INGEZONDEN. Polei overzien tier woei. Van de Zaandamsche ten toonstelling. BuitenJaiidscli Nieuws. De Maastrichtsche Glasslijpers! Het is mij uit informatiën, van ver schillende zijden ingewonnen, gebleken, dat er ten opzichte van onze commis sie een misverstand heerscht. Herhaaldelijk toch werd mij de vraag gesteld of, nu aan een bijzonder persoon de administratie over de in gekomen en intekomen gelden is op gedragen, de 64 overige onderteekena ren van den oproep zich nog met het innen van bijdragen belasten. Een kleine opheldering hieraangaan- de schijnt dus wel gewenscht. Ter vervanging van den heer Gerrit sen die om gezondheidsredenen naar het Buitenland vertrekken moest, werd den 19en Juli door de „Commissie van 63" een „Comité van 3" benoemd, dat voor den vervolge de verzameling der gelden zou regelen. Daardoor is echter in de positie der 60 overige onderteekenaren geenerlei verandering gekomennog steeds be staat de groote „Commissie van 63", ter ondersteuning der 100 stakende glasslijpers, die het werk neerlegden, omdat de firma Regout hun zeven be stuursleden had ontslagen en broode loos gemaakt. Wie in d6n lande meent, dat het on geoorloofd is op die wijze, het vereeni- gingsleven der werklieden den kop in te drukken, hij zende zijn bijdrage aan een der 63 onderteekenaren, die dan wel voor de verdere doorzending zul len zorgdragen. Met dank voor de welwillende plaat sing verblijf ik Amsterdam, 5 Aug. 1896. Leidschegracht 117. Gemengd Nieuws. De Predikant en de Kermis Zoo worilt gezegd, dat do R.-K. „St.-Jo- sef-Vereeniging," alsmede „li echt en Plicht" door deze firma h =re zaken lieten admiuiatreeren. Doch ook vele kl-i- nere burgers en dienstboden die daar hun ne spaarpenningen h idden gedeponeerd, zijn door dit ongeluk getroffen. Een paar psrours de faillietgegaue was roomsch-katholiek en maakte vooral onder zijne gelootsgenorteu slachtoffers uit den omtrek moeten nog al voor Vrij aanzienlijke bedragen bj het faillisement betrokken zijn. liet vertrou wen heeft een grooten schok gekregen. Wat vooral ergernis wekt, is dat de ban kier eenige dagen voor het faillissement zich met zijn familie nog in een open lm- dauer over het kerarsveld li-t rijden- Dezer dagen is gemeld, dat de landbouwer v. L. uit ELSHOUT, verdacht van een kind, van hetwelk zijn dienstbode bevallen was, kort na de ge boorte het leven te hebben bonomen, was gevaDgen genomen. liet N. v. Heusden meldt thans, dat de man heeft bekend de misdaad te hebben gepleegd en het kind in den koestal le hebben begraven, alwaar het, op zijn aanwijzing, ook is gevonden. Maandagmorgen werd hij overgebracht naar het huis van arrest te s'flertogon- bosch en ter beschikking gesteld van den of ficier van justilie. De beklaagde, een man van circa der tigjarigen leeftijd, behoort tot de meest gegoede ingezetenen te Elshoud. De moeder van het kind, die ten huize van v. L. ziek ligt. kan vooralsnog niet vervoerd worden. Naar men zegt, is zij aan de misdaad onschuldig. Het schuldige feit moet Vrijdag 11. ge pleegd zijn. Aanvankelijk stil gebleven, schijnt men toch op de een of andere wij ze lont geroken le hebben, tot de Z3ak ter oore kwam van den brigade-comman dant, die direct een onderzoek instelde en de geheimzinnige zaak spoedig tot klaar heid wist te brengen. Men deelt ons mede, dat de hengst gEclairevan dea heer P. Cz. Boekei te Schat/en, behalve met den lslen prijs, gouden