Zondag 7 Maart 1897. 41ste Jaargang No. 3183. en Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- Zat e r d a g a v o n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Uitgever: J. WINKEL Bureau: &€JO'AQüBf, Haasa, 15 4. Prijs per jaar f 8.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van I tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij tij dit Nummer behoort een Bijvoegsel. GemeenteSchagen, iekeiidmakiugen. geD' Binnenlandscii Nieuws. Anna Paulowna. mum- iHililfilat Burgemeester en Wethouders van Sc'na- Gezien hunne bekendmakingen van 1 December j.1., waarbij 1. den eigenaars, vruchtgebruikers of beheerders van binnen of aan de grens van de kom der gemeente gelegen slooten of wateren, wordt bevolen, dia te doen uitbaggeren of ts doen slooten op eene diep te van 0.80 Mr. en bodem breedte van 0,90 Mr., zulks voor den lsien Maart a. s. 2. de ingezetenen worden herinnerd aan het bepaalde bij alinea 4 van art. 122 der Algemeene Politieverordening voor de ze gemeente, luidende als volgt „onder privaten, geplaatst boven vsar- „teD, slooten, of waterwegen, moet bij eene „uitgestrektheid vau minstens 1 M3, eene „waterdiepte van minstens 0.5 M. aanwe zig zijn; Herinneren, dat in de eerste dagen der maand Maart a. s. een onderzoek zal wor den ingesteld, of aan den inhoud der be kendmakingen bovenvermeld, gevolg is gegeveD, en dat zijdie daarin nalatig zijn geblevenstrafbaar zijn met eene boete van ten hoogste f 35.of hechtenis van ten hoogste zts dagen. Schagen, 23 Februari 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BKRMAN. De Secretaris, DENIJS. op het kiesrecht daarbij den doorslag geefc, zullen nu wel weinigen meer beweren. Wie deze uitkomst verbazen moge, allerminst ons, die dit gebrek in van Houten's stelsel tot vervelens toe en in de meest verscheiden vormen in het licht hebben gesteld, toen het nog tijd was. Nu is het te laat. Nu is het echter tijd, de legers to vormen en de manschappen te monsteren. Met niet genoeg te bewonderen ijver zijn roomschen en anti-rovolutionnairen daarmede bezig. Er doet zich daarbij een merkwaardig verschijnsel voor. De reden, waarom velen tegen eene groote kiesrechtuitbreiding waren, was, dat zij vreesden voor een aantal kiezers, die zich gemakkelijk zouden laten ora- koopen. Tot dusver was er nog niét veel van te bespeuren en dat kan ook nog niet; want niemand weet nog, of eene stem al of niet en hoeveel waarde zij hebben zal en.of er stemmen te koop zullen zijn. Wij gelooven daar niet veel van. Maar terwijl alzoo, in alle geval, de kleinhandel in stemmen nog slaapt en waarschijnlijk heel niet ontwaken zal, is de grossièrderij reeds in vollen gang. En die affaire wordt opgezet door personen, die in geenon de le gerekend kunnen worden tot de kleine, lieden, wier omkoopbaarheid men als vaststaande aanmerkte. In de Stand, werd de zaak nog eenigs- zins netjes geannonceerd. Men zou bij eerste stemming ieder op zichzelf gaau staan, om naar den uitslag daarvan te overwegen, of men bij de herstemming met ééne partij of groep zou overeenko men om over en weer elkaar te steunen, dan wel, of men, tot zoo algemeone ac tie geen gelegenheid vindende, in de dis tricten zelf dat stelsel van do ut des zou toepassen, hetwelk, vrij vertaald, zoude luiden: help je mij, ik help je weer. De Maasbode zette het stelsel van op zich zelf staan bij de eerste stemmingen en elkaar helpeu bij de herstemmingen nog wat nader uiteen, en kwam reeds bij voorbaat op tegen het denkbeeld, dat men steeds met geloovigen zou moeten meegaan. Volstrekt uiet. Men moet de stemmen tellen, en als men nu zooveel stemmen heeft, dat men groep A, groep B of groep C aan de meerderheid kan helpen, dan.sluit men zich aan bij die der drie groepen, van