firie?en uit is laassiafl. Mond- en Klauwzeer. Blijkens het verslag van de comm. van rapp.over het wetsontwerp tot verhooging van Hoofdstuk V der StaatsbegrootiDg van 1896 met eene som van f 100000, voor de be strijding van genoemde veeziekte, was er in de Afdeelingen het bekende verschil van gevoelen over de wijze, waarop moet worden opgetreden. Sommige leden lieten eenige ontstemming blijken over het stelsel van afmaking op groote schaal, dat h. i. door de Ëegeering wordt gevolgd, en meenden dat, wanneer de ziekte zich eenmaal heeft uitgebreid, het aanbeveling verdisut, het vee te laten uitzieken, omdat in dat geval afmaking groote geldelijke offers eischt en den veehouder veel last en schade berok kent, terwijl naburige landen toch hunne grenzen gesloten houden. Zij vroegen, of het aangevraagde bedrag reeds was uit gegeven. Andere leden betuigden hunne erkente lijkheid voor de krachtige en doeltreffende wijze, waarop de Ëegeering ten aanzien van de beperking van mond- en klauw zeer handelt. Ook de veehandel had h. i. reeds de goede vruchten daarvan genoten. Op verzoek van den officier van justitie te BEEDA zijn in Den Haag aangehouden twee personen, die zich hebben schuldig gemaakt aan oplichterij en valschheid in geschrifte. Het volgende verdient wel vermelding als een staaltje van hunne sluwe praktijken. Met eene firma te Breda traden zij onlangs in onderhandeling over de levering van telegraafpalen en kochten tegen rembours eene kleine hoeveelheid. Eenigen tijd daar na deden zij eene groote bestelling van dit materieel en tegen rembours, terwijl een der heeren naar Breda toog, en van daar uit naar de Holl. Spoorwegmaatschappij telegrapheerde rembours opgeheven. Het afgezondene werd natuurlijk door den an der hartelijk m ontvangst genomen en de Bredasche firma en de H. IJ. S. vlogen er in. De bestelling bestond uit 600 pa len, vertegenwoordigende een bedrag van f 450. (Dagb.) Verstikking door bri- quetten, In de kerk der Ned. Herv. Gemeente te VOOEHOUT werd dezer dagen voor het eerst aan ieder eene stoof met eene biiquette verschaft. Het kleine kerkgebouw, dat goed gevuld was, werd bij den aanvang der oefening geheel gesloten. Een half uur later vielen vier kinderen bedwelmd neder. Nog giste men de reden niet, doch toen kort daarna ook verschillende vrou wen en daarna mannen genoodzaakt waren de kerk te verlaten, omdat ze onpasselijk werden, begreep men, dat men gevaar bad geloopen, verstikt te worden door den damp der briquetten, die denkelijk nog niet goed doorgebrand waren. Nu was spoedig de geheele kerk ontruimd en, buiten gekomen, vielen verscheiden perso nen neerook de predikant moest, door twee personen ondersteund, naar zijne woning worden geleid. Het ongeval heeft geen ernstige gevol gen gehad, waarvoor men eerst bij een paar kinderen wel had gevreesd. Naarw ij vernemen is te Alkmaar besloten tot de oprichting van eene roomsch-katholieke ziekenin richting in de nabijheid der Emmastraat. Tot v i c e-v oorzitter der Noordhollandsche vereeniging ffHet Witte Kruis* is benoemdde heer J. Bree- baart Kz., lid van de Eerste Kamer, ter vervanging van den heer H. J. Cal- koen te Edam, die wegens verplichte perio dieke aftreding met het einde dezes jaars uit het hoofdbestuur gaat. Nieuwjaarsbestelling. Ter bevordering van eene geregelde be stelling der bij de aanstaande jaarwisseling ter post komende stukken, wordt wederom de gelegeubeid opengesteld om brieven, kaartjes en gedrukte