GTMNASTIEKFEEST, Groot BAL, P. BOON Klomp! 1LZEK KLOHPEH, Grafkransen Grafkransen. J. C. Overduin, Jb. Ootjsrs. De UITVERKOOP INGEZONDEN. niet plaats hebben. Gevestigd te ALKMAAR, 552ste STAATSLOTERIJ. Wed. Johs. DENIJS, TANDARTS L. Tiemens, Voorst. van AD0LPH SCHUT, EEN BUS!? Zaandam, 20 Augustus 1896. H. Zwaardahn Jr., PLAATSELIJK NIEUWS. GEMENGD NIÉUWS. Predikbeurten. MCHAU 14 X. Doopsgezinde Gemeente Barsingerhorn c. a. Getrokken Pr ij zen. J> Burgerlijke Stand. Gem. SC HA O EN. Gem, Wfcring-cn. ADVEUTENTIEN. zijn in ruime keuze en prijzen, steeds as 3 verkrijgbaar bij 3 Allen, die iets te vorderen hebben van, verschuldigd zijn aan of borg tochten onder zich hebben, geteekend door, nu wijlen den heer I*. Sij— bruilds, gewoond hebbende en on langs overleden te W i c r i n g c r- waard, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen voor deil eersten September dezes jaars, Cf. van Os, Wegens onvoorziene omstandigheden, zal het CONCERT, geannonceerd tegen Z o n d a g 30 A u g., D. v. Twuiver. N. Holl. Koffiehuis. Kennemerpark, A 24. Teieplaoon no, 1. Spreekuren: 81/, 9, 12VS V/3 en 6 7. GHOOT te BAKSINGERHORN, op Zondag 23 Augustus a.s. onder leiding van den heer C. BIJFOST. Aanvang 7 uur. Uitstekende gelegenheid tot het ge bruiken van diners, enz, uitmun tende stalling voor paarden, afgesloten terrein voor rijtuigen en rijwielen. Minzaam aanbevelend, Uw Dw. Dr., is Donderdagmorgen in 't hotel v. d. heer Broersma te spreken. Voor den verkoop van verkoopers gevraagd. in liet Firma B. Schut, blijft gedurende dc ver- Douwing'» doorgaan in de bouten tent, precies te genover het huis. (lat er meer aclitor schuilt dan men op pervlakkig zou meonen. Wio weet welke hoog-politieko' be spiegeling011 straks in de redactiebureaux op touw worden gezet, omdat wel aau vier der groote mogendheden, doch aan de vijfde, Italië, niet wordt gedacht. En toch is de verhouding tusschen ITALÏÈ en RUSLAND tegenwoordig heel wel. Dat blijkt onder meer uit het voorgenomen huwelijk tusschen den kroonprins van Italië. Yictor Emanuel met prinses Helena van Montenegro. Volgens de Italiaansche traditie moet de a.s. koningin tot de R. K. kerk be- hooren. Daar de prinses Grieksch Or thodox is, moet het hoofd dier Kerk, de Tsaar van Rusland, zijne toestemming tot de geloofsverandering geven. Zwa righeden schijnen er van dien kant niet te bestaan, ja zelfs moet men dit hu welijk te Petersburg met welgevallen beschouwen. Gelukkig, dat dit vorstelijk engagement in den komkommerstijd werd gesloten, want in dien tijd van politieke armoe de, met gesloten kamers en reizende ministers, is zoo iets voor de kolom men der couranten een onberekenbaar buitenkansje. Zoo worden wij nu in de laatste da gen op breedsprakige artikels onthaald over den invloed, die dit huwelijk op den algemeenen stand van Europa zal uitoefenen. Men is nu tot zoover ge komen, dat Montenegro met behulp van Italië bij de groote buitverdeeling een deel van Albanië zal krijgen. Nu de kans op de Herzegowina is ver keken, blijft alleen nog eene uitbreiding naar het zuiden van Montenegro over. Italië zal door Ruslands tusschenkomst zijne krijgsgevangen zonen uit Abbes- synië terug krijgen en