Almieei Wieiws-, al Een tóen E lp. Zondag 21 Maait 1897. 41ste Jaargang Ho. 3188. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTLEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. UitgeverJ. WINKEL Bureau: SCHAGEI, Laan, O 4. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60, Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit Nummer behoort een Bijvoegsel. GeraeenteSchagen. Uekcndmakiii^em. POLITIE. LANDBOUW. Suikerbietenteelt. Binnenlandsch Nieuws. Ter Secretarie dezer gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent eece verloren portemounaie, inhoudende on geveer f 3. Burgemeesteren Wethouders van Schagen; Gezien hunne bekendmakingen van 1 December j.1., waarbij 1. den eigenaars, vruchtgebruikers of beheerders van binnen of aan de grens van de kom der gemeente gelegen slooten of wateren wordt bevoleD, die te doen uitbaggeren of te doen slooten op eene diep te van 0.80 Mr. en bodembreedte van 0.90 Mr., znlks voor den lsten Maart a. s. 2. de ingezetenen worden herinnerd aan bel bepaalde bij alinea 4 van art. 122 der Algemeene Politieverordening voor de ze gemeente, luidende als volgt onder privaten, geplaatst boven vaar- „ten, slooten of waterwegen, moet bij eene „uitgestrektheid van minstens 1 M'eene „waterdiepte van minstens 0.5 M. aanwe zig zijn; Heriuneren, dat iD de eerste dagen der maand Maart a. s. een onderzoek zal wor den ingesteld, of aan den inhoud der be kendmakingen bovenvermeld, gevolg is gegeven, en dat zij, die daarin nalatig zijn geblevenstrafbaar zijn met eene boete van ten hoogste i 3 £5.of hechtenis van ten hoogste zes dagen. Schagen, 23 Februari 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. De Burgemeester van Schagen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter Secretarie dezer gemeente inlichtingen zijn te bekomen omtrent de stokken, welke overgelegd moeten worden voor de aan monstering bij de HARING- VISSCHERIJ. Schagen, 15 Maart 1897. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. De Burgemeester van Schagen brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de heer landmeter van het kadaster zich tot het opnemen van kadastrale veranderingen, iu deze gemeente zal vervoegen op Maandag 22 Maart a. s. Schagen, 19 Maart 1897. De Burgemeester voornoemd. S. BERMAN. Tempora mutantur et nos mutamur in illisde tijden veranderen en met de tijden veranderen ook wij, is een spreekwoord uit de dagen van ouds, dat in onzen tijd wel geen tegenspraak zal vinden, maar alleen eene aanvulling be hoeft in dien zin, dat de veranderingen in het doen en denken der menschen tegenwoordig soms met verrassende snel heid komen. - Een voorbeeld daarvan zien wij in het onlangs verschenen wetsontwerp tot verzekering van werklieden tegen de ge volgen van ongevallen in bepaalde be drijven. Het ligt niet in ons plan, dit ontwerp thans reeds in bijzonderheden te bespreken. Daartoe is er te weinig kans op spoedige behandeling. Dat on der de tegenwoordige omstandigheden er weinig uitzicht bestaat, dat deze aange legenheid nog onder handen genomen zou worden, laat staan tot afdoening zou kunnen worden gebracht, is onge twijfeld der Regeering even klaar als ieder ander. Misschien heeft die om standigheid hier en daar tot de opvat ting geleid, dat dit ontwerp een soort van verkiezingsmanoeuvre zou zijn, een staaltje van hetgeen men van de tegen woordige Regeering op sociaal gebied nog zou mogen verwachten. Ons komt ie opvatting onjuist voor. Het werk is te breed opgevat, te wel doordacht, e egelijk uitgewerkt, om voor zulk een opgesteld te zijn. Wij hebben hier onfl oor. y i arbeid nog in te dienen, ook al zouden daardoor verwachtingen gewekt worden, wier verwezenlijking door de staatkun dige omstandigheden nog wel eene be treurenswaardige vertraging zou onder gaan, dat is, dunkt ons, zeer verklaarbaar. En wij verheugen ons over de indie ning van het ontwerp, omdat wij het beschouwen als een merkwaardig teeken des tijds, als een bewijs, hoe snel de strooming der ideeën zich beweegt in de richting, die wij de juiste achten. Tot zekere hoogte volgt dit reeds uit een