Polei overzicht der week. Dirkshom. De v e r g a d e- Uit en voor de Pers. Buitenlandscli Nieuws. Dezer dagen vergaderde te Alkmaa? de liberale kiesvereni ging Eensgezindheid. Zij besloot, ha*r le- staar te machtigen tot het aangaan eener overeenkomst met de centrale liberale kiesvtreeniging, waar het betreft de caudi- daatstelling van leden der Tweede Kamer, in dier voege, dat de candidaat der centrale ook die zal rijn der liberale, doch onder bepaling, det de leden van Eensgezind heid gelijke rechten en gelijke stem heb ben als die der centrale, en dat de leden van Eensgezindheid bij eene verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer zich alleen znllen bemoeien met de kiezers te Alkmaar, terwijl de leden van de centrale zich onledig zullen houden met de overige kiezers Van het district. Yerder werd besloten, nieuwe leden toe te laten tegen eene jaarlijksche contributie van f 0.25, terwijl de contributie voor de oude leden op f 1 per jaar bleef bepaald. ring der atdecling fH*reckarspel" van de Noordhollandsche vereeniging „Het Witte Kruis*, den 9 dezer gebonden, werd bijgewoond door vijttieu ledeD. Na opening door den voorzitter, den heer Jb. Swdnen voorlezing der notulen, welke werden goedgekeurd, werd door den Secretaris-Penningmeester de rekening over 1896 overgelegd en deze na onderzoek goedgekeurd. Hierna kwam de begrooting voor 1897 ter tafel en werd na eenige toelichtingen en besprekingen vastgesteld op een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 294.21. Het voorstel van 't Brstuur, om de kosten van ontsmetting bij 't voorkomen van besmettelijke ziekten voor rekening der afdeeling te nemen, oLdervond geen principiëelen tegenstand en werd dan ook met algemeene stemmen aangenomen. Uit het Verslag van den toestand en de ver richtingen der aideeling over 1896, door den Secretaris-Penningmeester gegeven, bleek, dat de aideeling in bloeiendtn toe stand verkeerthet ledental nam in den loop des jaars toe van 27 op 1 Januari tot 68 op 81 December. Een Magazijn werd opgesteld in een niet in gebruik zijnd lokaal der school te Kerkbuurt, waartoe het Bestuur der Gemeente verlof had ver leend, en voor eene som van plus minus 150 gulden werden verplegingsmiddelen aas- geschaft. De Magazijnmeester gaf vervolgens een overzicht van de voorwerpen, die zich in 't Magazijn bevinden en van 't gebruik, dat er in 1896 van gemaakt is. Nu kwam de verkiezing voor leden van het Bestuur aan de orde. Het reglement bepaalt hieromtrent, dat alleen de Voor zitter, de Secretaris—Penningmeester en de Magazijnmeester herkiesbaar zijn, de ande re vier leden niet. De oitslag der gehouden stemmingen wss, dat herkozen werden, de b.h.J. Swan als Voorzitter; A. Blad als Magazijnmees ter, E, Meijer Drees als Secretaris- Pecningmfester, en dat gekozen werden, de h.h.Witlok, J, Dam, F. Berkhouwer en D. Groot. Hiermede waren de werkzaamheden ge ëindigd en de Voorzitter sloot na rond vraag de vergadering. De heerJ. KooimanD o o p s- gezind predikant te Barsingerhorn. c a., komt voor op het achttal te Wor- merveer (Zuid). De oudste bewoonster van het eiland Wieringen, Mej. L. B., is thans in den ouderdom van 94 jaren overleden. J. 1. Maandagavond werd er ten huize van den heer lijeen te den Oever op Wieringen eene vergadering gehouden, om te spreken over het doel en de strekking van eene aldaar te vestigen zeehaven. De vergadering werd door ruim 