Politiek overzien der week. Brand in het Ministerie van Marine. Alkmaar, 28 Jannari. LANDBOUW. Uit en voor de Pers. Buitenlandsch Nieuws. ziekte PLAATSELIJK NIEUWS kwam op den na hem komenden 28—jari gen P. J. van Gameren, wonende aan den Charloiachen Lagendijk, en gedeeltelijk op de daaropvolgende werklieden G. van der Gaarden, wonende in de Wolphaertstraat, en D. van Noord, wonende aan den Scholpweg. Eene vreeselijke paniek ontstond onder de werklieden, die zich nog in de piek bevonden, te meer daar bijna tegelijkertijd brand in dat gedeelte van de leutonia uitbrak en dichte rookwolken zich in die met matten, touwwerk enz. gevulde ruimte verspreidden. Met ontzettende krachtsinspanning en gedreven door de zucht tot lijfsbehoud, wist de in vlam staande Van Gameren het dek te bereiken, waar hij kermende van pijn ïederzeeg. Hem volgden spoe dig Van der Gaarden en Van Noord, doch wie beschrijft aller ontsteltenis, toen men, appèl houdende, drie van hen, die zich op het oogenblik, dat de brand uitbrak, mede in het onderste gedeelte van de piek be vonden, miste. Hunne noodkreten werden een oogenblik gehoord te midden van de verstikkende rookkolommen, die uit het on derste van het stoomschip opstegen en die het aan de bemanning en het zich in veilig heid bevindende werkvolk onmogelijk maakten, daarin af te dalen. Een oogenblik evenwel slechtB duurde de verbijstering, die bijna allen had aan gegrepen. De brandslang van het stoom schip was aldra in werking en toen nu ook de politiechef te Oud-Charlois, de heer D. A. Caspers, het stoombootje Ha vendienst II had gerequireerd en dit boot je zich door de, het stoomschip omringende, ijsschotsen had heengewerkt, werden in korten tijd groote massa's water in de piek geworpen, te laat echter, om het le ven der menscheD, die zich daarin nog moesten bevinden, te redden. En terwijl men aldus met de blussching van den brand bezig was onder de leiding van den opperbrandmeester, den heer Rijkee, werd de hoofdzakelijk aan het on derlijf deerlijk verorande en smartelijke pijnen lijdende Van Gameren door de po litie per brancard naar het Ziekenhuis ge bracht, waar hij te 51/, uren, in levens gevaarlijken toestand verkeerende, aankwam en ter verpleging werd opgenomen. Zijne beide kameraden, Van der Gaarden en Van Noord, eerstgenoemde met brandwon den aan den rug en een der beenen en laatst genoemde met brandwonden aan den rech terpols en een been, werden naar de ou derlijke woning gebracht. Eindelijk was men er in geslaagd, den brand te blusschen, Het was toen om streeks 8 uren in den avond en na ging men, van haken en dreggen voorzien, aan het werk om de vermisten te zoeken. Men verkeerde in eene hevige spanning, altijd nog in de hoop levende, eenig toeken van leven te zullen vinden doch helaas, geen kwartier later waren aan dek gebracht de lijken van 'den 18-jarigen J. de Wit, wonende in den Zuidhoek, geheel met brandwonden overdekt, en van den 22-jarigen J. van 't Hof, wonende Gouw straat, aan wiens lichaam geen uiterlijke kwetsuren te bespeuren waren en die on getwijfeld in de rookwolken is gestikt. liet was een vreeselijk gezicht, beide jonge mannen in de kracht van hun le ven te zien liggen aan dek van de Teuto- nia, vanwaar men hunne lijken Daar het logies van de bemanning overbracht, om dat het van boord brengen ervan te mid den van de duisternis, die het «chip omring de, met levensgevaar gepaard