„Hermes". CLUBTOCHT Wieringerwaard. In de j.l. Vee-Uitvoer. In de maand Maart Uit en voor de Pers. PLAATSELIJK NIEUWS. naar Haarlem en Omstreken, Zondag 11 April. Afrit: met trein 104 Tan Alkmaar 9 uur. De 1ste captain. GEMENGD NIEUWS. Vergadering van den Raad der gemeente ZIJPE, gehouden op dinsdag 6 April 1897, des morgens ten 10 ure. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering, lezing cd goedkeuring der notulen, wordt overgegaan tot de lezing van de verordening op de stemdistricten, welke na lezing met alge- meene stemmen wordt goedgekeurd. In deze verordening werd o. m. vermeld, dat de stemming in het le district zal plaats hebben ter secretarie te Schagerbrug in de raadkamer; in het 2e district in de consistoriekamer der pastorie te Burger- brug. Volgt aanbieding gemeenteverslag. Daarna de rondvraag, waarbij de heer Morra informeert, of in zake de verdeeling der stemdistricten aan B. en W. om ad vies was gevraagd. Door Ged. Staten,* antwoordtVoorzitler. De heer Morra zegt, dat dan zeker ad vies geeeven is naar de denkbeelden van B. en W. De heer Feisser informeert, of dat advies van invloed is geweeBt op de meening van den Minister, of dat ook die reeds de meening van B. en W. was toegedaan. De Voorzitter kan daaromtrent niets zeggen, de Minister heeft het besluit ge nomen. De heer Nobel had hel wenschelijk en passend geacbt, wanneer B. en W. den raad mededeeling hadden gedaan van hun advies. Door de 5 heeren raadsleden, die een adres hebben verzonden tot het verkrijgen van 5 districten, is ook den raad kennis gegeven van hun voornemeD, dos had de heer Nobel het niet meer dan beleefd ge vonden, als B. en W. dit nu ook hadden gedaan. Louter als eene contra beleefdheid. Voorzitter beweert, dat het toch maar niet aangaat, om den raad elk advies van B. en W. mee te deelen. Door den heer Nobel wordt dat ook niet verlangd. Spr. had het nu gaarne ge zien, alleen als bloot e mededeeling. De heer Feisser beweert, dat deze ver deeling nog al ontevredenheid bij eenigen heeft verwekt. Voorzitter beweert, daaraan niets te kun nen doen. De heer Morra is dat niet met voorzit ter eens, daar het toch wel het werk van B. en W. is geweest, dat het zoo gewor den is. Van onzen kant, zegt Spr., is er alles aangedaaD, om het anders te krij gen, maar B. en W. hebben alles iu 't werk gesteld, om dat tegen te gaan. De heer Feisser drokt zijne bevreem ding uit, dat een denkbeeld, waar slechts 3 leden van den raad zich voor verklaar den, juist heeft gezegevierd. Voorzitter gelooft, dat, als, om 3 distric ten verzocht was geworden, die eerder verkregen waren. De heer Feisser oordeelt, dat zoo iets alleen kon geschieden met onbillijk te zijn tegen velen. De heer van Beusekom noemt deze ver deeling in 2 districten ook eene lamme verdeeling. Wanneer een klein ge deelte der burgers er van profiteert en een groot deel niet, geeft het, volgens spreker, ook niet veel. Hierna wordt de vergadering gesloten. -—Door de politieke Veree- niging Vrijkeid van Zuidscharwoude is met algemeene stemmen (32) Mt*. E. Fokker te Middelburg tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer geko zen, De heer Fokker heeft de candida- tuur aanvaard. Als antwoord op een door de suikerfabrikanten aan haar gezonden schrijven, heeft de vereeniging van land bouwers, die suikerbieten verbouwen, het volgende antwoord aan hare leden gezonden haar zelfzuchtig moederhart het zwijgen had opgelegd, vest besloten, zich niet ge wonnen te