wie men we- derkeerig het meest te wachten heeft. Doch, dit is niet genoeg. Men moet ook maken, in de Kamer eene dergelijke po sitie te kunnen innemen en er dus voor waken, dat geen enkele partij de meer- Het eerste tooneel van het kiesrecht- bedrijf is afgespeeld. De vele en velerlei deuren, die, naar het ontwerp, naast de hoofddeur waren opengezet, zijn geslo ten, en het aantal dergenen, die van de zijdeuren gebruik maakten, was luttel, althans in vergelijking van hen, die buiten de belastingkiezers gelijke aanspraken hebben als zij, die door het knuttig samentsol van bepalinkjes nu voorloopig binnengekomen zijn. Voorloo- pig, want zij hebben zich nog slechts aangegeven. Wij moeten nog zien, hoe- velen van de aangegevenen er ook toegelaten worden. Maar al waren ze 't alle, het Centrum heeft er al dadelijk op gewezen, tegen over de belastingkiezers vormen de an- dere groepen eene kleine minderheid Verheid eriauge," opdat men in de Kamer en zij, die eene overstrooming van die ook door zich te yQ h kleine lieden verwachtten, kunnen gerust zijn. Dat dit zoo is, verwondert ons natuurlijk niet; wij hebben vooruit gezegd, dat het zoo zijn zouniet al leen, dat de kieswet te weinigen binnen liet, maar ook, dat zij te willekeurig was in hare onderscheidingen. Dit zal men eerst recht ontdekken, als men, aan het eigenlijk verkiezingswerk beginnende, ontwaren zal, hoevelen geen kiezer zijn, hoewel hun welstand en hunne geschikt heid verre te boven gaan die van vele dergenen, die als volle staatsburgers erkend worden Dat is alles voorzien en voorspeld, maar men wilde er toen niet naar hoo- ren en zoo komt het, dat men nu met verbaasde blikken allerlei quaesties ontdekt, die hoegenaamd geen quaesties waren, maar die, naar de duidelijke bedoeling der wet, moesten opgelost worden in een zin, dien men nu onzin nig vindt I Om één voorbeeld te noe men men wees nu op het ongerijmde, dat iemand, die in een eigen bedrijf voortdurend en geregeld meer verdient dan het loon, dat een werkman, die gedurende 13 maanden in vasten dienst geweest is, kiezer maakt, toch het kiesrecht niet deelachtig zou worden. Maar toen wij, bijna onmiddellijk na dat het ontwerp verschenen was, op dit euvel wezen, toeu had men voor die Takkiaansehe vitterijen geen ooren zoo'n man zou wel door een der vele andere middelen, die het ontwerp aan bood, het kiesrecht deelachtig worden Het blijkt nu, dat het was, zooals wij zeiden, dat het zijn zouden een zijn vele wegen geopend de ander vindt alle deuren dicht. Dat meerdere ot mindere geschiktheid voor, of aanspraak wie men het meeste gedaan kan krijgen, voor eigen partijbelangen het beste zor gen kunne. Het is slim bedacht. En het is goed, dat de andere partijen en groepen aldus gewaarschuwd zijn. Maar wat wilt gij dan, zal men ons tegenwerpen: eene minderheid moet im mers, als zij niet geheel voor nul in 't cijfer zal tellen, wel aaneensluiting zoeken bij een ot meer andere groepen Zij moet dat bij de stembus, zij moet dat in de Kamer doen. Accoord En wij hopen, dat de vooruitstreven de liberalen hierop ook bedacht zullen zijn. Maar wij hopen evenzeer, dat zij zich daarbij niet laten vervoeren tot een ruil handel in stemmenmaar dat zij zullen trachten op den grondslag der beginse len ter bereiking van een gemeenschap pelijk doel, bondgenootschappen te sluiten, dat men niet zal vragen, hoe men voor de eigen partij het meeste succes kan behalen, wel, hoe men het best de groote belangen van land en volk kan behartigen. Om met goed gevolg in deze richting werkzaam te kunnen zijn, moeten de voor uitstrevende liberalen het voorbeeld volgen van roomschen en anti-revolutionnairen, die zich flink en stelselmatig organisee- ren. Overal worden kiesvereenigingen opgericht, die