PLAATSELIJK NIEUWS. Vereeniging tot bevordering van 't Onderwijs in Handenar beid in Nederland. t j e li. tijd te vroeg gevonden, en zeggen, nu te lijden aan haarpijn en katterigheid en de oudelui zijn er tot twee- driemaal toe uit geweest on binnen te laten. Mit dat al heeft niemand zin in 't werk, tot 's avonds. Dan worden er in de comedie tranen gelachen en tranen geschreid, want bij voorkeur schijnt er op kermis een drasoa te moeten worden opgevoerd, waarbij je ook eens huilen kunt Daarna dansen, 't Liedje zegt dan ook niet te vergeefs, op de kermis zie je rare zaken. Te Barsingerhorn was het in het begin van deze week al niet anders dan op an dere plaatsen. In de kolfbaan van Slotemaker werd Maandagavond door de Nieuwe Nederland- sche Tooneelvereeniging van de Schouwburg Plantage Fransche Laan te Amsterdam, (administrateur Stoel) opgevoerd het drama„eea noodlottig geheim", door F. Stoel, gevolgd door het blijspelireeD blanke Othello'. Beide stukken hebben dien avond alge meen zeer goed voldaan aan het vrij groo- te publiek. Ook de voorstelling van Roze Kate, door het gezelschap, Dir. HART, ten lokale van den heer J. Ootjers gege ven, genoot de belangstelling en goedkeu ring van het publiek. Op zaterdag 8 Augustus hield de ver eeniging hare 15de algemeene vergadering in het B r o n g e b o u w te HAARLEM. Wegens afwezigheid door ziekte van den Voorzitter der vereeniging, den heer J. Stamwerd de vergadering geopend en geleid door het bestuurslid, den Leer A. van Waart uit Schiedam. De Secretaris, de heer W. Swart te Haarlem, bracht het jaarverslag uit, dat door de 45 aanwezige leden met zeer veel genoegen werd aaDgehoord, want daaruit bleek, dat de vereeniging in een gunsti- gen toestand verkeert. Hiertoe heeft vooral bijgedragen het nieuwe tijdschrift „voor Ouderwijs en Handenarbeid^1, dat de Vs>r- eeniging in het Licht heeft gegeven, daar toe iu staat gesteld door den krachtigen steun vau H. M. de Koningin-Regentes en vele andere vrienden van den Handen arbeid, Kon de heer Ben Hollander in zijue bekende brochure van verleden jaar de zaak van den handenarbeid niet anders beschouwen dan als lijdende aan verval van krachten, thans valt daarin vooruit gang waar te nemen, daar ook het aantal leden sterk is toegenomeD. Uit het verslag van den penningmee ster, den heer Joh. Eysvogel van Meu- wer-Amstel, bleek dat de toestand der geldmiddelen eveneens gunstig is. Aan contributiën en bijdragen werd ontvangen f 585, de uitgaven bedroegen f 515, zoo dal er een batig saldo is vsn f 70. De begrooting veer 't jaar 96/97 werd goedgekeurd en 't voorstel van 't Bestuur Alle leden der Vereeniging ontvangen 't tijdschrift voor Onderwijs en handenarbeid gratis; de contributie wordt e enwei ver hoogd tot f 2.50 per jaar, aangenomen. De heer Van der tleulen van 's Gra- venhage, die als bestuurslid bedaukt had, werd met groole meerderheid van slem men herkozen eu iu de plaats van de aftreden de en niet terstond herkiesbare leden: Tan Reerikhuizen van Winkel en lysvogel van Nieuwer-Amstel, werden gekozen de heeren K. de Vries van Enschede en J. van 't Hoff van Melissant. Hierna werd door de Commissie voor 't ontwerpen van een leerplan voor han denarbeid, verslag van hare werkzaamheden uitgebracht en deze commissie ontbon den, doch aan bet eind der vergadering werd eene motie aangenomen om eene com missie te benoemen en haar op te dragen een volledig leerplan samen te stellen, waarin vooral uitkomt dat het onderwijs in Handenarbeid een integreerend deel van het lager onderwijs moet uitma ken. De