geven. En wellicht nooit in haar geheele le ven had zij zooveel welbespraaktheid aan den dag gelegd en nooit bad hare stem warmer en vaster geklonken dan op dit oogenblik, waarin zij de schoonste daad der ware zelfverloochening trachtte te vol brengen. Het eerste van den komenden dag viel reeds door het venster, toen de beide vrou wen van elkaar afscheid namen. Ilse gevoelde sich uitermate gelukkig, ha re toekomst lachte haar vriendeljjk toe en nadat sg na een korten doch verkwikkelgken slaap opstond, was die harde, lgdende trek van haar gelaat verdwenen. Mevrouw Steinacker en Ilse zaten met haar beiden in de ontvangkamer van de villa, toen het dienstmeisje aan ieder een kaartje overhandigde. „Walter riep Ilse vroolgk opspringend, zoodra zg een blik op het kaartje had ge worpen. ,Hjj komt, alsot hg geroepen is. O, hoe gelukkig ben ik, dat ik mijn broer eens weer zal zien.* Zg snelde haar broeder te gemoet; maar met een hoogrood gelaat bleef zg weldra staan, toen zg door de geopende deur Theodoor Rudeck gewaar werd. „Wat beteekent dat, Walter?" vroeg »g zacht. ,Gg zgt niet alleen." De student kuste haar hartelgk en trad vervolgens op de oude dame toe, om die har telgk te begroeten. „Ik vraag n verschooning, mevrouw, wan neer ik op eigen geiag het gewaagd heb, een vriend mede te brengen, die reeds op weg hierheen was. Hg vraagt n en Ilse om een gehoor in eene zaak, die hem zeer na aan het bart ligt en ik heb hem beloofd, zgn voor spreker te zgn, opdat gij zgn verzoek niet zult weigeren." „Wellicht had hg zulk eene voorspraak niet noodig gehad," antwoorde de oude dame met bewonderenswaardige kalmte. „Het is mgu- Aan de landbouwers die suikerbieten verbouwen. In antwoord op ons schrijven, bedoeld in onze circulaire 15 Maart, ontvingen wij van den heer Joh. C. Veenhugzen Bamens de gezamenlijke suikerfabrikanten den hier onder afgedrukten brief met bijgevoegd reglement op het gebruik van de weeg bruggen. Nu door h. h. fabrikanten voor een gioot deel aan onze bezwaren is te gemoet gekomen, achten wij contracteeren, wat de voorwaarden za igaat, al zouden wij die in enkele opzichten anders wenscheD, alleszins mogelijk. Wat deo prijs betreft, zoo is het ons niet mogen gelukken, dien verhoogd te krijgen. In hoeverre f 8.50 ook na de wijziging der voorwaarden als een loo- nende prijs te beschouwen is, moet ieder bieten ver bouwer voor zichzelf uitmaken. In de gegeven omstandigheden es met het oog op het vergevorderde tijdstip meent ons bestuur zich van het geven van advies te moeten onthouden. Eet Hoofdbestuur der vereeniging van Land bouwers, die suikerbieten verbouwen-. K. J.A. G. COLLOT d'ESOURY,Voorzitter. C. J. HOCKE HOOGENBOOM, Secretaris> Als men (zegt het Dagblad) tegenwoordig de reclames leest van zooge naamde geldersche winkels, zou men mee- nen te leven in een land van louter melk en honig. Op iedere hoeveelheid boter krijgt men cadeau een onbijtkoek of een pak chocolade, welke toch zeker niet thuis behooreu in geldersche winkels. De mooiste reclame van jovialiteit lazen wij op de Hoefkade in DEN HAAG. Daar krijgt men, wanneer men een pond boter koopt, een half pond cadean, plus vijf eieren of twee ons koffie! Met ingang van 1 Mei a.s. is benoemd tot postbode, voor een gedeelte der wijk Zuid-Zljpe, de heer W. Blaauw te SINT MAARTEN. Deze betrekking was reeds vacant, wegens benoeming van zijn broeder als brievenbesteller te Schagen. maandag gehouden vergadering van ons Nutsdepartement werd tot afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering gekozen de heer R. Visscher. Op voorstel van den heer Wijker werd besloten, nogmaals te overwegen, of vanwege het departement ook pogingen kunnen worden aangewend tot wering der werkloosheid, gedurende de wintermaanden. De Voorzitter be dankte den heer Wijker voor diens bemoeiingen in zake de gehouden soirée, waardoor het nadeelig saldo der kas is vereffend. Heteindexamen van den Landbouw-wintercursus te Wieringer waard zal worden gehouden op Zater dag 10 April S.B., des avonds te 6 uur. zijn oit Nederland langs het grensstation ROZENDAAL naar het buitenland ver zonden 441 waggotis vee, ter aangegeven waarde van f 550.000. In Maart 1896 bedroeg de uitvoer 1235 waggons, met eene waarde aan vee van f 1.400 000. Als historisch meldt men aan De Stand, het volgende Bij een bestuurslid eener bestaande kies- vereeniging ergens in het Noorden van ons land vervoegt zich iemand, die voor de eerste maal als kiezer op de lijst voor komt en zegt ouder drie voorwaarden lid der vereeniging ts willen worden, nl. wan neer men hém er voor wil instaan, dat er verkregen wordt lo. Algemeene dienstplicht2o. Leer plicht en 3o. Algeheele afschaffing van alle belastingen. Toen hem te kennen werd gegeveD, dat vooral dit laatste wel nimmer bereikt zou worden, zeide hij zich verwijderende beer Rudeck niet waar? Zeg nw vriend, dat hij welkom is." Ea toen Rudeck eeu oogenblik later aar zelend den drempel overstapte, zijns ondanks diep getroffen door de gebogen en in 't zwart geholde gestalte der diep bedroefde moeder, nam zij, nog eer hij een woord had kunnen zeggen, de hand van Ilse en strekte hare rechter deo bezoeker toe. „Ja, ge zijt mij welkom, mijnbeer Rudeck. Ik weet alles en ben den dood te nabij, dan dat ik nog op mjjne verantwoording nemen durfhet gelak van twee menschen in den weg gestaan te hebben. Mijn toon heeft dit meisje tot mijne dochter gemaakt, en ik maak nu gebruik van mgn recht als moeder, nu ik Ilse aan u overgeef. Ik hoop, dat het u vergund moge zgn, haar gelukkig te maken, en de rozen der vreugde weder op hare wangen te tooveren. „Wanneer mijn geliefde doode toornig op u neder ziet, behoeft daarom geen schaduw op uwe vreugde te vallen; ik zal spoedig genoeg bij hem zgn, om hem rekenschap af te leggen en n beiden met hem te verzoenen." Het was haar ondoenlijk, verder te spre ken. Theodoor Rudeck boog zich, diep be wogen, over hare hand, om daarop vol innig heid een kus te drukken. Hij wilde spre ken, doch mevrouw Steinacker verhinder de hem dat, doordat sjj zieb tot Walter wendde. „Kom Walter, laten wij beiden maar gaan. Wat zij met elkander te babbelen hebben, zullen zij 't liefst onder vier oogen vertellen. Ik geloof, dat zjj reeds lang genoeg naar dit unr hebben verlangd." Zij liet zich door den stadent de kamer uitgeleiden de beide achtergeblevenen ech ter ondervonden den waren zegen van dit grootmoedige hart. De professorsweduwe lachte in stilte over de goede resultaten van hetgeen zij gedaan had. EINDE. dat hem dan ook rijn kiesrecht bitter weinig kon schelen. Gistermorgen vergader de te ALKMAAR de centrale liberale kiesvereenigirig in dat hoofdkiesdisirict. In de vier bestaande vacatures van het bestuur werden gekozen de heeren: W. Kooiman, burgemeester van Koedijk; J. Vis te Oudkarspel, jhr. mr. P. van Fo- reest te Heiloo en mr. A. P. H, de Lan ge te Alkmaar. Met algemeene stemmen werd aangenomen, een voorstel tot samen smelting van de