Brieien uit Zuifl-Afrika. Uit en voor de Pers. Sociale politiek. WORDT VERVOLGD. GEMENGD NIEUWS. verder tegen den avond, omstreeks 4 uur op het strand tusschen Csllanisoog eu Petten dooi iemand gevonden, die de drie kleinen bij de heer E r i k s, van Petten bracht. Door middel der telephonische ver bindingen der kustplaatsen had de in middels ongerust geworden vader geseind naar alle plaatsen tot en tnsschen Egmond en Helder, zoodat de verblijfplaats der kinderen en huuDe herkomst aan beide zijden spoedig bekend waren. De kleinen aten met groote smaak hun voorgezet voedsel op en schenen volstrekt niet berouw-hebbend. Na hun avondmaal werden ze naar bed gebracht en sliepen weldra als rozen. De kleuters telden res pectievelijk 4 6 en 9 jaar. Den vol- genden dag werden zij door den vader ge- haalt en per stoomboot naar den Helder getransporteerd. De Urker visscher Klaas Hakvoort zeilde oensdag, tijdens een flinken bries, met zijn vaartuig, U K 123, van Urk naar de Noordzee, toen hij tnsschen den Gelderscben Hoek en Medem- blik onvoorziens over boord viel. Op dat oogenblik was alleen de jongen boveD, ter wijl de knecht en zijn zoontje sliepen. In een ommezien waren dezen gewekt. De schipper, die niet kon zwemmen, behield echter de tegenwoordigheid van geest, om zich op den rug eenigen tijd drijvende te houden; terwijl hij zijn vaartuig door den hevigen wind zag voortspoeden. De knecht wendde zoo spoedig mogelijk het roer, doch kon eerst na eeüige vergeefsche slagen den drenkeling, die reeds door zijn doorweekte ruime kleeding begon te zin ken, met een haak grijpen. Met de hulp van een anderen Urker visscher, die hen op zijde kwam, werd Hakvoort, die meer dan een half uur bui ten boord gelegen had, nog levend, of schoon bewusteloos, aan boord gehesche». Door hunne vereende pogiDgeD ook zijn 10-jarig zoontje hielp met alle krach ten mee mochten zij er in slagen, hem in leven te honden en naar zijn hnisgezin op Urk terug te brengen. Diefstal te GORINCHEM. Io den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een brutale diefstal plaats gehad. De dief of dieven zijn in de Molen straat over een hek van 3.50 meter hoog te geklommenzij kwamen toen in een poort, grenzende, aan het weeshuiszijn door middel van een daar liggende lad der op het dak geklommen van een huis, bewoond door een winkelier in garen en band, van daar over het dak van een heerenhuis en zoo heeft men toegang we ten te verkrijgen tot de woning van den goud— en zilversraid B. .Meijer, Daar heeft men eerst gedeeltelijk den weg versperd door een stoel voor een trapdeur te plaatsen, toen een hondje (een keffertje) den hals afgesneden, waarna^ zijn gestolen 150 gouden heeren- en damesringen, waaronder verschillende steenen en ook ja- weelen in den vorm van een klaverblad. 14 gouden heeien- en dameshorlogeket tingen 15 zilveren horlogekettingen. 5 gouden dames-medaillons 2 gouden heeren-medailloDS (boekvorm); 7 gouden boekknipjes 7 zilveren broches (Zeeuwsche knoopen) en 14 gouden tonnen voor halskettingen (ter waarde van ongeveer f 1000.) Van de daders is nog geen spo'br ont dekt. Naar men meldt, was de heer Meijer tegen diefstal verzekerd. nog een beetje aan, heb je dan geen adem meer Doe 't voor mij voor mij, ja on gelukkige vader, wanneer je er voor je zelf te trotsch voor geworden bent. Moet er dan juist een breuk zijn Er is zooveel geweest, dat er zoo heeft nitgezien en we der goed terecht gekomen is." vDit echter is onveranderbaar," antwoord de zij, en toen