INGEZONDEN. 12 Juli 1 WORDT "VERVOLGD. PLAATSELIJK NIEUWS. Predikbeurten. SCHAO KJ». 16 Doopsgezinde Gemeente Darsingerhorn c. a. Gemengd Nieuws. G. de Graaf en Anlonia Zaadnoordijk. Aan 7 candidaten werd toegestaan her- txarnen te doen. Afgewezen werden 12 candidaten. Men uieldt uit KÜÜG »/d ZAAN van 12 Juli Na afloop der meeting te Zaandijk trok ken de sociaal-democraten heden-middag in optccbt door onze gemeente. De stal houder R. kwam meteen rijtuig, waarinde heer K. met familie was gezeten, den stoet achterop en wilde passeeren, wat op onzen smalleu straatweg niet zonder moeite kan geschieden. De achterste personen uit den optocht verzetten zich tegen het voorne men van den koetsier; er ontstond twist, paard en rijtuig geraakten te water en de heer K. werd bewusteloos uit de sloot op gehaald en is kort daarna overleden. De andere personen kwamen met den schrik vrij. Kinderroof. Dat rond- trekkende blikslagers, stoelenmatters en dergelijke „ambachtslieden' kinderroovers zijn, is in veler oog een sprookje. Dezer dagen heeft men te NOORDWIJKER- IIOUT echter een andere ondervinding opgedaan, daar tegelijk met eenige stoe lenmatters een 8-jarig knaapje werd ver mist. Het kind is eenige dagen later in de Haarlemmermeer ternggevonden, aan zijn nieuwe begeleiders ontnomen en door de zorg der politie aan de ouders terug gegeven. Kindermoord te ALBLAS— SER DAM. Omtrent den moord op een jong meis je tc Alblasserdam, wordt het volgende me degedeeld. Zaterdagmiddag 5 uur ging een tien jarig meisje, Baartje Loot, met een nich tje van denzelfden leeftijd op den weg van Ablasserdam naar Papendrecht, waar zij voor haar zuster eenigo boodschappen had te doen. Op de hoogte van de hof stede van den heer Yan Haaften bij Ab lasserdam, werden de kinderon aangespro ken door een vreemdeling, die haar vroeg waar de reis heenging en haar aanbod met een schuitje, dat in de nabijheid lag, naar Papendrecht te varen. De kinderen wei gerden eerst, maar bezweken voor de ver zoeking, toen de vreemdeling haar een kwartje beloofde als zij met hem mede gingen. Hij roeide de meisjes tot het griend Rapenburg, waar hij bei den te water wierp. Baartje verdronk, doch het nichtje wist zich vast te grijpen aan het hout van den oever. Eenige fabrieks arbeiders, die voorbij kwamen, redden het kind, doch zochten tevergeefs naar het nich tje. Later echter slaagde men er in, het lijkje van deze op te halen. In den om trek werd gezocht naar het spoor vau den moordenaar en men vond tusscheu het riet, een man die daar scheen te hebben geslapen. Deze werd aan de politie over geleverd. Zoodra het gerucht van het gebeurde tot de massa was doorgedrongen, liep een verontwaardigde menigte voor het arres tantenlokaal te hoop, met het doel op den gevangene de lynch-wet toe te pas sen. Zelfs liepen zij met een zwaie paal storm tegen de deur, maar het gelukte hun niet de atsluiting te verbreken of de deur open te krijgen. Den geheelen a. „Een sigaar? Welk een gedachte!" nam zijn tante het woord en gravin Valeska kon niet nalaten bare handen ineon te slaan, om zoodoende aan hare ontzetting lucht te kunnen geven. Door het spottende opheffen van do schouders van haar neef, eenigszins geprikkeld, ging de prinses voort „Eens sigaar in de waschkamer. Onze meisjes rooken toch zeker niet en wanneer dit eens mocht voorkomen nieuwsgierigheid en slechte voorbeelden voeren den mocsch tot alle kwaad zoo znllen «ij daartoe zeker de waschkamer niet gebruiken. Een si gaar ban dus