45 burgers en visscher- lieden bezocht. Door de onlangs gevorm de commissie werd het bestuur saamge- steld als volgtVoorzitter, de heer J. HermaneSecretaris, de heer L. Spaander en Penningmeester, de heer J. Tij gen Jbz. De heer Hermane bracht ter tafel eene door hem vervaardigde schets, bevat tende de ligging en grootte der haven. Na het verstrekken van de noodige in lichtingen, werd het plan met algemeene stemmen goedgekeurd. Verder werden er tot afgevaardigden benoemd, de heeren J. Hermans en C Verfaillewelke heeren zich met het ver zoek tot het aanleggen van de haven, tot zijne Excellentie den heer Minister van W. H. en N. zullen wenden Tevens werden eenige vrijwillige bijdragen ge geven tot dekking der kosten, en het vormen van eene kas. Te Noordscharwoude is voor de vereeniging „Patrimonium" aldaar opgetreden de heer Ooeterbaanhoofd der Chr. School te Naarden. Spreker be handelde de staatkundige ontwikkeling gedurende de laatste 50 jaar en gaf ver volgens eene lijst van Maatschappelijke verbeteringen. Hij bepleitte de instel ling van een pensioenfonds voor werk lieden, beperking van het groot grond bezit en het kooprecht door buitenlan ders van Nederlandschen grond. Een maximum van grondbezit moet bij de wet worden bepaald. Hij spoorde aan om ijverig gebruik te maken van bet kiesrechtde mannen van Patrimonium moeten samenwerken met de Anti-revo- lutionnaire partij. Door een vijftal per sonen werden enkele vragen aan den spreker gericht, die deze bereidwillig beantwoordde. Vrijdag is van Alkmaar een ijsbreker vertrokken, om het Noord-Hollandsch-kanaal in de rich- ting Helder wederom voor de scheep vaart bevaarbaar te maken. Alhoewel het met groote moeite gepaard ging, was hij hedenmorgen tot aan St. Maartens- vlotbrug gevorderd en zal zoodoende het einddoel ook wel bereiken. Donderdag had te Kol- horn in de kolfbaan van den heer Kist eene Yolksbijeenkomst plaats, uitgeschreven door het Departement al daar der Maatschappij „Tot Nut vau 't Algemeen". Bjj de openiDg ruim 7 uur sprak de Voorzitter, Dr. Beeker, zjjne ingenomenheid uit over de talrijke op komst. Hij bracht in herinnering, hoe gunstig een dergelijke avoud in het vorige jaar was geslaagd en deelde me de, dat het Hoofdbestuur thans eenige subsidie had verstrekt, ten einde het De partement in de gelegenheid te stellen, hen een paar kop chocolade te offreeren die daarvan gebruik wenschten te maken. En er werd gebruik van ge maakt, meer dan 150 koppen werden dien avond uitgereikt. Onmiddellijk na de openingsrede rees de voorhang en van uit een bosch, dat tot decoratie aangebracht was, klonk èèn der schoone duetten van Mazas door de baan, weer gegeven door twee eerste en twee twee de violen met piano-begeleiding.Daarna las de heer Kluijver eene schets voor, getiteld „EenFeeetdag"waarin in treffende bewoor dingen beschreven werd, hoe op eene 40- jarige Bruiloft de zoons en dochteren der jubilarissen geen geschenk brachten, maar een maatschappelijk verongelukten broeder een verloren zoon op spoorden en aan de diepbewogen ouders weergaven. Deze lezing werd door eene Muzikale bijdrage gevolgd, en door de zelfde spelers en speelsters van straks, doch versterkt door eene violoncel, werd De Regimentsdochter" ten beste gegeven, 't welk met de grootste aandacht gevolgd werd. Daarna droeg Dr. Beeker „Suffe Beth" voor, den levensloop beschrijvende van eene vrouw, die door een slecht sujet