Polst owzicit Her weet. Ijsvermaak te KOLHORN. - Anna Paulowna, 21 Jan.' 97. Buitenlandscli Nieuws. Uit en voor de Pkrs^ LANDBOUW. hoeften', wil stellen eene „ieder naar zij ne verdiensten.' Hoe die partij moet heeten, is voor- loopig nog nitt aan de orde. Maar in elk geval moet ze een' nieuwen naam kiezen. Libertal mogen zich de tegenwoordig con- servatipf-liberalen blijven noemen. Maar hnnne partij is te afgeleefd, dan dat de nieuwe haar naam zou kunnen overnemen. Zulke namen erven niet over. Zij verte genwoordigen een systeem, en het echt liberale systeem is afgeleefd, en heeft afge daan. Aan het daarop volgende, tamelijk le vendige debat namen verscbeidenen der aanwezigen deel, die achtereenvolgens door den heer De Boer werden beantwoord. R. Ct. Inde j.1. gehouden verga- dering der Hollandsche Maatschappij van Landbouwafdeelu g Wieringen, is tot Voorzitter benoemd de beer L. C. Kol ff, tot Secretaris de heer J. Bosker en toi Pen ningmeester de heer P. Kaan. Uit de re kening en verantwoording bleek, dat er een batig saldo was vac f 128.06. Tevens werd besloten, in het najaar eene tentoon stelling te houden. Zondag a.s., 24 Januari, zal door de Zangveieeniging Apollo van "Wi0- ringerwaard een concert worden gege ven, waarop bet volgende programma ten gehoore zal worden gebracht 1. Hochseitsmarsch, Qaatre-mains voor piano, Mendelsohn Bartboldy2, a. A- vondlied, Koor, R. Holb. Groet aan 't Woud, Koor, M. Brandts Buijs; 3. a. Zonnelied, Solo voor sopraan, Cath. v. Ren- nesb. Afscheidslied, Solo voor sopraan, L. M. Giesen4. a. Bede voor 't Va derland, Koor, Oud-Hollandsch Liedb. Gondeliers, Koor, J. B. Kolkman5. Nocturne, voor piano, Pr. Chopin6. a. In stillen Nacht, Dubbel kwartet, Pr. Coe- nen b. Zeilen, Dubbel kwartet, Pr. Coe- nen7. La pluie de perles, voor piano, G. A. Osborne8. Zondagslied, Koor, Ju]. Röntgen; 9. a. Eere zij God, Koor, Pr. Silcherb. Verlangen naar 't Vader land, Koor, F. Hüber10. Die beiden Grenadieie, Solo voor tenor, R. Schumann. 11. Goeden Nacht, Koor, J. B. Kolkman. 12. a. Lindeboom, Koor, E. D. Pijzel. b. Voorjaar in de Alpen, Koor, F. Hüber. Te MEDEMBLIK is afgebrand de brood- en koek bakkerij van den heer J. B. Geuzebroek. Door flinke hulp zijn de kinderen, die boven sliepen en niet meer naar beneden konden komen, door een raam van buiten gered. Een ontzettend ongeluk. Te AMSTERDAM op de gedempte Ro zengracht, had een zeer droevig ongeluk plaats. Een knaap, die met makkers krijgertje speelde, snelde tusschen een in aanbouw zijnd kuis en eene hoop steenen, zwenkte err kwam onder een'tram, dim bij in de opgewondenheid van het oogenblik niet be merkt had, ofschoon de koetsier had ge beld. Het arme kind viel, zijn hoofd ge raakte tusschen rem en wiel en werd ver brijzeld en van den romp gescheiden. De Officier van Justitie te AMSTERDAM maakt bekend, dat eene premie van vijf honderd gulden zal worden uitgekeerd aan dengeoe, die den dsder van een der in den iaatsten lijd ge pleegde aanslagen in de Van Eeghenstraat, Spinozastraat en Haarlemmer-Houttuinen, waarbij vrouwen met een scherp werk tuig gestoken en verwoud zijn en éé'i zelfs gedood is aan de Justitie zal aanwijzen, met het gevolg, dat hij gevangen genomen wordt. Wederom brand te HAAR LEM. Eeu naar adem hijger.de jonge man kwam gistermorgen te 9 uur aan het hoofdbureau van politie mtlden, dat brand was uitgebroken in een café aan de Ge dempte Oudegracht; reeds sloegen de vlam men uit de