hij het nog altijd niet scheen te willen gelooven, zeide zij hem „Men heeft zich tot overleggen den tijd ge laten, want den gansehen dag van gisteren heeft men daartoe gebrnikt, zonder er een oogenblik aan te denken, wat ik in die nren van onzekerheid bad te lijden. Zelfs de bloemen, die mg iederen morgen gestuurd werden, bleven weg. Dat was tenminste een teeken. Heden eindelijk, voor een uur geleden ongeveer, is luitenant von Ringseis als afgezant gekomen en heeft een pakje voor mij afgegeven. Hij heeft het mij niet eens zelf overgegeven, heeft niet eens gewacht tot men mij riep. Hij had zulk een haast, bij moest wel bevreesd geweest zijn voor mijn bidden en smeken en voor mijne tranen. Hoe kon het ook anders zijn, dat men een scène maakte, verwenschingen uitstiet, van zichzelf viel Bljjkbaar is men aan dergelijke theatermauoeuvres gewend. De gezant was niet gemachtigd verklaringen of verontschuldigingen van mij aan te ne men; te geven had hij er natuurlijk gecne, de verzoening zon met voorbedachten rade on mogelijk gemaakt worden. Zij is eenvoudig ondenkbaar, zoo staat het ten overvloede doch uitdrukkelijk in den brief. Gij kunt het zelf zwart op wit lezen." Zij reikte hem een verkreukeld blad,(welks toestand heel gemakkelijk raden liet, met welke gevoelens Hilde deze tijding in ont vangst genomen had. Nd was het weder glad uitgestrekenBrandolf zag zich even wel niet in staat een woord ervao te lecen. Zijn hand sidderde, de letters schemerden, het scheen, of de lorgnet, die zijne oogen te hulp moest komen, alle doorzichtigheid verloren had. „Het gaat niet ik kan niet 1" zuchtte hij* „Wat staat er dan eigenlijk in P" Hilde las hem de weinige regelen voor „Een enkel oogenblik was genoeg geweest, niij mijn dwaasheid duideljjk te doen worden. Wieritigen, 20 Sr.pt. 1896. Hedon namiddag hield de muziekver- eenigiug Harmoniehaar gewone repeti tie. Terwijl men drnk bezig was met stu- deeren, werd er onverwachts aan de deur geklopt; een^der leden die dat onder het spelen had opgemerkt, opende de deur en tot groote verbazing zag men een prach tig vaandel binnendragen. Eenige da mes hadden de goedheid om gelden te ver zamelen en waren mei behulp van anderen in de gelegenheid gesteld om „Harmonie" te verrassen. Mej. Koorn, die bij die gelegenheid het woord nam, gal het vaandel den Directeur over, terwijl de Directeur haar namens de leden van Harmonie be dankte, voor de onvermoeide pogingen, die door haar als presidente verricht waren. Nu giug rueu in optocht door het dorp llippolytushoef. Bij de woning van den EdAchtb. heer van Kempen werd halt ge houden en de gecomponeerde Yaandal- Marsch geblazen. De heer Rijkehoer Di recteur van Harmonie, bedankte den heer van Kempen voor zijne goede hulp, ge durende zijn verblijf aan „Harmonie" ver leend. Verder ging men weder met muziek het dorp door, naar het gewone repetitie lo kaal, alwaar besproken werd om de gevers van het vaandel een Vrijdag te verrassen, met een extra uitvoering. Zondagavond j. 1. had er of op de bovenzaal, in het Herv. Kerk gebouw te "Wiexüngeri, eene lezing plaats, door een afgevaardigde van den chris- telijken geheel-onthouders-bond van den Helder. In de pauze werden er door eenige geheel onthouders (die meê gekomen wa ren) liederen gezongen. Na afloop der le zing konden diegenen, die ook geheel onthouder wilden worden, zitten blijven en de noodige inlichtingen verkrijgen. Tevens werden bij den uitgang tractaatjes en ver schillende couranten uitgereikt. Het Utrechtsch