Kiezerslijst. Zondag 28 Maart 1397. 41ste Jaargang ITo. 3190. en Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- Zat e r d a g a v o n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. UilgeverJ. WINKEL Bureau: SCHAOEH, liaan, D 4. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit Nummer behoort een Bijvoegsel. i ij Zij, die zich met I April op dit blad abonneeren, ont vangen devoor dien tüdverschjj- nende nummers gratis. GemeenteSchagen. Bekendmakingen. Jacht en Visscherij. Koepok-Inenting. Openbare vergadering van den Baad der gemeente i§Cliagen, op Dinsdag 30 Maart 1897, des voor middags ten 10 ure. 1. Ingekomen Stukken. 2. Benoeming stembureau verkie zing lid Tweede Kamer. 3. Kohier belasting op de hon den. 4. Idem Hoofdelijken omslag. Schagen, 26 Maart 1897. De Burgemeester, S. BERMAN. Binnenlandsch Nieuws. Haringcarspel. De kiezers- iitti AiuiMis- Lanilmllal op wier inrichting voormelde bepalingen toepasselijk zijn en waaronder alzoo onder meer vallen bakkerijen, gasfabrie ken, slagerijen, windkorenmolens, koper en blikslagerijen, grof- en hoefsmederijen, huidenzonterijen, bewaarplaatsen van pe troleum daarvan bij hem, Bargemees- ter, overeenkomstig art. 27, vóór 1 April a. s. aangifte te doen, waarvoor de formu lieren ter secretarie tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Verzuim in het doen van tijdige aan gifte is strafbaar met eene boete van ten hoogste honderd gulden of van eene maand hechtenis. Schagen, 23 Maart 1897. Da Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. Burgemeester en Wethouders van Scha gen breDgen, ter voldoening aan art. 28, 3e lid der kieswet, ter algemeene kennis, dat de door hen op 22 dezer vastgestelde kiezerslijst vanaf heden tot en met 21 A- pril a. 8., eiken werkdag van 9 12, en van 1 4 ure, voor een ieder ter inzage ligt en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Tot en met den löden April e. k. is een ieder bevoegd, hij het gemeenteb-.stunr verbetering van de kiezerslijst te vragen, op grond, dat hijzelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voor komt, of «iet behoorlijk voorkomt. De verzoeken om verbetering der kie zerslijst wordeD, met de bewijsstukken, da delijk tot en met den 21sten April e. k. voor ieder op de secretarie ter inzage ne- dergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar gesteld. Een ieder is tot tegenspraak van het verzoek bevoegd. De tegenspraak wordt schriftelijk, en uiterlijk den 23 April a. bij het Ge meentebestuur ingediend. Schagen, 23 Maart 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. De Burgemeester der gemeente Schagen brengt ter kennis van da ingezetenen, dat de aanvragen ter bekoming van jacht- en vischacten, en van kostelooze vergunningen tot de uitoefening der visscherij, voor het seizoen 1897/98, ter Secretarie voor do be langhebbenden ter invulling verkrijgbaar zijn, dagelijks, zon- en feestdagen uitgezon derd, des voormiddags van 9 tot 12 ure. Schagen, 26 Maart 1897. De Burgemeester voornoemd, 8. BERMAN. Burgemeester en Wethouders van Scha gen brengen ter algemeene kennis, dat gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting zal worden gegeven op Vrij dag 2 April e. k., des namiddags te 51/, ure, in de Gemeenteschool, door den heer A. C. Melchior, gemeentegeneesheer alhier. Schagen, 26 Maart 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. Punten van behandeling: De BURGEMEESTER van SCHAGEN Gelet op artt. 1, 13 lett. d. en 27 der op 1 Jaruari j. 1. in werking getreden veiligheidswet, respectievelijk luidende Onder fabrieken en werkplaatsen