keuken, verhaalde de zegs man. Twee agenten in hollende vaart met den slangen wagen naar het tooneel des on- heils; een inspecteur van politie in politiek is daar reeds aanwezig; een adjunct-inspec teur in uniform voegt zich daarbij. Een weinig rook stijgt nog op; de brand is reeds gebluscht- Waar anders na een brand zwart den boventoon voert, is thans wit de overhterschende kleur. Wat was gebeurd Een heer, die bij het uitbreken van den brand veroorzaakt door het om vallen van eene petroleumlamp tegen woordig was, greep van den wagen van een'juist passeerenden melkboer een melk emmer en stortte den inhoud daarvan over de brandende massa uit. Het boertje stribbelde eerst tegen, doch vertrok te vreden, toen de heer hem zijne melk had betaald. Er bleef voor de politie en de inmid dels per fiets toegesnelde hoofden der brandweer enkel over te constateeren de waarheid van deze moraal der geschiede nis „een melkboer, aanwezig op het juiste oogenblik, geldt meer dan de best georganiseerde braudweer.y Hbld. Een milicien uit LEIDEN, die in Den H a a g op den Wassenaar- scken weg wandelende, het rijtuig der Ko' inginoen, dat hem achterop reed, niet herkende, en daarvoor ouder geleide naar Leiden werd teruggebracht, is door zijn' Wataljoas-koKmandant wegens «onattentie" ■et S dage* politiekamer gestraft gewor den. Het gewest «Noord-Ho h land" zal te Alkmaar een' voorturners, cursus houdeu in de gemeente—zymnss- tiekschool, op Zondag 24 Januari, 'smjrgens om 10 uren. Gearresteerd. De persoon, die Zondag den burge meester van EDAM met een' messteek trachtte te verwonden, is door de politie opgespoord. De zaak is ia banden der justitie. Een nieuwe volksbond. Ds. J. Quaest Hz. te UTRECHT, het noodzakelijk achtende, «dat alle Protestan ten, van welke Kerk of belijdenis ook, zich vereenigen tot behartiging der belangen van het Protestantisme en tot tegenweer te gen de aanmatigingen der Roomsche Kerk,' is voornemens, een „Volksbond voor Protes tanten op te richten". UDl) Tragisch geval. Te GRIJPS- KERKE op Walcheren stiet een kind, dat over tafel kroop, eene brandende petro leum lamp omver, welke in den schoot eener jonge vrouw terecht kwam. De kleereu der vrouw vatten terstoud vuur en voordat door toegeschoten hnlp de bran dende kleeren gebluscht waren, had de ongelukkige reeds tal van hevige brand wonden bekomen. Na een verschrikkelijk lijden is de vrouw aan de gevolgeu over leden, achterlatende een'man en tweejou- ge kinderen. De bewoners van de omstre ken van VENLOO, ongeveer 10000 in aantal, bezitten tegenwoordig in den bouw van augurken eene rijke bron van inkom sten. Op het oogenblik zijn 3000 hectaren beplant en de uitfcomst moet schitterend zijn, daar iedere hectare eene winst van f 1650 oplevert. In den augurkentijd, die van Juni of Juli tot het invallen der vorst duurt, werden dagelijks ongeveer 35 wag- gonladingen verzonden. In de vergadering van het Nutsdeparteinent Kolhorn werd beslo ten, in de maand Februari eene volks voorlezing te houden. Ais sprekers zullen verschillende leden van dit departement optreden, terwijl niet alleen de toegang vrij is gesteld, m^ar ook bons voor een' kop chocolade zullen worden verstrekt. Eene Ringrijderij Yrijdagmiddag. Koud en guur weertje. In den vorm van eene reusachtige ne gen is de baan aangelegd op de Molen- kolk. De staart van die negen, beginnen de bij de Watermachine, geeft toegang tot de eigenlijke baan. Daar wordt u de „offerbus" gepresenteerd. De