der practische onderdeelen van het ontwerp. Toen de tegenwoordige Re geering optrad, beloofde zij eene Staats- lijfrentebank. Nu, dat was een zonder ling plan. Het kon in geenen deele voldoen aan hen, die den toestand en vooral de toekomst van den werk man willen verbeteren, want aan gelegenheden, om pensioen-verzekeringen te sluiten, ontbrak het nietdat gene, waarin voorzien moest worden, dat waswaar de middelen van daan moesten komen. Kon dus voor het doel, dat te beoogen viel, die instelling geen nut doen, dat in de kringen der tegen woordige Ministers het denkbeeld kon opkomen, om die zaak tot het gebied der Staatsbemoeiing te brengen en daar mede een bloeienden tak van particu lier bedrijf te knakken, mocht zeker be vreemding baren. Men lette wel op deze verwarring van denkbeelden. Hui verig, om den voet te zetteu op het gebied, waar Staatsbemoeiing onvermij delijk is, nl. daar, waar het geldt den zwakke te steunen in zijn streven, om zijne toekomst te verbeteren, zint men er over, om den machtigen arm van den Staat uit te strekken over een gebied, waar de bijzondere ondernemings geest Staatshulp volkomen overbodig, en dus als overal, waar die overbodig is, nadeelig doet zijn. Deze instelling, die, als men gewild had, in niet al te langen tijd had kun nen worden in het leven geroepen, verscheen echter niet. Daarentegen zien wij in het thans ingediende ontwerp eene Rijks-verzekeringsbank voor den dag komen. Zoo op den naam afgaande, zou men kunnen denken, dat dit wel zoo wat de eerstbedoelde inrichting zijn zou. Dan echter zou men zich zeer ver gissen want die verzekeringsbank heeft niet ten doel, om in een bestaand be drijf in te grijpen, maar is zeer bepaald bestemd, om de thans ontworpen onge luksverzekering goed te doen werken door 1°. de premiën niet te hoog te doen worden; 2°. de inning ervan gemak kelijk te maken, waartoe de postkanto ren, evenals voor de Rijkspostpaarbank, tot hare agentschappen gemaakt worden 3°. de betaling der verschillende uitkee- ringen aan de rechthebbenden onvoor waardelijk te waarborgen. Deze geheele omkeering in den aard der inrichting, die men zich eerst zoo heel in het algemeen voor den geest gesteld had, heeft te meer beteekenis, omdat zij de vrucht is van eene ernstige bestudeering van het onderwerp. Het is niet maar de eene losse gedachte voor de andere in de plaats gesteld, neen, de aanvankelijk losse gedachte heeft door grondig onderzoek eene vaste ge stalte gekregen. En van nog groo- ter waarde is, dat die gestalte het beeld vertoont, waaronder de sociaal-liberalen zich de verwezenlijking hunner denkbeel den voorstellen. Aan den ingang van het ministeriëele leven de Staats-lijfrentebank, om pensi oenverzekering op een afstand te houden, en aan het einde van het thans loopende parlementaire tijdvak, de verzekerings bank ter uitvoering der ongeluksverze kering, waarlijk, de tijden verande ren en de menschen met hen, en zij veranderen heel snel ns een ernstig pogen, om een be langrijk vraagstuk tot eene bevredigen- de oplossing te brengen. En dat de Re geering er prijs op stelde, dezen kloeken Deze verandering op practisch gebied zou misschien nog niet zoo overwegen de waarde hebben, als zij op zich zelve stondmaar zij hangt samen met de grondgedachte, waarop het geheele ont werp rust, en die wij vinden in de vol gende woorden van de Memorie van Toe lichting, waarin over de vrijheid van con tracteeren gesproken wordt, en de vraag wordt behandeld, of werkelijk beide par tijen, werkgevers en werknemers, wel zoo vrij zijn in deze. „Aan de zijde der werkgevers bestaat die vrijheid tot zeke re hoogte wel, maar aan den kant der werklieden veelal niet. Deze laatsten we ten bij ondervinding, dat, als zij bijzon dere voorwaarden bedingen, de werkge vers niet zelden voor hen anderen vra gen en meestentijds niet tevergeefs. Par ticulier initiatief van den werkman is niet voldoende, daar hij alleen niets dwingen kan en voordat de werklieden zich hebben kunnen vereenigen, om rechtmatige vorderingen door te zetten, zullen de meesten weder hunne eischen hebben laten vallen, daartoe