nieuwjaarswenschm, welke men op 1 Januari a.s. aan de geadres seerden wenscht te zien uitgereikt, reeds van 23 December af ter post te bezorgen. De bedoelde stukken zullen, ter onder scheiding van die, waarvan de bestel ling op den gewonen tijd moet geschie den, hehooren voorzien te zijn van eene in het oog vallende wijze over de geheele lengte van het adres getrokken kruis en uiterlijk 31 December, te 12 uur des mid dags, ter plaatse van bestemming moeten zijn aangebracht. Het publiek wordt verzocht, om zoowel in zijn eigen belang als in dat van den dienst, van de aangeboden gelegenheid tot vroeger ter-post-bezorging bij de jaarwisse ling zooveel mogelijk gebruik te maken. St.-Ct. Protectie. Welken invloed hooge invoerrechten op het verplaatsen van indnstriëele zaken heb ben, leeit o. a. het verloopeu van de pa piernijverheid in Oost-Friesland. Vroeger gingen van daar groote ladingen naar En geland. Thans is die industrie grootendeels naar onze provincie Groningen verplaatst, omdat de loonen daar belangrijk lager zijn dan over de grenzen. En zulks, omdat de werkman in ons land een aantal levens behoeften zich veel goedkooper kan aan schaffen dan in Dnitschland, waar de hooge invoerrechten, o.a. de graanrechten, het leven dnnrder maken. Op dit nadeel van het protectionisme, mag bij ons wel de aandacht gevestigd blijven. De Nederlandsche siga- renindustrie. De Tabaksplant schrijft onder boven staand hoofd in haar nummer van 15 JDec. het volgende: De sigarenfabriek van den heer W. G. Boele Senior, te Kampen, in Nederland, is eene oud-gevestigde zaak, welke, thans vooral, de aandacht onzer lezers moet trekken, nu de heer Boele tengevolge van den steeds toenemenden omzet van zijn fa brikaat in Groot-Brittanje en in de kolo- niëo, het noodig heeft geacht, om in Lon den een agentschap voor zijne waren te vestigen. De heeren H. van Salk Co., Fenchurch, Station Chambers, 66, Fencharchstreet, London E C., zijn de generale vertegenwoordigers van deu heer Boele da&r te lande. De fabriek van den heer Boele te Kim- pen is door deD tegenwoordigen chef reeds vóór het jaar 1847 opgericht, zoodat zij langer dan eene halve eeuw bestaat. Aan vankelijk op bescheiden wijze begonnen, is zij voor en na zoodanig uitgebreid, dat zij geworden is, wat zij thans iseen groot établissement, omvattende fabriek, magazijnen en kaDtoren. Het is gelegen in de Hofstraat van de oude stad Kam pen, welke hoofdzakelijk in de sigarenin- dustrie een bestaan vindt. De onderne ming van den heer Boele is de aanzien lijkste daar ter plaatse, of beter gezegd de aanzienlijkste in geheel Nederland. Ouj een voorbeeld te geven van de uitgebreid heid derzelve, zij vermeld, dat niet min der dan 600 geëmplojrëerden in verschillende betrekking aan deze fabriek zijn verbon den en dat aldaar 200 merken sigaren worden vervaardigd. Yan deze merken worden niet minder dan 500.000 stuks per week of meer dan 25.000.000 siga ren per jaar gefabriceerd. Deze zijn ge maakt van de nitgezochtste tabakken van Sumatra, Java en Borneo, (uit de Oost), en van Cuba, Brazilië en Mexico, (uit de West), en veel van dit fabrikaat gaat weder terug naar de landen, van waar do gtondstoffen werden geïmporteerd. Terwijl hij aan zijne eigen belangen denkt, verzuimt de heer Boele niet om voor die van zijne ondergeschikten te tor gen. In de fabriek zijn al de nieuwste verbeteringen, zoo op sanitair gebied, als wat verlichting, enz. betreft, toegepast. Er zijn aan verbonden zieken- en