benoeming dezer commissie zal in de volgende vergadering plaats hebben. Na het verslag der voorloopige Redactie van het tijdschrift voor Ouderwijs en Han denarbeid, dat alleszins gunstig genoemd kan worden en waarin werd aangetoond, dat Handenarbeid ook tot het middelbaar onderwijs moet doordringen, werd besloten de voorloopige redactie nog een jaar te bestendigen en de definitieve regeling aan het Bestuur over te laten. De heer Been van Haarlem deelde den uitslag mede van het examen, dat op 5, 6 en 7 Augustns te Haarlem, is gehouden. 34 candidaten legden examen af in papier—, karton- en kleiarbeid en daarvan slaagden er 20. Vm de 9, die in houtbewerking geëxamineerd werden, slaagden slechts 2 candidaten. Een voorstel van den heer Groeneveld van Rotterdam tot oprichting van provincialo atdeelingen, wó>rd na een langdurig debat met eene meerderheid van 6 stemmen ver worpen. Vereeniging van kleine groepen als Leiden en omstreken, Rotterdam en omstreken enz. achtte men zeer gewenscht, doch niets belet den voorstanders vau Handenarbied, zooals de heer Bakker van Winkel terecht opmerkte, zich tot zulke groepen te Tereenigen. Het voorname punt vaD de agenda Kan de Handenarbeid als afzonderlijk vak worden gemist, ook daar, waar men hem als beginsel van 't lager onderwijs wenscht in te voeren kon wegens ongesteldheid vau den inleider, den heer J. Stam, niet behandeld worden. Als plaatsen voor de vergadering in 1897 werden aanbevolen Arnhem, Assen, Rotterdam en andere en hieruit werd gekozen Arnhem, vooral met het oog op eene tentoonstelling, die daar het volgende jaar zal gehouden wor den. Het laatste punt op da agenda was een bezoek aan de Slöjd-inrichting van de Kweekschool voor onderwijzers en aan die van de 2e school der Doopsgezinde Ge meente, waarvan vele leden protiteerden. Een dezer dagen zal te WarmenhuizeD de opmeting enz. enz. plaats hebben van den gewenschten spoor- edel I En het zal ook voor de jonge dame goed zijn, wanneer zij aan hare ouders een goeden steun heeft. Wij zijn hier weliswaar zeer soliede, maar toch nu ja, ik bedoel dat eerste schoonheden zich ook hier niet in de wereld begeven, zonder dat zij aan verzoe kingen blootstaan. Gij moogt mij niet ver keerd begrijpenl Ik veroorloof mij niet, te betwijfelen, dat barones Hilde niet welop gevoed genoeg zal zijn, om hare eigen weg te weten maar er zijn invloeden verhou dingen gij begrijpt mij wel!* En baron Brandolf, aan wie nu de beurt was, hij kon niet minder doen, dan zijn be leefde bezoeker hij begreep. „Ja, ja, maar kan men de meisjes geheel opsluiten?" antwoordo bij, zijn versch ge vuld glas met een verlegen glimlachje, dat zoowel het vocht als iets anders gelden kon, tnsschen duim en wijsvinger draaiende „Dat is een rare zaakEn wie kan aan het eind zeggon, of men door dat optreden voor uw kind, niet juist haar geluk in den weg treedt? Dat verzwaart de ouderlijke verantwoordelijkheid zeer. Ja zeer buiten gewoon zelfs." Hij nam in zijne overpijn- zing zijn toevlucht tot den wijn, waarin de waarheid natuurlijk wel te vinden zon zijn. „Ziet ge, waarde vriend, wat heeft onder ons gezegd, een meisje zonder geld boden ten dage voor een toekomst te wachten Immer en altijd hofdame Zeer vereerend buitecd twijfel; maar toch een bedroevende posiiie. Onder aile omstandigheden kan men ook die verliezen. Mijn God, dejengd wil toch immers ook leven. Men moet dat kannen inzien; wij waren toch immers zelve ook geen heiligen, toen wij jong waren? Gij znlt zeggenwij waren mannen goed. Maar zijn de vrouwen dan ook gocn schepsels