zou gtg.an zijn. Inmiddels bleef men nog steeds naar den derden vermisten werkman, den 24-ja- rigen Ij. van Persie, wonende in den Smems- hoek, zoeken. Dc pogingen, daartoe aange wend, bleven geruimen tijd vruchteloos. Men liet nu de piek, die niet ledig gepompt werd, door een schroefgat ledigloopen, ten einde met meer succes het onderzoek voort te zetten. En eindt lijk, Douderdag- avond oagevter 11 uren, vond men ook het lijk van dezen vermiste in een' hoek on der een hoop matten, waaronder bij in zijn' doodargst zeker gekropen was. Ook het lijk van Van Persie werd bij de lij ken van zijne zoo rampzalig omgekomen kameraden gelegd. Te Charlois was men geheel on der den indruk van deze ontzet tende ramp, die drie medeburgers het leven kostte en een' vierden in bijna ho- peloozen toestand doet verkeeren. Allen, ook de beide niet levensgevaar lijk verwonden zijn ongehuwd. De schade, die de brand aan het stoom schip Teutonia veroorzaakte en welke zich tot het onderste gedeelte van de piek be paalde, is niet van overwegenden aard. Nader meldt men, dat ook Van Gameren is overleden. Zondag 24 Januari j.1., des avonds omstreeks 11 ure, is de heer K S., wonende te Noord Scharwoude, op eene laaghartige wijze aangevallen door J. B., wonende te Broek op Langedijk en over het gezicht zoodanig gesneden, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. De openbare uitvoering van de gjmnastiek-vereeniging gLycurgus'1 te S c h a g e n, welke op den 31 Januari a.s. bij den heer G. Slotemaker te Oudkar- 8pel zou plaats hebben, is door omstan digheden tot nader te bepalen tijd uit gesteld. In de dezer dagen gehou- den huishoudelijke vergadering van de ver- eeniging .Liefdadigheid naar vermogen" te Oudcarspel, bleekdat de vereeüiging telt 90 leden dat de contrihutiën vsn 1896 hsbben bedragen f. 164.11 dat aan bui tengewone contrihutiën was ontvangen l 44.26 wat maakt met het batig slot van 1895, f 32.46, eene geheele ont-' vangst van f 441.02; Dat was uitgegeven voor versterkende middelen aan zieken, voor brandstoffen en kleedingstukkeu f 237.47 voor bedeeling met kermis f 52.70 voor bedeeling met St. Nicolaas f109.70; aan bodeloon f 12. dus totaal f 411.87, gevende een batig slot van f 29.15. Eene juffrouw te AMSTER DAM, die als naaister in hare dagelijk- sche behoefte voorziet, h»d gisteren het geluk, 1/20 van de f 25.000 te trekken uit de Staatsloterij. Hare zuster, die even zeer het no. van het briefje wist, ging znlks zoo spoedig mogelijk mtêdeelen, waarvan het gevolg was, dat de gelukki ge speelster door den [schrik eeue beroerte kreeg. Men meldt uit DEN HAAG: Donderdagochtend tusschen half zeveD en zeven uur werd door den eoncierge van het Departement van Marine brand in het gebouw ontdekt, die scheen uitge broken in het op da straatverdieping achter de vestibule gelegen magazijn van modellen en papierbenoodigdheden. Hij waarschuwde terstond de brandweer. De brand nam da delijk zulk eene uitgebreidheid aan, dat de vlammen uit het benedengedeelte op waarts sloegen naar het boven het maga zijn gelegen bureau-vertrek van den Secre taris-Generaal van het Departement, welk vertrek fraai in stijl gemeubileerd is. De ze kamer werd bijna geheel door het vuur verwoest. Vandaar baanden de vlammen zich een weg naar de boven deze kamer ge legen vertrekken van den geneeskundigen dienst, die ook gedeeltelijk verbrand wer den. Desniettemin zijn nog vele stukken en papieren van waarde uit de bnreaux dezer hooge ambtenaren gered kunnen worden. De inboedel zelf van het magazijn, be staande uit groote massa's papier, heeft betrekkelijk weinig van het vuur geleden, maar zooveel te meer van het water. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan in het plafond van het magazijn. De brandweer wist het vuur tot de bo ven elkander gelegen vertrekken te beper ken Burg. en Weih. stellen den gemeenteraad voor, aan de Noorderstoomtram vereeniging, den 8en October 1896 opgericht te Scha- gen, op haar verzoek concessie te verlee- nen, behoudens enkele voorwaarden, voor den aanleg en de exploitatie van eenen stoomtram van Schagen naar Alkmaar, in aansluiting aan de tramlijn Alkmaar-Am- s'.erdam, voor zooveel betreft het gebruik maken van de wegen en bruggen in deze gemeente, liggende langs het Noort-Hol- landsch kanaal aan de Oostzijde tot de Schermer-vlotbrug. In de woensdag te Purmer- end gehouden vergadering] der atdeehng Beemster, Purmerend en Omstreken van de Hollandsche maatschappij van land bouw, hield de heer W. Keestra, zuivel- consulent te Hoorn, eene lezing over de gebreken in de Edammer kaas, de oor zaken van die gebreken en de middelen, om ze te bestrijden. Een sprekend bewijs van het ruim gebruik van kunstmeststoffen in de streken, waar de bieteucultuur het meest iuheemsch is, leeren de volgende cijfers van aanbestedingen, deze week gehouden, uitsluitend voor de gemeente Steenber gen in Noord-Brabant superphosphaat 440000, Ohili-salpeter 38000, ammoniak- superpho°phaat 36500, kaïaiet 10000 en Pe- ru-guano 2200 KG. In deprovincie GROMNGEN hebben belanghebbenden bij den veestapel het voornemen, zich tot den minister Ven Houten te wenden met het verzoek, het moud- en klauwzeer voortaan van de lijst der besmettelijke veeziekteu te schrappen. Men tracht op tal vbd iuteekenlijsten in stemming met het adres te verkiijgen. Na.r men mededeelt, is voor eenige da gen te Rotterdam weder eene vergadering ge houden van den Boni van Nederlaudsche Bettworteliuikerfabrikanfen, ter bespreking van den beetwortelprijs. Ook in deze vergadering kon men het niet eens worden over de prijzen, die men voor de suiker bieten der campagne 1897'98 zal be steden. K iezerslbond. In de Kroniek van de Stemmen voor Waarheid en Vrede wordt het program en het reglement van den Christelijk-histoii- schen Kiezersbond medegedeeld. De schrij ver dier kroniek, dr. Bronsveld, geeft bij die stukken eene inlichting, die hij wil beschouwd hebben niet als officieel, maar als officieus. „Zij is gegeven niet op ver zoek en niet met medeweten vau het Bondsbestaur, maar door iemand, die in de oprichting van den Bond mêe betrokken is geworden, en mag zeggen, dat hij het program er van verstaat." „Het streven van den Bond zal gekant zijn niet alleen, maar voornamelijk, tegen de po- gingderRoomsche bisschoppen,om in odb land de regeeringsmacht in handen te krijgeD, én tegen de anti-revolntionnairen, wier leider dr. Kuypcr is. Een bondgenootschap met liberalen en radicalen is natuurlijk ook niet de bedoeling van den Bond, maar aan inaDnen, die de Rooiusche eischen inwil ligen, en hnnne Protesturtsche belijdenis op het Binnenhof in portefeuille houden, wen- schen wij geen mandaat te geven als onze vertegenwoordigers. Wanneer nit twee te genstanders er één moet gekozen worden, zal natuurlijk de beslissing moeten afhan gen van de