Mr. E. Fokker Zondag 13 April 1897. 41ste Jaargang Ho. 3196. li. Eerste Blad. Mr. E. F o k ke r, Mr. E. Fokker, Politiek overzicht der weel. Dit blad ■verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Z a t e r d a g a v o n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: SCHA® KW, Laan, D 4. UilgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. WINKEL. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 6 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit Nummer bestaat uit Twee Bladen. GemeenteSchagen. Bekendmakingen. Onderwijs. Binnenlandsch Nieuws. Anna Panlowna. Dinsdag 20 April a.S. zult gij, Kiezers in het district ALK MAAR, worden opgeroepen, om een Lid te kiezen voor de TWEEDE KAMER. Buitenlandsch Nieuws. 61661 Nieiws-, Burgemeester en Wethonders van Scha- gen brengen ter kennis van de ingezetenen le dat het toelateB van nieuwe leer lingen op de openbare lagere school aldaar zal geschieden op den Eersten Mei a.s., en alsdan kuimen worden toegelaten de kinderen, geboren in het jaar 1891 2e dat de ouders der betalende scholie ren, welke dezen weDschen toegelaten te zien, daarvan aan het Hoofd der School, den heer Ressingkennis moeten geven voor den 25 dezerook voor leerlingeo, die onderwijs wenschen te ontvangen in de fransche-, dnitsche- of engelsche ta len. 3e dat verzoeken om kosteloos onder wijs voor de Dieuwe leerlingen alleen moe ten worden gedaan ter gemeente-secretarie vóór den 23 dezer. De geboorte— en vaccinebewijzen moe ten bij de toelating tot de school worden medegebracht. Schagen, 9 April 1897. Burgemeester en Wethonders voornoemd, S BEKMAN. De Secretaris, DENIJS. De leverantie der schoolbehoeften is na gehouden aanbesteding door B. en W. toegewezen aan den heer MeilinkBoek handelaar te Zntphen. De IJsclub te Winkel, thans af deeling van den lisbond Hollands Noor derkwartier, hield den 13 April eene vergadering bij den heer C. Kieft, ter bepreking van de statuien van den Bond. Met het oog daarop was een schrijven in gekomen van de Afdeeling Crsem en een van de Afdeeling Zuid-Scharwoode. De eerste Afdeeling wenscht art. 14 der sta tuten .Elke afdeeling heeft het recht, om tegen een uniform vastgestelden prijs, van minstens f 2 per stuk, Bondskaaitjes KIEZERS! Wien zult ge kiezen Fokker of v. d. Kaay Zijt ge vrijzinnig, of zijt ge conservatief P Het antwoord op die vraag zult ge geven door den naam, welke door u op uw stembiljet wordt geplaatst. Zijt ge vrijzinnig, dan moogt ge niet anders stemmen dan op een man, die onbeperkt zijne instemming heeft betuigd met het program der Liberale Unie, en juist daardoor aan de Kiezers waarborg schenkt, dat hij daar, waar hij geroepen zal worden, mede te werken aan de voorberei ding of totstandkoming van sociale hervormingen, zal arbeiden in demo- cratischen geest. Daarom Kiezers, stemt als één man Oud-Lid der EERSTE KAMER voor Zeeland, Voorzitter der Vereeniging tot bevordering van Fabrieks- en Handwerksnijverheid, Hoofdbestuurder der Maatschappij tot Nut van het Algemeen, Lid van het Comité ter bevordering van de belangen der vrouw, enz. iemand, met zulk een rechtschapen en hoog karakter, dat zelfs Dr. Pier- son, de vorige minister van financiën, hoewel geen directe geestverwant van hem, niet kon nalaten, de candidatuur van Mr. E. Fokker ten sterkste aan te bevelen. De loopbaan, die Mr. FOKKER achter zich heeft is daar, om te bewijzen, dat wij aan hem gerustelijk onze belangen kunnen toevertrouwen en dan kunnen wij ons ervan verzekerd houden, dat die belangen niet alleen zullen worden besproken, maar ook door krachtig zullen worden bevorderd. Kiezers, laat den uitslag der te houden stemming ten duidelijkste uitspreken, dat de vooruitstrevende beginselen in ons district door de meerderheid worden heiedenlaat dien uitslag te kennen geven, dat er door u, Kiezers, gevraagd ■wordt naar beginselen en dat er geen sprake mag zijn van het gunnen Tan een eerepostje. Maar toont, dat ge vraagt, dat ge eischt, dat uwe belangen goed zullen worden behartigd. ^üt ge daarvan