Polei overzicht ier weet. Gemengd Nieuws. PLAATSELIJK NIEUWS. Predikbeurten. Marktberichten. O p> V r ij dagavond j. 1. werd Buitenlandscli Nieuws. Telegrammen. Marine te Den Helder. Zonder tehuis. Hervormde Gemeente Anna Paulowna. Doopsgezinde Gemeente Barsingerhorn c. a. door den laatsten trein van Amsterdam- Helder, tusschen Koegras en den Helder een koe overreden. "Verdere on gelukken kwamen niet voor. D onderdag keerde de heer Slr. van JEeuigenblirg van de markt huiswaarts. Op den "Westfrieschen Dijk tusschen St. Maarten en Dijkstaal reed bovengenoemd heer achter een ander rij tuig, waardoor zijn paard wat druk werd zoodat de heer Str. besloot, dat rijtuig voorbij te halen, met het ongelukkig ge volg, dat het rijtuig met paard en inzit tenden van den dijk afsloeg. Gelukkig was de kant van den dijk niet al te steil, zoodat alles op den schuinen kant han gen bleef en de inzittenden zoodoende voor ernstiger ongelukken gevrijwaard zijn gebleven. Zij kwamen met eenige hoofdwonden vrij. Het paard had zich ook niet belangrijk bezeerdalleen was er vrij wat schade aan tuig en kar. Vervolgens nadat alles op den weg gebracht was, werd de thuisreis weder aanvaard. Door de afd. ENKHUIZEN der Hollandsere Maatschappij van Land- louw is eene commissie benoemd, om het fokken en aanhouden van uitmuntende springstieren aan te moedigen door het uitloven van premiën, waarbij bijzonder gelet wordt op de eigenschappen der ouders van de stierkalven. De commis sie heeft tot verschillende veehouders het verzoek gericht om opgave van aan bevelenswaardige koeien, met het resul taat, dat ongeveer 90 koeien ter keu ring zijn aangeboden. Van deze koeien zijn 7 stierkalveren gefokt, welke door de commissie waardig gekeurd zijn om aangehouden te worden. Zij zullen bij do aanstaande najaarsveemarkt te Enk huizen opnieuw aan eene keuring wor den onderworpen. Schetsen van deze stierkalveren en hunne moeders zijn opgenomen in een fokkersstamboek, waarin ook de eigen schappen der moeders nauwkeurig zijn omschreven. Als in den ouden tijd Donnar op zijn ratelenden wagen door het lucht ruim reed en de wolken, met zijn strijd hamer vaneen scheurde, zoodat de von ken naar alle zijden heen stoven, dan schrikten de Germanen uit hunne zoete rust op, terwijl ze met een gemengd gevoel van eerbied en vrees den mach tigen Godheid hun offer aanboden. Sinds dien tijd is er veel veranderd. In den loop der eeuwen is de Donnar der Goden, door het licht der weten schap beschenen, van zijn verheven ze tel afgedaald om zich op te lossen in eene reeks natuurwetten. Toch hebben do Germanen ook thans nog hun Don nar, zetelende op Eriedrichsruhe; en ge lijk voor 10 en meer eeuwen, angst en beving den volken beving als hij zich roerde, zoo rilt het ook thans nog door Germanie, als de machtige man in zijn lijforgaan met zijn strijdhamer beukt. Dezer dagen is door een opzienwekkend artikel in de Hamburger Nachrichten, we der de algemeene aandacht op prins Bismarck gevestigd. In dat artikel wordt betoogd, dat tot 1890 tusschen Rusland en Duitsch- land eene geheime overeenkomst be stond, waarbij beide rijken zich verbon den, zoo een van beide in een gepro- voceerden oorlog werd gewikkeld, de ande re eene welwillende neutraliteit in acht zou nemen. Na de aftreding van Bis marck was dit geheim tractaat niet hernieuwd, daar zijn opvolger, graaf Caprivi, meende, dat eene dergelijke staatkunde