omstandigheden.' Geen haat drijft de oprichters. Men wil de Protestantsche voorrechten verdedi gen tegen den aanval der Roomsche partij, over wier bestaan en streven de schr. in uitvoerige bijzonderheden treedt, maar men wil niet „onzo Roomsche landgenooten be- rooven van de vrijheden en rechten, die zij nu bezitten.'Zij roepen allesn hunnen ge- loofsgeuooten toe: „Wilt gij niet onder de macht der bisschoppen komen, sluit u aai - een en stemt op mannen, dis pal staan tegen Roomsche aanmatiging". De vraag behandelende, of het niet wijs zou zijn, te streven naar de vormiog van eene groote Protestantsche partij, binnen welke plaats zon zijn voor liberalen en voor de volgelingen vau dr. Kuyper, zegt de schr. o. a.: „Wij hebben 't nooit verzwegen, dat wij de belijdenis van Christus' Evangelie niet onvereenigbaar achten met het voorstaan van de echt-liberale staat kundige beginselen. Maar de liberalen hebben bij toeneming zich slap en toegeef lijk betoond, waar het gold, pal te staan, niet tegenover Roomsche rechten maar tegenover Roomsche aanmatiging. Het zoo gen. abstentionisme vertoonde zich veel krachtiger, wanneer het zich keerde tot de Protestanten, dan wanneer het zich wendde naar de nltramontanen. Men durfde niet tegenover Rome, terwijl men Protestantsche belangen gaarne en bagatelle behandelde. Dat verschijnsel viel in meer dan één mi nisterieel departement waar te nemen. „Niet zoozeer de liberale politiek als zoodanig, maar de liberale praxis mishaagt ons. Daarom willen wij uitzien naar man nen, die evengoed voor hunne godsdiensti ge overtuiging uitkomen, en voor hnnne kerk, waar dit noodig is, opkomen als de Roomsch-Katholieken. Zulk een man was v<5«5r eenige jaren de heer Beelaerts, en de heer v. Limburg Stirum was het, voor dat hij lid der Kamer werd. Thans zijn die heeren aan hun kerkelijk oor doof ge worden. Wij zeggen dat met diepe smart. „Eene Protestantsche partij, waartoe ook de volgelingen van dr. Kuyper zonden be- hooren, is eene onmogelijkheid. „Geen Roomsch-Katholiek priester spreekt met grooter minachting van het Protestan tisme dan de redacteur van Standaarden Heraut. Zijne uitlatingen te dien opzichte zijn eene ware goudmijn voor de u'.tramon- t.iansche bladen, en worden er met groote ingenomenheid in uitgestald. Reeds het woord protestant is voldoende, om dr. Kuyper met weerzin te vervulleD, „Ook het woord „christelijk" is hem tegt n de borst. Het laatste merk, dat hij zijne partij heeft ingebrand, is „calvinist'. „Daarbij komt nog het bezwaar, dat de mannen naar het hart van dr. Kuyper ge zworen vijanden zijn van de Ned. herv. kerk. „De Cbr. Kist. Kiezersbond hoopt mannen te kunnen aanbevelen, die niet met dr. Kuyper meedoen aan het afbreken der Ned. herv. kerk, en die evenmin zijn samengaan met de Roomschen en met de sociaal-democraten en radicalen goedkeu ren. Coalities, zooals er te Amsterdam zijn gesloten geworden, zijn ons een gruwel. Voor hare verfoeiiijkheid gingen de oogen open vau velen, ea na komt het er op aan, allen, die nog een hart hebben voor Protestantisme en kerk te vereenigen „Wie de Ned. herv. ke»k afbreekt, neemt den oudsten en krachtigsten vorm weg, waarin, door Gods bestel, het Protestantis me in ons vaderland is opgetreden, en nog zich vertoont. Daarom willen wij chriete- lijk-kistorisch zijn." Hbld. Het jaar 1897 belooft een verkiezings jaar bij uitnemendheid te worden. Moet men