van vleesch en bloed Ik weet niet ot wij onden met ons streng toezicht wel gelijk hebben. Onze voorvaderen dachten er veel vrijer over en maakten zich daar het hoofd niet zwaar over. Bij hen was een eer, waarvoor wij nn de handen in elkander slaan. De hoven van Versailles en Petersburg gin gen met hanne voorbeelden vooraan. Over al waarheen een straal der hooge genade viel, zonk men eorbiedig op de knieën; dat was de echte tijd. „Heden ten dage ziet men geen loyaliteit meer, gij moogt er van zeggen, wat ge wilt. De inzichten der mensehen hebben zich veranderd, heet het; maar wanneer men eens om zich heen ziet, is het niet veel bijzon ders, wat men aanschouwt. Vrouwenemanu- patie, gelijke rechten, Trjje liefde. Daar passen wij geheel niet bij, met ouzo bekrom pen inzichten. Zie uu eens om u heen, wat er in een twintig of dertig jaar is gebeurd? Wanneer nn toch alles onderste boven moet, waarom dan bescheiden in een sier zen deze uigebreide en zoogenaamde hartelijke ontboezeming. Zeker, de heer van Dehrn kreeg zijne ideeën bevestigd, maar een kortero ontboezeming ware hem ditmaal aangenamer geweest „Laten wij hier niet te luid worden," waarschuwde hij. „Maar wat denkt ge, zoo in vertrouwen," zeido Brandolf, die telkens vertrouwelijker geworden was en hij klopte mijnheer von Dehrn lachend op de knie. „Zelfs in het meeste vertrouwen daar gij het mij echter veroorlooft, wil ik u tocb. eene opmerking maken." Het gelaat van den kabinetsraad werd uitermate ernstig en zijn stem werd zachter, wat niet zonder uitwerking op Brandolf bleef. „Gjj moet omtrent uwe uitdrukkingen over uwe dochter wat voorzichtiger zijn gij meer dan iemand anders. Wanneer men goede kaarten in handon heeft, laat men die nooit kjjken, eer men niet zeker is van eiken slag. Ver ontschuldig mij, ik heb geen recht, u onze raad op te dringen, maar „O, neen, volstrekt niet, ik zal er n ten zeerste dankbaar voor zijn," verzekerde Brandolf beleefd. „WanDcer men zoo lang van het hof verwijderd is, verliest men allen grond allo zekerheid. Gij zondt mij anders zeer verplichten, wanneer gij mij iets zekers eene aanwijzing „Dat zon verder gaan, dan met mijne betrekking vereenigbaar is; zooals gij zult weten, zal het van zekere zijde met schele oogen worden aangezien; maar daar gij het zelf verlangt „Ik vraag het ten dringendste." „Nu dan, in het bewustzijn, dat ik er het beste mede op het oog heb, waarschnw ik n voor iedere onbezonnenhoid uwerzijds en ook van nw mooi dochterije." „Hoe moot ik dat begrijpen?" „Wanneer gij het spel spelen wilt, moet gij op nw kaarten letten of een ander voor beeld gij hebt paarden, niet waar Stel je eens voor, dat je die verkoopen wilt; dan zult ge niet geneigd zijn, hen voor een te lichten prijs af te staan Een goed paarden kenner als gij, zegtmen mag zelt de prijs niet bederven en niet voor te weinig geven, als or alle kans is, om den hoogsten prijs te krijgen." „En die is in dit geval?" „Zeer glansrijk." „Toch zeker geen hertogskroon," wierp hij er aarzelend in. „Maar toch iets, dat er dicht bij is," antwoordde von Dehrn met nadruk. „Gij meent De spanning bij baron van Brandolf was buitengewoon groot. „Zon ik het anders gezegd hebben?" „Het is waar 1 En wanneer gij het zegt, zoo weet gij het ook," riep de baron luid- weg Noord Scharwoude Schoorldam. Een Wethouder zoek. Sedert eenige dagen wordt mar de A. R. Ct. meldt, uit OUDEWATER vermist de wethou Ier M. C. van Wijngaarden aanuemer en handelaar in bouwmaterialen. Dinsdag j. 1. heeft hij de gemeente verla ten eu zich naar Voorschoten begeven, waar hij eenige huizen heeft gebouwd. Vandaar is men zijn spoor bijster. 