INGEZONDEN. Marktberichten. Uit en voor de Pers. Anti-re volutionnairen en katho lieken Een eersteling-. Vervolg Binnenlandsch Nieuws. Burgerlijke Stand. tiem. ICBAGEDT, Commissie met gunstigen uitslag exa men at als Plattelands-Vroedmeester. Den 5den Juni 1849 vestigde de heer Sde Boer zich als geneesheer te Beha gen, zijne eerste en eenige standplaats. Ruim 47 jaren alzoo heelt onze Dok ter te Behagen en omstreken geleefd en gearbeid. Velen, zeer velen zijn er, die dr. S. de Boer hebben leeren achten en liefhebben; zeer velen zijn er, die hem onkwijtbare dankbaarheid verschul digd zijn j de overledene was niet alleen geneesheer, maar ook mensch en in gevallen, waar zijne macht als genees heer moest wijken voor de almacht van den dood, daar bracht zijn eigenaardig goed en nobel karakter den lijder ver zachting en troost. En het is een pu bliek geheim, hoezeer in vele gezinnen men den ouden dokter zal missen. „Van dendoode niets dan goeds" behoeft hier niet als vergoelijking aan gevoerd te worden. Integendeel, de over ledene had vele deugden, wier waarde de nagedachtenis van dezen doode in ons gemeentelijk-maatschappelijk leven bij zeer velen dierbaar doet zijn. Eenvoudig, wars van pralerij, goed hartig, hulpvaardig en meêgevoelend, zie daar eigenschappen,welke onze goedeDok- ter de zijnen mocht noemen,en ten opzichte waarvan wij zijn voorbeeld gerustelijk en veilig mogen volgen. Ten 2 ure heden middag werd alzoo het stoffelijk overschot van Dr. S. de Boer aan de aarde toevertrouwd, waarbij hem de laatste eer werd bewezen door tal van vrienden en belangstellenden, terwijl nog als zichtbare teekenen van laatste hulde kransen aan de lijkbaar waren ge hecht geworden. Aan de geopende groeve werd eer stens een warm woord van hulde ge sproken door den heer Joh», de Beurs, die in herinnering bracht de vele goede eigenschappen, welke de overledene de zijnen had mogen noemen. Daarna nam de Weleerwaarde heer Ds. A. W. v. Kluijve het woord en schetste het leven van onzen dokter de Beer in al zijne nauwgezetheid en plichts betrachting en toewijding als dokter, goedhartigheid en edelmoedigheid en hulpvaardigheid als mensch en in zijne vrijgevigheid en bereidwilligheid tot steun als burger van Behagen. Namens de familie sprak de heer N. de Boer eenige woorden van diep gevoelden dank. Tot ambtenaar bjj de per- soneele belasting en accijnzen alhier, werd benoemd de heer C. Brouwerte Tessel. Fortunawas ze gedoopt, en die naam scheen al eene zeer geluk kige keuze voor eene loterijveree- n i g i n g. Maar achhet leven van voorspoed en geluk, dat zij onder de bescherming harer verheven patroresse hoopte te lei den, bleek weldra een ijdele wensch ge weest te zijn. Al heel spoedig vertoonden zich ver schijnselen van verval van krachten en na een jaar van toenemend lijden, werd ze op dinsdag 9 Februari van het jaar 1897 in het Noord-Hollandsch koffie huis bij de asch van hare voorgangster vergaderd. Dathet zaak is, dat de landbouwers op hunne schapen letteD, nu de slooten geen voldoelden afschrik meer bezitten voor deze dieren, werd j.1. maan dag weder bewezen, want door den trein van Amsterdam, die ongeveer 3 uur hier aankomt, werden bij den tolboom aan het einde van de Bagijnenlaan een tweetal schapen van den heer W. Kooij overreden en verbrijzeld. Q i 8 t e r m i d d a g k w a m aan het station alhier een trein aan, waarvan een eerste- en tweedeklasse-waggon in brand stond. De drie