gedwongen door gebrek aan middelen, om in hun ne behoeften te kunnen voorzien. Daar door i8 hunne kracht van willen niet zelden gebroken en contracteeren zij diensvolgens niet geheel vrij. En waar nu die vrijheid van contracteeren niet ten volle bestaat bij een groot aantal personen, met het gevolg, dat, als hen een ongeval treft, zij als armen ten las te van het algemeen vallen, daar wettigt het algemeen belang de tusschenkomst van den Staat, en zou zelfs de vraag ge steld kunnen worden, of onthouding geen plichtverzuim wordt." Ja, waarde lezer, deze woorden komen voor, niet in een manifest, onderteekend door het Bestuur der Liberale Uniemaar iu eene Memorie van Toelichting, waar onder de namen prijken van de h.h. van der SLEIJDEN, van der kaaij, SPREN- ger van Eyk. Wij zijn dankbaar voor deze uitspraak van die zijde en op zul ke wijze. Yan die zijde. De drie ministers be- hooren niet tot de £7»re-mannen zij zijn geestverwanten van hen, die de Libera le Unie met de grootste felheid bestre den, toen deze hare programma's ging vaststellen, welke in al hunne onderdeelen berusten op de grondgedachte, waaraan hierboven uiting is gegeven Men mag vragenwaartoe en vanwaar dan die felheid, die verbittering, die zucht tot scheuring en afscheiding bij mannen, wier hoofdmannen dezelfde gedachte uit spreken, en wat meer zegt, die gedach te in een veelomvattend wetsontwerp belichamen Het antwoord op die vraag geeft de overweging van de wijze, waarop de be langrijke verklaring gegeven wordt. Wij stellen ons de zaak zóó voor. De ge wichtige vragen van den tijd zijn aan geen ernstig denkend mensch onopge merkt voorbijgegaan. Een deel der libe ralen is echter op het oude standpunt blijven staan en heeft gemeend, dat de oplossing gevonden kan worden in den weg der volkomen vrijheidvrijheid van handelen, vrijheid van contractee ren. Een ander deel is tot het inzicht gekomen, natuurlijk niet in eens, maar geleidelijk langs den weg van onderzoek en studie, dat de oeconomisch-zwakken aan die vrijheid niet veel hebben, omdat die vrijheid voor hen beteekent: onderwer ping aan den wil der oeconomisch-ster- keren. Dit deel der liberalen is derhal ve tot de overtuiging gekomen, dat het algemeen belang de tusschenkomst van den Staat wettigt in al dergelijke ge vallen, waarin oeconomisch-zwakken staan tegenover de sterkeren, en waar zij dus den steun der gemeenschap noo- dig hebben, om datgene deelachtig te worden, waarop zij niet maar aanspraak kunnen maken, maar een onbetwistbaar recht hebben, En toen zij die vrucht hunner overwe gingen, op tal van onderwerpen toege past, den volke voorhielden, toen is de eerstbedoelde groep ontsteld geworden en heeft gemeend, dat men de wereld wilde omkeeren, en, zonder te onder zoeken, langs welken zeer geleidelijken en zeer logischen gedachtengang men tot die slotsommen gekomen was, heeft men ze verworpen en de verkondigers der nieuwe leer als staatkundige en staathuishoudkundige ketters vervolgd met al de bitterheid, waartoe ketterja gers van nature gezind zijn. Maar hier zijn nu aanhangers van de oude rechtzinnige leer aan den arbeid geweest. Zij hebben één der vele vraag stukken, die zich aan ons opdrongen, onderzocht, met vlijt, met toewijding, met ernst, en de slotsom, waartoe zij komen, is die van de ketters ken de zelfvoldoening van te ontwaren, dat ons goed vertrouwen op de toe komst een deugdelijken grondslag had. Wat wij hier zien gebeuren, hebben wij voorzien en met de grootste kalmte afgewacht. En met alle andere vraag stukken zal het evenzoo gaan, wanneer zij even ernstig en grondig behandeld worden als dit. Daarom zien wij in dit ontwerp een teeken des tijds het is eene baak aan zee, die den koers aanwijst, welken men te volgen, de klippen, die men te mijden heeft; het is een mijl paal op den weg, die aanwijst, tot hoe ver men gevorderd is en waar men den tocht weer moet aanvangen; het is een gedenksteen, waarop de mannen van het heden aan de mannen van de toekomst de les voorhouden waar Staats- tusschenkomst noodig is, om de oeconomisch- zwakken te steunen en te beschermen, daar is onthouding