Dagblad vindt de leuze „anticleriaal" voor de liberale partij uit den tijd. Bovendiendat „anti", dat het een of ander, zonder te zeggen waar men dan vóór is, is niet opbouwend. Thans is de vraaghoe denkt gij over de oeconomische en de sociale eischen des tijds Het blad antwoordt hierop in den vol genden geest Wenschelijk schijnt ons in het belang van ons vaderland en zijne toekomstige ontwikkeling een krachtige gematigde partij. Weerstand zal in de toekomst gebo den .moeten worden aan allerlei radicale en socialistische neigingenen evenzeer zou in de toekomst aan de rechterzijde zich een en ander kunnen ontwikkelen dat, hoewel „Rome" en „Dordt" gesplitst, in zijne eenzijdige overheersching niet minder dan de sociaal-democraten door ons als groot gevaar voor de gemeenschap zoude worden beschouwd. Botsen dergelijke elementen tegen el kander, dan weet men niet wat er in- tusschen van den staat worden zal. Daarom moet in het midden staan een aaneengesloten liberale partij. Bij de verzameling daarvan, dient men het eens te zijn, als hoofdbeginsel, over een breken met het inderdaad theoretisch reeds lang veroordeelde individualisme, over een erkennen daartegenover, van Ik maak u daarvan geen verwijf, die ver blinding kan ik alleen mijzelf toeschrijven; maar de toekomst, die mij in dat oogenblik reeds duidelgk werd, is mij bij helder na denken eerst recht levendig voor oogen ge komen. Uw woord is u teruggegeven." Zij hield op, een blik op haar vader deed haar hare eigene gevoelens vergeten; voor hem was dit een bliksemslag. Die plotse linge ongehoorde verandering had hem ver doofd. Hij zat daar gebroken als een grijs aard. Die aanblik greep haar diep aan, dieper dan alles wat zij tot dasverre ervaren had. Zij zette zich naast hem op de sofa en legde haar arm om zijn hals en haar waDg tegen den zijne. „Lieve, arme papa I" vleide zij. Alle kilheid, afmatting en bitterheid waren ver dwenen en een innige, warme toon sprak haar nit het harte. „Om n doet het mij leed zoo leed 1" Hij knikte zwaar mot het hoofd en als eeD vertwijfeld klaaggeroep klonk bet. „En ik was zoo goed op gang l En na alles de paarden de villa de in richting al die kostelijke meubelen Zijn stem verstikte in smait. Hildo trachtte hem toe te spreken, maar wat zon zij hem voor trcost geven Hare aanhankelijkheid, hare liefde? 't Scheen baar in dit oogenblik, alsof zij die zon kan nen verdubbelen, maar wat nut had dat voor hem Zij mocht zeggen wat zy wilde, bij herhaalde slechts steeds van tijd tot tjjd„En ik had het reeds zoo goed op gang." Daarover scheen hjj niet nit te kun nen. Een geroiech aan de deur stoorde hem eindelijk. Men bad belet moeten geven, wanneer men geen vreemden wilde ont moeten en voor dat nog Hildo het beletten kon, trad er reeds bezoek binnen. „Is het geoorloofd? Acb, ik dacht wel dat wij u hier wel zouden aantreffen. Ik heb het Felix dadelijk wel gezegd. Wij storen toch Biet Die vraag was overbodig, want gravin Valeska met graaf Felix Böblen achter baar aan, waren reeds binnen getreden. het feit, dat de gemeenschap belang heeft bij den bloei van alle haren leden en ton einde dien bloei te verzekeren niet meer lijdelijk behoort toe te zien maar ordenend behoort in te grijpen. Hiertegenover staat, dat, terwijl er op oeconomisch gebied een toenadering van rechts naar links, op politiek gebied een toonadering van links naar rechts zal moeten plaats grijpen. Men ga maar eens na in welke steeds afnemende mate van populariteit onze di verse