in strijd was met den geest van den tekst van het Drievoudig verbond. Zoowel in het binnen- als in het buiten land wordt de ijzeren kanselier naar aanleiding dezer onthullingen duchtig onder handen genomen. De anti-Bis- marcksche pers beschuldigt den stichter van het Duitsche rijk van Machiavelli- sche staatkunde. Oogenschijnlijk toch was het Duitsch-Oostenrijksch-verbond tegen Rusland gericht. Als leider der Duitsche politiek liet de prins geene ge legenheid voorbijgaan om Rusland te dwarsboomen. Tijdens het congres in 1878 wist Bis marck aan Rusland al de voordeelen van beteekenis te onthouden, waarop het na den bloedigen oorlog met Turkije aan spraak meende te mogen maken. Hooge iuvoerrechten op Russische granen, het verbod om Russische waarden aan de Berlijnsche beurs te verhandelen, berok kenden het Slavenrijk onberekenbare na- deelen. De versterking van het leger ging telkens gepaard, met een dreigen den blik naar de Oostelijke grenzen. In de Bulgaarsche troebelen werd beslist partij gekozen voor Alexander van Bat- tenberg. Al deze bewijzen van toene mende verwijdering tusschen beide lan den, zouden dan niet anders dan even veel tooneelen uit een comediestuk ge weest zijn, die moesten dienen om Oosten rijk en Frankrijk te blinddoeken. Frank rijk, steunende op de hulp van Rusland, had aanleiding tot een oorlog kunnen geven, doch zou dan te laat bemerkt hebben, dat Rusland neutraal bleef. Daarentegen zou Duitsckland onzijdig blijven bij een onrecht vaardigen, wille- kcurigen aanval van Oostenrijk, waarop echter weinig kans bestond. De voordeelen van het tractaat kwa men dus hoofdzakelijk ton goede van Duitscliland. Engelsche en Fransche organen pogen Italië en Oostenrijk tegen Duitschlands ontrouwe handelingen in verzet te bren gen, hopende op die wijze een bres in de nog altijd hechte bolwerken van hot Drievoudig verbond te schieten. Veel succes hebben ze hier niet van, daar de officieuse Agenzia Italiana meldt, dat Italië met de Duitsch-Russische overeen komst bekend was. Het blad schrijft: „Het Duitsch-Rus- sisch neutraliteits verdrag was aan de Italiaansche regeering bekend en is nooit in botsing gekomen met de verdragen van het Drievoudig verbond, die van zuiver verdedigenden aard zijn. De op schuddingen over de onthullingen en de hoop der Fransche pers op ontwrichting van het Drievoudig verbond zijn dus overbodig." De radicale organen in Ita lië wenschen de mededeelingen van Bis marck tot eigen voordeel te gebruiken Zij wijzen er op dat men lid van het Drievoudig verbond kan zijn en tege lijk met andere lauden innige verdragen kan sluiten. Omtrent de redenen, die den kluizenaar in het Sachsen Woud tot het openbaren dezer intieme staatsgeheimen noopten, verkeert men algemeen in het onzekere. Reeds nu verzekert men, dat in regeeringskringen in Weenen en Pesth eene hooge mate van ontstemming heerscht,zoo zeer zelfs, dat er sprake is om het tractaat met Duitschland op te zeggen. Eene nadere aansluiting bij Rusland en Frankrijk zou daarvan het gevolg zijn. Eene meer vriendschappelijke toenade ring tusschen Italië en Frankrijk is na de oplossing der Tunesische kwestie, zeer wel mogelijk. Wil Bismarck misschien Duitschland in zoodanige moeielijkheden wikkelen, dat de keizer, ten einde raad, Bismark opnieuw als kanselier aan het hoofd van 's lands zaken zal plaatsen Of moeten de ontsluieringen dienst doen, om achterdocht