ver staat deze wet 1®. alle zoowel open als besloten ruim ten, waar in of voor eenig bedrijf pleegt gewerkt te worden aan het vervaardigen, veranderen, herstellen, versiereD, afwerken of op andere wijze tot verkoop of gebruik geschikt maken van voorwerpen of stof fen, of waar in of voor eenig bedrijf voorwerpen of stoffen eene daartoe strek kende bewerking plegen te ondergaan j een en aüder voor zoover aldaar een kracht- werktuig of een oren wordt gebezigd, of tien of meer personen plegen te verblij ven. Daar, waar de werkzaamheden ten be hoeve van eenzelfde bedrijf worden ver richt in afzonderlijke, doch met elkaar in gemeenschap staande ruimten, worden de afzonderlijke ruimten geacht, een onaf- gescheiden geheel uit te maken j voor het geval, dat de fabriek of werk plaats behoort tot de inrichtingen, die gevaar, schade of hinder kunnen veroorza ken en niet mogen worden opgericht zon der vooraf verkregen vergunning van het gezag, dat de vergunning gaf tot het op richten en van de dagteekening van het besluit, waarbij de vergunning werd ver leend. De opgave, bedoeld in artikel 13, wordt voor fabrieken en werkplaatsen, in werkiDg gebracht vóór het in werking treden van deze wet, verstrekt binnen drie maan den na dat tijdstip. Gelet op de omstandigheid, dat bij hein tot dusver weinig aangiften als bedoeld in evengemeld art. 27 zijn ingekomen Maant bij deze belanghebbenden aan, Allerlei verkeerde opvattingen doen tegenwoordig de ronde. Daar de stem busstrijd nadert, spreekt dit vanzelf. En om die reden is het ook niet noo- dig, en eigenljjk ook niet wel mogelijk, alle, niet altijd onopzettelijke, vergis- i singen te herstellen, j Een tweetal van die verkeerde op- I vattingen evenwel wenschen wij te bespre ken, eensdeels, omdat zij bij oppervlak kige beschouwing een soort van ge grondheid vertoonen en ten andere, omdat zij ook tot verkeerde gevolg trekkingen onder onze geestverwanten zouden kunnen leiden. De eerste is die, dat bij het doen van aangiften voor het bekomen van kies recht, weinig belangstelling zou zijn aan den dag gelegd. De eer der uitvin ding komt, gelooven wij, aan de Amst. Ct. toe, die het eerst gewaagde van de electorale zweep. En het fabeltje werd zoo mooi gevonden, dat men er voort durend op door blijft borduren, en er dezer dagen zelfs, ironisch natuurlijk een „troost" in zag, wantwat zou dat gegeven hebben met Tak's schrijfproefEr is beweerd, dit bedoelt men te zeggen, dat er zooveel belang stelling voor, zooveel drang naar het kiesrecht was en ziet, nu het aangeboden wordt, hebben velen dergenen, die het krijgen kunnen, de electorale zweep noodig, om hen naar het Stadhuis te drijven. "Wat een stumperd was toch die Tak, en wat onnoozele halzen zijne medestanders, die meenden, met hunne schrijfproef vele kiezers te maken 1 En tamelijk uit de hoogte, misschien ook met een tintje meewarigheid, ziet men dan op die arme voorstanders van een zeer uitgebreid kiesrecht neer, die met be schaamde kaken in den hoek gezet zijn. Doch ziet, ze zijn ganschelijk niet beschaamd, maar een en al ver bazing over zooveel oppervlakkig heid I De eerste vraag, die bij hen opge komen zal zijn, mag wel deze geweest zijnwas die schrijfproef van Tak dan toch niet van meer beteekenis, dan gij, zijne tegenstanders, altijd hebt willen doen gelooven En dan zullen zij er dadelijk bijvoegen, dat de nu opgedane ervaring niet Tak's maar van IIoüten's stelsel veroordeelt. Ze ker, ook Tak's schrijfproef zou velen van de stembus geweerd bebbeD, die zonder die proef, toegelaten zouden zijn. Maar in dat stelsel was die