liberale kiesvereenigirig „Eensgezindheid* met de centrale. De candidaststelling (vacature mr. A. P. de Lange) is bepaald op 12 dezer. Een droevig ongeval had eergisteravond te AMSTERDAM op de spoorbaan nabij de Willemspoort plaats. Eenige jongens waren daar op de rails aan 't spelen en verkeerden, door af- en aanrijdende treinen, in gevaar. Een sgent, dit ziende, ging naar hen toe en joeg ze weg. Ongelukkigerwijze struikelde de agent en viel hij op de rails, juist, toen de trein in volle vaart kwam aansnellen. De on gelukkige werd overreden en gedood. De minister van binnen- landsche zaken heeft heden per telegraaf aan de bnrgemeesters van Oodorp, Oter- leek, Koedijk, 8t. Pancras en Warmen- hnizen bericht, dat hij' geen termen heeft kunnen vinden, om de verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer iu het hoofd kiesdistrict Alkmaar een dag later, alzoo op 21 April a. s., te doen plaats hebben. Aaneensluiten De oproeping tol aaneensluiting, met het oog op de aanstaande algemeene verkiezingen, tol alle hervormingsgetinden gericht door een tachtigtal mannen van goeden naam, uit verschillende oorden des lands, geen deel uitmakende van de Tweede Kamer, ofschoon onder hen personen voorkomen, die hunne sporen hebben verdiend op politiek gebied, heeft, zegt de Arnh. CL, aanspraak op waardeering. Dat daaronder geen Kameileden voor komen, vermeldt het blad met opzet, omdat het goedkeurt, dat daardoor aan deze op roeping elke persoonlijke beteekenis ont nomen wordt, ff Het zijn leden van de liberale partij, beducht voor de verschijn selen van den dag, voor de duchtige oorlogstoerustingen van de Katholieken en de nu reeds gebleken bereidwilligheid van de Standaard-mannen, om met die Katho lieken evenals iu 1888, arm in arm ter stembus te gaan, die eene Dederlaag voor de liberale beginselen in Juni 1897 vreezeD, en allen, wien deze beginselen dierbaar zijn, oproepen tot aansluiting, tot schonder aan schonder geschaard staan, om dit onheil te voorkomen." Toch heeft het blad grond voor beden king. „Wij meenen, dat deze predikers van den politieken vrede zich van het be lang en de toekomst van de vrijzinnige beginselen in ons vaderland eene voorstelling maken, die van kleinmoedigheid niet is vrij te pleiten; dat zij, om een dadelijk gevaar, door ons niet geheel ontkend, een grooter over het hoofd zien, dat op een gegeven oogenblik ongetwijfeld tegenover de vrij zinnigen zal komen te staan, wanneer zij zich niet laten leiden door politieke wijsheid en voorzichtigheid." Het oogenblikkelijk gevaar ligtmeent het blad, in eene overwinning van de ver- eenigde clericale partijen, van het weder herlevend monsterverbond van 1888, bij de Juniverkiezingen. Maar meer dan eene bloote verwachting is dit niet. „De be slissing van Juni 1897 zal gegeven worden door de groote massa der nieuwe kiezers en wie den nederlandscheu werkmansstand kent, weet zeer goed, dat, wat de clericale leiders ook snoeven en brageeren, de groote meerderheid van dezen aan den leiband van geestelijke leiders ontwassen is.