slechts maar de wasch kamer is slechts voor bet vrouwelijk dienst personeel toegankelijk en ik herhaal, zooiets toch is bij de dienstboden van mijn hnis iets ondenkbaars „Nu, mijnheer von Klose, hebt gij ook iets gevonden f" vroeg de prins, ook nog den hofmaarschalk een paar woorden gunnende. Deze boog zich diep met een zonderling gelaat, waarin men goed gespeelde ontzet ting, maar ook een onderdrnkt grinniken lezen kon. „Ik ben ontroostbaar, hoogheid. O ja, een sigaar." De prins lachte luidkeels en nam dadelijk afscheid van zjjn nu tot ijs verkoelde tante, vooral toen de kamerdienaar den he6r von Dehrn aanmeldde. „Brrr. Serenissimus zendt zijn Mercurius," zeide bij met scherpen spot, terwijl zijn ge laat zich dadelijk verdonkerde. „Daar wil ik volstrekt niet bij in den weg staan. Tot wederzien." Hij groette kalmpjes in de rondte; slechts voor Hilde bad bij een aparten blik vol bewondering, zoodat tij onwille keurig de oogen neersloeg en hij zeide tot haar: „Doo mijn dochter nog eens het ge noegen. Zij hoort zoo gaarne muziek." Vervolgens verliet hij vlugger dan hij binnengetreden was, de kamer en verwaar digde den buitenstaande en diep voor hem buigende raadsheer nauwelijks met een groet, en verdween. Maar ook binnen was er een kille atmos feer achtergebleven. „Lieve kleine, groet uwe msma van mij," luidde de vriendelijke wenk tot beengaan aan gravin Valeska, die daarna ocgcnblik- kelijk hare buiging maakte en eveneens het vertrek verliet en ook Hilde moest in de ongenade deelen. „Lieve Brandolf, gij zalt wel eenige nren nooaig hebben cm uw vertrek weder fatsoenlijk in te richten. Ik zal u heden niet meer nocdig hebben. Tot morgen dus f' HOOFDSTUK 2. Buiten de stad, maar tccb zeer gemak kelijk te bereiken, ligt de villa Ruhland, de j vond en zelfs gedurende den nacht was een opgewonden menigte in de nabijheid op de been, en moest het gebouw door de politie bewaakt worden, i Zondrgocht nd, oin 8 uur, verschenen te Alblasserdam de rechtercommissaris rnr. H. W. de Bas eu de olficier van justitie m'r. L. H, N. F. M. Bosch, ridder van Rosent hal met het substituut-grilfiier, ver gezeld van een detachement rijksvtlJwach- I ters. Reeds bij de overbrenging van den ge- arrr steerde uit het arrestantenlokaal naar I het raadhuis, waar hij het eerste verhoor motst onderg an, had men motite den ver dachte uit de handen van hot samenge stroomde volk te houden. Voor het raad huis verzamelde zich een dreigende menig te, en toen de arrestant moest overgebracht worden naar de woning der ouders van het verdronken kind, teneinde mtt het lijkje geconfronteerd te wordeD, hadden de poli tie tu de leden der justitie zich den ge heelen weg over te verdedigen tegen de pogingen der razende menigte om den at- rrstant in handen te krijgen. Zelfs greep een der belhamels den officier van justitie bij de keel en sloeg hem in het gelaat. Toch gelukte het, den arrestant binnen te krijgen, d. w. z. in het huis waar het lijkje lag. Maar toen zat men ook ah in in een belegerde vesting opgesloten. De volksmenigte was zoodanig aangegroeid, en hare houding zóó dreigend, dat aan over brenging van den gearresteerde naar de boot, om hem naar Dordrecht te vervoe ren, niet te denken viel. Per telegraaf werd uit Dordrecht een detachement pontonniers, sterk 50 man. door den officier van justit e ontboden. Doch tot het oogenblik, dat dit verscheen, (des n.m. te 2 uur) zal men feitelijk bin nen de enge woning gevangen. En relfs toen de 50 pontonuier8 