INGEZONDEN. zoovele trouwe en geliefde zonen om ringd kan zien." In den vorm moge dat zachter klin ken, voor de zaak zelve komen de woorden toch neder op hetgeen aanvan kelijk is medegedeeld. De Opinione, het officieuse orgaan der Italiaansche Re geering, zegt in een hoofdartikel, dat de Paus, „indien" hij deze rede werke lijk beeft uitgesproken, zich daarmede schuldig gemaakt heeft aan eene on rechtvaardige en betreurenswaardige uitdaging. De Italiaansche Regeering heeft niets gedaan, dat zulke woorden rechtvaardigt. Zij zal daarom den weg der gematigdheid niet verlaten, maar ook niet dulden, dat de clericalen, ge lijk de Paus volgens deze rede schijnt te wenschen, van woorden tot daden overgaan. In dat geval zou de afweer krachtig, snel en beslissend zijn. De godsdienst heeft van de Regeering niets te vreezen, maar wie van wereldlijke macht droomt, loopt gevaar zijn eigen ondergang uit te lokken. Mochten de intransigenten in het Yaticaan zegevie ren, naar men uit 's Pausen woorden haast zou afleiden, dan zullen de gevol gen op hen terugvallen, die deze wen ding op hunne rekening hebben." ge- PLAATSELIJK NIEUWS. Schagen, 6 Januari 1897. Zaterdagavond verga derden de leden der Gymnastiek- en Scbermvereeniging Lycurgus ten locale Cérès. Daar het de gewone jaarvergadering was, werden de gebruikelijke verkie- zingingen gehouden. Het oude bestuur werd herkozen en samengesteld als volgtJb. Koster Voorzitter, J. Overtoom secretaris, Jb. Roggeveenpenningmeester, K. Roggeveen en M. van Thijncommissarissen. Uit de verslagen van secretaris en penningmeester bleek, dat de vereeni ging zoowel financieel als anderszins in bloeienden staat verkeerd. Het batig saldo der kas bedroeg ongeveer f 150. Uit het midden der vereeniging werd eene commissie benoemd, toegevoegd aan het bestuur, bestaande uit de heeren: Werd tevens besloten vanaf 1 Janu ari uiet anders dan kinderen van onver mogende ouders op de volksklasse koste loos toe te laten, en van anderen 't zelfde bedrag te vorderen, als door den heer Roep voor zijnen cusus wordt geëischt. Een voorstel tot verlaging der contri butie werd verworpen. Dinsdagmiddag jlonge veer te half vier geraakte het paard van den heer L. Jonkergespannen voor eene driewielde kar met zand, gaande van den Lagedijkerweg Daar het Noord, op hol. Het dier werd gegrepen op den Nesdijk. De knecht had door den val van de kar gelukkig geen zwaar let sel bekomen en was alleen wat stijf Uit en voor de Pers. Een Lezer. GEMENGD NIÉUWS. BI- bier In het jaar 1896 werd aan het hulpkantoor te Kolhom in de Rijks postspaarbank ingelegd f 8978.42. Hel getal inlagen is 1024, terwijl 21 nieuwe boekjes werden uitgegeven. In het jaar 1896 werden aan het hulp kantoor Kolhom ontvangen 10449 gefr. brieven, 16 van en voor dit hulpkantoor; 26 ongetr. brieven 2637 briefkaarten 55730 dag— en weekbladen 12034 andere drukwerken, 46 monsters; 175 dienst brieven 81 gewone aangeteekende brieven met aangegeven geldswaarde, waarvan het totaal bedrag is f 42025. Zondagavond 3 Januari werd te Stroe Gem. Wielingen, uit eenen put een pasgeboren kinderlijkje op gehaald. Een streng onderzoek is in 't werk gesteld. Nader meldt mes ons Zondagavond werd te Stroe alhier, door een jongen man, die bezig was om water uit een put te halen, om zijn paard drinken te geven, een kin. derlijkje opgehaald, dat na gissing pasgeboren was. De jonge