Kermis aan de Keins. Kermis ta Barsingarlorn. TE KOOP: Boekhouden Rosé NEELE DENIJS, 2, 3 4 Augustus a.s. op 9,10 en II Augustus a.s. Maandag 10 Augustus 1896, Woensdag 12 Augustus a.s. «iKI IJ - SNIPPERTJES. Vervolg Binnenlandsch Nieuws. ADVERTENTIEN. §CHA« K Aï. Marktberichten. Doopsgezinde Gemeente Barsingerhorn e. a. Burgerlijke Stand. Gemeente Anna Panlowna. Aanbevelend C.GEEL. Het treurspel der smeden, Jb. Ootjers. Terstond GEV1IAAGD: bijP. Roggeveen Pz. Zwarte Italiaansche- en goud en zilver-wijandotte Hanen, br. '96, benevens: 2 Cochin-china-broedkippen, en 1 Brahma-Poetra-kip. BIJ: A. D. Gronemin, I. Prins Az. Bij den ondergeteekende ver schijnt iederen Woensdag Mevr. S. M. C. m Wermeskerken-Jonius (Johanna van Woude.) .vDe Hollandsche Lelie" is het eenige Weekblad in Ne derland voor Dames uit de hoog ste en beschaafdste kringen; let hierop voor uwe adver- tentiën. Prijs per jaargang f 4.50. fr. p. p. f 5. Proefnummers gratis. Amsterdam. L. J. VeeD. J l »n velilen verwoestte Drie eveneens geteisterd door een «aren storm en hevige regens. 17 personen z.jn verdronken, meest allen mijnwerkers, ter wijl 86 personen werden gewond. De ongeregeldheden te Ziirich. In de Zwitsersche stad Zarich zijn gelijk gemeld ernstige gewelddaden tegen Italianen en in verband daarmede tegen de politie, die handelend optrad, ge pleegd. De beweging had een vrij drei gend aanzien. Oorzaak was een moord, waarvan twee Italianen de daders zijn. Dit gaf Zondag tot opstootjes aanleiding, die zich Maan dagavond op bedenkelijke wijze herhaalden. Een 600-tal Zuricher jongelieden hebben eeuig© Italiaansche koffiehuizen en woningen aangevallen en ten deele vernield, vele personen zijn gekwetst en de politie was machteloos om de steeds aangroeiende ben den te wederstaan. De overheid seinde naar Bern om hulp, en militaire macht, van scherpe patronen voorzien, werd naar Zurich gezonden, Toen vonden aldaar een 70-tal arrestaties plaats. De schade moet groot wezen, want ongeveer een dozijn Ita- liaansche winkels en koffiehuizen zijn groo- tendeels verwoest. Van de politie zijn een zestal dienaren gewond, een werkman kreeg een bajonetsteek, die zijn leven in gevaar brengt. Onder de Italianen heerscht natuurlijk niet geringe ontsteltenis. De regeering trekt zich, gelijk vaDzelf spreekt, 't gebeurde aan. De gezaut te Bern heeft zich tot den Bondsraad gewend om recht te verkrijgen. Deze heeft aan de kanton nale regeering van Zarich een uitvoerig draadrapport gevraagd. Vier bataljons zijn derwaarts gezonden om legen verdere bui tensporigheden te waken. De ongeregeldheden zijn gisternacht in de Italiaansche wijk te Zürich hervat. Het volk vernielde kompleet twee verdie pingen van een groot gebouw, waarin 70 Italianen wonen. Ook eene Italiaansche restauratie werd vernield. Tusschen politie agenten en het volk zijn twee revolver schoten gewisseld. Er zijn. verscheiden ge wonden. Een communistisch dorp in H o n g a r ij e. Het was tot nu toe weinig bekend, dat in het bergdorpje Tschitschmang in Hon- garije nog een communistische familiere- geering bestond. Het onroerend familie bezit is onverdeelbaar en niet te verkoopen. Bijna alle mannelijke leden der familie brengeD een groot deel van dat jaar bui tenlands door en zijn voor het meerendeel marskramers. Wat ieder verdient, zendt hij naar huis, waar het in een kist wordt geborgen. Aan het eind van het jaar