vergaderende vergaderingen zich mogen verheugen, om te beseffen dat in het algemeen reeds de opinie begint door te dringen met parlementaire vergade ringen gaat het niet. Daar hebben altijd honderd onkundigen de meerderheid o- ver tien kuudigen. Zal er meer tot stand komen dan tot nu toe, dau zal de macht der mannen aan het roer moeten worden verstrekt, dan zal de bevoegdheid van het uitvoe rende gezag in de verschillende staats rechterlijke gemeenschappen moeten wor den uitgebreid. Reeds aanstonds aan de orde is in middels het stelling nemen ten opzichte van de oeconomische eischen des tijds. Wij gelooven dat een toestemmende houding ten aanzien dier eischen onaf wijsbaar is. Aan de orde is een verstandige soci ale politiek. Particuliere Correspondentie. JOHANNESBURG, 28 Aug. 1896. Als men 18 dagen in eene drijvende gevangenis opgesloten is geweest, begint men zoo zoetjes aan vurig naar land te verlangen. Zoo ging het ten minste mij en velen die bij ons waren. Dat moet ik nog getnigen, dat de behandeling aan boord, tot aan het eind niets te weDSchen overliet; maar met dat al waren wij' toch allen blij te Kaapstad voet aan wal te zetten. De formaliteiten aan het douane kantoor waren nog al spoedig afgeloopen, waarop wij de stad introkken om een ge schikt hotel op te zoeken. Nadat wij hier klaar mede waren, zochten wij eenige kennissen op, die in Kaapstad werkzaam zijn. Wij hadden het geluk hen allen in den besten welstand aan te treffen. Voor dien dag, legden zij hamer en zaag ter zijde om ons iets van de Kaapstad te la ten zien. Den volgenden dag stapten wij 's avonds om 9 uur in den trein, die ons naar Jokannesburg zou brengen. Ik heb wel eens van iemand gehoord, die van Rotterdam naar Schagen per spoor was gekomen, dat hij door den langen zit ge heel door eikander wbs gehotst. Zoo iemand zou over den rit van Kaap stad naar Johannesbnrg nog heel wat meer hebben te klagen. Drie nachten en twee dagen zaten wij in het spoor en hadden 3 maal per dag een halte om wat te ge bruiken. Verstandig is het om zich in Kaapstad van wat proviand te voorzien, want wat men aan de Btations bestelt is pepeidunr. Een enkele kop thee met een klein droog beschuitje kostte een shilling 60 cent. Al de andere spijzen en dranken geldden naar evenredigheid. Na 62 uur zagen wij de goudmijnen van Johannesburg. Nog dienzelfden dag gelukte het ons, bij een Hollandschen baas werk te krijgen, Voorloopig zijn wij in een hotel gelogeerd. Daar wij 's maan dags aan het werk zouden trekkeD, had den wij den Zaterdag en Zondag nog ter onzer beschikking om eens rond te kijken. De Zaterdagmarkt was zeer druk. Hol- landsche boeren brachten in grootte wa gens met 6 eu 8 ossen bespannen alles aan, wat er op hunne hoeven verbouwd wordt. Vleesch, gevogelte, vruchten, als druiven, pisangs, ananassen, en alle soor ten van levend vee, paarden, ossen, ezels, werd te koop aangeboden. Zondags is het zeer stil in de stad. Alle winkels en caf- fe's zijn dan gesloten. Maandagsmorgens om half acht gingen wij met ods drieën te werk tot 12 uur en verder van I tot 5 uur. Zoo gaat het de geheele week door. In den loop dezer week heb ik reeds een station aangenomen voor f 960. Ik houd toezicht op het werk en heb mijn werkpak voorloopig aan den kapstok gehangen. De werkloonen zijn hier heel hoog, maar daar staat tegenover, dat men voor alles ongekende prijzen moet betalen. Om maar eens iets te noemen voor de wasch betaalt men 12.70 per 12 stuks, onverschillig of 't zakdoeken of boorden