j SCHAGER COURANT, De Ker Eiuidiutii r*! CD PQ CD Q s DERDE BLAD. ADVERTENTIES. Zondag 21 Juni, o o cc O clj - O PLAATSELIJK NIEUWS. Van den Kerkbouw. O 02 O van XOXOAU 31 JIM 1896. Schagen, 20 Juni 1896. Het is weer kermis. Weken te vo ren wisten wij het al van de kinderen, dat het jaarfeest aanstaande was. De eerste kermisschuit werd met uitbundige vreugde begroet en alle centen, die maar verdiend of gekregen werden, bespaarde de spes patriae ten behoeve van den vroolij- ken, den lustigen, den woeligen feest tijd. Maar ook ouderen dachten reeds lang te voren om het feest van nu; menschen van zestien tot vijf en twintig jaar, met blijde verwachting en zoete hoop; menschen, op meer gepasseerden leeftijd, die zaken doen, met weer heel andere gedachten. Nu, zij is er, de kermis, en een klein overzicht van wat al zoo te zien en te genieten valt, zal zeker velen welkom zijn. Een eerste opmerking,die niet achterwe ge mag blijven, is,dat onze kermis zich zoo langzamerhand van het centrum der ge meente gaat verplaatsen naar de Laan. Eerst stond daar één tent, toen twee, later drie en nu al vier. Het is daar om plicht, onze kermisbeschouwing op de Laan te beginnen en te eindigen, waar we vóór vier jaren zouden begon nen zijn. Het allereerstop het land van den heer .Roggeveen, dat tusschen haakjes reeds gehooid is, staat een Hippodröme, waar iemand, wie nog nooit te paard heeft gezeten, daartoe gelegen heid vindt. Naast het Hippodróme staat iets nieuws. Wat er eigenlijk te zien zal zijn, hebben we nog niet te weten kunnen komen, omdat de heer A. Renrichvan wie de inrichting is, dat zelf nog niet goed wist. Eigenlijk is het een bal zaal, maar we hebben van terzijde gehoord, dat het dansen op onze kermis daar niet door zal gaan. Er inoet een goede Kapel te hooren zijn, die te Dort- recht, Breda, Delft, Middelburg en op nog veel meer andere groote plaatsen door hare uitstekende muziek de men schen als 't ware tot dansen dwong; ja het gebeurt wel meer op kermis, er heb ben voor die kapel en in die tent men schen gedanst, die net zooveel van die springende en draaiende kunst afwisten als een kat van een aria. Naast die nieuwe tent staat onze goede vriend Vin- eken, de kindervriend bij uitnemendheid. Het spreekt vanzelf, dat zijn stoom- draaimolen weer voorzien is van het allernieuwste, dat op dat gebied wordt vervaardigd. Prachtige, nieuwe Venitiaansche gon dels noodigen de paartjes en enkelingen onweerstaanbaar tot eentochtje, paarden in fiere houding dwingen tot bestijgen; ze gekarren roepen de ijdelheid der men schen wakker om ook eens als een ge kroond hoofd of een Sequa een tocht te maken als een overwinnaar of over- winnares. Vincken's sroomdraaimolen heeft geen woord van aanbeveling noo- dig. Het is daar net mee als met dien bekenden goeden wijn, die geen krans behoeft. Aan deze zijde van het huis des heeren Smit is weer wat nieuws een Indische dwaaltuin. Bezoekers van de Amsterdamsche wereldtentoonstelling herinneren zich natuurlijk het Doolhof. Nu, zoo iets is ook deze Indische dwaal tuin, maar mooier nog en amusanter. Het lijkt net een groot bosch, als je hier binnenkomt, een bosch, waar je zelf je weg maar moet vinden. En ben je een maal aan het eind, dan kan je tot be looning van je moeite natuurlijk op ei gen kosten een heerlijk potje bier gaan drinken. Wat van dezen dwaaltuin ge profiteerd zal wordenMeer is op de Laan niet te zien. Me dunkt ook, dat 1 het welletjes is Op de Gedempte gracht wemelt het van kramen. Ze