om hare spaarduitjes eerst getrouwd, daarna mishandeld en eindelijk verlaten was. Toen werden eenige Volkeliederen ge speeld en het publiek werd verzocht,meê te zingen, waaraan van harte voldaan werd. Eene pauze van 15 minuten werd ge annonceerd en na die korte rust trad de heer Helder op met een paar stukken van Schrijvers uit den jongeren tijd, van mannen, die hunne gaven, gedach ten en scheppingen aan de Nieuwe Gids toevertrouwen. Hoe schoon ook voor een beperkten kring van zeer belezen publiek hier misten die voordrach ten hun doel, waarvoor trouwens de heer Heldervolgens zj)n inleidingswoord zelf al gevreesd had. Nu begon het mu zikale voordrachten te regenen. Wij willen nog aanstippen eerstens eene Potpourri door 6 instrumenten, maar vooral eene solo door de jonge juffrouw Koomen (Cavetina van Raff) en een Terzet voor violen. Vooral die beide laatste nummers werden met de grootste aandacht gevolgd, eerstens een bewijs eener gelukkige keuze, maar iu hoofdzaak een gevolg van de correcte wijze van uitvoering, die van voorafgega ne studiën getuigde. Daverend applaus was het veelzeggende loon. Als slotnum mer droeg de heer v. d Meer eene schets voor van v. Zuylen Een koppig man", waar hartelijk om gelachen werd. En toen eindelijk het scheidingsuurtje sloeg, bracht de Voorzitter namens de Vergade ring zijn' dank, eerstens aan de familie Koomenmej. A v. d. Woude en de hee ren Droog en Vos voor hetgeen zij op muzikaal gebied hadden gepresteerd, en vervolgens aan de verschillende sprekers voor hunne belangrijke en boeiende bij dragen. Men trok huiswaarts, zeer vol daan over het genotene. Het Dep, Kolhorn der M. t. n. v. 't A. kan te rugzien op een goed geslaagden avond, om te zijner tijd tot eene herhaling in ongeveer denzelfden vorm over te gaan. Uit Tessel wordt gemeld, dat aldaar is aangebracht een in zee op- gevischte flisch, waarin een briefje was gesloten, hetwelk met potlood aan de eene zijde behelsde: „Yaarwei geliefden!" en aan den anderen kant: Wij ziju zeer in nood. Gtoet vrouw en kinderen van de opvarenden der Vrede. Wij zullen wel niet meer in veilige haven komen. IJmuiden, 8 Febr. 1888. Remer, Kapt." Door den plaatsvervangen- den districts-veearts te HAARLEM is milt vuur geconstateerd bij het vee van een vee houder in de gemeente Assendelft. Men schrijft uit HAARLEM Als eenige kiesvereenigii g zich inspint om gereed te ziju bij de a. s. verkiezing, dan zeker die der katholieken. Niet min der dan 2000 formulieren heeft zij laten drukken en verder een comité gevormd zóo, dat ieder lid, met die formulieren gs- wapend, 40 a. s. kiezers heeft te bezoe ken. Het staat thans, volgens officiéél bericht, vast, dat de opening van den stoomtiam HAARLEM-ALKMAAR voor het traject van Beverwijk naar Alkmaar a. s. zondag, 14 Februari, zal geschieden. Dagelijksch worden du proefritten gehou den. Vrede en vrij verkeer. Een zekere heer B. M. Kool van Kasteel doel in de Haagsche Cour. eeu denkbeeld aan de hand, te stichten een Wereldbond, ten doel hebbende 't ver krijgen van wereldvrede, en volstrekt ou- belemm.