wordt de inhoud gelijkelijk verdeeld. Ie dere jonge man is bij het 24ste levens jaar verplicht te huwen. Het bestuur is in handen van den oud ste der familie of van iemand, die gekozen is. Even primitief als het bestuur, is de levenswijze dezer lieden. Ieder vervaar digt zijn eigen kleeren en 's winters kan men zelfs de mannen aan het spinnen zien. Een ezel als hof-weervoor- speller. Een ezel was eertijds eenmaal bekleed met de waardigheid van koninklijk astroloog. Deze merkwaardige gebeurtenis dateert uit het regeeringstijdvak van Lodewijk XI. Op zekeren dag wensebte de vorst op de jacht te gaan, waarom hij zijn astroloog of sterrenkundige consulteerde, die het prachtigste weer voorspelde. Op deze voor spelling afgaande, kleedde de koning zich licht en reed naar het woud, waar bij een kolenbrander met een ezel ontmoette. Lo dewijk XI maakte gaarne een praatja met de boeren en hij vroeg dus aan den man, wat hij van het weer dacht. De kolenbrander antwoordde, dat het spoedig zou gaan regenen en ondanks het ongeloovige hoofdschudden van den koning, hield de man vol dat hij zeker van zijn zaak was, daar zijn ezel hem had gewaarschuwd. De koning begon te lachen en vervolgde zijn weg. De lucht werd echter weldra bewolkt, bet begon te regenen en de koning werd doornat. Hij dacht aan den kolenbrander en zijn ezel, die hij den volgenden dag aan het hof Het komen en daar de monarch van een grap hield, gaf hij aan beiden het sala ris van den astroloog, die weggejaagd werd. Een Ongeluk op de Loire. Dezer dagen heeft op de Loire nabij Nantes een ernstig ongeluk plaats gehad. De heer Emile Paillac, een 65-jarig oud zeekapitein, had met zijn vrouw, zijn drie dochters, zijn schoonzoon den heer Sara- méa en diens tweejarig dochtertje plaats genomen in een hem toebehoorend plei- ziervaartuigje, om een watertochtje te maken. Yijf minuten na hun vertrek be gon de boot, waarvan verscheidene plan ken door de warmte ontzet waren, aan den achtersteven zoo snel water te maken, dat zij midden op de rivier plotseling zonk en de zeven opvarenden nabij de pier van Trentemault te water geraakten. "Vier der drenkelingen konden door vis- schers, die Jd allerijl op de plaats des onheils verschenen, gered worden, doch de drie overigen verdronken. De lijken wer den ongeveer een uur na het ongeluk gevonden. De slschtcflers zijn de 52-ja- rige vrouw van Paillac, de 19-jarige Emillia Paillac en de tweejarige Blanche Saraméa. Het kind klemde in haar kleine armpjes haar grootmoeder vast, die met haar den dood gevonden had. Dit drama heeft te Nantes, waar de families Paillac en Saraméa in hoog aanzien staaD, groote deelneming gewekt. De „Boeloewayo" Review for men, mines and money" bevat een bel iugwekkende beschrijving van een luchtballon, door den heer T. Issels, aan hetgouvernnement van Matabilenland geleverd. Hef blid roemt bovenal de volhardiug en vindingrijkheid van den schranderen Hollandschen ingeüeur, die onder de grootste moeilijkheden, in een tijd, dat tengevolge van het dreigend oor logsgevaar in de stad Boeloewajo bijna niemand geregeld aan den arbeid kon blij ven, en daarenboven zonder dat hij be schikken kon over de noodige toestellen en grondstoffen, dit enorme gevaarte (in houd 700 cub yards) wist samen te stel len. Het vernissen alleen duurde vier weken. Ook de vraag, waarmede de ballon te vullen, was zeer moeilijk op te lossen, aangezien