in eene centrale districts- vereeniging aaneengesloten en door deze met een centraal-orgaan verbonden zijn. Allerwege treden redenaars op, die niet alleen de kiezers opwekken, maar ook de organisatie bevorderen en tot stand brengen en zoo wordt eene eenheid van handelen gewaarborgd, die tot groote j krachtsoefening leiden kan, ja moet. Voor de roomsch-kath olieken is dat zeer gemakkelijk: hunne politieke organi satie loopt geheel evenwijdig met hunne kerkelijke. O ver de voor- en nadeelen hier van in het algemeen hebben wij ons nu niet uit te laten; dat de nu noodige in- deoling der kiezers er door vergemak kelijkt wordt, is zeker. Voor de anti-revolutionnairen is de zaak niet zoo gemakkelijk, maar toch ook aan die zjjde zijn niet te versma den factoren, die het werk gemakkelijk doen loopen. Wij wijzen op den invloed der predi- danten, der onderwijzers van bijzondere scholen, op do verschillende vereenigin- gen, die de aaneensluitiug van gelijkge zinden bevorderen. Zulke voordeelen missen de liberalen. Wel wordt hun dikwijls nagegeven, dat zij de meeste en beste posten en amb ten in bezit hebben genomen, en daar door overwegenden invloed kunnen uit oefenen, maar vooreerst is die voorstel ling erg overdrevenen ten andere is dit eer een nadeel dan een voordeel velen toch, die door hun' persoonlijken invloed, door de macht van hun woord, door hun kloek on openlijk optreden goed aan do liberale zaak konden doen, zien zich door het ambt, dat zij beklee- den, zoo al niet tot geheele onthouding, dau toch tot eene groote mate van terug houding gedwongen. Doch, dit alles zoo zijnde, leidt er niet toe, dat men nu maar moet stil zitten en op zien komen spelen. Integendeel. Met do moeilijkheid van den arbeid moet de inspanning toenemen. En wij twijfelen er in geenen deele aan, of ook nu woder zullen onze voor mannen zich overal doen hooren. Doch dat is niet voldoende. Er moet plaatselijk gearbeid worden. In elk district, waar er nog geen is, moeten de vooruitstrevende liberalen een vereenigingspunt vinden. Waar er niet velen zijn, daar zijn er weinigen, maar die er zijn, behooren zich aaneen te sluiten. En dan, zoo moge lijk, vorino men plaatselijke kiesvereeni gingen met een gemeenschappelijken dis trictsband, doch, zoo dit niet uitvoerbaar is, neme men toch dezen wenk ter har te, dat men in elke plaats van het dis trict één vertegenwoordiger van de par tij hebbe, die met het bestuur der kies- vereeniging bijv. in de hoofdplaats in be trekking staat. Wie ooit voor verkie zingen in een district vanuit een centraal punt gewerkt heeft, weet, van hoeveel belang daarbij de voorlichting is van plaatselijk bekende personen, hoe men soms tobben en sukkelen kan, om met de geestverwanten in betrekking te ko men,hoe men zich vergissen en soms aan verkeerde deuren aankloppen kan, maar ook, hoe men soms goede krach ten verwaarloost, omdat men het bestaan ervan niet kent. En dat moet voorko men worden, want de inspanning van alle krachten is driugend noodig. Eu heeft men zoo zich districtsgewijze georganiseerd, dan zich aangesloten bij de Liberale Uniehet gemeenschappelijk orgaan van alle vooruitstrevende libera len. Dit zou altijd nocdig zijn, omdat slechts door aaneensluiting, door een dracht kracht te oefenen is. Dat is ech ter dubbel noodig in den tegenwoordigen tijd. Waarom Juist om de reden, die velen bij op pervlakkige beoordeeling zou doen be sluiten, om maar op zichzelf te blijven staan. Die reden is de veelheid der meeningen, die zich openbaart onder hen, wier plaats is tusschen de individualis ten en de socialisten. Omdat dit stand punt noch uitsluitend individualistisch, noch uitsluitend socialistisch is, is er velerlei nuanceering, de een staat meer links, de ander meer