of hemden zijn. Elke zakdoek of boordje komt dus op niet minder dan 22:/2 cent te staan. Petroleum kost f 1.50 de gallon van 4J/j liter, dat is 331/2 cent de L. Voor een glas bier betaalt men 80 cent en voor één sigaar van de vijf 20 cent. Een goed timmerman verdient van 60 tot 70 gld in de week. Ik had het geluk reeds den tweeden dag het hoogste loon te kiijgen. Meen nu echter niet, dat ie der terstond werk beeft. Er zijn er ook, die soms 4 of 5 weken loopen voor hen dat gelukt. In dien tijd moeten ze zich met allerlei Kafferbaantjes tevreden stellen, die met niet ineer dan 11 of 12 gulden betaald worden. De kaffers zie je hier bij honderden loopeD. Ik ben al gewoon aan hnnne zwarte gezichten en merk ze niet eens meer op. Vreemd is het, dat ze, evenals de honden, een belastingpcnniDg om den hals, een koperen band om den arm dra gen, ten bewijze dat hun werkgever eene zekere som als belasting voor hem betaald heeft. Elk zoo'n band draagt een No. en de kaff:r, die er geen heeft, wordt dadelijk door de politie opgepikt. Het is een gek gezicht des Zondags die pot sierlijk aangekleede kaffers met een glad gepoetste koperen bind om den arm, daar deftig te zien heenstappen. In allerlei vreemde plunje kleeden ze zich. 't Kan gebeuren, dat men er een tegenkomt, met hoogen hoed, wit vest, geruite pantalon en een wit frakje aan. De eerste keer, toen 'k er zoo een zag dacht ik aan 't oude rijmpje: Al draagt eeu aap een gouden ring, liet blijft nochtans een leelijk ding. De kaffers sl peu meestal wa r ze wer ken. Daar koken ze ook hun potje, een soep van vleesch eu brood, io de een of ander weggeworpen bns. Met de zinde lijkheid nemen ze het niet zoo erg. Esn kaffer mag na 9 uur niet meer op straat komen. Dat is voor de algemeene veiligheid, want hoewel ze over dag schijn baar veel ontzag voor den blanke hebben, zijn ze in het donker niet te vertrouwen. Op ons vak terug te komen. De huizen worden hier ruw gebouwd. Eerst laat men paaltjes van 50 c, M. gedeeltelijk in den grond. Daar komt een plating op. Vervolgens stijlen van onge veer 3 M. met een plating aan den buiten kant. Deze wordt van buiten bekleed met golvend gegalvaniceerd plaatijzer en van binnen wordt er een heel zachte steen te gen aangemetseld en klaar is het huis. In de voorname straten maakt men er meer werk van. Daar staan huizen van 3, 4 en 5 verdiepingen, van steen gemet seld, doch deze steenen worden aan de buitenkant geschilderd. Het leven is hier heel goed. Wij ge bruiken drie maaltijden per dag's mor gens havermout met vleesch, 's middags, 's avonds soep, vleesch, aardappelen en groente, soms vruchten toe. Veel soorten van moesgroenten heeft men hier niet. De eene dag is 't kool, de andere peen en zoo wisselen die twee elkander af. \oor deze spijzen wordt ons f 15 f 18 in rekening gebracht. Met inbegrip van kamer, licht enz. bedragen onze uitgaven wekelijks 25 gld. Ik kan nu juist niet zeggen, dat hier gebrek is aan werkvolk. Om echter een oordeel te vellen, ben ik hier te kort. Alles is mij nog zoo vreemd; de toestanden zijn zoo verschillend bij die in Holland, dat ik mijne oogen nog eens goed de kost zal laten geven, voor ik tot de bespreking van nadere bijzonderheden overga. Ik ben natuurlijk verlangend naar tijdingen uit Schagen. Brieven en Cou ranten zullen mij hartelijk welkom zijn. Dat brengt mij op de gedachte u iets van onze postadministratie te vertellen. Brie venbestellers zijn hier niet. Eik haalt zijne brieven zelf van het postkantoor. Iu het