tusschen Frankrijk en Rusland op te wekken. Men zou zulks bijna vermoeden uit den toon van enkele regeeringsorganen. Ze spreken van onwaarheden en verzinsels, die dienst moeten doen om tweedracht tusschen Petersburg en Parijs te zaaien. Zoo rommelt en dondert het door de pers van geheel Europa. Elk zoekt eene verklaring naar eigen inzichten. Hier zoekt men een addertje onder het gras, daar ziet men er eene uitbarsting van lang verkropten wrevel in, ja er zijn er zelfs, die er de babbelachtige praatzucht van den ouderdom in herkennen. Zeker is het dat alle zaken van eenige poli tieke beteekenis, door de berichten in het Hamburger blad deze week op den achtergrond zijn geraakt. De stijgende partijstrijd in de Yereenigde Staten, de overwinning der liberalen in Hongarije, de verkiezingen in Zwitserland, het le- gerontwerp in België, ja zelfs de eeuwige Oostersche kwestie werd nauwelijks de aandacht waardig gekeurd. Na zoolang in de donkere gangen van de politiek gedwaald te hebben, willen wij ten slotte een kijkje nemen in de straten van Rome, bij gelegenheid van het huwelijk tusschen den kroonprins Yictor Emanuel en eene Montenegrijn- sche prinses. Ziehier de beschrijving, die we elders opgeteekend vonden „Rijk opgetoomde en gepluimde paarden, vergulde koetsen, bepruikte koetsiers, kurassiers in blinkende borstharnassen, in de koetsen de schitterendste uniformen en de weelderigste toiletten, waarop dia manten schitteren. Langs de straten eene onafzienbare rei soldaten van alle wapens, daarachter eene vast opeengedrongen menigte, de vensters, de balkons, de daken zwart van menschende huizen met vlaggen en met tapijten of roode doeken, die van de balkons en de ven sters neerhangen, versierd, ziedaar den aanblik, dien de grijze stad aan de Tiber op den 27 October j. 1. opleverde. In Britsch-Indië begint het er treurig uit te zien. Er bestaat weinig kans op regen. In de noordwestelijke en cen trale provincies zijn de prijzen der le vensmiddelen hoog gestegen. Men ver wacht aanzienlijken invoer van buiten- landsch graan. KAAPSTAD, 29 October. De Volks raad van den Oranje Vrijstaat heeft den president gemachtigd de heffing der in voerrechten op brood en vleesch te sta ken iDgeval hij dezen maatregel nood' zakelijk mocht achten. In Betsjoeanaland sterven de inboorlingen in grooten getale aan scheurbuik, nu zij, tengevolge van de veepest hun gewone voedsel, melk en maïs, hebben moeten vervan gen door gedroogd vleesch. Londen, 30 October. De Daily Tele- graph verneemt uit P r e t o r i a, dd. 29 OctoberPresident Kruger, van zijne rondreis in de Noordelijke districten te ruggekomen, verzekert, dat de ellende en de hongersnood onder de inboorlin gen onbeschrijfelijk is. Vele duizenden hun ner leven op wortelen en bessen. De ver woestingen van de veepest zijn vreeselijk. De comtnisiie voor de volksvoordrachten besloot ook ie den aaustaanden winter een tweetal gezellige avonden te organiseeren. Voor de eerste bij eenkomst verzekerde zij zich reeds van de welwillende medewerking van den heer J. C. van Wijk, te Anna Panlowna. De veretui- gingen Eulerpe en Schagen s Harmoniekapel zullen worden aangezocht om hunnen zeor gewaardeerden steun te verleenen, zoodat er vooruitzichten bestaan, dat de eerste bij eenkomst een kunstavondje zal worden. Als nu ook maar de meer of minder bemiddelde ingezetenen van Schagen de commissie in haar pogen