allen op te noemen is ondoenlijk' Hier volgen dus enkelen, die we als oude bekenden be groeten en met de hand op het hart ge rust kunnen aanbevelen; als daar isde oude heer D, Visser, met zijn van ouds zoo gunstig bekende Paling- en Worst- kraamdan de heer D. Visser Junior met zijne beide kramen voor Koek en Nogaverder vooral niet te vergeten de Priesche Koekkraam van de Wed. Haaken dan de nette en goed voor ziene gebakkraam der Wed. Dobber; voeg daarbij een geheele reeks kramen met speelgoed en andere artikelen, on der welke die van de heeren Gebrs. Bonnier o. a. een uitgebreide collec tie galanterien den kermisbezoekers te koop biedt. Als groot bijzonders wordt o. a. (zie de adv.) hier in het lokaal het Oude Slot een w onderbeesl vertoond, wat zeer zeker de aandacht van het publiek zal trekken en volgens de gegeven inlich tingen zeer belangrijk en leerzaam is voor iedereen. En zoo voortgaande naderen we onze Markt, de verzamelplaats van allerlei grootere en kleinere tenten, waarvan enkele een nadere aanduiding ten volle verdienen. Daar hebt ge dan in de eer ste plaats de groote bezienswaardige paradetent van Princelli-Schentke, een oude bekende, wie we nu om der jeugdswille en ook om die van ouderen, een hartelijk welkom op onze kermis toe roepen. Wat is ook een kermis zonder paradetent 1 Boem boem boem terrettetet tere tingelingeling allo, allo allo moet je zoowat om het uur hooren. Dat geeft leven in de brou- werjjNaast Princelli staat alweer een oude bekende, of liever komt er te staan het Panorama van Damme. Magnifiek, hoor Door de kijkglaasjes is het aller nieuwste te zien, wat er den laatsten tijd op de wereld is voorgevallenLom bok, Cuba, Keizerskroning, vergaan van een stoomboot, enz. enz. En alles zoo natuurlijk of je in werkelijkheid er bij bent! Velen zullen dan ook niet ver zuimen dit bekende panorama eens te bezoekenAan de andere zijde van Princelli staat iets voor de lekker bekken: de Poffertjeskraam. Nu volgt op de Markt een heele rij van kleinere bezienswaardig heden het vischvermaak, de Pboto grafietent van Boas, waar men een zeer goed portret kan laten maken een riuggooitent enz. enz. Heel aan de andere zijde van het ter rein komt natuurlijk Hart, voor zeer velen „het hart" van de kermis. Wat al tal van aangename avonden heb ben onze burgers en buitenlui daar bij Hart doorgebracht! En elk jaar wordt Hart en zijn gezelschap beter. Wij twijfelen er niet aan of H a r t zal ook dit jaar weer een uitstekende kermis maken. Hij verdient het ook ten volle. Woensdag heeft bij dit gezelschap de eerste voorstelling plaats en wordt daar dan het zoo gunstig bekende drama De Negerhut gegeven. Op het oude slotplein is weer de Turk- sche schop opgebouwd en draait weer de draaimolen. „Het is hier net mee als het liedje zingtals dat niet trekt, trekt niemendal!" vooral 's avonds. In onze onderscheidene Café's heeft men volop gelegenheid van de vermoeienis sen uit te rusten en het hongerige of dorstige lichaam van het noodige te voorzien. Maar ook ander genot valt er bij velen nog te smaken. Bij Kaan en Van Twuiver kunt ge dansen op de maat van uitstekende muziek; bij Broere kunt ge onder het genot van een glaasje bier luisteren naar het café chantant-gezelschap, onder directie van den heeren Soesman en Davids bij W. Roggeveen, den laatsten zon dag naar het uitstekend gezelschap van den heer Strous, die voor dien avond een zeer gevarieerd program heeft vastgesteld. Ook bij C. v. Ham treedt ook dit jaar weder eiken avond