onder steuningsfondsen, welke door de firma worden beheerd, alsook een begrafenis fonds, waaraan de firma op milde wijze bijdraagt. Ouden van dagen worden nimmer af gedankt op grond van hun' leeftijd, doch krijgen de eene af andere passende be trekking in de fabriek, zooals bijv- het strippen van de tabak en andere lichte werkzaamhedenbijgevolg is de verhou ding tusschen de leden der firma en het personeel in elk opzicht hartelijk. Dit bleek tjjdens de jongste werkstaking der sigarenmakers in Nederland, toen de werk lieden van den heer Boele weigerden, daar aan mede te doen. De erkende superioriteit van de Hol- landscbe sigaren in het bizonder, boven de sigaren van het Vasteland in het al gemeen, doet de merken van den heer Boele van een gunstig onthaal verzekerd zijn. Amsterdam is in de laatste jaren de hoofdmarkt van de geheele wereld gewor- deD, wat de dektabakken betreftniet al leen voor Enropa, doch ook voor Ameri ka. De Eegiefabrieken van Frankrijk, Oostenrijk, Italië, enz, zijn derhalve ver plicht naar Amsterdam te gaan om al daar hanne inkoopen van dekblad te doen. Het behoeft alzoo geen betoog, dat de Ne derlandsche sigarenfabrikanten in de gele genheid zijn om zich van de beste tabak ken te voorzien en dientengevolge in staat zijn, om eene uitstekende sigaar tegen bui tengewoon matigen prijs te leveren. Ihe lobacco Irade Beview. Op initiatief van den dijk- graaf van de Hondsbossche en Duinen tot Petten, jhr. mr. P. van Foreest, zulleu verschillende voorzitters van waterschap pen in Noord—Holland samenkomen, om te spreken over een te schenken hulde blijk aan den aftredenden commissaris der Koningin in het gewest. De burgemeesters in de provincie Noord- Holland hebben eveneens dat plan. Er zal eene commissie gevormd worden, bestaande uit de burgemeesters van gemeenten bo ven de 10000 zielen. Men meldt uit BODEGEA- VEN: Hier is een brutale diefstal ge pleegd bij den landbouwer F. Beijen op de Zuidzijde. Door het uitboren van twee voor een kelderluik geplaatste ijzers heeft men zich van buiten toegang verschaft tot eene in den kelder staande ijzeren kist, waarin een' trommel met effecten. Om deze kist te kunnen openen, moest men den sleutel krijgen uit eene secretaire, staande in de kamer naast die, waarin de eigenaar sliep. De secretaire is eveneens opengebroken en uit een laadje is ont vreemd f 40 in specie en f 20 in muntbil jetten. Een viertal bankbiljetten van f 25 heeft men laten liggen. Yerder is uit de secretaire gehaald een ijzeren bont, waar mede de eigenaar gewoonlijk den sleutel van de geldkist omdraaide. Het is dus niet onwaarschijnlijk, dat de diefstal be dreven is door iemand, die geheel op de hoogte was van de huiselijke toestanden. Uit de kist zijn ontvreemd 3 pakken effecten, ter gezamenlijke waarde van on geveer 40 mille. Natuurlijk hoorde men in het dorp veel grootere sommen noemen, men sprak van honderdduizend, 'nonderddertigduizend enz., doch uit goede bron kan medege deeld worden, dat het cijfer de halve ton niet te boven gaat. De verdere inhoud van den trommel, als hypotheken en J schuldbekentenissen, i« achtergelaten. De dief of dieven hebben achtergelaten een centreboor. Oomiddeliijk is een ernstig onderzoek ingesteld. Men schrijft uit DINTEL- OOED Het tjalkschip van Jen schipper Meijer van Amsterdam, is bij het inkomen inde buitenhaven nabij de sluizen van Mark en Dintel omgeslagen. Het schip was gela den met suikerbieten, voor de suikerfa briek te Oodsnbosch. De