Boeloewajo geen gasfabriek heeft, en het fabriceereu van een ander gas, geschikt voor de vulling, onoverkomelijke bezwaren scheen op te leveren, te meer daar de communicatie met de Transvaal en het Kaapland geruimen tijd geheel was afgesneden. Een boosaardige grap. Dezer dagen besteeg de heer Charles C., een rijk juwelier te Parijs, des mid dags een omnibus, die van de Chaassée 'd Antin vertrok en nam plaats op de im périale. Terwijl de corpulente heer de ijzeren ladder opklauterde, die naar het dak van het voertuig leidt stiet een heer, die zich op het platvorm bevond, met een geheimzin nig gebaar den conducteur aan eu zeide „üites donc, hebt ge dien heer gezien, die daar naar boven ging Dit is een gevaarlijke gek, een krankzinnige van de ergste soort, een woesteling 1 Vraag hem om Godswil geen geld. Ik zal wel voor hem betalen. Hij zal waarschijnlijk op den boulevard du Palais uitstappen. Ik blijf hier, en zoodra hij afgestegen is, zal ik er voor zorgen, d«t hij naar een krankzinnigengesticht worde overgebracht. De conducteur knoopte dit in zijn oo- ren en hield zich op een respectabelen afstand van den gevaarlijken passagier. Van de overige personen op de impéria le nam hij het verschuldigde in ontvangst. Het nieuwtje, dat zich een kankzinnige op de impériale bevond, was natuurlijk weldra alle passagiers bekend. De ju welier allen kon zich maar niet begrij pen, waarom hij opeens het voorwerp der algemeene nieuwsgierigheid was geworden. Ook interpelleerde hij den conducteur, die hem reeds tweemaal voorbijgegaan was, waarom hij de 15 centimes i iet in ont vangst nam, die hij al geruimen tijd in zijD hand hield. De conducteur deed echter alsof hij -den juwelier niet verstond. De heer C., die nog al driftig is, greep bij de derde maal den conducteur bij zijn jas en dit was voor alle passagiers het sein, den gewaanden krankzinnige van alle kanten te bespringen. Een der aan wezigen was echter voor een meer diplo matisch optreden en zeide tot den van woede trillenden juwelier^Mijnheer, houd u bedaard, en ga met mij mede naar den commissaris van politie. Ik heb het nummer van den wagen opgeschreven, zoo dat u een aanklacht kunt indienen." De heer C. liet zich bepraten en ging mede naar den commissaris. Wie beschrijft echter zijn verbazing, toen zijn geleider den commissaris meedeelde, dat hij een krankzinnige had meegebracht, wiens on middellijke opsluiting gewenscht was Den juwelier, die reeds begonnen was zijn be zwaren tegen den conducteur in te bren gen, bleven de woorden van pure, gren zen iooze verbazing in de keel steken. En daar hij bovendien een weiaig stot tert, benam de woede, die in heaa kookte hem zijn spraak geheel. Hij kon niet zeggen wat hij wildeslechts schorre, woeste klanken ontsnapten aan zijn keel en daarbij gesticuleerde hij heftig met gebalde vuisten. Het scheelde maar wei nig, of men had hem het dwangbuis aan gelegd. Maar toevallig kende een in 't politieburau aanwezige inspecteur den heer C., die daarop onder een stroom van ver ontschuldigingen vrijgelaten werd. De juwelier is er van overtuigd, dat degene, die hem als krankzinnige qualiffceerde, een zijner concurrenten is, op wien hij zich vrteselijk zal wreken. Een waaghalzerij. Eenige dagen geleden werden de pas sagiers van de Russische stoomboot Bak- lanoff op minder aangename wijze uit hun droomen opgeschrikt. Juist toen het schip de haven