemeente, aldus het vorige besluit in zooverre te wijzigen. De heer W. Roggeveen kan zich met dit voorstel uitstekend vereenigen, doch vraagt of het geen overweging verdient om dan, zoo de watertoevoer dat moge lijk maakt, een bak aan te leggen voor grooter inhoud, bijv. zoo groot als men voor de reeds uitgetrokken som maar kan krijgen. Ook de heer Meurs zou in dezen zin willen besluiten. De heer Hoogschagen zou, als bleek dat de oude regenbak niet meer goed was, liever willen besluiten, tot het maken van twee bakken, daar vermoe delijk ten gevolge van den bouwaard van het nieuwe dak, voor een grooten bak wellicht niet genoeg watertoevoer kan worden verkregen. Conform voorstel B. en W- besluit de raad, de bak te laten maken van ijzer-ce ment, systeem Monier. Met het oog op de buitengewone droogte, vraagt de Voorz., de heer S. Berman, hoe B. en W. kunnen handelen als de tijd van langdurige droogte aan houdt en de ingezetenen watergebrek lijden. Thans is er geen kerkebak meer, die te baat kan worden genomen en er moet dus raad geschaft worden. Kan de raad B. en W. machtigen, naar bevind van zaken te handelen De heer van der Maaten vraagt of er dan al watergebrek wordt geleden. Spr. heeft daarvan nog niets vernomen. Voorz. merkt op dat reeds vele men- schen watergebrek hebben persoonlijk heeft Spr. al 14 dagen geen drinkwater meer. Ook de heeren Roggeveen, Tla- ming en Asjes getuigen dat er reeds door vele ingezetenen watergebrek wordt ge leden. De heer v. d. Maaten herinnert er aan, hoe indertijd ook in een droogte periode een waggon-water aan het station werd aangevoerd en de menschen er zoo goed als niets van namen, zoodat de aanvoer fiasco maakte. Spr. is er dan ook zeer tegen. De heer W. Roggeveen meent, dat het de plicht der gemeente is, bij nood, water aan te voeren, en dat de vroege re zending aan het station mislukte, moet hieraan voornamelijk worden toe geschreven, dat vele burgers geene ge legenheid hadden, het water van het station te laten halen. Maar Spr. meent, dat als de gemeente water aanvoert en het door een paar man in vaten langs de huizen laat uitverkoopen, tot de bestrijding van welke kosten de prijs van een gang water met een paar centen kan worden verhoogd, de burgerij dan er wel van zal kunnen profiteeren. Zoodoende, heeft de gemeente er geen schade bij en de burgers hebben dan het genot en het voordeel, want als elk burger het zelf moet laten halen en daarvoor nog een vat en een man moet aanschaffen, dan kost dat waterhalen op die manier aan de burgerij veel te veel. De heer v. d. Maaten is het er vol strekt niet mede eens. De aanvoer van water door de gemeente, moet alleen zijn voor de werklieden, die het niet kun nen betalen. Maar de burgerij die het wel zelf kan betalen, moet zelf maar voor water zorgen. Dat uitventen van water zou aan de gemeente nog al wat kosten. Hoeveel man zijn daar wel voor noodig en dan mag er nog wel 6en paard ook voor loopen. En dan moeten de buitenwijken toch ook bezocht worden. Spr. oordeelt het niet verantwoord, dat de gemeente die kosten zal dragen. Spr. beweert, dat als ieder wat beter op zijn regenwater paste, er niet zoo spoedig gebrek zou zijnmaar in den tijd van overvloed wordt er over het algemeen veel water vermorst, leder moet ook maar zich zeiven weten te redden. De heer C. Bijpost beweert dat de bui tenwijken evenzeer behoefte aan water hebben als de ingezetenen in de kom der gemeente. Maar wat zou het dan de Gemeente wel kosten Spr. wil den wateraanvoer overlaten aan het particu lier initiatief. Al degenen die gebrek zeg gen te hebben, laten die zelf dan een waggon water laten aanvoeren. Doen ze dat niet, dan blijkt daaruit, volgens spr.

Schager Courant | 1896 | | pagina 2