zekerheid hebben, vult dan uw stembiljet a. s. DINSDAG ia aiet den naam Br. 1 F te rerkoopen aan leden dier afdeeling, op vertoon waarvan de houder vrij mag rijden op de banen der aangesloten at- deelingen,* zoo te wijzigen, d»t de prijs van f 2.worde veranderd in f 0,50 en de afdeeling Zuid-Scbarwonde wenscht die bondskaarten gratis te verstrekken. Met het voorstel van Ursem kun de Afdeeling zich vereenigen, doch zij wenschte er aan toe te voegen, dat het Beslnur van elke Afdeeling ook gratis bondskaarten kan verstrekken aan degsneu, die zulks ver zoeken en wier middelen het betalen van 50 cents bezwaarlijk toelaten. Bij de be handeling der artikelen, rakende het doel der vereeniging, werd er op gewe zen, dat de IJsbond bij het nemen van maatregelen ter bevordering van het ijs- verkeer, vooral ook moet werkzaam zijn, om gevaren te voorkomen, bijv. door te trachten, dat bij goed ijs de molens niet malen of, zoo dit om de landerijen noodig wordt geacht, hel dan genoegzaam wordt bekend gemaakt. Er werd gewe zen op de provincie Friesland en men hoopte, dal door de bemoeiingen van den Ijsbond ook voor Noord-Holland derge lijke maatregelen eenmaal zullen worden genomen. Aan het art,, dat de toelating eener ijsclub als afdeeling van den Band regelt, welke toelating geschiedt bij stem ming in eene vergadering van het Bonds- bestuur, wenschte de afdeeling Winkel toe te voegen, dat eene niet toegelaten afdeeling het recht hebbe, zich te beroepen op de algemeene vergadering van afgevaar digden en zij wenscht schrapping van het art., dat aan elke afdeeling de verplichting oplegt van rechtspersoonlijkheid te bezitten, door Koninklijke bewilliging harer statuten, om dat zij het voldoende acht, als de Bond rechtspersoonlijkheid bezit. Ook het art,, waarin bepaald wordt, dat de agenda der Bondsvergaderingen tooveel mogelijk te voren in de afdeelingsvergaderingen wor den behandeld, wenschte de afdeeling t» wijzigen en het Bondsbestuur te verplich ten, die agenda minstens 4 weken voor elke Bondsvergadering ter kennis van do afleeliogen te brengen. Met de overige arti kelen van de statuten kon de Afdeeling zich vereenigen. De afgevaardigden, die in de Decembervergadering benoemd zijn, werden opnienw als zoodanig gekozen voor de Bondsvergadering, die iD de maand Mei zal worden gebonden en hier mede waren de werkzaamheden afgeloopen. De Voorzitter, de heer K. fries, dankte don secretaris, den heer S. Rentmeester voor de vele werkzaamheden, ook thans weder voor de vereeniging verricht, en de leden voor hunne opkomst en medewer king eu sloot de vergadering. Te Scheveningen is, bij het vellen van eene beukenboom, een dei mannen, die daarbij werkzaam was, door een zwaren tak van den valleudeu boim getroffen op 't oogeublik, dat hij zijn boe zeroen wilde weghalen. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Zondag zou ds. Van Heer- de, uit BREUKELEN, eene godsdienstoefe ning vervullen te Ter Aa. Met een rijtuig vertrok hij Daar die pUa's. Even voor Ter Aa zag ds. Van Heerde, dat het paard eene verkeerde richting insloeg. Hij maakte den voerman den veehonder S. hierop opmerkzaam, doch ontving geen antwoord. Uitgestapt zijnde, bleek, d.t S. sterven de was. Weinig tyds daarna overleed hij. Er bestaat in Griekenland eene ver eeniging, „Ethnike Hetairia" geheeten, die zich ten doel stelt, de belangen van het grieksche element op het Balkan-schiereiland te bevorderen. Door haar ledental en door hare orga nisatie bezit ze een machtigen invloed, zoodat het haar zelfs mogelijk is, om in de hoogste staatkundige aangelegenhe den haar wil door te drijven. De voor naamste kracht van dit helleensche ge nootschap schuilt in de onvoorwaarde lijke gehóorzaamheid, die het van zijne leden eischt. In het haDgende geschil met Turkije is de „Ethnike Hetairia" vooral op den voorgrond getreden. Uit hare leden zijn troepen vrijwilligers ge vormd, die slechts op het sein wachtten, om de vijandelijkheden aan de grens te beginnen. Vrij zeker in overleg met het ministerie is, dit