van Kertch inliep, werd een geweldige schok gevolgd door gekraak. De passagiers ijlden naar het dek, waar zij niets meer of minder vernamen, dan dat de kapitein een proef had ger.omen met een buffer ter voorkoming van onge lukken bij aanvaringen, welke door hens uitgevonden was. De Baklanoff had full speed tegen een ijzeren jacht aangevaren en met schitterend succes. De wand van het jacht was totaal vernield, terwijl de stoomboot een zwaar beschadigden boeg had. De verschrikte passagiers waren nog juist in staat zich in de kleeren te steken eD zij moesten op even radicale wijze hun vaardigheid in het zwemmen beproeven als de kapitein zijn nieuwen buffer. Men schrijft uit Ville- neuve aan de Gazette de Lausanne Een ramp bijna even groot als die, wel ke in 1888 plaats had; toen het reser voir van Souzier doorbrak, heeft Laroche geteisterd. Den 21 ster», om drie unr, barstte een waterhoos los in de vallei L'Eaufroide tusschen de Arvel en Agittes. Het wa ter werd eerst tegengehouden, maar tegen vier uur deed zich een daar het woeste water, dende zware regenbuien beneden kwam rollen, genoeg om het lieve grootendeels te vernielen een hartsverscheurenden huizen zijn ingestort, woest. Men herkent gerommel hooren, door de ainhou- vermeerderd, naar Een kwartier was dorpje La Roche Het dorp biedt aanblik. Vele de tuinen ver- het plaatsje niet meer. De wijugaarden zijn met twee drie meters grint bedenkt. Sommige huizen zijn aan de tweede verdieping in het zand begra ven. Stallen met vee zijn verdwenen. Andere woningen staan bijn3 geheel on der water. Met moeite heeft men de in woners gered. Een man kwam bij dit onheil om het leven, Het aantal medegesleepte boomen, de massa zand, enz. zijn zoo groot, dat de rivier verstopt is. Men is te Villeneuve druk bezig een bank, die zich daar ge vormd heeft, op te ruimen de boomstam men en stukken van huizen worden door schuiten uit de rivier verwijderd. De overstrooming is ontstaan doordat de massaas boomen en zand, die medegevoerd werden, tegen de brug boven het dorp bleven vastzitten en een dam vormden, waardoor het water een anderen loop moest zoeken. Het booze geweten. Emile Augier trad eens een Parijsch caté binnen, waar hij eenige oogenblikken te voren, een kleine verfrissching genomen had eu wewdde zich tot den kellner met de vraag: ,Heb ik niet op dat tafeftje een klein pakje laten liggen ,Neen, mijnheer," antwoordde de kellner. »0, dat spijt mij, ik zou niet gaarne willen, dat het pakje in vreemde handen kwat», er zitten eenige zeer waarde n. fljuweelen, mijnheer?" vroeg de kellner lachend „Juweelen Ach neen, maar scorpioenen, eenige zeer zeldzame exempla- reD./i De kellner lachte niet meer, hij werd in tegendeel zeer bleek, haalde ten klein pakje uit den zak van zijn rok en reikte het Augier met een verlegen lachje over. Deze verwijderde zich met een vergenoegd gelaat, want er zaten geen scorpioenen in het pakje, maar een kleinood van waarde, dat hij voor zijn vrouw had gekocht. Een huwelijk op zee. In Californië is een hnwelijk tusschen oom en nicht verboden. Maar een bruids paar, dat elkiar in deze bloedverwantschap bestond, wist er voor eenige dagen wel raad op. Zij scheepten zich, met den vader der bruid en een aantal getuigen en den advocaat Rossi in, op een stoomboot, die hen in de open zee bracht. En hier lie ten zij zich trouwen door den kapitein. De bruid is