aannemen, dat het in andere lan den soms nog heftiger toegaat, dan wat wij op dit gebied in ons eigen land al waarnemen, dan zal er heel wat bewe ging in den politieken brouwketel in 't leven worden geroepen. Hebben Spanje, Oostenrijk, Italië, Roemenië, Duitschland, en welke landen al meer, partijleiders als de heer Abraham Kuyper dan wordt in al die landen al spoedig het geheele „kiezerskorps mo biel verklaard", dan wordt elke provin cie, elke gemeente, „elke wijk en buurt ingedeeld", dan worden „door vertrouw de agenten de luidjes tot in het afgele- genste huisje opgezocht", dan wordt er nagepluisd en onderzocht, of hier nog een huisman, daar een inwonende zoon elders een schipper is, die de vereischten bezit, om onder het vaandel der partij mede naar de stembus te mogen trekken. 't Is al om verschillende redenen, dat de verkiezingssport hoven alle andere loop-, draaf- en trapoefeningen dit jaar record zal maken. In Oostenrijk is men na lang sukkelen er in geslaagd, eene kies wet samen te stellen, die een weinig minder slecht is dan die, welke tot he den in dat bij uitstek reactionaire land gold. Gelijk voor de Fransche revolutie de adel, de geestelijkheid en de steden al leen in 'b lands zaken werden geraad pleegd, zoo had men in Oostenrijk tot heden vrijwel een standenparlement. Het groote grondbezit met 85, de steden met 117, de Kamers van Koophandel met 21 en de plattelandsgemeenten met 130, waren het, die het 353 leden sterke parlement samenstelden, In de steden en ten plattelande waren de loontrekkende werklieden van het kies recht uitgesloten. Aan hen nu is bij de thans in werking tredende wet het recht toegestaan, 72 leden naar het nieuwe parlement af te vaardigen. In stede van 353, zal dus straks dat lichaam 425 le den tellen. Op 9 Maart zullen de nieuwe ver kiezingen beginnen en binnen 10 dagen afgeloopen zijn. Aan verkiezings-leuzen geen gebrek. Voor godsdiensten vader land fluit de geestelijkheid en adel in Opper- en Beneden-Oostenrijk, Tirol,Salz- burg en Stiermarken; voor het Boheem- sche Staatsrecht roepen de leiders van de Jong Czechen; voor onze taal en natio naliteit prediken de Duitsche minderhe den in Bohemen, Stiermarken en Mora- vië; voor onze eeuwenoude voorrechten dreigen de machtige banaten in Gallicië en Boekowina voor de Zuidslaven, klinkt het in Karinthië en Krain; voor de rechten der Italianen, roept men in Is- trië, Triëst en Zuid-Tiroltegen de Jo den, buldert men in Weenen en overal. De nieuwe kiezers, de arbeiders in de steden, zijn over 't algemeen zacht rood getint. Zij hebben in hun programma algemeen kiesrecht, de loon- en arbeids regeling en het onderwijsvraagstuk opge nomen. Bovengenoemde bonte lappen deken van nationaliteiten en averechtsche belangen zullen de elementen leveren, waaruit de Kamer van afgevaardigden zal bestaan, die geroepen is, „de belangen van heel het volk te behartigen"'t Is eigen lijk te zot om aan eene dergelijke gemeen plaats ook nog maar eenige waarde te hechten. In Zuid-Europa zijn onder andere om standigheden Kamerontbindingen, met dito verkiezingen in haar gevolg, in 't vooruitzicht. Het conservatieve kabinet Canovas in Spanje denkt er aan, ter wil le van de Cubaansche kwestie, voor een liberaal bewind onder Sagasta plaats te maken. Het schijnt, dat de Cubaansche opstan delingen genegen zijn, op billijke voor waarden de wapens neer te leggen. Onder meer eischen ze