ten slotte zullen Italië en Frankrijk over de brug, die zijne steunpunten in Montenegro en Rus land vindt, elkander de vriendschapshand toereiken. Nog een ander vorstelijk huwelijk wordt thans in politieke kringen bespro ken wij bedoelen dat tusschen den Pranschen kroonpretendent, den hertog van Orleans en eene Oostenrijksche aarts hertogin. Hoog-politieke beschouwingen durft men er echter nog niet aan vast te knoopen. Aan het keizerlijk hof scheen m6n in den beginne wel eenigszins te gen de verbintenis op te zien. In de laatste eeuw toch scheen er een vloek te rusten op de Oostenrijksche vorstin nen, die den troon van Frankrijk hadden beklommen. Men herinnerde zich het droevig uit einde van Maria Antoinette, de ongeluk kige gemalin van Lodewijk XVI, van Maria Louise, die na den val van haar keizerlijken gemaal, Napoleon I als her togin van Parma en Piacenza hare overige levensdagen sleet. Of eene der de Maria weder eene zoo treurige toe komst wacht Men stelle zich gerust. Eerstens is prins Ferdinand van Orleans nog heel ver van den Fransche troon verwijderd en werd hij toch door onvoorziene om standigheden met het Koninklijk purper omhangen, dan vinden wij in het lot der hertoginnen eene reeks, die iets goeds voorspeltslachtoffer der revolu tie, regeerend vorstin in Noord-Italië, waarom zou de derde in opklimmende reeks niet als koningin haar leven eindi gen P Men ziet het, ook wij hebben onze bijgeloovige voorspellingen, al worden ze in een wat anderen zin opgevat, als die van den Hofburg in Weenen. {Niet geplaatste ingezonden stuMen nimmer teruggegeven M. de R. Ik zeg U dank voor de toezending van een No. Uwer heden verschenen courant, en voor het antwoord door U reeds aan den heer L. gegeven. Ik kanUwen lezers verder mededeelen, dat de trekking onzer 'loterij plaats heeft S3 September* a. s.9 ten overstaan van den hier gevestigden Notaris P. Mul dat het onderhoud van de gekcchie prij zen tot den trekkingsdag blijft voor reke ning van den verkooper. Ik kan den Heer L. verdei mededeelen, dat alle prijzen gekocht zijn en vóór de loting bij den heer Brouwercafé „Wapen van Amsterdam", worden tentoongesteld. U dankzeggend voor de afgestane plaats ruimte, Hoogachtend, Secretaris. Mijnheer de Redacteur Mag ik u beleefd plaatsruimte verzoe ken voor het volgende. In het nummer van de Schager Cou rant van Woensdag j.1 kwam een bericht voor, als zoude ik toegevoegd zijn als controleur aan het bestuur der Postdui- venvereeniging „do Snelvliegers", die vol gens dat bericht en een vroeger, te Schagen moet bestaan. Tot mijn groote verbazing las ik die benoeming, daar mij toen en nog he den, noch van het bestaan van een postduivenvereeniging, noch van mijne toevoeging aan het Eestuur als contro leur, iets bekend is. "Welke Heeren het Bestuur van de „Snelvliegers" uilmaker, is mij een raadsel, daar de 11.11. Keet en £chene} als bestuursleden in een vorig bericht genoemd in uwe courant, even min als ik iets weten van het bestaan van deze VereenigiDg. De Vereeniging „de Snelvliegers" bestaat dus volgens mijn meening niet, en is dc berichtgever de dupo eener aardigheid van den voor zitter, in het voorlaatste blad genoemd, lloe betrouwbaar? de