medaille, tevens nog als buiten gewone Eere-prijs ontving De medaille, uitgeloofd door H. M. da Koningin Wil- helmina. In de rubriek ooien (fokschapen) in zending 2 stuks. a. Zuiver Texelsch ras b. overige inlar.dsche of gekruiste rassen, behaalde de heer G. Claij van Haring buizenden 2den prijs, f 5.aan wien in de rubriek Lammeren den eersten prijs, verg. zilv. med. of f 15.weid toegewezen. Kermispret. Dat er op de kermissen nog wel wat le verdienen valt, blijkt daaruit dat te HAARLEM dit jaar 2200 staangeld tegen f 450 in d8 vorige jareD, door de stoomdraaimo- lens en hippodiómes betaald wordt. In de Spaansehe provincie YALEN- flTA hebben zich oproerige benden ver toond. Dit bericht bevat op zich zelf volstrekt geen merkwaardig nieuws, daar de Spanjaarden dit met hunne Latijnsche stamgenooten in ITALIË en 1RAN- KRIJK gemeen hebben, dat ze bij elke ingrijpende regeeringsdaad in verzet komen. In FRANKRIJK wordt een wet aangenomen tegen het houden van stierengevechten met doodelijken afloop, de wet treedt in werking cn verzet in Bordeaux, Nimes, en Toulou- se en meer andere steden in ZUID- FRANKRIJK. Voor eerbied van den volkswil, door de vertegenwoordigers van het algemeene stemrecht in een organie ke wet belichaamd, geen sprake. In ITALIË wordt een wetsvoor- dracht ter verhoogirg der Staatsin komsten goedgekeurd en te Carara, Vero- na, Messina verheft zich de vaan des op- stands. De loodzware last van den opstand op CUBA wordt in SPANJE allerwege met toenemenden druk gevoeld. De lasten stijgen schrikverwekkend, het productief arbeidsvermogen, de werkkracht van het land, wordt bij honderdduizenden naar de Antillen ge zonden, om daar door moeraskoortsen of het lood van den opstandeling een vroegen dood te vinden. Moeders, verloofden en echtgenooten beleggen openbare vergaderingen, waarop tegen de troepenverzendingen naar het doodend klimaat, protest wordt aange- teekend; dienstplichtigen ontvluchten dorp en stad, om eene detacheering naar Cuba te ontkomen, vormen zich tot gewapen de troepen, die of in rooverbenden of in afdeelingen opstandelingen van zich doen spreken. Deze gistende bron van ontevreden heid maken repuhliekeinen, carlisten en anarchisten zich ten nutte voor hunne bijzondere staatkundige of persoonlijke belangen. Dit is den huidigen toestand. Met staatkundige handigheid, om een scher per uitdrukking maar niet te gebruiken, verklaart echter de minister-president dat de onlusten door aanhangers der Cubaansche opstandelingen en door pro- testantsche vrijmetselaars in 't leven zijn geroepen. Door de opstandelingen met deze kleuren to tooien, kan de minister verzekerd zijn, dat de overgroote meerder heid der Spanjaarden, ja zelfs dör onte vredenen, zich aan de zijde der rogeering zal scharen, want de minister deed im mers een oproep op hunne vaderlands liefde en hun geloof? Wanneer straks de nationale ijdelheid, versterkt door geloofshaat, tegen eene schare onscliuldigen handelend optreedt, moet ons dit bij zulk een zware ver dachtmaking vau hooggep'aatstc zijde volstrekt niet verwonderen. De zaken staan op Cuba nog altijd, ge lijk wij ze reeds in vorige overzichten schetsten. Teckcncnd is zeker wel een telegram van heden [uit Havana, waarin gemeld wordt, dat een troep Spaansehe recruten betrapt werd, op het overbrengen van ammunitie naar den vijand. Wij willen voor de eer van het leger hopen dat dit bericht al even overdreven is, als