't Blijkt do dat hij van verscheidene menschen, meest uit den kleinen burger stand, geld heeft geleend sommigen ver trouwden hem zoo, dat zij hem nogal be langrijke sommen leeriden, zonder eenig bewijs daarvoor te ontvangen. Dezer dagen werd aan het Volksdagblad het bericht ontleend, dat de kassier M. te U'l RECHT iu deconfiture was geraakt eu nog daags daar vóór iu een landauer met zijne tamilie de kermis was rondgereden. Naar nu wordt mede gedeeld, berust dit laatste op eene vergts- siug of wel was het eene opzettelijke on waarheid. Wat tot het bericht aanleiding kan hebben gegeven, is het volgende De zwager van den kassier M. was in dien tijd gelogeerd op een dorp by Utrecht en wilde vau daar uit een bezoek bren gen aan zijn broeder, den pastoor L. B. te E. Hij wenschte den weg over Uliecht te nemen, om ook ziju zwager, den kas- M.. te bezoeken, en zoo mogelijk de- met diens vrouw medeuemen naar E. Hij vertrok des vrijdags in den namid dag iu een landauer gezeten, met zijd gastheer en diens vrouw naar Utrecht, na eerst de kermis te hebben rondgereden, om M. uit te noodigen den volgenden dag met hem naar E. te rijden. Bij zijn zwager M. aangekomen, vond hij wel zijn zuster te huis, in een zeer ledroefden toestand verkeerende, doch M. was io dien middag Daar E. vertrokken voor een drin gende zaak. Den volgenden dag vertrok de 'heer J, L. B. weder naar Utrecht in een landauer om zoo naar E. te vertrek ken. ,Hij bezocht nu weder ziju zwager om hem uit te noodigen mede naar E. te rijden, doch vond dezen en zijne vrouw in een zeer gedrukten toestand. Eerst des avonds vernam hij te E. dat de kassier M. niet .tan zijne verplichtingen kon vol doen en ook de pastoor daardoor aanmer kelijke verliezen letd. De déconfiture wordt toegeschreven aan den gedemoraüseerden stand der Amer. Spoorwegmarkt. Men schrijft uil NOORD BRABANT Vóór eenige jaren begonnen de landbou wers in het zuid-oostelijk gedeelte dezer provincie, alwaar de tienden in hoofdzaak werden geïnd door of vanwege den vorst vau Hohenzollern-Sigmariugen, zich tegen deze inning te verzetten. Op allerhande wijze trachtte men zijn rogge, tarwe enz. binnen te halen zonder tienden af te geven. Nu een3 haalde men zijn oogst onmiddel lijk bij het maaien mar huis, dan weer bracht men de schoven direct over het land van den buurman enz. Natuurlijk wilde bij de tiendverpach tingen, welke in het openbaar plaats had den, niemand koopen, want het was zoo goed als onmogelijk om zonder onaange naamheden zijn gekochte machtig te wor den. Vanwege den vorst van Hohenzollern werden toen de tienden met den sterken arm geïnd en per as naar 's-Heerenberg gevoerd, waar ze werden gedorscht. Thans hebben de landbouwers, voorna melijk de kleine, een nieuw middel bedacht om hun oogst zonder de tienden af te staan, binnen te krijgen. De rogge, weit, haver en alles waaruit tienden moeten worden afgestaan wordt, bij het maaien aau hoo- pen gezet van minstens 200 schoven, doch geen vast getal, nu eens 160, dan 175 euz., zoodat het onmogelijk is de tienden te ne- tnen, zonder zich bloot te stellen aan dief stal of naar men het wil noemen. Hoewel de eigenaar der tienden deze handelwijze niet prettig zal vinden, hoorde men tot dusverre uiet van moeilijkheden. De tienden, welke vroeger aan den vorst een groote som opbrachten, zijn door deze ontduikingen weinig meer waard. hoekje te gaan staan, in plaats van met de rnchtig; doch mijnheer von Dehrn, die lang- anderen, zich de zakken met