man ging terstond naar een naburig huis en vertelde daar het geval. De bewoner van dat huis is toen naar Hoofddorp gegaan en gaf daar eveneens kennis van 't geval bij den burgemeester. Deze, vergezeld van den gem. veldwachter, begaf zich naar de plaats in kwestie en namen het lijkje mede naar het dorp. Eene ongehuwde vronw werd medegevoerd en in verhoor genomen, ëh is dienzelf den nacht door politie bewaakt. Maandagmiddag ongeveer één nnr is het gerecht van Alkmaar alhier aangekomen, vergezeld van twee doctoren. Volgens het gerucht, dat er gaat, moet het kind doodgeboren zijn, van de uitspraak der doctoren is nog niets bekend. De bewuste vronw is dadelijk in 't verhoor geno men endenzelfden dag op vrije voeten gesteld en heeft zich daarna naar de ouderlijke woning begeven^ SCHARWOUDE. Klaas Boes, de be- bekende misdadiger uit Scbagen, heeft voor korter of langer tijd een briefje aan een' zijner medegevangenen geschreven, dat merkwaardiger wijze alhier te recht geko men is. De postbode H. B. alhier vond nl. in de voering v»n de mouw zijner dienstjas, die te Leeuwarden in de strafge vangenis gemaakt is, het volgende briefje Bonjour No. 82. 20, Ik ben Klaas Bces uit Scbagen (N. H.) levenslang veroordeeld ik zeg maar 20 jaar maar ik heb levenslang ik ben 18 jaar oud ik heb 2 vrouwen vermoordt. Een met name Vrouw Bate en een met name Anna Beiers. Diefstal gepleegd f 200C in goud en zilver) en toen de boel in brand gestoken. Het gaat u goed doen 50 de groete van mij. Hoorende dat gij de mouwen weer uit de Jas nemen moest heb ik maar gouw een lettertjes geschreven en in de mouwen geduwd ik heb 10 dagen na het gepleegde feit losgeloopen f 17 Ys verteert. Die u groet Uw Vriend en lotgenoot Hoorn. Ct. N. Boes of No. 77. Heide-ontginning. De afdeeling „Groningen" van den Bond van Orde door Hervorming heeft een begin gemaakt met de ontginning van een deel der Idermsrkte, gemeente VRIES. Er zijn daar 50 arbeiders aan het werk gezet. Zij worden kosteloos per trein van Groningen naar Vries-Znidlaren vervoerd en hun wordt gratis koffie verstrekt. De afdeeliDg „Groningen" verschaft de coodi- ge gereedschappen. Het loon bedraagt 90 cent per Are voor het omspitten. De „Z w o 1 s c h e C t.' bevat een nieuw vtrbaal van een' moord, op Nieuwjaarsdag gepleegd. Te STEENWIJKSMOER onder Koe- vordeD, ging de 22-jarige S. "Wittendorp met zijn meisje nieuwjaarwenschen. Ten huize van L. Zwiers gekomen, werd ge noemde Wittendorp door den 21-jarigeu stiefzoon van Zwiers, genaamd J, H. Overberg, men zegt uit minnenijd, onver hoeds aangevallen en meteen' paal zooda nig op het hoofd geslagen dat hij bewuste loos ineenzakte. Eenigszins bijgekomen, werd hij door genoemden Zwiers ten eind weegs naar zijne woning begeleid. Hij heeft die woning evenwel niet kunnen bereiken, want later werd hij door een ander in woner van Steenwijksmoer op den weg ge vonden, die, vermoedende dat hier dronken schap in spel was, hem met behulp van een nabijwocenden landbouwer in diens schuur bracht. De laatste vond htm echter den volgenden morgen in denzelfden toestand als den vorigen avond. Met behulp van eenige andere personen heeft hij hem daar na naar zijne moeder, eene weduwe met nog twee kinderen, waarvan de verslagene de kostwinner was, gebracht, waar hij des voormiddag» overleed. De dader is reeds, voordat de politie met de zaak in kennis was gesteld, op de