berichten over de Snelvliegers zijn, kan dit dienon, dat j. 1. Zondag niet twintig doch wel v ij f duiven te Rotterdam zijn losgelaten. Ik geef nog aan uwen berichtgever den raad, om zich vooral, wanneer hot perso nen geldt, van de juistheid der berich ten bij de betrokkenen te informeeren, daar ik, en zeker meer met mij, het al les behalve aangenaam vinden, mijn naam in leugenberichten genoemd te zien. Bij voorbaat dankend, Achtend, J. Vader Az, Schagen sl/8 '96. Schagen, 22 Augustus 1896. Hedenmorgen omtrent 7 h 8 uur werden door een paar honden waarvan de eigenaar tot heden nog on bekend schijnt, eerst op Groenveld twee schapen verscheurd, toebehoorende aan den heer J. Fraaij en daarna op Grootewal, nog 3 schapen van den heer J. de Veer. Eén der honden is door den heer C. Asjes opgevangen. De politie bemoeit zich met deze zaak. Int ij den is Oostenrijk" Hongarije niet zoo zwaar bezocht door onweers- en hagelbuien, wolkbreuken, or kanen en overstroomingen. De berichten uit Tirol, Salzburg, de beide Oostentijken en Hongarije luiden droevig. In Hongarije zijn de Waag, de Douau en de Leitha op verscheiden plaatsen buiten hun oevers getreden j in Tirol en Salzburg zijn door overstroomingen groote verwoestingen aangericht. Van de stoornis in het verkeer op den Gisela- spoorweg werd reeds gewag gemaakt. De najaarsoogst is op vele plaatsen ge heel vernield, geheele wouden zijn onder mijnd en weggespoeld. Bij Weenen staan de velden blank Zaterdagavond heeft het er weer zwaar geon weerd, zoodat kelders en lage huizen on der water gezet zijn hel tram en spoor wegverkeer is hier en daar gestremd. In Isehl zijn aan oogst en baomen geweldige verwoestingen toegebrachtte Meidlirig is in de Wien een jonge landschapscliilde Bombörk genaamd, verdronken, doordat een vonder onder hem werd meegesleurd. De tentoonstelling te Montpellier verbrand. Eergisteren is op de Nijverheidstentoonstelling te Montpellier in Frankrijk een geweldige brand' uit gebroken. Het groote midden-paviljoen dat de beste voortbrengselen der plaat selijke industrie bevatte en het aan grenzende paviljoen, waar een boeken tentoonstelling werd gehouden, zijn tot ascb verteerd. In het tweede paviljoen bevohden zich ook zeldzame, door ver scheidene oude families in leen gegeven schilderijen van de stad Montpellier in alle tijdperken. Deze kostbare doeken zijn mede in de vlammen opgegaan en het verlies is onherstelbaar. Naast dit gebouw bevond zich het panorama van Reichshofen, waar de brand het eerst werd ontdekt. De meest uiteenloopende geruchten doen de ronde. Sommigen meenen de ontploffing van een bom te hebben ge hoord en anderen verklaren een ver dacht sujet de vlucht te hebben zien nemen. Alleen het paviljoen der schoo- ne kunsten is gespaard gebleven. De meeste inzenders waren niet verzekerd. Het bibliotheekgebouw bevatte het be langrijkste deel der stedelijke archieven en de bibliotheek der faculteiten. Een elfjarige reis. De Indépendance Beige heeft Donderdagmor gen, 13 Augustus 1896, te Brussel een briefkaart ontvangen, die den 26sten Au gustus 1885 te Diuant op de post was gedaan. Den 26sten Augustus 1885 kwam de briefkaart te Brussel aan en zij werd den 12den Augustus... 