het Ca- fé-Chantant-gezelschap, onder Dir. van den heer Velleman, op. Bovendien komt Willem Potliarst vijf avonden in het Noord— Rollandsch Kof fiehuis spelen. De heer Potliarst heeft, gelijk allen reeds uit zijne advertentie gezien hebben, een programma, wat bij velen wel in den smaak zal vallen. Roze Kate en Martin de Kruier zijn een paar volle zalen overwaard. Ge ziet het leze ressen en lezers van dit overzicht, er is veel te genieten op onze kermis; veel meer nog dan verleden jaar. „Geniet" maar houdt vooral het oud Hollandsch rijmpje daarbij in gedachten: 't Is wél plezieren, maar met mate; 't Geeft van des menschen rede blijk. De onmaet doet de ziele rouwen En maakt den mensch het dier gelijk." En dat laatste zij met deze kermis zoo niet Ziezoo, het heiwerk is klaar. De hon derd palen der kerk zijn alle in den grond geslagen en onze gemeentenaren zullen verder verstoken zijn van het genot, te luisteren naar het sissen, slaan en stam pen van machine en blok, van te zien naar het uit het water halen der palen, het sleepen naar en over het terrein, het langzaam verdwijnen in den schoot der aarde. Een paar dagen van de kermis zullen de heiers echter nog in onze ge meente moeten blijven de machine moet natuurlijk weer in de schuit op de Laan worden gebracht, de heistelling gebor gen, enz. enz. Aan de gezichten te zien, geloof ik nu juist niet, dat de heiers er zoo rouwig om zullen wezen, dat ze een dagje kunnen kermis houden. Na bijna zes weken ijverig werken, wil het gemak en het pleizier wel in den mensch. Nu, onze heiers hebben zoo menigen boom weggeslagen, laten ze nu in eer en deugd ook eens een boom opzetten. Wij gunnen het den kloeken mannen van harte De kespenleggers volgen de heiers op de voet, zoodat ook die spoedig klaar zullen zijn. In de Zuidersleuf komen de hooge laarzen van al die werklieden goed te pas, want het is er waterrijker dan het in de andere sleuven was „Dat zit 'm in den zandigen grond, zeggen de ken ners. Die overvloed van vocht wordt nu door middel van een op een hooge houten stellage aangebrachte pomp weg gevoerd door een goot naar de markt plaats, waar het riool met alle plezier al dat water verzwelgt. De metselaars hebben daar achter aan de kerk heel wat oude steentjes te leg gen eer ze dat gewirrewar van muurtjes en pilaartjes en bogen tot de vereischte hoogte hebben opgetrokken. Het is daar achter net een doolhof. Het aanvullen met aarde houdt natuurlijk gelijken tred met de vorderingen der metselaars. Deze week werden een groot gedeelte der doodsbeenderen weer naar hun oude j rustplaats teruggebracht, waar ze nu ze ker in de eerste eeuwen niet weer in j hunne rust gestoord zullen worden. De groote aardhoop tusschen Govers en Vlamingdie de aanleiding heeft ge- 1 geven tot exploiten en door hare j wichtigheid reden tot bezorgdheid gaf, begint te verminderen. Met houweel en spade maakt men de vastaaneen geslo ten en saamgeperste kleimassa los om in het oude torengat gestort te kunnen worden. De houten schutting, die om de nu verdwenen kleinere aardhoop j stond, is deze week op den ringmuur teruggebracht, en daarmede is voldaan aan al de verplichtingen, den aannemer in deze door directie en gemeentebe stuur opgelegd. De voorboden van een nieuw gedeelte van het werk, zijn op de Laan aangekomen. Een gedeelte der steenen voor de opgaande muren liggen daar opgeslagen en donderdag za- gen wij de heerenVan der Steur en Lammeredie steenen keuren. Ook de siersteen is aangekomen en de beeld houwers