vlocht gegaan, de wijk nemende naar Pruisen. De justitie te Assen heeft de zaak in ondetzoek. In een koffiehuis te HAR- L1NGEN, waar muziek gemaakt werd tij gelegenheid van de verwisseling des jaat», kregen twee liefhebbers wootden om een meisje. Een der beiden trok zich de zaak in die mate aan, dat hij naar de Prins Hendriksbrug liep en zich in de haven stortte. Dadelijk schoten van alle zijden redders toe, die naar den drenkeling met dreggen en haken giDgen zoekendcch deze was met den stroom afgedreven naar eene ondiepte in de voorhaven en ging bedaard naar huis, de redders stil aan het werk latende. Moord. Omtrent den moord nabij DEN BOSCH, vinden we in de N. R. C. de volgende nadere mededeeling De vermoorde, Van leien, zou in dtn nacht van 1 op 2 Januari, even na mid dernacht, met zijn vriend Van Berkel huis waarts zijn gekeerd. Een oogenblik, nadat Van Berkel zgn vriend verlaten bad en ie der zijns weegs ging, hoorde hij een voort- duiend hulpgeroep, keerde terug en vond den ander ineen gezakt en badende in zijn j leiding van zijnen voorzitter, den bloed op den grond liggen. Op zijne vraag: wat is er gebeard mocht hg geen ant woord meer bekomen hij droeg v. I. naar diens woning, die ongeveer 10 minuten verder, aan den zoom der St. Michiels- gestelsche heide, stond. Onmiddellijk ingfroepen geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Een half uur later overleed Van leien, na op zijn sterfbed aan den geneesheer, die hem be handelde, zekeren Den Otter als zijn moor denaar te hebben aangewezen. De geneesheer constateerde zeven wonden, door een mes toegebracht. De vermcorde, 27 jaar oud en de oud ste ongehuwde zoon eener weduwe, was een zeer oppassend persoon, die de alge- meene achting zijner medeburgers genoot. Den Otter is gearresteerd en naar 's-Her- togenbosch overgebracht. Naar men wil, zou eene oude liefdesgeschiedenis in het spel zijn. Maandagnacht is te Cal- lantsOOg het bnrgtrwoonhaisje van de Wed. P. de Haan tot den grond toe afge brand. Reeds stond het dak in volle vlam, toen het door de bewoonster werd bemerkt, zoodat zij zich moest haasten uit de bran dende woning te zomen. Niets is gered kunnen worden. De oorzaak van den brand is onbekend. Huis en inboedel wa ren verzekerd. Het spoorwegongeluk bij UTRECHT. In het U. D. vinden wij de volgende lezing van het ODgeluk, dat Zaterdag nabij Utrecht plaats had. De locaaltrtin van de Hollandsche Spoorwegmij. op weg naar Hilversum was juist genaderd aan het kruispunt nabij het dorp Blauwkapel, toen tegelijkertijd van de Centraalspoorweginij. trein 519 a9D kwam stoomen. Het gevolg laat zich denken. De locomotief van den Holland- schen locaaltrein, die den naam „Isegrim" droeg, werd uit de rails en geheel op zijde geworpen, terwijl door deu schok de buf fers braken en van den daarachter gekop- pelden wagen -het onderstel raderen uit geschoven werd. Van de locomotief van trein 519 brak de schoorsteenpijp stuk, terwijl ook deze machine uit het spoor liep. Zij bleek echter niet zoo erg gehavend. Persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet te betreuren, alleen moet een passa gier een wondje aan het hoofd bekomen hebben. Uit dit oogpunt is dus het ongeval niet zoo heel ernstig. Dit had het wel kunnen zijn, indien een der treinen iets later ware geweest, eene seconde slechts, want dan ware de locomotief des eenen zeer bepaald een