hsverst Zondag 11 April 1897. 41ste Jaargang Ho. 3194. van Bij dit Nummer behoort een Bijvoegsel. GemeenteSchagen. Bekendm aki u^en, Onderwijs. De vraagbescherming of niet, §§881 SiÊISS-, AJïsrtïitis- k Laiilinl Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: Laan, B 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W 1 \T R E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. POLITIE. Ter Secret-.rie dezer gemeente zijn in lichtingen te bekomen omtrent 2 bewijzen van 7*0 aandeel in de 2e klasse der Staats lot» rij en één lot van de Alkmasrscbe verloting. Burgemeester en Wethouders van Scha- gen brengen ter kennis van de ingezetenen le dat bet toelaten van nieuwe leer lingen op de openbare lagere school aldaar zal geschieden op den Eersten Mei a.s„ en alsdan kunnen worden toegelaten de kinderen, geboren in het jaar 1891; 2e dat de ouders der betalende scholie ren, welke dezen wenschen toegelaten te zien, daarvan aan het Hoofd der School, den heer Ressing, kennis motten geven voor den 25 dezerook voor leerlingen, die onderwijs wenschen te ontvangen in de franscbe-, dsitechc- of engelsche ta len. Se dat verzoeken om kosteloos onder wijs voor de nieuwe leerlingen alleen moe ten worden gedaan ter gemeente-secretarie vóór den 23 dezer. De geboorte— en vaccine bewijzen moe ten hij de toelating tot de school worden medegebracht. Schagen, 9 April 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Scha gen brengen ter algemeeue kennis, dat ver- gunnirg voor de uitoefening van den klein handel in sterken drank is verzocht door GijsbertUS Plevier, voor perceel No. 20 van Wijk E, aan de Hoogzijde alhier. Sch:geu, 9 April 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. zal bij de aanstaande verkiezingen zonder eenigen twijfel eene groote rol spe len. De r. katholieken hebben die vraag op hun program in bevestigenden zin beantwoordhet ontwerp-program der anti-revolutionairen geeft er een ant woord op, dat meer dan ééne richting schijnt te moeten bevredigen, en om van anderen te zwijgen het Comité tot bescherming van den nationalen ar beid, landbouw en nijverheid werpt het beschermingsvraagstuk als een twistap pel op, die de politieke partijen zal ve r- deelen. Wij behoeven onzen lezers niet te verze keren, dat wij vóór het vrije ruilver keer zijn; wij hebben ook geen aanlei ding, om de gronden daarvoor op dezen oogenblik te ontwikkelen. Daarvoor zal de strijd over deze diep ingrijpende vraag zich eerst wat nader moeten ont wikkelen. Waar wij nu op wijzen wil len, is ditdat, wanneer de strijd tus- schen de voorstanders van vrijen handel en beschermende rechten bij de stem bus gevoerd moet worden, men die vraag zuiver en klaar stellen en beantwoorden moet, en niet haar in vormen hul len, waardoor zij verwarring brengt in de gelederen, wij zouden taast zeggen van alle partijen, behalve de r. katholie ke die onvervaard vóór het beschermend stelsel partij koosNeen, zelfs deze partij staat aan meeningsverschil op dit punt bloot, want niemand minder dan Dr. Schaepmau, heeft verklaard, dat hij op dit punt van het programma zich zijne vrijheid voorbehield, en men kan er op rekenen, dat hij, dit doende, in den geest zijner kiezers en wellicht ook in dien van andere aanhangers van den dichter-staatsman gesproken heeft. Eigenlijk behoorde men dit vraagstuk buiten den staatkundigen strijd te hou den, want het is geheel eene vraag van staathuishoudkunde, eene vraag van maat schappelijk belang, die op de staatkun dige partijgroepeering geenerlei invloed heeft,zoodat men onder alle partijen voor- en tegenstanders van bescherming en van vrijhandel aantreft. Wat baal het echter, daartegen te prediken, als de belangen van do beurs in het spel komen Maar, zooals gezegd is, men dient dan toch het stichten van verwarring binnen de engste grenzen te bepalen en de ver warring