gouden appelen zaam opstond, zeide afgemeten te vullen Niet te bang zijn, maar toege grepen Na, wij begrijpen elkander." Een ijskoude blik was het antwoord op „Pardon, niets.'1 ik weet niets, in 't geheel WORDT VERVOLGD. Men schrijft uit HAARLEM: Eergisteravond is hier eene mooie arres tatie gedaan, die alleen gelukt is door het met beleid optreden vau een onzer stad- genooten. De heer Nobels zat bij een zijner fami lieleden in de Barrevoetsstraat en zag in de daartegenover gelegen Bogaardstraat een beschonken persoon ineenzakken. De man bleef op een stoep liggen. Eenige oogenblikken daarna zatte zich een drietal personen ook op de stoep neer, een hunner bukte zich over den beschonkene en het drietal vervolgde daarop zijn weg. De heer N., wien dit verdacht voorkwam besloot ze te volgen en deed dit zoo lang tot ze weder waren gekomen bij het pur.t van uitgang, waar juist de beschonkene was opgeholpen eD vertelde, dat hij zi,n porte- monnaie kwijt waszijn horlogeketting hing langs zijn vest. Nu wist de heer N. genoeg. Hij waar schuwde de politie, het drietal werd inge rekend en op het bureau gefouilleerd, bleek een hunner in het bezit te zijn van allerlei voorwerpen, waaronder twee horlo ges en twee portemonnaies, allemaal ge vonden volgens hem. Dit verhaal klopte echter niet best met dat wat een ander van het drietal, een 15-jarige knaap, deed. Deze verklaarde zonder een cent op zrk de beide anderen te zijn tegengekomen te Amsterdam, door en te zijn vrijgehouden om naar hier te gaan en ook, dat alles wat op zija Kame raad gevonden was, was gerold, een der horloges en een porlemonnaie van den beschonken persoon. Het geld uit de lastste was reeds gedeeld. Het drietal heeft voorloopig vrij logies gekregen. Het zijn, twee althans oude bekenden van de Amsterdamsche politie en justitie. Een zwaar onwederwoed- de zondag vooral in het noord—oosten der provincie Groningen, gepaard met hevige stortregens. In de herberg van J. Beugel te WATERHUIZEN (Hoogezaad) waren pl. m. 15 personen aanwezig, om geduien- de het onweder aldaar te vertoeveD. Zij werden daaruit spoedig verdreven daar een bliksemslag de woning in lichte laaie zette. Eveneens sloeg de bliksem in de woning van J. Bieters te MARTENS1IOEK. Het betuur van het in 1897 in Hoorn te houden 50e Nederl. Land- huishoudkundig Congres is als volgt sa mengesteld A. E. Zimmerman, burgemeester der ge meente Hoorn, eerevoorzitterP. B. J. Ferf, lid van de Tweede Kamer te Haar lem, eere-lid J. Breebaart Kz., lid van de Eerste Kamer te Winkel, voorzitter; M. de Jong, lid van de Eerste Kamer te Hoorn, vice—Voorzitter dr. K. H. M. van der Zande, directeur van het Rijkslandbouw proefstation te Hoorn, penningmeester dr: D. Knuttel, te Hoorn, 1ste secretaris; G. Wonder, voorzitter afd. Hoorn van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw te Berkhoutjhr. mr. P. van Foreest, voor zitter vau Hollands Noorderkwartier te Heiloo en J. Zijp Kzn., lid van de Twee de Kamer te Abbekerk, leden van het be stuur. Naar uit Alkmaar gemeld wordt, is door den heer M. Lubeké, inge nieur te Brussel, de concessie aanvaard, hem door den Raad dier gemeente ver leend, voor zooveel deze gemeente betreft, tot den aanleg eener stoomtram van Be verwijk tot Haarlem. Met den aanleg zal spoedig een aanvang worden gemaakt, om zoo mogelijk, dit jaar nog de lijn in ex ploitatie te kuunen brengen. Te DONGEN zijn driekin- deren, die bezig waren een kuil te graveD, onder het instortende zand bedolven, met het noodlottig gevolg dat een 4-jarig knaap je levenloos te voorschijn