der rijtuigen van een der, met het op de Utrechtsche markt, druk be zette personentrein gereden. Een later bericht van 2 Jan. aan dat blad meldt Trein 518 van de Hollandsche Mij., van Utrecht, had, als gewoonlijk, aan den kruis weg Blauwkapel te kruisen met den van Amersfoort komenden Centraaltrein. Het punt is door 3 signalen aan weerszijden gedekt, en heden bovendien nog door miet- signalen (knalschoten). De Hollandsche en in oog locaaltrein vond daar ter plaatse veilig dus had recht om door te rijden. De trein Centraalspoor daarentegen had onveiligdoch stoomde ook door. Toen Nieuwjaarsavond te elf uur, de herberg van Th. Hoveman te RUINERWOLD gesloten was, werd ren oogenblik later aan de deur geklopt door den knecht van den heer R. Derks met de woordeD, dat de heer A. Derks zoo vreeselijk gesneden was. Met moeite bin nengedragen, bleek, dat hem een 7 centi meter diepe steek oDder de dij was toege bracht, die direct doodelijk was. Al spoe dig bezweek dan ook de krachtige jonge, bij ieder geachte man, een slachtoffer van een lageD, verfoeilijken aanslag. Al spoedig weiden op last van den bur gemeester een drietal broeders aangehou den en later nog een paar jongelieden, terwijl het gerecht uit Assen arriveerde. Nader meldt men Maandag moest te Ruinerwold ter zake van den daar gepleegden moord een knecht van den landeigenaar Pol worden gehoord. Op het oogenblik, dat de veldwachter bem daarvoor zon afhalen, sprong hij in het water en verdronk, Gisteravond te tien uren werd te TILBURG in de Klerkstraat door zekeren J. A. de B. een schot gelost op J. C. S., die de volle scherpe lading in het achterhoofd kreeg. Toen de politie op de plaats kwam, zakte de verwonde bewus teloos ineen en had hij nauwelijks de kracht, J. A. de B. als den dader aan te wijzen. Deze is gearresteerd. De toestand van den gewonde is uiterst gevaarlijk. Minnenijd schijnt hierbij in 't spel te zijn. Toen de dienstbode van den heer J., bcffethouder der Nieuwe Kon. Harmonie te TILBURG, op de stoep stond, kwam een per soon op haar af, die haar vroeg „Is dit de Harmonie Op het bevestigend ant woord van het meisje, haalde de man een mes te voorschijn en bracht haar daarmede eene diepe snede over de hand toe. De dader is onbekend, dcch er wordt ijverig naar hem gezocht. Prov. Bond van Harm. en Fanf.- korpsen in Noord-Holland. Zondag werd in het hotel De Doelen te Purmerend de algemeene vergaderiag gehoudtn van den Prov. Bond van Harm. en Fanf.-korpsen in Noord-Holland, ender Stedel. Muziekk. (Groot) Purmerend Stede'.. Muziekk. (Provrly) Purmerend; 2e afd. FanfareLandsmeer, Winkel, E- dam 31e afd. Fanfare Knollendam, Zaan dijk, Up, Waterl. Fanfarecorps; le afd. Harmonie Weesp, Wormerveer2de afd. Beverwijk, Busscm. Tot leden van het hoofdbestuur wer den herkozen de heeren J. P. Groot als voorzitter en Hoogeveen als secretaris. Het 5tal punten van den beschrijvings brief leverde ditmaal weinig belangrijks op- Na de panze werd nog besloten het 10- jarig be3taau met een concours te vieren en dit te houden op Zondag 11 Juli 1897 te Purmerend. Op den 2den dag zal wel een groote optocht, doch geen matinée worden gehouden. Voor dit laatste zal door het Hoofdbestuur aau de leden wor den aangeboden een uitstapje met dan stoom tram naar de Beemster, waar gedurende een tweetal uren eene vrieLdschappelijke samenkomst zal plaats hebben. Voorts zal op 17 Jaunari