niet grooter te maken dan zij uit den aard der zaak al zijn zal. Verwarring stichten, dat doet het Comité tot bescherming van den nationalen arbeid, landbouw en nijverheid. Dat het de dwa ling aanhangt, dat de nationale arbeid, landbouw en nijverheid er beter van wor den zullen, als zij „door het heffen van matige invoerrechten worden beschermd, laten wij onbesprokonmaar het laat ieder vrij in zijne staatkundige beginse len en verzoekt allen, die met het doel en streven van het comité instemmen, „ieder „voor zich in zijn kring en in zijne kies- vereeniging, bij het stellen van can- „didaten voor de Staten-Generaal, dien „candidaat hunner richting en begin selen den voorrang te helpen erlangen, „die verklaart te zullen medewerken „tot het verkrijgen eener herziening en „uitbreiding van ons tarief van invoer rechten.* De beschermiDg komt ons hier in zeer nevelachtig gewaad en in bijna ontastbare gestalte te gemoet, maar op dit punt komen we straks terug. Nu vragen we alleen, wat die voorstanders van doel en streven van het Comité doen moeten. Hun' medestanders den voorrang helpen erlangen in hun' kring. Goed. Maar als zij dat doen, zullen zij de tegen standera van dat doel en streven ook wakker schudden, en dan zal men scheu ring brengen in zijn' staatkundigen kring of in zijne kiesvereeniging. Die zal men daardoor verzwakken en alzoo de kansen verhoogen der staatkundige partij, die het meest beslist voor de bescherming heeft partij getrokkenDit zou misschien zeer naar den zin zijn van het Comité, dat om staatkundige beginselen blijkbaar niet veel geeft, want anders zou het zij ne medestanders op dat punt niet geheel vrij laten maar zou dat ook in de be doeling liggen dier medestanders, die om hunne staatkundige beginselen wel geven, en de zegepraal der bescherming niet koopen willen voor de nederlaag hunner partij Men bedenke wel, wat de ge volgen zijn, eer men aan deze lokstem gehoor geeft, en vrage vooral, waarheen zij voeren zal. Want in eiken kring en in elke kiesvereeniging,waarin voor- en te genstanders van bescherming voorkomen, zal dit vraagstuk bij de keuze van een candidaat zich doen gelden, en zal de meerderheid het winnen. Maar om dit te zeggen, behoeft geen circulaire van een opzettelijk voor de bescherming opgericht comité te worden rondgezonden. Komt, zegt dan, op welken weg Gij Uwe volgelingen voeren wilt! De anti-revolutionaire partij zet bescher ming op haar verkiezingsprogram, doch in een vorm, die tot eenige vragen en twijfelingen aanleiding geeft Het pro gram moet nog worden vastgesteld, wellicht kunnen de lijnen nog wat scher per getrokken worden. De bescherming komt er op twee plaatsen voor, beide in een eigen vorm en met een eigen doel. Zij komt voor onder de afdeeling „voor arbeid", aldus: „Uitbreiding en wijzi ging van het tarief van invoerrechten op bewerkte artikelen". Welnu, die „be werkte" artikelen en de plaatsing onder de maatregelen voor den arbeid geven dui delijk het doel aan: men wil het buiten- landsche werk weren, om den binncnland- schen arbeider werk te verschaffen. Ten overvloede zij ook hier herinnerd, dat wij het ondoeltreffende van dit middel on besproken laten. Doch wij wijzen er met te meer nadruk op, dat om het eigenlij ke doelden arbeider meer werk te verschaffen, te bereiken, do werking van dat gewijzigd tarief moet zijn het bui- tenlandsch fabricaat te weren zoodat dientengevolge de fiscus bij die herzie ning geen baat heeft. Wij wijzen daar met nadruk op om de eigenaardige in kleeding van de tweede beschermende zinsnede, die „voor den landbouw" dient daar heet het tijdelijke „tegemoetkoming aan den graanbouw door premie-verlee ning in verband met heffing van invoer rechten". Let welniet door, maar in ver band met invoerrechten.Zoo is er ook spra ke van premie-verleening en niet van prijs- verhooging. Derhalve, terwijl