schrijfproef een kenmerk van geschiktheid, niet alleen, omdat daardoor op eenvoudige wijze blijken kon, dat de candidaat-kiezer le zen en schrijven geleerd had, maar ook en vooral, dat hij belang stelde in de openbare zaak I Dat hoofdkenmerk van geschiktheid, dat bewijs van belangstel ling, zou in zijn stelsel van allen ge vraagd zijn, en dan had de electorale zweep zeker met nog wat meer kracht en wat meer volharding en misschien toch nog wel met minder goed gevolg dienst moeten doen bij geleerden en aan zienlijken, beschaafden en vermogenden. Dat weet, uit eigen ervaring ieder, die wel eens een werkzaam aandeel heeft genomen aan eene verkiezingscampagne 1 Dit kenmerk echter was niet goed in Uwe oogen. Er moesten uiterlijk waar neembare teekenen zijn. En toen gij ze zocht, is het U gegaan als Tak en hebt gij ze niet gevonden niet althans, om het kiesrecht te brengen tot die laag der bevolking, waar het ook naar Uwe meening komen moest. Daar vondt ge niets, dan wat de menschen U zelf ver tellen zouden. En toen hebt gij langs een omweg, voor dezen het in Tak's ontwerp veroordeelde bewijs van belang stelling weer binnengehaald, doch het niet gevraagd van allen, maar slechts van een deel. En, nu het blijkt, dat on der dat deel er ook zijn, wien de open bare zaak even weinig schelen kan als den ontwikkelden en welgestelden man nen, die ge nooit, met hoeveel zweepen ook, naar de stembus kondt krijgen, nu zoudt ge U veroorloven, smalend op dat minder bevoorrechte deel des volks neer te zien, en geheel te vergeten, dat gij bij velen onder hen door Uwe kunsti ge bepalingen een wantrouwen hebt gaande gemaakt, dat niet zoo gemakke lijk is weg te nemen? Ziet, zoo dachten velen „wier bekrompenheid" men wel met eenige toegeeflijkheid zal willen be- oordeelen, nadat dezer dagen, bij de be handeling der successierechtwet, een boekje open gedaan is van de middelen, waarmede vermogende lieden den keizer onthouden, wat des keizers ia die aan gifte heet, om ons het kiesrecht te be zorgen, maar daarnakomen ze om belasting vragen. En nu kan men dat heel „min" vinden van „zulke" menschen, maar successie, vermogensbelasting, of invoerrechten zijn daar, om te bewij zen, dat „zulke" menschen het niet al leen zijn, die belastingen „naar geld" vinden? Doch dit alles daargelaten: het bewijs van belangstelling in de openba re zaak paste in Tak's voorstel en gold daarin voor allen, zoodat het in alle kringen de belangstellenden in en de niet belangstellenden uitsloot, het paste in van Houten's stelsel niet, omdat dit uiterlijke teekenen vorderde en werd daar slechts gevraagd van een deel, zoodat het in de meeste kringen de niet belangstellenden toelaat, die het in enkele weert. En als het van het ge heel gevraagd ware, zou de belangstel ling in de andere kringen waarschijnlijk wel niet grooter gebleken zijn dan nu in de onderste, terwijl bovenal de om standigheid, dat uit zekere laag der bevolking sommigen het kiesrecht niet begeeren, in geenen deele bewijst, dat het in die kringen niet zeer verlangd wordt door hen, die weten zullen, er een gepast gebruik van te maken. Eene tweede verkeerde opvatting is, dat er van het bestuur der Liberale Unie geen centrale leiding zou uitgaan en dat het niet krachtig genoeg naar buiten optreedt. Het is vooral de lib. Nederlanderdie zich daarover beklaagde. Zonderlinge klacht, nadat vóór 14 Nov. de Liberale Unie bestookt is met de be schuldiging, dat haar bestuur uit de lucht is komen vallen met program ma's, waaraan het zoo maar de heele partij wilde binden, en na 14 Nov. met tal van verwijten, dat het