DANKBETUIGING. m. Burgerflienstbode, 1 voer best DEKRIET, P. BOON, Politiek Dwzicit Ser week. J. W I N K E L, Stoomtram Alkmaar-Schagen. IJS. Buitenlandsch Nieuws. Uit en voor de Pers. Invoering van het Personeel. Het nieuwe lid van de Re kenkamer. Predikbeurten. S II A G E X. Hervormde Gemeente Anna Panlowna. Doopsgezinde Gemeente Barsingerhorn c. a. Barsingerhorn c. a. Hervormde Kerk. Burgerlijke Stand. Gem, 8 C H A G E A. ADVEKTENTIKN. Jan Krans Pz., Wed. C. Koning, Het Aienwjaar gevraagd eene flinke niet beneden de 20 jaar, bij J. BOON, TE KOOP! f 2.50 het voer, contant, bij G. Groeneveld, TANDARTS is iederen Donderdagmor gen van 9 tot 11 uur, in 't hotel v. d. heer Broersma te spreken. Fonds tot uitkeering bij overlijden. Gevestigd te Amsterdam, Kozengracht 37. MHii EimJai e. i Staats-LotBi Turkije, f 167040, f 16704, Laan, I) 4, te SCHAGEN, Geheele aand. a f 1.30, D. E. COSMAN, geven en éventucele feesten, op te luis teren. Het adres wordt nader toegelicht door den heer Kuilman en op diens voorstel besluit de Raad, voorloopig t 25.sub sidie te verleenen. 2e. een verzoek van de zangvereeni- ging te Moerbeek, om voor hare repe- titiën 's Dinsdagsavonds gebruik te mogen maken van één der schoollocalen al daar. Ook dit wordt toegestaan. Hierna wordt nog besloten, onder goed keuring van H. H. Ged. Staten eene lee ning aan te gaan van f 5000.tegen hoogstens 38/4°/0 rente en met eene jaar- Ijjksche aflossing van minstens f100. ter voldoening van de toegestane subsi die aan de tramweg-Mij. Wognum Schagen en f 600.af te schrijven van het Grootboek der Nat. Werk. Schuld., om de schuld aan te zuiveren, ontstaan door het ruilen van land met de Wee- zenadministratie. Aan de orde isDe benoeming van Armen voogden en Weesmeester- De af tredenden, de heeren F. Brouwer en J. B. H'ilken, Armenvoogden, en P. Haring- huizenWeesmeester, worden allen met algemeene stemmen herbenoemd en zul len met dit feit in kennis worden ge steld. Na alzoo den berg adressen en andere werkzaamheden te zijn doorgeworsteld, rest nog het voorloopig vaststellen van de kaarten en leggers der wegen, die van 15 October tot 5 November ter vi sie hebben gelegen. Algemeen roemt men ten zeerste de keurige afwerking van deze door den bouwkundige, den heer R. Zwagerman, ver vaardigde kaarten en leggers. Alvorens men tot vaststelling kan overgaan, wordt behandeld een bezwaar schrift daartegen van de heeren Halff en J. Cos ter. Deze wenschen het pad te zien opgeruimd, loopende vanaf de dorpsstraat over den boomgaard van eerst genoemde en verder over het land van den laatsten. Adressanten ontkennen de geldigheid van de overeenkomst, waarop de vestiging van bedoeld voetpad berust, en beweren, dat het gebruik maken daar van voortvloeit met een eenvoudig ge- doogen hunnerzijds. Yoorz. zegt, dat het recht van het pad over den boomgaard destijds is gekocht en betaald, hetgeen ook de heer Ha!ff desgevraagd verklaart, en over het land is het pad gelegd ter vervanging van dat, hetwelk van achter de grutterij, naar het paadje liep. Deze verlegging geschiedde in overleg met den Raad door den vorigen Burgemeester, eigenaar van beide stukken land, die daarmede dus blijk gaf, in het servituut te berusten. Ook blijkt, dat genoemd pad reeds vóór 1851 bestond, dus merkt de heer Visser op, dat men de rechtsgeldigheid zoo niet door documenten, dan toch door verjaring kan bewijzen. De heer Kuilman vraagt den heer Halff: „is Uw verzet niet ongepast, om als eerste Wethouder tegen een gemeente belang te strijden, terwijl