verschenen waren, kon men nog niet veel uitrichten. Wel ge lukte het aan het detachement, een ruimte van circa 20 M2. voor het hnis vrij te krijgen, maar verdei vermocht men zoo goed als niets. Sommalies hadden geen ander gevolg, dan dat het volk nog meer opdrong en daar men niet schieten wilde, bepaalde men zich tot een paar charges met de bajonet, met het hierboven ver melde gevolg. Daar de kans om veilig te vertrekken nu nog gelijk nul was, werd door den of ficier van justitie naar Dordrecht getele grafeerd om een tweede detachement van 50 man, dat om 4 uur arriveerde met de voor dat doel gertquireerde schroef boot Vreeswijk. Geëscorteerd door dit sterk geleide, staande onder commando vau den kapi tein baron "Van Boetselaer, kon de justi tie en politie, inèt den gearresteerde in het midden, de belegerde woning verla ten, echter niet zóó veilig, of nog her haaldelijk moesten charges met de bajo net worden gemaakt. Evenwel bereikte men met den gevan gene de boot en kwam zonder verdere ongevallen te Dordrecht aan. Te Dordrecht was het gerucht van den moord ook doorgedrongen en het publiek wilde ook hier den vermoedelijken moor denaar te lijf. De orde werd echter ge handhaafd. De officier van justitie uit Dordrecht is woonplaats van prins Eduard, waar hij voor een groot deel van het jaar verblijf houdt, als bij niet op de jacht of op reis ia, óf geen zijner militaire plichten zijne aanwezigheid elders eiscben. Hij leeft daar, sinds hij weduwnaaar is geworden, met zijn eenigo dochter, «onder een hofstaat, wanneer men de opvoedster zijner dochter en zijne adjudant niet daartoe wil bestempelen. Het vroolijke, in gezellige stijl opgetrokken buitenverblijfje, leende zieh uitstekend voor zulk een teruggetrokken leven. Dat de prins niet gaarne zijne eigene; persoonlijke vrijheid beperkt zag, en dat hij weinig op bad met die zoo hoog gewaar deerde maatschappelijke vormen, was van algemeene bekendheid. Hij verzamelde gaarne bijronder ontwikkelde menscben om zich heen, alsdichters, schilders en dergelijkon, in wier prettig gesprek en gezonde rede neeringen hij veel behagen schepte, meer dan in die alledaagsche, altoos twijfelachtige praat van hovelingen. Aan die eigenaardigo opvattingen, had de prins het te danken, dat er van hem, toen bij nog jong was, de wonderlijkste verhalen in omloop waren. Maar die tijd, waarin men hem „de wilde" noemde, was laDg voorbij en in de villa Ruhland heersebte nn werkelijk meerendeels die stille vrede, zooals op 'dit oogenblik, toen aan het bek der villa, Reimar uit een rijtuig stapte. Slechts twee gestslteD, die van een officier en eene dame, die in de nabpheid van hot hek der villa stonden, gaven aan het tooneel eenig leven. Daarheen richtte Reimar, na een aanwijzing van een tuinmansjongen, die volstrekt geen lust scheen te hebbeD, voor dien vreemdeling van zijn werk te gaan, zijne schreden, nadat een paar, hem aanhoudend besnnffelendo honden naar hnn plaats geroe pen waren. Het was de adjudant van den prins, op wien Reimar toestapte. Deze moest eerst pas te paard gezeten hebben, want zijn ganscbe voorkomen en vooral rijn verhit gelaat droegen de sporen van een lang en rit op een stoffigen weg. Toen de luitenant Ringseis er niet meer aan twijfelen kon, of i de nieuw aangekomene stapte op hem toe, deed bij van zijn bant een paar stap pen voorwaarts en ontnam hem bij de eerste woorden der verontschuldiging, dat er geen bediende geweest was, die kem had kennen aandienen, het woord door to