financieel willen steuuvn, want ook die medewerking is voor den goeden gar.g der zaken onmisbaar. Sedert eenige weken kwa men in onze gemeente gevallen van be smettelijke keelziekte voor. In stede van af te nemen, schijnt de gevreesde ziekte zich uit te breiden, althans, ons kwam ter oore, dat in de verloopen week in vier gezinnen dyphteritis is geconsta teerd. Wij maken hiervan melding, opdat ouders, bij keel-aandoenigen hunner kin deren, thans zoo spoedig mogelijk een geneesheer gaan raadplegen, daar tjjdige geneeskundige hulp in de meeste geval len redding aanbrengt. Zaterdag den 7 en November zullen de leerlingen der Dopart. Zang school onder leiding van den heer Ier Linden uitvoeren: de Kindercantate Va ders Verjaardagvan S. van Milligen Mej. 1. Asjes (sopraan) en de heer C. Rog geveen Cz. (baryton) hebben bereidwillig de vertolking der in dat werk voorkomende solo's op zich genomen. Bovendien zullen een achttal leerlingen de Kindersijmphonie van Haydn (piano met zeven kinderinstru- meuteD) ten gehoore brengen. Deze symphonie, die nog weinig in ons land uitgevoerd is en eerstdaags ook te Utrecht opgevoerd zal worden, zal ongetwijfeld bij eene goede uitvoering door hare eigenaardige samenstelling een aangenamen indruk maken. Tot deze uitvoering hebben ouders van leerlingen en leden der afd. Schagen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen met eene dame vrijen toegang. Verder zullen voor belangstellenden tot een be perkt getal introductiekaarten h 25 ets. verkrijgbaar worden gesteld. Andere kin dereu, dan leerlingen der Zangschool wor den beslist niet toegelaten. Onze vroegere plaatsge- noot, de heer W. Ploeger, thans leerling aan de Kweekschool te Haarlem, heeft met goed gevolg examen af gelegd in de Vrije en Orde -oefeningen der Gymnastiek. Schagen, 81 October 1896. Zondag 22 November s. zal de gemengde zsngvereeniging #EU- terpe* een concert geven ten lokale van den Heer J). v: Iwuker, met mede werking van den heer Werner, solo cellist bjj de Koninklyke Nederlnndsche Het is tegen middernacht. De straten zijn door de menschen verlaten. Een dichte regen valt in stroomen neder en door den stormwind voortgezweept, klef teren de droppels tegen de muren der huizen. Dan weder jaagt de wind met gegier en gefluit granw-witte revelvlagen voor zich uit. Uit de trage rust opge schrikt. klemt de nevel zich vast aan dak goten en kroonlijsten, tot weder een wind vlaag den onwillige voor zich uitdrijft. Yan de boomen, welke de breede straat met haar groote, vierkante gebouwen, langs de huizen-rei tooien, vallen de dorre bla deren ratelend neder. Een zuchtWeder breekt een stukje *jeugd« van den boom af en zinkt neder in het slik der straat. Op den hoek der straat staat een wagen. Het paard kat het hoofd hangen en schudt af en toe de door den regen doorweekte ma nen. De koetsier doet binnen in het rij tuig zijn dutje en bromt zoo iets van wat op een vloek gelijkt, als de stormvlaag zijn rijtuig doet schudden en hem uit zijn ge- soes opschrikt. Een passagier komt er evenwel niet. Duisternis heerschte in de breede straten. De dikke nevel houdt het schijn sel der gaslantaarns binnen engeren kring, terwijl de met rijp bedekte lantaarnglazen den doortocht van liet licht ook al be lemmeren. Het gaslicht heeft een geel- roode tint. Yan de eene gaslantaarn tot de ander heeft men een eind, hetwelk buitengewoon duister is en tot waar de