echter, dat géneraal Weyler teruggeroepen zal wor den, terwijl ze in zijne plaats als gou verneur-generaal maarschalk Campos ver langen. Over de noodige hervormingen schijnt men het in Spanje vrijwel algemeen eens te zijn, doch dit ministerie zal niet te bewegen zijn, den man weder aan het hoofd te plaatsen, dien het als onbekwaam terugriep. De inwilliging van dezen eisch zal door andere mannen moeten geschieden. Nu zou eene verwisseling van personen vrij gemakkelijk zijn, doch daar de con servatieven eene groote meerderheid in de Cortes hebben, zal eene ontbinding het noodzakelijk gevolg zijn van de kabinetsverandering. De vrees, dat ook na de verkiezingen de conservatieven eene meerderheid zullen bezitten, schijnt men niet te koesteren. Spanje is dan ook een dier „gelukkige" landen, waar de kamermeerderheid met den val van het partij kabinet, als sneeuw voor de zon verdwijnt. Was het begrip volks vertegenwoordiging in Oostenrijk vaag, in Spanje is het in nog dichter nevelen gehuld. Waar een ministerie, dat de verkiezingen leidt, het geheel in zijne macht heeft, om die mannen te doen verkiezen, die genade in zijne oogen vinden, daar mag men feitelijk niet meer spreken van afgevaardigden, die de meeningen van het volk vertegen woordigen. Of het volk heeft geen wil, of zijn wil wordt tijdelijk aan ban den gelegdin beide gevallen zijn de marionetten, waaruit de kamer bestaat, niet de dragers van den volkswil. Eene ontbinding van de Kamer van afgevaardigden is ook in Italië te ver wachten. Reeds lang heeft de heer Rudini, met het oog op de Crispiaan- sche meerderheid, aan dit plan gedacht, doch de vrees, dat de revolutionnaire ele menten zeer versterkt in de Kamer terug zouden keeren, heeft de uitvoe ring geregeld verschoven. Zoolang de aanhangers van Crispi eene afwachtende houding aannamen, en de regeering steun vond bij de radicalen en socialis ten, was de regeeringsmachine steeds in beweging, doch sedert de Crispianen, wegens de houding van het kabinet te genover den Negus van Abessynië en zqn optreden tegen de socialistische veree- nigingen, beslist partij hebben gekozen, valt op eene parlementaire meerderheid niet meer te rekenen. Rudini denkt de verkiezingen te kun nen leiden, door de kiezers uitspraak te laten doen over de koloniale staatkun de der regeering. Mocht de meerder heid zich tegen eene actieve overzeesche politiek verklaren, dan zou hij zelfs ge negen zijn, zich geheel uit Eritrea te- rug te trekken. Massoea zou dan alleen door Italië bezet blijven. Wij gelooven, dat dit de wijste ma nier is, om verdere koloniale oorlogen te voorkomen. Dit geneesmiddel werkt zelfs nog beter dan arbitrage, dat naar wij meenden, het heilserum tegen de oorlogsbacil zon zijn. Helaas, zelfs in de mixtuur tegen de kwaal schijnt do kiem der schuilen. Het arbitrage-verdrag tusschen land en Amerika heeft aan geilo van den Oceaan heftige bestrijden vonden. Eerstens was men er iD Senaat tegen gekant; dat een niet ropeesche ideeën behept vorst als ste scheidsrechter zou optreden «L nog ernstiger is de houding Vani hooge Staatslichaam geworden, gjj de gezant der Vereenigde Midden- rikaansche republieken, de heer guez, verklaard heeft, dat de concn voor het Nicaragua-kanaal, eene binding tusschen den Atlantischen (W en den Grooten Oceaan, en waarvoor 4 de Vereenigde Staten een drie per^ obligatieleening van 100 millioenen dol was gegarandeerd, nietig