zeggen „O, pardon, de schnld ligt aan mij, ik was niet op mijn post- Wij zijn juist thuis gekomen. Een onvoorziene verlating waar onder gij, de onschuldige, te lijden hebt." naar Alblasserdam vertrokken om een on derzoek ter plaatse ia te stellen. Jansen heeft bij het v>orloop:g verho r te Don!recht ontkend, dat hij de moorde naar zou zijn van het meisje. Hij erken de echter, dat bij reeds vroeeer in ver houd met den moord op den scholier Hoogsteden te Rotterdam in voorloopige hechtenis heeft gezeten. Het nichtje van het slachtoffer beweerde Jansen te her kennen als de mao die haar en Baartje in het water wierp. Het medisch onderzoek heeft aan het Jicht gebracht, dat met de beide kindereu geen feiten van onzedelijken aard zijn ge pleegd. Schages, 15 Juli 1896. Dinsdagavond hield ons Departement Schagen, der Maat- schappij tot Nut van 't Algemeen hare gewo ne jaarvergadering in het koffiehuis van den heer van Iwuioer Van de afd. Edam was eeD schrijven ingekomen, waarin zij eene kleine bij drage verzocht, voor het vervaardigen van eene buste van den Stichter der Maatschappij, bij gelegenheid van haar honderdjarig bestaan op 26 Sept. e k. De afd. Edam zou dit monument wenschen te plaatsen, in het geboorte huis van Jan Niemoenhuiswelk huis thans in eigendom aan de Mpij behoort. Besloten werd het verzoek van Edam in te willigen. Verder was ingekomen het con cept—reglement der afd. Floralia, dat in een begeleidend schrijven goedkeu ring van dit reglement vraagt. Het be stuur zal de verschillende artikels aan een nader onderzoek onderwerpen en daarvan binnen korten tijd aan Floralia kennis geven. Aan de orde zijn thans de verschillen de jaarverslagen der inrichtingen, door het Nut in 't leven geroepen. Daaruit vernamen wij, dat de Bewaar school sedert hare reorganisate thans bij het onderwijs aan de Openbare Lagere School aansloot. De commissie was over den gang der werkzaamheden zeer tevreden. De ontvangsten bedroegen f 1402,61, de uitgaven f949,4372) het saldo f453,171/2. Van 85 leerlingen ontvingen 42 kosteloos onderwijs. De schoolgelden bedroegen 133 gulden. Het aantal kinderen bedroeg 85 tegen 96 in 1894- Toevallige en tijdelijke omstandig heden waren de oorzaak van dit ver schil. De commissie bracht hulde aan de Gemeente en het Bestuur van het Geref. Weeshuis voor hunne zeer gewaar deerde financiëele hulp. Van de Volksleesbibliotheek werd een ruim gebruik gemaakt. Niet minder dan 457 boekdeelen werden ter lezing gegeven. Wegens een batig saldo van 45.46 J/2 wenscht de Commissie dit jaar voor geen subsidie in aanmerking te ko men. Over de Zangschool en de Huis- vlijtschool werd met lof gesproken. Bei de commissiën brachten een vleiend rapport uit over de werkzaamheden der betrokken onderwijzers en verzochten voor de gewone subsidie weder in aan merking te mogen komen, welke werd toe gestaan. DeZangschool telde in den afgeloo- pen cursus 83 de Huisvlijt 19 leerlingen. Tot leden der commissie, om de verschil lende rekeningen na te zien, werden de heeren RoodenburgP. Buis en W. Vader benoemd. Uit de Nutsrekening, bleek dat de ontvangsten f 140,29, de uitgaven f 137,60 en het saldo f3,69 bedroegen. Voor de nuttige instellingen, die de afd. Schagen voor en na in 't leven riep, is het zeker te betreuren, dat het ledental achteruit gaande is. Eene aansporing tot hen, die wegens hunne positie zich de betrekkelijk geringe contributie van f3 kunnen veroorloven, moge rijke vruch ten dragen. Het Volksconcert, door on ze