werd gehaald. Door den kerkeraad der Herv. gemeente te OU DESCHILD (Tessel) is besloten tot oprichting eener af deeling van den Nederl. Protestantenbond. Verwachtingen omtrent den oogst over 1896 in Noord—Rolland. Over het algemeen zijn de verwachtin gen minder gunstig dan in 1895. De aanhoudende droogte in de maanden Mei, Juni en Juli heeft, vooral in de hooger gelegen landen, een zeer nadet-ligen invloed uitgeoefend. Het minste hebben de granen te lijden gehad. Al wordt hier en daar geklaagd dat rogge, tarwe, haver en gergt een ge ring beschot opleverden, de qualiteit wordt in de meeste gemeenten zeer goed ge noemd. De opbrengst van het grasgewas op de weilanden is echter tengevolge van de aanhoudende droogte zoo middelmatig, dat op vele plaatsen de landen, die oor spronkelijk voor hooigewin bestemd waren, moesten worden gebezigd als weiland. De hooioogst was dan ook betrekkelijk zeer gering, op sommige plaatsen slechts de helft van het vorige jaar. De qualiteit van het hooi werd evenwel schier allerwe- ge als uitmuntend geroemd. De berichten omtrent de aardappelen luiden minder ongunstig. Was, mede ten gevolge van de droogte, de opbrengst van de vroegere soorten slechts middelmatig, de latere beloven een beter beschot, voor al ook omdat de ziekte zich dit jaar bijna nergens vertoond heeft. De stand van karwij- en mosterdzaad kan gunstig worden genoemd, al hebben hier eu daar de rupsen nogal schade aan gericht aan deze gewassen. Eiwten eu booten gedijen vrij goed, het vlas daarentegen belooft slechts een middelmatig beschot. Omtrent de vrnchtboomen kan worden medegedeeld dat ook daarvan eene gerin ge opbrengst wordt te gemoet gezien vooral appelen en peren beloven zeer wei nig. Het gewas der bloembollen wordt in enkele gemeenten goed genoemd, in an dere echter matig of zelfs slecht. In som mige gemeenten heerscht in hevige mate het zoogenaamde geelziek. De handel was, wat de groene veiling bi f re ft, goed, in dro gen staat echter slecht. De algemeene indruk, welken de door de gemeentebesturen ingezonden verslagen makeD, is voorts deze, dat, indien alsnog binnenkort een flinke regen in deze pro vincie nedeivalt, men verwacht, dat de na oogst gunstige resultaten zal opleveren. (St.- Ct.) net programma, vastge steld door de Naamlooze Vennootschap „De Amsterdamsche Wielerbaard' te AM STERDAM, voor 16 Augustus a.s., des middigs 2 uur, is ingericht als volgt 1. Match Kiser (Amerikaan). Dary, (Franschman), eersto manche, afstand 2000 Mtter. 2. Wedstrijd van meet, voor amateurs, afstand 10000 Meter, met gar.gmaking. Prijzen Kunstvoorwerpen ter waarde van (70.—, f40.— en 30.—. 3. Mitch Kiser (Amerikaan) Dary (Franschman), tweede manche, afstaud 2000 Meter. 4. Wed?trijd vau meet, voor rijwielen met meervoudige zitplaatsen, afstand 5000 Meter. Prijzen 75.f50.en 125. 5. Wedstrijd met voorgift vau be- ioepsrijders, afstand 2000 Meter. Prijzen i 60.—, f40.— en f 20.—. 6. Match Kiser, (Amerikaan) Dary, (Franschman). Beslissing, (zoo noodig), af stand 3000 Meter. Het inleggeld bedraagt f 1.50 vóór een nummer en f 1.voor elk nummer meer. De prijzen worden niet uitgereikt, wan neer er niet gereden wordt met eene ge middelde snelheid van 1 min. 50 sec. per kilometer. Inschrijvingen slaiten Donderdag 13 Augustns middernacht, ten kantore van de wielerbaan. De correspondent der N.R.Ct. te Batavia seint onder dagteekening Van 10 Augustus: Onze troepen bereikten de vlakte van Lepong zonder verliezen. Zij ondervonden weinig tegenstand. Een nader telegram luidt Onze troepen verwoesten Lepong. De vijand