zijn aan 't werk. "We twij felen er niet aan of bij dezen voortgang zullen de handige metselaars ze gauw genoeg noodig hebben. Met eenige feestelijkheid werd er heden middag de laatste paal ingeslagen. De machine en de paal waren keurig ver sierd met groen en bloemen, ja zelfs de leden van de heiploeg. Baas Dekker droeg een zijden strik op de borst als was hij een geridderd vorst. In tegenwoordigheid van den heer L a m m e r s, leden van het Gemeente en Kerkbestuur had het inslaan plaats. Nu, de heiers hebben een plezierig werk ge had aan deze kerk. Geen noemenswaar dig ongeluk is er gebeurd en van groo- ten tegenspoed werd nooit iets vernomen. Dat zij om die reden verheugd zijn, toont hun goeden geest. Een beschilderd bordje met een versje duidde ons het feit aan, waarom er feest werd gevierd. Er stond„Door arbeid en vlijt zijn palen er in ingeheid". Ziet ge deze wel, dat onze tijdelijke plaatsgenooten geestige kerels waren Dat het hun ver der welga De heiploeg werd vanwege het Ge meente- en Kerkbestuur op bier en si garen getracteerd. Een waarschuwing. Op den terugtocht van een dertigtal wielrijders van den verleden week gehou den wielerwedstrijd te Egmond, werden de wielrijders in hun tocht bemoeilijkt door het niet willen uitwijken van een man, die een handkar voortreed. De leider van den tocht zocht in Alkmaar een Rijkspolitieagent op, met wien hij den vrachtman te gemoet reed om pro ces-verbaal te laten opmaken. Op ver zoek van de wielrijders zal dit verbaal geen voortgang hebbenhet diende alleen ter waarschuwing aan hen, die nog altijd in de meening verkeeren, dat men voor wielrijders niet behoeft uit te wijken. Ie der wachte zich in deze voor de nadee- lige gevolgen van moedwillige belemme ring der wielrijders op hunne tochten. Heden middag te 2 uren, had in de Openbare Lagere School al hier plaats, de toekenning van eere blijken en belooningen, voor getrouw schoolbezoek. Aan 217 kinderen werd eene inschrij ving ad f0.75 op de Postspaarbank uit gereikt. In het geheel werden toege kend 249 eereblijken en aan de 32 volgende leerlingen, die zich door hun ijver en blijk buitengewoon onderschei den hadden, als prijzen uitgereikt Willem Roggeveen Jz., Inktstel. Willem Kerkmeer, Gerard Kroone, Maartje Koot, Cornelis Boontjes, Simon Buis, Hendrikus Groot Jz., Maartje Dekker, Jannetje Boonacker, A.ntje Govers, Bientje Roep, Geertje Smit, Agatha Slikker, Anna Denijs, Cornelia de Vries, Maria de Veer, Trijntje Bijpost, Rempje van Twisk, Adriaantje Bijpost, Cornelis Noot, Hendrik Geel, Neeltje Eriks, Jan Buis, Klaas Kerkmeer, Jan de Veer, Piet Hoogschagen, Frits de Boer, Hendrik Scbene, Adolf Bakker, Arie Zondervan, Albert van Ham, Margareta Vader, Tevens ontvingen de leerlingen der Handwerksschool, onder leiding van Mej. Atemade door haar in dit jaar gemaakte goederen ten geschenke. De uitreiking der prijzen had plaats door het Hoofd der gemeente, den heer 5. Berman, die daarbij in hartelijke woorden de kinderen toesprak, hen wees op de voldoening, welke zij mochten smaken, voor hun, in het afgeloopen jaar wederom betoonden ijver en vlijt. Behalve de leden der Schoolcommissie, Horlogeketting. Brievenweger. Portretalbum. Naaidoos. Leeren Reistascbje. Schrijfmap. Passerdoos. Werktaschje. Atlas. Camera Obscura. Duitsche Dictionaire. waren ook de raadsledeo, de h.h. C. Bij postJ. v. d. MaaienO. A. Hoogschagen en W. Roggeveen tegenwoordig. 's avonds 6 uur 30 min. Predikant te ALKMAAR. --

Schager Courant | 1896 | | pagina 9