illilttl Hifi II-, IlL IisÉijviig ïoor Je Schutterij. Zondag 2 Mei 1897. 41ste Jaargang Ho. 3200. KERMIS^ Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Z a t e r d a g a v o n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van I tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct, Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit Nummer behoort een Bijvoegsel. Het Bestuur der afdeeling „Noord- Holland benoorden het IJ" van de Nederlandsche vereenigiug tot b e- scherming van dieren, heeft aan onze gemeentelijke aanplakborden de volgende publicatie doen beves tigen, waarvan wij den inhoud in het belang der ilierenbescher- ïllilltf gaarne (ook langs dezen weg) ter algemeene kennis brengen Dieren te mishandelen is laf en wreed. Pijnig en martel daarom uw Vee niet bij 't slachten. Vervoer uw VEE, de arme, nuchtere Kalveren vooral, zonder hen te doen lijden. Beroof de nuttige ZANGVOGELS niet van hunne EIEREN of JONGEN. Trap of sla uweTREKHONDEN niet belast hen niet tot zij bezwijken GemeenteSchagen. Bekend m aki n ff e n. Aangifte van verhuizing. Binnenlandsch Nieuws. Bureaa: §CHAOKlir, Laan, I) 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W 1 X R E L. Ook dedieren hebben gevoel. Het Bestuur der afdeeling Noord- Holland benoorden het IJ" der Ned. Vertot Bescherming van Dieren. Burgemeester en Wethouders van Scha gen, brengen voor zooveel noodig, met het oog op het verzuim, betrekkelijk het doen van aangifte ter Secretarie bij ver huizing binnen de gemeente, aan de in gezetenen in herinnering het bepaalde bij art. 5 van de Politieverordening dezer gemeente, luidende als volgt: In geval van verhuizing binnen de ge meente, zal daarvan binnen acht dagen behooren te worden kennis gegeven, ter Secretarie dezer gemeentete weten Voor een geheel gezin, inwonende dienst en werkboden daaronder begrepen, door het hoofd van dat gezin. Voor afzonderlijk levende personen, door henzelf. Voor de geheele bevolking van gestichten of andere inrichtingen, waar per sonen onder eenig bestuur te zamen wo nen, door ie bestuurders. Overtreding wordt gestraft met eene geld boete van ten hoogste »Eén gulden*. Schagen, 23 April 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, (get.) S. BERMAN. De Secretaris, (get.) DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Scha gen brengen ter kennis van belanghebben den, dat het toelaten van nieuwe leerlin gen tot de gemeenteschool alhier, zal plaats hebben op maandag 3 Mei a.e., des mor gens te 9 ure. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Schagen noodigen bij deze uit 1°. alle mannelijke ingezetenen, gebo ren in het jaar 1872 2°. alle mannelijke ingezetenen, gebo ren in de jaren 1863 tot en met 1871, die, ofschoon in andere gemeenten reeds ingeschreven, sedert de inschrijving van het vorig jaar in deze Gemeente zijn ko men wonen 3°. alle vreemdelingen, die sedert de laatste inschrijving in de termen zijn ge vallen, om als ingezetenen te worden be schouwd om, met overlegging van een extract geboorte-akte, zoo zij elders geboren zijn, zich ter inschrijving voor de schutterij aan te melden ter Gemeente-Secretarie, tusschen den I5den en den Sisten Mei e. k.ter- *ijl voorts wordt medegedetld, dat voot die inschrijving meer bepaaldelijk zitting zal worden gehouden op alle werkdagen, des Voor middags van 9 tot 12 ure. oraeode hierbij, ter voldoening aan ol koninklijk besluit van den 2laten Maart 1828, Staatsblad No. 6, nog me egtdeeld eenige bepalingen, vastgesteld bij het Ilde hoofdstuk der Schutterij wet, betrekkelijk de inschrijvirg voor de Schut terij, luidende Artikel 6. Elk jaar, vóór den eersten Juni, zullen de ingezetenen, die op den lsten Januari van het jaar hnn 25ste jaar van ouderdom zullen zijn