Zondag 7 Februari 1897. 41ste Jaargang No. 3175. en Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- Zat e r d a g a v o n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. UilgeverJ. WINKEL Bureau: Laan, D 4. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 8.60. Airónder 1 ij ke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit Nummer behoort een Bijvoegsel. GemeenteSc hagen. Bekendmakingen, POLITIE. een opgevangen schaap, een achtergebleven omslagdoek, en eene, in de maand October j. 1., gevon den zilveren tabaksdoos, terwijl in- lichtingen worden verzocht omtrent eea verloren gedeelte van een oorhanger. a. zoo zij in eene andere gemeente over het volle laatstverloopen dienstjaar in eene der volgende Rijks directe belas tingen zijn aangeslagen b. vóór 15 Februari a. b. aangifte ter Secretarie te doen (volgens model, al daar verkrijgbaar,) van als medeëige- naar voor een bedrag van ten minste ééu gnlden in hoofdsom en rijks opcenten aangeslagen te zijn in de grondbelasting, wegens onroerende goederen eener onver deelde nalatenschap le. als hooiden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 3laten Januari dezes jaar» sedert den len Au gustus van bet vorige jaar (zes maanden dU8) te hebben bewoond 2e. gedurende den tijd onder le. ge roemd, krachtens eigendom, vruchtgebruik of hnnr, eenzelfde vaartuig van tenminste £4 M*. ter bewoning te hebben gehad 3e. op den Sisten Januari dezes jaars sedert 1 Januari van bet laatst verloopen jaar (dat is dus 13 maanden ach tereen) bij denzelfden. persoon, dezelfde onderneming, openbare of bijzondere instelling in dienstbetrekking °f als inwonende zoon in bet bedrijf of beroep der ouders werkzaam te zijn en ah zoodanig over dat VOlle jaar een in komen te hebben genoten van f 300. [Hierbij verdient opmerkingdat, wanneer tengevolge van ziekte of verwon ding het toen gedurende twei maanden niet heeft gtnotin, in dat geval toch gerekend wordt hei volle bedrag le zijn b bet geDot van vrije inwoning öf inwoning (voor deze gemeente ge steld op f 37.50); Chel genot van vrijen kost alléén tot een bedrag van f 162.50 le. Mei betrekking tot het onder a me degedeelde X verdient ƒ100.mj woont echter bij zijn patroon in, en heeft behalve dief 100.vrijen kost en Inwoning, door de wet gelijkgesteld met f 200.— verdienste. Ergo f 100 -f 200 f 300.alzo» is X kiezer. 2 e. Met betrekking tot het onder b medegedeelde 3 e. Met betrekking tot het onder O medegedeelde Voor alle verder verlangde in lichtingen is de ondergeteekende dagelijks van 10 tot 121/. ure te sprekeu ten Raadhuize der ge meente. Binnenlandsch Nieuws. urn Witlij-, Mnrteitis-1 LuUmllal Ter Secretarie dezer gemeente zijn in lichtingen te bekomen omtrent De ondergeteekende, Burgemeester der gemeente SCHAGEN Gelet op de artt. 11, 12 en 13 der Kieswet Noodigt de mannelijke inwoners der gemeente, die \66t of op 15 Mei a.s. den 25-jarigen leeftijd hebben bereikt, uit, om Vermogensbelasting, dienstjaar 1 Mei 1895 1 Mei 1896. Bedrijfsbelasting, dienstjaar 1 Mei 1895 1 Mei 1896. Personeele belasting, dienstjaar 1 Mei 1895 1 Mei 1896, en wat de grondbelasting over het dienst jaar 1896 betreft, in eene andere gemeente, of in meer gemesnten te zamen, tot een bedrag van ten minste één gnlden (in hoofdsom en rijks opcenten) daar van door overlegging der voor voldaan geteekende aanslagbiljetten véór den 15 Februari a.s. ter secretarie dezer gemeente te doen blijken (De aanslag over het volle laatst verloopen dienstjaarmoet in zijn geheel vóór of op 1 Maart zijn betaaldterwijl voorts zij opgemerktdat de aanslag der vrouw geldt voor haren man en die van minderjarige kinderen, wegens goederen waarvan hun vader het vruchtgenot heeft voor hunnen vader.) O. voor zoover zij niet in