schipper en knecht hebben zich met moeite gered, maar de vrouw eu kinderen die in het vooronder waren zijn verdronken. De lijken zijn opgevischt. De GOOISCHE Stoom- tram heeft bij de flartsvelder brug (vlak bij Diemerbrug) een man overreden, die dwars over de rails lag. Daar het don ker was en de tram van de helling afreed, bemerkte de machinist te laat, dat er ie mand op de rails lag en kon hij niet spoedig genoeg de machine tot staan bren gen. De man, oogenschijnlijk een polder werker, en reeds vrij bejaard, is zeer ern stig gewond, maar niet gedood. Een knaap van pas 16 jaar te LEEUWARDEN heeft zich schuldig gemaakt aan inbraak bij nacht in de di rectiekeet van de in aanbouw zijnde bo- teifabriek aan het Nieuwe Kanaal. Hij wist met eene nijptang het slot te verbre ken van eene kist, waarin een geldkistje was geborgen. Ook dit werd geopend, waarna de jeugdige misdadiger zich meester maakte van het daarin aanwezige geld, ten^bedrage van ruim f177. Uit vrees voor ontdekking begroef hij het geld in de nabijheid in den grond en wierp hij het kistje in het kanaal. Het mocht hem echter niet baten. Men was hem spoedig op het spoor en hij zit reeds in voor- loopig arrest. Vee-uitvoer naar België. Het besluit van de Belgische regeering tot sluiting der grenzen voor den invoer van fokvee uit Nederland, is vau grooten invloed geweest op den uitvoer der laat ste dagen. In de afgeloopen week werden langs het grensstation Eozendaa! naar België verzonden slechts 723 stuks vee, waaron der 126 koeien, 82 osseD, 66 stieren, 218 vaarzen, 75 kalveren en 156 echapeo, eene waarde vertegenwoordigende van ruim 1 54000. Ongelukken op zee. Aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Evertsen" heeft in het Engelsche Kanaal een ernstig ongeluk plaats gehad. De vuurstoker iBte kl. Lahnstein, die in den tunnel eenige werkzaamheden had te ver richten, kwam tengevolge van het slinge ren van het schip met de schroefas in aan raking; deze greep een touw, dat de on gelukkige opgerold om den arm hield, en haalde het, steeds wentelende, zoo nauw toe, dat de arm bekneld geraakte en bo ven den elleboog werd afgerukt. Na aankomst van het schip te NIEUWEDIEP, is de gekwetste terstond naar het marine hospitaal overgebracht. Een andere sche peling van de „Evertsen" geraakte, mede door het slingeren, onder een dichtslaand luik beklemd, waardoor een zijner handen werd verminkt. Een reclam e-b iljartcon- conrs. Op het gebied van biljartwed strijden heeft een koffiehuishouder te HAAELEM iets nieuws bedacht. Behalve eenige kunstvoorwerpen en medaljes, die hij zelf uitlooft, met eene buitengewoon groote zilveren medalje bij gelegenheid van het verbruik van den lOOOOOsten liter Amstelbier, zijn als prijzen beschikbaar ge steld eene broek door eene kleermakersfirma, eene sport pet door een hoedenieverancier, een das door een' manufacturier, eene doos sigareD, champagne,eene complete electiische schelinrichting, enz., alle door verschillen de winkeliers. De wedstrijd is verdeeld in korps-, personeelen- en vrijen wedstrijd. Moord te Amsterdam. In de Yan EegheDstraat te Amsterdam, welke zich in de nabijheid van het Mu seum Suasso bevindt, is Yrijdagavond ruim 6 uur eene vrouw van omstreeks 30 ja ren, met eene wonde aan den rechterkant van den hals, gevonden zij is aan bloed verlies overleden. Zij was gekleed in eene zwarte japon met witte stippels en zwarten mantel, derhalve in rouwkleederen. Op haar werd een gouden horloge en een