de vele berichten van schitterende overwin ningen op de opstandelingen, die later ót onschuldige schermutselingen of zelfs terugtrekkende bewegingen bleken te zijn. Met zekerheid kan zelden iets gezegd worden. Dat valt ook te zeggen van de opstanden op KRETA en in Macedonië. Zooveel is echter wel uitgelekt, dat Grie kenland in beide provinciën eene anti- Turksche rol speelt. Benden Grieken trekken uit Thessalië naar Zuid-Mace- donië, om de bevolking tot opstand over te halen, verzendingen van krijgs- en mond-behoeften verlaten de Grieksche havens, met bestemming naar Kreta. De Grieksche regeering beweert on machtig te zijn, om deze handelingen te voorkomen. Dit gaf OOSTENRIJK aanleiding den mogendheden voor te stellen, de kust van KRETA te blok- keeren. Door de weigering van ENGE LAND is aan deze uitnoodiging geen gevolg gegeven. Een artikel in het bekende Londen- sche blad „De Standard" geeft vrijwel de meening van volk en regeering te rug. Het zegt: „Wij zien niet in, waar om wij onze meening zouden achtorwege houden, dat nl. hoe eer het buiten TURKYE gelegen grondgebied op vreed zame wijze aan het beheer der Turken wordt ontnomen, hoe beter zulks is wanneer de Cretenzer christenen gehol pen door Grieksche vrijwilligers, hun onafhankelijkheid of hun ^autonomie zouden verkrijgen, zou dat een aanwinst zijn voor de beschaving, zoowel als voor de vrede Wij zijn het volkomen met de Standard eens. Een TURKYE, bijna uitsluitend door Turken bewoond, zou voor de Turken voor de Christenen en voor de rust van EUROPA te wenschen zijn. De Turken worden door de herhaalde opstanden onder de christenstammen on- noodig verbitterd. Op hen drukt uitsluitend de militaire last. In de tijden der oogst, in die der aanplantingen van het gewas onophou delijk en telkens worden zij onder de wapenen geroepen alleen om de woelin gen onder de Christenen te onderdruk ken, die om rechten en vrijheden vra gen, welke geen Turk bezit. Verwonde ren kan het ons dus niet, dat de uit zijn werkkring gerukte fanatieke Isla miet zijn wrevel in wreedheden op de lastige Christenen uit. Indien het ontbin dingsproces van TURKIJE zonder schok ken plaats kon hebben, ware het waar schijnlijk reeds lang afgeloopen. Juist de vrees voor een algemeenen oorlog bestendigt den onhoudbaren toestand. Intusschen zoeken de verschillende partijen die bij de Oostersche kwestie betrokken zijn, zich bijtijds van de welwillendheid der machtige naburen te verzekeren. Servië, Bulgarije en Monte negro kussen de pantoffel van den Tsaar. Griekenland hoopt op de sympathieën van Engeland; Roemenië onderhoudt eene hoogst vriendschappelijke betrek king met Oostenrijk-Hongarije. Ko ning Karei en Koningin Elisaheth zijn thans de gasten van keizer Frans Jozef, en al ware dit niet voldoende om de onderlinge vriendschap in 't licht te stellen, zoo heeft daarenboven keizer Frans besloten, een bezoek aan Boeka rest te brengen. Indien men hier of daar nog twijfel had gekoesterd over de verhouding van ROEMENIË tot het Drievoudig verbond, dan zal dat bezoek daaraan thans wel een einde hebben gemaakt. Als de mach tige vorst der Donaustaten zijn kleine nabuur met een bezoek vereert, dan is dat, buiten andere redenen, om de we reld te verkondigen, dat Oostenrijk- Hongarije beslist partij voor Roemenië heeft gekozen. Of men in Rusland bij zonder met deze wederzijdsche bezoeken is ingenomen, staat te bezien. Intusschen