Harmoniekapel j.1. Zondagavond ten 8 ure in den zoo heerlijken tuin van het hotel Vredelust alhier gegeven, werd door een zeer talrijk publiek bij gewoond. De beide eerste Nos. werden gegeven onder dir. van den onder-kapelmeester, den heer H. M. Ik. ter Linden en de vervolgen onder dir. van den Kapel meester, den heer L. A. Schouten. Het prachtige weder verhoogde het succes van dit schoone Concert, dat bij het dankbaar auditorium ten zeerste in den smaak viel. De Godsdienst-oefeningen beginnen om 9 Va ure, des voormiddags. 19 Juli A. W. v. Kluijve. 26 A. W. v. Kluijve. 2 Augustus, 9 e 23 80 6 September, 13 20 v 27 Geen dienst. A. W. v. Kluijve. A. W. v. Kluijve. A. W. v. Kluijve. Geen dienst. A. W. v. Kluijve. A. W. v. Kluijve. Geen dienst. A. W. v. Kluijve. 19 Juli Barsingerhorn Ds. Kooiman. 26 Kreil Geen dienst. 2 Aug. Barsingerhorn Ds. v. d. Linden van Harlingen. (Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven.) Die lange dag is weer voorbij Met al zijn kommer en verdrie!; Maar vrouw en kinderen staan u ter zij Wat nood, hou vast. btt hindert nief. Waarom zou ook dan die man Niet moedig voorwaaits gaan? Hij doet dan ook wat hij doen kan, Zijn taak wordt ras eu licht voldaan. Watiszoo'u man dan wereldsch rijk; Hij telt de zorgen niet En blijft zijn eigen sleeds gelijk; Ziet geen donkere wolken in 't verschiet. Dat is het ook, wat het leven bind' In dezen levensgaard; Man èn Vrouw èn Kinderen eensgezind, Maakt het leven Levenswaard. Sticht vrij een boerenbond, Het helpt allicht toch wat; Maar hoor het uit des schrijve/s mond: Eendracht produceert de grootste schat. Anna Paulowna, D. A. Schenk. Hetdresseeren van paar den met electrieiteit. Engsliöua te Parijs, heeft een toestel uitgevonden, om kwaadaardige paarden af te richten. Een kleine electrische batterij wordt onder de zitplaats van den koetsier gezet en de geleiddraden verbonden met het gebit van het paard dit gebit is in het middengedeelte plat, waardoor de tong van het paard er voortdurend mede in aanraking komt. Wanneer een paard zich verzet, op hol wil gaan of op het gebit bijt, wordt de batterij in weiking gebracht en de toegebrachte schok is sterk genoeg, om elke poging tot weerspannigheid te doen ophouden. Zulke toestellen worden ook aangewend bij paarden, die lastig zijn bij de verzorging, het optuigen, het ros kammen of het beslaan het groote voor deel ligt in de volmaakte onschadelijkheid der toestellen. De terechtwijzing is eerder een verrassing dan een straf te noemeü zij werkt onmiddellijk, wordt toegepast op het oogenblik zelf, dat het paard weerbar stig is, en is niet afhankelijk van de ge moedsaandoening van den persoon, die haar ten voer uitbrengt. Er werden proeven genomen met zes kwaadaardige paarden van de Parijsche Omnibus-Maatschappij. Tot dusverre had men ze behandeld volgens het systeem Rarey, dat voor de dieren een marteling is. In één uur tijds werden de paarden met den toestel van Engström getemd. De paarden gehoorzaamden daarna ook zonder aanwending van den toestel. Een even gunstig resultaat werd verkregen bij tram- paarden. Zwarte eieren. Men maakte zich eenigen tijd geleden ongerust over het vinden van zwarte in- plaats van geeldorige eende-eieren, en ver baasde zich grootelijks over dit wonder- verschijnsel, Toch blijkt dit zoo heel vreemd niet te zijn, en het is eenvoudig te verklaren uit het feit, dat de moeder eend wat veel eikels gegeten heeft. De ei kels bevatten veel looizuur, de eieren veel I ijzer, en