zakdoek, gemerkt H., aangetroffen. Zij is door een kleinen jongen in de straat opgemerkt; zij ging voor hem uit, viel plotseling neder, stond weder met moeite op, en viel toen andermaal om niet weer op te staan. Zij werd een huis binnen gedragen, waar zij weldra den laatsteii adem uitblies. De dader is nog onbekend; een meisje van 13 jaren was even te voren aangesproken door een' man, dien men houdt voor den dader, en die tamelijk lang was, eenigszins gezet, met donkeren opgedraaiden knevel. Bij zou gekleed ge weest zijn in eene lange jas, grijsachtige broex en met een' deukhoed. Hij had tot het meisje onzedelijke praatjes gericht, maar haar verder ongemoeid gelaten. De Ameterdamsche bladen brengen de zen moord in verband met eenige aanval len, door een man in den laatsten tijd op dienstmeisjes gedaan. Zoo werd voor 2 weken een dienstmeisje in de Alexander Boerslraat, dus in dezelfde buort, door een langen, zwaar gebouwden man eene wond toegebracht en voor eenige dagen werd weder een dienstmeisje op de Pnns- Hendrikkade door denzelfden man aange vallen. Men vermoedt, met eene uiting van krankzinnigheid te doen te hebben. Nader meldt men Het slachtoffer van den moord in de Van Eeghenstraat is bekend, het meisje heet Hendrika Beyer en was dienstbode bij de familie Teutenbergj wonend: Parkweg 66. Dit gezin had eenige dagen geleden eene reis naar Duitscblaud, naar Frank fort a.M. ondernomen, zoodat Hendrika zich alleen in de woning bevond dit ver telde zij ook gistermiddag aan eene winkel juffrouw in de P. C. Hooftstraat, bij wie zij een ronwkaartje had gekocht, en die, toen haar de hoed van de vermoorde werd getoond, dit voorwerp ook terstond her kende. Hendrika hield verkeering met een ambachtsman, zekeren J., met wien zij de afspraak had gemaakt, dat zij elkander, wan neer de jongeling van zijn werk kwam,zouden tegemoet loopen. Dit gebeurde meer. Hen drika liep dan den gewonen weg, Parkweg, Van Bearleslraat, P. C. Hooftstraat. Ditmaal is zij van dien weg afgeweken, misschien omdat zij het rouwkaarlje bren gen wilde aan eene vriendin in de Van Eeghenstraat, Het koopen van dat kaartje kan namelijk in verband staan met de om standigheid, dat haar vader acht dagen ge leden gestorven is. Het is dus wel mogelijk, dat eene vrien din haar na het overlijden van den vader eenige belangstelling had getoond en het kaartje dienen moest om haar daarvoor te bedanken. De beminde van het vermoorde meis je heeft Vrijdag van 2 uur 's middags tot 10 uur 's avonds bij zijn' baas moeten werken zonder ophouden, zoodat hij aan de met Hendrika gemaakte afspraak geen gevolg kon geven. Het schijnt, dat Hendrika aanvankelijk het plan had opgevat, bij hare familie op de Eozengracht te gaan eten, doch later heeft besloten, maar op den Parkweg haar eigen pot te koken. Hoe dit zij, des avonds werd zij niet door hare fami lie gemist. De vuil gedragen muts en het stuk van den mantel, op het lijk gevonden, behoorden aan haar persoonlijk toe. Hendrika had eene stiefmoeder, eene zuster en een broertje van omstreeks 15 jaren. De vrijer der zuster werd getrof fen door het in de dagbladen vermelde signalement der vermoordehij begaf zich naar het politie-bureau op het Leidsche plein en herkende, bij het lijk gebracht, onmiddellijk de zuster zijner beminde. Ook het broertje en andere familieleden der vermoorde, ook haar voogd, zijn door de justitie ontboden en verschenen. Van twijfel is geen spraak meer Yan den moordenaar weet men