8- 3— MlllllUlil Yoerfflan en Jongeo. mOoggran Cz. op Maandag li Paljas, UITVERKOOP int, lur. te Schagen, Ds. Bouvin, P. POON, De UITVERKOOP ingezonden! TANDARTS Het Huisgezin een last? PLAATSELIJK NIEUWS. Een kermismuzikant. Predikbeurten. Doopsgezinde Gemeente Barsingeiliorn e. a. Burgerlijke Stand. Gein. 8 V n A U K 3K. Marktberi ebt e n. io— --io a a Harddraverij en Vuurwerk, op Dinsdag 22 Sept. 1896. ADVERTENTIEN. Zondag 13 September, €»evraagal een man en een jongen, goed bekend om met een paard om te gaail en goed kun nende Lezen en Schrijven. Adres Fr. Br. motto VOERMAN, Bureau Schager Ct. is Donderdagmorgen in 't hotel v. d. heer Broersma te spreken. in liet J J van ADOLPH SCHUT, Firma B, Schut, blijft gedurende de ver bouwing, doorgaan in de bouten tent, precies te genover liet buis. onder directie en met ïnedc- werking van den beroem den, Heli. Karakter-ko miek, den heer in het koffiehuis v de Beurs", m het lokaal van den heer A. 11RUIN, te geven door het gunstig bekende Tooneel- gezelschap, directie W. Hart, Hf Aanvang 8 uur. Entree 50 cent. Lampen, gewone prijs f3 50, f4.f4 50; thans f2.25, f2.75, f3 50. Van f 12.50 voor f9, Far(tphli's, gegarandeerd van kleur, vanaf fl, llelk-, Bier- en Wa ter-glazen, 47, cent. Kelkjes, 3a/2 cent. !<afnpeglazen, alle soorten 3 ct.; dito voor tafelbranders 12 ct. Hater- en Haas-ther mometers, 30 cent. Zie verder de goedkoope prijzen van Ghis-, Kristal-, Porcelein-, Aardewerk, Nickei, (gegarandeerd), Spoormaiaden, Koffers,1Tasschen, Galanteriën, enz. enz. enz. enz. Schagen, Joh. Merz. EEN BUS!? WAAR?? bij J. Rotgans, te Schagen. Waarvoor dient die Bus? t Merlais te Sclap at- tiiil ii het CalÉ ra hen Heer Co«. ZijiewM. SCHIEDAMMER GEN EVER. MIG H TC AP. C. de VIIIE2S, te Schagen. P. H. Als bewijs van echtheid is cachet en kurk steeds voorzien van den naam der firma P. HOPPE. druk van het ontsnappende gas worden hijna alle ruiton van den tramwagen ver brijzeld. De voerman van de kar sloeg van den bok en werd door de paarden, die schichtig waren geworden, een eindweegs voortgesleurd. Gelukkig liep het ongeval verder af met enkele kleine verwondingen, die de voerman kreeg. Het klinkt gruwzaam, hard, onnatuur lijk, niet wa r Men is gewoo.. van het familie—leven, van de poëzie van het huis gezin te spreken, zich het geluk voor te teekenen, hetwelk vader en moeder in het gezellig thuis genieten, wanneer een bloei ende kinderschaar voorspoedig opgroeit. Maar hoe weinigen valt deze vreugde on- vergald en onverkort ten deel De huis vaders zuchten meestal onder den last der uitgaven, welke zij meestal niet kunnen dekken, de moeders gaan gebukt onder de misère, dat zij met het naar hare be grippen karig toegemeten huishoudgeld niet toe kunnen. Het zijn maar weini gen, die zich weten te behelpenhe laas. Daar gaat dan zeer dikwijls het hui selijk gelnk, hetwelk zich voor het huwe lijk in zulke verlokkende kleuren afmaal de, te loor en menig man verliest in de worsteling om het bestaan de kracht, om dien strijd uit te vechten. Men werpe maar eens een blik op de statistiek der zelfmoorden Cijfers spreken Deze getal len spreken een duidelijke taal. Zij ver halen ons van buitengewone bedragen, welke menig huishouding verslindt, van kinderlooze echten, van