minderjarig, maar daar haar va der er bij tegenwoordig was, is het huwe lijk geldig. Bruid en bruidegom beboo- ren tot een der rijkste Italiaansche fami- liën, die sedert vele jaren in Californië leven. In een onbewaakt oogen- blik is te Pernis een kiud van 16 maan den uit een kinderwagen in een ton met melk gevallen en daarin verdronken. Een vreeselijkewolkbreuk is op den avond van 25 dezer losgebars ten boven de „canons" hij Denver te Colorado. Te Morrison zijn vijf-en-twintig men- schen verdronken, en te Golden City twin tig- SPRANKELS Zijt gij dank verschuldigd, betuig dien met woorden 1 Doch is deze alleen niet voldoeude M o n d-d a n k wil door zijn broeder Daden-dank vergezeld zijn. Kloek zijD, is heerlijk Brengt soms groote eer, Doch waar, trouw en goed zijn, Dat geldt nog veel meer. Als msnschen zich te buiten gaan, Biengt beu dat geen genoegen aan. Matig spreken, mstig leven, Kan ons ware vreugde geveD. Al kan men 't nog zoo goed betalen, Toch zorge men, om nooit te dwalen. Wat men uit eigen midd'len doet, Is daarom nog altijd niet goed. Wat zich met deugd niet kan verstaan, Dat blijve liefst maar ongedaan. Wie, wat hij weet, ook steeds vertelt, Wordt dikwijls door berouw gekweld. 't Zijn niet slechts de ergste onverlaten, Die kwaad vau and're menschea praten. Groot is bij menschen nog 't verlangen Elkander vliegen af te vangen. Ook dat, wat vreugde of voordeel baart, Is niet bestendig op deze aard. Waardeering is een goed cement, Maar toch bij velen onbekend. Hij, die and'ren wil verblijden, Moet hem trouw zijn zorgen wijden. Kloekmoedig maar den plicht gedaan, Dan zijn wij kalm, hoe 't ook moog' gaan. W. M. Tz. Donderdagmiddag hadte OOSTERHESSELEN een treurig onge luk plaats. De gemeente-veldwachter H. Koop man had, om een revolver schoon te maken, getracht twee daarop reeds se dert lang zittende schoten in den tuin te lossen, maar was daarin niet geslaagd. Van den tuin naar huis gaande en op de stoep bij de voordeur zich bevinden de, ging eensklaps, terwijl hij den loop der revolver schuins naar beneden hield, een der schoten af. De kogel vloog voorbij de vrouw van den veldwachter en de vrouw van diens buurman Hoving en trof het 9-jarig zoontje van dezen buurman, die op een afstand bezig was te spelen. De jongen werd in het hoofd getroffen, zakte bewusteloos ineen en overleed zonder weder tot bewustzijn te zijn teruggekeerd. Koopman heeft gisteren den officier van Justitie te Assen persoonlijk met de zaak in kennis gesteld. Te AlLcrnaar* overleed den 29sten Juli j. 1., mijne geliefde schoonzus ter, Mejuffrouw, in den ouderdom van rnira 48 jaar. Wed. Joh. DENIJS- Van dxk Haagen, Schagen, 1 Aug. 1896. Predikbeurten. De Godsdienst-oefeningen beginnen om Ox/2 ure, des voormiddags. 2 Augustus, Geen dienst. 9 A. W. v. Kluijve. 16 B A. W. v. Kluijve. 23 A. W. v. Kluijve. 80 g Geen dienst. 6 September, A. W. v. Kluijve. 18 g A. W. v. Kluijve. 20 g Geen dienst. 27 g A. W. v. Kluijve. SCHAGEN, 30 JULI 1896. Aaugev. 10 Paarden i 60.— a 200.- 16 Stieren 60.— a 110— 28 Geldekoeien(magere) P BO a 120— 14 Vette Koeien ,160 a 220— 4 KalfkoeieD V BO— a 210— 4 Nuchtere Kalveren Y> 6— a 17— 60 Schapen magere P 9— a 15— 204 Idem, vette 16— a 22— 70 Lammeren t 8— a 11— 6 Bokken en Geiten P 1— a 5— 17 Varkens (magere) P 6— a 10— 18 Idem(vette) per K.G. 71 —.29 a -.35 30 Biggen P 2.50 a 4— 40 Konijnen —.10 a —.50 100 Kippen —.10 a -.60 454 Kilogr. Boter P 1.10 a 1.30 210 Kaas P -.20 a -.30 4000 Kipeieren P 2.75 a 3.25 200 Eendeieren Tl 3— a 3.10 HOORN, 30 JULI 1896. Aangevoerd: Kleine Kaas, hoogste prijs f 26.50 Com missie f23.