* Het blad wijst er o. a. op, dat, waar men in 1888 zoo beducht voor was, dat het monsterverbond, wegens onderling wan trouwen en heterogeniteit tot opbouwen on bekwaam, alle liberale instellingen zon gaan albreken, dat niet geschiedde. «Het eenig resultaat van de clericale overwinning van 1888 voor de natie is ten slotte geweest de reactie van 1892, toen de kiezers aan het clericaal régime een einde maakten, en eene regeering kon opfreden, die de oude liberale veerkracht weder teruggevonden had, en haar bezigde, om de lang verlangde, maar door velen uit wanhoop opgegeven hervorming van het belastingstelsel tot stand te brengen, waarop de onderteekenaars van de oproeping tot aaneensluiting zich beroepen. Tijdens de nederlaag van 1888 tot 1892 hebben de liberalen derhalve zich hersteld. Welke reden is er nu om aan te nemen, dat, indien Juni 1897 inderdaad eene herhaling van 1888 mocht aanbrengen, de gevolgen anders zullen zijn Dat de bestaande liberale partij in de Tweede Kamer voor een oogenblik daaronder allen begrijpende, die niet katholiek, niet anti-revolutionair, niet conservatief zjjn thans evenzeer als in 1888, rast, herstel van kracht en gezondheid noodig heeft, zal niemand loochenen." Veel geringer dan het gevaar van eene tijdelijke nederlaag is, meent het blad, het gevaar van een aaneensmedsnter wille van dadelijke, tijdelijke oogmerken, van ele menten, die op den dunr niet zonden konnen blijven samengaan. „Eene partij, samenge steld uit deelen met weinig samenhang, met weinig overeenstemming, niet een drachtig noch homogeen len opzichte van de beginselen en de uitvoering en toepas sing van beginselen, is riet veel minder machteloos dan een monsterverbond van clericalen, alleen door de negotie van anti-liberalisme verbonden." Wel zeggen de mannen, die het stuk hebben onderteekend, dat de verdeeldheid zoo groot niet is als ze schijnt, doch in dien dit zoo was, vanwaar dan die verbol genheid tegen de Liberale Unie en haar bedrijf? vraagt de Arnh. Ct. Waarom dan niet op eene andere wijze dan ge schiedde, geestverwanten te gemoet getre den, die zich binnen den kring der liberale beginselen bewogen P En wat de ruimte, die schakeering toelaat, en bet samenwerken van voorzichtigen en vnrigen (qualificatiën, die het Hldb. niet zonder pro test overneemt) betreft,voor eene werkdadige, practische doeleinden beoogende partij is eenheid van handelen, duidelijke overeen stemming omtrent doel en middelen eeD eerste vereischte; de „voorzichtige" en de vorige, samengespannen, compenseeren elkanders eigenschappen alleen ten nadeele van den goeden gang". Dit alles, meent het blad, verdient overweging en nadenken. „In den moei lijken, politieken toestand, waarin de libe rale zaak in Nederland verkeert, is het noodig, de oogen vooruit te richten. Niet vragen naar de onmiddellijke toekomst ea het belang van de liberale partij van het oogenblik, alleen maar onderzoeken, langs welken weg de liberale beginselen op vas te, duurzame grondslagen in de verdere toekomst ons land kannen beheerschen. Is dit alleen mogelijk door tijdelijk van rechtstreekschen invloed op 's lands zaken alstand te doen, dan gebieden de vader landsliefde en de gehechtheid aan het be ginsel ons, dit offer te brengen." Schagen, 7 April 1897. Haar tweede en laatste winterconcert heeft Harmoniekapel zondagavond j.l. ten locale van D.van Twui- ver gehouden. Deze uitvoering mocht zich verheugen in eene tamelijk goede opkomst, dat ons ter wille van de kapel groot genoegen deed, daar de vele moeite, die aan de vertolking der respectievelijke nummers wordt besteed, veel waardeering waard is. Het programma bood een 8-tal num mers vol afwisseling aan en werd in zijn geheel aitstekend afgeblazen. O. i. waren „Strijdzang der Geuzen* en „Mosaique de 1'Opera 1'Ombre', en niet te vergeten de gloedvolle toonzettingen van den heer L. A. Schouten „Lentegroet* en „Koe