afzonderlijk gereed gemaakte baan, de plaatshebben de vermakelijkheden en de vrij groote kosten, daaraan verbonden, geven aan die bus bijzondere rechten. „10 Centjes baangeld, Mijne Heeren10 Cts., als 't u blieftLeden der Kolhorner IJsclub zijn vrijgesteld met ééne dame." Hal ziedaar het met lijnen af gesloten gedeelte, voor den te houden wedstrijd bestemd. Het heeft eene lengte van 180 Meter en is versierd met vlag gen, masten, wimpels enz., alles in orde! Op 25 Meter afstands van den afrit staat, ter weerszijden van de baan, een paal. Deze zijn dwars over de baan door eene lijn verbonden. Die lijn is zoo hoog gespannen, dat men er onder door kan rijden en rechts en links hangt er een ring aan een lusring van 5 c.M. middellijn. De ringen zijn zoo los bevestigd, dat zij zonder de minste krachtsinspanning loslaten. 30 Meter verderop is een zelfde stelletje gereed gemaakt, alweer 30 Meter verder nog een en zoo vijf malen. Staat men dus aan het begin van de baan, dan ziet men rechts vijf ringen hangen in rechte lijn en onderling 30 M. van elkander verwijderd. Links ziet men 't zelfde. De wedstrijd zal beginnen. Daar ko men de liefhebbers al aan, meest jonge lui en voor dezen kamp uitsluitend be staande uit paartjes. Elk paar geeft 25 Ct. inleggeld. Er wo dt geloot en de Con ditiën bekendgemaakt. Luister Rechts zal een paar rijden, links eveneens Beide paren zullen gelijk vertrekken en hunnen koers nemen onder de ringen door. De heer rijdt voorop en is verplicht, tot het einde toe slag te houden. De dame, die achter rijdt, is gewapend met een rond, aangepunt, houten stokje, ter lengte van een halven Meter, en mag zich laten glijden. Al rijdende of glij dende, naar verkiezing, tracht zij den ring, dien zij passeert, aan haar stokje te ste ken. Twee veroverde ringen zijn vol doende. Het paar, dat twee ringen heeft en 't eerst aan 't eind van de haan komt wint. Wit geen twee ringen meebrengt, verliest ook al is hij het eerst aan het eindpunt. Het paar, dat tweemaal ver loren heeft, is onherroepelijk af. De winnende paren gaan later weer tegen elkander. Er vallen geleidelijk meer verliezers af, tot eindelijk de beslissen de ritten zullen plaats hebben. Alles goed begrepen P - Ja - Yooruit dan maar No. 1 en 2. Daar gaan ze Wat eene belangstelling bij 't pu bliek Maar, wat beteekent die drei gende wolk, die daar uit 't Noord-Oos ten komt opzetten? Yerbruid, het begint te sneeuwjagen Weg is de belangstelling. Honderden verlaten de baan, om een vei liger toevluchtsoord te zoeken. Maar de kampioenen, met de nummers op hoed of pet, en de ringrijdsters met een' blos van inspanning op de wangen, weten van geen wijken. Achtereenvolgens worden Jan en Piet en Klaas en Saartje en Trijntje en t Betje afgereden, tot eindelijk de beslis sende eindritten plaats hebben, waarvan de uitslag is, dat van de 25 mededingende paren aan S. Liefhebher en II. Beenke de lste prijs wordt toegewezen, terwijl aan C. Kistemaker en 2. KistemakerA. Beers en A. HooglandP. Benpt en A. Rempt, 3. hmmerman en M. Smit respec tievelijk de 2e, 3e, 4e en 5e prijs wor den toegekend. Dit laatste gaat gepaard met eene kra nige toespraak van den heer 7. Koomen, waarin onder meer toegezegd wordt, dat eene herhaling niet tot de onmogelijkhe den behoort. Tijdens den wedstrijd schijnen deze conditiën wijzigingen ondergaan te hebben. In de j. 1. Dinsdag gehouden verga dering van het Nutsdepartement werd de spreekbeurt vervuld