-rd, iuteruationaal verkeer. Van het uitvoerige stuk nemen we al leen over, wat de Bond op da daarin aan- gevoerde gronden volgens den ontwerper wil doen a. dat de oorlog, als eene barbaarsch- heid van vroegere eeuwen, verdwijne; b. dat allengs alle internationale rech ten", als hoogst lastige en scha^lijke belemmeringen van het internationaal ver keer, worden vervangen door eene gemak kelijker op te brengen belasting c. Hij heeft len' doel, de verwezenlij king van deze wenschen door alle zedelijk en Wettelijk geoorloofde middelen d. Hij beschouwt als leden van den bond alle volwassenen, in welken Btaat ook, die 'i lidmaatschap schriftelijk Aan nemen,'t zij met of zonder tiezegging van eene geldelijke bijdrage e. Er kunnen zich overal zelfstandige afdeelingen vormen. Zij zenden jaarlijks eeD verslag, in beknopten vorm gesteld, aangaande haren toestand en hare werken aan het bestour van den bond, voor- loopig gevestigd in Den Haag bij genoem den heer Kool vaD Kasteel. Hbld. O n g e 1 u k.'ïAj n bejaard werk man had eergister te ROTTERDAM het ongeluk, van eene plank te vallen, terwijl hij met een' kameraad eene 40 kilo zware ijzeren plaat droeg. De man kreeg de plaat met de scherpe zijde op de borst, tengevolge waarvan hij spoedig overleed. Verschrikkelijke dood. Te MEPPEL is een bijna twee-jarig kind door het drinken vau kokende koffie ge storven. Tijdens eentelephonisch gesprek, dat eergisteren inDEN HAAG lus- schen het hoofdcommissariaat en een der com missariaten van politie gevoerd werd, onder vonden de sprekers zulk eeu' hevigen electrischen schok, dat de een tegen eene deur werd geslingerd, terwijl de horen van het toestel brak en de auder een' ge- ruimen tijd pijn in deu arm gevoelde. Een verschil van opinie. Tusschen eeue gemeente in DRENTE en Gedep. Staten van dal gewest is een ge schil gerezen over de vraag, of een bedrag van f 37.81 voor petroleum, kaarsen enz. moet gebracht worden op artikel 1 dan wel op artikel 2 van een hoofdstuk der hegrooting. Die begrooting is daarom door Ged. Staten niet goedgekeurd, het geen ten gevolge had, dat de gemeente- ra. d zich wendde mat een adres aan H. M. de Koningin-Regentes. In dat adres komen de volgende merk waardige overwegingen voor »dat, evenak sommige wilde volksstam men niet bevredigd zijn, alvorens bloed te hebben gezien, sommige provinciale bu- reaux, althans in Drente, niet bevredigd zijn, alvorens rooden inkt le hebben ge zien, gebezigd voor renvooien; „dat in dezen tijd van mond- en klauwzeer, nieuwe kieswet, veiligheidswet, stoomwet, arbeidswet, hinderwet en aller lei andere wetten, het voor de gemeente besturen dubbel onaangenaam is, daarbij ook nog lastig gevallen en opgehouden te worden met futiliteiten, als de hierboven geconstateerde „dat in andere provinciën, met name in O.erijsel eu Noordholland, wanneer het zoodanig specifi-k formeele aanmerkiugen geldt, de rekening wordt goedgekeurd, met verzoek om voor het vervolg de gegeven wenken in reilt te nemen en dan, ook bij meeningsveiachil, het lagere bestuur zich gaarne wil voegen naar het hoogere „dat echter bij de hier gevolgde wijze van behandeling dezer zaak, adressant daarin niet kan berusten en zulks niet alleen om ook in ruimer kring bekend te doen worden, tot welke consequentiën de meer en meer veldwinnende bureau cratische overheersching in dit gedeelte van Nederland leidt, maar ook en voor al, omdat de gedane uitspraak adressant van de juistheid daarvan niet heeft over tuigd en hij er prijs op stelt, dat daarom trent in hoogste instantie worde beslist. „Redeuen, waarom enz.