evenwel nog niets. —Naar wij vernemen zijn in den laatsten tijd belangrijke onregelma tigheden ontdekt in het beheer der ge meente Dieden. Hangende het onder zoek naar die onregelmatigheden, brak in den nacht van den 4den op den 5den December jl. op de secretaire der ge meente brand uit. In verband met een en ander heeft de justitie uit 's-Herto- genbosch reeds tot tweemaal toe eene instructie in de gemeente Dieden inge steld. (Ndbrab.) Plaatsing werd ons ver zoekt van onderstaande, voorkomende in het N. v. d. D. van 19 dezer. RECHTZAKEN. EENE „VEREENIGING VOOR WERKVERSCHAFFING." Yoor de Rechtbank te Haarlem had zich gisteren te verantwoorden een schoen maker, zekere P. v. d. G., die, in dienst van de „Vereeniging voor Werkverschaf fing" aldaar, door den directeur was aan geklaagd wegens het uit het magazijn dier vereeniging ontvreemden van verschillen de nieuwe goederen, als een karpet, een album met standaard, een theeblad met servies, een horloge, een doofpot met deksel, een waterketel, een likeur- stel, eene lamp en meerdere artike len. De beklaagde vertelde in lange ver halen, dat hij voor f 200 deelgenoot is en mede-commissaris was van de ver eeniging, waardoor hij evenals de directeur het recht zou bezitten tot het wegnemen van die artikelen uit het magazijn, welke hij voor eigen gebruik noodig had. De voorwerpen had hij echter aan eene juffrouw ten geschenke gegeven, terwijl hij die artikelen met medeweten van de vrouw van den di recteur uit het magazijn zou hebben weg genomen. De vrouw verklaarde daaren tegen, dat zij zich nooit met de zaken van haren man bemoeide. Het O. M. achtte uit het verhoor van nog eenige getuigen bewezen, dat be klaagde zich aan diefstal had schuldig gemaakt. Hij kon geen wettig stuk overleggen ten bewijze, dat hij tot com missaris aangesteld was, en gemachtigd tot het wegnemen van verschillende ar tikelen der vereeniging, wier werkkring het O. M. „beunhazerij" noemde. Mits dien werd tegen hem geëischt eene ge vangenisstraf van 6 maanden. Uit de verhalen van bekl. en getuigen bleek echter en het is daarom, dat deze zaak hier wordt bekend gemaakt hoe men zich onder den dekmantel van werkverschaffing zichzelf eene aar dige verdienste bezorgde ten koste van het publiek. Wie n.1. geregeld elke week 6 cent voor de vereeniging con tribueerde, ontving daarvoor ééns inW jaar een huishoudelijk artikel <joor^- het lot aangewezen en dat door de! werklieden der vereeniging heette ver vaardigd te zijn. Die voorwerpen waartoe ook de bovengenoemden behoor- den bleken echter grootendeels gekocht te zijn, terwijl de artikelen niet eens verloot, maar eenvoudig door den direc teur en don thans aangekwde onder de contribuëeronden werden verdeeld En dat de onderneming thans 2 jaar bestaande ruime winsten oplevert, bleek wel uit het weekloon van onge veer f 13, dat bekl., volgens zijn zeggen voor het ophalen van do contributie en voor andere bezigheden van den direc teur ontving. CXYII. Het is op een Kerstavond gebeurd, meneer, vertelde oude Willem mij. Wie Willem is, waarde lezer, doet, vind ik, weinig terzake. Denk u een zeer sympa thiek man, een fermen, blozenden blauw- oogigen werkman. Ik laat u vrij, te fantaseeren. En luister nu maar, wat hij vertelt. Het is op een'Kerstavond gebeurd en nog krijg ik er tranen van in mijne oogen als ik er aan denk. Hij was mijn eenig zusterskind, nou, dan ben je toch elkaar niet meer vreemd De jongen had nooit willen deugen, och, d'r zat geen kwaad hart in, maar hij was los van zinnen. Dat had ie van z'n vader. Ik hield niet van m'n zwager, hij was me te bits en ik was al gauw zooveel als gebroeljeerd met 'em. De vader deed weinig aan den jon gen, hij ranselde 'em nou en dan eens af, als ie hem in den weg liep en daar bleef het bij. En mijne zuster was te zwak, weetje. 