eenige Rijks directe belasting zijn aangeslagen, te bewijzen, dat zij voldoen aan een der volgende voorwaarden krachtens huur, achtereenvolgens in dezelfde gemeente niet meer dan twee huizen of gedeelten yan huizen, voor elk, waarvan de werkelijke huurprijs, per week berekend, tenminste heeft be dragen de som van fl. Eenmaal verhuizen binnen dezelfde gemeente doet het kiesrecht niet vervallen doch beide woningen moeten voldoen aan de eischen voor den huurprijsbedragende voor deze gemeente f 1.per week ontvangen.) Als inkomen, mits in het geheel f 300.bedragende, wordt óék gerekend a het genot van vrijen k08t en inwoning (voor deze gemeente vastge steld op t 200. [Tot goed begrip van het onder a, b. en C. bepaalde, diene hel volgende Y. verdient f 0.75 per dag -f- vrije woning, dat is dus per jaar ƒ273.75 -f- hel bedragdat de wet vaststelt voor vrije woning, zijnde f 37.50. DezefZl.hO bij de f 273.75 opgesteldmaaktf 311.25 en vormt Y tot kiezer. Z. genieteen loon van f 5.per wsek, makende een jaarlijksch inkomen van f 260. Dewijl hij ƒ300.verdienen moet, is hij dus g ién kiezer. Doch behalve zijn loon krijgt hij bij zijn baas nog bovendien gedu rende 't gebeele jaar den vrijen kost, die berekend mag worden op ƒ162 50. Dit, gevoegd bij zijn loon, maakt hem tot kiezer, 4. op den len Februari dezes jaars in het genot te zijn van een door eene openbare instelling verleend pensioen van f 800.—, (zoonoodig mogen, ter be reiking van het vereiscbte be drag bet inkomen, dat men ge niet; bij het pensioen worden sa mengesteld) 5e. op den lsten Februari dezes jaars sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking te hebben van ten minste f 100.(nomiuaal,) ingeschreven in de grootboeken der Nationale Schnld of van ten minste f 50.ingelegd in de Rijkspostspaarbank 6e. te hebben voldaaD aan de eischen van bekwaamheid, door of krachtens de wet gesteld voor de benoembaarheid tot eenig ambt voor de vervulling van eenige betrekking of voor de nitoefening van eenig bedrijf of beroep; daarvan ter Secretarie te doen blijken véér 15 Februari aanstaande, door ver klaringen, waarvan de modellen aldaar kosteloos verkrijgbaar zijn. Schagen, 2 Februari 1897. De Burgemeester, S. BERMAN. De Burgemeester van Schagen brengt naar aanleiding van art. 15, 2e lid dei Wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82) ter kennis van belanghebbenden, dat heden ter secretarie dezer gemeente gedurende 30 dagen ter inzage is nedergelegd, eene opgave van uitkomsten van meting en schatting, bedoeld in artt. 15, 23 en 43 der gemelde Wet. Schagen, 2 Febrnari 1897. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. V ergadsring van den RAAD der gemeente "Winhei, gebonden op dinsdag 2 Februari 1897, 's voormiddags ten 10 ure. Wegens ongesteldheid, de heer A. No bel afwezig. Na opening der vergadering' verzoekt de Voorzitter lezing der notulen van de vo rige bijeenkomst, welke zonder eenige be merkingen worden vastgesteld en voor welker nauwkeurige bijbonding den secre taris dank wordt gezegd. Naar aanleiding dier notulen deelt voorz. mede 1. dat de geldleening, aangegaan met de Noord-Hollandsche Bank, Fan der Sto(, Kaan en Co., te N. Niedorp, is afge sloten, terwijl het geld echter nog bij den hter gemeenteontvanger is berustende, aan gezien door den Penningmeester van de Stoomtramweg-maatschappij Westfries land' is te kennen gegeven, dat de aan- deelen alsnog niet in gereede waren gebracht, en dientengevolge door hem nader zal worden bericht, als het geld uoo- dig zal blijken te zijn, wanneer alsdan tevens de aandeelen in ontvangst kannen genomen worden. 