1896 uit Parijs nogmaals naar Brussel verzonden, kwam dus elf jaren na haar verzending uit Diuant op de plaats van bestemming aan. De oudste postbeambten koDden zich geen verklaring van het wonderbaarlijke feit geven. Het is en zal wel blijven een mysterie Hoe kan men sigarenkist- jes reukloos maken Op den bodem van het ledige kistje giet men eenige lepels spiritus, die men onmiddellijk aansteekt. De sigarenlncht verdwijnt daardoor. Gehard aluminium. De geschut-technici zullen binnenkort rekening te houden hebben met een nieu we uitvinding op hun gebiedkanonnen van aluminium. Een Amerikaan is het namelijk gelukt, een procédé te vinden om aluminium de hardheid en vastheid van ijzer te geven, Onlangs goot hij uit bet door hem ge harde aluminium een kanon van 1/i me ter lengte, bij een kaliber van 71/3 c.M. In tegenwoordigheid van den luitenant- kolonel der artilhrie Spencer werd het beproefd en aan den d'uk van een kruit- lading 7an 460 gram bleek bet gemakke lijk weeistand te kunnen bieden. De wanddikte van het kanon bedioeg 6 millimeter j het geheele stuk geschut woog 5,3 kilogram, terwijl hetzelfde kanon, doch van stial, volgens het technisch bureau van R. Liiders te Görlitz, minstens 80 kilogram zog hebben gewogen. De Ameri- kaanscbe regeering heeft thans een groot proefkanon besteld. Te Beaucairc (Frankrijk) heeft men een beer met stieren laten vech ten. Achtereenvolgens werden drie stieren door den beer gedood en tot besluit deze zelf met geweerschoten afgemaakt. De me nigte toeschouwers was opgewonden van verrukking over het afzichtelijk bloedbad. Rijk gezegend. Deze week kwam voor een klein burgergerucht een vrouw voor den magistraat te Harleaden, die terloops opmerkte, dat zij de moeder van 27 kinderen was. „Wat", zeide de magistraat, „27 nJa," zeide de vrouw, „de oudste is 35, ik had vier tweelingen, en het kind, dat ik op mijn arm heb, is het jongste." De migistraat liet haar gaan. EenHanoveraanschtoo- neelspeler, Odemar genaamd, moet de speelbank te Ostende tweemaal hebben doen springen. Hij heeft zoodoende bij de 100000 fres. gewonnen. Te Köninggratz heeft een opzienbarende rechtzaak haar be slag gekregen met de terdoodveroordee- ling van de weduwe van een rijken grondbezitter, 28 jaar oud, een jongen man van 23 jaar, tot wien zij in ver- trouwlijke betrekking stond en een boe renknecht. De weduwe en haar gelief de bleken den knecht overgehaald te hebben om den echtgenoot van de vrouw te vermoorden. Dit deed hij op een avond, toen hij zijn slachtoffer in het donker tegenkwam, en wierp het lijk in een put op de boerderij. Voor deze daad ontving hij van het paar de som van vijftig florijnen, De drie be klaagden bleven hardnekkig alle schuld ontkennen. De vrouw werd veroordeeld om bij de terdoodbrenging der twee mannen toe te zien, vóór zij zelve wordt opgehangen. Een electr o-m agnetische plant. In Nicaragua, in Midden-Ame rika is een plant ontdekt, die sterke eleetro-magnetische eigenschappen bezit en daarnaar Phytolacca electrica heet. Trekt men met de hand een tak van de plant af, dan krijgt men een tamelijk sterken electrischen schok. De invloed op de naald van een compas is reeds op zeven tot acht pas waar te nemen. De naald wijkt meer af naarmate men de plant nadert, en binnen in de struik ge plaatst, draait de naald in een cirkel rond. De bodem, waarop de plant groei de, bevatte geen spoor van ijzer of ande re magnetische metalen, en er is dan ook geen twijfel aan of de plant zelf bezit die zonderlinge eigenschap. De sterkte van dit verschijnsel hangt af van den tijd van den dag. 