plichtverzuim. Zullen wij nu de ons aangedane bit terheid met bitterheid vergelden Yerre van dien. Wij verheugen ons van ganscher harte, want wij sma Als gevolg van de door den Bond van Sui kerfabrikanten thans gemaakte bepaling, luiden de „De beetwortelen, die op 15 November zijn aangevoerd, maar nog niet geleverd en ontvangen, zullen door den kooper worden gewogen en in ontvangst genomen, blijvende de kosten van scheepdragen of waggonbelading voor rekening van den verkooper. Beetwortelen, welke na 20 November aangevoerd worden, kunnen worden ge weigerd; is door de „Vereeniging van Suikerbietenver- bouwers" de volgende circulaire aan hare leden gezonden, die wij daar waar de geheele beweging tegen de contracten der fabrikanten, ook voor onze omgeving en onze lezers van bet grootste belang is, hier laten volgen. Hontenisse, 15 Maart 1897. De door de fabrikanten, blijkens een schrijven van den heer Joh. C. Vecnhuijzen in de contracten aangebrachte wijziging is ongetwijfeld eene ver betering, doch geen afdoende. Al wordt de risico voor de landbouwers daardoor belangrijk vermin derd en is men ten minste verzekerd, dat de vóór 15 November aangevoerde beetwortelen zul len worden aanvaard en gewogen, zoo blijven de navolgende o. i. overwegende bezwaren bestaan. lo. dat de beetwortelen, zelfs die, welke in Sep tember en October worden aangevoerd, weken o n g e- wogen kunnen blijven liggen, zonder dat de land bouwer, die niet voor de vervoermiddelen kan zorgen, daaraan iets vermag te doen; 2o dat, indien de beetwortelen van eiken land bouwer afzonderlijk blijven, iets wat, als slechts bij bet inladen gewogen wordt, onmisbaar is, de meeste havens en vele stationsemplacementen te klein zijn, zoodat daardoor niet ieder landbouwer in staat zal z ij n, om de bieten vóór 15 November op de bestemde plaats te brengen, en 3o. dat bij het gebruiken van de kleine bascule naar onze meening veel meer vergissingen, knoeie rijen en bevoordeelingen van den een boven den ander te vreezen zijn, dan bij het gebruiken van weegbrug gen, bediend door personen, die buiten partijen staan. Met de hierboven genoemde bezwaren hebben wij b. h. fabrikanten dadelijk in kennis gesteld, terwijl wij nogmaals ernstig op wijziging der contrac ten, ook wat de overige voorwaarden aangaat, hebben aangedrongen. Van den uitslag onzer pogingen zullen wij U op de hoogte houden. Inmiddels raden wij ieder landbouwer ten ern stigste aan, niet te contracteeren, vóór dat meer afdoende wijzingen in de voorwaarden verkregen zijn. Contracteeren op een contract als het ons thans aange bodene, achten wij, ook na de wijziging, onmoge lijk, zelfs al zoude er een hoogere prijs geboden worden. He t Hoofdbestuur der Vereeniging van Landbou wers, die Suikerbieten verbouwen," K. J. A. G. COLLOT D'ESCÜRY, Voorzitter. C. J HOCKE HOOGENBOOM, Secretaris BEETWORTELPRIJZEN. Omtrent de prijzen, die thans in het buitenland voor de beetwortelen, benoodigd voor de aanstaande campagne, worden besteed, kan het volgende worden medegedeeld. In Duitschland besteden de fabrikanten 15 a 16 Mark per 1000 kg., terwijl in Frankrijk voor de bieten wordt betaald 21 a 23 frank, eveneens per 1000 kg. In Oostenrijk-Hongarije wordt slechts 6 a 6.50 florijn besteed per ÏOOO kg., terwijl in Zweden door de vereeniging van suikerfabrikanten de bietenprijzen zijn vastgesteld op 13.50 tot 15.50 kronen per 1000 kg., tegen 16.50 en 18.50 kronen in 1896 besteed. Men schrijft: Gedurende de laatste dagen werden in de omstre ken van Klundert, Zevenbergen en Zevenbergschen Hoek eenige contracten voor de levering van beet wortelen in de aanstaande campagne afgesloten tegen f 9 per 1000 kg., op basis 14 pet. suikergehalte, met aftrek of bijbetaling van f 0.10 voor eiken één tienden percent beneden of boven de 14 pet. Aan gezien verleden jaar door de meeste landbouwers gemiddeld 15 pet. suikergehalte werd verkregen, wordt deze wijze van contracteeren door hen, die geschikte gronden hebben voor de bietenteelt, verre verkozen boven het contracleeren alléén op gewicht. Zondagavond, den 21sten j Maart a. s,, zal de heer