* Kilometerboekjes. Bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen bestaat het plan, om met ingang van 1 Maart a. s. kilometer boekjes der derde klasse in te voeren van 500 kilometers tegen den halveu prijs van die voor 1000 kilometers. Ook de waar borgsom voor de nieuwe boekjes zal de helft van de- thaus bestaande, dus t 2.50, bedragen. De geldigheidsduur dezer 500 K.G. boekjes zal dau ook 6 maanden zijn. Door de marechaussee te HOOGEZAND is wegens dronkenschap en rustverstoring in arrest gesteld een 14- jarige knaap. De vader van dit veelbelo vend jongmensch deelde aan de politie mede, dat zijn zoontje veel misbruik vau sterken drank maakte en dan thuis zeer lastig is. Moord te OUDESCHOOT. Misschien herinneren sommige onzer le zers zich no?, dat in het jaar 1888 te Oo- deechoot (Friesland) een moord is gepleegd op eene oude vrouw. Deze werd op Pink stermorgen dood in hare woning gevonden. De moordenaar werd toen niet ontdekt. IN u schijnen er in den laatsten tijd ge ruchten omtrent deze zaak in omloop te zijn gekomen, tengevolge waarvan het on derzoek heropend is. Dientengevolge is nu een bewoner van een' woonwsgeD, thans to Coevorden verblijf houdende, gedagvaard, om voor den rechter van instructie, als getuige, te worden gehoord. Te WOUW bij Rozendaal zijn de bezoekers der kerk aan een groot ge vaar ontsnapt.Evtn na den dienst viel op het onverwachtst een groot gedeelte vau het plafond naar beneden. De stukken waren van zulke groote afmeting en zwaarte, dat, ware het eenige minuten vroeger voorge vallen, er zonder twijfel dooden te betreu ren waren geweest. Door den heer Cuij- pers, architect te Amsterdam, zijn buiten gewone maatregelen genomen. Men zond ons toe een exemplaar Restantenboek (Elfde Jaar gang). Eren-Is steeds, is de grootste nauwkeu righeid bij de samenstelling en de correc tie betracht, natuurlijk een eersts ver- eischte voor zulk een werk. Behalve dat dit werk in den handel verkrijgbaar is, (prijs f 1.25 ingenaaid en f 1.75 gebonden) wordt het als Premie beschikbaar gesteld voor alle abonmn- ten op de beide bladenDe Kleine Ka pitalist, HET FINANCIEELE NIEUWS en DE RENTENIER, Financieel Week blad mèt Restantenlijst, welke abonnon- ten allen in het einde van December 1, 1. bovendien als Gratis-Premie reeds ontvingen den Uitlotings- Scheurkalender van alle beslaande Premieleeningen. Tegen het clericalisme. Na op verschillende verschijnselen van den laatsten tijd gewezen te hebben, o. a. op het verzet van De Standaard tegen den strijd, dien orthodoxe leden der Ne- derduitsch Hervormde Kerk tegen Rome willen aanbinden, en op het optreden van dr. Scbaepman en de geestelijke leidslie den als voormannen bij het op touw zet ten van eene beweging door het gansche land met het oog op den aanstaanden strijd tegen a!, wat vrijzinnig denkt, zegt de Middelburgsche Courant Er is niets nieuws onder de zon de oude strijd zal in Juni weer ontbrauden. Waar blijven nu zij met hunne schoone theorieën, dat bij den Dieuwen strijd het geloof buiten spel zou blijven, en men zich op zuiver practisch terrein zou bewe gen Ook wij hadden dit zoo gaarne gezien, al hebben wij ons geen oogenblik gevleid met de hoop, dat dit geschieden zou. Ja, kon men de kerk en het geloof eeus in het midden laten Wilde men toch eens wat zuiverder toe stand in de hand werken, waarbij louter de volksbelangen van materieelen aard op den voorgrond treden Dit schijnt echter niet mogelijk te zijn. Maar niet aan de liberalen de schuld, dat dit niet zoo is. Het wachtwoord, dat den strijd onthei ligen moet, is weer gegeven van