door den heer van Wijk metVertellingen van een nachtlampje, door Wil lem Otto. Bijdragen werden geleverd door de H. H.de Boervan Wijk en Raap. In dezelfde vergadering werden tot commissarissen van het Ziekenfonds her benoemd de H. H.van WijkJelles en Metzelaaren wegens den overgang van het zoogenaamde Breezanderfonds in dat van 't Nut, tot nieuwe commissarissen gekozen de H. II.L. den Das en A. Kos. Tevens werd door eene commissie, be staande uit de H.H.Ier HallRezel- man en de Boer rapport uitgebracht in zake de redding van een' jongen, die op den Spoorput in een wak was gereden. De commissie was na een grondig on derzoek eenparig van oordeel, dat er geen termen waren, om in deze van we- ge het Departement eene belooning uit te reiken, waarmede de vergadering zich vereenigde. Te GRONAU had eergist e- renmiddag in de fabriek van de firma M. van Delden Zonen het volgende on geluk plaats. Een monteur uit Aken, daar gekomen om iets aan de electrische machines te herstellen, stond met eene ladder bij eene in beweging zijnde as plotseling gleed de as uit, de man werd er door gegrepen en eenige malen rond geslingerd, alvorens de machine stop gezet kon worden. Hij is naar het Zie kenhuis overgebracht, doch zijn toestand is hopeloos. Wanneer de heer Moerawjof gehoopt had, dat zijne benoeming, tot minister van buitenlandsche zaken van het Rijk aller Russen, tot beschouwingen in de pers aanleiding zou geven, dan heeft ZEx. alle redenen, om tevreden te zijn. De geheele Europeesche pers, in 't bijzonder der Pransche en Duitsche, heeft het gewichtig feit tot in alle details be sproken. Men heeft gewikt en gewogen, het voor en tegen besproken, van wel ken invloed deze benoeming op den loop van den politieken toestand zal zijn. En al naar het standpunt, waarop men zich heeft geplaatst, komt men tot verschillen de gevolgtrekkingen. Dat de nieuwe dignitaris als gezant te Kopenhagen hoog in de gunst van het Deensche hof stond, valt niet te looche nen, dat hij een protégé is van de kei zerin-weduwe, was reeds voor lang be kend, doch daarin ziet men te Berlijn nog volstrekt niet de anti-pathetische gevoelens, die men den minister van zekere zijde toekent. Moerawjof, die zich in den engen kring van het Deen sche hof bewoog, zal de zaken wel met een anderen blik bekijken, als hij uit Petersburg het politieke veld overziet. En daar komt nog bij, dat feitelijk in Rusland de Keizer zijn eigen minister van buitenlandsche zaken is, zoodat op de keper beschouwd, dus redeneert men van het Duitsche standpunt, de benoe ming eene tamelijk onschuldige zaak is. In Parijs komt men natuurlijk tot gansch andere gevolgtrekkingen. Men beschouwt daar Kopenhagen als het centraalpunt van anti- Pruisische ge voelens. Overvloed van redenen zijn daarvoor op te geven. Na een korten, doch heftigen strijd moest Denemarken in 1863 de provinciën Sleeswijk en Holstein aan Pruisen en Oostenrijk af staan. De hertog van Cumberland, zoon van den koning van Hannover, die zijn rijk na den noodlottigen oorlog van 1866 bij Pruisen zag gevoegd, is getrouwd met eene dochter van koning Christiain. Men herinnert zich zeker wel, dat de hertog van Cumberland nog steeds zij ne rechten op de kroon van Hannover blijft handhaven, waardoor het in beslag genomen vermogen van koning George, tot heden niet aan den rechtmatigen eigenaar werd teruggegeven. Prins Waldemar, jongste zoon van den koning van Denemarken, is ge trouwd met Maria van