inzittende passagiers moesten over de vlammem heenstappen om den wagen te verlaten. Natuurlijk werd de brand ten spoedigste gebluscht. Het wordt hier langer een warm plaatsje. Betreffende den bonw van den ijskelder vernemen wij nog, dat deze op de Laan tegenover het Kantongerecht, zal geschieden. Door het Bestuur van de Afd. Schagen van Het Witte Kruis zijn een zestal timmerlieden, leden der Af leeling, uilge- noodigd, kennis te nemen van het bestek en de teekening, die in de Landbouwso- ciëteit Cérès ter inzage liggen. Maandagmorgen heeft Cornelis van der Vliet, oud 11 jaar, woonachtig op de Ne s, de ou derlijke woning verlaten, om zich naar school te begeven. De school is evenwel door hem niet bezocht, terwijl de onders des avonds tevergeefs op zijne terugkomst wachtten. Het hoofd onzer politie heeft naar den vermisten knaap niet alleen in onze gemeente een onderzoek ingesteld, maar daarenboven het signalement naar de om liggende gemeenten opgezonden. Naar het zeggen van een paar leerlin gen, heeft de jongen zich des morgens voor het aangaan van de school onder de spe lende jongens bevonden, doch üeeft hij hen eenige minuten voor 9 unr verlaten, onder het voorgeven, dat hij nog eene boodschap op de Loet moest doen. Nader meldt men ods De knacp is terecht. Hij had al wan delende eea uitstapje van Schagen naar den Helder gemaakt, om daar een bezoek aan een paar familieleden te brengen. Onze burgemeester, de heer Berman, zal cok des avonds van 6 tot 8 nre tea raadhaize te spreken zijn, tot het geven van inlichtin gen aan heD,die meenen gerechtigd te zijn om op de kiezerslijst gepbatst te worden. Dus, belanghebbenden, voor wie h;t be zwaarlijk is, des morgens uw werk te verzuimen, maakt nu van deze gelegen heid gebruik, (zie gemeente— bekendmaking, Pag-1) SPRANKELS. Aan alles, waaraan ik mij wijdde, heb ik mij met hart en ziel gewijd. Nooit iets met een halve hand aan te vatten, nooit eenig werk geriog te achten, dat is de gulden levensregel geweest, waarnaar ik mij heb gericht. Dickens. Men heeft dikwerf ongelijk te zeer te laten gevoelen, dat men gelijk heeft. Er is op aarde voor eene vrouw niets schooner dan het hoogste plicUtbe- seftoewijding aan hare kinderen. Een sociaal gevaar ontstaat veelal door het waarschuwen daartegen van hen, die het uitvonden. W ie om loon of dank, zijn best doet, Vindt ook 't eenig loou danin; Wie uit liefde 't goede werkt, Vindt een blijvend, rijk gewin. De mensch heeft drie wegen, om verstandig handelen te leeren. Ten eerste, dooi denken. Dal is de edelste. Ten tweede, door navolging. Dat is de gemakkelijkste. Ten derde, door ervaring. Dat is de bitterste. Confucius. Al wat ik ben, heb ik aan mijne moe der te danken. Abraham Lincoln. De artikelen van De Standaard en van De (aotirev.) Nederlanderwaarin bestrij ding der katholieken op politiek terrein, zooals o. a. de Christ-Hist. Kiezersbond dia verlangt, weid afgeraden, heeft van De Vaderlander een artikel uitgelokt. De Vaderlander komt op tegen de voor stel liug vau De Standaard alsof de protestanten, die zich nu aaneen sluiten, de vrijheid, welke de katholieken, als staatsburgers genieten, willen kortwieken alsof zij de katholieke Pers „door boe- kenkenr muilbanden, of op staatkundig gebied onmondig verklaren willen." Hoe, vraagt De Vad., hoe komt De Standaard er aan Ware De Standaard een echt „Calvinist," zooala zij beweert te zijn, dan zou zij, zegt De Vad., misschien naar