schijnt het vast te staan, dat de jeugdige beheerscher aller Rus sen, een beleefdheidsbezoek aan de voor naamste Europeesche hoven zal brengen. Deze aankondiging heeft het Fransche volk met onrust vernomen. Zal de Tsaar ook Parijs bezoeken? Die vraag wordt met een warmte uitgespro ken, waarin hoop en vrees maar al te duidelijk doorschemeren. Wat heeft FRANKRIJK aan een bondgenoot, een vriend, die het voor het oog der wereld negeert. Indien WEENEN en BERLIJN wel, doch PARIJS niet de eer van een bezoek ten deelt valt, zal zulks eene algemeene ont stemming in Frankrijk verwekken Toch zou dit nog geene veranderingen in de bestaande verhoudingen te weeg brengen, daar Frankrijk te zeer op den vriendschap van Rusland ge steld is, om deze dooreen openlijke kri tiek op do daden van Rusland's heer- schcr, in gevaar te brengen. (Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven.) Aan de Eedactie van de Schager Courant te Behagen. Onder Uwe lezers zijn er eenige, die deelgenomen hebben aan de keuringen van Lincoln rammen en afstamme lingen daarvan dt-zs keuringen uitge schreven door Zuurbier, Groot en onder- geteekende, zijn gehouden Donderdag 30 Juli te Hoorn en Zaterdag 1 Aug. te Alkmaar, De deelneming was groot en velen be tuigden hun tevredenheid over de resul taten, door de kruising verkregen; de jury bestaande uit de heeren J. Duin te Beemster, C. Koorn te T e s s e 1 en J. Houler te S c h e 11 i n k h o u t, had een moeielijke tiak. Te HOORN werden de prijzen toege kend als volgt le Piijs 10 gld. jarige ram van C. Mol te Venhuijzen. Eerv. verrr. jarige ram van P. Kok, Binnenwijzend. le Prijs 25 gld. één ram en twee ooien, C. Mol, Venhuijzen. 2s Prijs 10 gld. één ram en twee ooien, J. Wit, Twisk. 3e Prijs 5 gld. één ram en twee ooien J. Wit, Twisk. Eerv. verm. voor een Wensleydale ram, G. Groot te Schermeer. Te ALKMAAR: la Prijs f 10 jarige ram van P. Olij Grootechermer Eerste Prijs f 25, één r»m en twee ooien Van Coelen en Casteren Hiarlemmermeer. Tweede Prijs f 10 één ram en twee ooien, Kooijman te Ha- riDgcarspel. Derde Prijs f 5, één ram en twee ooien, Helder te Haricgcuspel. Eerv. verm. twee jarige rammen, Helder te Ha- ringcarspel. Eerv. verm. voor Wei.sleydale ram G. Groot Schermeer. Zeer de aandacht trokken de afstamme lingen vau de Wensleydale rammen, waarvan eenige exemplaren tentoongesteld waren door Zuurbier en Groot. Algemeen, was ra<n het eens, dat dit ras, gekruist met het Tesselsche, een schaap geeft zooals begeerd wordt groot, zwaar, gevleesd en een flinke wol-opbrengst. Hun blauwe koppen maken een aangenamen indruk. Het voornemen bestaat bij de importeurs om bij genoegzame deelneming Wensleyda le rammen in te voeren. De prijs daarvan zal bedragen tachtig gulden, franco quavantaineplaats en tot twintig Augustus worden bestellingen aangenomen. Hoogachtend. Uw dw dr. Berkhout. R Visser Lz. Aan de Hoofdredactie Uw dienstvaardige, Dr. Emile Denekamp. Penningmeester der Commissie. Vergulde liefde. In Hilsdalen, in den Staat New York, Noord Amerika, heeft een Fransche dame, EglantÏDe Goudin genaamd, die vele jaren lang de bitterste armoede leed, tot zij eens toen zij reeds besloten was in het water te springen, tot de ontdekking kwam dat haar een erfenis van 17 millioen was toe gevallen. De vrouw bleef hare eenvoudige leefwijze volhouden. Zij bewoont een klein huisje op het land en gebruikt de rente van haar geld, waarvan