U daarenbo ven weet, dat het gekocht en betaald is Na nog meer besprekingen betoo- gende het gemeentebelang van goede en vele verkeerswegen en die nu juist niet streelend zijn voor den heer Halff als Wethouder, besluit men, de kaarten en leggers onveranderd vast te stellen en ook als zoodanig aan Ged. Staten voor te dragen. De Yoorz. wordt gemachtigd, als de heeren Halff en Coster mochten doorgaan zich te verzetten, desnoods in rechten te gaan, waar het een zoo groot belang als verkeerswegen geldt. De heer Kuilman wenscht nog hulde te brengen aan den Yoorz. voor het accuraat opgeven van elk voetpad enz., aan den heer Zwagerman. Hierna doet de Yoorz. de rondvraag, waarbij naar aanleiding van eene opmer king van den heer Kuilman besloten wordt, het gedeelte weg vanaf „de sluis tot het hoefje en van het armhuis tot den Terdiekerweg en ook het brand spuithuisje," zoo veel mogelijk te doen schoonhouden. De Yoorz. sluit nu de bijeenkomst. Men verzocht ons onderstaande over te nemen. De vereeniging „Algemeen Belang", te Petten en Zuid-Zij pe, heeft aan de „Noorder Stoomtramvereeniging" te Schagen, voorgesteld, eene kleine verandering te maken in het traject Zij- persluisBurgerbrug van de aan te leg gen stoomtram AlkmaarSchagen. Zij meent namelijk belangrijke voordeelen op te merken, wanneer van Zijpersluis de lijn gelegd wordt langs het Noord- Hollandsch Kanaal over Burgervlotbrug lo. Omdat de thans bestaande stoom bootdien st steeds passagiers heeft, gemid deld 300 personen; 2o. De gemeente Petten heeft, vooral in den zomer, veel bezoek het vreemde lingenverkeer zou dus grooter worden, want de zeewering, het strand en de duinen blijven steeds punten van aan trekking; 3o. Verreweg de meeste inwoners van Petten zijn des zomers buiten de gemeente werkzaam. Dezen zullen bij wijziging van het traject zeer zeker van den tram gebruik maken en alzoo elke week naar huis komen, in plaats van zooals heden, om de drie of vier weken. Yoorti wijst de vereeniging er op, dat daardoor de gelegenheid geopend wordt voor kinderen om meer onderwijs te kun- -Ben ontvangen, bij voorbeeld te Alkmaar of Schagen aan H. B. School, Ambacht school, Winter-Landbouwschool, enz. Het nadeel, dat door dezen omweg de lijn omstreeks 2 kilometer langer zal zijn, wordt, aldus meent de adviseerende vereeniging door bovengenoemde voor deelen wel opgewogen. Te Benningbroek i s den 26 November vergaderd door de Centrale Li berale Kiesvereeniging in het hocfdkiesdis- trict Kokhuizen, Na langdurige discus- siën is eene motie aangeromen van den volgenden inhoud: „De centrale liberale kiesvereenigiDg in het district Enkhuizen noodigt bair bestuur uit, zich in connexie te stellen met het bestuur der Liberale Unie, ons te onderzoeken of het vastge stelde programma bepaald bindend is*. Uit MONNIKENDAM schrijft men: Het Monnikendammergat zit vol ijs. Het herinnert den winter van 1890 '91, toen ongeveer op denzeltden tijd de vorst begon en zoo ongekend lang aanhield. De wind is Oost, dus is ei veel kans, dat de koude vooreerst aanhoudt. Uit KAMPEN meldt men, dat de scheepvaart van daar naar Zwolle langs de kanalen en op de zijtakken naar Has selt en Geuemuiden, door de ingevallen vorst gestremd is. De tijden, dat een jaar van misgewas gevolgd werd door hongersnood en ziek ten, zijn gelukkig voor het grootste deel voor Europa voorbij. De snelle middelen van vervoer brengen in weinige dagen van den overvloed des eenen wereld- deels, daar, waar de uitkomsten van den oogst niet in de behoeften konden voor