zulk een toestand streven. Maar waar, vraagt De Vad., is „door ons ook maar in de verte er op gedoeld, dat wij hier een „cnltarkampf* begeeren, of de room- schen op ongeestelijke wijze willen bekam pen Tegenover die onware voorstelling plaatst De Standaard een ideaal beeld van een' calvinist, die Rome alleen bestrijden wil, „op het terrein der beginselen". Hoe verheven klinkt dat, zegt De Vad., co voegt er bij „met roomschen coalisee- ren smadelijk spreken van het protes tantisme en dan zich voordoen als de meest geduchte bestrijder van de ioom- sche Kerk Wat de artikelen van De Ned. betreft die wel de vrees voor Rome geenszins overdreven acht, maar toch meent, dat men niet wel doet met op politiek gebied zich als protestanten aaneen te sluiten zegt de Vaderlander de kiacht van de gronden, door De Ned aangevoerd, niet te gevoe len. Wat is het geval De katholieken sluiten zich aaneen tot het leveren van een' politieken veldslag. Zij hopen zulk een groot ledental in on ze Tweede Kamer te brengen, dat zij zoo al niet de meerderheid heoben, dan toch in gewichtige oogeublikken den doorslag geven. En op welke wijze zij van die laatste omstandigheid partij zonden trek ken, behoeft geen nadere aanwijzing. Wij kunnen dus in onze Volksvertegenwoordi ging verkrijgen eene sterke roomsche pal tij. Acht men dat nu wenschelijk Zich tot de politiek bepalende, zegtDeVa- derl., om maar iets te noemen „Wij zijn voor persoonlijken dienstplicht de roomschen zijn er tegen. Wij zijn te gen protectiede roomschen zijn er voor. Wij zijn tegen de herstelling van een af gezant bij den Pausde roomschen zijn er voor. Wij zijn tegen het verleenen van het jus promovendi met effectus ciuilis aan eene roomsche Universiteitde roomschen zijn er voor. Wij zijn voor het burger lijk huwelijk en willen dat gehandhaafd hebbende roomschen zijn het niet en zien er met geringschatting op neder.' De Vaderl. wil, zoo mogelijk, verhinde ren, dat de katholieken iü ons Parlement eene rol spelen als de Centrum-partij in het Duitsche. Hij meent, dat de anti- revolutionnairen ten onzent Rome te veel naar de oogen zien. En als De Ned. vraagt „Waarom is het erger, dat de r.-k. fractie dan dat de radicale fractie Vaak den doorslag geven zal", dan antwoordt De Vaderl. „Hebben wij radicale sjrmpathieën Waar om stelt meD ons dan voor de keusra dicaal of roomscb Wij willen noch het een, noch het an- Te Rotterdam, zoo schrijft het Han delsblad, worden bij tiend ai zen den verspreid Nederlandsche blaadies, No. 1. Het is ga- richt tot de Protestanten in Nederland en onderteekend Marnix. Zondag ontvin gen de kinderen der Zondagsscholen elk een exemplaar „voor vader". Hieronder vinden we er het een en ander nit over gedrukt. „Tal V8n politieke kiesvereenigingen werden reeds opgericht onder de Protestan ten in ons land, ieder met eigen program. „Maar geen is er zoo groot als die an- ti-Protestantsche Viesvereeniging, die wel gaarne al die an lera te zamen overvleuge len zou, en waarmede rekening moet ge- honden worden, ten slotte wellicht door al die andere te zamen. „Die politieke vereeDiging heet: De Roomsche Ker k." Daarop wordt de groote macht en de goede organisatie der Roomsche partij ge- teekrnd, en als haar doel aangegeven ,het onderwerpen van Nederland en Indiè aan d* Roomsche Kerk". „Als de Roomschen hnn doel bereiken, dan zal in 1898 onze jeugdige Koningin, bij Hare troonsbestijging, zich omringd zien door voor 