— Middelbare f Hooikaas faangev. 319 stapels, wegende: 92626 Kilo. ALKMAAR, 31 JULI 1896. Kleine Kaas I 26.Commissie 24. Middelbare f 23.50 aangevoerd 559 stapels, wegende 163481 K.G. Handel vlug. EDAM, 30 Juli 1896. Aangevoerd 58 stuks boter per 5 HG. f ,57 a f.62» Grasboter f aKipeieren f 3.25 a f 3.50 par 100 stuks. ALKMAAR, 31 JULI 1896. Aangev. Granen 1194 HL. als; 2 H.L. Tarwe f af—.5 HL. Rogge, nieuwe, f 5 25 a 65 HL. Gerst f 3.60 a 3.75. 203 HL. Haver f 2.50, a 3-12* (nieuwe). 3 HL. Boo- nenbruine f 8.— a 92 H L. rood Mosterdzaad f 9.72 H. L. Koolzaad (nieuwe) f 7.25. 610 HL. Karwijzaad f 10.a 11.132 BL. Erwten: Groene f 8.—. Grauwe f 18 Vale 17.25 a 8 25. ZAANDAM, 30 JULI 1896 Aangevoerd 17 stapels kleine Kaas, prijs f 21. ENKHUIZEN, 29 JULI 1896. Heden worden aangevoerd 24 stapels kaas prijs, f23,- per 50 KG. De prijzen der zaden waren als volgt: Karwijzaad f 10.75 a f Mosterdzaad f 11.- ai 13.75 Maanzaad f 6.— a f Groene erwten f 9.50 a 10.50. Vale erwten f 13.— a 14 50. Wijker Vale f 7.50 a 8.50. Grauwe erwten f 10.50 a 12.50. Bruine boonen f 10.— a 10.50 Paardenboonen f 4.50 a 5.—. Gerst f 4. a 4.50, Haver f3.75 a4.— Aangev.Vette Varkens f .15 a —.18 per V» KG. Magere Varkens f 7.a f 12. p. st. 12 Biggen f 3.— a 5.50 Scha pen f a Lammeren f a f Konijnen f .50 a f 1.05. 28 Kip pen f —.75 a 1.25; eieren f 3.50 a 13.75 per 100 stuks. Boter f0.55 f0.57' per kop 2 Aug. Barsingerhorn Ds. v. d. Linden van Harlingen. 9 g Kreil Geen dienst. Ingeschreven van 1 31 Juli 1896' GeborenMaartj», d. v. A, van Stipriaan en D. Lanzer. George Cristiaan, z. v. D. Slieker en J. M. Rijp. Klaas, z. v. R. Kuin en M. Kamp. Gehuwd: Jacob Boon en Elisabcth van den Berg. Jan Hendrik van IJzendoorn, weduwnaar van Jannetje van Pelt en Aaltje Boonacker, weduwe van Klaas Hol lander. Overleden Cornelis Grin, oud 6 maan den, z. v. Cornelis Grin en Antje de Graaf. Anna Kreijger, oud 9 weken, d. v. Romke Kreïjger en Maartje Schrieken. Gerrit Smit, oud 64 jaren, weduwnaar van Aagje Bijhouder. Grietje Delver, oud 80 jareu, weduwe van Pieter Sluis, overleden te Zijpe. De ondergeteekeuden betuigen hunnen hartelijken dank, aan hunne Kinderen, Buren en Vrienden, voor de hartelijke bewijzen vau belangstelling, bij hun 25- jarig huwelijksfeest ondervonden. DK. van BUUREN. A. SWARTJES. Schagen, 26 Juli 1896. Buitengewone Voorstelling in de kolfbaan van Jb. Ootjers, door het Nederlandsch Tooneelgezelschapdirec tie W. Hart. Opyoering van het beroemde stuk: Drama in 5 bedrijven door N. T. Mise en scène van Joh de Boer. Hoofdrollen aan de damesHart, de Boer en v. de Reisen de heeren Hart, de Boer, Blaaser, "Wijlacker, v. d. Reis en ten Hoonte. Plaatsen 50 ct., besproken ÏO ct. hoogcr. GROOTE Aanvang 11 uur. Beleefd aanbevelend, UwEd. dw. dn. eenigszins met het vak bekend, in persoon te vervoegen, Schagen. Marktplaats. te Wieringerwaard. volgens de Enkele, Italiaansche, Fransehe en Engelsche methode, Handelsrekenen met inbegrip van Wissel, Effecten, Munt en Goede ren-arbitrages, teneveu8 Handels recht wordt in den kortst mogelijken tijd geleerd. Langestraat 88, ALKMAAR. 3XX Weekblad voor Jonge Dames, Onder Hoofdredactie van

Schager Courant | 1896 | | pagina 3