teeken voor een paar dagen gegeven, waardoor feitelijk de oor log tusschen Turkije en Griekenland is be gonnen. Van de plechtige eedsaflegging door de grieksche benden geeft de oor logscorrespondent van de Daily News de volgende beschrijving. De troepen waren op een veld bijeen. Hier werden ze door een der bestuursleden van de helleensche vereeniging, mr. Politis uit Yolo, als volgt toegesproken Soldaten van het Kruis en van de Vrijheid. In den naam van onze groote moeder Hellas, die ons uit alle landen, waar Grieken wonen, heeft bijeengeroe pen tot dezen heiligen strijd, in den naam van de „Ethnike Hetairia," die de vereenigde krachten van alle Hellenen vertegenwoordigt, bieden wij u deze door de heilige kerk gezegende vaandels aan. Herinnert u, dat dit vaandel de verper soonlijking is van de roemrijke over leveringen van dertig eeuwen van de onsterfelijke namen Marathon, Salamis en Thermopylae tot de dappere daden van on ze eigen vaders in den onathankelijksoor- log en dat het altijd is geweest de vaan der vrijheid en der beschaving. Denkt aan onze heldhaftige kameraden, die heden op Kreta worstelen en brengt deze vaandels zegevierend over gindsche bergen, naar de woonplaats van onzen grooten wereldveroveraar Alexander, waar verlangende harten u wachten. „Het grieksche leger zal u in dezen strijd tegen den barbaarschen dwingeland volgen Officieren en soldaten 1 Zweert, bij deze heilige emblemen, dat gij zult overwin nen of sterven. De Almachtige zij met u! Overwinnen of sterven." De mannen presenteerden de wapenen, waarop kapitein Mylonas, die inmiddels was afgestegen, naar voren trad, knielde en een eed aflegde, waarop een priester hem de vaandels overgaf. De andere kapiteins traden naar voren en ontvin gen kleine compagnievlaggen. Daarop begon het afleggen van den eed. De priester hief een prachtig gou den kruis omhoog en het eedsformulier werd voorgelezen, waarop ieder man de rechterhand opstak en „Amen" zeide. De inval heeft intusschen niet aan de glansrijke verwachtingen beantwoord, die men ervan koesterde. Na eenige scher mutselingen met de Turken, werd het grootste deel der bende over de grenzen teruggeworpen. Enkele kleine afdeelin- gen wisten in Macedonië door te drin gen, doch de algemeene opstand, dien men daarop in deze provincie verwacht had, bleef achterwege. Het eenige succes, waarop de inval kan wijzen, bestaat hierin, dat tijdelijk de telegraphische verbinding tusschen de turksche troepen in Epirus en Macedo nië is verbroken. Deze poovere uitkom sten wegen evenwel lang niet op tegen de zedelijke nederlaag, die de „Ethnike Hetairia" heeft geleden. De hoop, dat op den inval de turksche oorlogsverklaring gevolgd zou zijn, is eveneens achterwe ge gebleven. Zoo gaarne zou Grieken land door eene uittartende politiek den sultan tot een handelend optreden dwin gen. Tegenover de groote mogendheden kon Deliannis dan in de rol van de verdrukte onschuld optreden. Toch moet spoedige beslissing vallen, want de griek sche schatkist is uitgeput. Het gemo biliseerde leger kost dagelijks een kwart millioen gulden, eene uitgaaf, waartegen de slechte toestand der geldmiddelen niet bestand is. Alleen de oorlog kan den oorlog bekostigen. Yan de mogend heden hoort men in de laatste dagen niets. Nu eu dan wordt als eene bij zondere zeldzaamheid vermeld, dat er nog altijd de beste overeenstemming tusschen haar bestaat. Uit adressen en vergade ringen, uit kamerdebatten en den inhoud van toongevende organen, blijkt echter, dat in de democratische landen Italië, Frankrijk en Engeland, eene andere mee ning heerscht dan in de autocratische keizerrijken. Er zijn reeds een aantal staatslieden, die van eene nieuwe Heilige Alliantie droomen. De reis van keizer Franz Joseph naar St.Petersburg, en de samenkomst der duitsche en oostenrijk- sche monarchen te Weenen, worden met een nieuwen Drie-Keizersbond in ver binding gebracht. Eene zoodanige combinatie zou wel zoo natuurlijk zijn, als bij de bestaande overeenkomsten het geval is. Tusschen het radicale