't meerendeel Roomsche Raadslieden en zullen wij de smart en de schande beleven, dat „de bisschoppen van Rome samen met den pauselijken Iuter- nuntins het bewind voeren in het Protes- tantsche Nederland en dat de erfgenaam der Oranjes den Pans van Rome naar de oogen moet zien. „En danmaar neen, wij willen het niet verder indenken, doch liever als Protestanten op dit ééne punt ods aan eensluiten en zeggen dat moet wor den voorkomeo. „Met het oog op ons glorierijk verle den, bij de gedachtenis aan de groote gestalten uit het Huis van Oranje welker nagedachtenis nu reeds op smar tende wijze wordt bezoedeld spreke al wat niet Roomsch is het krachtdadig ait Dit zal niet gebeuren. „Want wij, Nederlanders, hebben een grootsch, een machtig Protestantsch ver leden." (Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven Aan de nieuwe kiezers te Anna Paulowna. De liberale kiesvereeniging «Alge meen Belang" te Anna Paulowna, dringt er bij u ten sterkste op aan, ge bruik te maken van het kiesrecht, waar toe de nieuwe kieswet u de gelegenheid aanbiedt. Reeds jaren is er voor gewerkt, het kiesrecht uit te breiden. Toont nu, dat deze rechten op prijs worden gesteld en meldt u allen ter Secretarie aan, om als kiezer te worden ingeschreven. Dit moet geschieden vóór 15 Februari. Wanneer binnen korten tijd de verkie zingen plaats hebben, kunt ge medewer ken om den candidaat te doen slagen, die volgens uwe meening de beste is. Verzuimt ge u als kiezer aan te geven, en wordt er iemand tegen uwen zin ge kozen, dan hebt ge daar ook schuld aan. Ieder, die zijne belasting vóór 15 Fe bruari betaalt, is Kiezer. De grondbe lasting moet minstens 1 gld. bedragen. Wie van 1 Januari 1896 tot 31 Janu ari 1897 een inkomen heeft gehad van 300 gld., is ook kiezer. Inwonende zoons, boven 25-jarigen leeftijd kunnen kiezer worden, als zij, boven kost en in woning, f 100 per jaar verdienen. Wie een huis bewoont, waarvan de huur 1 gld. per week bedraagt, is kiezer, al is hij niet aangeslagen in de belasting. Velen zullen zonder twijfel kiezer kun nen worden. Toont allen, dat ge groo- ten prijs stelt op die bevoegdheid. Het bestuur van de lib. kiesv. „Algemeen belang." Verslag van den RAAD der ge. meente WIERINGERWAARD, gehouden den 9 Februari 1897, dej namiddags ten 10 ure. Tegenwoordig de beeren: C. Bz. Bezelman, Bur gemeester, Jb. Zijp HzV. Bakker Jz., J. D. Schenk, J. L T. Groneman, A. Sleutel, leden van den Raad en C. HaringhuizenSecretaris. Afwezig de heer D. Kooij Jbz., zonder kennis geving. Na opening der vergadering en lezing der notulen van de vorige bijeenkomst, worden deze onder dank- zegging aan den Secretaris voor de juiste en uitge breide notnleering, goedgekeurd. De Voorzitter brengt successievelijk ter tafel; le. Een Koninklijk besluit, d. d. 25 November 1896 No. 38, waarbij goedkeuring wordt verleend aan het Raadsbesluit, d.d. 6 October 1896 tot hef fing van eea' Hoofdelijken Omslag in 1897 van f 3300.—. 2e. Eene kennisgeving van den heer H. Waiboer Jbz., dat hij wederom de benoeming tot lid van bet Burgerlijk Armbestanr wil aanvaarden. 3e. Het Proces-verbaal van de door Burgemeester en Wethouders d.d. 23 December 1896 gehouden kasveri- ficatie, waaruit blijkt, dat zich overeenkomstig boeken en bescheiden in kas bevindt eene som van f 1221.47. Deze stukken worden voor kennisgeving aange nomen. 