2. dat h. h. Ged. Staten dezer Prov. hebben goedgekeurd het in de vorige ver gadering genomen besluit, betreffende het aan de Stoomtramweg-maatschappij af te stane gedeelte grond van den Notweg ('t zoogenaamde paadje 3. dat wegens ongesteldheid van dau Weth. Nobel, tot dusver nog geen voort gang is gemaakt tot hel vormen eener commissie, inzake het verzamelen van bij dragen tot het aanbieden van een Nat. Huldeblijk aan H. M. de Koningin- Wei uwe-Regentes van het Koninkrijk, bij gelegenheid van de meerderjarigheid van H. M. Koningin Wilhelmina in 1898. 4. dat ook de verdere ontwikkeling omtrent het seinen bij brand tot eene vo'ledige vergadering van B. en W. zal worden aangehouden. 5. dat eenige schoolbanken in de lo calen van de beeren PorieEgmond en Vonkin den vereischten vorm zijn gebracht en heel goed aan het beoogde doel zullen voldoen. Wordt besloten, dit werk onder verdee ling door eeuige in de gemeente woDende timmerlieden verder le doen uitvoeren te gen een' vast t« stellen prijs. 6 dat de wenschel ijk beid is ingezien omtrent het uitsnoeien der boomen langs den Weereweg, en dus nog dient te wor den besproken, wien dit werk zal worden opgedragen. Voorzitter meent den gemeen tewerker, Bakker, biermede te kunnen be lasten. De heer Over oordeelt, dat een tuinman hiervoor de aangewezen persoon is, ver- meenenae dat voor een aldus aan te stel len vakman de kosten niet veel meer zul len bedragen, dan bij eene uitvoering van den gemeentewerker. Voorzitter is dit met den heer Over eens, echter beeft bij Bak ker genoemd, omdat alsdan eenige werk- loozen daarbij bebnlpztam konden zijn. Na eene verdere bespreking desbetref fende wordt goedgevonden, Bakker voorloo- pig een begin te laten maken en, bij eene goede bevinding, zoodanig te doen voort zetten. Ingekomen is E. eene rekening van W. Fijnkeer te Lutjewinkel, wegens het verschaffen van ververscbingen aan lieden van de Yrijw. Brandweer aldaar, bij gelegenheid eener gehouden oefening. Goedgekeurd wordt, deze rekening te vol doen, terwijl bij geen der beeren gemoeds bezwaren bestaan, voortaan die ververschin- gen, bestaande uit een glas bier per per soon, voor rekening van de gemeente te verstrekken. b. Een in verband met de wet van 20 Jnli 1895 (Staatsblad no. 139) door Dijkgraaf en Heemraden van den polder Waard en Groet herzien en opgemaakt exemplaar der Keur van gen. polder, met een begeleidend schrijven, houdende ver zoek, om, zoo bij de gemeente tegen de in die Kear opgenomen bepalingen be zwaren mochten bestaan, deze bezwaren kenbaar te willen maken. Geen enkel artikel in deze Kenr opge nomen zijnde, dat hinderlijk of te eeniger tijd bezwaarlijk voor de gemeente zon kannen zijn, wordt deze alzoo voor ken nisgeving aangenomen. C. Een schrijven van den heer Commis saris der Koningin dezer provincie d.d. 30 Januari, «aarbij Z. Ex., op het pont staan de, de betrekking van Commissaris, van dit gewest te verwisselen met een ande ren werkkring, den verschillenden besturen van Noord-Holland zijnen welgemeenden dank betnigt voor de instemming en sa menwerking, door hem van die besta- ren, gedurende zijne ongeveer zeventien jarige ambtsvervulling ter bevordering van de welvaart en den bloei van Noord-Bolland, ondervonden. Voor kennisgeving aange nomen. d. Eene missive van h.h, Ged. Staten, d.d. 30 Dec., houdende eenige bemerkingen tegen de in de vorige vergadering vastge stelde algemeene Politie-verordening. Na voorlezing ea opheffing dier bemerkin gen, wordt deze verordening, aldus gewij- zigd, op nieuw vastsesteld en zal ze thans in drnk aan h.