postkantoor zijn twee lange gangen in welker mureo duizende genummerde deur tjes zijn. Achter die deurtjes zijn opene kastjes waarin de brieven van de eigena ren der bassen gelegd worden. Die kastjes noemt men Post-Ofliee-Bones. Wie geen bus bezit, moet brieven posle restante af halen, wat zeer lastig is. Ik heb mij de weelde veroorloofd er ook zulk een p. o. Bon cp na te houden en wel het No. 652. Nu weet ge meteen mijn adres, dus vrienden en kennissen, de pen ter hand en al uw nieuws opgezonden naar uw toe genegen vriend te Johannesburg (Trans vaal.) Ongevraagde zending. Dat het gevaarlijk kan zijn, onbesteld goed te zenden, heeft onlangs eeu Duilsch koopman ondervonden. Hij had aan een firma in een aDdere stad een briefkaart gezonden, houdende aanbod van goederen, met de bijvoeging: >De goederen zullen worden toegezonden als niet binnen 8 da gen een weigerend antwoord komt". De geadresseerde antwoordde niet en de koopman zond hem inderdaad de waren met postqnitantie. De ander weigerde ze te ontvangen en nu dreigde hem de afzender met een proces, dat heel wat kon kosten. De ontvanger stelde het dreigement in handen van het openbaar ministerie, dat alsnu een vervolging in stelde wegens afpersing. De rechter oor deelde er ook zoo over en verwees den beklaagde tot 10 dagen gevangenisstraf. Het baatte"h deze niet of hij in beroep kwam het hoogste gerechtshof te Leip- zig heift dat beroep thans verworpen. Dat is wat anders! Renan, vertelt ir» zijn Feuilles vDé- tachées" een geschiedenis van een kerk dienst in Bretagne, waar de priester zulk een roerende toespraak hield, dat zijn hoorders allen op n na tranen stort ten. Maar die ééne staande tegen een pilaar, bleef onbeweeglijk en onbewogen de geheele preek door. De Fxanschen zijn een volk met nei ging tot emoties en de overigen konden maar niet begrijpen hoe het mogelijk was een zoo steenachtig hart te hebben, dat men door znlk een preek niet aangedaan werd. „En gij', zeide iemand tot den eenling, weent gij niet?' „Wel neen', zei de man, ,i k b e- hoor niet tot de parochie'. Drie oudjes. Dat men in onze dagen ook nog oud kan worden, bewijst de omstandigheid, dat Zondag j.1. in Belgie niet minder dan 3 menschen hun honderdsten ver jaardag vierden een oude mpwerkers- vrouw te Oille-en-Waret, een hoefsmid te Aorsbeke. De hoefsmid heeft nooit zijn dorpje verlaten en woont nog in hetz lfde hnis, waarin hij, voor een eeuw, geboren werd. Een sterk sprekend voor- beeld van de gevoeligheid van zenuwachti ge menschen voor bloemengeuren is te Baltimore voorgekomen. Een jonge dame kreeg, als zij zelfs maar een roos nader de, aanvallen van asthma, niezen en cory- za. Zij raadpleegde een dokter, dia haar verzocht, op het volgende spreekuur terug te komeD. Toen zij weer binnenkwam, had da geneesheer een prachtige roos in de hand. Da verwachte aanval brak wer kelijk los, en de dokter wist ook, hoe hij zijn patiënte verder te raden hadde roos was nl. van papier. (F. v. G.) Grammatica. Wat is de vergelijkende en de overtreffende trap van »nevrl Antwoord. jNevel, Gorter, water laarzen „Nevel is dicht, Gorter is dichter, en waterlaarzen zxjn het dichtst." Valsche gouden bruiloft. Te Brugge zijn vele ingezetenen opge licht door een paar oudjes. Deze hadden zich daar onlangs gevestigd eD de man vertelde dat hij op 14 September een goaden bruiloft dacht te vieren, waartoe hij om een plechtige mis in de kathe draal vroeg. De buren besloten dien dag voor de oudjes tot een waar feest te ma ken lijsten