de vereeni- gingen, de candidaten, de gekozenen, de Kamer, de Regeering zelfs naar zijne hand wilde zetten en geen aasje vrij heid van beweging overliet. De vraag zou mogen gedaan worden, of niet de waarheid in het midden ligt en of niet die tegenstrijdige beschuldi gingen het klaar bewijs leveren, dat het t/ttie-beatuur den goeden weg gekozen heeft Maar met die leuke vraag wen schen wij ons niet van de zaak af te maken. Want de beschuldiging berust op miskenning van het karakter der Unie. Men is blijkbaar jaloersch op hetgeen men ziet bij andere partijen. Daar heeft men de roomschehare eenheid is gewaarborgd door een pro gram, dat goedgekeurd is door de bis schoppen, die de opperste leiding heb ben en houden, en aan wier gezag de partij zich heeft onderworpen. In hoever op kerkelijk gebied zoodanige band duurzame eenheid kan waarborgen, heb ben wij niet te beoordeelen, maar zeker is, dat de eenheid in het staatkundige hier in 't wezen der zaak rust op die ker kelijke eenheid en om die reden slechts eene uitwendige zijn kan, niet de vrucht is van eene gemeenschappelijke overtui ging maar van het gezamenlijk volgen van anderer inzichten. Of het gezag der kerk voldoende zal zijn, om strijd van meeningen buiten de kerk op den duur te houdeD, blijft af te wachten. Zeker is, dat zoodanige orga nisatie niet past voor eene partij, waar van een der grondbeginselen is, dat ieders richting gegrond moet zijn op eigen overtuiging, vrucht van eigen onderzoek. Daarom schijnt men dan ook meer het oog te hebben op 'de organisatie der anti-revolutionaire partij. Zoo'n or ganisatie alle kiesvereenigingen aaneen gesloten en onder de leiding gesteld van een Centraal Comité, welks voor zitter met krachtige hand de teugels voert, waarlijk, dit heeft voor gemeen schappelijk handelen op een gegeven oogenblik veel voor. Daartoe behoort echter een man als Dr. Abraham Kuyper en eene partij als de anti-revo lutionaire. En toch, bij die gaat het ook nog maar zoover als het voeten heeft, want de verdeeldheid in het anti revolutionaire kamp is groot en het zijn niet de minst belangrijke figuren en niet de minst invloedrijke personen, die zich afscheiden. Wie nu weet onder de liberalen een man te noemen, die hen leiden kan aoo- als Dr. Küyper de zijnen leidt, en zoo hij er ware, wie zouden zijne volgers zijn? Natuurlijk heeft eene organisatie als die der anti-revolutionairen hare voor- deelenal te zeer echter behoeven wij om haar gemis niet te treuren, want, zoo al door het ontbreken van uitwendi ge banden en een uitwendig gezag, de liberale partij ook uitwendig eene minder sterke eenheid vertoont, door gelijkheid van gemeenschappelijke overtuiging is de innerlijke eenheid krachtiger en beter, tegen allerlei ongevallen bestand. En aangezien nu bij de liberalen de eenheid moet voortvloeien uit gemeenschappelij ke overtuiging, lag het voor de hand, dat de stichters der Liberale Unie het als hunne roeping beschouwden, eene ge meenschappelijke overtuiging, niet door dwang, maar door overreding te vormen en een vereenigingspunt te zijn voor allen, die haar deelden. Aan het eerste deel harer roeping heeft zij geheel voldaan. Het getuigenis van den heer d'Aulnis de Bourouill bevestigt, wat wij reeds lang in het licht gesteld hebben, dat alle sociale programma's van den tegenwoordigen tijd variaties zijn van hetzelfde thema. Dat thema is de uitwerking van het manifest, waarmee de Liberale Unie in 1888 voor de natie optrad. En nu beweren anderen, dat zij even veel recht hebben op haar program ma als zij Dit komt, omdat zij minder gelukkig was in