lichtstralen nu niet doordringen. Als een spook beweegt zich een lantaarnnitdraaier door de straat. In een portiek van een groot huis staat een politieagent en zoekt daar beschutting tegen het ruwe weder. Daar rolt een vrachtwagen dreunend over de straat voort. De storm jaagt door de straat en huilt door de schoorsteenen als een gekastijde hond. Daar hoort men een glas rinkelen, terwijl in het volgende oogenblik een afgewaaide dakpan in tallooze stukjes op de straat te pletter valt. Te midden der huizenreeks verheft zich een groot gebouw - het commissariaat van politie. Nu op een zwart spook ge lijkende, ziet het er evenwel bij helderen zonneschijn heel wat vriendelijker uit. Yoor de deur patrouilleert de wachtpost. Die denkt ook, dat hij liever tehuis in zijn warm bed zou liggeD, dan in dezen har ren nacht een steenen gebouw te bewa ken, dat toch wel door geen dief, hoe slim ook, kan worden weggedragen. Hoe lang duren toch zoo'n paar wachturen. Het is of er geen einde aan komt. Daar wordt hij eensklaps bij den man tel getrokken. De wacht draait zich snel om. Het is een klein meisje I Nauwelijks komt zij ter hoogte van zijn henp. En eene schrede verder staat eene vrouw met een kind aan de borst j een derde kind klemt zich angstig vast aan moeder's rok. f"Wat is er?* „Ik bid u, mijnheer, breng ons in ar rest. Wij hebben geen onderkomen.' „Om twaalf uur 's nachts De vronw zacht. Het kleine meisje houdt de vuist gebald, öf, om zich de hand daardoor te verwarmen, bf instinkt— matig, als wilde het de ellende vloeken. De wacht brengt brommend de wande lende ellende naar de poort. Hij opent die en eene breede, onaangename kazeruelucht slaat de binnentredendeu te gemoet. Hoe onaangenaam dit ook zij, de warmte doet haar evenwel goedHet is alsof een zweem van verlichting het gelaat der vrouw verheldert en over de bleeke, ver magerde, ingevallen wangen verspreidt zich een licht rood. ^Komaan, marsch, naar binnen In de vierkante kamer slaapt, bij de schrijftafel zittende, de inspecteur van de wacht. Hij staat op. De wacht brengt zijn rapport nit. „De moeite waard, om mijnheer den commissaris te wekken zeide norsch de inspecteur en hij gaat de aangrenzende kamer binnen. Een paar minuten later wordt de deur geopend. jKom binnen kliukt het nu minder barsch dan zooeven, „want mijnheer de commissaris is iemand, die gestudeerd heeft, een Idealist" zeide de inspecteur »die ziet nog in eiken vagebond een mensch." Aarzelend treedt de vrouw binnen. De kinderen dringen zich vast tegen hare moe der aan. Het worm aan haar borst slui mert nu in den omslagdoek, welke om de schouders der vrouw is vastgeknoopt. Dat schaap heeft immers nog geen bewust zijn van ellende en dakloozen. In korte vragen en trage antwoordon is alles spoedig geregeld, gelijk de wet het vereischt. „Protocol opgenomen met Marie Weber, handwerkster, 28 jaar oud, katholiek, ge huwd, moeder van diie kinderen. ffDe ingeleverde werd wegens laudloo- perij om 12 uur 's nachts op den 3den October met hare kinderen door den wacht- hebbenden numero 355 in het commis sariaat gebracht, geeft op, heden middag uit hare woning in Ottakring, Genitzstraat no. 85, met haren echtgenoot Franz We ber, die wegen8 tuberculose in het alge meen ziekenhuis is overgebracht, op straat gezet te zijn.' De gearresteerde werd in arrest geno men Wie zou het haar gezegd hebben, nog een paar jaar geleden, dat het