a. s. in het Concertge bouw Amicitia te Purmerend eene vergade ring worden gehouden van hoofdbestuur en directeur tot benoemen eener jury hel kiezen der verplichte stukken eu eeDe na dere bespreking omtrent de samenstelling der afdeelingen op het concours waarop door een tweetal vereenigingen aanmerkin gen waren gemaakt. Hbld. Aanranding. Eene bruta le aanranding heeft Vrijdagavond te UT RECHT plaats gehad. Een jongmensch werd 's avonds om 9 uur in de Helmstraat door een' persoon, die hem vroeg hoe laat het was, zijn horloge ontrukt, terwijl twee andere intusschen toegeschoten personen hem den mond toehielden en hem boven dien zijne portemonnaie afnamen. De aan gevallene wist zich los te rakken en be gaf zich naar eenen politiepostde uitge zonden agenten konden echter de daders niet vinden. Het horloge werd den vol genden dag achter een' muur in een tuin gevonden. Naar aanleiding vanver- schillende klachten, betreffende de slechte hoedanigheid van huishoudelijke zachte zeep, heeft dr. Van Hamel Roos op vijf verschillende plaatsen te AMSTERDAM z. g. groene zeep doen koopen en deze aan een nauwkeurig quantitatief onder zoek onderworpen. Ook van elders werden monsters onderzocht. Het resultaat dezer onderzoekingen was, dat alle soorten met meerdere of mindere hoeveelheden aard appelmeel vermengd waren. Het is zijn voornemen, binnenkort deze proeven te her balen en de volledige analyses met de merken resp. de namen der fabrikanten te publiceeren. Den 80 Dec. werd te ENK HUIZEN eene vergadering gehouden van de Vereeniging tot veredeling van rund vee. Het ontwerp-reglement werd met een paar wijzigingen goedgekeurd. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren J. Zijp Kz. en C. Mol te Venhui zen, K. de Jong, D. Brander Tz. en G Laan te Hoogkarspel, P. Visser te An- dijk en P. Beeiepoot te Grootebroek. Uit deze heeren werd tot Voorzitter gtkozeD de heer J. Zijp Kz., tot Secretaris de heer D. Brander Tz., tot Penningmeester de. beer K. de Jong, terwijl de heer G. Mol het bijhouden van het stamregister op zich nam. De belangen der Vereeniging werden door den heer de JoDg met warmte bij de veehouders aanbevolen. heer J. I de Italiaansche Regeering dan haar te- P. Groot van Parmerend. 1 legraphisch uittreksel. De zinsnede, A.lle 14? afdeeliosren waren verteeeowoor- waarop het aankwam, luid Jo a!s\olgt. jligj „Ik heb uit Ierland, uit Canada, uit In zijne opeuingsrede deelde de Voo:- België en Frankrijk, van voormalige of- zitter een en ander mede- omtrent de ge- iïcieren in pauselijken dienst brieten schiedenis van den Bond, die maar een ontvangen, waarin de afzenders hunne tiental jaren heeft bestaan. bereidwilligheid uitten, elk oogenblik ter Medegedeeld werd, dat door het hoofd- verdediging van den H. ötoel te tornen bestuur de optreding der korpsen ia den toesnellen. Ik heb hun daarvoor ge- wedstrijd vsn 1897 als volgt is geregeld, dankt in do hoop, dat het oogenblik Eerste afd. FanfareBroek in Waterl-1 spoedig kome, waarin ik mij weder door Opr. Haarl. Ct. Nooit goed. Geeft men weinig, dan had men het even goed kunnen laten geeft men iets, dan is 't niet genoeg; geeft men veel, den wordt nóg meer verlangd, geelt men alles, dan heet men een dwaas. (Fl. Blatter.) In zijn vak. Een kleermaker maikte zijn' confrater de opmerking, dat zijne vrouw verre van mooi Dat is ze ook niet", zeide de „maar hare schoonheid, haar hu- hare ziel en haar karakter zitten in- D. RoggeveenL.