4e. Een schrijven van den heer W. Blanken d.d. 8 Februari j,L, waarbij genoemde heer bezwaren oppert tegen zijn aanslag in den Hoofdelijken Om slag; dit schrijven wordt wegens ontijdige indiening ter zijde gelegd. 5e. Eene kennisgeving van Z. E. den heer Schorer, d.d. 30 Januari j.1. van de nederlegging zijner betrek king als Commissaris der Koningin in deze Provincie, onder dankzegging voor de medewerking, welke hij steeds van het gemeentebestunr heeit mogen onder vinden. Op voorstel van den heer Groneman, die, vooral met het oog op hetgeen Z. E. voor de Provincie, gemeenten en Waterschappen heeft gedaan, zijne bekwaamheid en humaniteit, een woord Tan warmen dank niet ongepast acht; wordt met algemeene in stemming besloten, Z. E. wederkeerig dank te be tuigen voor de belangstelling, welke hij steeds aan de gemeente beeft betoond. 6e. Eene kennisgeving van Z. E. den beer van Tienhoren, d.d. 1 Februari jj., dat bij de betrekking van Commissaris der Koningin in deze Provincie heeft aanvaard, onder inroeping van de medewerking, welke zijn Ambtsvoorganger steeds beeft mogen ondervinden. Voor kennisgeving aangenomen. 7e. Een adres van den heer Viueher, h. d. o. 1. school alhier, <Ld. 10 Januari jJ., waarbij genoemde heer verzoekt de toelage ad f 50.welke hij jaar lijks om het geven van berhalingsonderwijs geniet, bij zijne jaarwedde te willen voegen, alzoo verhoo ging van jaarwedde met f 50.en deze vast te stellen op f 1150. Aangezien het financieel voor de gemeente geen bezwaar oplevert, wordt naar aanleiding van bet ter dier zake van h. b. Ged. Staten ingenomen advies gunstig op het verzoek beschikt, onder be paling, dst genoemde heer eventueel tot het geven van herhalings-onderwijs verplicht is. 8. Eene missive van h. h. Ged. Staten, d.d. 30 Jannari j. 1., met eene nota van eenige opmerkin gen op het ontwerp der Algemeene Politieveror dening dezer gemeente. Tot voorlezing wordt overgegaan en het ontwerp dien overeenkomstig gewijzigd. Ten aanzien van art. 103 (benzine-motor etc.) is zulks niet direct klaar. H.H. Ged. Staten maken de navolgende opmer king Het rijden met voertuigen als bedoeld in dit artikel, welke, zoo al nog niet op dit oogea- blik, dan toch vermoedelijk in de toekomst als een nuttig middel van vervoer veelvuldig ge bezigd zullen worden, mag niet door al te strenge bepalingen belemmerd worden. De bepaling van zrt. 103, dat tnsschen zonsopgang en zonsondergang op den openbaren weg daarvan geen gebruik mag worden gemaakt, moet dan ook geacht worden in strijd te zijn met het algemeen belang. Wel zal bet geoorloofd zjjn, bet rijden met die voertuigen aan eenige voorwaarden te onderwerpen, mits het rijden zelve zij 't slechts gedurende zekeren tijd niet wordt belet. biet deze opvatting is men het niet eens. Aan den heer Zijp wordt het woord gegeven, die hieromtrent zjjne opinie wenscht nit te spreken. Genoemde beer zegt zoo ongeveer het volgende: Het is zeker wel goed naar aanleiding van 't ont vangen advies van Ged. Staten, omtrent dit art van onze politie—verordering nog eens na te gaan, waar om in de vorige vergadering van den Baad dezer gemeente op advies van B. en W. met algemeeqe stemmen besloten werd, deze bepalingen in de verorde ning op te nemen. Gedurende eenigen tijd bediende een ingezetene van deze gemeente zich van een benzine-motor als middel tot vervoer. Wij allen waren zeker weinig bekend met dit middel van vervoer, omdat het nog als een eenig feit niet alleen hier ter plaatse, maar misschien in het geheele land voorkomt. Hoewel