Orleans, van wie het bekend is, dat ze de Pransche revanche-ideeën van harte toejuicht. Bij deze opsomming kan men nog den on verholen tegenstand voegen van de kei zerin-weduwe, die, naar men zegt, groo- ten invloed uitoefent op den thans re geerenden tsaar. Iemand, die onder den invloed van al deze personen tot leider van de Russische buitenlandsche aange legenheden wordt geroepen, moet bij die invloedrijke hooggeplaatsten wel als een tegenstander van Duitschland en het drievoudig verbond bekend staan. "V er- der rekent men in Frankrijk op de voorliefde van den heer Moerawjof voor Pransche taal en letterkunde, ja, voor alles, wat van Franschen oorsprong is, welke ingenomenheid zelfs zoo ver is gegaan, dat de gezant aan het Deen sche hof zjjne eenige dochter aan een Fransch diplomaat heeft uitgehuwelijkt. Met ziet het, want daar komt alles ei genlijk op neer, de hoop wordt gekoes terd, dat men door dezen Russischen minister Elzas en Lotharingen zal terug krijgen. Al meer en meer raakt men in Frank rijk overtuigd, dat alleen door hulp van derden een krijg met Duitschland tot een gelukkig einde te brengen is. De sterk toenemende bevolking van Duitschland verschaft dit land reeds nu een belangrijk overwicht op den Fran schen nabuur. Hoe langer een oorlog wordt uitgesteld, hoe geringer de kans op de overwinning wordt. De jongste volkstellingen in Duitsch land en Frankrijk hebben duidelijk aan het licht gebracht, dat de bevolking in Duitschland snel toeneemt, terwijl ze in Frankrijk luttel stijgt. Thans telt het Duitsche rijk 52279901 en Frankrijk 38228969 inwoners. Dat maakt dus een verschil van 14050932. Veertien millioen menschen meer of min der is van heel wat invloed op de le vende strijdkrachten. Hoe snel het ver schil in bewoners toeneemt, blijkt wel uit de cijfers der laatste vijf jaren. In dit tijdvak ging de bevolking van Duitsch land met 2851431 vooruit, tegen Frank rijk met slechts 133819. Deze cijfers springen nog sterker in het oog, als men weet, dat de bevolking in beide landen omstreeks 1860 gelijk stond. Het is onbegrijpelijk, hoe Frankrijk met het oog op zijne bevolking nog jacht kan maken op nieuwe overzeesche be zittingen, of reikhalst om het bestaande grondgebied zijner koloniën uit te breiden. Volgens onze opvatting kan men het bezit van kolöniën ten voordeele van het moederland aldus opvatten zij dienen öf om de overbevolking van het moe derland op te nemen, öf als afzetgebied, waar men de overproductie van de nij verheid zonder concurrentie aan den man kan brengen. Ook kan de koloniale uitvoer in sommige gevallen ten goede van don bezittenden staat komen. In al deze gevallen hebben wij vruch teloos naar een voordeel voor Frankrijk gezocht. In stede van overbevolking komt het in al de mijn- en fabriekcen- trum's arbeidskrachten te kort. Belgen en Italianen worden bij tienduizendtallen in het Noorden en Zuiden aangetroffen. Zelfs in Parijs vindt men meer dan honderdduizend vreemdelingen, waarvan meer dan de helft tot de gehate Duit- schers behooren, die op kantoor, in win kel en magazijn, een flink bestaan vin den En nu de handel met zijne overzee sche bezittingen Hij is bijna geheel in handen van de Engelschen, en noch door hooge invoerrechten, noch door uitvoerpre- mies kan men den Brit met goed gevolg het hoofd bieden. De Fransche koloniën dienen voor namelijk om de nationale ijdelheid te streelen, en om een leger van ambtena ren goed bezoldigde baantjes