rechts. Wanneer die allen nu ieder huu' eigen weg blij ven gaan, bereikt niemand zijn doel, hoe wel dat doel voor allen in dezelfde rich ting ligt. Want wie afzonderlijk zijn weg gaat, volgt natuurlijk zijn eigen weg en gaat zijn eigen gang. Wanneer men daaren tegen samen op weg gaat, dan voegt men zich bij zoo geringe verschillen niet alleen bij, maar naar elkander. Niet bij accoord, maar onwillekeurig. De trage versnelt zijn pas, de al te snel le houdt zijne schreden een weinig in, 'de linksche houdt wat rechts en de rechtsche wat links aan, en zoo vormt men eene macht, die met een gelijkma tig tempo op één doel afgaande, dit ze ker bereiken zal, nu reeds of later. Want, dit is zeker, vormen de vooruit strevende liberalen één vast verbond, dan zal ieder, die hunne richting deelt, zich bij dien bond aansluiten. Blijft ieder deel op zichzelf staan, dan winnen wel do deelen in kracht, maar blijft ieder deel op zichzelf te zwak, om den invloed uit te oefenen, die het met anderen te zamen hebben kan en hebben moet. En daarom zij het, ook met de macht van anderer voorbeeld, al onzen geestverwanten op het hart gebonden: Sluit u aaneen, en zoekt in eendracht macht Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat zich eergisteren een jongeling van 16 jaren bij hwt instr.—bat. te KAMPEN tot dienstneming aanmeldde, die de buitengewone lengte had van 1.907 M. Dezer dagen viel te SIMPELVELD de kolenschepper Lejeuue van een in beweging zijoden kolentreiD, met het gevolg, dat hij met verpletterd hoofd vanonder den trein werd gehaald. De ongelukkige was terstond oen lijk. Hij laat eene vrouw en ver scheiden liaderen achter. In de postspaarbank te Kolh.or*H zijn in do rnsand Februari 80 inlagen ingekomen, ten bedrage van f 1155 3 nieuwe boekjes werden uit gereikt. Tusschen Beverwijk e n Alkmaar zal aan den noordw.ste- lijken kant van den weg op verschillende gedeelten een wjelrijderspad worden aange legd, ten behoeve der enorm vele wielrij ders, die vin det traject g-bruik maken. Wanneer dsze proef bevalt, bestaat het plan, een doorloopeud pid te maken. De heer P. Latenslein t e Zaan dam werd den 3 M aart sis hoofdin geland van den polder Waard en Gri'oet herkozen. Men schrijft uit VORDEN Bij de restauratie van den kerktoren alhier is ter hoogte en in de nabijheid van ds klok een vrijheidsboom aan 't licht gekomen, een den, naar blijkt, Vin slechts matige dikte, welke tban3 in 't nieuwe brandspuithuisje is on- 1 der d vk gebracht. Eene roode, eene witte en eene blauwe baan vormen gezrmenlijk den geheslen oertrek. Op de witte baan leest men in regelmatige kapitaal-letters der patriotten lens: Vrijheid, Gelijkheid, Broederschap. Dit opschiift is nog eens herhaald, maar 't laatste woord mist de -lotlett6rgreep, aangezien het benedeneinde van den boom vermolmd en weggebrok- keld is. Van boven ia den stam zit eene ronde houten pen gedreven. Waarschijn lijk is er het een of ander op bevestigd geweest. Te ROZEN DAAL sloeg eergis- tcren de stormwind over tot een orkaan. Een bijna voltooid huis weid als ee i kaar tenhuis omvergerukt, slechts eeu gedeelte muur is big ven staan. D r. Bredius heeft, wanneer wij goed zijn ingelicht, bij zijne aanvraag om ontslag niet volhard en blijft dus directeur van het Mauritshnis. Edbld. Eergistermid dag isbij ELS- HOUT een boer met een voertuig, met koren bel&deD, door den storm in de Mtas gewaaid. Hij werd slechts met groote moeite gered. Door de dames <7. v. d. Wonde en A. E. Oudt van Kolhorn en M. Mclchior vau OUDE3LUIS is met goed gevolg ex men afgelegd, tot het verkrij gen eeuer akte voor nuttige handwerken. Allen waren ze leerlingen der kweekschool voor onderwijzeressen ts Haarlem. Urk en Schokland. In eene lang gevoelde behoefte zal