zoo komen zou? Zij was altijd een vlijtig, braaf meis je geweest. Een kind van arme lieden, had zij in de fabriek werk gezocht en daar Franz leeren kennen. Hij had niets, zij had niets Maar vier krachtige armen hebben voor hot ar me fabrieksmeisje met een knap gezichtje in den strijd om het bestaan nog al eeni ge beteekenis. Het is waar, dikwijls ge beurt het dat zulk een knap bekje ook een buitengewoon geluk heeft. De roode Hannie, die rijdt co in een landauemaar de wedrennen en die andere draagt mooie zijden kleederen Maar Marie is niet van dat soort. Zij heeft liever een ka toenen kleedje, dan tegen den bekenden prijs de gouden armbandenen daarom beeft zij cok blijde en moedig „ja" gezegd, toen Franz om haar vrijde. Het ging dan ook goed maar toen kwamen de kinde ren. Men is er blijde mede, men verlangt er naar en wanneer zij er zijn, dan voelt men eerst den last. Yoor de armen is zulk een zegen ten slotte eene groote ellende. Daar werd de man ziek. Hij hoestte en vrerkte. Het hielp toch niets. Zij zocht huiswerk, waschte voor anderen. Zij leef den zoo zumig mogelijk, maar het ging niet. Toen werd hij bedlegerig, het eerst ging hij in het gasthuis. Na een paar weken ontsloegen zij hem daaruit. "Voor ongeneeslijken is daar immers geen plaats. Nu lag hij thuis ziek! Hij werd dage lijks erger. Marie was al lang niet meer het knappe vrouwtje, ook was haar het lachen volleerd. Zou eene vronw ook lachen, wanneer haar man in het bed naar adem snakt Haar net voorkamertje van weleer was nu kaal. Alles was verhuisd naar den lom merd om vandaar niet terug te keeren. Het had slechts enkele stuivers opgebracht. Eiken Zaterdag kwam de huisbaas om de hunr. Wat vraagt een huisbaas er naar of de man werken kan en of de kinderen hongerlijden Geef op de hunr IEn toen hij vier weken achtereen geen cent ving, maakte hij korte metten. Daar kwam de deurwaarder. Dat bedelvolk met zijn gespuis weid op straat gezet 1 Een geluk voor Franz, dat hij zoo ziek isDie is ten minste nu voor een paar weken in het ziekenhuis verzorgd. De vrouw doolt met de kinderen rond. Achzij zal niet bede len Het schaamrood overtoog haar gelaat, toen iemand, die met het lot der kinderen begaan was, haar een zilverstukje in de hand drukte. Zij dwalen den ganschen dag rond Waarheen Het is nacht gewordenDe kinderen hebben de voeten opengeloopen, geen droge draad hebben zij aan het veege ljjfDaar is de politie 1 Het arrest is de redding en daarna komen zij met den handwagen zij krimpt ineenin haar vroegere woonplaat». Haar woonplaats 1 Haar man staat daar ingeschreven in het register van den Burgerlijken Stand. Daar brengt men haar heen, daar komt zij met hare kinde ren ten laste der vreemden. Zoo wil de rjjkswet het 1 De woonplaats van haar echtgenoot is nu haar tehuis. Is dat een thuis Zij vindt daar geen vrieud, geen steun. Dit tehuis is koud als de vreemde. Wat wil toch die vreemde vrouw met hare kin deren temidden van al die vreemde men schen, die niet genegen zijn dezen opge drongen lastpost te steunen Toen is zij met hare kinderen bij een brng gekomen. Het water had haar toege fluisterd. Hoe klonk dat lied „Bij mij ig rust!"