onbeholpen, niets- kunnende vrouwen, die den man in tijden van nood een ballast zijn, in stede van hem te helpen, te steunen, bemoedigend terzijde te staan. „De man," zoo heet het, ffmoet de verzorger, de onderhouder van bet huis gezin zijn." Zeker, bij wmoet' het zijn; hoe echter, wanneer hij, door ongunstige verhoudingen uit zijnen werkkring gerukt, geen broodwinning vindt P Heeft hij eene van haar plicht bewuste en energie ke vrouw, dan zal zij weten te helpen zich een bestaan te verwerven, zich in hare behoeften beperken, goede menscheu voor bet lot der haren weten belang in te boezemen. Maar het gros der vrouwen laat, helaas, ellende en noodlot bet ruime veld, zonder den strijd met de vijandelij ke machten op te nemen. Zij wanen hare plichten te vervullen, wanneer zij koken, de huishouding bestieren, en den broodeloozen en daardoor dubbel ongeluk- kigen man haar leed voorjammeren. Het ongeluk treft het dan nog meestal, dat de vrouw, in plaats van zich aan te gor den, zich in te spannen; kind op kind brengt en dat de toename van het huis gezin hare krachten dermate in beslag neemt, dat zij werkelijk gelooft niets te kunnen doen, dan haar klein volkje te verzorgen. Men is gewoon zulk een arme vrouw, wier rijkdom in een talrijk gezin bestaat, te beklagen; mis Zou men zoo eene niet eerder moeten laken P Op zonderlinge wijze trekt men er tegen te velde, dat vrouwen en meisjes een be roep zouden kiezen. Zeer ten onrechte doet men dat. Zijn dan de maunen al tijd iu de gelegenheid, hun huisgezin te onderhonden? Vragen wij slechts, hoevele duizenden de hulp der vrouw met vreug de zouden begroeten. En niet alleen om het geld, wat de vrouw verdient, is het te doen, maar ook om de kunst van spa ren, welke de degelijke vrouw in haarhuis moet betrachten. Wie zelf weet, hoe rnoeie- lijk het is, een gulden te verdienen, geeft dien zeker niet zoo licht uit. Maar de meesten der in traagheid voortlevende vrouwen, die nooit eenige moeite hebben aangewend ore den man den last, alles voor het huisgezin benoodigde te bezor gen, af te nemen, die in den man slechts eene verzorgingsmachine zien, die rusteloos werken moet en nooit mag stil staan, die vrouwen weten niet, wat sparen en hnishouden beteekent. Zij meenen, wanneer hunne pannen glimmend geschuurd, de meubels gewreven, haar toilet in orde iB, dat zij daarmede genoeg verricht hebben. In gelukkige en gunstige levensomstan digheden wel, maar waar de werkkracht van den man niet voldoende is om een talrijk gezin te onderhouden, daar is de veelgeprezen eigenaardigheid van menige vrouw slecht op haar plaats, daar m?g zij niet meer opgaan in het streven, alles er netjes te doen uit zien, maar daar moet zjj het hoofddoel najager; den man den grooten last, zijn gezin te onderhou den van de schouders te nemen, opdat hij niet onder dien last bezwijke. Het is verbazend te weten, wat al niet menig huisvader doen moet, om alle ei- schen, welke een groot huishouden stelt, te bevredigen. Zoolang de man in staat is te werken, werkt hij ook wel en geeft hij gaarne alles. Maar hoe, wanneer ziekte, werkeloosheid, achteruitgang in zaken enz. zijn ingetreden Dan is dikwijls geen spaarduit in het gezin aanwezig, dan is er geen vooruitzicht, den moeielijken tijd