men eerst den arbeider meer werk belooft, bespaart men hem hier de vrees voor dcrur brood. Men zal den landbouwer niet door graanrechten, maar door graanpremiën helpen. Dus nu zijn de boeren en de arbeiders allebei klaar. Kan het mooier? In de toelichting spreekt men wel is waar ook van graanrechten heel lie ve, kleine, geen kwaad doende graan rechten. Maar op het programma btaan ze niet. Maar nu eene vraag. Die premies voor den landbouwer in welken vorm die gegeven zullen worden, blijkt niet, zullen afkomstig moeten zijn van de invoerrechten, die voor den ar beider het buitenlandache werk weren moeten, maar als zij dat doel bereiken, waar moeten dan de landbouwpremiën vandaan komen P En zoo de landbouwpremiën wel voor den dag komen, wat komt er dan te recht van de bescherming van den ar beider Deze heele formuleering van beide programma-nummers bewijst, dat men wel vele goede uitzichten openen, maar toch liefst de tegenstanders der bescher ming niet al te hard afstooten wil. Daarom is er ook sprake van tijdelij ke tegemoetkoming aan den landbouw. Jawel, wat er van dat tijdelijke terecht komt, leeren de suikerpremiën. Zelfs de poging, om ze een weinig in te krimpen, lokte een heftigen tegenstand uit, en voert nu tot een bitteren strijd tusschen de fabrikanten en bietenboe- ren. Eu dat de laatsten, voor wie ve len die premiën verlangden en verkre gen, er zijde bij spinnen, is ook niet gebleken. Wel is het daarentegen te vreezen, dat ook die graanpremiën niet precies in de zakken der boeren terecht komen. Doch dit is alweer een onder deel van het beschermingsvraagstuk zelf, en wordt thans niet door ons be sproken, maar wat tot ons onderwerp van heden wel behoort, is deze vraaghoe wij die onderscheiden punten op het an ti-revolutionair program te verstaan heb ben, hoe men zich de uitvoering denkt, hoe men wil voorkomen, dat er niet te verwezenlijken verwachtingen worden ge wekt Men kan op een verkiezings program wel mooie formules opstellen maar in den handel komt het op cijfers aan en moet men bij het credit ook het debet in aanmerking nemen het saldo moet een batig zijn, wil men winst behalen en om winst voor land en volk moet het te doen zijn. Binnenlandsch Nieuws. Verslag van de vergade- ring van den RAAD der gemeente WIERINGEBWAARD, gehouden deD 5 Apr 1 1897, des voormiddags ten 10 ure. Aanwizg alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen voorgelezen en onder dankzegging aan den sccretar s, goedgekeurd. De Yoorz. brmgt ter tafel le. Een besluit van h. h. Ged. Sta ten dezer Provincie, d.d. 3 Marrt jl., n°. 66, tot goedkeuring van het raadsbesluit, d.d. 9 Febiurri ji., waarbij de jaarwedde van bet hoofd der openbare ligere school is ver hoogd met 1 50. 2e. Een schrijven »an h.b. Ged. SU ten dezer Provincie, d.d. 24 Februari jl., no. 53, houdende mededeeling, dat art, 100 der Algemeene Politie—verordening dezer gemeente aan H.M. de Koningin ter ver nietiging is voorgedragen wegens strijd met hit algemeen belang. 3e. Het Proces-verbaal van de door Burgemeester en Wethouders d.d. 27 Maart j. 1. gehouden kasveiificatie, waaruit blijzt, dat zich overeenkomstig boeken en bescheiden iu kas bevindt eene som van f 9.055. 4e. Een beredeneerd verslag van den torstand van hrt onderwijs in 1896, vermeldende o. a., dat op 1 Januari jl. op de Openbare Lagere School alhier on derwijs genoten 78 j. en 96 m., totaal 174 kinderen; van dit aantal kwamen 4 j. en 4 m. uit Barsingerhorn. Herhalingsondetwijs genoten 13 j. en 8 m. Op de bijzonder gr subsidieerde school gingen over het afgelcopen jaar 13 jon gens en 4 meisjes; 2 der jongens kwamen uit Anna Paulowna, terwijl 3 kinderen, 1 j. en 2 m., uit deze gemeente onder wijs ontvingen op de school te Kol- hom. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 5e. EeD adrts van den heer D. Bax, gemeentegeneesheer, d.d. 20 Maart jl., waarbij genoemde heer verlof vraagt, voor eigen rekening eene brongas'eiding te mogen aanleggen in het hois (gemeenteëi- gendom) dat hij bewoont, mei verzoek, bij eventnëel vertrek, nederlegging der betrek king of anderszins, de gasinrichting tegen taxatieprijs te willen overnemen. Hieriegen hebben Burgemeester en Wethouders geen bezwaren en stelt de Voorz. namens het college voor, gnnstig op het adres te beschikken. Overeenkomstig het voorstel vaa den heer Groneman, om aan de vergunning toe te voegen, dat het onderhoud ten laste van den aanlegger komt en de put in overleg met 'net gemeentebestuur moet worden geslagen, wordt eene gunstige be schikking genomer. 6e. Stelt voorz. aan de orde benoe ming van een stembureau voor de a. s. verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer, op 20 April a. s., en zoo noodig voor de herstemming op 4 Meid. a. v. Tot leden worden benoemd de heeren J. L. 1. Groneman en A. Sleutel, de overige raadsleden plaatsvervangers. 7e. Wordt overgegaan tot vaststelling van het kohier voor de hondenbelasting op een bedrag van f 203. Voorts wordt tes 8e. Het kohier van den Hoofdelijken OmsLg in behandeling genomen en ten slotte vastgesteld op een bedrag van f 3233.—. Niets aieer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. Raadsvergaderingte Nieu we Niedorp, op dinsdag 6 April 1897, 's namiddags h If drie. Present allen. Voorzitter de Burgemeester. Na opening der vergadering worden door den secretaris de notulen der vorige bijeenkomst gelezen en zonder op- of aan merkingen goedgekeurd, met dankzegging voor accurate en uitgebreide notukering. Aan de orde i8 de ber.oomiDg van een sttmbu e u voor de verkiezing tan ean lid der Tweede Kamer op 20 April, en, in geval van herstemming, ook op 4 Mei aanstaande. Tot stcmopnemers worden benoemd de heeren Koopman en Wijn, ter wijl eventueel de heer Ralff den Voor zitter en de heer Kuilman een der leden zal vtrvangen. Verder wordt bepaald, dat de Algemee ne Armen en de Nederlandsch Hervorm de Wtezenadministratie rekening en verant woording zullen doen in de vergsdering ran 21 April s.s. Was in vroegere vergaderingen al eens de meening geuit, dat eene andere regelirg van den hoofdtlijken omslag wenschelijk waremen besluit thans, met het oog op de door de wet te wijzigen gemeentein komsten, de oude ïegeling alsnog (e be houden. Aan den draaimolenreiziger Bregman wordt op zijn verzoek vergunning gegeven, zijn draaienden pleiziertrein tijdens de Pink- sterkermis op het kerkplein te plastssn. Een, s taande de vergadering, ingekomen verzoek van den hoer J. Krap, om hem f 5.— te geven tot aarrkoop van leer, wordt voor kenoisgevirg aangenomen. Voorts neemt men na lezing vcor ken nisgeving aan eene missive van h. b. Ge deputeerde Staten, 21 Maart '97, No. 102, waarbij vastgesteld is terugontvangen den ligger der wegen en voetpadeD en waarin toezending van het dubbel der kaarten en liggers en opgave »an de geheele kosten wordt verzocht. De helft dezer kósten zal door Ged. Staten worden gerestitueerd. „Alsvoren* het Piovinciaalblad No. 32, vermeldende de officieele vaststelling van genoemden ligger, met de redenen, waar om het daartegen ingebrachte bezwaar van de heeren Ralff en Coster ongegrond wordt verklaard. De Burgemeester wordt gemachtigd, maatregelen te nemen, als reclamanten in hun verzet mochten volhardeir, wat de heer Ralff niet gelooft. Het verzoek van den heer Rijksont vanger, om voor ei»en rekening een paar deuren te mogen plaatsen in den zij voormuur vao het door hem bewoonde huis, of in de schatting daar achter, tot berging van hit en rijtuig, wordt op voor stel van den heer de Moor toegestaan, met bepaling echter, dat bij het eventueel vertrek van adressin», deze desverlangd alles op den thans bestaanden voet terug brengt. De Voorz. deelt mede, dat