... Zij huiverde! En haastig had zij zich, de kinderen met zich sleurende, van de verzoeking losgerukt Nu in het arrestantenhok denkt zij er aan Het is zondeO GodZij weet het, zij gevoelt hetMaar de schande Eu dan het vreeselijkein de toekomst! Juist even droevig, als de nacht en de regen en de storm, niets dan slik, regen en huilende stormwind, wat zij met de kinderen tegemoet gaat. Een treurige jeugd, die sterft, evenals de vroegtijdige bloesem aan den kastanje boom, die in den herfst aan de lente ge looft. Of het niet befer voor allen geweest zou zijn, in het water een einde te zoe ken Alfr. P. SCHAOKIK. De Godsdienst-oefeningen beginnen om ÏO ure, des voormiddags. 1 November, Geen dienst. 8 Ds. A. W. v. Kluijve. (Doop). 15 v Geen dienst. 22 Ds. A. W. v. Kluijve. 29 Ds. A. W. v. Kluijve. De morgen-Godsdienst-oefeningen begin nen om ©Vï» eD de namiddag-Godsdienst oefeningen om 2 uur. 1 Nov. Ds. Mühring, Nam. 8 g Ds. van Deursen, Voorm. 15 v Ds. A. W. v. Kluijve, Nam. 22 0 Ds. Hobus, Voorm. 29 0 Ds. Ludwig, Nam. 1 Nov. Kreil, Ds. Kooiman. 8 0 Barsingerhorn, Ds. Kooiman. 15 0 Kreil, Ds. Kooiman. 22 Barsingerhorn, Ds. Kooiman. 29 Kreil, Ds. Kooiman. P 4.50 a 5. a SCHAGEN, 29 OC.T, 1896. Aangev. 4 Paardea 1 50.— a 150.— Veulens a Stieren a 445 Geldekoeien(magere) 90.a 180.— 60 Vette Koeien «140.a 220. 180 Kalfkoeien „160.— a 230. 150 Vaarzen 70. a 140.— 480 Graskalveren 24.a 60. 15 Nuchtere Kalveren 9.a 20.— Rammen a Schapen magere f a 260 Idem, vette 18.a 22. 60 Overhouders 10.a 17.— Bokken en Geiten a 25 Varkens (magere) 7.a 10. 8 Idem(vette) per K.G. .33 a .38 60 Biggen 2.— a 5.— Konijnen a 50 Kippen —.15 a 1.20 80 Eenden .40 a —.70 Duiven a 350 Kilogr. Boter 1.10 a 1.30 380 Kaas .25 a .37» 1300 Kipeieren Eendeieren HOORN, 29 OCT. 1896. Aangevoerd: Kleine Kaas, hoogste prijs f 30.— Com missie f 29.Middelbare f 28.Hooikaas f aangev. 228 stapels, wegende 66905 Kilo. HOORN, 30 Oct. 1896. De groote Na- jaars-Rondermarkt alhier zal worden gehou den op 9 Nov. en de Scbeimarkt op 23Nov. a.s ALKMAAR, 30 OCT. 1896. Kleine Kaas f 29.50 Commissie 29.50 Middelbare f 29.aangevoerd 490 stapels, wegende 142000 K.G. Handel over het ge heel goed. ALKMAAR, 30 OCT. 1896. Aangev. Granen 3451 H.L. als: 535 H.L. Tarwe f 6.75 a f 7.50 95 HL. Rogge, f 4.50 a 5.20; 670 HL. Gerst f 4.- a f4.25; 670 HL. id. Chev. 1 5— a f5.50. 1503 HL. Haver f 2-85, a f3.62*. 400 HL. boonen: Paarde- f 4.a f5.—; Bruine id. f 8. a f 10.— Citroen f10 50 a f 12.Duive- f4.50; Witte- f 12.- a H.L Ka naries. f a 39 HL. Mosterd zaad rood, f 16.25 a f17.id. Geel a 87 HL. Karwijzaad f 9.60 a 10.80; 5 HL. Blauw Maanzaad f—a 117 HL. Erwten: Groene f 7.a f 15.—; Grauwe f 10.— a f 13.—; Vale f 7.- a 10.—. ZAANDAM, 29 OCT. 1896. Aangevoerd13 stapels, kleine Kaas, prijs f27. EDAM, 29 OCT. 1896. Aangevoerd 48 stuks boter per 5 HG. f —,65 a f —.67* Grasboter f a Kipeieren i 5.50 a f 6.— per 100 stuks. ENKHUIZEN, 28 OCT. 1896. Heden werden aangevoerd 13 stapels kaas, prjja f28,50 per 50 KG. De prijzen der zaden waren als volgt: Nienw Mosterdzaad f a Karwijzaad f 10.75 a i Mosterdzaad f 16.25 a f 17.62* Maanzaad f 9.— a f 9.50. Groene erwten f 9.— a 10.—. Vale erwten f 10.50 a 13.75. Wijker Vale f 7.50 a 8.50. Grauwe erwten f 10. a 13.—. Brnine boonen f 7.50 a 10. Paardeboonen f 4.50 a 5.Gerst f 3.75 a 4.Haver f 2.50 a 3.25. Aangov.12 Vette Varkens t —.16 a —.20 er >/s KG. 3 Magere Varkens f 10.— a 16.— p. st. 12 Biggen f 5.— a 6.— Scha pen f 16.— a 24.— Lammeren f 40 Konijnen f— .40af 1.05. 55 Kippea f —.80a 1.60 per Btok. Eieren f5.— a 5.50 per 100 stuks. Boter 10.70 a 0.72* per kop. ?e f 1

Schager Courant | 1896 | | pagina 2