deze beide stoffen geven in che mische verbinding die stof, welke onze voorvaderen als inkt gebruikten. Zoo kan men, door ze kreefteschalen voor te zetten kippen tot het leggen van schsrlakenroode eieren brengen, en de mogelijkheid van al de kleuren van den regenboog wordt eene chemische illusie. Zoo ontrooft ons de wetenschap het mysterie in onze kippen, en eenmaal zal er misschien iemand komen, die zegt dat de kip met de gouden eieren slechts een scheikundige quaestie is. Telefoongesprekken in de Sahara. Het prediken in woestijn, dat in den Bijbel als een onderneming vaD zeer problematischen aard wordt voorgesteld, zal binnenkort minder lastig zijn, daar de voornaamste oasen van de Sahara door Eransche ondernemers telefo nisch zullen worden verbonden. Indertijd is volgens het internationale patent-bureau van Karl Er. Keichelt te Berlijn, zekere ingenieur Bajolle met 100 arbeiders ver trokken om de telefoon-verbindiDg Bikrah Tuggurth aan te leggen. De lijnen zullen zoodanig gelegd wordeD, dat ze ook voor telegrafische gemeenschap geschikt zijn. De zoo romantisch schijnende woestijn met haar karavanen, leeuwen, roovers, ontvoerde slavinnen enz. zal daardoor een meer prozaïsch karakter krijgen, terwijl de karavaan—handel er ten zeerste door wordt vergemakkelijkt. Misschien is de tijd niet ver meer, dat spoorwegen hel „schip der woestijn" overbodig zullen ma ken. Nu begreep Me ij er het. De koopman Meijer was een vriend ^geworden van den Uitgever van een blad; ze spra ken eens over 't adverteeren en de cou rantenman wilde zijn vriend overhalen om te adverteeren. Wat adverteeren, riep Meijer uit, gek heid „Ik lees nooit advertenties en zoo gaat het met iedereen. Men schuwt de ad vertentiepagina als vergif. „Maar als ik je nu eens kan overtuigen', antwoordde hem zijn vriend, „dat het publiek de adverten ties in mijn blad wel leest, adverteer je dan „Natuurlijk,* luidde het antwoord. Den volgenden dag vond men in een ver borgen hoekje van liet blad, de woorden - „Wat gaat Meijer doen Den volgenden dag werd de halsstarige koopman door zoo veel personen gevraagd wat hij daar mede bedoelde, dat hij den uitgever vroeg, de zaak op te helderen. Deze bdoofde dit te zul len doen en 's avonds las men iu het blad „Hij gaat natuurlijk adverteeren.' Na dien tijd adverteert de koopman Meijer door en is overtuigd geworden van het groote nut der publiciteit. In Brussel zal weldra, op de kermis daar, «en buitengewoon merk waardig man te zien zijn Kobelshell, een Rus, geboren zender armen of boenen. Maar duur inspanning eu studie is de arme man ertoe gekomen, dat hij schier alles kan doen wat wij verrichten met onze vier ledematen hij eet en drinkt zonder hulp, hij schrijft, schildert, steekt een draad iu de naald, weet zieh springende te verplaatsen met betrekkelijk groote snel heid, kan zonder hulp opstaan, heeft nie mand noodig om zijn horloge te voorschijn tc halen en er op te zien hoe laat het is, en hij teekent, met een bijzondere bekwaam- De natuur heeft, dat is waar, Kobbels- hoff voorzien van een stompje arm van een twintig centimeters lang aan den rechter kant. En van dal stompje bedient hij zich op een bewonderenswaardige wijze. Door oefening weet hij dit stompje naar alle kanten heen te, draaienbovendien is zijn hals en de heele rechter schouder uiterst bewegelijk. Hij neemt nu zijn pen of pen seel tusschen het stompje arm en zijn wang en schrijft geheels bladzijden vol met een prachtig schrift en maakt schilderijen, die lang niet kwaad zijn. Kobelshoff is geboren in Siber.