andere zijde. Dr. Schaepman heeft den liberalen, den vrijzinnigen, den andersdenkenden, ook op kerkelijk gebied, door zijn duidelijk op treden voor de eer en de glorie der room- sche kerk, en door hetgeen hij zeide, den handschoen toegeworpen. En dr. Kuyper geeft hem vriendelijke lonkjes. Minister Van Houten had gelijk, al deed hij het misschien niet te juister tijd en te goeder plaats, om te waarschuwen tegen het clericalisme. Zal dit in Juni het vrije Nederland bemachtigen Als niet veel meer belangstelling zich openbaart bij hen, die do recht kunnen verkrijgen om te kiezen, dau vreezen wij met groote vreeze. Het is niet te overwinnen dan met al le krachtsinspanning van zijne tegenstan ders. Het moet, even goed als dit voor dr. Schaepman is, waar het geldt zijne kerk groot te maken, voor hen een beginsel zijn het vaderland te behoeden voor de overheersching van dat cle ricalisme. Ou, In landen met eene gemengde bevol king openbaart de strijd tusschen de nationaliteiten zich in de eerste plaats om de officieele erkenning der verschil lende talen. Is de eene partij beslist de sterkste en heeft ze daarbij de wettelij ke macht tot haren dienst, dan wor den er in den regel korte metten ge maakt. Wij zagen dat voor eenige dagen nog in Duitschland, waar op hoog bevel het gebruik van de Poolsche taal aan ambtenaar en militair werd verboden. In Oostenrijk, waar het Duitsch de officiëele taal is, heeft de taalstrijd in sommige landen zoodanige verhoudingen aangenomen, dat de alleen—heerschappij van het Duitsch ernstig gevaar loopt. Wij hebben al meermalen op de eigen aardige toestanden in den Donau-staat ge wezen. Eene der afwijkende gewoonten is zeker wel, dat de ministers niet door eene partij meerderheid aan de groene tafel worden geroepen. Het ministerie, dat door den wil van den vorst met het bestuur van s lands zaken wordt belast, moet de politieke handigheid be zitten, om zich eene meerderheid te scheppen. De tegenwoordige minister-oresii graaf Badiui, heeft in deze hoogere' k lanceerkunst reeds eene vrij groote digheid verkregen. Thans i8 hij b**'" een nieuw staaltje van zijne kunstT^' verloonen. door de elementen te peeren, die de „ausgleich" met y" garije moeten goedkeuren. Een deel zijner gewone volgelin? hebben hem in deze moeilijke aangpi611 genlieid in den steek gelaten, vanda/" dat de edele graaf thans steun zoel-t- k* Jong Czechen. „Voor wat, hoort wat," antwoordt ech. ter de nationale Boheemsche nartg" „Wij zijn wel genegen, u de verlanJu meerderheid te verschaffen, doch verlan gen voor onze hulp, dat het BoheemscÜ als officiëele taal in Bohemen en Mora- vië wordt erkend.De Duitsche minder, heid in beide landen verzet zich na[ tuurlijk met hand en tand tegen dien onge. hoorden eisch. Zij poogt den Duitscher in de Alpenlanden wakker te schudden eu tegen de regeering in 't harnas te ja. gen, waardoor Badini gedwongen zou kunnen worden, den Boheemschen voge. laar den rug toe te draaien. Veelkaus bestaat er echter niet, dat de liberale Duitschers van 't noorden hunne cleri- cale stamgenooten tot verzet tegen de hoogere machten zullen bewegen. De ze trouwe volgelingen zijn in den loop der eeuwen door de adel- en de priester- heerschappij zoo volkomen gehypnoti- seerd, dat ze slechts datgene verrichten wat door genoemde hooge leiders wordt goedgevonden. En nu zijn deze hooge en wijze hee ren in hunne middeleeuwsche opvattin- gen