is verklaag Dit onverwachte besluit schrijft w toe aan Engelsche kuiperijen, daar J niet ten onrechte vermoedt, dat Eu' land met leede oogen de Amerikaan»1 controle over den nieuwen handeht waarnam. Het zou natuurljjk zoogJ in Centraal-Amerika een tweede S» kanaal hebben gehad. Ter wille 1 het vredevraagstuk is het te wenscl» dat men alsnog tot overeenstem^ komt, want het zou eene al te bi# ironie zijn, indien een arbitrage-vei^ aanleiding zou geven tot ernstige oi| legen heden. Schagen, 30 Januari 1897, De afdeeling Schagen v; „Het Witte Kruis", hield Woemdi avond j. 1. ten locale van den heer 1 Roggeveen eene algemeene ledenver; dering. Door ongesteldheid van den Voon ter, den heer S. Bermanwerd de gadering geleid door den penningmeesi den heer A. IV. van Kluijve. Na lezing der notulen door den soa taris, den heer J. H. Ressingen goedkeuring, ging men over tot behandeling van de rekening over het is 1896. De heeren J. v. d. Maaien en C. Vlaming werden door den voorzitter ai gewezen, om de bescheiden met de rel ning te contröleeren en bij mondei den heer v. d. Maaten werd der verga ring geadviseerd tot goedkeuring over gaan, waartoe bij acclamatie werd sloten. De rekening sloot in ontvangs f393,495, in uitgaaf f893.955, dus i een nadeelig saldo van f 0.46. Werd vervolgens in behandeling ge men de begrooting over het dienstjaar Uitgaven Nadeelig saldo 1896. f 0.41 Bijdragen Algem. kas 33.- Assurantiën 2.5( Inning contrihutiën 7.50 Drukwerken, advert. enz. 12.5C Kosten verpl. Heideheuvel 1.— Salaris desinfecteur 15.— Vulling ijskelder enz. 40.— Rente en afloss. ijskelder „125.— Aansch.en onderh.Verpl.mat.„ 90.— Onvoorziene uitgaven Ontvangsten Ontvangen contrihutiën Subsidie van 't hoofdbest. 3.01 ƒ330- f130. ,2(1 f31 De heer C. N. Vlaming maakt de merking, dat de post onvoorz. ui hem wel wat laag voor komt, dat er j vallen kunnen voorkomen, bijv. het"1 smetten van iets, waardoor zeer zei de post spoedig boven het bedrag i rijzen. Voorzitter brengt den heer Vlan onder de aandacht, dat zooiets kan bracht worden onder den post 1 schaffing en onderhoud verplegingsai; riaal. De heer v. d. Maaien vraagt inlichi gen omtrent den post Rente en afloss» Ijskelder, f 125.Spr. wijster de aflossing is f75.—; de rente, f 5^ 4 pCt., is f 20.dus, zou die post beloopen. Voorzitter herinnert den heer Maaten aan het bemiddelingsvoorstelT: den heer Bermanwaarbij het bestuur fl dom gegeven is, de aflossing te verhoog' naarmate de geldmiddelen het toelat' en zoodoende had het bestuur het no<x geoordeeld, dit jaar meer al te 1 sen. De heer J. v. d. Maaten kan zich d* mede niet vereenigen. Spr. zou li®' den post Aanschaffing van het mat' aal, wat hooger genomen zien, daars zeer gaarne een bad zag aaügekoc Voorts geeft spr. eenige voorbeelden a- die moeten aantoonen, dat de postf voorziene Uitgaven wel wat laag 18 I raamd. Voorzitter geeft te kennen, dat b ren Magazijnmeesters hebben verklaa dat alle benoodigdheden aanwezig war en dat zij niet zouden weten, hoe Z1J som van f90.zouden moeten bestel tot het aanschaffen van nieuw mater'8 als alleen tot het aankoopen van een Dat is het juist, zegt de heer Maatendat ik gaarne zou zien gese den, daar zeer weinige burgers ee° gelijk toestel in hun bezit zullen heb 1 Spr. is er zeer tegen, dat de vereenig1 door groote aflossingen zich zoo kr in haar geldmiddelen zal zetten. Ais

Schager Courant | 1897 | | pagina 2