zien. De mensch heeft zich zelfs in vele streken van den onmisbaren regen onafhankelijk weten te maken en hij kan door een kunstig stelsel van irriga- tiewerken ten allen tijde de lande rijen bij aanhoudende droogte van water voorzien. Wat op dat gebied al uitge voerd kan worden, heeft op groote schaal eene toepassing in de laagvlakte van Andalusië, in het Po-dal en in de Boven-Rijnsche vlakte gevonden. Ook op Java schenkt de regeering aan de kunst matige besproeiingen alle aandacht. De maanden lange droogte in een deel van Indië heeft ook de opmerkzaamheid der Britsch-Indische regeering op dit on derwerp gevestigd. In Bundelkhand is men bezig met het graven van wel 300.000 putten, die in de toekomst den oogst op een uitgestrekt gebied zullen verzekeren. Intusschen lijdt de bevolking in de geteisterde stre ken thans groot gebrek. Volgens ver trouwbare opgaven heerscht onder eene bevolking van 12 millioeri zielen volsla gen hongersnood, een ander deel met evenveel bewoners, kan slechts voor een klein deel in de nooden voorzien, ter wijl nog in eene derde aangrenzende streek bovenmatige prijzen voor de le vensbehoeften betaald worden. De re geering poogt op velerlei wijzen den nood te lenigen, doch door de uitgestrektheid der ramp, schiet zij grootendeels in hare liefdadige pogingen te kort. Oproerige tooneelen in vele deelen des lands ver meerderen nog de moeilijkheden in stad en lande, 't Is dus niet te verwonderen, dat de aandacht van velen op de zwaar bezochte provinciën in Yoor-Indië is gevestigd. Eigenaardig is het, dat men in de eerste plaats in Rusland middelen be raamt, om de bevolking van voedsel te voorzien. De Metropolitaan van Moskou heeft zich aan het hoofd dezer beweging gesteld. De hooge geestelijke heeft eene oproe ping in de bladen geplaatst, waarin hij zegt: Hongersnood heerscht in Indië. God maakte uit één bloed alle volkeren op aarde. Daarom zijn hongerende men- schen, wie zij ook moge wezen, onze naasten en wij, als trouwe volgers van Christus leer, moeten hen helpen. Daar toe heb ik eene commissie benoemd, wel ke giften zal inzamelen. Om te begin nen, heb ik zelf ingeschreven voor 500 roebels. Men zou zeggen, dat deze hulp in En geland met welgevallen aanvaard zal zijn. Wie zoo denken, slaan echter den bal glad mis. Men vreest blijkbaar, dat Rus- lands steun bij de bevolking in dankba re herinnering zal blijven, wat op den politieken toestand in Centraal Azië van grooten invloed zou kunnen zijn. Hoe is 't mogelijk, dat men in Rusland niet bedacht, dat hulp aan onderdrukten en noodlijdenden slechts alleen van Enge land kan uitgaan. De Britsche luipaard heeft nog voor weinige maanden alles op het spel ge zet, om de bedreigde vrouwen en kin deren in Johannesburg te beschermen. De partijdige Europeesche pers, met die van Nederland en Duitschland voor aan, heeft het wel laten voorkomen, als of die expeditie Rhodes-Jameson door eenige speculanten was uitgerust, om de rijke goudmijnen aan den Rand in bezit te krijgen. Maar dat zijn immers grove leugens. Intusschen boet de menschlie- vende dokter met zijne leiders nog al tijd voor zjjne bereidwillige hulp in den kerker. Wel is het geen vunzig hol, maar een goed gemeubeld appartement, wel behoeft zijn verfijnde smaak zich niet met den soberen] gevangeniskost tevreden te stellen, doch smaakt hij de geneugten van eenen welvoorzienen discn, maar toch mist hij de vrijheid. Al die ellende hebben den dokter-veldheer aan het ziekbed gekluisterd. Zijne genecs- heeren verwachten alleen volkomen