zoo gebeten op de aanhangers der nieuwere wereldbeschouwing, dat ze lie ver hunne liberale stamgenooten in den Czecliischen zondvloed zien verzwelgen, dan hun eene hand ter redding toe te steken. Aizoo, wanneer er in Oostenrijk geene bijzondere gebeurtenissen voorvallen, wat in dit heterogene land altijd mogelijk blijft, zullen de Slavische Bohemers spoe dig eene hunner vurigste wenschen be vredigd zien, en zal hunne taal alleen wettelijke kracht hebben. Wanneer wij op den taalstrijd langs de oevers van Moldau en Eger wijzen, dan zijn wij in nog hoogere mate ver plicht de aandacht te vestigen op de worsteling, die er heden ten dage tus schen het Nederlandsch en Fransch langs de boorden van Lijs en Schelde plaats heeft. Eene kleine toelichting zij ons veroor loofd. Voor 1830 bestond er volkomen ge lijkheid tusschenNederlandsch- en Fransch- sprekenden in België. De Vlamingen ontvingen allen onderricht in het Ne derlandsch, de Walen in het Fransch. Wel was onder de Fransche heerschap pij in Juni van 1803 bepaald, dat alleen de Fransche taal de officiëele zou zijn, doch koning Willem I had bij een besluit van 15 Sept. 1819 vastgesteld, dat van 1 Januari 1823 geen andere dan de taal des lands voor de behandeling van openbare zaken erkend of gewettigd zou wezen, in de beide Vlaanderens, in Lim burg en Antwerpen. Voorde half Nederlandsche, half Waal- sche provincie Brabant waren bijzondere schikkingen genomen. Na de omwenteling werd bij eene wet van 19 Sept. 1831 bepaald, dat voor taan alleen de Fransche tekst der Bel gische wetten officiëel zou wezen. Hier mede, dacht de Fransche partij, was het Vlaamsch voor goed op den achtergrond geschoven. De Vlaamsche soldaat stond onder Fransch commando, de Vlaamsche burger hoorde zijne zaak bepleiten of een vonnis vellen in eene taal, die hij niet verstond, hoog en laag bestuur ge bruikt in de Vlaamsche provinciën Fransch. Zes en zestig jaren heeft die toestand geduurd. Eu zie, wat schijn baar onmogelijk scheen, geschiedde op voorstel van de heeren Coremans en De Vriendt werd het Nederlandsch met 93 tegen 3 stemmen en één enkele ont houding, tot tweede officiëele taal van het koninkrijk erkend. Jammer, dat bij zooveel eensgezind heid in de Kamer, de Senaat, door amendement van den heer Lejeune, het wetsontwerp belangrijk heeft gewijzigd- Art. 1 der door de Kamer aangeno men wet bepaalde, dat de tekst van elke wet door de vertegenwoordiging ook in het Vlaamsch moet worden goedge keurd. Het door den Senaat aangenomen amen dement zegt, dat de wet in het Fransch zal worden goedgekeurd, maar dat er in het Nederlandsch eene officiëele vertaling van zal worden gegeven. Daar de Bel gische grondwet voor de toepassing eener wet de goedkeuring dier wet van Ka mer en Senaat vordert, volgt hieruit, dat de officiëele vertaling geen wettelijke kracht bezit. Het verschil is nog al van beteekenis. Met groote belangstelling wordt ook in ons land den afloop der botsing tus schen Kamer en Senaat afgewacht. Ernstiger nog dan deze verwikkelin gen, zijn de jongste berichten van Kre* ta. Wij hebben in ons vorig overzicht eene uitvoerige schets over den toestand betreffende dit eiland gegeven en er op gewezen, welke dubbelzinnige rol de Sultan bij de invoering der hervormin* gen speelt. Men wijt het dan ook in de eerste plaats aan zijne kuiperijen, da de onlusten andermaal op verschillende

Schager Courant | 1897 | | pagina 2