koek" de meest sympathieke nummers. De ze verschillende nummers waren vol kleur en schakeering, vol afwisseling. De heer Th. Werner gaf eenige soli voor violoncel en wij brengen der Harmonieka pel gaarne holde, dat zij op eene dergelij ke wijze haren concerten eene aantrekke lijkheid te meer verleent. Het spel van den heer Werner heeft menigeen met ons meegesleept en met groot genoegen hebben wij geluisterd naar de melodiense tonen, die de heer Werner aan zijne violoncel weet te ontlokken. Een daverend applaus noopte den heer Werner, het publiek nog een toegiftje te geven, dat door zijne grilli ge muziek aangenaam heeft aangedaan. De door den heer Werner uitgevoerde nummers waren „Melodie* F. Coenen „Ave Maria", F. Schubert„Caatilena", G. Goetermann „Romance", E. Fischer ffSehlnmmerarie', D. Auber; „Traümerei*, R. Schumann. Door de Afdeeling Schagen der Liberale Unie is in hare zaterdag j.l. ten locale van den heer D. van Twuiver gehouden vergadering tot candidaat gesteld voor de a.s. verkiezing van een lid der Tweede Kamer, met algemeene stemmeD, de heer Mr. E. Fokker te Middelburg. Het bestuur der Zangver- eeniging Euterpe is, nadat het met inej. Kapel niet tot eene overeenkomst is kannen geraken, er in geslaagd, zich de medewer king te verzekeren van mejuffrouw Olga Isaae (sopraan) van Amsterdam. Alhoewel reeds in een paar bladen vermeld heeft gestaan, dat de Gewestelijke Gymnastiek-uitvoe ring alhier zal plaats hebben, is eerst in eene zondag j.l. te Amsterdam gehou den vergadering besloten, eene definitieve toezegging te doen. De plaatselijke feest commissie, waartoe reeds eenige heeren toezegging hebben gedaan en anderen nog znllen worden nitgenoodigd, zal zoo spoe dig mogelijk eene gecombineerde vergade ring met het bestuur van het Gewest Noordholland houden, om de noodige maatregelen te treffen. Dus nn eerst kunnen wij onze gemeen te geluk wenschen, dat de Gewestelijke Uitvoering ons iB. Wij maken onze lezeres sen en lezers attent op eene in dit blad voorkomende advertentie, betreffende de verlenging van den geldigheideduur van retourbiljetten met het Paaschfeest. De Zwemvereeniging „de Wiel' h6eft op hare statuten de konink lijke goedkeuring verkregen. Maandag j. 1. hield het Be stuur van denNoord-Hollandschen-Kolfbond zijne gewone jaarvergadering te Amsterdam. Besloten werd de groote kolfwedstrijd dit jiar op 25 en 26 Mei iu het Noord- Holl. Koffiehuis van den heer D. van Iwuiver te houden. Yoor den wedstrijd zullen belangrijks prijzen, benevens medail- les, worden beschikbaar geBteld. Zoo mogelijk zullen de wedstrijden op den tweeden dag door eene matiné3 musicale worden afgewirseld terwijl men op den avond van dien dag andere feustelijkheden hoopt te organisee- ren. Tot de 180 leden, die de Bond telt behoort de keur uit de kolfwereld en reeds nn knnnec wij verzekeren, dat vele spelers van naam in de baan zullen komen. Die beide Meidagen beloven dus aan de liefhebbers van het echt hollandsche spel een interessant genot. Vorsten en hunne honden, Bijna ieder der heerschers in Europa heeft een of meer honden. Zoo is bijv. de Tsaar van Rusland op zijne wandelingen steeds vergezeld van twee prachtige deen- sche jachthonden, wier waakzaamheid en kracht hij beschouwt als zijne beste bescher ming. Men heeft dikwerf gezien, hoe de ern stige vorst met zijne reusachtige lievelingen speelt en ben allerlei kunststukjes laat doen. De dieren zijn bijna altijd bij hem. De koning van Griekenland deelt de