be terschap van een spoedig ontslag uit zijne gedwongen rust, zoodat het minis terie er ernstig over denkt, kwijtschel ding van straf te verleenen. Misschien wordt den armen man voor verandering van lucht, wel een verblijf in Zuid-Afrika voorgeschreven. De ziekte van den heer Jameson is, hoe treurig ook, een buitenkansje voor het kabinet Salisbury-Chamberlain. Nu de heldhaftige Rhodes de oproerige Kaf ferstammen tot rust heeft gebracht, hoopt hij in Januari '97 opnieuw Londen op te zoeken. In eene zelfde stad Rhodes de glorie van zijne overwinningen genietende en Jameson achter grendel en deur, zou al te gek zijnhoe gelukkig daarom, dat er werkelijke redenen bestaan om den zieken dokter te ontslaan. Als nu maar niet weer vergiftige tongen in deze treu rige zaak het laatste bedrijf van een in gewikkeld komediestuk zien. Er zijn er zoo velen,, die de eerlijkheid der Britsche politiek verdacht zoeken te ma ken. Dit wantrouwen heeft de Engel- sche regeering gemeen met de Spaansche berichten over den verloop der Cubaan- schen opstand en de verklaringen van het Belgische ministerie over hunne op rechtheid, betreffende de militaire her vormingen. Naar Spaansche berichten is de opstand in de provincie Pinar del Pio gedempt en beschikt Maceo nog slechts over 6000 man, in kleine benden verdeeld. Men vergeet te melden, dat de oproerlingen zich opnieuw in Havanna hébben ver toond, weer talrijk optreden in Santa Clara en geheel meester zijn van Puerto Principe. Generaal Weyler is naar Ha vanna teruggekeerd, wijl den toestand der wegen verdere operaties voorloopig on mogelijk maken. Ileeft men geen recht, bij zulk een stand van zaken eenig wantrou wen tegen de optimistische berichten uit Madrid te koesteren? Wat wij over de Philippijnen vandaar lezen, is al even rooskleurig. Generaal Blanco, zoo luidt de laatste depêche, heeft den rebellen gevoelige nederlagen toege bracht. Berichten uit Japan en Singa pore daarentegen melden, dat de positie der Spanjaarden met den dag moeilijker wordt. Nog voor eenige dagen leden ze in een gevecht de nederlaag en lieten ruim 300 dooden en gewonden op het slagveld achter. Leest men de zoetsappige praatjes van den Belgischen premier Smet de Naeyer over de oplossing der militaire kwestie, dan bekruipt ons onwillekeurig een gevoel, dat ons de schouders op doet trekken. En heeft men geen recht, om aan den ërnst der woorden te twij felen, wanneer men leest, dat de minis ter de zaak van den persoonlijken dienst plicht, door tusschenoplossingen in het reine zal trachten te brengen? Natuur lijk moet de Kamer, zoolang die tus schenoplossingen in bewerking zijn, ter wille van het leger en de natie, blij ken van verzoeningsgezindheid ge ven. Alsof er een midden bestaat tus- schen het remplagantstelsel en den per soonlijken dienstplicht. Men dient, of men dient niet, ziedaar onze opvatting. Zoo dacht ook de generaal Brassine en daarom verliet hij het departement van oorlog. Ook hij schijnt aan den goeden wil zijner ambtgenooten getwijfeld te hebben. Waarlijk voorbeelden genoeg, om de Europeesche politiek met een wan trouwend oog gade te slaan. Met 68 tegen 22 stemmen is Donder dag het ontwerp tot invoering van het Personeel aangenomen. De minderheid bestond uit 13 katholieken, 4 anti-re volutionairen van de groep-Kuyper, be nevens de heeren GerritsenVeegens Rink, Van Borssele en Beelaerts. De Tweede Kamer heeft artikel 1 van het wetsontwerp, houdende be palingen ter verzekering van de op brengst van den suikeraccijns in het jaar 1897, met 42 