zij zelf maar htel weinig nocdig heeft, om arme menschen te ondersteunen. Natuurlijk vertelden de Ameiikaansche bladen haar geschiedenis zeer uitvoerig, en dit had vreemde gevol gen. Bij honderden en honderden brengt de post haar eiken dag blieven uit alle werelddeelen, steeds huwelijksaanzoeken. Jonge en oude mannen, vrijgezellen en we duwnaars bieden, baar huu hiri en bind aan. Natuurlijk willen zij ook wel graag haar vermogen besturen. Esn der laatste brieven, met dea post stempel Parijs, komt van eeu Franschen edelma", die baar tot zijn vors'in wil ma ken, haar een „met roem bedekten titel" wil schenken, als zij met hem trouwt. Hierbij die.it opgemerkt te worder, dst Eglantine Goudin noch jong, noch mooi is, maar oud en leelijk, waaromtrent de por tretten, die de couranteD van haar geven, geen twijfel overlaten. Een andere brief stelt het volgende voor: „Mijn lieve, lieve juffrouw, het is mijo innigste hartewensch als man u ter zijde te stian. O, lieve, spot niet mij, lach me niet uit. Mijn baud en mijn rein hart behooren alleen u toe. Wat denkt n van dit aanbod Yindt n mijn aanzoek belachelijk of onzinnig, neemt u mij dan aan als uw zoon Uw echtge noot wil ik zijn of uw kind !lt Helaas, de jonge man zal in geen en kele familiebetrekking komen, tot de dollars van Eglantine Goudin. E n predikant in een onzer zuidelijke provinciën zoo schreef men aan de lel. uit Staveihse kwam eenige da gen vóór de kermis, die in zijn stand plaats zou worden gehouden, een paar volwassen jongens tegen, met wie hij een praatje aanknoopte. Het gesprek liep o- ver de kermis en de dominee was measchkundig genoeg om daarover geen vernietigend oordeel nit te spreken. Maar hij vroeg eens, hoeveel hun zoo'n kermis wel zou kosten. Hij zelf vermoedde dat dit niet veel minder dan een tientje zou zijn en deze gissing werd door de jon gens toegestemd. Toen vroeg bij hun of ze voor dat geld huns inziens niet meer zouden knnnen genieten. „Ocb, dominee, dat kunnen wij toch niet." Op dat antwoord vragende ,of zij het niet zouden willen „Nu, dominee, gaarne, als we maar wisten hoe?" Daar wist dominee wel raad op. Hij maakte met de jongens afspraak, dat zij er met hun makkers over zouden spreken, terwijl dominee, bij voldoende deelneming, pogingen in het werk zou stellen, om hnn tegen de besproken som een genot te verschaffen, van beter gehalte dan het kermisvermaak. Daarop scheidden ze, de dominee vol hoop, de jongens vol ver wachting. En de uitslag De jongens kwamen eenige dagen later dominee vertellen, dat veertien kameraads verklaard hadden, gaarne van de partij te willen zijn. Daarop stelde dominee zich in contact met spoor— en stoomboot maatschappij, en kon bij zijn reisgezelschap de- voorstallen mededeelen, die hij h&d te doen en welke zeer in den smaak vielen. Zoo hebben zij dan met hun zeventienen, Rotterdam, Den Haag en Amsterdam bezocht. In Rotterdam werd het voornaamste bezichtigd, eveneens in Den Haag, maai Amsterdam, waar het gezelschap zou over nachten, was het hoofddoel der excursie. Daar werden, onder dominee's leiding en voorlichting, Artis, het Rijksmuseum, het Panopticum, benevens andere merkwaar digheden bezocht, de stad per tram en te voet doorkruist, terwijl werd gelogeerd in het goedkoope en neite volkslogement „De Hoop' gelegen aan het IJ. Zoo werden drie of vier dagen onder het aangenaam en leerrijk gezelschap van hnn hartelijker! vriend gesleten