sloeg op te vlucht. Toekoe Oemar ontsnapte op een prauw naar Melaboeh. Het stoomschip ^Condor* vervolgt hem. Dit bericht zal zeker met genoegen ge lezen worden. Al vreesden wij ook niet voor hevig verzet in Lepong, omdat dit landschapje te smal en te klein is om krachtigen wederstand te kunnen bieden, zoo zau het ons toch niet verwonderd heb ben, als er tenminste een paar goed ver dedigde huizen hadden moeten worden ge nomen. Te Mdaboeh zal men Toekoe Oemar met zeer gemengde gevoelens zien arri- veeren. Daar heelt hij vroeger heel wat onrust verwekt en een krachtige partij te gen zich in het harnas gejaagd. De eerste kedjoeroean van Melaboeh streed in het begin van 1894 aan onze zijde tegen kwaad willigen in zijn gebied. Van harte hopen wij, dat men Oemar daar het landen zal kunnen beletten en nog aangenamer zal het ou8 zijn, als de Condor hem voor dien tijd weet te achterhalen en gevangen te nemen. Als hij zich daar bij de kwaad willigen kan voegen, zal onze vestiging op die ongezonde kust weder aan aanvallen blootstaan." Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende van 9 dezer ge- dagteekende telegram van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsche—Indië betref fende de krijgsverrichtingen in Atjeh ^Eergisteren benden op den Blang Bin- tang gevolgd tot in het gebergte. Een fuselier gewon d." In LepoDg werden geen geweren ge vonden. Van gonvernementswege wordt bericht, dat de vijand uit Lepong verdreven werd tot bezuiden Gunung Pulat. Licht gewond werd de luitenant Spoer en de mindere De Vries. Het 5de bataljon en de tweede berg- batterij kregen bevel terug te keeren naar Juka. Schagen, 12 Augustus 1896. Maandagmiddag te 2 ure ongeveer, hadden de beide zoons van den heer G. Boontjes alhier, bezig met een met mest beladen boerenwagen naar het land aan hel Laantje te vervoeren, het ongeluk, dat bij het oprijden van den dam de wagen een wielspoor greep, en omkantelde. Tegelijkertijd evenwel sprongen aan weerszijden de gebroeders van het kret met het noodlottig gevolg evenwel, dat B., 17 jaar oud, naar wal sprong en daar lading bedolven ge wagen en De Texelsche blazer- schipper Brijver hei fteen goede vangst gehad. Door hem werd in het Marsdiep een vischtorpedo gevonden, die Donder dag der vorige week door de Riet Rein ter reede van TEXEL bij het lanceeren verloten werd. Te Nieuvrediep werd htm door de directie der marine het gebruike lijke vindloon f250 uitgekeerd. de jongste zoon, J. den kant van den onder raakte. Onmiddellijk snelden omstanders ter hnlp om de mest weg te ruimen en J. B. zoo mogelijk nog te redden. Terwijl nu geneeskundige hulp werd in geroepen, mocht het gelukken, den be- wusteloozen jongeling van onder het ge vaarte weg te halen en hem te vervoeren naar het nabijliggend hnis van den heer C. Berkhouwer. Gelukkig geeft de toestand van den ongelukkige hoop op herstel en mocht hij naar de ouderlijke woning vervoerd worden. Door een der leerlingen van de O. L. School alhier, wrrd aan zijn onderwijzer Dinsdag j. 1. een rups van den in Holland zeldzaam voorkomen den doodshoofd vlinder Het prachtixemplaar heeft van ongeveer 1 decimeter, bij van ruim 3 centimeter.^ Deze rups verpopt zich in den grond, om in het voorjaar als vlinder een nieuw leven te beginnen. Zijn karakteristieke naam heeft de vlinder te danken aau ean eihenaardige teekening op zijn borststuk, die veel op een doodshoofd gelijkt. Voor liefhebbers is een kijkje naar genoemde rups zeker de moeite wel waard. aangeboden, een lengte een omtrek

Schager Courant | 1896 | | pagina 2