tegen 40 stemmen aan genomen. Artikel 2 werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen, en vervolgens het wetsontwerp met 48 tegen 86 stemmen. Twee uur is zoek gebracht in de Twee de Kamer met de verkiezing van een lid van de Rekenkamer. Het komt ons voor, dat de Kamerle den alleen dan een collega voor eene der gelijke betrekking kiezen moeten, als hij door zeer bijzondere bekwaamheid en gesclulktheid daartoe volstrekt de aange wezen persoon is. Dit was thans niet het geval. Zeer bekwame hoofdambtenaren als de heeren Van Reenen en Bloemen zijn voorbij gegaan en vooral door den steun der katholieken schijnt de heer Th. Mac- kay te zijn gekozen. En dat waarom? Waarschijnlijk wegens redenen van hooge politiek! Nu komt in het kiesdistrict Hilversum eene vacature. Als opvolger van don heer Mackayj-. krijgt nu een katholiek meer kansen, en deze kansen zijn onwe- derlegbaar bewijzen van de bekwaamheid, waardoor de lieer Mackay uitmunt boven de heeren Yan Reenen en Bloemen. Met diepe bewondering voor de Twee de Kamer vervult deze verkiezing ons niet. Hbld. Ook ons, schrijft de N.R.Crt, heeft de candideering van den heer Mackay, mot voorbijgaan van anderen, die eer dan hij voor deze betrekking aangewezen schenen, zeer verwonderd, en ook wij meenen, dat de Tweede Kamer daar voor zeker geen bewondering verdient. Maar als werkelijk de door het Handels blad genoemde reden voornamelijk ge golden heeft, dan krijgt deze nominatie inderdaad een hoogst afkeurenswaardig karakter. De S t a n da ard schrijft onder meer over het Katholieke pro gram Terecht is opgemerkt, dat zulk een program van Kamerleden uitgaande, welbezien de omgekeerde wereld is, en zich alleen bij de Roomsche staatspartij laat denken. Bij elke andere partij wor den de kiezers geëerd in hunne qualiteit van kiezers. Van de kiezers gaat de actie uit. Zij zijn het derhalve, die zich hebben te beraden, in wat geest zij hunne vertegenwoordigers hebben te kie zen. Een program van zittende Ka merleden is reeds daarom bij de stem bus eene ongerijmdheid, omdat, indien de kiezers dit program verwierpen, geen der zittende Kamerleden zou herkozen worden, en dientengevolge heel hun pro gram in het water zou vallen. Hadden de kiozers dan niet hun eigen program, dan zou hun elke regel van gedraging bij de stembus ontbreken. Bij de room- schen hindert dit echter niet, omdat de overgroote meerderheid der zittende le den, indien ze zich voegen naar „de wen ken en wenschen der bisschoppen", wier zegel natuurlijk onzichtbaar op dit pro gram is gedrukt, zeker zijn van hunne herverkiezing. Maar het is dan toch goed, er op te wijzen, dat zulk eene wijze van handelen alleen bij Roomsche Kamerleden denkbaar is, en zelfs moet men er bijvoegen, alleen in ons land. In geen land ter wereld heelt ooit ee nige staatkundige partij op zulk een wijs haar program in het leven geroepen. Het is een op den kop zetten van on ze constitutioneele staatsinstellingen. Een maken van de Kamerleden eener tweede parlementaire periode tot de ge hoorzame volgelingen van de leden der Kamer, die in eene vorige periode daar in zitting hadden. De Godsdienst-oefeniDgen beginnen om IO ure, des voormiddags. 29 Nov. Ds. A. W. v. Kluijve. De morgen-Godsdienst-oefeningen begin nen om O Vj, en de namiddag-Godsdienst oefeningen om 3 uur. 29 Nov. Ds. Ludwig, Nam. 29 Nov. Kreil, Ds. Kooiman. 29 Nov. Haringhuizen, voorm. Ingeschreven van 25 27 Nov. 1896* Geboren Josephina Coruelia, d.'v. Cor- nelis Marqueiinck en van Maria Catha- rina de Raadt. Ondertrouwd, Getrouwd en Overleden geene. Marktberichten. HOORN, 26 NOV. 1896. Aangevoerd: Kleine Kaas, hoogste prijs f29.