door te komen. Schulden bij schulden wor den dan gemaakt en de last dier schul den doodt elke levensvreugde en vernietigt de hoop op betere dagen. Wee en driemaal wee, al die huisgezin nen, die het zedelijk steunpunt verlo. ren hebben, op eigen krachten te steunen. Het ongeluk van ontelbare menschen ont- Btaat daardoor, dat zij juist op een te grooten voet leven, zich niet matigen, zich niets ontzeggen kunnen. De opschik der vrouwen is in het maatlooze gestegen zij 'fagen niet: Vanwaar krijgt mijn man het geld, om dit en dat te geven Het moet er zijn. Zij vragen niet„Zou het niet beter zijn, in plaats van dit of dat gemakkelijk te ontberen voorwerp te koo- pen, het geld op de spaarbank te bren gen noch minderffIs er niet eene j gelegenheid, zelve iets te verdienen, wan neer het den man moeielijk valt, alles bij te brengen Het wekt zeer de bevreemding, met welke traagheid en onnadenkendheid, jonge, begaafde vrouwen voortleven, zonder zich af te vragen! ffHoe nu, wanneer uw man ziek wordt of buiten betrekking geraakt Waarvan moeten wij dan leven Een bekend oeconoom zeide, dat men het volk moest dwingen, bij te dragen in zieken- en pensioenfondsen, en vooral onder de vrouwen daarvoor propaganda moest maken, opdat de zin voor sparen worde ontwikkeld en aangewakkerd, de behoefte aan mode en weelde beperkt, in gekrompen worde. De spaarpenning moet er zijn, moet bijgebracht worden. Delast, het huisgezin te onderhouden, is anders voor een huisvader te groot. Wie er te gen is, dat de vrouwen in staat worden gesteld zelve te verdienen, kent eenmaal het leven niet, zooals het werkelijk is. Hoe gelukkig zonden zoo en zoovele man nen zijD, wanneer zij vrouwen hadden, die hen den last, het huisgezin te onderhou den, hielpen dragen en torschenDaar om klinke de vermaningElke vrouw be- schouwe zich, waar de noodwendigheid zulks gebiedt, als helpende, mede-verdie nende krachtZij late hare talenten niet braak liggenZij zij de kameraad van den echtgenoot in vreugde en in leed, zijn steun, zijn hulpzij ontlaste hem, waar zij kan; zij leve niet uitsluitend voor op schik en gemak, voor koken en schuren, voor conversaties en partijtjesWaar een man mag roemen op een vrouw, die voor hem in de edelste beteekenis van het woord een goed kameraad is, daar zal het huisgezin hem nooit tot last zijn. Maar vragen wij eens, hoe velen nog gebukt gaan onder den last, alles en alles voor hunne „dure" vrouwen te mogeu verschaf fen, voor vrouwen, die er geeaerlei begrip van hebben, dat elke kracht eenmaal ver bruikt is en uitgeput raakt en dat de al te strak gespannen boog springt. Te Anderlues (België) zijn Woensdag de gouden bruilof ten gevierd van acht der oudste inwoners van deze plaats. Er werd een optocht gehouden, waaraan de bur gemeester, de Gemeenteraad en een escorte marechaussees en bereden politie deelnamenachter dezen kwamen de vier paren, omstuwd door een zwerm van kinderen, verwanten en vrienden. Na de voornaamste straten doorgetrok- J ken te zijn, hield men stil voor het Raadhuis, waar de oudjes elk een ge- makkelijken armstoel ten geschenke ont vingen. Een diner en een bal werden vervolgens te hunner eer gegeven. Zullen de landbouwers dan nooit leeren Men kan tegenwoordig op tallooze landerijen den