Prof. Br. A. J. van Rees, van Amsterdam in eene open bare vergadering ten huize van den heer D. Bijl te Nieuwe Niedorp bespre ken: „Het Alcoholvrasgstnk." Ook de heeren G. W. Melchers van Zuid—Schar wonde, A. Weeder van Hear— hngowaard en li. J. C. Schermerhorn van Nieuwe Niedorp zullen het woord voeren. De toegang is vrij, terwijl ieder gelegen heid, wordt gegeven, in debat te treden. Tot veler spijt had te St. Maartensvlotbrug de vorige week door liqnidatie eene verkooping plaats van Scheepshout thans kannen wij meedee- len, dat de heeren Veuger, Reeman, Kwak, Watertor en Visser, allen te Sint Maar tensvlotbrug woonachtig, te Amsterdam een grooten driemaster hebben gekocht en die is vrijdag j. 1. te St. M. aangekomen, om al daar te worden gesloopt. Wij hopen, dat de heeren eenig goed resultaat van hun werk mogen zien, daar eene dergelijke sloopicg aan velen arbeid verschaft. Het eenjarig onderhond van de werken van den Hondshosscbe en Dui nen tot Petten, werd den 1-8 gegund aan H. Wijker te Helder, voor de som van f 11497. De laatste der Volksvoordrachten vanwege het Nutsdepartement te HEER- HUGOWAARD, was zoo druk bezocht, dat de kolfbaan van den heer D. P ij p e r bijna geheel gevuld was met een belang stellend pabliek. Het bestuur had dan ook gezorgd voor een programma, rijk aan afwisseling, dat, voordrachten, zoowel als de opvoering van een rederijkersstukje, en niet het, minst het zingen van een drietal liederen, correct en met grooten bijval is uitgevoerd. Een ondernemer heeft aan Burg. en Weth. van den Haag ver gunning gevraagd, om op de plaatsen, bestemd, om door stationneerende rijtui gen te worden ingenomen, te mogen sta- tionneeren een 50 tal „vélocipèdes-fiacre,* zijnde driewielers, voorzien van een over dekten zetel in den vorm van een rust stoel en waarop één persoon kan plaats nemen behalve de bestuurder. Het ver voer op die wijs zou geschieden tegen den prijs van 10 cent per kilometer. Door Trappisten, wier naam reeds verbonden is aan een biersoort zal thans te DEVENTER eene roomboter fabriek opgericht worden. Men meldt uit DRUTEN Sedert eenige jaren heerscht hier bij sommigen nog het bijgeloof, dat tnsschen 12 en 1 nnr in den nacht van 15 op 16 Maart een geest in de gedaante eener witte vrouw van het kerkhof uit eene wan deling maakt. Vroegtijdig in den nacht hadden zich nu weder eenigen verzameld, wier getal tot een 50 mannen en vrouwen aangroeide, om hiervan getuigen te zijn. De witte dame verscheen niet, zoodat al len ongetroost huiswaarts keerden. R ij p. Het reizend tooneelgezelschap van Hart, aldaar tijdelijk gevestigd, dat met Pink steren te WORMERVEER zijne voorstel lingen hervat, zal dit jaar in verschil lende plaatsen des lands vertoonen het historische drama: „De heldendood van Pieter Janszoon de Jong, van Lutje- broek* (de bekende zouaaf uit Noord holland.) De stoomboot De Hoop, kapitein van der Werf, in geregelden dienst van SNEEK c>p Gorredijk, was eer gister weder van eene zeer zware deklading vooizieD, zooals na de heropening der vaart veel voorkomt. Toen zij aan de sluis bij den Uilesprong, ongeveer 3/4 uur gaans beoosten Oldeboorn, eren aanlag, om een passagier af te zetten, begon ze sterk over te hellen, waarop een 300 kg. zwaar vat losgeraakte, overrolde en het schip op ééne zijde deed vallen, waarbjj door de overboord gaande deklading de verschan sing werd verpletterd. Het water stroom de met kracht de kajuiten in, doch de stoomboot, van de bovenvracht verlost, ree9 daarop weer, waarop het gevaar was geweken. Intnsschen was de machinist te water geraakt, men zegt zelfs, dat hij onder 't schip is doorgegaan, gelukkig werd hij weldra gered. De passagiers zijn er met den schrik en kleine verwondingen afgekomen en van de lading is vrij wat beschadigd en gedeeltelijk bedorven, o.a. eene partij lijnkoeken en lijn meel. Te BREDA is bij het 6de regiment infanterie ingedeeld een lote- ling, die met krukken liep, bovendien eene verhevenheid op zijn rug rijk was en slechts eene lengte had van 1.343 M. De jongman had verzuimd, op de keuring te ■Bhi

Schager Courant | 1897 | | pagina 1