— Com missie f27.Middelbare (25.Hooikaas faangev. 147 stapels, wegende: 41126 Kilo. ALKMAAR, 27 NOV. 1896. Kleine Kaas f 28.50 Commissie f27. Middelbare f 28.—aangevoerd 300 stapels, wegende 117000 K.G. Handel over bet ge heel vrij goed. ALKMAAR, 27 NOV. 1896. Aangev Granen 2964 H.L. als; 472 H.L. Tarwe f 6.75 a f 7.50. 85 HL. Rogge, f 4 50 a 4 70; HL. Gerst f a f 459 HL. id. Chev. f 5— a <5.65. 1259 HL: Haver f 3.20, a f3.65. 550 HL. boonen Paarde- f 5. a 15.60; Bruine id. f 8. a f 9.50; Citroen f 9 a f—Duive- f 5.60 a f—Witte- f 11.— a 0.- 3H L Ka- nariez. f 6.10 a 1 HL, Mosterd zaadrood, f a f id, Geel a 10 HL. Karwijzaad f 10.75 a 1 HL. Blauw Maanzaad fit.— a 124 HL. ErwtenGroene f 10.— a f 13.—; Grauwe f 11.— a f 14.-; Vale 1 7.— a. 9 Witte f-.— ZAANDAM, 26NOV. 1896. Aangevoerd 14 stapels kleine Kaas, prijs f26. ENKHUIZEN, 25 NÖV. 1896. Heden werden aangevoerd8 stapels kaas, prijs f26,— per 50 KG. De prijzen der zaden waren als volgt: Nieuw Mosterdzaad f a Karwijzaad f 10.75 a f 11.— Mosterdzaad f 16.50 a f 17.Maanzaad f 9.— a f 9.50. Groene erwten f 9.— a 10.25. Vale erwten f 10.50. a 13.—.Wijker Vale f7.50 a 8.50. Grauwe erwten f 10.— a 13.50. Bruine booDen f 7.— a 9.50 Paardeboonen f 4.50 a 5.50. Gerst f 3.75 a 4.50, Haver f 3.— a 3.50. Aangev.74 Vette Varkens 1—.15 a —.19 per i/, KG. Magere Varkens f 8 115.— p. st. 23 Biggen f 3.— a 7.— Scha pen f a Lammeren f 20 Konijnen f - .40 a f 1.05. 58 KippeH f -.85 a 1.50 per stuk. Eieren f5.75a 6 per 100 stuks. Botel t p 70 a f a72, per kop. V Heden overleed, na een geduldig lijden, onze geliefde Vader, in den ouderdom van ruim 85 jaar. Namens Kinderen, J. KRANS. Schagen, 27 November 1896. *V* Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig dcch geduldig lijden, onze geliefde Moeder en Behuwd-moeder, in den ouderdom van 66 jaar en 4 maan den. Uit aller naam, Jb. ZWAAG. Die tevens hunnen hartelijken dank, betuigen aan den WelEd. Zeergel, Heer Dr. llax voor diens onvermoeide hulp aan de overledene bewezen. Wieringerwaard, 27 November 1896. ^^""Ouzen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, bij de ge boorte van ODzen zcon ondervonden. J. HUETING 't ZAND (N.H.), Cb. M. HUETING- 26 November 1896. Heijbroek. Bij deze betuigen wij onzen harte lijken dank, aan den heer Dr, S. de Boer, voor de uitstekende hulp bij de geboorte van onzen Zoon bewezen. Keinsmerbrug, P. BORST, Nov. 1896. C. BORST-Smit. te Wieringerwaard. Anna Paulowna, Achterweg. Bovengenoemd fonds wordt ieder aan bevolen, als het goedkoopst in contribuëe- ring, tevens eene hooge uitkeering gevende. Inschrijving bij onderstaande agenten, welke tevens prospectussen en inlichtingen gratis verschaffen. P. DEKKER, te Schagen op de Dorpen. J. JOMAN Éz., te Oudkarspel. M. BAKKER, te Alkmaar. Namens den »Raad van Beheer", J. G. Götze, Administrateur. met hoofdprij zeil van benevens een groot aantal prijzen van 15580, 11070, 1 835, enz. De ondergeteekende bericht, dat bij den Boekhandelaar VERKRIJGBAAR ZIJN op welke Aandeelen men opDins- dag e. k. de meer dan bui tengewoon groote kans heelt, de volle bovenstaande prijzen te trek ken, die terstond door mij worden uitbetaald. Be officieele uitslag der trekking wordt terstond na de trekking franco en gratis toegezonden. P. S. Voor huiten, franco per heerende poot, tegen toezen ding van postwissel of postze gels. AMSTERDAM. in Effecten.

Schager Courant | 1896 | | pagina 2