voor de vooraf bepaalde som. Reeds spoedig na de terugkomst werd door de reisgenooten afgesproken, wekelijks iets at te zonderen, om, met medewerking van den dominee, het volgende jaar de kermisdagen wederom op dergelijke wijze te passeeren. Kan dit niet nagevolgd worden? Op de huwel ij kareis ver dronken. Ignar Pereles, eigenaar eener vijgenkof- fiefabriek te Praag, en diens eebtgenoote Eleonore, geboren Gerber, 26 Juli l.l. ge huwd, maakten hun huwelijksreis over Drcsden en Berlijn naar Hamburg. Zon dagavond zouden de jonggehuwden naar Praag terugkeeren, doch in stede van hnn persoon kwam een jobstijding. Het jonge paar had van uit Hamburg een uitstapje ondernomen naar Helgoland, vanwaar uit de heer Pereles nog een telegram van ge- lukwensch aan een vriend te Praag zond. In den nacht van Zaterdag op Zondag keerde het jonge paar van Helgoland naar Hamburg terug en besteeg op de landinge plaats der stoomboot een rijtuig, om naar het hotel terug te keeren. Eensklaps werd onder het rijden het paard schuw en holde nut den wagen in het Elbe-kanaal, waarin het echtpaar jammerlijk den dood vond. De lijken werden later gevonden. Mijn heer Pereles was 36 jaar oud, zijne echtge- noot26. De verongelukte, had behalve een aanzienlijk bedrag in contanten nog een spaarkasboek, groot 10000 gulden, bij zich. Op de ontzettende hitte van den verstreken zomer schijnt nu in Australië een niet minder buitenge woon strenge winter te willen vol gen. In de Blauwe Bergen en op talrijke punten in het zuiden ligt de sneeuw wel een voet hoog, zoodat zelfs de spoortreinen zijn opgehouden. Ja, wat sedert 1836 niet weder voorgekomen is, zelfs in Syd- ney en in 'Parramatta is herhaaldelijk sneeuw gevallen, wat ook van enkele nog meer naar het noorden gelegeD plaatsen als Armidalo en Teuteifield, gemeld werd. In Victoria is zelfs een tot nu nooit voor gekomen geval, dat een man door de hevige sneeuwüuie'i van den weg geraakte en dood gevroren is. Toen het lijk gevonden werd, was het letterlijk in de sneeuw begraven. Waar geen smeuw gevallen is, regende of hagelde het onophoudelijk, zoodat de ver oorzaakte schide, vooral bij de vee-kudden, buitengewoon groot moet zijn. Een over zicht valt er evenwel nog niet van te ma ken, daar het grootste deel der telegraaf lijnen tengevolge van het onweder vernield zije. Ook op zee woedde een vervaarlijke orkaan, doch zijn aldaar tot heden nog geen verliezen bekend. Dit natuurver schijnsel is inderdaad bewonderenswaard. Sneeuw is in die streken volgens men- schengttuigenis en -geheugenis een onbe kend natuurverschijnsel. Drijvende tuinen. De hangende tuinen zijn in Amerika reeds lang bekend. Men treft daar nl. op huizen, waarvan sommige zelfs 15 tot 20 verdiepingen hoog zijn, platte daken aan, die men ia tuinen heeft herschapen. Deze tuinen worden vooral gebruikt om fris- scbe lucht te scheppen. Sommige dier tninen op publieke gebouwen zijn met waarlijk verkwistende pracht aangelegd en duizenden verdringen zich daar soms om in de luchtig3 hoogten van de zuivere lucht en koelte te genieten. De directie van een stoombootmaat schappij te ,New-York is thans op het denkbeeld gekomen om een drijvendeu tuin in te richten. Een pleizierstcomboot wordt als zoodanig ingerichthet gekeele dek zal worden veranderd in een palmen tuin. Aan het eene eind van den tuin zal een tooneel worden geplaatst, waar specia liteiten of eeu muziekkorps de