ingetreden, zonder onderscheid of zij vermeenen moch ten al of niet tot de vrijgestelden of uit gestotenen te behooren, verplicht zijn, zich bij het bestuur der Gemeente, in welke zij wonen, voor de schutterij te doen in schrijven. Artikel 7. Zij, die in meer dan eene Gemeente hun gewoon verblijf houden, of den zetel van hun vermogen hebben ge vestigd, zullen tot de inschrijving ver plicht zijn, binnen die Gemeente, alwaar eene dienstdoende schutterij aanwezig is. Bijaldien in die verschillende Gemeen ten alleen dienstdoende of alleen rustende schutterijen bestaan, zullen zij zich doen inschrijven in de Gemeente, alwaar zij voor de pe.soneele belasting zijn aangeslagen, en de ambtenaren in die Gemeente, alwaar zij ambtshalve verplicht zijn hun ver blijf te houden. Artikel 8. Die van hunnen ouderdom geen voldoend bewijs geven, zullen door het plaatselijk bestaur worden ingeschre ven, naar duszelfs oordeel, onverminderd de bevoegdheid van den ingeschrevene, om van zijn juisten ouderdom nader te doen blij ken. Artikel 9. Die bevonden zullen worden zich niet óór 1 Juni te hebban doen in schrijven, zullen door het plaatselijk be stuur ambtshalve ingeschreven worden, en door den schuttersraad worden verwezen tot eene geldboete, terwijl zij daarenboven, zonder loling bij de schutterij zullen wor den ingelijfd, indien het zal blijken, dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geen redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunnen aanzien bestonden. Afgekondigd en aangeplakt te SCHAGEN, den 26steu April 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Burgemeester, S. BERMAN. de Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van SCHA GEN brengen ter algemeene kennis, dat de Raad heeft besloten, dat de kermis in deze gemeente zal plaats hebben en invallen op zondag, den 20 Junia, s., des namiddags ten 4 ure, om te eindigen op zondag den 27 daaraanvolgende. Schagen, 30 April 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. De Amsterd. Ctdie met allen ijver tegenwoordig samenwerking tusschen li beralen van alle gading predikt, heett ons op eigenaardige wijze den tekst ge leverd voor ons artikel van heden, dat zich aansluit bij dat van de vorige week. De Haagsche briefschrijver der Zaanl. Ct. had de stelling verkondigd, dat libe ralen, die samenwerking willen, daartoe gelegenheid vinden op den grondslag van het programma der Liberale Luie. De Amsterd. Ct. vindt dat denkbeeld belachelijk. Nu, daarover zullen wij het niet hebben. Maar in haar pogen om het bespottelijke van dat denkbeeld te doen uitkomen, laat de Amsterd. Ct. zich ontvallen„Want immers weet iedereen, dat „samenwerken" noch be- teekentik zal mijne beginselen verza ken noch bedoelt den eiseh, dat de an der daartoe genegen zij." Zoo, weet (iedereen dat Dan weet gij, Amsterd. Cthet ook, maar wat beteekent dan uw prediken van samen werking Als gij weigert op den grond slag van het i/«t«-program samen te werken, omdat dit met uwe beginselen in strijd is, is dan om tot samen werking met U te geraken niet losla ting van het Unie-program, dus begin selverzaking noodig? Zeker, wij staan in sommige opzichten op gelijken bodem en daar kunnen wij elkander de hand reiken en samen strijdenmaar voor de zaken, die na aan de orde zijn, die nu het meest op den voorgrond treden, met welker afdoening de te kiezen ver tegenwoordiging zich moet bezig hou den, zijn uwe beginselen de onzen niet en is samenwerking zonder beginsel verzaking niet mogelijk. Het eenige, wat die aanhoudende kre ten om samenwerking verklaarbaar maakt, is diter zijn tusschen hen, wien het beginsel der individualistische oeconomie helder en klaar voor den geest staat, en die dit uit volle overtui ging aanhangen, eenerzijds, en