voor liefde van den Tsaar voor deensche hon den, wier schranderheid en spier kracht bijzonder groot is. Bij den min sten wenk van hun meester zouden zij ieder neerwerpen, die met een boos opzet naderde. Ook de Keizerin van Oostenrijk heeft hare lievelingshonden, dio baar steeds vergezellen, als zij uit rijden gaat. Maar de merkwaardigste van alle vor stelijke honden is zeker de gunsteling van grootvorst Alexis van Rusland. Dit dier is volstrekt niet van aristocratische afkomst; voor drie jaar was het nog het eigendom van fransche visschers, die in het Zuiden van Frankrijk hnn bedrijf uitoefenen en eene bijzondere soort honden van gekruist ras meenemen op zee, waar de dieren heel bekwaam zijn in het op vangen der visschen, die uit het net springen. Zij kannen voortreffelijk zwemmen en bezitten zooveel kracht, dat zij in staat zijn, menschen voor verdrinken te redden. De hond van den grootvorst heeft reeds niet minder dan zes menschenlevens ge red. Toen grootvorst Alexis zich voor ongeveer drie jaren in Biarritz ophield, ging hij op een zeer stormachtigen avond aan het strand, om den aanblik van de vreeselijk onstuimige zee te genieten. Hij stond op een in zee uitstekend rots punt en beschouwde het grootsehe schouw spel. Aan den voet der rots sloeg plotseling eene visschersschuit om en op hetzelfde oogenblik zag de grootvorst, hoe een groote hond zich met woedend geblaf in de golven stortte en den een na den an deren van de mannen, die in het water waren geworpen, aan land sleepte, terwijl de menigte op het strand met luid ge roep het moedige dier aanspoorde. Toen de grootvorst naderkwam, om den viervoe- tigen levensredder te streelen, werd hem door den eigenaar verzocht, den hond als geschenk aan te nemen. E en onsmakelijke drank. Er is onlaDgs de aandacht gevestigd op het feit, dat de dronkenschap onder de arm ste inwoners van Edinburgh veelal moet worden toegeschreven aan het gebruik van een mengsel van brandspiritus en paraffi- ne-olie. Een deel van de versch bereide whisky schijnt steeds te bederven, en men vermengt dit met brandspiritus en verkoopt dit sis politoer. De arme werklui gebruik ten het evenwel als drank en om dit te beletten, besloten de autoriteiten, er nog wat naphta of paraffine bij te voegeD. Ook dit hielp niet en de hoogst onsmakelijke drank wordt onder den naam van d/oa- miet door zeer velen gedronken. In de arme buurten kan men telkens groepjes manoen en vrouwen zien staan in zeer kenoelijken staat met eene flesch dynamiet in de eene hand en een ond vleeschblik vol water in de andere, om daarmede de drank te verdunnen en drinkbaar te ma ken. De menschen vinden het vocht ze ker niet lekker, maar zij wenschen zio te bedrinken en dat doel bereiken zij °P deze wijze vlug en goedkoop. De kleine hoeveelheid brandspiritus en naphta zul en hun, die er aangewend zijn, wel niet vee schade doen, maar de onzuivere alcoho die de grondstof levert voor den drank, moet toch op den duur nadeelig werken, vooial op het zenuwstelsel. In het noorden van Ierland kwam dronkenschap door aether zeer veel voor, maar toen men deze ont duiking van de verplichtingen aan de schat kist ontdekte, werd er spoedig een eind aan gemaakt. Misschien zou ook hier een dergelijk optreden helpen. Eenander. „Maar Heijmans, je drinkt te vee snaps." „Ik zal ja zeggen, als ik een glaasie gedronken heb, ben ik een heel anuer mensch, en wat kan het mij schelen, men van een ander zegt

Schager Courant | 1897 | | pagina 2