Frankrijk en het reaction- naire Rusland eenerzijds, het geavan ceerde Italië en het clericale Oostenrijk, met Triest als extra scheidsmuur, ander zijds, bestaat zulk een ingrijpend verschil van inzichten, dat eene samen werking slechts tijdelijk kan zijn. De vriendschappelijke toenadering tusschen Duitschland en Rusland komt bij den dag meer aan het licht. Yooral in hunnen gemeenschappelijken politieken strijd tegen Engeland vinden beide rijken aanleiding tot toenadering. Mag men een bericht in de Daily Chronicle voor geloofwaardig aannemen, dan bestoken de beide kenerstaten thans Groot-Britannië in het arbitrage- verdrag met de Vereenigde Staten. Door agenten van Duitschland en Ras- land, wordt krachtig op de amerikaan- sche senatoren gewerkt, om hunne stem aan het verdrag te onthouden. Het zou dan ook hoogst waarschijnlijk zijn, dat de overeenkomst zou worden verwor pen. Wij kunnen begrijpen, hoe welkom een kink in den kabel aan eenige eu- ropeesche landen zou zijn, maar dat de invloed van genoemde landen op de vertegenwoordigers der Uniestaten zoo groot zou zijn als in dit bericht wordt voorgesteld, is nogal kras. Wij weten even wel uit de treurige Panamazaak, welk een verbazenden invloed het zoet gekweel van den gouden lokvogel op het menschelijk gemoed uitoefent. Dus, wie weet. Wordt de engelsche politiek in het westelijk halfrond bestreden, Engeland zelt tracht op alle mogelijke wijzen zijn invloed in Afrika te bestendigen en uit te breiden. De oostersche kwestie wordt als een middel gebruikt, om dit doel te bereiken. De door Bismarck geïn spireerde Hamburger Nachrichten had daarover een opzienbarend artikel, welks hoofdinhoud wij hier teruggeven. Het blad zegt „Engeland wenscht oorlog tusschen Griekenland en Turkije, en de uitbrei ding ervan over het geheele Balkan Schiereiland, zoo mogelijk nog verder, alleen met de bedoeling, dat daardoor de handen der mogendheden zullen gebon den zijn en de britsche regeering vrijheid van handelen krijgen zal in Zuid-Afrika. „Niemand, die opmerkzaam den loop der gebeurtenissen in Zuid-Afrika en Engeland in de laatste maanden gevolgd heelt, kan er aan twijfelen, of Engeland beraamd een aanslag op de Z. A. Repu bliek en deze maakt zich gereed, dien krachtig af te weren. „De engelsche bladen beschuldigen de Boeren, de conventie geschonden te hebben, doch dit is slechts een der ve le voorbeelden der engelsche huichela rij. Engeland wil niets anders dan den Boeren hunne onafhankelijkheid ontroo- ven. Tractaten verliezen hunne kracht, volgens de beginselen van het interna tionale recht, die men toch in Engeland behoorde te kennen, als een der contrac- teerende partijen den vrede breekt. Dit heeft Engeland gedaan. „En strikt genomen, is de Z. A. Re publiek sedert den inval van Jameson niet langer gebonden door de conventie van 1884, vooral, daar uit de ondervra ging van Rhodes dien zelfs de erfge naam van den troon de hand drukte duidelijk gebleken is, dat de engelsche regeering solidair is met deze rustver stoorders en vredebrekers." Dan schrijft Bismarck's orgaan verder „Wij gelooven niet, dat deEngelschen er in zullen slagen, de Boeren te ver slaan, zelfs al zouden ze hunne geheele macht buiten Europa, 77000 man, en de beschikbare indische troepen er bij halen. De Boeren overtreffen hunne tegen standers te veel in krijgsmanshoedanig- heden. De Afrikanen-Bond zal eens al de hollandsche elementen omvatten in Zuid-Afrika, niet alleen die in Trans vaal en den Oranje-Vrijstaat, maar ook in de Kaapkolonie. En in dat geval zullen niet de dagen der Zuid-Afrikaansche Republiek ge teld zijn, zooals de heeren Chamberlain en Rhodes zich verbeelden, maar die van de britsche heerschappij in Zuid- Afrika." Dat is niet alleen de meening van „de Hamburger", maar tevens die van de dnitsche regeering. Wij lezen in de Nordd. Allg. Ztg., het olficieuse blad der duitsche regee ring Engeland stookt bet vuurtje in het Oosten aan, om Europa bezig te houden en de aandacht af te leiden van de

Schager Courant | 1897 | | pagina 1