opgebrachten mest in hoopjes zien liggen, die dan een heele poos in dien toestand blijven. Door zulk een behandeling van den mest berok kent de boer zich groote schade, wat tegenwoordig toch waarlijk niet aan te bevelen is. Door hot opeenpakken in de hoopjes begint de mest te werken, dat iseen gedeelte verandert in gassen, die in de lucht verdwijnen. Dit ge deelte is juist het kostbaarste van den mest, nl. de ammoniak, wat dan geheel verloren is. Bovendien zakt onder de hoopjes veel meer van de werkzame be- standdeelen in den grond dan noodig en nuttig is. Daardoor komen op die plaat sen geilplekken in het volgende gewas zoo dit koren is, heeft het daar veel ge vaar voor legeren. Het overcomplete, dat niet door den bovengrond kan vastgehouden worden, gaat naar de diepte en is dan ook ver loren. Wil men den mest bepaald op hoopjes laten liggen, dan is het best, dat men ze met aarde bedekt. Beter is het echter, hem onmiddellijk uit te spreiden. Dan ontstaat geen gisting allen deelen van den akker krijgen evenveel, niet te veel en niet te wei nig de regen brengt het voornaamste in den grond en de rest volgt later bij het ploegen. Alzoo geen verlies, maar uitsluitend winst. Het Amerikaanse he oogstrapport. Uit Washington wordt gemeld, dat in het verslag over Septem ber van het departement van Landbouw de gemiddelde toestand der maïs wordt opgegeven als 91 of vijf punten minder dan een maand geleden. De oogst be looft nog steeds een ruime opbrengst, ofschoon er thans vele klachten inkomen met name over vroege vorst in het Noor den. De gemiddelde toestand der tarwe bij het oogsten wordt gesteld op 74,6. Men klaagt ten opzichte van dit ge was veelvuldig over de verminderde op brengst van het winterkoren, tengevolge van droogte in het voorjaar en later ge vallen hevige regens. De gemiddelde toestand van den ka- toenoogst bedraagt slechts 64.2, een vermindering van bijna 16 punten over één maand, alles als gevolg van do bui tengewone hitte cn droogtede laatste regens zijn te laat gekomen en de „top- oogst" zal geheel onbeduidend zijn. Rogge staat op 82 tegen 83,7 in liet vorige jaar, gerst op 83,1 tegen 87,6, haver op 74 tegen 86 in 1895. Ernstige wanordelijkhe- den hebben gistermiddag plaats gehad hij Frévent, een plaatsje in Noord-Frankrijk, waar de barones Fourment aan de werklie den den toegang tot het park had verbo den. De werklieden uit den omtrek, om streeks 1000 man sterk, hebben het kasteel formeel belegerdal de venster ruiten ervan waren gebroken. De po litie, die te laat op het terrein kwam, had groote moeite om de oproermakers te verstrooiendezen verklaarden, dat zij den volgenden dag weer zouden be ginnen. Schaoen, 12 September 1896. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkan toren werd gedurende de maand Augustus ingelegd f7217.685, terugbetaald f4664,59. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3314. Zondagmorgen a. zal in de kolfbaan van het locaal Ceres, weder om door de 5 reeds meergenoemde gym nastiekverenigingen, op het gebrui kelijke uur, de gewone turndag worden ge houden, die nu evenwel de aantrekkelijk heid zal bezitten, dat de werktuigoefenin gen, die door de verschillende vereenigin- geD, op het feest te Barsingerhorn, met zooveel accuratesse, werden uitgevoerd, ditmaal nog eens zullen worden gemaakt. De toegang tot het turnlocaal is voor belangstellenden ditmaal vrij. De a f d. „behagen en Omstreken van den Bond van N. O." besloot met al- gem. stemmen, het voorstel van het Hoofd bestuur goed te keuren, waarbij aan den heer den Haïtog tijdelijk eene toelage ait de weerstandskas wordt verstrekt. Onze plaatsgenoot, de heer G. Zijlstra is tegen den 18 Sept. opgeroepen, om deel te nemen aan het ver gelijkend examen, als hoofd eener school te Diemen. B lijkens advertentie, voor komende op deze pag. van dit blad, zal ter gelegenheid van Harddraver ij en "Vuurwerk alhier, op Dinsdag 22 Sept. a.s, in het Koffiehuis van den heer W Roggeveen Czeen Café Concert wor den gegeven, onder leiding en met mede werking van den heer N. de Haas, den ook alhier zoo uitmuntend bekend staanden Hollandschen Komiek. De zorg, die de heer de Ilaas besteedt aan zijn keurige en geestige voordrach ten en de samenstelling van zijn gezel schap, waarborgen weder een genotvollen avond. {Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven Mijnheer de Redacteur! Verleden week las ik in uw blad, van Zondag 6 Sept., een verslag over de gepas seerde kermis te Nieuwe Niedorp. In verband daarmee zag ik gaarne het volgende in uw blad opgenomen. Uw Verslaggever was vol lof over het Paardenspel van den heer Co- henen niet minder over de Dans muziek van de Polakkenwaar hij mee begint en eindigt. Buiten twijfel is de heer Polak een goed violist, en kan hij, met bijpassend accompagne ment, mooie dansmuziek laten hooren. Of nu die stampende Boembas ook door iedereen mooi wordt gevonden, is wel twijfelachtig Mede van groote waarde om goed te kunnen dansen is, een net te ruime zaal, die hij den heer Haring huizen niets te wenschen overlaat. Een goede instelling was het van genoemden kastelein om tegen tien cents entreé v r ij te laten dansen; wenschelijk ware het, dat dit in alle danszalen navolging vond, zoowel voor het dansend publiek, als voor de muzikanten. Uw Verslag gever verzuimde te vermelden, dat ook nog in andere lokalen dansgelegenheid werd gegeven. Ook daar was de dans muziek (zoo niet onvergetelijk) toch zeer goed bruikbaar, 't Wekte bevreemding op, dat de Directeur van Melodia go- heel niet werd genoemd. Deze toch, is de koning van deze en vele andere onder nemingen aan hem dus de grootste eer Bij voorbaat mijn dank voor de ver leende plaatsruimte. De Godsdienst-oefeningen beginnen om V2 ure, des voormiddags. 13 September, A. W. v. Kluijve. 20 u Geen dienst. 27 A. W. v. Kluijve. 13 Sept., Barsingerhorn, Ds. Kooiman. 20 Kreil, Ds. Kooiman. 21 Barsingerhorn, Ds. Kooiman. Iugeschreven van 9 11 Sept. 1896. Geboren Jan, zoon ven Jan Meereboer en van Maartje Duinmeijer. Ondertrouwd, Getiouwd en Overleden Geene. SCHAGEN, ÏO SEPT. 1896. Aangev. 11 Paarden f 85— 145— 4 Veulens 75— a 115 7 Ossen r 70.- a 90. 8 Stieren 60— a 250— 50 Geldekoeien(magere) „100— a 160— 20 Vette Koeien „160 a 220— 25 Kalfkooien ,160— a 230— 15 Vaarzen 60. a 100— Graskal voren li 8 15 Nuchtere Kalveren 8— b lab 249 Schapen magere a ie 200 Idem, vette 18— a le-— 210 Lammeren 16— 5 Bokken en Geiten 3— a 8— 30 Varkens (magere) 8- a 14— 13 Idem(vette) per K.G. -.34 a —■38 100 Biggen 3.50 a 6 30 Konijnen a —.75 100 Kippen -.10 a 1.30 15 Eenden —.35 a -•60 10 Duiven -.10 -.15 500 Kilogr. Boter 1— a 1.20 400 Kaas -.20 —.30 4000 Kipeieren a 3.50 500 Eendoieren 3.20 a 3.30 HOORN, 10 SEPT. 1896. Aangevoerd Kleine Kaas, hoogste prijs f28.Com missie f 25.