ê. Hij is 45 jaar oud, gehuwd en vader. Zijn kin deren hebben geen zweem van het gebrek van hun vader. Nootlottige brand. Vrijdagavond heeft in Londen een brand gewoed, waarbij weder eenige slachtoffers zijn te betreuren. De brand ontstond aan het Rudyard-place. De be woner van het huis en zijn vrouw waren om tien uur uitgegaan en hadden hun zeven kinderen alleen thuis gelaten, on der toezicht van den oudsten zoon. Maar deze was de straat opgigian en teen hij een half uur later terugkwam, stond het huis in vlammen. Slechts twee van de kinderen hadden zich kunnen ïedden toen de brand gebluscht was, werden de verkoolde lijken van de vier andere klei nen gevonden. De volle omvang van de ramp, die Japan heeft getroffen, is thans officieel bekend gemaakt. Het Japansche gezantschap te Londen heeft medegedeeld, dat bij den springvloed aan de Noord-Oostkust van Japan zijn om gekomen 30000 personen, terwijl 25000 werden gewond, Er werden 7500 huizen weggespoeld. En deze ramp is al weder gevolgd door een nieuwe, waarvan de omvang nog niet is te bepalen. De prefecturen Toyama en Shiga aan de Westkust, zijn geteisterd door zware overstroomingen. Alleen in Toyama liggen drie duizend huizen in puin. Om trent het verlies aan menschenlevens is nog niets bekend. Eene gevaarlijke dorpsge- noote. Een hevige brand, veroorzaakt door de kwaadwilligheid eener vrouw, verwoestte dezer dagen in het Eransche dorp La Sau- vetat een tiental huizen, waarvan de wind aanwakkerde en de bijna uitgedoofde vlam men zoodanig opjoeg, dat drie vierden van het dorp in de asch werden gelegd. Drie personen kwamen in de vlammen om. La Sauvetat ligt aan den oever der ri vier, dcch op een vrij hooge steilte, zoo dat het een onmogelijkheid bleek, een vol doende hoeveelheid water voor het blus- schingswerk aan te voeren. De brandsticht ster is een oude vrouw, die niet wel bij 't hoofd schijnt te zijn. Volgens enkele inwoners zou zij Zondag j.1. gezegd hebbenVan avond zullen de bewoners van La Sauvetat warme bee- nen hebben. Aldus geschiedde het ook werkelijk. De gevaarlijke vrouw werd on middellijk gearresteerd, voornamelijk om haar te beveiligen voor de woede der on- gelukkigeD, die zij totaal ruïneerde, daar niemand verzekerd w»s. Een eigenaardige nijver- heid. De Bakkers-Bonds C t. ontleent aan een Amerikaausch vakblad de volgen de bijzonderheden betreffende de vervaar diging van papieren meelzakken. Deze nijverheid hoeft haar ontstaan te danken aan den [Amerikaan Arkell, zoon van een landbouwer te Cansjoharie, m den staat New-York. Toen namelijk tijdens den oorlog tusschen du Noordelijke en Zui delijke staten van Noord-Amerika de prijs van het linnen zóódanig steeg, dat het vervaardigen van linnen zakken bijna een onmogelijkheid werd, kwam genoemde heer Arkell op het denkbeeld om naar eene an dere grondstof om te zien. Na verschil lende pogingen slaagde hij er eindelijkin om eene papiersoort te vervaardigen, waar van eene strook ter breedte van een duim, 100 pond kon drager:, en na talrijke ver beteringen is het hem gelukt, die sterkte te brengen op bijna 200 pond draagver mogen voor eene strook papier van dezelf de breedte. Sedert heeft die nijverheid zulk eene vlucht genomen, dat tegenwoordig door den heer Arkell (die zich ter uitbreiding zijner zaken inmiddels had verbonden met ze keren heer Smits, tengevolge waarvan de firma thans luidt; Arkell Smilhs 35

Schager Courant | 1896 | | pagina 2