gingen rond en hen werden den avond te voren een aardig sommetje en tal van geschenken aangeboden. Voor den dienst in de kerk was alles gereed ge- gemaakt en talrijk was de opgekomen schare. Te vergeefs wachtte men echter op het gonden paar. Eindelijk werd naar hun woning gezonden, maar men vond daar niemand. De bedriegers, die een valschen Daam hadden opgegeveD, waren spoorloos verdwenen Een brandkast gestolen. In het postkantoor te Valle-di-Pompei hebben dieven de brandkast, welke 200 kilo weegt, medegenomen. De inhoud, be staande uit 2500 fr. aan bankbiljetten en 1500 fr. aan postzegels, hebben zij ook maar medegenomen. Een door een elk gemak- kelijk te nemen proef is, bij de tegenwoor dig sterk toegenomen w ij n v e r v a 1- s c h i n g, zeer waard onder algemeene aan dacht gebracht te worden. Men vnlle een fleschje, hetwelk zoo ongeveer den inhoud van een wijnglas bezit, met den voor het onderzoek bestemden wijn en brenge het fleschje omgekeerd ia een met water ge vulde kom. Wanneer het water volko men tot stilstand is gekomen, verwijdere men den vinger en late het fleschje rustig 10 a 12 min. in de kom met water blijven. Dat water zuigt overeenkomstig de wet ten der attractie (opslorping) alle in den wijn vreemde bestanddeelen als suiker,kleur stof enz. op en de achterblijvende rest is bij vervalschten wijü, zuiver azijn. Vóór het uitnemen van het fleschje moet na tuurlijk de opening er van weder gesloten worden. De met een fleschje „Bourgondi ër" uitgevoerde proef leverde een rest van kleurlooze, geleiachtige massa op. Zuivere wijn blijft onveranderd. Ons keukenzout is een zeer werkzaam huismiddel bij vele onge steldheden.Bij keelontsteking is het gorgelen met zout-water zeer aan te bevelen en le vert minder gevaar dan het gorgelen met chloor-calcinm, daar het zout niet deert, wanneer een of andere jeugdige patiënt een paar slokjes naar binnen Blikt. Wrij ven met zout-water neemt van wespenste- ken spoedig den pijn weg en belet hel op zwellen. Bij verschroeiïugen, wanneer er geen brandblaar aanwezig is, bestrijke men de verschroeide plek met olie en strooie er zont over. Wanneer men dit volhoudt tot de pijn zoo goed als verdwenen is, zul len er ook geen brandblaren ontstaan. Bij gevallen van vergiftiging bewijst keuken- zont als snel werkend braakmiddel goede diensten, en voor dat doel geeft men vier of vijf theelepels vol zout op één vierde liter water. Zout, kan verder zeer goed gebrnikt worden om bloedingen te stillen en bewijst vooral bi, tandtrekkingen zeer goede diensten. Borstels mogen nooit met water, het allerminst met warm water ge reinigd wordendaar dit de borstel week maakt en ze bederft. Het beste reinigings middel is droge klei, waarmede ze afgewre ven worden. Vuile strooimatten wor den weder schoon, wanneer men een hand vol keukenzout in warm water oplost, een scherpe borstel er indompelt en de strooi matten behoorlijk met het zoutwater af schrobt. Zij worden dan blank en schoon. De hoogste prijs, welke wel ooit voor een schaap zal betaald wor den, zal wel onlangs verkregen zijn bij den openbaren verkoop in Sidney (Austra lië) van den Tasmania-schen fokram „Pre sident'. Reeds het eerste bod was 400 gainjesmaar de toewijzing had eerst plaats op 1600 guinjes of f 20160.— Te Londen wil men een maatschappij oprichten, die een dienst denkt te beginnen met door electri- citeit gedreven onnibussen, minder log, minder schommelend en min der rammelend dan de tegenwoordige.

Schager Courant | 1896 | | pagina 2