ü. Ged. Staten ter kennis neming worden aangeboden. Nog wordt de wenschelijkheid bespro ken, van deze verordening een 100-tai af drukken te doen nemen en deze voor een ie der, tegen betaliug der kosten, verkrijg baar te stellen. Een verzoek van den doodgraver, om voor het gemis van bet grasgewas van de Algemeene Begraafplaats eene vergoe ding te mogen ontvangen. Voorheen werd dit gras tweemaal 's jaars gemaaid en door hem als hooi gewonnenna echter dat gras voortaan zoo kort mogelijk moet gehouden worden, is hem, buiten het ver lies van 't hooi, door het veelvuldige afsnijden van 't gras teveDS eene meerdere werkzaamheid opgedragen. Wordt algemeen goedgevonden, den doodgraver als sch&vergoeding jaailijksch een bedrag van f 4.uit te keeren. Wegens de ondiep wordende dorpssloot wordt besproken, deze als een geul ter breedte van 2 Meter en ter meerdere diep te van 20 c.M. te doen uitbaggeren door eenige ledigloopende voor dat werk ge schikt bevonden werklieden, en bij eerst ko mende gelegenheid daarmee een aanvaDg te doen nemen. Door den heer Timmerman wordt in de omvraag mededeeling verzocht, of elk par ticulier bet recht heeft, biljetten, van wel ken aard ook, zonder voorkennis van den Burgemeester of van B. W. aan de ge meenteborden te mogen plakken. Voorzitter deelt hierop mede, dat, boe- wel aan geen enkel persoon dit recht wordt toegekend, reeds, ter voorkoming van niet gewtmschle aanplakkingen of te vroege afscheuringen, in eene vergadering van B. W. is besloten, de gemeente aanplakborden van rasterwerk te voor zien. Niets meer ter behandeling zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. Marken. Van MONNIKENDAM schrijft men Voor de Markers is het een slechte winter. Het verkeer over het ijs te voet is door het korrelige, papperige ijs zeer vermoeiend eo afmattend. Na en dan zakt er een door, doch wordt steeds gered, wat '.e danken is aan de voorzichtigheid der Markers, om nooit alleen den tocht af te leggen. Bij vriezend weer kan de reis nog zonder gevaar gedaan worden soms ziet men nog een vreemdeling in eeae slede zittenmaat den weg zonder geleide en gids te maken, is niemand aan te raden. HAARLEM. M r. G. v a n Tienhoven heeft de volgende kennisge ving gericht aan de gemeentebesturen, burgerlijke en militaire autoriteiten, colle ges, ambtenaren en ingezetenen van Noord- holland 1 Februari 1897. Ik heb de eer u mede te deelen, dat ik heden de betrekking van Commissaris der Koningin in de provincie Noordbol land heb aanvaard. Werd aan mijnen hooggeachten ambts voorganger uwe medewerking in ruime ma te geschonken, ook ik roep deze met het volste vertrouwen voar mij in, overtuigd, dat zij mij gegeven zal worden, waar onze gezamenlijke bemoeiingen moeten strekken tot den voortdurenden bloei der provincie Noordholland en tot bevordering der belan gen van bare ingezetenen. Het ijsvermaak te Kolhom bepaalt zich thans tol het zoogenaamde gorren. Een kaapstander wordt op bet ijs ge plaatst, waaraan een lang'jtouw, welks uit einde door een persoon op eene slede vast gebonden wordt, Eenige personen draaien den kaapstander en de slede gaat met duizelingwekkende snelheid in een' groo- ten cirkel rond Twee j»ren geleden had bier met dit gevaarlijke ijsvermaak een j ernstig ongeluk plaats, waarop het door den bargemeester werd verboden; thans schijnt dit verbod van beide zijden te zijn vergeten. A. Cl. UITGEEST, 3 Febrnari. De heer K. de Boer, lid der Tweede Kamer, daartoe uitgenoodigd door de liberale kies vereniging, heeft bier voor een talrijk publiek gesproken over de kieswet. Hg betreurde het, dat in bet liberale kamp zooveel verdeeldheid heeiscbt. Hij koes terde evenwel de hoop, dat weldra het geboortenur zal slaan van eene nieDwe en krachtige vereeniging, waarin zich alle tot dusver bestaande categorieën, die uit de liberale partij zijn voortgekomen, zullen oplossen. Dan zal het echter, naar zijne meening, weriscbelijk zijn, den naam van jrlibexale partij" te vervangen door een' anderen. Spreker gaf voorts zijne ver wondering te kennen, dat zoovelen heil zoeken in beschermende