's Nachts is het nul en bereikt het maximum te gen 's namiddags twee uurals het weer stormachtig is, neemt de eleetro- magnetische kracht der plant nog toe. Een r ij wiel voor vijftien personen. Het nieuwste snufje op het gebied van wielersport is een rijwiel voor vijf tien personen of met andere woorden een quindecuplet. Men versta dit echter wel. Deze nieuwe creatie bestaat nog alleen in de verbeelding van den genialen Amerikaan het spreekt van zelf, dat 't een Ame rikaan is die het uitgedacht heeft. Hij zal waarschijnlijk tot zichzelf de be kende redeneering gehouden hebben wanneer we dit doen, waarom zouden we dan ook dat niet doen. We hebben nu bicycles, tandems, tripiets, quadru- plets, quintuplets, sextuplets, deeuplets en wie weet welke andere „plets", waar om zouden we er ook geen quindecuplet van maken De directeur, tot wien de onderne mende wielrijder zich gewend heeft, verklaarde, dat zulk een rijwiel zeer goed kon gemaakt wordenAls hij den prijs er maar voor betaalde ongeveer 350 dollar of te wel 875 gulden. De nieuwe machine werd besteld en zal over een maand klaar zijn. Ze heeft voorop een zetel van den stuurman en daar achter zeven paar zetels voor de overige berijders, die naast elkaar zitten. De quindecuplet zal gegeard zijn op 168, hetgeen ernorm is en elke omwenteling van de pedalen zal de machine zes-en veertig voet en acht inches vooruit doen gaan. Er zijn speciale banden voor in aanmaak en als de berijders ervaren zijn, zullen zij wonderbaarlijke tijden kunnen maken. en Antje Kooij. Guurtje, d. v. Sirnon Dekker en Antje Rotgms. Aaltje, d. v. lansje Kooij. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. Overleden Jan Bikker, oud 7 weken. Diua van Praag, oud 5 dagen d. v. Meijert Marcus van Praag en R-gitia Sassen. De Godsdienst-oefeningen beginneD om O V2 ure, des voormiddags. 23 Augustes, A. W. v. Kluijve. 30 Geen dienst, 6 September, A. W. v. Kluijve. 13 A. W. v. Kluijve. 20 Geen dienst. 27 A. W. v. Kluijve. 23 Aug. Kreil Ds. Kooiman. 30 Barsingerhorn Ds. Kooiman. 3de Klasse. Trekking yan 19 Augustus. Prijs van f25000: No. 1454 f 2000: No. 18768 f 1000: No. 19956 20190 f 400No. 2368 10567 f 100: No. 4687 6117 8752 9984 11159 3de Klasse. trekking yan 20 Augustus. Prijs van f 5000: No. 5054 f 200: No. 5865 6359 f 100: No. 15392 Marktberichten. 8CHAGEN, 20 AUG. 1896. Aangev. 12 Paarden f 50.a 175. 1 Ossen 14 Stieren a „160. 50.— a 100.- 25 Geldekoeien(magere) „100.a 160.— 15 Vette Koeien „150.a 205.— 10 Kalfkoeien *160.a 190. Vaarzen - a Graakalveren a 12 Nuchtere Kalveren 9 5— a 22— 177 Schapen magere 9 10.- a 13.75 135 Idem, vette 9 19— a 23— 100 Lammeren 9 10— a 14— 4 Bokken en Geiten f! 1— a 8.50 30 Varkens (magere) 9 8.50 a 11— 20 Idem(vette) per K.G. 9 —.32 a —.36 40 Biggen 9 3.