—, Middelbare f 24.Hooikaas f aangev. 220 stapels, wegende 60046 Kilo. ALKMAAR, 10 SEPT. 1896. Kleine Kaas f 28.Commissie 25.50 Middelbare f 27.— aangevoerd 450 stapels, wegende 137000 K.G. Handel over het go- heel stug. ALKMAAR, 11 SEPT. 1896. Aangev. Granen 3963 H.L. als 306 H.L. Tarwe f 6— a f 6.25 145 HL. Rogge, f 4.30 a 4.60. 836 HL. id.Chev. I 4.60 a 5.40. 1881 HL. Haver f2.— ,a373 HL. boonen Paarden f 4.40 a Bruine id. t 9.a flO.—Duiven 16.—; 103 HL. Mosterdzaad rood, f 14.50 a 15-60 179 HL. Karwijzaad f 11.25 a 425 HL. Erwten: Groene f 7.75 a f 15. Grauwe f 14.a f 16.— Vale 17 50 a 11.50. 15 HL, Blauw Maanzaad f 6.75. EDAM, 10 SEPT. 1896. Aangevoerd 67 stuks boter per 5 HG. f ,52® a f .57® Grasboter f a—Kipeieren f 3.50 a f 4.— per 100 stuks. ZAANDAM, 10 SEPT. 1896. Aangevoerd 17 stapels, kleine Kaas, prijs f 25.50. ENKHÜIZEN, 9 SEPT. 1896. Heden werden aangevoerd 13 stapels kaas prijs, f26,- per 50 KG. De prjjzen der zaden waren als volgt: Nieuw Mosterdzaad f a Karwijzaad f 11.25 a f Mosterdzaad f 13.75 a t 16.— Maanzaad f 6.— a f Groene erwten f 8-25 a 9.—. Vale erwten f 11.a 13.75. Wijker Vale f 7.50 a 8.25. Grauwe erwten f 12. a 15.— Bruine boonen f 8.a 10— Paardenboonen f 4.50 a 5.Gerst f 3.75 a 4.Haver f 3.a 3.50. Aangev.: Vette Varkens f.16 a .19 per Vs KG. Magere Varkens f 8.a f 14.p. st. Biggen f4. a 8.— Scha pen f a Lammeren f afKonijnen f— .40 a f .90 Kip pen f .90 a 1.50; eieren f 3.50 a f 4.— per 100 stuks. Boter f 0.60 a f 0.625 per kop. 's avonds 6 uur, 30 min. pred. der Ned. Herv. Kerk te Alkmaar. CS N.B. Kinderschceiitjes vanaf 35" cents, Dames-laarsjes, geheel stof, verlakt neusje f 2.50Dames camgaren-laarsjes met echt kalfsleer, gegarandeerd, sterk, vanaf f 8.50 Stoffen pantoffels zonder hak, eerste qualiteit, f 1.10. Heeren gekleurde pantoffels met hak f 1.75. Hecren gewast-rijgschoenen, met neusje, handwerk f 2.75, Dito met Cam- garen, zeer solide, f 3.50. Vetleeren mans rijgschoenen en ploegschoenen, ijzersterk, f 2.50. Zie eerde* de uiterst goedltoope prijzen in de etalage. N. de Haas, Zie verder groote biljetten. T t i Drama in 5 bedrijven, naar het Fransch van d'Ennery, door J. R. Mise-en- Scène van J. D. BLAASER, Ditstak is met het grootste succes door geheel het land opgevoerd, Volgorde der Bedrijven: late BedrijfPaljas en zijn familie. 2de Bedrijf: De ontvoering. 3 de Bedrijf Paljas op het Bal. 4de BedrijfPaljas als edelman bij den Hertog. 5de Bedrijf Aan vrouw en kindereu weergegeven. Kassier en Commissionnair in Effecten Wissels, Coupons, Buitenlandsch Bankpa pier en Specie. Agent der Meergelijkmatige Brandwaar borgmaatschappij voor roerende goederen, uitsluitend voor landbouwers en veehou ders, gevestigd te Loenen aan de Vecht,-der HaagscheAssurantie compagnie voor branden van 1805, en der Eerste Nederlandsche Ver zekeringmaatschappij op het Leven,tegen In validiteit en Ongelukken, gevestigd te 's Gravenhage. Puike oli de MERK: Verkrijgbaar bij

Schager Courant | 1896 | | pagina 3