te ver schaffen. Daar deze ambtenaren, ver van het centrale gezag in Parijs verwijderd, soms eene zeer eigenaardige opvatting van hunne plichten jegens de bevolking hebben, toont die zoo nu en dan deze ambtenarenregeering moede te zijn, zoo dat de Staat ten slotte nog genoodzaakt is, een sterk koloniaal leger op de been te houden. Gelijk het Frankrijk gaat, is het ook in meerdere of mindere mate met Bel gië h6t geval. Wel heet de Congostaat het persoonlijk eigendom van Z. M. Leopold, maar in het wezen der zaak drukt de last ervan op België. De jaarlijksche tekorten worden bij wijze van rentelooze voorschotten of leeningen uit de Belgische schatkist getrokken het koloniaal leger is uit Belgen gerecru- teerd en staat onder Belgische, in actie ven dienst zijnde, officieren. En voordeel, nihil. Tegen de gesloten overeenkomst, waarbij de handel op den Congo vrij werd verklaard, heeft koning Leopold later de toestemmiug der groote mogendheden weten te verkrijgen, om hooge invoerrechten te heffen. Die moesten dienen, zoo gaf men voor, om de kosten van het bestuur te dekken, doch die in werkelijkheid in het leven werden geroepen, om den handel van Nederland te knakken .Deze kooplieden be talen nu jaarlijks eenige millioenen aan in- en uitvoerrechten, doch de bedoeling om den handel te verplaatsen, heeft totaal gefaald. De jongste berichten uit den Congo-Staat bevatten treurig nieuws. Men meldt, dat baron Dhanis, de bevel hebber der troepen, op weg naar den Boven Nijl, door de Mahdisten overval len en gedood is. Wanneer het reizen en trekken van den koning der Belgen naar Londen ten doel had, de Derwischen aan den Boven Nijl afleiding te verschaf fen, waardoor de tocht der Engelschen naar Dongola vergemakkelijkt zou wor den, dan is het einde al zeer treurig ge weest. Kalief Abdalla schijnt het ver lies van Dongola ook nog op eene an dere wijze te willen wreken. Onver wacht hebben de Mahdisten een' inval in Eritrea gedaan en bedreigen zelfs Kassala. Zoo zullen België en Italië genoodzaoiJ worden, zich nieuwe militaire offerT^ het belang van Engeland te getroost Wij staan vrij zeker aan den voorav^"- van belangrijke gebeurtenissen in EtV" pië. Roomsch of l^rotostanT Dezer dagen is veel besproken een U richt, dat naar aanleiding van een' wenk, van den kansel gegeven ee^ firma te Arnhem hare Protestantsche be. dienden had ontslagen. Het is daor betrokken firma tegengesproken, en vindt de heer Bots, priester, in m Maasbode gelegenheid, het standpunt van patroons en bedienden, wat den gods. dienst betreft, uiteen te zetten. De schrijver haait eenige voorbeelden aan, om te bewijzen, dat «naar apostolisch# vermaning' ook door de katholieken wordt betiacht het wèl doen aan allen (al moet het vooral aan de huisgenooten des ge. loofs geschieden). Zoo o. a. de broeders van Joannes de Deo. Bij zaken is ook de Kath. Kerk zoo bekrompen niet de god*, dienstquaestie voorop te stellen. «Gij, winkelier,' zoo zegt zij, «moet eeu' bediende kiezen. Twee bieden zich aan als candidatenneem eenvoudig den biste. Gij, Roomsche sigarenfabrikant, moet kie zen voor uwe fabriek tusschen twee siga renmakers, die zich aanbieden. Nummer een is Roomsch en nummer twee niet, Maar de laatste maakt betere sigaren houdt geen maandag, ea helaas nummer één doet die verkeerde dingen wèl. Welnu kies gerust nummer twee en niet den ander. In al deze dingen zijn de kerke, lijke overheden zeiven lieden van de rui®, ste opvatting.' «Zijn