'tWerd twaalf ambach ten, dertien ongelukken met den jon gen. Toch hield m'n zuster zielsveel van'em, want hij was dan toch d'r eenige jon-,, gen, niet waar. Ze noemde 'm Kareltje, ook toen ie groot werd. Vader en zoon konden heelegans niet met mekaar overweg. Daarom trouwde Kareltje al vroeg, hij was pas even twintig. Een allemachtig aardig meisje. Ik heb ze gekend, want ze was nog zoo'n beet je in de familie van m'n vrouwskanten ze diende bij mevrouw Yan Balen op den Eendrachtsweg. Zoo'n vrouw, weet je, waar een werk man een hemel op aarde meê heeft. Lief en proper en goed en zuinig. Och, voor Kareltje was ze eigenlijk, geen vrouw. Hij hield wel veel van 'r„ maar hij hield nog meer vam vrinden en van borreltjes en van leeg- loopen. Daar kon Betje niet tegen Betje heette ze. De meid was het goed gewend geweest, en ze had een lief hebbend hart. Toen ze nog niet eens ■twee jaren getrouwd was, was ze al zoo mager als een brandhout geworden. Och, ze verweet 'm niets in woorden, daar was ze te verstandig voor. Maar ze kon hem met hare groote oogen zoó zielsongelukkig aankijken, dat 'et wel een steenen hart moet geweest zijn, dat ddar tegen kon. Soms hielp het voor eene poos. Dan was ie een maand lang weer zóó i' ferm en dan werkte ie geregeld, dat Betje heelemaal opleefde. j Maar dat duurde altijd maar kort eau dan begon het lieve leventje weer. Betje kon niet tegen di^ stooten. Ze ging achteruit. En vooral, toen ze een doch tertje had gekregen, raakte 'et heelemaal! mis met 'r. Yoor zóó'n man was ze geen vrouw. O, je hebt er, die er tegen kennen erj hun man eenvoudig met een sta'm. per uit de waschkuip op z'u 'kop slaan. Maar dat deed Betje nie>jf Zij kon niets doen, dan 'm aankijk en met tranen in d'r oogen. Zij was een teer dametje, een werk mansgezin geboren. Toen het dochtertje d;rie jaar oud was, is zij gestorven. M'n zuster was irv dien tijd ook wedu we geworden. H.aar man was van eene stelling gevallen, in eens dood, en omdat zij een heel flink wijf is, zij heeft in d'r, wat wij, al zeg ik het zelf, allemaal in ons hebben, wist zij gauw genoeg kan toren te schoonmaken te krijgen en zich! zelf te bedruipen. Nou, toen Betje dood was, kwam Ka reltje met z'n dochtertje bij 'r in. Of't nou was, dat ie zich den dood van z'n vrouw aantrok en het verdriet wilde weg drinken, ik weet et niet, maar zeker is het, dat ie toen eerst recht begon. Tel kens had ie conflicten met de 'politie. Soms bleef ie eene week lang weg en" dan kwam ie ineens weer boven water. Waar ie gezeten had, vertelde ie nooit. A n zuster had er méér weet van, dan ik je zeggen kan. Maar wat zou ze er tegen doen? In 't laatst van October, of zoowat, bleef ie heelemaal in eens weg. Mn zuster wachtte veertien dagen en gaf er toen de politie kennis van. Ja, daar wisten ze ook niet, waar ie zat... In 't laatst van November kwam ie weer in Rotterdam, tenminste m'n zuster hoorde van kennissen, dat zo 'm hadden, zien loopen. Hot was de avond voor den Eersten Kerstdag, 'k vergeet 'et nooit. Ik zat bij mn oudje thuis, kinderen heb ik niet en we praatten over koetjes en kalfjes. iA

Schager Courant | 1896 | | pagina 6