-J. RoggeveenTh. Roep en P. Denijsom de noodige zaken voor de eventueel plaats hebbende gewestelij ke uitvoering te regelen en die dan aan 't oordeel van de algemeene vergadering te onderwerpen. Onze afgevaardigde ter Tweede Kamer, de heer A. P. de Lan ge, is ernstig ongesteld. een meisje aange- Weder rand. Eergisteravond is wederom een meisje aan gerand. Thans gebeurde htt tegen ongeveer halftien op de Spinozakade te AMSTER DAM. Een dienstmeisje werd daar ach terna gelocpen door eert' man. Toen zij zich omkeerde, stak de man haar zonder iets te zeggen met een mes in de borst en bracht haar eene gelukkig niet diepe wonde tce. Zoodra de politie door een' nachtwaker van het feit in kennis was gesteld, bega ven de hoofdcommissaris, de heer Fran ken, de heer Dnsser de Bsrenne, commis saris in de sectie-Leidscheplein en de heer Van Raai te, commissaris in de sectie J. D. Meyerplein, waaronder de Spinozakade ressorteert, zich naar de aangewezen plaats en stelden een onderzoek in, doch het meisje kon niet meer vertellen, dan „dat het een lange man was geweest, die hard weg liep1'. DeChristelijkeNaaiveree- uiging „Helpt elkander' te OOSTERLAND op Wieringen heeft den 28sten Decem ber, aan 22 arme gezinnen 137 kleeding- stukken verdeeld. (Niet geplaatste ingezonden stukken teruggegeven de Redacteur. Niet over drie, maar over vier jaren begint de twintigste eeuw. De negentiende eeuw, waarin wij thans lever, eindigt 31 December 1900, dan eerst zijn negentien eeuwen vol, zoodat de twintigste eeuw 1 Januari 1901, dus over vier jaren aanvangt. Het bleek mij, dat velen, en daaronder ook Uw briefschrijver uit de Maasstad in zijne jongste correspondentie, in dat opzicht dwalen en eene opheldering daar om niet onpas zal komen. Hoogachtend Uw dw. was. huwde, meur, wendig". „Nou Laat haar dan keeren ried de ander. Dynamiet-ontploffing. Volgens een bericht uit Namen heeft er eene ont ploffir g plaats gehad te Matagne in België. Op eene groote uitgestrekt heid werden in de woningen de rnilen verbrijzeld. Persoonlijke ongelukken heb ben evenwel niet plaats gehad. In de 1 a a 181 e 25 jaren zijn in Frankrijk ongeveer 300 standbeelden en andere monumenten voor bekende personen opgericht, de gevallenen in den oorlog van '70 meegerekend. En men heeft nu reeds plan, nog 127 gedenkteekens op te richten, als men maar het geld er voor bijeen kan krijgen en de beeldhouwers maar het be stelde werk gelieven af te leveren. Door de motorwagens ge raken tegenwoordig vele paarden aan 't schrikkendaardoor is een geniale uit vinder op de gedachten gekomen, ouu in plaats vaD in den wagen een motor te plaatsen, daarvoor eeu kunstpaard te span nen. Dat kunstpaard wordt door een' pe- troleum-motor in beweging gebracht en bezit voldoende overeenkomst met een werkelijk paard om te voorkomen, dat an dere paarden bij het zien van dezen nieu wen motor schrikkenhet wordt voor een gewoon rijtuig gespannen, zoodat men dit rijtuig ook bij levende bespanning gebruiken kan. Inënting tegen cholera. In de Deutsche mediz. Wochenschrift deelt dr. Kolle, van Berlijn, den uitslag mede van onderzoekingen, door hem in het instituut voor infectieziekten aldaar gedaan over inspuitingen met levende eu doode cholerabacillen en wel op zich zelf en eenige andere doctoren en op studen ten. Men had bij