de voorstanders van het beginsel van het 77»j«-program, dat de Staat den oecono- misch zwakken in hun' strijd tegen de sterken steunen mag en moet, anderzjjds, velen, die, zooals men dat in de Stan daard-taal noemt, de kleurlooze midden stof vormen tusschen de principiëele groepen in. Op die middenstof schijnt njen het oog te hebben, als men op sa menwerking doelt en men schijnt te meenen, dat, als de eenen nog wat wijn bij hun water en de anderen wat water bij hun' wijn doen, de beide mengsels al lengs zoozeer op elkander gaan lijken, dat men ze best door elkaar gebruiken kan. v Ja, met water en wijn gaat dat wel, want die twee vloeistoffen vermengen zien volkomen maar als men het met olie en water beproeft, dan mag men schud den met de flesch zooveel men wil, en daardoor voor een oogenblik water en olie vermengen, onmiddellijk daarna begint de scheiding weer en ziet men weldra olie en water weer elk alleen Ziet, wanneer zij, die individualistisch van beginsel zijn, dit beginsel niet strak doorvoeren, maar toegeven, dat de Staat hier en daar mag ingrijpenwanneer zij, die op het standpunt der Liberale Unie staan, aarzelen in alle opzichten en in vollen omgang met haar mee te gaan dan kan men zeggen, dat de eenen en de anderen water in hun wijn hebben gedaan en daardoor kan eene oppervlak kige overeenstemming ontstaan. Doch wèl kan er tusschen de eersten onder ling en tusschen de laatsten onderling samenwerking bestaan, maar als men de eersten met de laatsten vermengen wil, dan mengt men olie met water en volgt na de vermenging onmiddelljjk weer de scheiding. Om de beeldspraak te laten varen er is volkomen welgemeende sa menwerking mogelijk tusschen de indi vidualisten, die de individualistische leer in al hare consequentie willen toepassen, en degenen die, erkennende, dat daar door hardheden en misstanden ontstaan, den Staat hier en daar willen laten in grijpen. Evenzoo is hartelijke samen werking mogelijk tusschen hen, die het programma der Liberale JJnie van gan- scher harte omhelzen, en hen, die met de 83 van meening zijn, dat de Staat eene roeping heeft in die richting, maar die nog aarzelen, het heele programma in zijn vollen omvang en in al zijne con sequenties te aanvaarden. Maar het is niet mogelijk, een welgemeende samen werking tot stand te brengen tusschen hen, die meenen, dat de Staat kan vol staan met het in de hand werken van de vrije krachtsontwikkeling en de indi- vidueele energie, en hen, die meenen, dat het plicht voor den Staat is, zelf door wetgevende maatregelen in het belang der misdeelden in te grijpen. Ziedaar met de woorden der 83 het verschil ge- teekend, dat de linkschen en de recht- schen kenmerkt en, als van principiëelen aard, samenwerking op het gebied der maatschappelijke vraagstukken uitsluit. Dit zou dadelijk blijken als men aan die zijde nu eindelijk eens besluiten kon, het terrein der algemeenheden te verlaten en in klare, ondubbelzinnige taal te verklaren, wat zij, die weigeren, zich om de banier te scharen, wel willen. Dit zou tot eene hoog noodige klaring der verhoudingen leiden. "Waar om doet men het niet Men behoett daaraan geen kwaadwillige bedoelingen toe te schrijven. Men kan zich zeer wel voorstellen, en de wijze, waarop de verzoeningsgezinden over de zaak spre ken, maakt dit zelfs zeer waarschgnlijk, dat men vreest, door al te scherpe om schrijving van wat men wil, zelfs al geschiedt dat niet in den vorm van een .programma, sommigen af te stooten van de liberale partij, die men zich gaarne nog als een groot geheel denkt. Men droomt nog van een samengaan van al len en vreest door een duidelijk aange ven van de verschillen, de scheiding dier liberale partij in twee afzonderlij ke groepen te voltrekken. Wij