bezoekers van den tuin op het water zullen vermaken. Eiken avond om kwart over acht ver laat de stoombooot haar ligplaats in de stid en maakt een tochtje dcor de haven van New-York over de baai en de zee, of vaart den Hndson op en keert te mid dernacht terug. Daar de prijs voor een -concert maar 50 Amer. centen f 1.25) bedraagt, kan men begrijpen, dat er veel gebruik van wordt gemaakt. Een jonge Amerikaan- sche, van Cincinnati, kwam maandag te Parijs aan en nam haar intrek in een hotelhaar koffer liet zij in het bagage bureau van den spoorweg achter. Zij ging daarop Daar een der groote maga zijnen om inkoopen te doen, en merkte onderweg op, dat zij voortdurend gevolgd werd door een net gekleed jongmensch. Toen zij in het magazijn wilde betalen, bemerkte zij dat haar beurs met 500 fr. en het bagage-re(;u verdwenen was. Onmiddellijk keerde zij naar het station terug, maar het was reeds te laat. Haar koffer was gehaald door een heer, die volgens de beschrijving de zelfde was als de persoon, die haar ge volgd had. Zij gaf het gebeurde bij de politie aan en keerde naar haar hotel terug, waar zij tot haar verrassing den koffer vond. De dief had den inhoud, waaronder juweelen ter waarde van 10000 fr., gestolen en het volgende briefje ingesloten „Waarde Miss. Neem dezen raad aan van een oprecht bewonderaar. Neem u voortaan in acht voor al te galante hee ren, die dames volgen en pak nu uw koffer maar weer." In Nordland (Noorwegen) zijn groote kolenbeddingen ontdekt. De kolen zijn van zeer goede qualiteit en men denkt weldra tot mijn-exploitatie over te gaan. Het is niet op het vas teland, maar op een voor de kust lig gend eiland Andö, dat men deze be langrijke vondst heeft gedaan. Parijsche koetsiers. Te Parijs bestaat bij de politie de ge woonte, om alle jaren tegen de honds dagen de voorwerpen die in fiacres, om nibussen, tramwagens en op straat ge vonden zijn en niet door de rechtmatige eigenaars worden opgevraagd, uit te dee- len. Natuurlijk nemen de parapluies en parasols een eerste plaats indikwijls bedraagt dat aantal niet minder dan 15,000. Maar ook portefeuilles, beurzen, sieraden en andere dingen van waarde worden dikwijls uit onachtzaamheid ach tergelaten. Hieromtrent zijn een paar interessante staaltjes van eerlijkheid van Parijsche koetsiers te vertellen Eenigen tijd geleden liet een Rus in een fiacre een portefeuille met 10,000 francs achter. In zijn vaderland teruggekeerd, bemerkte hijwat hij had gedaan maar deed geen moeite om het achtergelatene terug te krijgen, aangezien hij zijn geld voor verloren beschouwde. Een vriend ried hem aan, in ihet bureau van ge vonden voorwerpen navraag te doen en werkelijk gaf hij hieraan op zijn volgen de reis naar Parijs gehoor, zonder in het minst eenige verwachtingen omtrent het resultaat te koesteren. Maar hoe groot was zijn verbazing, toen hem de portefeuille met de 10,000 francs ter hand werd gesteldzoo verrast was hij, dat hij uitriep: „Maar dan moet de koetsier een ezel zijn geweest!" Een ander geval, dat nog sterker spreekt, is onlangs voorgevallen. Een der rijkste juweliers te Parijs had in een fiacre een steen van groote waarde laten liggen. Hij kende het nummer van het rijtuig niet en hij wanhoopte te meer het verlorene ooit terug te zul- len krijgen, omdat hij met den koetsier een hevige woordenwisseling had [gehad. Maar nog denzelfden avond bracht de

Schager Courant | 1896 | | pagina 2