guineesche biggetjes ontdekt, dat door zulke inspuitingen het bloed na eenigen tijd eene immuuisteren- de kracht tegen cholera verkrijgt en dat dezelfde kracht te vinden is in het bloed van menschen, die aan cholera hebben ge leden. Pfeiffer had bevonden, dat die ei genschap aan het bloed wordt verleend door stcffen, die in het serum voorkomen, waardoor cholera-bacillen worden gedood of krachteloos gemaakt. De proefnemin gen, die gedurende een jaar weiden voort gezet, hebben bewezen, dat zulke bescher mende stoffen cholera-anti-lichaampjes ook bij menschen voorkomen, die met cholerabacillen waren ingeënt. Ongeveer 5 dagen na de inenting beginnen zij te werken en lossen dan zooals de micros coop aantoont de bacillen op in bol letjes, welke dan worden geresorbeerd. Die beschermende kracht werkt ongeveer nog een jaar na de inenting. De bevindingen van dr. Haffkine bij de inentingen in En- gelsch-Indië werden aldus bevestigd. Dair vooral zegt dr. Kolle waar niet als in Europa audere voorzorgen tegen chole- ra-epidemieën kunnen worden toegepast, is de inenting nuttig. Daar de onvatbaar heid, volgens de tot dusver opgedane er varing, niet veel langer dan een jaar duurt en de ziekte gewoonlijk in Europa met tusscheDpoozen van een aantal jaren zich vertoont, zou men telkens opnieuw moeten inenten. Toch kunnen ook in Europa ge vallen voorkomen, die inenting als voorbe hoedmiddel wenschelijk maken, zooals op schepen, vlotten en ook bij het veldleger. T ij d is geld. Een s t o 11 e- raar zei altijd te pas of te onpas„1 is geld." „Dan is spreken voor een zeer kostbaar artikel," antwoordde hem eens een spotvogel. Op 1 dezer isin de Peters- burgsche voorstad Ochta een kruit- moleD in de lucht gesprongen. Vier men schen kwamen daarbij om het leven. De machinisten in alle ha- vens van N i e u w-H o 11 a n d hebben den arbeid gestaakt. Dientengevolge liggen 103 stoomschepen in de havens stil. „Tijd al Eene vreeselijke misdaad. Boer (tot den postbode, die een eind met hem meewandelt): Nog iets nieuws in de couranten Postbode. Niets bizonders, dan dat ze er weer een hebben opgehangen. Boer. Wat had de vent gedaan P - Quirinaal en Vaticaan. Postbode. Zoo'n bedriegerStel je voor! De tekst der rede, die Paus Leo XIII Hjj had sneenw bij die kachel gedroogd' tot de officieren van het voor- j en die voor zout verkocht, malige pauselijke leger richtte, kÜDkt Boer (verontwaardigd): Ze moesten hem minder scherp of uitdagend tegenover verbranden. Dokter. Plaats den ther- mometer onder nwe tong, mevrouw, en houd uwe lippen gesloten. Mijnheer (na eenige minuten van zwij gend genot). "Wat kost dat instrument, dokter Een slok-op. In hetafg®' loopen jaar hebben de Parijzenaars weer vrij wat naar binnen gewerkt. Uit eene statistiek der laatste dagen blijkt, dat er in het toen bijna afgeloonen jaar was ver orberd: 357401722 kilo brood; 149392132 kilo rundvleesch 24016995 kilo varkens- vleesch; 27138776 kilo visch20501984 kilo boter; 6570491 kilo kaas; 12251810 kilo groenten 491699240 eieren; 870101 oesters; 28140099 kilo wild en gevoge* te; 1597339 kilo aan blikjes geconserveer de levensmiddelen. Om dit klaar te ®a ken werd gebruikt 17750129 kilo en 1154998 kilo olijfolie. Er werd bij gedronken 5011466 wijn, 156531 HL cider, 258686 HL. en 180700 HL. alcoholische dranken. Parijs telt 2447957 inwoner». zout

Schager Courant | 1897 | | pagina 2