ingenomen met deze proefneming, zoo za gen wij toch met leede oogen de bezwaren, die het voor het gewone locale verkeer op de wegen mede bracht en de gevaren, die er, vooral bij duisternis, voor anderen door kunnen ontstaan. Verschillende klachten niet alleen, kwamen ons ten dien opzichte ter oore, maar ook gevaren, die het gebruik van dit rijtuig voor anderen had teweegge bracht, niettegenstaande de buitengewone en bijna niet vol te houden voorzichtigheid, waarmee de motor langs de wegen wordt gebruikt Wij werden dus gesteld voor de vraag één persoon in zijne vrij beid van handelen niet te moeten belemmeren, of met het oog op de belangen van 't algemeene rijtuig- verkeer, die vrijheid eenigszins te moeten bekorten. Daaraan meenden wij geen betere oplossing te kun nen geven dan het gebruik bij dag toe te laten, om dat alsdan ieder er zich voor in acht kan nemen, maar bij avond of nacht en duisternis het te verbie den. En wat zien wij nn nit het advies van Ged. Staten, dat hetgeen wij meenen gedaan te hebben in bet belang van het locale en algemeene verkeer hier ter plaatse, door Ged. St. onvtreenigbaar wordt geacht met het algemeen belang, op grond van 't geen ver moedelijk in de toekomst zal kunnen gebeurenIk druk hierop, zegt spreker, omdat dit advies berust op eene veronderstelling, welke door de omschrijving nog wordt verzwakt. Het was zeker een goed werk, dat met de Provin ciale verordening op de wegen ten bate van het algemeen belang, meer uniformiteit was gebracht in het gezag daarover, maar zeer zeker zou ik het betreuren, ala daarmode ons alle gezag werd ontno men om te waken voor de belangen van het locale verkeer in deze streken. Ten koste van veel geld zijn ten plattelande die wegen aangelegd en onderhouden en voor het alge meen verkeer opengesteld, maar in de eerste plaats dienen ze voor onze locale behoeften, waarover tot •ekere hoogte ons het gezag moet worden gelaten. Is dit niet het geval, dan geloof ik, dat ze spoedig alleen dienstbaar zullen zijn voor andere verkeersmid delen ten behoeve van de grootere centra van het algemeen verkeer. Ik stel daarom voor dit artikel onveranderd vast te stellen en af te wachten, of Ged. St. de vernieti- ing zullen voordragenzoo ja, wat daarover dan e beslissing van den Raad van State zal zijn. Wij weten dan meteen, hoever de bevoegdheid van Ged. Staten, wat betreft het gezag over de wegen, kan gaan. Na deze ontboezeming, het mag bijna eene rede genoemd worden, verkrijgt de heer Groneman het woord. Genoemde heer geeft te kennen, dat, wanneer de Raad de bepaling voor zonsopgang en na zonson dergang, in dit artikel laat, bijna het geheele gebruik van den motor wordt verbodendaarom vreest hij, dat Ged. St en ook de Raad van State, in geval zij znlks in strijd met de wet of het algemeen belang achten, deze bepaling niet in het artikel behouden zullen laten. Ook hij vindt het voertuig zeer ge vaarlijk en lastig voor het gewone verkeer op onze wegen. En wat de gedachten van Ged. St. betreft ten aanzien van het in de toekomst veelvuldig gebruik kan Spreker zich daarmede niet direct vereenigen. Bedoelde rijtuigen, welke naar gelang van vervoer- kracht enz. f 2000.a f 3000.ook wel f 5000. kosten, zullen in de toekomst, vooral ten plattelande zeer weinig worden gebruikt. Zelfs zullen zij, die zul ke rijtuigen kunnen aanschaffen, ze op den duur niet illustre genoeg vinden om er voortdurend gebrnik van te maken. Er