rechten. Het volgende is dezer dagen op een dorp in Noord-Holland voorgevallen. De zoon van een welgestelden landman en de dochter van een' arbeider hielden veel van elkander, en de wederzijdsche ouders hadden niets tegen eene echtver bintenis, evenwel, de arbeider-vader stelde zijne toestemming afhankelijk van eene eventneele gift van f 100, uit te reiken door den anderen adspirant- schoonvader, die evenwel dezen eiscb niet als ernstig gemeend geliefde te beschouwen. Eindelijk is de dag der tronw gekomen, en de amb tenaar van den Bnrg. St. vraagt den ouders af, of ze hnnne toestemming tot bet hu welijk geven. De boer zegt golweg #ja", maar d6 arbeider antwoordt„jawel, maar ge weet de voorwaarde", en hij maakte de manoeuvre van geldtellen. Zoo maar van f 100 te scheiden, geschiedt ook niet op het eerste commando, en de boer haalt een bankje van f 60 te voorschijn en vraagtDaarvoor zon bet ook wel gaan f" En het gingvoor f 60 werd de bruid overgedaan. Een meteoor. Te KOEGRAS (gem. Helder) is eergis- termorgen omstreeks 4.20 n. een merkwaar dig natunrverscbijnsel waargenomen. Aan den Zniderhemel bewoog zich een schoone vunrbol van p. m. 1 meter middellijn. Een helder licht verspreidend, bewoog bij zich snel, steeds dalend, in noordelijke rich ting. Na op ongeveer manshoogte pi. m. 700 meter te zijn voortgegaan, spatte hij bo ven den Middenviiet in duizenden kleinere bollen uiteen. Voor zoover waarneembaar, geschiedde alles geruischloos. In de wo ning, in de nabijheid waarvan de bol neer kwam, was bet op dat oogenblik zoo helder als bij vol maanlicht. Een landbouwer te STEEN- WERIK (Fr.) bad aan een man' toegestaan, des nachts op eene hooischelf te mogen slapen. Daar bij den volgenden morgen niets van hem bemerkte, meende de boer, dat hij vroeg weer vertrokken was. Wie beschrijft echter zijne verbazing, toen bij hem Da 6 dagen nog slaperig uit het hooi zag krnipen. De man bad 6 dagen en 6 nachten achtereen geslapen en was daardoor zoo uitgeput, dat hjj zich nauwelijks op de been kon bonden. Een sprookje gel ij k. Op de Rotterdamsche veemarkt had, naar het N. v. d. D. mededeelt, nn acht jaar geleden een landbouwer uil KETHEL (gem. Vlasrdingen) eens koe verkocht. De kooper had zich toen met 't beest verwij derd, doch vergeten te betalen. Deze week werd bovenbedoelde land man op de veemarkt te Rotterdam door iemand aangesproken. Sprekende over de kwade praktijken, werd de vraag gedaan, of de landbouwer niet eens was opgelicht, na acht jaar geleden. Toen dit aldus bleek te rijn, zeide de onbekende»Ik was door den nood gedwongen, toen voor oplichter te spelen. Nu echter beD ik in staat, a alles terag te betalen'. De boer kreeg, behalve den verkoopsprijs, nog f 100 voor interest. De Gemeentestem is van oor- deel, dat predikanten en geestelijken niet als exameukiezers kannen worden toege laten, omdat de door hen afgelegde exa mens voor de benoembaarheid van hnn ambt, niet door of krachtens de wet zija ingesteld. Raad van State. In de openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling geschillen van bestnnr, heeft de nieuwbenoemde vice-pre- sident, jhr. mr. Schorer, die eergister in eene algemeene vergadering vaD het bestuur zijn ambt aanvaardde, voor het eerst ge presideerd. Mr. J. D. Veegens, als gemachtigde in eene zaak optredende, wensebte hem geluk met de aanvaarding en hoopte, dat bij laDg zijne gewichtige betrekking zal mogen ver vullen, terwijl hij de balie in zijne wel willendheid aanbeval. Op het ij 8 van een slootje onder Alkmaar is dezer dagen het lijk gevonden van den 55-jarigen L., een irau die met negotie het boerenland i fliep, en zich meermalen aan dronkenschap overgaf. Alles, wat de man reriiitnde, bracht hjj

Schager Courant | 1897 | | pagina 1