beiden even goed, dan kan,' zpof de schrijver, niemand hem kwalijfc nemen dat hij den katholiek kiest, «Immers even goed als men in den vreemde een Hollander zou stellen boven een buiten, lander, als men familielid stelt boven den gewonen evennaaste, als men een collega van sport- of zangcollege voortrekt bnveo niet-collega's, even goed mag de eenheid in godsdienst ons den eenen meusch dier baarder maken dan den ander. Daaren boven komt hier nog eene tweede eerlijke overweging in het spel. In heel Neder- land staan de godsdiensten, in verhouding tot den Staat, als eerlijke concurrenten nevens elkaar. De Grondwet zelf, zegt prof. Broere, waarborgt eiken godsdienst in Nedeilaud zijne vrije ontwikkeling. Hieruit volgt noodzakelijk, dat iedereen, waar het pas geeft, en waar het op rede lijke wijze geen haat kan zaaien, zijne geloofsgenooten beschermt. Hij, die dit niet zou doen, zou door onze tegenstan ders zeiven, die ook gaarne hunne partij- genooten voorthelpen, als een' man van halve overtuiging worden aangezien.' Maar nu komt deze allerbelangrijkste eindvraag: „Is het voor den Katholiek, wenschelijk, andersgezindeD, hetzij in zijn dienst, hetzij in zijnen omgang te hebben, dfdr, waar het intieme familieleven of het godsdienstigs leven op den voorgrond staat «Eu dan leert ons," zegt de schrijver, «de Roomsche catechismus, neen, en hetzelf de wordt natuurlijk van tijd tot tijd op den kansel gezegd. Ook hier zijn wel is waar uitzonderingen. Het kan gebeuren, dat in een katholiek gezin zonder eeuig nadeel deze of gene andersgezinde van oudsher werkzaam of zelfs commensaal is. Het kan voorkomen, dat een geleerd ka tholiek zelfs goed doel met zich onder an- dersgezinden te bewegen, ten einde hunne vooroordeelen tegen te gaan, maar dit zijn en blijven uitzonderingen. De gezonde re gel, hier ook door rabbijnen en domine's aangeprezen, luidt aldusgeen verschil* lende gelooven in één gezin Waar dus eene bonneofeen kindermeisje dag aan dag de kindereu moet opvoeden en leeren godsdienstig te zijn, daar mag geen andersgezinde voor die betrekking optreden. Waaraan tafel herhaaldelijk op z'n Roomsch wordt gebeden, daar behoort een Protestant Diet dan zeer zeldzaam aan wezig te zijn. Waar de Roomsche hande laar terugkeert van de beurs, alwaar hg joviaal en vriendelijk moet zijn met ieder een, al ware deze Mohammedaan o\ Boeddhist, omdat men in het openbare le ven een goed voorbeeld moet geven aan allen, daar introduceere hij te huis zulke heeren niet bij zijne zonen en dochteren. \erzuimt men deze zoo eenvoudige rege len, dan straft het kwaad gewoonlijk zich zelf, zoodat menig ouderpaar lafer verkeerde vriendschappen en ongelukkige huwelijken zijner kinderen heeft te be treuren, welke men door beter toezicht op den omgang had knnnen voorkomen. «Zoo is in het kort de verhouding van den Roomsche tegenover de anders- gezinden. Openlijk durven wij elk recht schapen mensch vragen, wat de Roomsche Kerk hier verkeerds voorschrijft, 't Is meet dan schande, dat men haar op dit punt durft lastig vallen. Als de Katholieken niet zoo vergevensgezind wareD, hoeveel grooter zou de armoe wel in Nederland wordenHbld. Wij vernemen, dat in de tweede te houden vergadering van suiker* fabrikapten, lot het vaststellen van de prij zen van de bieten van het volgend sei zoen, zal worden voorgesteld, over het gemeen lagere prijzen te besteden dan 10 het vorige seizoen.

Schager Courant | 1897 | | pagina 2