haar pogen, om vereenigings punt te zijn voor allen, die hetzelfde willen. Hoe komt dat Omdat naar liberalen aard velen de zachte banden der Liberale Unie te knellend vinden, en liever alleen een eigen weg gaan dan, met anderen te zamen gaande, den schijn hebben van eens anders weg te volgen. Maar hoe kan men dan met zulke ervaring voor oogen krachtiger banden verlangen, die nog meer knel len zouden en dus nog eer zouden af geworpen worden Al waren in den laatsten tijd de ge lederen der Unie min of meer gedund, men hoort toch weder allerwege van kiesvereenigingen, die zich bij haar aan sluiten. En wat het best ishare denkbeelden hebben veld gewonnen. Reeds dit zou haar genoeg kunnen zijn, indien het ook niet op de toepassing op de uitvoering in haar geest aan kwam. Om die te kunnen bevorde ren met de noodige kracht, ia de steun van meerderen noodig. En in plaats dus van tot het Unie-be stuur het verwijt te richten, dat het de teugels niet strak genoeg houdt, richte men liever zijne waarschuwende stem tot allen, die, hoewel eenes geestes, in onbedwingbaren vrijheidszin die te zwak geheeten teugelen toch nog te straf vonden, en ze hebben afgeworpen. Sluit U aaneen, allen, die op de banier der Unie de beginselen der toekomst ge schreven acht, sluit U aaneen, steunt elkander, steunt Uw bestuur, niet als tegen Uw wil gehoorzamend aan een U opgelegd gezag, maar als volgende de leiding dergenen, die met U in dezelfde richting het heil des lands zoeken te bevorderen! Eén in beginsel en met één zelfde doel voor oogen, t wiste men niet over de middelen, om het te bereiken, maar reike elkander de hand, wetend, dat eendracht maakt macht. lijst bevat 336 namen, zijnde 108 meer dan onder de oude kieswet. Tengevolge van het val» len van een vaatje, dat op het paard te rechtkwam, geraakte donderdagochtend het paard van den heer Smit te Anna Pau- lowna, met een met vaatjes beladen wa gen op hol, en kwam in de Molenvaart terecht. Het paard was spoedig weder op het droge en de wagen werd aan den an deren kant van de sloot op net droge ge haald. Gelukkig vielen er geen ongeluk ken voor. Prov. Staten van Noord- Holland. De Centrale liberale kiesvereeniging in het kiesdistrict ENKHÜIZEN heeft eene vergadering te Binnenwijzend gehouden, ten einde een grostal op te maken van candidaten voor het lidmaatschap der Prov. Staten in Noord-Holland. Op dal grostal werden geplaatst de hee- len J. Zijp Kz., lid van den Raad te Yen huizen Pool, notaris te Grootebroek j H. J. K. van den Steen, C. de Jong, P. Koojman en D- Kooyman, onderscheiden lijk burgemeesters te Spanbroek, Hoog- karspel, Andijk en Bovenkarspel. Ineen veelgelezen land- bouwblad worden levende padden te koop gevraagd tegen hoogstens f 5 per honderd. Deze worden door tuiniers in broeibakken gezet, waar zij schadelijke insecten veror beren. Te MAASTRICHT hebben twee jongens van 17 jaren zonder kwade bedoelingen eerst met elkander gebokst en daarna met pennemessen geduelleerd. Het gevolg was, dat een hunner een mes steek in de borst bekwam, die zijn leven in gevaar brengt en zijne overbrenging naar het gesticht Calvariënberg noodig maakte. Dit is het tweede geval van dien aard, dat binnen acht dagen daar ter stede heeft plaats gegrepen. Eergisterenochtend vroeg hebben, voor het eerst in dit seizoen, twee liefhebbers van badeu gebruik ge maakt van de zwemplaats in het Zwarte- water te ZWOLLE. Yoor de betrekking van gemeente-geneesheer van URK heeft zich nog altijd geen sollicitant voorgedaan. De jaarwedde bedraagt door mime subsidie ƒ2000.

Schager Courant | 1897 | | pagina 1