bij de ge houden verificatie, de gemeentekas niets bevatte dan eenige ongeteekende manda ten, en stelt namens Burg. Weth. voo*, eene kasleeaing aan te gaan. Na eenige bespreking zal overeenkom stig dit voorstel eene kasleening worden aangegaan, groot f 2100.zoo mogelijk bij de Ned. Herv. Weezenadministratie. Nog besluit men, op 's Voorz. voorstal, stempels, benoodigd bij de verkiezingen naar de nieuwe wet, aan te schaffen, en vrij stelling te vragen van het invoeren van vrije- en ordeoefeningen als leervak in de lagere school. Hierna doet Voorz. de rondvraag, waar bij de heer Kuilman vraagt, of het der schoolcommissie (Burg. en Welh.) bekend is en zoo ja, wat er tegen te doen is, dat de catechisatie nog al een enkelen kter wordt versteld, waardoor de kinderen op andere en vrak minder geschikte uren nit do school worden gehouden, wat den onderwijzers nooit aangenaam kan zijD, ongeacht nog de schade, die dit onge twijfeld aan het onderwijs zal veroorzaken. Het leerplan van het hoofd in de kom wordt voor den dag gehaald, waaruit blijk', dat het onderwijs in alle school uren afzonderlijk is geregeld, zoodat het niet gewer.echt kan zijn, in deze naar willekeur rond te springen. De Burgemeester beloof», als Voorzitter dier commissie, er het hoofd der school op te zullen wijzen, dat hij zich stipt hebbe te honden aan zijn eenmaal vast gesteld leerplan. De heer Fitter informeert, of reeds stappen zijn gedaan in zake polderkanc- lisatie, met het oog op den aan te leggen tramweg. Spreker zou gaarne zoo spoe- d g mogtlijk in die richting maatregelen willen Leuren en er voorzorgen, dat te gelijk met een station en eene laadplaats, ook de wegen klaar zijn, die tr naar leiden. Zien wij de welvaart te Broek op Larges- dijk door den enormen groenten handel en dat b. v. te Zwijndrecht nog 4 tt 5 dui zend en in den omtrek van Htarlim nog 7 tot 10 duizend gulden voer één H. A. land gegeven wordt, dan zcu het eene niet le vergeten en te vtrgeveu laksheid zijn, die btlette, hier intijds een fiinken groen- tenhandel te vestigenhetwelk minstens evengoed mogelijk is als te Langendijk. Hoewel de Voorz. liever zou willen wachten, tot men omtrent dtn aanleg van den tram meer zekerheid heeft, wotat op voor stel van den heer Fister besloten, le trach ten eene cemmisie samen te stellen, bestaan de uit gedelegeerden van gemeente-, banne- en polderbesturen, welke commissie plan nen zal kunnen beramen en voorbereiden. Uit den Raad worden hij stemming als leden aangewezen de heeren Fitter en Kuilman, terwijl de Raad ook den ove rigen besturen zal verzoeken, eveneens een paar gemachtigden aan te wijzen. Niets meer ter behandeling zijnde, wordt de vergadering gesloten. -De Protestantsche kiesver- eenigirg Burgerplicht* te Heer HugO- waard vergaderde den 8sten in eender lokalen van de heiberg „de Zwaan", tot hersteken van een kandidaat vooreenlid van den gemeenteraad, vacature J.Met,en van een kandidaat voor lid van de 2e Kamer der Staten Generaal, vacature A.P.de Lange. De vergadering was bezocht door 67 per sonen, waarvan 66 leden der kiesvereeni ging- Ter besta uretafel werden door de leden schriftelijk als Xandidateo vcor lid van den gemeente—raad aanbevolen de heeien: jD. de Boer, K. Bakker, Jb. Goot jet en J. Raring- huizen. Uit deze aanbevelingen werd volgens het reglement een dubbeltal gekozen. Daarvoor bekwamen de heeren D.de Boer en K.Bakker de meests stemmen uit dit tweetal werd als kandidaat voor den ge meen tsraad gekozen de heer D. de Boer. De heer de Boer ter vergadering tegen woordig aanvaardde deze kandidatuur. Als kandidaat voor lid van de 2e Ka mer der Staten Gentraal werd, na voor lezing van ten ingezonden schrijven der kiesvereeniging „Vooruitgang* te Alkmaar, ter aanbeveling van den heer mr. E. Fok ker als kandidaat, na koite bespreking de

Schager Courant | 1897 | | pagina 1