— a 5.50 60 Konijnen 9 —.10 a —.60 150 Kippen —.10 a 1.25 20 Eenden 9 —.35 a -.50 435 Kilogr. Boter 9 1.10 a 1.20 216 Kaas 9 —.20 a —.30 2500 Kipeieren 9 2.75 a 3.25 Eendoieren 9 a Ingeschreven van 19 21 Aug. 1896. Geboren Maria Gerarda, d.v. Andries Adrianus van Zanten en van Hendiica Petronella Antonisse. Jannetje, d.v. Dirk Kaper en van Antje Kwak. Ondertrouwd, Getrouwd en Overleden Geene. Ingeschreven van 1 81 Juli 1896, GeborenAntje, d. v. Cornelis Ver- faii.'e en Geertje Tijsen. Dina, d.v. Meijert Marcus van Praag en Regina Sassen. Neelfje, d. v. Elbert Wagenmaker en Eli- sabttii Iltijblok. Dirk, z. v. Simou Veerdig HOORN, 20 AUG- 1896. Aangevoerd Kleine Kaas, hoogste prijs f23.— Com missie f—Middelbare f Hooikaas faangev. 265 stapels, wegende 81200 Kilo. ALKMAAR, 21 AUG. 1896. Kleine Kaas f 27.Commissie 24.— Middelbare f 23.50 aangevoerd 450 stapels, wegende 130000 K.G. Handel goed, ALKMAAR, 21 AUG. 1896. Aangev. GraDen 2770 H.L. als 802 H.L. Tarwe f 6.- a f 6.30 51 HL. Rogge, f 4.25 a 4.50. 559 HL. id. Chev. 14.— a 5.-. 852 HL. Haver f 2.50, a 36 HL. boonenPaardeD f 5 25 aBruineid. 19. 65 HL. Mosterd zaad rood, f 14.a 15-75geel f9 75. 131 HL. Karwijzaad f 10.70 a 11.37®. 304 HL. Erwten: Groene f 8.— a f 14 Grauwe f 10.50 a f 15.-; Vale f 7.75 a 11.50. EDAM, 20 AUG. 1896. Aangevoerd 85 stuks boter per 5 HG. f ,55 a f .60 Grasboter f a Kipcieren f 3. - a f 4.— por 100 stuks. ENKHUIZEN, 19 AUG. 1896. Heden worden aangevoerd 16 stapels kaas prijs, f24,50 per 50 KG. De prijzen der zaden waren als volgt: Nieuw Mosterdzaad f 14.— a 15.50 Karwijzaad f 11.— a f 11,25 Mosterdzaad f 11.a f 13.50 Maanzaad f6.— af Groene erwten f825 a 9. Vale erwten f 11.a 14.25. Wijker Vale f7.50 a 8.25. Grauwe erwten f 12. a 14.—. Bruine boonen f 10.— a 10.50 Paardenboonen f 4.75 a 5.25. Gerst f 3.75 a 4.Haver f 3.25 a 3.50. Aangev.: Vette Varkens f.16 a —.18 per iKG. Magere Varkens f 8.— a f 12. p. st- Biggen f 3. a 6. Scha pen f 16.a 24.Lammeren f 8. a f 12.— Konijnen f .40 a f .90. Kip pen f —.80 a 1.50, eieren f 3.50 a f3.75 per 100 stuks. Boter f 0.60 a f 0.62' per kop. Soliede AGENTEN gevraagd, te gen hooge provisie voor SCHAGEN, ZIJ- PE, WIER1NGERWAARD en voorts op alle plaatsen in Nederland. Brieven onder no. 1826, aan den Boekh. van Berkhout en Co. te HELDER. s as w Ct> 3 Hoogzïjde, 8 C II A O H ir. 09 3 03 S-. M a- O ten kantore van Notaris to Z ij p e. Wie te vorderen heeft van schul dig is aan of borgtochten bezit ten laste van den heer P. SEVENHUI- 8EN te Schoorldam, wordt verzocht daar van opgaaf of betaling te doen ten kan tore van Notaris VAN DER VEEN, te Schoorldam, vóór den 15 September '96. Achtend SCHAGEN. Med. Poets. Arts. Adres N.B. Kinderschcentjes vanaf 35 cents, Dames-laarsjes, geheel stof, verlakt neusje f 2.50Dames camgaren-laarsjes met echt kalfsleer, gegarandeerd, sterk, vanaf f 8.50Stoffen pantoffels zonder hak, eerste qualiteit, f 1.10. Heeren gekleurde pantoffels met hak f 1.75. Heeren gewast—rijgschoenen, met neusje, handwerk f 2.75, Dito met Cam- garen, zeer solide, f 3.50. Vetleeren mans rijgschoenen en ploegschoenen, ijzersterk, f 2.50. ÏÏAe verder" de uiterst gocdhoope prijzen, in de etalage.

Schager Courant | 1896 | | pagina 3