meenen, dat dit de meest welwillende verklaring is, die men aan de houding der recht- sche liberalen geven kan maar dan nog komt zij ons, voor het doel, dat men daarmee tracht te bereiken, ongeschikt voor. Zeker, het is zeer wel mogelijk, en naar onze opvatting zelfs zeer waar schijnlijk, dat velen, die nu nog aarze len, zich links zullen wenden, wanneer hun duidelijk gemaakt wordt, waar het rechts naar toe gaatmaar van den anderen kant zullen degenen, die rechts behooren, zich van ganscher harte rechts wenden, als zij daar hunne idealen verwezenlijkt hopen te vinden Nu kan men zich vleien met de hoop, dat vele linkschen uit verzoeningsgezindheid rechts zullen blijven hangen, als men de grenzen niet scherp afbakent, doch naar onze zienswijze zal die hoop ijdel blijken en zullen van de genen, die nu nog aarzelen, links te gaan, en van hen, die niet weten, waar zij rechts belanden zullen, velen den re gel toepassen„bij twijfel onthoud u". En zoo zal dan wat men bedoelt als eene versterking der rechtsche groep, ten gevolge hebben eene verzwakking der liberale partij in haar geheel. Men heeft hierbij het oog te vestigen op wat volgen zal als de stembus ge sproken heeft. Wij hebben over hetgeen bij de stem bus kan plaats hebben ons nu dadelijk niet weder uit te laten, na hetgeen ons vorig artikel daaromtrent bevatte. Hoe zal echter de verhouding der beide groepen in de Tweede Kamer zijn Het is toch zeer waarschgnlijk, dat er van beiden gekozen zullen worden. Als de omstandigheden er toe mede werken, kan het zeer wel gebeuren, dat er hier of daar rechtschen met de hulp van linkschen en linkschen met medewer king van rechtschen gekozen worden. Naar mate beider standpunt juister en duidelijker afgebakend is, zal samen werking ook bij de stembus ter voorko ming van wat beiden tegenstaan des te gemakkelijker bereikt worden. Doch hoe dit zijn mogein de Kamer staan de beide groepen toch weer anders dan bij de stembusbij deze beslist de alge meene richting, in de Kamer staat men voor concrete vraagstukken. Daar zul len de verhoudingen dus anders zijn dan bij de stembus, en er kan dus in de Kamer samenwerking plaats hebben, die bij de stembus niet te verkrijgen is. Wat volgt hieruit? Dit, dat men niet de werkelijk bestaande verschillen moet verbloemen; niet zich moet uitputten in ijdele verwijten dat men eene samenwer king onmogelijk maakt, die inderdaad, met het oog op de beginselen, niet be staanbaar is dat men niet van elkander moet verlangen, dat men zijne beginselen verzake: dat men integendeel het princi piëele verschil duidelijk op den voor grond stelle, daardoor niet alleen aan den strijd een nobeler karakter geve, maar ook deze twee dingen bereike: lo. dat ieder zijne eigen groep zoo krachtig mo gelijk make2o. juist daardoor beide groepen te zamen zoo veel mogelijk ver- sterke. En dftn zal men in de Kamer voor datgeen, wat men met elkander gemeen heeft, gemeenschappelijk optreden Voor datgeen, waarover men verschilt, zal men steun zoeken en vinden bij hen, met wie men het daarover 't meest eens is, en zóó zal er gezonde samenwerking ontstaan bij de stembus, zoowel als in de Kamer, samenwerking, niet haar I grond vindende in bemanteling van wer kelijk bestaande verschillen, maar berus tende op den eenig waren grondslag gemeenschap van beginselen. Vergadering der afdeling Wieringen v-i) de Hollacdsche Maatschappij vud Laodbouw, gehouden op dinsdag 27 April 1897, des avonds 7 uur, in htt locaal van I den heer D.Lont. De Voorzitter, de Edelachtbare heer L.C. Kol ff, opent de ve'gidering en heet met eene toespraak de aanwezigen harte lijk welkom. Tegenwoordig waren de heeren L. C. Kol ff J. Boslter, Jb. Motter t, J.P. Smidts P. Kaan, A. Russelman, C.C, KoornS.C. BakkerV. Heijblok8. Groeneveld, S.A. KleinJb. MetselaarP.J. LontP. Poel, P. Asjes, C. Lont, W. de Jong Cz., D. Lont, V. Koorn, P. Keijzer, J.N.Keijzer, N. P. Mulder, J. Kroon en M. Tijsen. De notulen der vorige vergadering wer den door den secretaris den heer Jn. Boe ker, voorgelezengoedgekeurd en getee- kend. Ingekomen stnkken le. Een schrijven van het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Land bouw, inhoudende de goedkeuring van het reglement onzer afdeeling. 