waar schijnlijk worden voorzien. Op het eiland Urk is terrein opgenomen ei een ouder- zoek ingesteld voor telephonischs vei bin ding met den vasten wal. Er zal een ka bel gelegd worden laags den vuurtoren naar diep water, om de bezwaren voor het an keren der schepen zooveel mogelijk te vermijden. Van daar is de Tichting be paald naar de Middelbaar! op Schotland, om dat eiland eveneens met Kampen te verbinden. Tot lid van den gemeen" teraad te HELDER is gekozen mr. A- Croockewit (liberaal), met 394 stemmen. Da heer E. O. vau Ede, antirev., had 198 stemmen. —Te HOORN is thans ter bezichtiging gesteld het model (l/7 der ware groottt) van het monument, dat in de Ramen zal worden opgericht ter nage dachtenis aan mr. W. K. baron van De- dem. Een vierkant voetstuk draagt eene znil, waarop aan de voorzijde het geslachtswa pen der Van Dedem's prijkt. Op elk der vier zijden van het voetstuk zijn opschrif ten aangebracht. De nacht van Dinsdag op Woensdag is voor de bewoners van het eiland URK in angst doorgebracht. Zij werden uit hun' slaap gewekt door het loeien van den storm en het angstige geroep om hulp. Drie visachersvaartuigeD, die den geheelen dag op de Zuiderzee gevischt hadden, waren misgezeild en op het strand geworpen, waar de opvarenden door hun geroep spoedig hulp kregen. Een jongentje van 12 jaar, dat het op een der vaartuigen te benauwd kreeg, werd met behulp van den torenwachter J. Loosman aan een touw door het water aan land getrokken, in diens woning ge bracht en van al het noodige voorzien voor het overige moest men wachten, tot het licht werd. Toen de dag aanbrak, bleek het, dat twee schepen op den west- dam waren vastgeraakt en het derde op een der steenen dammen van /t Kleine Klif'. Vele andere schepen bekwamen averij. Eene schuit liep bij het binnenzei len op het hoofd van den westdam, waar door de kop van het vaartuig verbrijzeld is. De heer R. Meurs is op zijn ver zoek ontsjagea als hoof i der school No. 2 te Heer Hugowaard. Met ingang van 7 Maart is tot burgemeester der gemeente Haren- karspel herbenoemd de heer J. Swan. Uit EMMEN schrijft men Woensdagavond omstreeks 8 uur wil den eenige personen de Dordtschebrng over het Van Echtenskanaal passeeren, doch konden door de duisternis niet zien, dat deze openstond. Een viertal hunner ge. raakte te water, met het ongelukkig ge volg, dat er drie verdronken. De lijken werden dondeidagmorgen drijvende gevon den. Tijdens den stoim van Voensdagavond ontstond er door roetsaulading brand in eeuschüor8teen vaneen der lokalen van school no.1, waar op dat oogenblik landbouwonder wijs zou gegeven worden. Hoewel een regen van vonken en bran dend reet om het schoolgebouw en belen dende huizen dwarrelde, zijn we gelukkig voor noodlottige gevolgen bewaard geble ven. Maandag, 1 Maart, wap- perde aan de Kleine Sluis, te Anna Paulowna, boven vele woningen de Vaderlaudsche driekleur, ter eere van den heer M. D. van den Berg, die op dien dag zijne 25-jarige ambtsvervulling als Hoofd der school No. 1 herdacht. Van Gemeenteraad, schoolopziener, col lega's, ouders van schoolgaande kinderen, oudleerlingen en leerlingen ontving de jubilaris hartelijke gelukwenschen, bij de meests gepaard met stoffelijke bewijzen van waardeering. In het schoollocaal, door oudleerlmgen keurig versierd, zag de heer Fan den Berg zich 's avonds om ringd door zijue familie, collega's en vrien den. R ebt gezellig werd daar feest ge vierd. Een zestal jongelieden voerden een aardig tooneelstukje op, een vijfentwintig- tal ondleerlingen zongen den jnbilaris eenige schoone liederen toe. Bovendien werd er nog menig toepasselijk lied gezon gen, nog menig toepasselijk woerd gespro- kei). Den volgenden dag was 't leest voor

Schager Courant | 1897 | | pagina 1