zijn er dan ook nog maar een paar hier te lande. Spreker meent daarom met den heer Zijp, niettegenstaande zijne vrees voor vernietiging, dat eene nadere beslissing moet worden afgewacht. Wel zouden eenige bepalingen, ala: op behoorlijken afstand blijven stilstaan, enz. kunnen worden vastge steld, doch daardoor ziet spreker ook niet alle gevaar opgeheven want al staat het rijtuig stil, is het toch door het geluid, 'twelk de motor altijd voortbrengt, zeer moeilijk, een paard er voorbij te krijgen. Ik zelf) zoo zegt spreker, heb zoo iets ondervonden en hoewel 2 personen het paard bij den teugel vatten, ging het voorbij halen met gevaar en moeilijkheden gepaard. Overdag kan men hierbij zijne maatregelen nemen hij avond echter niettegenstaande alle rooizorgen, zal het gevaar blijven bestaan. Het is ook de vraag, of da voorzichtigheid naderhand niet zal afnemen, en in- hoeverre aan bepalingen, voor duisternis gesteld, zal worden voldaan. Mogen deze rijtuigen op andere verkeerswegen niet gevaarlijk worden geacht, op de onzen wel. Gesteld, dat wij Z. E. den Heer Commissaris der Koningin in de gelegenheid konden stellen, om het rijtuig alhier hij avond te zien aankomen, weUicht zon hij dan van hetzelfde gevoelen zijn. De heer Bakker geeft te kennen, dat de bewering ,de paarden zullen er wel aan gewennen" niet altijd bewaarheid wordthoeveel gevallen komen er niet voor, dat een paard, eenmaal verschrikt altijd de plaats of de oorzaak van den schrik zal blijven herin neren. De heer Zijp maakt de opmerking, dat het zeker een groot verschil is, wanneer men het verkeer op den Zandvoortschen weg of andere centrale pnnten van verkeer vergelijkt met de behoeften, die het locale verkeer op deze wegen vordert. Wij dienen toch, vervolgt Spreker, de behoeften voor dat verkeer te kinnen en voor de veiligheid van het gewone rijtuig—verkeer te kannen instaan. Mocht eventpeel de beslissing zijn, dat het art. moet vervaUen en ons de bevoegdheid is ontnomen, daar— mede gezag nit te oefenen welnu, dan kunnen wij'ook de verantwoordelijkheid afwijzen voorde veiligheid van het locale verkeer in te staan en het geheele artikel laten vervallen. In dat geval neem ik aan, dat wanaeer ik in mijn hoofd kreeg met eene locomotief lang* de wegen te gaan rijden, niemand mij dit zal kun nen beletten. De heer Groneman wijst er op, dst bij voordracht tot vernietiging, de zaak ter htsliaaing zal zijn van den Raad van State, en dan waarschijnlijk het advies van het gemeentebestuur zal worden gevraagd. Bjj die gelegenheid znllen alle motieven voor het nat der bepaling kannen worden aangevoerd. Na nog eenige disenssiën wordt met algemeens stemmen besloten het art. onveranderd te laten. Aan het advies van Ged. Staten, om aan artikel 36 nog toe te voegen eene bepaling, regelende den afkoop van persoonlijke diensten, kan mede met het oog op plaatselijke verhoudingen niet, althans zeer moeilijk, gevolg worden gegeven. Er wordt mitsdien ook be sloten, de regeling ter dier zake niet aan de verorde ning toe te voegen. Thans, na alle opmerkingen te hebben behandeld, wordt met algemeene stemmen besloten, de verorde ning aldus vast te stellen en deze, met toelichting van de artt 36 en 103, in afschrift Ban H.H. Ged. Staten mede te deelen. De oorzitter vraagt of wederom als voor 5 jaren alle hoofden der gezinneu gratis een exemplaar zullen ontvangen. De koaten zijn nog al belangrijk beter ware wellicht ze tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar te stellen. De heer Groneman zegt, dat de ondervinding heeft geleerd, dat hij verkrijgbaaistelling, daarvan hoege naamd geen gebrnik zal worden gemaakt. Hij zal niet beweren, dat de verordening zal worden gelezen, als gratis -exemplaren worden verspreid, maar is znlka gedaan, dan zal bij overtreding niemand zich op on kunde kunnen beroepen. Aangezien toch een zeker getal gedrukt moet wor den en eenige exemplaren meer, de kosten niet xoo- veel hooger zullen maken, wordt tot gratis verspreiding besloten. Verder wordt beslotenaan H.H. Ged. Staten voor den termijn van 5 jaren ontheffing te verzoeken van de verplichting tot het onderwijzen van vak j. art. 2 der onderwijswet, op de openbare lagere school alhier. Nadat nog door den Voorz. ia medegedeeld, dathet ijshuis is gevuld onder toezicht van den heer Zijp en hij zijn dank aan genoemden heer heeft betuigd, voor de moeite daarvoor getroost en de richtige be handeling der zaak, wordt de vergadering gesloten Ingeschreven van 6 9 Februari 1897. Geboren Nan, z. v. Nan Raven en van Neeltje 8chrieken. Ondertrouwd, Getrouwdgeene. Overleden: Simon de Boer, oud 72jr, en 6 mnd. Catharina Roosloot, echtge- noote van Cornelis Kruijer, oud 73 jr. en 2 mud. De bevolking van A una Pau lowna bedroeg op 31 December 1895 1537 mannen en 1322 vrouwen, totaal 1859. Geboren in 1896 44 jongens en 26 meisjes, totaal 70 kinderen. Van elders ingekomen 104 mannen en 121 vrouwen. Overleden 19 mannen en 14 vrouwen. Vertrokken uit de gemeente 96 man nen eu 113 vrouwen. Het zielental van de gemeente Anna Paulowna bedraagt dos 2912. Hoorn, 6 FEBR. 1897. Aangevoerd: 7 H.L. Tarwe f 6.— a 7.- Rogge a 5 Gerst 4.50 a 11 Haver 3.25 a 4, i Witte Erwten 6.- a 7. oGroene 9.50 a 10. 1 Grauwe 10.50 9 12.- Vale 10.— a 13.- Bruine boonon 9.50 a 11— 9< ^tte 9.— a 10— aj Paarden 5.- a 550 Karwei zaad 10.75 a Mosterdzaad 18.25 a 2 Paarden 65.— a 170.— 25 Schapen 15.- a 25.— 36 Kalveren 10.— a 16.— 21 Varkens 12.— a 20.- 82 Biggen 4.— a 7.— Kip-Eieren per 100 4.— a 450 1025 koppen boter, p. kop 0.67> a 0.72' AHhmaar, 6 FEBR. '97. Aangevoerd 2 Paarden f 75.— a 1 O Koeien a 4 nacht kalveren e.— a 16.— 10 magere Schapen 10.— a 16.— 34 magere Varkens 10.— a 14.— 162 Biggen 5.— a 7.— 1 Bokken en Geiten 7.- a Boter per P. —.57» a -.67» Kipeieren per 100 4.— a 4.50 llktnotnr, 8 FEBR. 1897. Aangevoerd: Paarden f a 9 Koeien por K.G. -.53 a .63 per stak a 87 vette Kalveren 35.— a 9ö!— per K.G. -.65 a -.75 46 Nuchtere Kalveren 6.— a 16.— vetteRunderen p.K G.„ a 5 vette Schapen 16.— a 24!— 234 vetteVarkens p.KG. .33 a —.42 26 magere dito 10.— a 14.— 1 Bokken en Geiten 15.— a a EDAM, 6 Februari 1897. Kaas. Aan ga oerd 2 stapels, wegende 334 kilo: pr>j& f 22.—, middelbare f per 50 kilo. Purmerend, 9 FEBR. 1897. Aangevoerd: 75 stapels, kleine kaas f 29.50 k— st. comm. 2 st. middb. f24.— 779 K.G. Boter f 1.40 a f 1.50 per K.G 88 Runderen vette f 0.50 a 0.64, per kilo, handel matig. 3 Stieren. 100 Vette Kalveren, f —.60 a f —.80 p.KG. handel matig. 138 Nuchtere idem, per stuk f 6.— k 20.— handel matig. 2 Paarden. 164 Schapen en Lsmmeren, prijshoudend, handel matig. 162 Varkens, vette, per K.G. f.34 a f .44 handel matig. 22 Magere, idem, per stak f 8.a 12. handel stag. 94 Biggen, per stuk f 4.a f 7 handel stug. Ganzen, i 0.a f 0.Zwa nen f 0.— a Kipeieren f 4,25 a 4,75, Eendeieren f p. 100. Kievita f a

Schager Courant | 1897 | | pagina 3