2e. De Vooizitter deelt mede, dat de rooster van aftreding is opgemaakt, en wel als volgtde eerst aftredende heeren zijn S.C. Bakker en J. Bosker, de tweede F. Heijblok en P. Kaan en de derde P.Keijzer en L.C. Kolff. 3e. Dat de heer Kolff voor zijn reke ning in het najaar bij den heer Jb.Mostert een ram ter beschikking zal stellen tot dekking der schapen. 4e Door den voorzitter wordt aan de vergadering de Traag gericht, of het al of uiet weuschelijk is, dit jaar eene ten toonstelling te houden, met het oog op het geringe kasgeld en wijl het hoofdbe stuur geen subsidie wil verleenen. Na eenige besprekingen oter de te houd' n tentoonstelling wordt tot stemming overgegaan, er na afloop der stemming bleek, dat 17 stemmen voor en 7 stem men tegen de tentoonstelling waren. 5. Wordt besloten, voor de bekronin gen op de tentoonstelling uit tereiken een hoofdprijs en een getuigschrift, en wel als volgt 1-jarigen en 2-jarigen Stier f 5.00, Melk koe f 7.50, Os f 5.00, vette Koe f 5.00, Vaars f5.00, Kalfkoe f5.00, Hokkeling f2,50, Kalf f2.50, Werkpaard f 5.00, een 1-jarig en een 2-jarig Paard f2.50, een 1-jarigen en een 2-jarigen Ram (gekruist) f 2 50, 2 Schapen f 2 50, 2 Lammeren f2.50, 6 Kippen en een haan f 1.50, geen getuigschrift, 6 Eenden en een Woerd f 1.50, geen getuigsch., 1 melkgevende Geit f 1.50, geen getuigsch., 1 toom Konijnen, f 1.00, geen getuigsch. Voor de navolgende inzendingen granen wordt alleen een diploma uitgereikt H.L. Witte Tarwe, H.L. Win ter Rogge, 1/i H.L. Chevallier Garst, x/i H.L. Zomer Garst, Ya H.L. lange of kor te Haver, 5 L. Groene, Witte, Vale en Grauwe Erwten, J/a H.L. Paardenbooneo, Yj H.L. Karwijzaad, H.L. Aardappe len, H.L. Mangelwortels, l/t H.L, Suikerbieten, voor de mooiste verzameling J Tafelappelen en -peeren, voor de mooiste verzameling Stoofappelen en -psereD, voor de mooiste verzameling Groenten, voor I K. G. Boter, voor 2 ronde witte Kazen, voor 2 platte nagel-Kazen, voor 2 ronde groene Kazen, voor 1 vacht Schapenwol. Verder is besloten, de regeling der ten toonstelling aan het bestuur over te laten, de tentoonstelling zal worden gehouden achter de Herv. Kerk te Hippolytushoef, zonder staangeld, wat het vee be treft. oor granen, boter en kaas in de school te Hippoljtushoef, tegen een entróa van f 0.10. De heer Berkemeijer nit te noodi gen, zijn tuin beschikbaar te willen stellen voor de Muziekuitvoering gedurende den tijd, dat de tentoonstelliug duurt. De bode te belasteu met bet uitreiken der entróe- kaarten in de school, tegeu eene vergoe ding van f 2.00. De keuring van het tentoongestelde te te houden op den dag der tentoonstelling van 9 tot 11 are, het vee mag niet voor 3 unr worden weggevoerd. De Muziekuitvoering heelt plaats van II tot 1 uur. De tentoonstelling is bepaald op woens- dsg 15 September 1897. De keurmeesters moeten zijn ingezetenen voor vee, en voor elke inzending drie personen. Tot leden van de feestcommissie zullen worden benoemd 7 personen, door het be stuur aan te wijzen. Tevens zal voor de mooiste verzameling bloemen een getuigschrift worden uitge reikt. 5e. Volgt eene bespreking door den voorzitter tot oprichting van een onder ling ve-rfouds over het geheele eiland. Na eenige woordenwisseling wordt be.

Schager Courant | 1897 | | pagina 1